LST GELD {A 11 T s jecho-Slo wakij e houdt de adem in Verkeerspolitie Driebergen: WAARSCHUWINGEN VOORKOMEN V AK ANTIEPIEKEN Politie houdt meer dan één verdachte in 't oog JAMIN OP IBURG UITTOCHT SOVJET TROEPEN KWAM TOT STILSTAND PINGEON HAD PECH Autowrak met 2 doden pas na 7 uur ontdekt Z WOLSMAN VERWEERT ZICH TEGEN AANTIJGING Dinsdag begrafenis van Eliza Snel Johnson naar Sovjet-Unie JACHT OP GRAFSCHENNER Gevechten in Parijs aan vooravond „14de juli" Massale sl&g om Saigon is in voorbereiding Rockefeller lanceert vredesplan Vietnam begint 18 juli lens uur. derconfectie 18 juli DAGBLAD VOOR ZEELAND Ongeluk AANVALLEN UITNODIGING AMERIKANEN VIER FASES Verkiezingen Buiig ZEELAND FOETEREN mandarijnzuurtjes 34 108e JAARGANG No. 25864 Uitg«vo> N.V. Uitg. Mi|. Neerlandle Directeur: Dr. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker Redactieraad: J M A. C v. Dongen C, J. van Hootegem, mr dr. A. J. J, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, I, J. v. f Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 15 JULI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 260) OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). iulAHr A (Van onze redactie buitenland) PRAAG De zenuwoorlog die een groep Oosteuropese landen schijnt te hebben aangespannen tegen het naar meer vrijheid strevende broederland Tsjecho-Slowakije, bereikte in het weekeinde enkele nieuwe hoogtepunten. Gisteren werd in opdracht van het opperbevel van het Warschaupact de uittocht van de Sovjettroepen uit Tsjecho-Slowakije gestaakt. Hoewel de Tsjechische regering de bevolking direct geruststelde, hield heel Tsjecho-Slowakije gisteravond de adem in. In Warschau confereerden gisteren de hoogste partijbonzen van de Sov jet-Unie, Hongarije, Polen, Oost- Duitsland en Bulgarije. Hoe belang rijk deze conferentie geacht werd bleek uit de aanwezigheid van zowel de Sovjet-premier Alexei Kosygin als de Russische partijleider Brezjnev. Er is niets bzekendgemaakt. over de be sprekingen, maar als vaststaand wordt aangenomen dat de liberalisatie in Tsjecho-Slowakije het belangrijkste onderwerp is. Naar in Warschau wordt vernomen, zullen de delegaties vandaag de besprekingen voortzet ten. Met ware opluchting hebben de Tsje chen (aan de grensposten verzamel den zich drommen kijkers en journa listen) zaterdag de uittocht van vreemde troepen zien beginnen. Gis teren kwam echter als een donderslag bij heldere hemel het bericht dat de uittocht was gestaakt. Sinds gis termorgen had „geen buitenlandse soldaat het Tsjechische grondgebied verlaten", zo zei gisteravond een nieuwslezer van Radio-Praag. Offi cieel commentaar was aanvankelijk niet te krijgen. De bevolking werd echter zeer ongerust en krante-edities (Van onze Parljse correspondent) PARIJS Aan de vooravond van de Me juli is op twee plaatsen in Parijs tussen studenten en politie gevochten. Namelijk bij de Bastille en bij Saint Germain des Prés. Er werd over en weer met stenen en traangasbommen gegooid. Hier en daar raakten zon neschermen in brand, cafébezoekers bielden natte zakdoeken voor de neus vanwege de verstikkende rook, maar tot bepaald dramatische gevechten zo als die van de meidagen kwam het met. Tegen drie uur zondagmorgen was net weer rustig. pe „Quatorze Julliet", nationale mestdag in Frankrijk, is met uitzon- oenng van de zaterdagavond rustig verlopen. Zondagmorgen was het in varijsi weer om de kachel aan te ma- ®n' Met leek 1 november in plaats van 14 juli. Om half negen begon het traditionele défilé over de Champs •Wysees in stromende regen. Behalve op de overdekte tribunes waar De vaulle met al zijn ministers zaten was opereen tot op zijn hemd toe nat. wet a leen de soldaten, maar ook het pubhek. 