VERTROUWEN IN BOUWBELEID IS GEWETTIGD „BALLONVAARDER"MINISTER SCHUT: Wallace Mellish geelt zich over OM ir bouw- en gtoezicht iter b of a COEDE ZIJDE VAN CONCURRENTIE :aravan murre der 0-31 Sluiskil Meer vrijheid Geen dictator Krotopruiming Minder animo NA POLITIEBELEGERING VAN ACHT DAGEN TOTAAL 1000 Engeland heeft meer uitgetreden priesters dan Nederland Overvallers op pompstation bekennen STEEDS BETER DRIE EN DERTIG ROUTES GROOTS SCHOUWSPEL BRU 500 NTE VUSS1NGEN emeentewerken kan worden een tenminste 4-jarige er en, het diploma bouwkundig 'BNA. Tevens zal de te be- bereid moeten zijn het di- atenaar bouwtoezicht PBNA gelang van leeftijd en er- n de rang van het diploma technisch amb- PBNA kan aanstelling vol- m van technisch ambtenaar, zijn van het diploma HTS het behalen van het di van tenminste 3 jaar heb- len direct worden aangesteld aisch ambtenaar 1ste klasse, lijk van leeftijd en ervaring. um 1.055,met 8 één verhogingen tót maximum er maand; num 912,met 7 één verhogingen tot maximum maand; ar, minimum 912,— met kse verhogingen tot maxi- 5,per maand; ar 1ste klasse: minimum .et 8 éénjaarlijkse verhogin- :imum 1.385,per maand, ngen is aangesloten bij het gehuwden is het Verhuis- toepassing. De studiekosten oor rekening der gemeente. 10 dagen na het verschijnen •hten aan burgemeester en deling onderwijs en perso- plein 2. E KOOP iter, zo goed als nieuw, euken - hal - douche - w.c. slaapkamers. 01157-487. 1178-412 E „NOORD" 0-7991/7792 MERS 583 IR EN ZN. laan 25. 01150-4564 S '303 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JULI 1968 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister ir. W., F. Schut (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) houdt fiiet van krasse uit spraken over de ontwikkeling van de bouwnijverheid, ■lij is voorzichtig; hij beseft te goed dat de toekomst lem ongelijk kan geven. Zijn critici verwijten hem een „aarzelend, vaag en vrijblijvend beleid". Ir. Schut is een „onverwoestbare optimist" zeggen zij. „Er is geen reden voor pessimisme", stelt ir. Schut. „Ik vind dat vertrouwen in het bouwbeleid gewettigd is. Natuurlijk moeten we erg op onze hoede zijn. Want er hoeft maar weinig te gebeuren, of het gaat fout. Ik beloof dan ook beslist geen gouden bergen. Aarzelend en onwennig betrad ir. Schut vijftien maanden terug als minister van een moeïijk de partement de politieke arena. Zijn optreden maakte aanvan kelijk niet zo'n overtuigende in druk, maar geleidelijk aan is hij blijkbaar meer met het soms harde spel vertrouwd geraakt. Natuurlijk worden gauw verge lijkingen gemaakt tussen hem en zijn voorganger drs. Bogaers. Dat deed ook de baardige socialist Van den Doel, die drs. Bogaers typeer de als een straaljagerpiloot en mi nister Schut als een ballonvaarder. Ir. Schut: „Het kamerlid Van den Doel gebruikt graag gewaagde beel den. Over zijn vergelijking moet ik zeggen: in beide gevallen heeft hij zelf het nakijken'. De minister speelt wat verder met de vergelijking: „Ik wil best ballon vaarder zijn. Je gebruikt de natuur lijke krachten. Ballon varen is goedkoop, je kunt vlak boven de grond blijven, zodat je de markt 1 kunt verkennen en dicht bij de mensen bent'. En dan wat serieuzer: „In vele op zichten is het beleid van Bogaers voortgezet, met name ten aanzien van de liberalisatie en het huurbe leid. Alleen voor wat betreft de wo- ningwetbouw zijn we uit een ander vaatje gaan tappen. De last van de woningwetbouw drukte zwaar. Het 1 is voor andere zaken hard no- (onderwijs, ontwikkelingshulp, sociale voorzieningen). Het is heel acceptabel dat de mensen op den duur ook in de woningbouw zo veel mogelyk voor zichzelf gaan zorgen. Er zal trouwens altijd een groep mensen met lage inkomens blijven voor wie de sociale woning bouw nodig is. Bij minister Bogaers ging het allereerst om het opvoeren van de kwantiteit. Nu moeten we bet bereikte peil evenwichtig hand haven, meer vrijheid in keuze bie den, krotten gaan vervangen, geld besteden aan speurwerk en onder zoek in de bouw'. Minister Schut vindt niet dat hij °P .Volkshuisvesting' met een ander beleid moest komen". We sluiten aan op wat is gegroeid, bouwen daarop voort", 't Beleid van de dy namische voorganger was aan een stabilisatie toe, nadat achterstanden w een „overrompelend tempo" wa ren ingehaald. Er moet meer variatie in de wo ningen komen, de mensen moeten kunnen kiezen. De Nederlanders be talen lage hu-en in vergelijking ■het andere landen van West-Euro- Pa. Maar, zegt