NEDERLAND KAN MEE GAAN DOEN 3 OMYL EXTRA Frankrijks mening over Britten blijft ongewijzigd C. Verolme „Wat we verdienen, laten we niet afmen door aandeelhouders" Vier dagen om en nabij Apeldoorn „ENGELAND NIET IN E.E.G." Het weer in Europa UIfSMLA Luns belooft meer hulp aan Maleisië Zondagsrijder 55 ir Niet gelukkig Priesters sturen militair zakboekje terug 55 *1 Sinaasappelsap Werknemers Kerngezond Aanval op universiteit SOEKARNO VOORGOED UIT PALEIS Werknemer staat sterker bij bedrij fssluiting CIA-geld voor jeugd VDB (NOG) NIET NAAR SABENA? DA&&LAB Bfc SWM VAN WOÈNSBAS 10 JULI 1968 I De heren Verolme (links) en Goedkoop (NDSM) tijdens de persconferentie in hotel „De Witte Brug" te Den Haag Met de beslissing om Verolme- NDSM voor 75 miljoen overheidsgarantie te ge ven bij de stichting van een mammoetdok in het Botlek- gebied ben ik niet voor 100 pro cent gelukkig. Liever had ik gezien, dat de vijf grote scheepswerven tot elkaar waren gekomen." Aldus mi nister De Block in een toelichting op het voor de Nederlandse scheeps bouw zo belangrijke regeringsbe sluit. Minister De Block niet gelukkig, Cornelis Verolme waarschijnlijk zo veel temeer. Weer is hij de voor naamste concurrenten, - Wilton Feijenoord en de Rijn-Schelde-groep, een stap vóór en nu wel een heel grote. Er zal zeker een flink aantal jaren voorbijgaan, voordat de laat ste kunnen overgaan tot de bouw' van een eigen mammoetdok in de nog aan te leggen Maasvlakte. In die tussentijd ligt Verolme-NDSM mijlenver voor in de binnenlandse concurrentiestrijd en verkeert Ver olme in een uiterst gunstige positie om zijn voorsprong nog te vergro ten. De regering moet dit met lede ogen aanzien. Weliswaar heeft het voorgehouden aas van de krediet garantie Verolme en NDSM en ver volgens ook Wilton-Feijenoord en Rijn-Schelde aan elkaar gesmeed, maar voor de in het rapport-Keijzer noodzakelijk geachte intense samen werking tussen alle scheepswerven lijkt op het ogenblik het klimaat minder gunstig dan ooit. Verolme heeft gisteren met veel aplomb ge zegd er niets voor te voelen, gijn concern „open" te maken, dat wil zeggen aandeelhouders te laten de len in de winst, hun inzage te ge ven in de boeken en zeggenschap in het beleid. Ongetwijfeld is bij de onderhan delingen over de regeringsgarantie en de voorwaarde voor het overne men van de NDSM het „opengaan" ter sprake geweest. Wij kunnen ons niet indenken, dat men in Den Haag blij is met een dergelijk groot besloten bedrijf. Niet alleen past de beslotenheid niet meer in deze tijd, ook voor een verdere versmelting van de scheepsbouwindustrie is het niet gunstig. Verolme kan de NDSM nog kopen met klare munt. Als er met Wilton-Feijnoord en de Rijn-Schelde Sjepraat gaat worden over liëring, zullen er toch aandelen op tafel moeten komen. En dat het eens zo ver zal komen, valt toch te hopen Niet op een moment, dat het Corne l's Verolme schikt, maar op een tijd shp, dat Wilton cum suis nog in een Positie zijn, dat zij als gelijkwaar dige partners met hem aan de con- ferentietafel kunnen plaatsnemen. D" is in het belang niet slechts van de aandeelhouders van die ven nootschappen, maar ook van alle Werknemers en uiteindelijk van heel het land. 'i.ol,?.nze Brusselse correspondent) sche »L TwintiS jonge Belgi- cne priesters, die hun dienstplicht leeds vervuid hebben, hebben hun Van air za.kboekje aan de minister an defensie teruggestuurd. cW voorbeeld is uit solidariteit emet leken gevolgd. Ze hebben S'ige gewetensbezwaren tegen het mijl e apparaat en wensen daar- verv°5- geen enkele wijze meer in verbinding te staan. ij,,;!