Geslaagde recordpoging van Els van Noorduyn Uitstekende prestaties Nederlandse roeiploeg Is het u om de goede, pure tabak pat L N Topspelers mogen geld ontvangen KANOTOP GOED OP WEG NAAR MEXICO 'OP limonades Okker won in Ierland Tilly van der Zwaard ondei Mexico-limiet Geen geluk N.A.C.-STADION - BREDA Vijfkampsters wonnen van Duitsland mm 5? 55 (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Paardesport Van de Slikke beste in Oostkapelle Zwem jeugd superieur EEN Al 0 KEUKEN VAN VOOR IEDERE BEURS EEN KEUKEN I IN DE BILJARTSPORT Seizoenkaarten voor de competitie 1968-69 Verrassing GOLFMEISJES TWEEDE VAN EUROPA Drie Europese zwemrecords voor Turoczy de „ACHT VAN CHAAM" Steenbergen oefenpartner Twente: 0-8 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 JULI 1968 3§3 ELS VAN NOORDUYN zevende recordverbetering (Van onze sportredactie) BREDA Voor de zevende maal in haar sport loop baan verbeten de Amsterdamse Sagitta-atlete Els van Noorduyn gisteren het Neder lands record kogelstoten dames. Tijdens nationale atletiekwedstrijde in Breda kwam zij bij haar tweede poging tot 16 meter en 78 centi meter. Dat is maar liefst 19 centimeter verder dan het oude record, d« sinds 30 juni van dit jaar (tijdens de drielandenwedstrijd West-Duitsland- NederlandRoemenië in Osnabrück) met 16.59 meter op haar'naam stond Els van Noorduyn had op 9 juni in Venlo al eerder haar record verbe lerd. Zij stootte ir/ Breda nog een keer boven haar vorige record. In d-, zesde en laatste poging bracht de Mexico-kandidate het tot 16.71 meter De resultaten van de lessen van haar Oostduitse trainer blijken duidelijk de laatste maanden. Haar serie, die in Nederland zijn weerga niet kent was: 16.11 m 16.78 m 16.30 m 16.54 m 16.22 m 16.71 m. Tilly van der Made-Van der Zwaard op weg naar een fraaie prestatie ZELFVERTROUWEN TERUG (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) van der Zwaard: „Zoals we nu in vorm zijn zit een recordverbetering erin. We kunnen in Koblenz bewijzen wat we waard zijn". Zij heeft zich al helemaal ingesteld op Mexico. „Ik zou het fantastisch vinden als ik in Mexi co op de 400 mijn favoriete afstand en 800 meter mocht uitkomen. Ik voel dat ik het kan. Na wat ik in Breda heb laten zien moet het ook kunnen. Mijn zelfvertrouwen is terug. Ik had het nodig. Het is op het juiste moment gekomen". Naast de verbetering van het Neder- BREDA „Dit geeft me weer het nodige zelfvertrouwen. Hier had ik nooit op durven rekenen. Onder de Mexico-limiet. Ik heb er nog niet eens alles uitgehaald". Tilly van der Made-van der Zwaard kon haar vreugde niet op na haar fantastische race op de 400 meter dames. Tijdens de gisteren gehouden nationale atletiekwedstrijden in Breda, die door „Sprint" werden georganiseerd, liep zij de 400 meter in 54.5 sec. Zij bleef hiermee een halve seconde onder de Mexico-eis. Naast Mary van der Hoeven (53.9) en Lia Louer-Hinten (53,7, evenaring Nederlands record, dat ook op naam staat van Tilly van der Zwaard) is zij nu de derde Nederlandse atlete die onder de Olympische limiet is gebleven. Een bijzonder knappe prestatie van Tilly van der Zwaard op de snelle, maar door de regenbuien wat zwaar geworden baan van Sprint. Eerder was zij al uitgekomen op de 200 m, waarop zij in een redelijke tijd van 25.1 finishte. Op de 400 meter zorgde zij echter zonder het zelf te beseffen voor een krachtexplosie. Vooral door de voortreffelijke tegenstand van Stans Brehm, haar clubgenote van het Amsterdamse Sagitta. Op het laatste rechte eind was Stans Brehm kans loos tegen de felle spurt van Tilly van der Zwaard. Haar man trouw begeleider bij alle atletiekwedstrij den had een officieuze tijd afge drukt van 54.5. Toen al was duidelijk dat zij in haar opzet was geslaagd Even later werd dit door de officiële uitslag bevestigd. „Ik weet niet wat de