1u Besangon gebeurde op de 14e juli w ?nge'u't dat aan twee soldaten et leven heeft gekost. Een zware van 90.000 kilo, een AMX 30, d„voortgetrokken door een tractor n ZOO pk, die op een helling niet K.i U retnmen. De versnellings- ouK deugde niet. Om de boulevard veel verkeer en huizen te ont- v stuurde de chauffeur het ge- twl tegen de bomen, waarvan er n.;e ,v'an oen meter dikte knapten. oor bleef de tractor met de nvof i n' maar er stroomde benzine feu weg' die vlam vatte. De chauf- met on- r van v'er kinderen, werd l procent brandwonden per iKopter naar een ziekenhuis in vervoerd, maar twee soldaten b ne tankpl-eg kwamen in ie vlam- om. De ondeugdelijke tractor meerde van 25 jaar geleden. radio- en tvstations werden over stroomd met verzoeken om meer in lichtingen. Later maakte het Tsjechi sche partijbureau CETEKA bekend, dat de troepenverplaatsingen waren gestaakt met het oog op het drukke zondagverkeer. CETEKA verklaarde dat in de nacht de uittocht zou worden hervat. Andere ontwikkelingen in en rond Tsjecho-Slowakije waren: Op zijn beurt heeft Polen een felle aanval ontketend aan het adres van de Tsjechische leiders, die „rechtsgerichte en revisionistische krachten" te veel vrij spel geven. Het Tsjechische leger heeft aan de bevelhebbers van de andere War- schaupactlanden geschreven „ge heel achter de partijleiders in Praag te staan". De ontwikkeling in ons land, aldus het leger, hoeft niets af te doen aan de solidariteit in het bondgenootschap. Het vooraanstaande Zuidslavische blad „Politika" heeft de vijf in Warschau vergaderende partijen beschuldigd van directe inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Tsjecho-Slowakije. De Tsjecho-Slowaakse partij heeft in antwoord op brieven van de vijf zusterpartijen geantwoord be reid te zijn „tot vriendschappelij ke samenwerking" en daarbij haar uitnodiging voor bilaterale ge sprekken herhaald. De partijleiders in Praag geloven ove rigens niet dat het overleg in War schau zal leiden tot „excommunicatie" uit d» communistische gemeenschap zoals dat destijds Joegoslavië over kwam. Praag wijst daarbij op bond genoten als Roemenië, Joegoslavië en ook Hongarije, hoewel dit laatste land deelneemt aan het overleg in War schau. SAIGON (AP) De Amerikaanse inlichtingendienst verwacht dat de beoogde derde aanval op Saigon van dit jaar veel massaler en groter zal zijn dan de vorige. De communistische troepen hebben instructie om het energiestelsel van de stad te vernielen, de burgerlijke en militaire verbindingen te verbre ken en zo mogelijk de grote lucht basis Tan Son Nhoet en het grote luchthavencomplex in Bien Hoa, 40 km ten noordoosten van de stad, te verwoesten. De communnisten zijn zo zeker van het succes van de nieuwe aanval, dat in een van de onderschepte stukken wordt gesproken van het instellen van militair regeringsgezag in delen van de stad die door de communisti sche troepen zijn bevrijd. Een hooggeplaatste Vietnamese func tionaris zei, dat zich reeds 1000 vijan delijke soldaten ter voorbereiding van de aanval in de stad bevonden. Deze soldaten behoren tot een zelfmoord commando. ROCKEFELLER NEW YORK (AFP) Nelson Rocke feller heeft een plan opgesteld tot oplossing van de kwestie-Vietnam. Als hij president wordt zal hij trach ten het uit te voeren, heeft hij za terdag op een persconferentie in New York meegedeeld. Het plan heeft vier fases 1. Geleidelijke terugtrekking van de strijdkrachten van beide partijen, die van Noord-Vietnam tot de 17e breedtegraad, die van de V.S. naar de dichtbevolkte streken van het zuiden. Een internationale strijd macht, voornamelijk uit Aziaten bestaande, moet toezicht op de te rugtrekking uitoefenen; 2. Volledige terugtrekking van de geïnfiltreerde Noordvietnamese militairen en terugtrekking van het grootste deel van de Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam. De kleine Amerikaanse troepen macht die blijft, mag de bases niet verlaten; het neutrale leger gaat onderhandelen over plaatselijke bestanden. De Vietcong, die aan het politieke leven kan deelne men, belooft af te zien van ge weld. 3. Amerika trekt de rest van zijn troepen terug. Onder toezicht van het neutrale leger worden in Zuid- Vietnam vrije verkiezingen ge houden. 