OH MIEN, IK HEB WEER ZO'N LAST VAN M N ROMANTIEK Parel in de stilte OTHENBURG, VOLENDAM DER MIDDELEEUWEN DE PRIJZEN VALLEN Uit Herr Blattman en de mannen van het Waar heb ik dat in hemelsnaam toch meer gezien De Romantische Strasse, een verrukkelijke asfaltslang DAGBLAD DE STEM Amateurfilmers kunnen in <*e komende maanden de kosten val hun uitje naar Rothenburg dnbbel en dwars terugverdienen. Zij hoeven daarvoor alleen één °er typische kleine monumenten in stad boven de Tauber op de êe' voelige plaat vast te leggen en het •esultaat op te sturen naar hei Kultur- und Verkehrsamt in thenburg. Voor de beste kleurend'" foto-uitrusting ter ws- 'a Mark bescbikbaa- beste b'eU* ren- en zwartwil j worden elk ge honoreerd een bedrag van «w Mark. r naast zün er nog tien* talie kleinere prijzen beschikbaar or resultaten, die net niet top gehaald hébben. Gij, vaderlandse jakkeraars, be genadigde kilometersvreters, die straks weer met honderdduizenden tegelijk uw geduld op de lange Autobahn schuift. Gij smeuïge pot- verteerders, die in het holst van uw eerste vakantienacht de grens overstuift en het groot-Duitse rijk onder uw banden wegmaait. Gij doordouwers bij de gratie van een beperkt budget, die een koffer met spelletjes meeneemt om onderweg de kinderen zoet te houden, terwijl u bliksems goed weet, dat ze al leen tijd zullen hebben om met u „Mens erger je niet" te spelen. Mogen wij juist u in de schaduw van de Grote Volksverhuizing een klein, nuttig advies geven? Na tuurlijk, we weten, dat u op uw trijpen sloffen in één ruk naar Innsbruck kunt doorstomen. Daar draait u uw hand niet eens voor- om. Sterker nog. Als u er een maal bent, kunt u hem niet eens meer bewegen. Dan valt er drie dagen geen land meer met u te bezeilen en ligt u voor pampus in de bungalowtent. Maar u heeft het gehaald, u kunt er straks op kantoor de collega's mee overdon deren en een kniesoor, die het u dan kwalijk neemt, dat u een week lang geen bal meer uitvoert, ornaat u toevallig ook weer in één dag terug bent gereden en geen pap meer kunt zeggen. Als de vakantiekaarten bij u zo liggen, weet dan, dat u een zwa re tol betaalt voor uw Pyrrus overwinning. Statistieken bewijzen, dat uitgerekend achter Frankfurt het aantal auto-ongelukken onrust barend stijgt. Voornaamste oor zaak: oververmoeidheid van de be stuurders, wier aandacht na acht, negen uur rijden (ondanks de zwarte koffie uit de thermosfles, de opgewekte deunen uit de auto radio en de morele steun van moe der) zienderogen wegkwijnt. En dan praten we nog niet eens over de stemming in uw welvaartsblik, die na fl, 700 km de explosieve kracht van een kruitvat krijgt. Ons advies: vier bijtijds uw mo torische teugel en haak af. U krijgt een uitgelezen kans om te rieleksen, als u bij Würzburg de eindeloze Autobahn naar München laat, voor wat hij is en rechtsaf gaat. U komt dan gelijk op de wereldberoemde Romantische Strasse, een verrukkelijke asfalt slang, die zich op zijn elf en der- tigst door de Beierse dreven kron kelt. In dit land, waar de Romei nen hun veroveringsdrang duchtig de sparen hebben gegeven, waar kruisridders en huurlegers elkaar op leven en dood bevochten heb ben, hangt het authentieke middel eeuwse parfum nog zwaar binnen de stadsmuren. Een medewerker is voor u op verkenning gegaan en geeft u uit de eerste, gulle hand kersverse indrukken van en infor maties over een gebied, dat een romantische zijsprong dubbel en dwars waard is. k. i 't Zwaar op zijn grondvesten trillende verhaal, dat eeuwen geleden een dorstige Rothenburger de stad heeft gered door drie liter wijn in één geweldige tev 7 naar binnen te slaan, is voor de nazaten voldoende aanleiding geweest om, ten behoeve van de toeristen, een herhaling van het gebeuren te geven. Deze Meistertrunk geschiedt tn juni op zondag 16 en in juli op zondag 7. Daarnaast zijn er nog twee andere folkloris tische hoogtepunten: de Hans Sachs-spelen en de Historische