NOC-officials zullen beslissen. Je kunt natuurlijk wel hopen op Mexico, maar zij heb ben het laatste woord". Feit is echter dat Tilly van der Zwaard aan een grootse come-back bezig is. Na Tokio zette zij er voor twee jaar een punt achter. In 1966 begon zij weer actief aan de wedstrijdsport. Geluk had zjj niet, want lange tijd sukkelde zij met blessures. Pas begin juni van dit jaar was zij volledig hersteld van een ge scheurde spier in het bovenbeen. De prestaties die trainer Blankers al lang voorspeld heeft kwamen toch. Op de 800 meter bleef zij eerder dit jaar met 2.04.4 onder de Olympische limiet van 2.06.0. Op deze afstand is zij met Tineke van Wonderen, Maria Gommers en Ilja Keizer Laman Mexi- cokandidate. Woensdag wordt in Koblenz door Mla Gommers, Tilly van der Zwaard en Ilja Laman een poging gedaan het wereldrecord 3 x 800 meter estafette dat op 6.20 staat te verbeteren. Tilly landse record kogelstoten dames door Els van Noorduyn en de sterke 400 meter van Tilly van der Zwaard, wer den er nog enkele fraaie prestaties geboekt in Breda. Rob Mahieu, Mexi co-kandidaat voor de 4 x 400 meter- ploeg kwam op de 400 meter tot een voortreffelijke tijd van 49 seconden rond. De 4 x 100 meter heren lever- Je een overwinning op voor het Bre dase Sprint in 44.6 en bij het hoog springen heren kwam Smeman in de C-klasse tot 1.78 meter. De belangrijkste uitslagen luiden: 1500 meter A: 1 J. Rietveld (Sparta) 3.57.3; 2 A. Evers (AAC) 3.57.7; 3 A. Rijken (PH) 3.57.9. 4 x 200 meter dames: 1 Hermes (Utrecht) 1.50.0; 2 Spado (Bergen op Zoom) 1.50.6. Kogelstoten jongens A: 1 K. van de Rest (Keien) 12.95 meter. Speerwerpen dames AB: 1 H. de Bruin (AVR) 42.85 meter. 1500 meter jongens A: 1 J. van de Wansen (Sparta) 4.03.4; 2 J. Gerrits (Sprint) 4.03.6. 200 meter horden heren ABCD: 3 P. van Wijk (Sprint) 27.6. Jan Wienese, die in een sterk bezet veld een fraaie tweede plaats bezet te in de Rotsee-regatta. LUZERN (ANP) Winnaars van ie Rotsee-regatta zijn goed voor goud, zilver en brons bij de FISA- kampioenschappen, die erop plegen te volgen. De statistieken staan er borg voor. Het veld dat ditmaal voor de zeven elite nummers had inge schreven was sterker dan het geval is geweest bij menige regatta om de Europese- of Olympische kampioen schappen. Zo'n 140 boten uit 19 lan den waren aanwezig. Wel moest men bij het maken van alle prognoses er rekening mee houden dat het ster ke Oost-Duitsland ontbrak. Maar zelfs als men de afwezigheid van Oost-Duitsland in zijn beschouwingen betrekt kan gezegd worden dat de Nederlanders een zware proef op de Rotsee zeer gunstig hebben door staan. Luynenburg en Stokvis triomfeer den overtuigend in de ongestuur de twee, Jan Wienese zorgde alle kritiek op zijn voorbereidingen ten spijt voor een goede tweede plaats in een veld van uitgelezen scullers. Nereus-Wartha acht werd zowel zaterdag als zondag derde. Zaterdag toen het ene baanrecord na het an dere werd gebroken, zelfs in 5 min. 43.30 sec. Het is de snelste race, die de Am sterdamse studenten ooit hebben ge roeid. Zondag zag Wartha's forma tie kans om de met prijzen overladen Deutschland Achter van Karl Adam achter zich te laten. In een officieus klassement, opmaakt naar het aantal vergaarde medailles, is Nederland met eenmaal goud, eenmaal zilver en een maai brons derde achter de grote overwinnaar Rusland zondag goed voor vier gouden en twee bron zen medailles en West-Duitsland dat ondanks zijn overwinningen toch doet denken aan de grote verliezer. Van de Nederlandse ploegen, die ingeschreven werden voor de elite nummers, hadden slechts Lambert van Dis, Oranje's derde skiffeur, en de vier zonder stuurman van Aegir (Van onze paardensportmedewerker) OOSTKAPELLE De rniter J. J. van de Slikke uit Poortvliet van de landelijke vereniging „Eendrachtrni- ters" te Oud-Vossemeer heeft het Zeeuwse