°r "Pt terugzenden van hun mi- lelrnn zukboekje zijn de priesters en tair LV0Jgens kenners van het mili- weiLr echt geen feitelijke dienst weigeraars geworden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De fusie van het Verolme-concern en de Ned. Dok en Scheepsbouwmij. in Amsterdam is in aller belang, ook in dat van de aandeelhouders der NDSM. Nederland kan in de internationale scheepsbouw weer mee gaan doen. We hebben duizenden jonge werknemers nodig. Schrijft u dat maar in de kranten, maakt u maar propaganda voor ons". Dat zegt de heer. C. Verolme op een drukbezochte persconferentie in „De Witte Brug" te Den Haag. Hij is bljj met de overheidsgaranie van 75 miljoen voor de bouw van zijn mammoet-dok in het Botlekgebied. Ook zegt hij: „We mogen ons verblijden in de samenwerking met de NDSM, die een van de dochter van het Verolme-concern wordt". Naast hem de directeur van de NDSM, de heer P. Goedkoop, die aanvult: „Ik ben heel blij met de fusie. Voor ons is nu de mogelijk heid geschapen om grotere schepen te bouwen". Van de Nederlandse werven passen Verolme en NDSM het best bij elkaar". Totaal hebben Verolme en NDSM in Nederland ruim 9000 mensen in dienst. Er zijn orders voor de bouw van acht tankschepen van meer dan 200.000 ton, drie vrachtschepen, twee visfabriekschepen en zes be voorradingsschepen voor een waarde van meer dan 650 miljoen gulden. De NDSMM zal als een zelfstan dig bedrijf van het Verolme-concern blijven bestaan. „De werkgelegenheid in Amster dam zal niet worden aangetast, er kunnen daar nog honderden werk nemers worden geplaatst", verze kert de heer Goedkoop, die het bod van Verolme op de aandelen-NDSM heel acceptabel vindt. Van de werknemersbonden heeft de heer Verolme, zoals gemeld, een telegram ontvangen, waarin wordt aangedrongen op samenwerking met de Wilton-Scheldegroep bij het ge bruik van het mammoet-dok. „We zjjn altijd tot samenwerking bereid geweest. We zijn met de anderen heel goeie vrienden. We zullen het gebruik van het dok heel goed re gelen. Dat zou de andere partij nooit zo gedaan hebben...", zegt de heer Verolme, terwijl hij afwisselend si naasappelsap en water drinkt. Hij bekent in de laatste tijd wel eens „moedeloos" te zijn geworden, zwaait minister De Block (economische za ken) lof toe voor diens „geduld en moed". Ook oud-minister Biesheu vel krijgt dank voor diens „uitmun tende adviezen aan minister De Block." Het bedrijf van Verolme is nog steeds een besloten n.v. Wordt dat in de toekomst opener? Verolme: „Alles wat we in het be drijf verdienen, komt aan het bedrijf ten goede. Dat laten we niet afro men door de aandeelhouders. Het be drijf is in een stichting 'onderge bracht,'al het geld blijft in het be drijf en moet ten goede komen aan de werknemers." Heeft de heer Verolme iets tegen aandeelhouders? „Welnee, maar ik hou er andere principes op 11a. In wezen gebeurt alles ten dienste van de werkne mers." Maar als u nieuwsgierig bent, mag u de boeken wel komen inkij ken, dat mogen de klanten en ban ken ook. Als u het maar niet in de kraht zet, want de meeste mensen kunnen toch niet lezen...." Op diverse vragen aan de heer Verolme reageert de heer Goedkoop onmiddellijk met: „Als ik daarop mag antwoorden..." De heer Goed koop is van oordeel dat een algehele samenwerking tussen de grote scheepswerven niet goed geweest zou zijn. Maar: we staan volledig open