DE TOUR WAS BIJNA BESLIST inveon edupeerd oulidor LEIDER MIST ZELFVERTROUWEN ,We moeten nog eens met Anquetil praten" iland '68 lelburg aag open Schorsing Gimondi ipgeheven Stablinski uit Tour gezet HARDE STRIJD IN LAATSTE KILOMETERS •n waar? 'AN DAAG MORGEN Afspraak Blessure 16e RIT DAGBLAD DE STEAA VAN MAANDAG 15 JULI 1968 en onzer verslaggevers) URG Vanmiddag wordt 1968 van de stichting antie-Vreugd weer ge. rgemeester mr. J. Drljber daartoe om halt twee een het stadhuis. andende fakkel wordt be- r kinderen, motorpolitie en je, uiteraard ook met kin- r Vijver Vreugd gebracht jrgemeester om kwart over pening zal verrichten. Om nderen uit de buitenwij- akkelijker te maken om d" te bezoeken zal beur- it Middelburg-zuid en idelburg 's morgens om ne- het autotreintje naar Vy- ;d vertrekken, rekpunten zijn resp. de J, utstraat en de Zacharias tat. Het vertrek van Jeugd- steeds 's middags om vier it is Midelburg-zuid aan de dinsdagmorgen. KG ef 9.30-12 en 13.30-17.30 uur Hing Spoorwegen in Zeeland ir voor de schande 14 jaar Singelstraat: 10-12 en 14-17 xmstelling Stads- en dorps uur Gouden zeven 14 Jaar ZANDE uw 15 uur Kermisschieting amen 15 uur Kermisschieting uur De non 18 jaar contra Goldtlnger 14 jaar ebouw 20 uur ding voor Mozambique auwse Poort 15 uur chieting 15 uur Vakantieschieting 20 uur t, samen thuis a.l. .AT ÏN Khuld van de pil, 18 Jr.; 10, 8, 10 uur. er van de dolle menige, 18 jr. .50, 7.10 en 9.30 uur. spookzolder, 18 jr.; 12, Z30, n 9.30 uur. leweld in Jericho, 18 jr.; 12, 9.30 uur. es: De vos zedenschets, 18 jr.; 8 en 10 uur. •t wonder van de liefde, 18 Jr.; ,50, 7.10 en 9.30 uur. jonge wi'.den, 14 jr.; 10, 12.10, 7.10 en 9.30 uur. let schatteneiland, a.l.; 2, 4, uur. 'illy Penny, 18 jr. osa Nostra, 18 jr. AS duivelachtige groeten, 18 Jr. De vervloekte ranch, 14 jr. s wet van de sterkste, 18 Jr. spion in de klem, 18 jr. Ring om je vinger, koord om jr. Gevaar diabolik, 18 jr. schatjes, 18 jr. msieur, 18 jr. KG ef 9.30-12 en 13.30-17.30 uur ;lling Spoorwegen in Zeeland ïr voor de schande, 14 jr. - t» Singelstraat 10-12 en 14-17 tonstelling Stads- en dorps uur begeerte, 18 J. 10-jarig bestaan. ontra Goldfinger, 14 j. uur De non, 18 J. r s 14 uur Schieting voor be- N 20 uur Ripper, 18 j. N: als onder vandaag. als onder vandaag. als onder vandaag. \S als onder vandaag. (Van onze speciale verslaggever) Pyreneeën. Een smalle weg, bedcki niet grof asfalt, slingert zich naar boven. Hei stijgingspercentage is er gering. Het heeft er niet temin lange tijd naar uitgezien dat die bescheiden col van vierd» categorie een beslisende rol in deze Ronde van Frankrijk zou gaai spelen. Een kilometer onder de top demarreerde namelijk de Frans man Roger Pingeon, winnaar van de Tour 1967. Het leek een zelf moord-actie. Er restten nog 182 kilometer naar Albi Raymond Poulidor arriveerde hevig bloedend aan de streep. Even kwam er een reactie van vier renners: Jimenez, Houbrechts, Ho- ban en Gandarias. Maar Pingeon de- marree.de met zo'n macht dat het viertal uit het wiel gereden werd en zijn plaats in het peloton weer op zocht. Toen was Roger Pingeon al leen. Zijn vlucht verliep voorspoe dig. Zestig kilometer verder had hij al een voorsprong van 3 min. 45 sec. en na 119 kilometer was zijn winst tol 8 min. 30 sec. gestegen. Op de smal le weggetjes blokkeerden de Franse nationalen de doorgang. Zij haalden het peloton uit zijn ritme, ze haal den alle vluchters terug. Voorop zet te Roger Pingeon zijn gevecht tegen de wind, de afstand en de vermoeid heid door. Zijn pedaaltred was nog immer soepel, zijn tempo in die fase doorgaans tegen 50 km per uur. VIJFTIENDE ETAPPE 1 Pingeon (Fr.) de 250 km van Font Romeu naar Albi in 6.20.36, met bon. 6.20.16. 