Schafer- tanz, die de komende maanden vele malen per week in de Keizerzaal vertoond worden. Nou dat kan. Ze reppen zich broederlijk het pand in en komen even later terug met twee sierlijke zilveren kannen, twee suikerklon tjes en een zilveren lepel. Dat is dan 9 Mark inclusief. Mogen ze nu gelijk met meneer afrekenen (ze hebben het horecaf al lang van het koren gescheiden). Weet de ober wellicht, waar in het hotel de handtekening van Herman Göring bewaard wordt? Hij moet ergens in een tafel zijn gekerfd. De ober wijst naar een zijzaal, hy heeft er spijt van, dat hij er Herr Verkehrsdirektor Blattman (hij spreekt zelf zijn naam uit met de knallende klank van een ri- cochatschot) heeft vanmiddag vlie- gende haast. Herr Verkehrsdirektor Blattman is in alle staten van op- winding. Ademloos stormt hij te- gen vier uur de knusse Konditorei binnen, waar aangespoelde dag. jesmensen zich stuurs door ds pompeuze Apfeltorten slaan. „Lei. der" heeft hij weinig tijd voor de buitenlandse toeristen, die 675 ki. lometer hebben gereden om ken. nis te nemen van de middeleeuw se schatten van Dinkelsbühl, „lei- der" kan hij slechts vijf minuten bij de heren blijven. Hebben da heren al koffie gehad? Of een sor bet? Een hei biertje soms? En zo'n fijne slagroomputit? Wat zouden de heren daarvan denken? Dat is dan in elk geval vast een punt in zijn voordeel. Blattman is er goed voor, Blattman houdt ervan om zijn gasten te verwennen. Aber lei der. Hij sluit z'n schichtige ogen achter de dikke brilleglazon en heft wanhopig zijn handen. Wat is dat nou jammei, maar hij kan er niet onderuit. „Over enkele minuten", roept hij, „begint de meeting van de 98ste infanteriedivisie in het raadhuis. De heren zullen dat wel kunnen begrijpen. Een Verkehrs direktor kan niet wegblijven, als straks de mannen van het 98e de vanen heffen en driestemmig hun oude krijgsliederen zingen." Mijn hemel, wat heeft het 98e immers niet voor de natie gedaan. Het is in gesloten gelederen opgerukt en in gesloten gelederen op de vlucht geslagen. Tolle Geschichte. Herr Verkehrsdirekor Blattman (hij kijkt al op zijn horloge, maant tot sneller drinken) spoedt zich ondertussen langs de tafels en werpt, een bundel papieren naar zijn gasten met het ingehouden voila- gebaar van een leraar, die zijn eindexaminandi de opgaven voor het schriftelijk algebra geeft. Mag hij het voorlopig daarbij laten? Hebben alle heren hun taart, zit het overal goed met de consumpties? En weg is hij al weer, Herr Verkehrsdirektor Blatt man van het roemruchte 98e, die aan de overkant van het plein zijn vergrijsde wapenbroeders in de ar men valt. Ze staan in groepje» voor het versierde Raadhuis, een stuk ouder dan in de dagen, waarin ze opmarcheerden onder het zin gen van Erika. Straks volgt 1105 een rondgang door de stad in rot ten van zes en zullen ze zich rond om de feestdis scharen. De man nen van het 98e, de mannen van Blattman. Onder zijn beschrijving van Din kelsbühl heeft hij met hoofdletter) nog een aansporing laten stenci len: „Kom naar Dinkelsbühl, de stad die zoveel te bieden heeft". Ja, daar bij het raadhuis is zo juist 98 geboden. Wie meer dan 98? 98 geboden. Niemand? Dan is het erekruis van verdien ste voor Herr Verkehrsdirektor Blattman. Mit zweimal t und ein- mal n. Als we de stad uitrijden, zwaait hij ons nog na. Hij roept ook iets. Misschien is hij er toch niet hele maal gerust op, dat alle heren hun taart hebben gehad. De fontein voor het Kathanhaus in Augsburg. Hotel Eisenhut in Rothenburg culinaire parel van de Romanti sche Strasse verwelkomt zijn gasten met de verpletterende stil te, die alleen door miljonairs te torsen is. De portier een grijze patriciër, die in zijn zwart col bert en grijze streepjesbroek de in druk wekt, dat hij alleen ten ge rieve van u van het bruiloftsmaal is weggewipt waadt op zijn te nen door de branding van het vast tapijt, zijn bleke assistent staat geteisterd achter de balie als een