voor samenwerking met ande ren. Je kunt alleen niet alle bedrij ven in één pot stoppen." De bereidheid blijft, aldus de heer Verolme, om de Wilton-Scheldegroep voor vijftig percent van het mam moet-dok gebruik te laten maken. Maar er zijn nog geen contacten met deze groep geweest na de beslissing van de minister over de garantie van 75 miljoen. Er moet een be heersinstituut komen om het gebruik van het dok te regelen. De contac ten tussen Verolme en de Wilton- Scheldegroep kunnen het best lopen via mr. Biesheuvel, voorzitter van de commissie scheepsbouw. Als de be hoefte aan een tweede dok blijkt, wil Verolme graag aan de bouw meewerken. (ADVERTENTIE) motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30 De heer Verolme deelde mee „op het punt te staan grote orders af te sluiten". De bouw van zeer grote tankers zal geen problemen opleve ren. „Alleen moeten we oppassen bij de tewaterlating niet op de werf van de concurrenten te komen." Het concern is kerngezond, verze kert de heer Verolme. „Onze werven hebben continu voldoende werk ge had. In de nieuwbouw hebben we behoorlijk verloren, maar dat verlies werd opgevangen door de winst in de reparatie. Het concern als geheel is door de deskundigen als heel ge zond beoordeeld." De heer Goedkoop vindt dat de aandeelhouders van de NDSM er wijs aan doen het bod van Verolme te accepteren. „Nee, de fusie is geen afgang voor de NDSM. We hebben juist het belang van de toekomstige werkgelegenheid laten spreken. Door de samenwerking heeft de NDSM grotere toekomstmogelijkheden", al dus de heer Goedkoop, die in de di rectie van Verolme Beheersmij. N.V. wordt opgenomen. KOEALA LOEMPOER (ANP/AFP) Minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft gisteren na een on derhoud met de Maleisische vice- premier Toen Abdoel Razak ver klaard, dat hij Razak heeft beloofd, meer economische hulp voor het Ma leisische ontwikkelingsprogram te trachten te krijgen. Nederland heeft Maleisië al voor 4,5 miljoen gulden technische bij stand verschaft voor de ontwikkeling van een oliepalproject aan de oost kust van Malakka. De heer Soedjarwo Tjondronegoro van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, zal zondag uit Djakarta naar West-Irian vertrekken om ter plaatse te onderzoeken, hoe de Wsetirianezen volgend jaar 't best hun vrije keuze aangaande hun staat kundige toekomst tot uitdrukking kunnen brengen. BONN (DPA) Frankrijk heeft op de eerste Europese conferentie na de onlusten en verkiezingen in eigen land officieel laten weten, dat het zijn mening over een toetreden van Engeland tot de gemeenschappelijke markt niet heeft gewijzigd. Op de vergadering van de minis terraad van de Westeuropese Unie zei Frankrijks vertegenwoordiger dinsdag in Bonn tot de EEG-partners en de afgevaardigde van Engeland, dat zijn regering nog steeds het tijd stip niet gekomen acht voor onder handelingen met Engeland over een volledig lidmaatschap. Over een eco nomische regeling viel wel te praten. De Franse diplomaat, Herve Al phand, sprak na de Britse minister van buitenlandse zaken Michael Ste wart, die zich optimistisch had uitge laten over de economische toestand van zijn land. Stewart zei, dat het volledige lidmaatschap van de EEG Engelands streven blijft. Hij toonde echter belangstelling voor de door de Benelux voorgestelde overgangsrege ling. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Willy Brandt vond het tijd worden de vruchteloze dis cussies over het al of niet vergroten van de EEG te staken. Na het zomer reces in Brussel moest weer „con creet" over het vraagstuk van En gelands toetreding worden gesproken. De Nederlandse staatssecretaris De Koster was het met Brandt eens. Hij vond dat' er regelmatig nauw contact moet zijn tussen de EEG en de lan den die willen toetreden. Hij stelde voor uit hoge functionarissen van de Europese commissie een comifé te vormen dat het contact met Engeland onderhoudt. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Een honderdtal leden van de Vrije Vergadering van de Brusselse Vrije Universiteit heeft gisternacht een aanval afgeslagen op het oude gebouw van de juridische fa culteit, waar zij een vergadering hiel den. DJAKARTA (ANP) Ex-president Soekarno van Indonesië heeft zondag voor goed het zomerpaleis te Bogor, op 60 km van Djakarta, verlaten. Soekarno heeft zich thans geïnstalleerd in een bungalow bij Bogor Hij mag zijn auto niet laten stilstaan tussen Djakarta an zijn bungalow' De mensen, die hem willen spreken, moeten een vergunning hebben van de militaire politie. (VERVOLG VAN PAG. 1) Gecombineerd met de botsingen die volgen als filerijders zich laten aflei den (hetgeen dit jaar meer dan eer der tot brokken leidde) hebben de moeilijkheden die dergelijke lieden veroorzaakten ondertussen voor vele uren oponthoud en bedorven vakan ties gezorgd. Nu Zeeland weer midden in de oogstperiode zit, kampt de verkeers politie daar met nóg een levensgroot probleem, het landbouwverkeer. Via de landbouworganisaties heeft de po litie de afspraak met de agrariërs dat men, waar mogelijk, de drukke rou tes zal verlaten. Niettemin dient men er rekening mee te houden dat men over een afstand van 15 en meer kilo meters achter „agrarische slagsche pen als maaidorsers en stropersen, zal moeten voortkruipen in lange files. Opper Van der Heijden van de ver- keersgroep Middelburg heeft kunnen nagaan dat de weggebruikers in Zeeland „slimmer" zijn geworden. „Velen kienen juit wanneer ze zich op de weg moeten wagen, zonder de kans te lopen in drie-en-'een-half uur van Goes tot Bergen op Zoom te kun nen komen. Velen gaan een uur vroe ger of juist twee uur later weg. Men kan de in- en uittochten echter nog veel beter uitsmeren. Zeeuwen we ten dat nu wel". Sommige verhalen die Porsche- agenten langs de weg ter ore komen zijn nogal verbijsterend: Iemand heeft net z'n rijbewijs gehaald, een karretje gekocht en er mee op weg naar Oostenrijk. Men weet nagenoeg niets van afwijkende verkeersregels in het buitenland. Een zondagsrijder stond gisteren midden op de rijstrook een band te wisselen. Op een auto snelweg, waar auto's met snelheden van 120 km/u voorbij razen. Reeds enkele malen heeft een Por- sche-team een verkeersknoop op of bij een verkeersplein moeten ontwar ren, omdat vakantiegangers met meer dan 1.000 km voor de bumper geen wegenkaart bjj zich hadden. Gistermorgen hebben 1303 deel nemers aan de Apeldoornse Vier daagse de stoute schoenen aange trokken. Op de foto boven een deelnemer in „passende" kledij. Foto beneden: De eerste dag zit er op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wijziging van de werkloosheidswet, die beoogt waarborgen te scheppen voor de financiële positie van de werknemers bij bedrijfssluitingen. Er is bijvoorbeeld in voorzien dat werknemers bij een faillissement of bij surséance van betaling bij hun be drijfsvereniging aanspraak kunnen maken op achterstallig loon over de laatste 13 weken en op loon over een opzeggingstermijn