2 Godefroot (België-B) 6.23.34 met bon. 6.23.24. 3 Wright (GB) z.t. met bon. 6.23.29. 4 Janssen (Ned.) 5 Van den Berghe (Belg-B) 6 Hoban (GB), 7 Bitossi (It.), 8 Passuello (It.) 9 Leman (Belg.-B), 10 Dumont (Fr.- C). 11 Pintens (Belg.-A), 12 Van Springel (Belg-A), 12 Brands (Belg- Al, 14 Ducasse (Fr.-B), 15 Huysmans (Belg-A) 15 Grosskost (Fr.-B) 17 Wolfshohl (Did.), 18 Lopez Carril (Sp.) 19 Bodin (Fr.-C), 20 Houbrechts (Belg-B, 21 Beugels (Ned.) 22 Den Hartog (Ned.) 23 Aimar (Fr.B), 24 Weckx (Belg-Af, 25 Colombo (It.) allen in dezelfde tijd als Godegrot. 34 Gyot (Fr.-A), 6.24.39, 37 Pouli dor (Fr.-A), z.t. 51 Dolman (Ned.) z.t. 66 Jimenez (Sp.) 6.36.50. UITGEVALEN Desavages en Rabaute (beiden (Frankrijk-C) hebben de strijd ge staakt. Stablinski werd voor overtre ding van de doping-wet uit de koers genomen. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Frankrijk-A (Pingeon, Gyot, Poulidor) 19.09.54, 2 België-B, 19.10.42 16 pl, 3 België-A z.t. 36 pl., 4 Italië, z.t., 40 pl., 5 Nederland, z.t. 47 pl. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Van den Berghe (Belg-B) 86.26.08, 1 Van den Berghe (Belg-B) 86.26.08, 2 Schiavon (It.) op 1.34, 3 Passuello (It.) op 3.26 4 Pingeon (Fr.-A) op 4.01 5 Pintens (Belg-A) op 4.13, 6 San Mi guel (Sp.) op 4.21, 7 Wolfshohl (Did) op 4.46, 8 Lopez-Carril (Sp.) op 5.09, 9 Poulidor (Fr.-A) op 5.18, 10 Van Springel (Belg-A) op 5.40, 11 Bracke (Belg-B) op 5.41, 12 Gandarkus (Sp.) op 5.49, 13 Jansen (Ned.) op 5.52, 15 Gonzales (Sp.) op 6.01. 16 Bitossi (It.) op 6.13, 17 Bellona (Fr.-B) op 6.31, 18 Gomez del Moral (Sp.) op 6.39, 19 Houbrechts (Belg-B) op 6.53, 20 Aimar (Fr.-B) op 7.1, 21 Colombo (It.) op 7.30, 22 Godefroot (Belg-B) op 7.46. 23 Chappano (It.) op 7.51, 24 Poppe (Belg-A) op 8.08, 25 Vincen- tini (It.) op 8.20, 31 Jimenez (Sp.) op 21.12, 32 Den Hartog (Ned.) op 22.20, 60 Beugels (Ned.) op 43.09, 65 Dol man (Ned.) op 58.35, 69 en laatste: Glemser (W.-Dld.) op 1.27.24. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Spanje 261.56.42, 2 België-B 261.57.34, 3 België-A 261.58.26, 4 Ita lië 261.59.24, 5 Frankrijk-B 262.05.40, 6 Frankrijk-A 262.06.15, 7 Duitsland 262.41.48, 8 Frankrijk-C 262.41.48, 9 Nederland 262.52.38. 10 Engeland 263.29.44. PUNTENKLASSEMENT 1 Godefroot 189 punten, 2 Bitossi 159 pnt, 3 en 4 Van den Berghe en Janssen 148, 5 Van Rijckeghem 142. GOUDEN PIJL 1 Pintens, 58 pnt., 2 Boley, 42 pnt., 3 Leman 34 punten. ALGEMEEN BERGKLASSEMENT 1 Gonzales (Sp.) 45 punten, 2 Bi tossi (It.) 41 punten, 3 Jimenez (Sp.) 35 punten, 4 Poulidor (Fr.) 29 punten 5 Gandarias (Sp.) 28 punten, 6 Pin geon (Fr.) 26 pnt., 7San Miguel (Sp.) 20 punten. „We reden honderden meters hard en dan was het weer gedaan", ver telde de Duitser Wolfshohl later. „De renners vonden het allemaal de stunt van eén idioot. We waren ervan over tuigd dat Pingeon het niet zou ha len. Het was te lang en te zwaar." Maar men hield er geen rekening mee dat deze Pingeon in de laatste etappe voor de rustdag had gevoeld dat hij eindelijk in topconditie was. De Belg Bracke zei zaterdagmiddag in Font Remeu wel „Pingeon wordt gevaarlijk, ik heb achter hem ge reden, hij is zeer sterk". Maar een solo van meer dan 180 km, dat hield in deze Tour niemand voor moge lijk. Men wist bovendien niet dat Roger Pingeon met ploegleider