rebellerende engel, die in middels door de toorn des Heren is getroffen. Eisenhut: een hal met onstuimig veel houtwerk, dat het felste dag licht net zolang zeeft, totdat het drab van de schemering is overge bleven. Een eetzaal als een kathe draal, waar men zijn kreeftj" uit- pulkt onder eeuwenoude balken. De ober blijft voortdurend in uw nabijheid, want het kan immers gebeuren, dat u nog een kruimig aardappeltje na wenst. Bij Eisen hut kunt u dat niet in eigen be heer uit de zilveren schaal vissen, om de donder niet. Dat doet de ober voor u, met een fraaie zil veren tang, alsof hij er zelf vies van is. Er is ook voor elke gast een hemelbed en een fauteuil van trijp. En dat alles voor 120 Mark per dag, ontbijt en belasting inbe grepen Je begrijpt nog niet dat de portier voor zo'n bedragje de god- ganselijke dag op zijn tenen wil lopen. In een donkere sleuf bij de tuin zit een eenzame man achter een tafel berstens vol servieswerk Het is drie uur in de middag, de lente hangt loom tegen de lambrize- ring Zijn keus is gevallen op een karbnnaadje met een lang been, dat hij voortdurend met zijn zilve ren bestek te lijf gaat. Het is hem aan te zien, dat hij graag zou wil len kluiven, maar dat is er bij Eisenhut niet bij. De ober ligt achter tie palmen op de loer en zo dra de man zijn mes neerlegt, zal hij toestormen om de pudding te serveren. De man eet met lange tanden, waarvan hij meer dan de helft al had, voordat hij aan tafel ging. Af en töe pakt hij zijn servet en gaapt hardgrondig. Het zij hem verge ven: wie in de loodzware stilte van Eisenhut overeind blijft, moet van goede huize komen. Nu wil het toeval, dat de mees ten daar net vandaan komen. Het zijn de industriekeizers uit het Ruhrgebied, de automobielkonin gen en oankdirecteuren, die zich hier onder de Eisenhut laten van gen. Mannen met grijze manen en een hoog chlorestorolgehalte, die kortademig hun droompaardjes door de gangen voeren. Tsjonge, tsjonge, is dat werken. Wie met een beperkt banksaldo over de drempel struikelt en tus sen de samenzwerende magnaten door het terras opvlucht, wordt ge lijk besprongen door twee obers, die een schone asbak op tafel plaatsen er meesmuilend naar de aard van uw wensen informeren. Zo zo, een kopje koffie. Toe maar Ais ze meneer dus goed be grijpen. wil hii pen feestje bouwen. Als u werkelijk meent, dat u straks de eerste sterveling bent, die Rothenburg ob der Tauber ontdekt, dan moeten wij u helaas gelijk de eerste bittere pil aan reiken. Effe slikken, de tandjes op elkaar en dan maar weer dapper glimlachen. Glimlachen naar de duizenden die zich verdringen op het Raadhuisplein waar elke mi nuut een bus voor een nieuwe op risping van dagjesmensen zorgt. Hamburgers met opgerolde hemds mouwen, schoolklassen uit Mün chen met de onvermijdelijke leren broeken, echtparen uit Engeland, Denemarken en Zweden, die door kwieke reisleiders van de ene kerk in de andere worden geschut. En Hollanders, buspatiënten bij uitnemendheid, die verdacht snel het parcours vol bezienswaardighe den afleggen en dan gelijk hun fraaie dorst op een van de ter rassen verzilveren. Verkehrsdirek tor Bernhard het groene ja gershoedje op één roodaangelopen oor weet er alles van. Meer dan een half miljoen gasten valt jaarlijks door één van de 5 poor ten zijn stad binnen en daarvan wordt veertig procent uit het buitenland gerekruteerd. „Veel Ne derlanders" zegt Bernhard gulzig, „Ibre Landsleuten lieben Rothen burg sehr". Wat die 500.000 zoeken in dit Vo- lendam van de Middeleeuwen? In één van zijn weelderige folders heeft Bernhard het nog over de „rust van Rothenburg" maar ach teraf begrijpt hij, dat het geen haalbare kaart is. In de grimmi ge Jacobskerk (protestants in hart en witgepleisterde nieren, maar de heiligenbeelden staan nog zege vierend op hun consoles) zijn op deze middag al zoveel mensen bij een, dat elke herder er voor zou willen tekenen. De meesten heb ben elkaar al