4. Noord- en Zuid-Vietnam gaan on derhandelen over de vraag of het land tot een geheel zal worden verenigd of dat er twee aparte de len zullen blijven. Na afloop van die onderhandelingen trekt ook het neutrale leger zich terug. Rockefeller is van mening dat de Amerikaans-Noordvietnamese on derhandelingen in Parijs niet op schieten omdat Noord-Vietnam ver wacht na de Amerikaanse presidents verkiezingen van november in een betere onderhandelingspositie te zijn en omdat de twee partijen elkaar niet vertrouwen. Die belemmeringen zouden verdwijnen als Amerika nu al met een concreet plan tot oplossing van het conflict, zou komen. Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, 'geldig tot van avond: Op de meeste plaatsen een bui. Sommige vergelzed van onweer. Lagere temperaturen. Morgen zon op 4.39, onder 20.52; maan 23.30. onder 12.21 uur. NACHOO Tsjechische burgers keken zaterdag opgelucht toe bij de Poolse grens, toen Russische militairen het land begonnen te verlaten. Zondag is het vertrek van buitenlandse troepen op last van het opperbevel van de strijd krachten van het Pact van War schau gestaakt. ROERMOND (ANP) In het on derzoek naar de omstandigheden waaronder het in België gewoond hebbende meisje Eliza Snel om het leven is gekomen is nog geen tast bare vordering gemaakt. Het meisje dat op 8 juli, half onder plaggen be graven, in de nabijheid van de Duit se grens in een bos bij Swalmen werd gevonden moet welhaast ze ker vermoord zijn, naar de politie aanneemt. Het stqffelijk overschot van het meisje zal dingsdagmorgen om 10.00 uur worden begraven op het r.-k. kerkhof van Groot-Ternaaien in Bel gië. De officier van justitie van Roer mond deelde gisteren mee dat er op korte termijn geen nieuws te ver wachten is. (Van onze sportredactie) BREDA De Tour de France heeft de beslissende slag net niet gekregen. Roger Pingeon, winnaar van het vo rig jaar, dreigde regelrecht op een nieuwe zege af te gaan toen Raymond Poulidor viel en het peloton begon te jagen om hem op achterstand te zetten. Pingeon hield tenslotte te weinig voorsprong over om aan de leiding te komen. De Nederlandse beginnelingen in het wielervak reden dit weekeinde hun kampioenschappen. Koos Akkermans uit Nieuw Vossemeer won bij de ad- spiranten, Sjaak Deckers (Gutteco- ven) bij de nieuwelingen. Tijdens atletiekwedstrijden in Bre da werd een Nederlands record ver beterd. Els van Noorduyn kwam op het nummer kogelstoten tot 16.78 me ter. Dit en ander nieuws op onze sport pagina's. ST.-LOUIS (Missouri) (AP) Rus sische diplomaten bij de Verenigde Naties hebben laten doorschemeren dat president Johnson zal worden uit genodigd voor een bezoek aan Mos kou als hij opdracht geeft tot een al gehele staking der bombardementen op Noord-Vietnam, zo heeft de St.- Louis Post vrijdag gemeld. De corespondent van het blad, Donald Grant, schreef dat Russische diploma ten tegenover collega's in de V.N. hebben gezegd, dat zij niet zouden aarzelen Johnson voor een bezoek aan Moskou uit te nodigen als de oorlog in Vietnam er niet zou zijn geweest. (Van onze verslaggevers) DRIEBERGEN GOES BREDA. De wegen waren zaterdag vol. Vakantiegangers reden bumper aan bumper naar vakantieadres of naar huis. Zij veroorzaakten op verscheidene punten in het land kilometers lange files. De rijkspolitie in Driebergen zegt over de drukte van gisteren: „Het was misschien iets drukker dan op een andent zondag. Wij hebben ner gens het vl "keer uit de knoop hoeven halen". Verkeersverwaehting voor van daag: „Wij voorspellen niets meer. Ónze voorspellingen zijn al enkele malen niet uitgekomen. Het lijkt wel of de vakantieganger door alle waar schuwingen doodsbang is geworden'" Volgens de politieman zijn door de waarschuwingen over mogelijke drukte op de wegen dit jaar vrijwel gen vakantiepieken voorgekomen. Behalve dan zaterdag. Toen ont stond er in Zeeland een opstopping van Gladdinge tot Korteven, omdat de stoplichten in Gladdinge niet op de grote drukte waren berekend. De lichten konden niet uitgeschakeld worden. Vanaf Korteven reed het verkeer met slakkegang Zeeland in. In Kloetinge en Goes hebben ver keerslichten ook meer last dan ge mak veroorzaakt. Zonder licht zou de politie het op sommige punten ge makkelijker hebben gehad. En weg