JAMIN Russen gaan weg: Praag weer opgelucht STORM EIST DODEN Veel doden en enorme schade SIGARETTEN JANUARI VIJF CENT DUURDER JESHONDERD STRANDHUISJES IN ZEELAND VERWOEST 4P»aMa» je Stem}— GROTE LENING VAN PHILIPS Defensie-minister: kwestie van korte tijd POSTBODE NIET VOOR EEN GAT GEVANGEN Linnen kathedraal in Nuenen tegen de grond ANDAAG GEEN RISICO GEZONKEN Koel weer choc, spritsjes BEZORGD DAGBLAD VOOR ZEELAND BRESKENS/VLISSINGEN/LONDEN/BONN - Europa is gisteren overvallen door een onge kend zware zomerstorm. (Van onze verslaggevers en correspondenten) De storm, in Nederland gepaard gaande met springtij, windstoten van meer dan 100 kilometer per uur en lokale onweersbuien, heeft enkele slachtoffers gemaakt (zie elders op deze pagina) en een enorme schade aangericht. Vooral de strandhuisjes en campings langs de Nederlandse kust hebben het moeten ontgelden. Op de stranden van Koudekerke en vooral van Zoute- lande werden zeker zeshonderd huisjes weggespoeld of kapotgslagen. Op het zogenaamd „Vierde Strand" van Zoutelande werden ongeveer 400 huisjs volledig verwoest. De storm bracht de veerpont tus sen Oud- en Nieuw-Vossemeer tot zinken op het moment dat ze overi gens voor vervoer al was stilgelegd. Een op de boot geparkeerde auto zonder inzittenden geraakte te wa ter. Ook elders in Europa maakte de storm slachtoffers. In zuidwest-Duits- land kwam een echtpaar om het le ven toen de wind het dak van hun huis blies. Meer dan driehonderd mensen liepen verwondingen op. Vol gens voorlopige schattingen bedraagt de schade ruim honderd miljoen mark. Ontwortelde bomen blokkeer den de wegen en vele inwoners van dorpen in dit gebied zijn dakloos ge worden. Alleen al in Pforzheim in het Zwarte Woud liepen ongeveer dui zend woningen aanzienlijke storm schade op. In Engeland verloren zes mensen het leven bij door zware regenval veroorzaakte overstromingen. Hon derden moesten hun woningen verla ten. Militairen, hefschroefvliegtuigen en amfibievaartuigen verleenden hulp aan geïsoleerde gezinnen. De reddingsacties werden door de zwa re storm gehinderd. In Bristol ver dronken drie mensen toen hun auto door het water van een gezwollen ri vier werd meegesleurd. De streek Pforzheim in West-Duitsland werd getroffen door een orkaan. De schade is er enorm. Een van de bomen op het Singel in Amsterdam kon het geweld van de storm niet weerstaan. Hij ging onderuit, waarbij twee auto's beschadigd werden. De opvang van woonwagen bewoners in centraal gelegen kampen begint op gang te ko men. Pagina 3. Interview met de ouders van de vermoorde Elisa Snel op pagina 7. Zuster Clivia, Opa en 'Gerrit vinden dat ze door Unilever be nadeeld worden. Pagina 9. hjdens de Franse staking was er minder Frans zout in de Nederlandse Rijn. Pag. 13. Jan Janssen: „Met deze ploeg kan ik de Tour niet winnen." Sportpagina. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat de sigaretten per 1 januari vijf cent per pakje duurder zullen wor den. Dit is het gevolg van de invoe ring van het nieuwe systeem van omzetbelasting. De belasting op de toegevoegde waarde (BTW). De sigarettenwinkeliers vrezen nu al dat een sterke omzetdaling van de prijsverhoging het gevolg zal zijn. Zij zouden graag zien dat de minis ter van financiën te zijner tijd de accijnstarieven verlaagt om de on gunstige gevolgen van de invoering der BTW voor de tabaksdetailhan- del zo klein mogelijk te maken. Wrakstukken van de huisjes dre ven ln zee. Gisteravond, toen de wind in kracht afnam, waren de ei genaars al bezig de ravage op te rui men. De schade wordt hier geschat op tienduizenden guldens. Op het Noorderstrand