tien, twintig keer gezien want de stad is klein. Het heeft dan ook nauwelijks zin om elkaar te ontlopen, want vroeg of laat luistert men toch weer naar dezelfde gids, die haarfijn de schanddaden van zijn voorvade ren uit de doeken doet. Dat is Rothenburg, een ver steend anachronisme, dat onge naakbaar boven de Tauber uitto rent. De straten zijn smal en tor sen zonder uitzondering een karre- vracht kinderhoofden op hun hoge rug. Onweerstaanbare pronkstuk ken zijn het renaissanceraadhuis, het klooster van de dominicanes sen, het Reichsstadtmuseum en de Jacobskerk, die na een restau ratie «van 15 miljoen Mark weer een stralende representant van de gotiek is geworden. In 't achter schip wach' de bezoeker (die voor zijn godsvrucht 50 Pfennig moet afdragen aan 'n goedlachse dame bij de ingang) 'n extra-verrassing: het wereldberoemde Heilig Blut altaar van de meesterbeeldhouwer Tilman Riemenschneider, die in zijn middenpaneel Judas de centra le plaats te midden der apostelen heeft gegeven. Judas is ook de enige figuur die in zijn schepping een los vast dienstverband heeft; toen 't altaar nog gebruikt werd, tilde de priester 't beeld in de Goede Week uit 't paneel en zette 't voor straf achter het altaar. De gelovigen wisten daardoor, dat Judas in tegenstelling tot de an dere discipelen geen man uit één stuk is geweest. De conservering van de kostbare middeleeuwse schatten kost Ro thenburg overigens per jaar meer dan 200.000 Mark. „Een moeilijke zaak", geeft Bernhard toe, „de stad is kleir en onze middelen zijn gering. Daarom proberen we op alle mogelijke manieren aan geld te komen. Wij verkopen bijvoor beeld gouden munten. Daarnaast hebben we een paar jaar geleden een deel van de stadsmuren ver kocht. Wie er 100 Mark voor over had, mocht zijn handtekening in de stenen krassen en werd op die manier eigenaar van dat stuk. We hebben er 130.000 Mark mee bin nengesleept." „Romantiek verkoopt blijkbaar best in deze tijd". Naast hem in de souvenirwinkel is een zojuist gearriveerde groep uit Frankfurt druk doende zijn stelling te bewij zen De tegeltjes gaan het hardst, maar de folkloristische poppen volgen op de voet Als je de jurk jes optilt zie je ter hoogte van het achterwerk „made in Hong Kong" staan. De Rothenburgers hebben groot gelijk Hong Kong bestond immers ook al in de middeleeuwen. niet geiyk een stuk cake van acht Mark by heeft gedaan. Onder een glazen plaat in het zy- zaaltje liggen tientallen kaartjes met namen van wereldberoemde filmsterren, vorsten en zakenlie den. Göring is er niet bij. De por+ier knikt. „We hebben het kaartje van Göring een paar jaar geleden weggehaald. We kregen klachten van gasten". „Waar is het nu?" De portier meent dat de eigena res het ergens in haar bureau be waart. A propos, zoeken de heren een kamer? Hy kykt ons glimlachend aan. Hij is lang genoeg bp Eisenhut om te weton, hoe je zo'n varken tje wast. Je loopt door Dinkelsbühl, de duizendjarige, zwaar onder de historie gebukt gaande vrije rijks stad en je denkt: „Waar heb ik dat meer gezien? Die torentjes, de kapseizende geveltjes, de stoere kerken, de muren en poorten." Twee uur later loop je door Nord- lingen, de stokoude, zwaar onder de historie gebukt gaande Romein se nederzetting en je denkt: „Waar heb ik dat meer gezien? Die to rentjes, de kapseizende geveltjes, de stoere kerken, de muren en poorten." Nog net voor twaalven loop je door Augsburg, eens een voor uitgeschoven post van keizer Au gustus, oude bisschopszetel, die zwaar gebukt gaat onder de histo rie en je denkt: „Waar heb ik dat toch in hemelsnaam meer gezien? Die torentjes, de kapseizende ge veltjes, de stoere kerken, de muren en poorten?" Kan dat soms in Rothenburg zijn geweest? Nou we zouden het wel denken, want alle steden aan de Romantische Strasse hebben uit hetzelfde middeleeuwse vaatje ge tapt en de resultaten zyn ernaar. Toen eenmaal het eerste kerkje over de brug was, heeft de tyd er haastig