Bidot bij de start van de Tour in Vittel een afspraak had gemaakt. Pingeon zou een dag mogen proberen zijn slag te slaan. De enige voorwaarde was dat hij dan op zijn vlucht niemand zou meenemen die gevaarlijk was voor Raymond Poulidor. Want, en dat bevestigde Bidot nog eens uit drukkelijk in L'Equipe van zaterdag, Poulidor bleef voor de Franse» na tionalen dé grote man. De vlucht Pingeon nam voor de andere favorieten op deze Quatorze Juillet, in feestend Frankrijk, de vorm aan van een ramp. De Fransman had bij de ravitaille ring na 146 kilometer 10 min. en 30 sec. voorsprong en hij toonde nog altijd geen tekenen van verzwak king. Achter hem hadden de Fran se nationalen met het breder worden van de wegen steeds meer moeite het onrustige peloton in bedwang te houden. Na 195 kilometer bereikte Pingeon zijn maximale voorsprong: 12 min. en 55 sec. Juist op dat mr ment gebeurde er iets dat de misluk king in deze Tour uitstelde. Een motorrijder passeerde het pe loton, reed in een kuil en raakte de macht over het stuur kwijt. Hij raak te Raymond Poulidor, die met dr Spanjaard Gonzales tegen de grond smakte. Door de valpartij werd het peloton in twee delen gesplitst. Men had Poulidor, die bloedde uit een wond in het gezicht, weer spoedig op de fiets. Hij startte met 30 sec. achterstand op de eerste groep waarin de Belgen, de Spanjaarden, de Italianen, de Duitser Wolfshohl en ook Beugels en Den Hartog plotseling tot leven kwamen. Er werd verschrikkelijk hard gereden. Poulidor, vijand num mer 1, had zich inmiddels aan het hoofd van de tweede groep gezet. Hij reed alles wat hij kon. Zijn ploeg- makkers Novak, Genet eh Riotte lie ten zich uit het eerste peloton terug vallen om hem te helpen. Maar ze konden het niet. Sterker nog: ze werden gelost. Alleen Bernard Guyot kwam af en toe aan de leiding. Voor de rest vocht Poulidor alleen zijn strijd tegen de overmacht. Kilometers lang bleef het verschil tussen de beide pelotons onveranderd 30- seconden. Het gevecht riep her inneringen op aan de Tour van het vorig jaar toen Poulidor aan de voet van de Ballon d'Alsace een lekke band kreeg en alle favorieten daar van profiteerden, onmiddellijk de marreerden en hem afslachtten. Roger Pingeon als overwinnaar in Albi. Met opgeheven arm ging hij door de finish. Het succes was evenwel niet compleet. Poulidor verloor op die Ballon d' Alsace de Tour. Het zag er naar uit dat hij door dit accident ook nu de Tour zou verspe len. Beugels vertelde later over die jacht: „Ik zag geel van inspanning." Maar Poulidor bleek taai te zijn. Hij gaf slechts seconde na seconde toe op de samen gebundelde krachten in het eerste peloton. Slechts Jan Janssen speelde de rol van lachende derde en reed nauwelijks 'mee aan de leiding. De zaken marcheerden voor Roger Pingeon vanaf dat moment niet lan ger goed. De val van Poulidor had een jacht ontketend die vrat aan zijn voorsprong. Er was geen sprake meer van controle over het op hol geslagen peloton. Alle Franse natio nalen waren gelost en Poulidor alleen vocht voor de hergroepering. Op 10 km van de aaiikomst had Pingeon nog slechts 5 min. voor sprong. De jacht ging door. Poulidor achter en Pingeon voor verloren langzaam maar zeker ter rein. Zo naderde men de finish. De uitgeputte Pingeon bleef tenslotte na een geweldige inspanning slechts 2 min. en 45 sec. over. Poulidor ver loor op de favorieten 1 min. en 5 sec. „Ik weet niet of Ik morgen nog kan starten", kwam het over de bebloe de lippen van de ongelukkige Pouli dor. Hij wees