kampioenschap in het indi viduele springconcours klasse Z. ver overd en eindigde bovendien als tweede in het jachtspringconcours. Evenals vorig jaar was C. Steen- dijk v. d. ruitersvereniging Walche ren met zijn paard Frida ongenaak baar in het nummer individuele dres suur. In de klasse M was dat M. van Dis uit Willemstad op Diana. Van Dis werd ook provinciaal kampioen bij het springconcours klasse M, ge volgd door Walcheren-ruiter G. Quist met Arenko. Door in de tijd van 53,4 foutloos rond te komen werd H. Maljaars van de Landelijke Rijvereniging „Oran jezon" met Zodiac kampioen in de klasse L van het springcoucours. Uitslagen sprinconcours L. 1. H. Maljaars met Zodiac Oranjezon; 2 H. Knoop met Caroline, Willemstad; 3 C. de Visser met Elsa. Sprinconcours M: 1 M. van Dis met Diana, Willemstad (Zeeuws kam pioen); 2 G. Quist met Arenko, Wal cheren; 3 H. Maljaars met Baron, O- ranjezon. Dressuurproef achttallen; 1 Wal cheren 614 punten; 2 Oranjeruiters Willemstad, 603,5 punten. Clubkampioenschap achttallen: 1 Schouwse Ruiters 627 punten; 2 O- ranjeruiters Axel 583,5 punten. Viertallen: 1 Oranjeruiters Axel, 116 pnt.; 2 Eendrachtruiters 100 pnt.; 3 Schouwse ruiters 105,5 pnt. Individuele dressuur Z: 1 C. Steen- dijk Felix (provinciaal kampioen). Klasse M: 1 M. van Dis, Willem stad; 2 L. Klompen, Schouwse Rui ters; 3 G. Quist, Walcheren. Klasse 1: 1 Mevr. M. Bom, Willem stad; 2 P. M. de Kam, Oranjezon; 3 A. Francke, Oranjezón. Dressuur jeugdklasse: H. Bom, Willemstad; 2 mej. A. Bom Willem stad. Springconcours Z: J. van de Slik ke (prov. kampioen): 2 M. Sneep, Willemstad; 3 A. Wattel Oranjezon. Jachtsprincoucours: 1 M. Sneep, Willemstad; 2 J. J. van de Slikke, Eendracht, 3 A. Wattel, Oranjezon. de finale niet bereikt. En dan nog te bedenken dat het uitgerekend op een dag nadat de Rotsee-regatta is gehouden de schorsingen van Ha- driaan van Nes voor internationale wedstrijden eindigt. De wereldkam pioen die vorig jaar met Suselbeek de Noordamerikaanse titel verover de, kan dus over veertien dagen op de sterk bezetten Bosbaan-regatta zijn internationale come-back maken. (ADVERTENTIE) DUBLIN (ANP) Tom Okker, dit jaar reeds internationaal kampioen van Zuid-Afrika en Italië, heeft za terdag ook de internationale titèl van Ierland op zijn naam gebracht. In de finale had hij nauwelijks meer moei te met de 33-jarige Lew Hoad, dan een dag eerder met Ken Fletcher. Hij won in veertig minuten met 61 en 6—2. Het dient gezegd dat de oud-Wimbledonkampioen zich blesseerde. In het begin van de par tij probeerde hij een lob te achter halen en verrekte daarbij een spier in het linkerbeen. Ook al zou de Australiër echter in topvorm hebben verkeerd, dan zou nog de hoofdprijs van 8600 gulden de Nederlander niet zijn ontgaan. Okker had namelijk een van die dagen dat hem alles lukte. Hij ging in een razend tempo over de baan, volleerde en smashte fout loos. Daarbij improviseerde hij ook nog een aantal winners uit moei lijke posities. Okker kwam in Dublin uit in drie finales. Hij won alleen het enkelspel en verloor de dubbel spelen. Samen met Lew Hoad moest hij in de eindstrijd van het heren dubbelspel zijn meerdere erkennen in Fletcher/Cox. De Australisch/ Britse combinatie won met 64, 26 19. Daarna verloor hij met Ann Jo nes (G.B.) in twee sets (46, 36) van Ken Fletcher/Margaret Court (Austr.). Margaret Court behaalde de titel bij de dames door een zege met 63, 6I in de finale op de Britse Ann Jones. GREFARTH (ANP) Nederland heeft de jeugd- en B-interlandwed strijd zwemmen tegen Duitsland in Grefarth met groot verschil gewon nen. De einduitslag was 215-134 in het voordeel van Nederland. - \v BREDA, NW. GINNEKENSTRAAT 7, 01600- ROOSENDAAL, MARKT 11, 01650- ZUNDERT, WILDERTSED1JK 1, 01696- (Van onze sportredactie) BREDA Topspelers in de biljart- sport zullen voortaan