een vel carbon onder ge legd en daarna was het nog slechts een kwestie van doordrukken. Natuuriyk, er zijn verschillen: een torenspits is dan opeens vervan gen door een uit zyn krachten ge groeide ui, een vakwerkhuis staat eens wat schever, een plein is wat groter uitgevallen, maar de essen tie van hrt morsige middeleeuwse patroon proeft men onmiddeliyk achter alle stadsmuren. Probeert men de specifieke karak teristieken der verschillende ste den aan de Romantische Strasse eruit te v'ooien, dan komt men tot de volgende inventarisatie: Dinkelsbühl Meer dan duizend jaar oud, 8500* inwoners. Pronk stukken: De Sint-Georgekerk, de mooiste hallenkerk van Zuid-Duits- land, gebouwd tussen 1448 en 1499, de imposante Wasserburg, het Raadhuisplein met Wörnitstoren en Leeuwenbron. Toeristische hoog tepunten: De Kinderzechte - Fest- woche van vrijdag 12 tot en met zondag 21 juli, waaraan ook het wereldberoemde Rococo - Knaben- bataillon en de Dinkelsbühl Kna- benkapelle deelnemen. Ook het Frankisch - Schwabisch Stadthe- ater" geeft deze zomer diverse openluchtvoorstellingen in de dol- romantische Garten am Wehrgang. Alle inlichtingen bij het Stadt Ver kehrsamt, postbus 850, Dinkels bühl. Tel. (09851) 841. Nordlingen In 1215 door keizer Friedrich II uitgeroepen tot vrije rüksstad, daarvoor een Romeinse nederzetting en koningshof van de Een van de talloze pronkjui Haus, dat nu als dolromantisch Karolingische vorsten 22.000 inwo ners. Pronkstukken St.-George- kerk, gebouwd tussen 1472 en 1505, met barokorgel uit 1610 en toren van 90 meter, die beklommen kan worden. Salvatorkerk, raadhuis uit de 13e eeuw met ongeloofiyk mooie renaissancetrap, het Hoge Huis met 9 verdiepingen (1442), het oude ziekenhuis, het Reichsstadt museum im Spital met beroem de schilderijen uit de Schwabische schildersschool. Toeristische hoog tepunten: Nordlinger Messe (14 da gen na Pinksteren), opvoeringen van de Laienspielgruppe (eind juni tot begin augustus, elke zaterdag en zondag Scharlachrennen in be gin september, 26 hotels en pen sions, 9 restaurants, elf cafés. In lichtingen Gem. Verein Alt Nord lingen, tel. 0893-4380. Augsburg Als Augusta Vin- delicorum onder keizer Tiberius in het jaar 30 na Christus gesticht, 320.000 inwoners. Pronkstukken van deze uitsmijter van de Romanti sche Strasse: raadhuis, meester stuk van de architect Elias Holl (1615 - 1620), Zeughaus, Sint-Ma- riadom (923 - 1060), Sint-Ulrichs- kerk, de dominicaner kerk. Hal lenkerk, nu als Romeins museum ingericht, St.-Maria-Sternklooster, Fuggerhaus, Fuggerei, Schaetzler- :n in Dinkelsbühl is het Deutsches tel gebruikt toordt. paleis met barokke feestzaal, Mo- zarthaus, geboortehuis van Leo pold Mozart, Holbeinhuis. Augs burg is de geboortestad van Jacob Fugger, eens de rijkste burger van Duitsland met een vermogen van 70 müjoen Mark (vijf maal meer dan de schatten, die de heren Me dici in Florence in hun leven bij eengaarden). Om wat terug te doen bouwde Fugger (de goedzak) het eerste hofjescomplex ter we reld, de Fuggerei, waar de huur van twee Mark per jaar voor een driekamerhuisje nog steeds niet verhoogd is. De bewoners dienen wel als extraatje elke avond één Onze Vader, één Wees Gegroet en de Twaalf Artikelen van het Ge loof op het koude zeil 'te bidden. En dit vooi de zielerust van va der Jacob, die tijdens zijn opont houd op aarde zelf in een paleis woonde, waarvan de badkamers opzien baarden in een wereld, die zich toen nog nauwelyks serieus waste.Augsburg heeft 16 hotels, waaronder het voortreffeiyke „Drei Mohren", tien Gasthöfe en 7 pen sions. Daarnaast heeft de stad een beroemde botanische tuin, een die-, rentuin, twee overdekte en drie openluchtzwembaden. Inlichtingen Verkehrsverein Augsburg, Bahn- hofstrasse 11. Tel. 28376. Dit „uithangbord" van Hotel Eisenhut maakt het de ooorbijganger duidelijk dat het hier een hotel betreft, waarvoor men zijn petje kan afnemen.

de Stem | 1968 | | pagina 14