op zijn rechter kuit die 'gezwollen was. „Het stuur van de motor heeft me daar geraakt. Ik heb er veel last van". Hij zag er vreselijk uit. Zijn neus was een bloe derige massa. Roger Pingeon reed inmiddels zijn ereronde. Of hij tevreden was „Nee, als Poulidor niet gevallen was, zou den wij de controle over het peloton gehandhaafd hebben en dan zou ik waarschijnlijk vandaag de Tour ge wonnen hebben." De toekomst van Pingeon ziet er, volgens Jan Janssen, minder roos kleurig uit. „Hij zal de inspanning van vandaag betalen, daarvan ben ik overtuigd". Janssen was echter ook zoveel realist om te bekennnen dat als dat accident met Poulidor niet gebeurd was Pingeon de ronde ge wonnen zou hebben. (Van onze speciale verslaggever) FONT ROMEU Een tekenend beeld op de rustdag. De drager van de gele trui waste zijn hemd, broek en sokken. Zijn blonde vrouw net over uit België zat op bed en rookte een sigaret. Georges van den Berghe droogde zijn handen af. Hij greep het Tourboek en sloeg de bladzijde van de 18e etappe naar Grenoble open. Hij wees' op vier pieken. „Hier gaan ze aanvallen, en dan raak ik de trui kwijt. Vier cols in de laatste 80 kilometer, dat red ik niet". Zijn vinger volgde de tekening van de cols. „Ze lossen me op de eerste berg en de afdaling is zo kort, dat ik nog niet terug ben als ze aan de beklimming van de tweede col beginnen. Poulidor en Pingeon zullen me daar de trui afnemen. Dat zijn de groten", meende Van den Berghe. Een mecanicien van de Belgische ploeg: „Hij beseft zelf niet dat hij ook een grote is". Van den Berghe die nu al tien dagen de gele trui <»m zijn schouders heeft, toont inderdaad weinig zelfvertrouwen. „Mijn eigen fabriek ge looft ook niet in me", zegt hij. „Ik heb eindelijk een telefoontje van ploegleider Lomme Dries- sens gehad. Hij zei: „Ik wil wachten tot na de achttiende etappe. Heb je dan nog de trui, dan kom ik onmiddellijk naar Frankrijk en dan wil Smith ook wel wat doen om je eindzege in Parijs mogelijk te maken". In de kamer ernaast zegt Ferdinand Bracke: „Ik heb Van den Berghe nog niet afgeschreven. Hij heeft nog altijd 4 minuten voorsprong op de favorieten, en zijn moreel is geweldig". Tony Houbrechts, winnaar van de ronde van Andalusië, begrijpt het allemaal niet. „Hoe is het mogelijk? Ik heb het hele jaar met Georges gereden en nooit kon hij iets bijzonders preste ren. Nu komt hij in deze Tour en hij rijdt als een kampioen". pg^iËligigggpp Ton Vissers en Jacques Anquetil In gesprek over de mogelijkheden vso mb o on tract bij Willem IL De onderhandelingen verliepen Baar wens, (Van onze sportredactie) YERSEKE Jacques Anquetil heefl dit weekeinde in Yerseke besprekin gen gevoerd over een contract bij de Nederlandse wlelergroep Willem II. Ploegleider Ton Vissers onderhan delde namens Willem II en hij toon de zich na afloop optimistisch. „In grote lijnen zijn we het we! eens geloof ik". Dat klopte, tot gis teravond toen het bericht afkwam dat monsieur Anquetil weer eens ge schorst was voor een doping-affaire. Hij had op 23 juni controle geweigerd en kreeg daarvoor een koersver- bod van een maand (tot 12 augus tus). Het dopingprobleem is een var le belangrijkste punten van bespre king geweest tussen Anquetil en Vis sers. Van Willem Il-zijde verklaarde men gisteravond: „De financiële ei sen van de heer Anquetil kunnen wr inwilligen. Hij vraagt een prijs die we gedacht hadden. Belangrijker is echter hoe Anquetil zich in de doping zaken gaat gedragen. Als hij van plar is zo door te blijven gaan, kunnen