geld mogen ontvangen voor het deelnemen aan invitatietoernooien, het geven van lessen, demonstratiepartijen en het poseren voor advertentie-media. Het congres van de Europese Biljartfede ratie heeft namelijk in Lüzern de volgende verstrekkende amateur-de finitie geaccepteerd; „Amateur is hij, die zonder betaling te ontvangen deelneemt aan officiële wedstrijden." In feite komt deze definitie neer op het vrijwel loslaten van de tot nog toe geldende mening in de biljarterij, dat Ce topspelers geen geld mochten verdienen door hun sport", aldus de heer Van Engelen, voorzitter van de KNBB. Uiteraard zijn de nationale bonden vrij zich al dan niet achter de inter nationale bepalingen te scharen. De heer Van Engelen verwacht dat Ne derland de nieuwe bepalingen zal gaan hanteren. Hij meent dat dan echter door de KNBB limieten inza ke de vergoedingen voor het spelen, het demonstreren en het lesgeven zullen worden gesteld. Voorts mag worden aangenomen, dat in ons land de daartoe geschikte topspelers te gen betaling zullen worden ingescha keld bij de instructie van talentvolle jonge spelers. Er werden nog enkele interessante beslissingen genomen, in Lüzern. Zo zal in februari 1969 in België als proef het eerste Europese kampioenschap neo-kader worden gehouden, dat eventueel het kader. 47/2 van de bil jartkalender gaat verdringen. In dit neo kader zijn buiten het middenvak van het 47/2 alle overige lijnen van het biljart verdwenen. Voorts heeft men besloten definitief het Japanse systeem (een systeem met plaatsing naar gemiddelde) bij internationale kampioenschappen in te voeren. Wel heeft men daarbij een eind gemaakt aan de bepaling dat landgenoten elkaar al in de eerste ronde zullen ontmoeten. Nieuw tenslotte is een reglements wijziging, waardoor, behalve bij drie banden en de persoonlijke vijfkamp, bij een remise in één beurt beide spe lers twee winstpunten krijgen. (ADVERTENTIE) kunnen op de navolgende avonden in het klubhuis aan de Beatrixstraat worden afgehaald: donderdag 18 juli a.s. 's avonds van 20.00 tot 21.30 uur donderdag 25 juli a.s. idem donderdag 1 augustus a.s. idem donderdag 8 augustus a.s. idem en op de zondagen bij de thuiswedstrijden vanaf 12.00 uur Doet uw voordeel, neem een seizoenkaart, het voorkomt wachten aan de loketten. U bent verzekerd van een gereserveerde plaats. AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse kandidaten voor het Olym pisch kanotoernooi hebben dit week- schappen op de Bosbaan op de 500 en 1000 meter duidelijk hun visitekaar tje afgegeven. „Topscorer" werd Pan! Hoekstra, die niet minder dan vier titels veroverde. Hij won de K-l 500, samen mei Anton Geurts de K-2 500 en 1000 en als zeer sterk lid van het Olympisch kwartet Hoekstra-Geurts-Muusse- Bunschoten ook de K-4 over 1000 meter. Vooral dit nummer was bij zonder hoopgevend met het oog op Mexico want ondanks de vrij on gunstige weersomstandigheden no teerde deze combinatie 3 min 16,6 sec over de kilometer, 0.3 sec beter dan de beste tijd tijdens de laatste we reldkampioenschappen op dit num mer, toen er bovendien onder ideale omstandigheden werd gevaren. Een verrassing was opnieuw het varen van Jan Verhaard, die in de K-l over 1000 meter na een wat roe rige wedstrijd zegevierde voor de achtvoudige titelhouder op dit num mer Anton Geurts, Bram Muusse en Paul Hoekstra. Kort na de start nam Hoekstra een voorsprong van een paar lengtes. Verhaard, die enkele weken geleden bij internationale wedstrijden in het Poolse Bydgoszcz de Europese kampioen Urogy uit Hongarije op deze afstand klopte, ginr in de golf van Hoekstra varen er kreeg daarvoor een waarschuwing Tn de laatste helft van de race vie1 Hoekstra terug, kwam Geurts no" vervaarlijk opzetten maar Verhaard (Van onze sportredactie) ENSCHEDE De Nederlandse vijf kampsters Marian Ackermans, Hll ly Gankema