van maximaal zes weken gedurende welke men onvrij willig werkloos is. Voorts kan de werknemer aanspraak maken op va kantiegeld en op vakantietoeslag over een termijn van ten hoogste een jaar. DEN HAAG (ANP) De inter nationale unie van socialistische jeugd (IUSY) heeft in het verleden gelden ontvangen, afkomstig uit CIA-bron- nen. Dit meent het algemeen bestuur van de Federatie van Jongeren Groe pen van de PvdA op dit moment met zekerheid te kunnen stellen. Het bestuur van de FJG (zelf lid van de IUSY) is van mening, dat deze gang van zaken als uiterst ver werpelijk moet worden aangemerkt. weèr max temp. Helsinki zw. bew. 16 Stockholm zw. bew. 20 Oslo half bew. 14 Kopenhagen licht bew. 17 Aberdeen zw. bew. 13 Londen zw. bew. 22 Amsterdam licht bew. 22 Brussel licht bew. 24 Luxemburg onbew. 25 Parijs licht bew. 27 Bordeaux zw. bew. 33 Grenoble half bew. 33 Nice licht bew. 28 Berlijn licht bew. 26 Frankfort licht bew. 26 München geh. bew. 29 Zürich zw. bew. 29 Genève licht bew. 31 Locarno licht bew. 30 Wenen zw. bew. 32 Innsbruck geh. bew. 32 Belgrado onbew. 37 Athene onbew. 38 Rome onbew. 31 Barcelona geh. bew. 28 Madrid zw. bew. 36 Mallorca onbew. 39 Lissabon onbew. 28 */EREU>l?AA a<ïEi?#:E (Door dr. Alfred van de VVeyer) Aan het eind van de eerste week Uppsala voelen wij ons ongeveer doorgekookt. Dat schijnt overigens de bedoeling van de organisators te we zen. Professor Berkhof vergeleek in een gesprek de assemblée in zijn aan loopperiode met een pressure-cooker: alle deelnemers worden in de aula van de Fyrishallen gestopt, onder ho ge druk gezet, bestookt met speeches en toespraken, om zo te worden gaar- gestoomd voor het eigenlijke werk, dat in de twee volgende weken, met name in de sectievergaderingen, zal moeten geschieden. Wat ons betreft, wij zijn zover, van ons mag het nu wel beginnen. De jeugd, die zo iets als een scha- duwassemblée heeft georganiseerd eigen bijeenkomsten, eigen stemmin gen, eigen tijdschrift noemt de grote aula een circus. Zij heeft gepro testeerd toen de artiesten in him prachtige pakken het circus betra den; zij gaat voort met haar spot over het gebeuren in de Fyrishallen uit te gieten., Overigens is het niet geheel duidelijk in hoeverre we hier kunnen spreken van „de jeugd". Het heeft er alle schijn van, dat enkele leiders er op uit zijn, de bestaande menings verschillen - de jeugd van de derde wereld denkt heel anders dan die van Europa en Noord-Amerika - zo goed mogelijk af te dekken, teneinde een krachtig links geluid te kunnen pro duceren. Op een van de jeugdbij- eenkomsten, die we meemaakten, za ten we voortdurend tegen de leus „vive la revolution" te kijken. En toen hij een filmvoorstelling in de aula toevallig president Mao op het scherm verscheen, klonk er een fa natiek applaus op van de banken der jeugddelegatie. Twee feiten, die we kenmerkend hebben gevonden voor de hele situatie. Wat ons betreft, we hebben nage noeg alle „circusvoorstellingen" meegemaakt en wij moeten beken nen, dat er heel goede nummers wer den weggegeven. Een ongelooflijk theologisch exposé van metropoliet Ignaiios van Latakia (Libanon) over het congresthema: „Zie, ik maak alle dingen nieuw". Deze man verstaat de kunst om de orthodoxe theologie zo te brengen, dat zelfs een doorgewin terde protestant er enthousiast voor gaat staan applaudisseren. „De beste speech, ooit in de wereldraad gehou den", zeiden insiders, in wier oordeel wij 'n groot vertrouwen hebben. Dan de rede van Visser 