van Walcheren was de situatie iets heter, maar de camping bij de Dishoek werd bijna geheel ont ruimd, omdat de meeste tenten weg waaiden. Veertig procent van de huis jes op het Noorderstrand werd licht tot zwaar beschadigd. De Boulfevard te Vlissingen leed geen noemens waardige schade. Van een massale uittocht uit de Zeeuwse campings is, dat was gister avond de Indruk van de heer J. de Regt, directeur van het Zeeuwse VW geen sprake. Wél heeft een aantal mensen dat bij beter weer pas za terdag zou zijn vertrokken, gisteren zijn boeltje al maar vast gepakt. Tal van vakantiegangers beschouwden het beeld van de door de storm op- gezwiepte zee als een attractie apart. Op de Vlisslngse boulevard zag het gistermiddag zwart van de mensen. Slechts twee mensen waagden zich in zee en riskeerden ten aanschouwen van de menigte op dwaze wijze het leven. De loodsdiensten op de Wester- schelde staakten gisteren de hele dag. De veerdiensten, behalve die op het traject Kruiningen-Perkpolder' voor zover het de dubbeldekker betrof, verliepen normaal en zelfs redelijk op tijd. Hoewel de dubbeldekker Prinses Christina (Kruiningen-Perk polder) volgens het vaarbewijs tegen een storm van windkracht acht be stand is, namen de Provinciale Stoom vaartdiensten, geen risico met deze kostbare nieuwe boot en namen haar tijdelijk uit de vaart. Op de Oosterschelde liep het Duit se motorschip „Anglia" op een zand bank en zonk. Alle opvarenden kon den worden gered. Nabij Stavenisse op de Oosterschelde zonk het onge veer 900 ton metende Duitse schip „Detmar", dat met kunstmest gela den was. Ook van dit schip konden de opvarenden worden gered. Zij werden door de sleepboot „Walrus" aan wal gezet in Wemeldinge en zijn later ondergebracht in een hotel in Hansweert. Het bergingsbedrijf Van der Tak uit Rotterdam heeft pogin gen gedaan om de schepen vlot te trekken. In de in aanleg zijnde werk- haven voor de Deltawerken nabij WissekeTke op Noord-Beveland ont stond door de woeste golven een gro te ravage. Een zandzuiger van de firma Van Oisterwijk werd tegen de dijk gesmeten. Persoonlijke ongeluk ken deden zich hierbij niet voor. Ook langs de west-Zeeuwsch- Vlaamse kust is veel schade aange richt aan de vele strandcabines, die door het hoog opgezweepte water werden losgerukt en weggespoeld. Vele mensen verloren hun bezittin gen. Op de campings werd veel scha de aangericht aan de tenten. (Vervolg op pagina 5) AMSTERDAM (ANP) De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken zal een beroep gaan doen op de Europese kapitaalmarkt tot een bedrag van 100 miljoen dollar in de vorm van 15- jarige obligaties in gewone aandelen N.V. Gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips' Gloeilampenfabrie ken converteerbaar. De lening is de grootste die ooit op de Europese dol- larmarkt is uitgegeven. Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI geldig tot van avond. Wisselend bewolkt, aanvanke lijk enkele buien, later opkla ringen. Krachtige, later afne mende wind. Vandaag: zon onder: 20.65, maan onder: 07.01. Morgen: zon op: 4.35, maan op 23.00. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel zso gnm van 99 voor 89 W niet duur we! heerlijk (Van onze redactie buitenland) PRAAG De algehele terugtrekking van de Russische troepen, die aan de manoeuvres van het Warschaupact in Tsjeehoslowakije hebben deelgenomen, zal a.s. zaterdag worden hervat. Dit heeft een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse regering gisteren bekend gemaakt. De bekendmaking werd gedaan op dezelfde dag, dat het Russische partij blad Pravda de hevigste aanval op de Tsjecho-Slowaakse liberaliseringscam pagne publiceerde, die zes maanden geleden onder leiding van Alexander Dubcek begon. Desondanks haalde Praag weer opgelucht adem. Waarnemers in Praag menen dat de Russen het terugtrekken van hun troepen doelbewust vertraagd hebben om steun te verlenen aan de conservatieve tegenstanders van Dub cek. Verwacht wordt, dat de conser vatieven uit de partijleiding gestoten zullen worden op een buitengewoon partijcongres, dat in september ge houden wordt. De aankondiging van de Tsjechi sche regering, dat de Russische troe pen Tsjecho-Slowakije spoedig zul len verlaten, maakte een einde aan een nacht van bezorgdheid en vrees. Woensdagavond immers verklaarde een hoge Tsjechische officier dat de- status van de Russische troepen „op nieuw besproken wordt" met het op perbevel van het Warschau-pact. De Russische troepen kwamen in juni naar Tsjecho-Slowakije om deel te nemen aan manoeuvres. De oefe ningen eindigden 30 juni en volgens bekendmakingen van Praag zouden de troepen enkele dagen daarna ver trekken. De troepen van Oost-Duits- land, Polen en Hongarije, die ook deelnamen aan de manoeuvres, ver- (Van een onzer verslaggevers) BREDA Er zijn mensen, die niet alleen een betere service .vragen van de PTT, maar, omge keerd, deze zelf ook willen verlenen. De postboden klagen vaak over onvolledige of onjuiste adresse ringen. In Vught woont iemand, die dacht: Dat zal mij niet overkomen. Maar toch Hij moest een brief verzenden aan iemand wiens naam hij niet kende en van wiens adres hij zich alleen maar het huisnummer maar niet de straatnaam kon herinneren. Hij vond de oplossing: tekende een plattegrond (foto) op de adreszijde van de envelop. De postbode in Kort- gene had er nauwelijks moeite mee en de brief werd 'zonder vertraging op het juiste adres be zorgd. Hoewel de brievenbestellers hopen dat niet iedereen dit voorbeeld gaat navolgen, hebben zij deze tip toch dankbaar vermeld in hun blad „Aan getekend". trokken, maar de Russische troepen bleven. De Tsjeeho-Slowaakse autoriteiten lieten hun ontvredenheid over deze gang van zaken blijken door berich ten in 't westen te laten verspreiden waarin werd beweerd dat duizenden Russische militairen in het land zou den blijven en dat hun aantal zelfs nog met enige duizenden zou worden uitgebreid. De Tsjecho-Slowaakse minister van defensie, Martin Dzur deelde gis teravond nog mee dat het opperbevel van het Warschau-pact van plan is vandaag een gezamenlijk communi qué uit te geven en dan zal het ver trek van de Sovjet-troepen „een kwestie van korte tijd zijn" Het vertrek van de genietroepen kan iets langer duren omdat zij veel technisch materiaal moeten demonte ren, „maar dit kan volgens mij ook snel gebeuren", aldus Dzur. Hij zei: „Sommige eenheden zullen per trein vertrekken, andere met hun eigen materiaal. Men moet bedenken dat het vertrek per trein speciale wa gens vereist die geassembleerd moe ten .worden wat tijd kost. maar ik geloof niet dat een of twee dagen beslissend zullen zijn". In het desbetreffende artikel van de Pravda wordt weiiswaar steun uitgesproken voor de Tsjecho-Slo waakse partij en erkend, dat fouten zijn gemaakt door het Novotny-be- wind, maar wordt ook kritiek ge oefend op ongenoemde Tsjecho-Slo waakse leiders wegens een dubbel zinnige houding tegeover de eisen van de „contra-revolutionairen". Ook de Tsjecho-Slowaakse kranten en jour nalisten worden gehekeld, die hun verklaringen overgenomen hebben. De Pravda, schreef gisteren, dat de vrijzinnig denkenden in Tsjecho- Slowakije contra-revolutionairen zijn, die eenzelfde tactiek hebben als die welke 