gebruikers zouden met alleen politie begeleiding sneller op de plaats van bestemmiffg zijn geweest. De Zeelanddrukte heeft zaterdag ook de politie van Bergen op Zoom beziggehouden. De politie in deze stad was genoodzaakt eenrichtings verkeer in te stellen op de routes naar Zeeland en Roosendaal. Bij het veer van Zierikzee moest het verkeer soms 2% uur wachten om overgezet te worden. Op vele andere wegen in Zeeland (de Duinweg bij Oostkapelle bijvoorbeeld) was de si tuatie niet veel beter. Op de weg EindhovenRoermond vormden zich bij "Weert files met een lengte van achttien kilometer. De drukte werd veroorzaakt, doordat het verkeer moeilijk door Weert kon heenkomen. Juist op deze drukke dagen werden de sluizen bij Sneek veelvuldig ge opend vanwege het „skutsje-zeilen". Het verkeer, dat via de Afsluitdijk eed, moest soms lang wachten op het sluiten van de sluizen. Al met al hebben weggebruikers dit weekend weer kunnen foeteren, omdat snel rijden niet mogelijk was. De rijkspolitie reageert minder emo tioneel: „Het is ons meegevallen". Campinghouders en eigenaars van horecabedrijven zijn zelfs blij. Zij verdienen nu aardig aan de toerist. Zelfs wanneer hun bedrijf op een af gelegen plek staat. (Van een onzer verslaggevers) HASSELT Vele, overigens ver warde, berichten doen vermoeden, dat de kring van personen, die ver dacht worden van de vele kerk- en grafschennerijen in België en Neder land, snel kleiner wordt. Mogelijk is reeds een arrestatie verricht. De Belgische Bijzondere Opsporings Brigade, die de laatste dagen druk in de weer is geweest met deze1 zaak, wil echter niets loslaten. Zij bevestig de alleen, dat zij uitkeek naar de 47-jarige in Hasselt woonachtige Ne derlander Hans van H„ een man die vorige week werd aangehouden voor een verhoor, maar wist te ontsnap pen. Zaterdag ging het gerucht, dat deze Van H. de lang gezochte grafschenner is. De B.O.B.-chef in Hasselt verklaar de echter dat hij slechts een van de „wel tachtig" verdachten is. „We zou den graag eens met de man willen praten. Meer niet", aldus het com mentaar. Van H. werd in 1948 in zijn geboorteplaats Utrecht gearresteerd en veroordeeld wegens diefstallen uit zeven Utrechtse kerken. Daarna heeft hij ook enige tijd doorgebracht in een psychiatrische inrichting in Den Dol- der. Later verhuisde hij naar Hasselt, waar hij trouwde met een Belgische, die thans les geeft aan kinderen van, Belgische militairen in Duitsland. ZIE VERDER PAGINA 7 (Van onze verslaggevers) RAAMSDONKSVEER De 23- jarige A. S. van der Pluym en zijn vijf jaar jongere vriend J. M. Hil- gersom, beiden uit Geertruidenberg, zijn in de nacht van zaterdag op zon dag gedood bij een ongeluk, waarvan de toedracht niet nauwkeurig is te reconstrueren. Een cterdie inziitrtenide, de 18-jarige J. H. uit Raamsdonksveeir, werd licht gewond. Hij had ongeveer zeven uur met zijn twee diode vrienden opge sloten gezeten in een op zijn kop in de sloot langs die Veerseweg gekan telde auto, voordat hij door een pas serende fietser werd ontdekt. Het drietal was omstreeks drie uur 's nachts uit Raamsdonksveer ver trokken met bestemming Oosterhout. Tussen beide plaatsen is die auto van de weg geraakt, gekanteld en op zijn kop in een sloot terecht gekomen, vlak achter een sitruik waardoor het wrak grotendeels aan het oog werd onttrokken. Omstreeks tien uur zondagochtend werd de auto ontdekt door de Raamsdonksveerder P. A. Kooiman, die, saimen met M. Schut uit Geer truidenberg en de Raamsdonksveerse politie, de drie inzittenden uit de auto heeft gehaald. De twee slachtoffers zijn vermoe delijk door verstikking oei het leven gekomen. Bij Dintelooird is een aiuto met drie kermisvierdens tegen een booni ge reden. J. van Gils (19) uit Moerdijk was op slag dood. Zijn vriend F. Staal is in zorgwekkende toestand in het Roosendiaalse ziekenhuis op genomen. De derde jongeman liep lichte verwondingen op. In Roosendaal kwam de driejarige Anncmarie Dekker uit Uithoorn in een auto om het leven. De auto klapte tegen een bus, die na het ongeluk is doorgereden. Elders in Nederland kwamen nog acht personen bij ongelukken om het leven. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Vrijdagmorgen 19 juli, dient voor de president van de Amsterdamse rechtbank een kort geding dat is aangespannen door Relndert Zwolsman contra dhr. E. v. der Gouw nit Amsterdam. Inzet is een uitspraak, die van der Gouw twee maanden geleden deed, tijdens een teach-in, in Utrecht. Hij zei daar letterlijk: „Het is jammer dat het theater Carré moet verdwijnen, door toedoen van Iemand die 124 moorden op zijn geweten heeft." In de actualiteitenuizending „Echo" van de KRO-radio herhaalde van der Gouw deze beschuldiging niet alleen, maar werkte deze ook nog oens ver der uit. Hij deelde o.a. mee, dat Zwolsman tijdens de laatste wereld oorlog de executies niet zelf heeft uitgevoerd, maar daartoe wel op dracht heeft gegeven. Volgens van der Gouw heeft Reindert Zwolsman deel uitgemaakt van een soort over- valcommando, dat op vele plaat sen in het land mensen executeerde zonder enige vorm van proces. Het verleden van van der Gouw zelf is overigens ook niet brand schoon. In de inleiding van zijn boek Alias Teixeira zegt van zichzelf dat hij een landverrader, een oorlogsmis dadiger en een politiek deliquent is. In 1949 werd van der Gouw inder daad veroordeeld tot een gevangenis straf van 15 jaar, waarvan hij er 10 heeft uitgezeten. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 250 gram van 89 voor 79 U niet duur wet heerlijk (Van onze redactie buitenland) HONGKONG China's eerste in tercontinentale raket staat klaar om gelanceerd te worden. Mao Tse Toeng heeft zelf nog geen datum vastge steld. Vermoedelijk zal hij hiervoor oktober uitkiezen, als de Chinese CP haar negende congres houdt. ROME De oudste der kardinalen, de 96-jarige mgr. Francesco Morano is in Rome overleden. Hij werd kar dinaal toen hij al ver in de tachtig was en bekleedde nadien nog ver schillende bestuursfuncties. Er zijn nu nog 106 kardinalen. HOUSTON (V.S..) Een Belgisch vrachtschip heeft gistermorgen een Mexicaanse visser opgepikt die 78 da gen op zee heeft rondgedreven in een 2,5 meter lange skiff. De 22-jarige visser had zich in leven gehouden met vis. LAGOS Een Boeing-707 (vracht vliegtuig) van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, is zater dag bij het vliegveld van de Nigeri- aanse hoofdstad Lagos neergestort. De zeven bemanningsleden werden ge dood. Het toestel vervoerde wapens. WASHINGTON Dominee Ralph Abernathy, de opvolger van Martin Luther King is na 20 dagen hechte nis op vrije voeten gesteld. Hij kon digde aan maandag al weer zijn actie te zullen voortzetten, onder meer met het organiseren van economische boycots. MISS UNIVERSE kreet van vreugde MIAMI BEACft Martha Vascon- cellos, Miss Brazilië is zaterdagavond in Miami Beach, Florida uitgeroepen tot Miss Universe 1968. De mooiste van het heelal werd op de voet ge volgd door de charmante Curagaose Anne-Marie Braafheid. MONTRESINA (Zwitserland) Twee Nederlandse alpinisten, de 60- jarige musicus W. Hiekham en de 20- jarige student M. v.d. Vegte, beiden uit Utrecht zijn om het leven geko men bij het beklimmen van een berg helling. NEW YORK De man die gezocht werd wegens het doodschieten van drie Portorieanen in het hart van New York, een 31-jarige neger, heeft zich aangegeven bij de sheriff van Burlington North-Carolina. PERIGEUX De 9-jarige Neder landse jongen N. Roorda van Eysinga, die sinds 2 juli van de camping Beau Rivage in Cenac (Fr.) werd vermist, blijkt te zijn verdronken in de Dor- dogne. Een sportvisser vond de jon gen. MEDINA DEL CAMPO (Sp.) Uit de wrakstukken van twee treinen die zaterdagmorgen met elkaar in bot sing kwamen bij Medina del Campo waren tot gisteravond de stoffelijke overschotten geborgen van 8 slacht offers. Ongeveer dertig mensen wer-. den in ziekenhuizen opgenomen. MADRAS (India) Minstens vijftien mensen zijn om het leven gekomen als gevolg van aardverschuivingen en overstromingen in het Indiase dis trict Kozjikode in de staat Kerala." Vermoedelijk zal het aantal slacht offers stijgen.

de Stem | 1968 | | pagina 1