en Ciska Jansen heb ben zaterdag en zondag in Enschede een verrassende overwinning behaald op Duitsland: 13.637 punten tegen 13.503. Zij hoefden slechts „de Euro pese tweede". Heide Rosendahl, voor te laten gaan. Door de slechte weersomstandighe den viel de zoveelste poging van Ma rian Ackermans om het Nederlands record van Fanny Blakers-Koen van 1951 (4692 punten) te verbeteren in het water. Zij verbeterde bij het ko gelstoten haar persoonlijk record met maar lifest 30 centimeter: 13.32. In het bijprogramma overtroefde de on langs uit Amerika overgekomen Leo de Winter de beste Nederlandse jaar prestatie op de 200 meter met een tijd van 21,4. (Van onze sportredactie) DORST Het Nederlandse meis- jesgolfteam heeft de tweede plaats behaald in de Europese titelstrijd te Dorst. Zaterdag plaatste Nederland zich door een 3-2 overwinning op Frank rijk voor de finale. De Nederlandse meisjes werden gisteren met 4-1 ver slagen in de eindstrijd door België, dat zich geplaatst had door Duits land met 4-1 te kloppen. In de strijd om de derde en vierde plaats ver sloeg West-Duitsland Frankrijk met 4-1. BOEDAPEST (ANP) De Hon gaarse zwemster Turoczy heeft dit weekeinde tijdens de interlandwed strijd Hongarije-Groot-Brittannië in Boedapest drie Europese records ver beterd. Zaterdag won zij de 100 meter vrije slag in 1.00.2 en maakte zij deel uit van de 4 x 100 meter vrije slag- ploeg die op een totaaltijd van 4.07.5 uitkwam. Zondag won zij de 200 me ter wisselslag in 2.29.6. Hongarije won de wedstrijd met 155-140 pun ten. PAUL HOEKSTRA vier titels was niet meer te achterhalen. Bij de heren ontbrak Jan Wittenberg, die zaterdagmorgen op weg naar de Bos baan autopech kreeg en zich zondag aan een duim verwondde bij het re pareren, dat hij niet kon starten. Daardoor was Hoekstra zijn voor naamste concurrent op de 500 meteï kwijt. Bij de dames overheerste Mieke Jaapies. Zowel op de K-l 500 meter als in de K-2 over deze afstand sa men met Mieke Blij levens was zij ongenaakbaar. (ADVERTENTIE) Bezoekt Nederlands grootste wielersportevenement WOENSDAG 24 JULI a.s. (Van onze correspondent) STENBERGEN Zaterdagavond heeft Steenbergen als sparing-parj- ner gefungeerd voor FC Twente, dit een trainingskamp heeft opgeslagen in Breda. In een interessante partij zegevierde FC Twente met 08. Het was de bedoeling van trainer Rij vers van de Twentse club om de voorhoede uit te proberen. Hoewel Jeuring al na een halve minuut een doelpunt scoorde, bood Steenbergen stevig tegenspel. Aanvankelijk vuurde de voorhoede van FC Twente wel vaak, maar de schoten misten de juiste richting. Van Dijk faalde zelfs enkele malen alleen voor keeper Van Oevelen. Uit een voorzet van Jeuring scoorde tenslotte Van Dijk. Kort daarop zorg de Theo Pahlplatz voor 03. Nadat J. Dam buiten bereik van keeper P. Schrijvers tegen de paal had ge knald, maakte Van Dijk er tenslotte voor de rust 04 van. In de tweede helft werd FC Twente- speler Jeuring vervangen door ex- amateur Notten, die echter faalde. Met een afstandsschot zorgde Van Dijk voor 05. Bruin redde nog een keer op de doellijn, maar door een solo van Theo Pahlplatz werd het toch 06. Een schot van Achterberg in de uiterste hoek zorgde voor 07. In de laatste minuut liet Houwaart 08 aantekenen. ATLETIEK Het treffen tussen Rusland, Oost-Duitsland en Polen, de atletiekgrootmachten van het oost- blok heeft een ruime overwinning voor de Russen opgeleverd (275.5). Oost-Duitsland bezette met 204.5 pun ten de tweede plaats terwijl de Polen met 117 punten als derde eindigden. BOKSEN Rudi Lubbers heeft in de Novum-hallen te Nijmegen tijdens internationale bokswedstrijden de Westduitser Koch in de zwaarge wichtklasse verslagen. Lubbers won van de oud-kampioen van Duitsland door knock-out in de tweede ronde. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 7