12 jaar geleden tijdens de Hongaarse opstand toegepast werd. Volgens de Pravda zijn de volken van de Sovjet-Unie en andere communis tische landen diep bezorgd over „de wankele toestand in Tsjecho-Slowa kije. ^oo, de Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraal I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraal 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus-, IERNEUZEN Potgieterstraat 3, o»'°fron 260) OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Uit JAARGANG NO. 25862 üigjvaN.V. Uitg. Mij. Nèerlandla llrecteuri Dr. W. A. J. M. Harkx ujfdredacteurL. leijendekker ledactieraadJ M. A. C. v. Dongen j van Hootegem, mr. dr. A. Ji |jA. Mes, P. V. M. Vercauteren, IJ, v. 't Westende. greau: Breda - Relgerstraat 16 al. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland few VRIJDAG 12 JULI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. De grote „linnen kathedraal" in Nuenen, die zondag plaats moet bieden aan tweeduizend woonwa genbewoners, werd gisteren neer gehaald door de storm. Met man en macht werden de klapstoeltjes, die reeds in de tent stonden, onder het zeildoek weggehaald. (Van onze verslaggevers en correspondenten HULST/BREDA Gisteravond is ■in het Land van Saeftinge (Zeeuws- Vlaanderen) het lijkje gevonden van de 10-jarige zoon van de familie R. van Waterschoot uit Nieuw-Namen. Zijn vader wordt vermist. Kenners van het Land van Saeftinge zijn bang dat ook hij verdronken is. Het tweetal is gistermiddag ver rast door het giertij, dat de killen van het buitendijkse gebied van het Land van Saeftinga in minder dan geen tijd deed vollopen. Vader en zoon waren twee kilo meter uit de wal gaan vissen. Vanaf de dijk heeft een 16-jarige jongen uit Kieldrecht met een verrekijker gezien dat het tweetal in moeilijk heden verkeerde. De heer Van Wa terschoot stond tot zijn middel in het water. Hij had zijn zoontje op zijn schouders gezel. De jongen uit Kiel drecht waarschuwde de politie. Een speurtocht in het Land van Saeftinge leverde alleen de vondst van het verdronken jongetje op. Het Land van Saeftinge in het oostelijk deel van het Westerscheldebekken staat als zeer gevaarlijk bekend. Mevrouw J. Cabboord-Hoekman (53) is, waarschijnlijk door de sterke wind. in een sloot naast de Goesse- straat tussen Kapelle en Goes ge raakt en verdronken. Met de storm van gisteren is op de dijk van Nieuwvliet het onderste gedeelte van een lijk aangespoeld. De voeten ontbraken. Het moet het lichaam van een volwassene zijn ge weest. Het werd door een paar jon gens ontdekt. Het lijkje van de sinds 1 juli ver miste 11-jarige Johan Keus uit Nieuw- en St.-Joosland is gisteren aangespoeld op het strand bij Rit- them. Een 54-jarige moeder van twee kinderen uit Zevenaar is gistermid dag tijdens een kort maar hevig on weer door de bliksem getroffen en gedood. Drie Rotterdamse jongens van 13, 15 en 17 jaar zijn op het strand van Rockanje nog maar net van de ver drinkingsdood gered. De jongens, die op oude bunkers speelden, werden door de vloed verrast. Zij werden door de zee ingesloten. Vlak voordat helikopters van de Marine Luchtvaart Dienst boven het strand verschenen werden de jon gens door middel van een levende ketting gered. Ook het verkeer heeft verschillen de slachtoffers geëist. Het 5-jarig meisje Jeanette de Jong uit Kaats heuvel is op slag gedood, toen zij bij het boodschappen doen plotseling de weg over stak. Bij een botsing in Zevenbergen werd de 70-jarige P. v. d. Peppel zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis te Breda is overleden. ZOMERSTORM OVERVALT EUROPA

de Stem | 1968 | | pagina 1