't Hooft over „On- ze oecumenische opdracht nu". Met t geweldige gezag, dat deze ex-secre- taris-generaal nog altijd heeft, legde hij de zwakke punten van de wereld draad bloot en wees hij wegen, die in de naaste toekomst gegaan zullen moeten worden. Verder de toespraak van pater Tucci, een van de katholie ke gasten, die algemeen beschouwd wordt ais een bewijs, dat Rome zich nauwer bij de wereldraad wil aan sluiten en die de slechte indruk, ge wekt door een recente rede van de paus, weer helemaal heeft doen ver geten. Dan een getuigenis van Ken neth Kaunda, president van Zambia, en van de katholieke Barbara Ward over „rijke en arme landen": evenzo- vele „circusnummers" waarnaar wij met spanning en genoegen hebben zitten kijken. Wat ons in ai deze toespraken bij zonder opviel is, dat ze zo diepgelovig en orthodox waren. Neem bijvoor beeld de rede van prof. Berkhof over de doorslaggevende betekenis van Christus' verlossingswerk. Een ka tholiek zou het niet heter kannen en willen zeggen. Er heerst hier bepaald geen vrijzinnige geest. Eerder inte gendeel. De wereldraad houdt voor de moderne katholiek een duidelijke waarschuwing in, niet al te vlot met het verschijnsel vrijzinnigheid te ko ketteren. Kortom, we hebben genoten van wat de plenaire vergaderingen tot nog toe te bieden hadden. En we vragen ons af, of de jeugd zich niet al te zeer afzet tegen wat zij ge makshalve het „circus" noemt. Als je jonge mensen na de speech van Visser 't Hooft vraagt, hoe ze het ge vonden hebben, dan knikken ze half instemmend, half zich op de vlakte houdend. Maar in hun blaadje „Hot News" wordt de man, die op een jeugdbijeenkomst ongeveer hetzelfde gezegd heeft als in de aula, genade loos gekraakt. „Als dit uw oecume nische beweging is", aldus het com mentaar, „dan kunt u die wat ons betreft houden". Op een jeugdmeeting, die wij mee maakten, kwam een jongeman naar voren, d«e protesteerde ons inziens terecht tegen de aanwezigheid van tientallen politieagenten in de buurt van de Fyrishallen. Hij vertelde het ongelooflijke verhaal, dat er agenten in burger waren, die met een insigne „staf van de wereldraad" rondliepen. Hij raadde aan, om ieder die zo'n in signe op de borst droeg, te vragen, of hij welicht van de politie was, en oogstte daarmee een geweldig ap plaus. Maar toen even later een an der aankondigde, dat de politie be reid was een gesprek met de jongelui over hun klachten te hebben, waren er maar een of twee liefhebbers In het tweede nummer van Hot News geeft de jeugd in enkele pun ten weer, hoe zij zich gaat opstellen. Zij wil de kerken wakker schudden en bewust maken van de roep om vernieuwing die overal klinkt, maar te weinig gehoord wordt. Zij wil openlijk protesteren tegen de nei ging die aJIe kerken hebben om zich neer te leggen bij de politieke status- quo in de wereld. Zij wil vechten tegen de economische grootmachten en voor een meer broederlijke struc tuur van de mensengemeenschap. Het is te hopen, dat deze opzet zal slagen. De komende twee weken, waarin de zaken worden gedaan, zullen het moeten bewijzen. Nogmaals, wat ons betreft kan het beginnen. Bij ons heeft de pressure- cooker volledig zijn werk gedaan. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van verkeer, Bertrand, heeft in de kamer van volksvertegenwoor digers de vooral van socialistische zijde geuite kritiek op een benoe ming van oud-premier Vanden Boey- nants tot president van de Sabena „voorbarig" genoemd.

de Stem | 1968 | | pagina 9