w< weinig met hem doen. Wat hebber we aan een renner die regelmati; in opspraak is en geschorst wordl Wo zullen nog eens goed met An quetii moeten gaan praten". De ploegleider van de Neder landse Tour-équipe Ab Gelder mans is gevraagd het volgend jaar ploegleider te worden van de uit Nederlandse renners bestaande Smith's ploeg. Geldermans heeft nog geen beslissing genomen. „Ik moet eerst nog met mijn vrouw spreken. Ik zou graag het aanbod aanvaarden, maar ik moet rea list blijven. Ik heb drie kinderen en een zaak. Ik weet dat het baan tje van ploegleider veel tijd vergt". Arie den Hartog heeft in het weekeind last gekregen van zijn rechterknie. Op de rustdag in Front Romeu had soigneur Col- lard een stevig verband gelegd. „Ik weet niet wat het is", zei Den Hartog. „Wellicht heb ik ergens tegenaan gestoten. Het is plotse ling gekomen Een zere plek net boven de knie" Na 150 km moest Den Hartog gisteren lossen. Hij had veel pijn „Ik dacht dat ik de finish niet zou halen". De Spaanse journalist Utrillo broer van de beroemde schilder is een apart figuur in dc ronde. Elke dag hangt hij een rubberen kip buiten het raam van zijn au to. In Foni Romeu verscheen hij bovendien aan de dart In een gestreept, ouderwets badpak. Van MILAAN (AP) De Itallaan- e bond van beroepswielrenners jeeft besloten de schorsing (een naand) van Felice Gimondi op 'e heffen. Gimondi was gestraft naar aanleiding van een doping- nffaire tijdens de ronde van Ita lië. Gimondi en acht andere wielrenners zouden tijdens deze wielerronde amfetamine hebben gebruikt. In een officiële verkla ring maakte de bond nu bekend dat de federatie van Italiaanse sportartsen twijfel had uitgespro ken over de schuld van Gimondi. De artsen verklaarden dat de me» dicijnen die Gimondi slikte en die niet verboden zijn, waar schijnlijk de sporen van amfeta mine hebben achtergelaten. (Van onze speciale verslaggever) ALBI De dopingcontrole heeft een tweede coureur betrapt op ge bruik van stimulerende middelen. Na de Fransman José Samyn werd gisteren bekend gemaakt dat bij de controle op dinsdag 9 juli, na de rit Bayonne-Pau de veteraan Jean Sta blinski positief heeft gereageerd. Stablinski vroeg een doping-exper- tise aan, die in Gent door prof. Do Vleeschouwer werd uitgevoerd. Het resultaat van deze contra-expertise was, dat men in Gent in de urine "in Stablinski een sterke hoeveelheid amfetamine had aangetroffen. Stablinski is na aankomst in Albi onmiddellijk uit de ronde gezet. Hij wordt van 14 juli tot 14 augustus ge schorst. Stablinski werd al eerder in deze Tour aangewezen voor de do pingcontrole, maar toen verklaarde hij niet te kunnen urineren. Daar op selecteerden de wedstrijdeommis- sarissen hem onverwacht voor een tweede controle. De 36-jarige Stablinski werd in 1962 in Salo wereldkampioen op de weg. Het vorige jaar won hij de 19e etappe van de Tour. De Franse ve teraan kon in deze ronde niet meer meekomen. Hij eindigde verschillende etappen ver achter het peloton. de communiqués vouwt hij hoeden en vliegtuigjes. Als Utrillo te lang op de tele foon van zijn krant moet wachten, verscheurt hij zijn getikte velle tjes copy en begint dan opnieuw te schrijven. 15 JULI De 16e etappe van Albi naar Aurillac (199 km) is vrij lastig. Voortdurend klimmen en dalen. In deze rit een col van de 4e ca tegorie (na 39 km) en een van de 3e categorie (na 131 km). Daarnaast vooral in het eerste deel van de rit vele kleinere bregen. De laatste 10 km gaan bergopwaarts.

de Stem | 1968 | | pagina 3