minister Schut, bij de grotere welvaart gaan ze 't comfort waarderen, willen ze ervoor beta len. Hoewel hij wat dit betreft niet de illusie heeft dat de mensen staan te springen om duurdere woningen te betrekken. De minister zegt dat hij misschien op „Volkshuisvesting" beter geslaagd is dan bij „Ruimte lijke Ordening". Want: wat betreft de volkshuisvesting verwacht men niet veel van mij en bij de ruimte lijke ordening ir. Schut is pla noloog misschien wel te veel. Sommige mensen willen dat de minister alles met strakke hand leidt. Ik voel er niet voor om dicta tor te spelen. We moeten de totali teit in de gaten houden, coördine ren en zo nodig corrigeren. En ook elkaar een beetje gunnen dat we fouten maken, zegt ir. Schut. Kritiek op zijn beleid kan hij best hebben. „Zinnige kritiek, daar luis ter je naar, daar laat je je door be ïnvloeden. Maar ik vind wel dat men nog al eens foute kritiek spuit. Men loet onvoldoende moeite om de feiten te laten spreken. En het grote publiek kan dat niet zien. Laat men niet vergeten dat er nu ande re omstandigheden zijn dan ten tij de van het beleid van minister Bo- MINISTER SCHOT ik hou van het experiment bouwvakkers nodig zijn. Men zegt wel: werkloos-zijn kost geld, laat ze werken, maar men vergeet dat laten bouwen nog altijd vijf keer zo veel kost. En de krotopruiming is een dure zaak. Met alles wat erbij komt komt dat op wel 10.000,- gulden gemid deld per woning. In de grote steden nog meer. De mensen die de krotten verlaten, moeten elders woonruim te hebben. Het is een kwestie van doorstroming, van boven trekken (nieuwbouw), van onderen duwen (krotopruiming) Dat verloopt moeizaam. De vraag is of men het publiek het besef kan geven dat het zal moeten. Eind sep- „Alleen voor wat betreft de woningbouw zijn we uit een ander vaatje gaan tappen. De last van de woning wetbouw drukte zwaar. Het geld is voor andere zaken hard nodig. Het is heel acceptabel dat mensen op den duur ook in de woningbouw zoveel mogelijk voor zichzelf gaan zorgen. Bij minister Bogaers ging het al lereerst om het opvoeren van de kwantiteit. Nu moe ten we het bereikte peil evenwichtig handhaven, meer vrijheid in keuze bieden, krotten gaan vervangen, geld besteden aan speurwerk en onderzoek in de bouw". gaers. Een ander zou ook de con junctuur niet in de hand hebben ge had, zou ook moeten afwachten hoe de ongesubsidieerde bouw zich ont plooit". Als de werkloosheid in de houw ter sprake komt, wijst de minister erop dat de produktie en het in- vesteringspeil in deze sector nog nooit zo hoog zijn geweest. Er wordt veel meer gebouwd met minder mensen. Tegelijk kwamen in het zuiden 6000 pendelende bouwvakkers uit Duitsland terug. Het is wat gemakkelijk om te zeg gen: er zijn nog zoveel krotten op te ruimen, waarom zetten ze de werkloze-bouwvakkers niet in. Het vervelende is dat de werkloze bouwvakkers in het zuiden en oos ten zitten en er in het westen tember zal de minister een nota over de krotopruiming aan de Tweede Kamer uitbrengen. Over de woningnood en de oplos sing ervan: de behoefte is er wel, maar is er vraag? De moeilijkheid is dat de koopkrachtige vraag na de oorlog niet is gestimuleerd, maar eerder afgezwakt. Men is verleerd voor zijn eigen woning voldoende te betalen. Geleidelijk aan moet daar een kentering in komen. „Ik ben blij", zegt de minister, „dat we veel meer bouwen dan vroeger. Maar het is natuurlijk geen geloofsartikel, dat het alsmaar meer moet. Het gaat erom dat we het h'oge bouwniveau volhouden. Een terugslag zou hard aankomen. Er is een tijd geweest dat iedereen naar de bouw trok. We zitten nu in een overgangsproces. Misschien zul len bouwvakkers in Brabant en Limburg beter kunnen omschake len, of elders aan de slag moeten gaan. Maar in het algemeen ge sproken: voor de vakman blijft er voldoende emplooi". „Want de bouw heeft een enorme taak voor de toekomst. Voorkomen moet worden dat door sombere uit spraken de animo voor de bouwop leiding vermindert. Die mindere animo is trouwens op de l.t.s.'en al gebleken. Van groot belang acht de minis ter het dat er een bredere bouw opleiding komt, zodat de bouwvak kers in hun beroep mobieler wor den. Ze moeten in de bouw meer allround zijn, waardoor ze „niet voor een gat te vangen zijn". Voorlopig ziet de minister nog wel dat subsidies op de woningen moeten worden gegeven in plaats van aan de bewoners. De kwaliteit moet een punt van voortdurende zorg blijven, de woning moet toe komstwaarde hebben. Misschien kan te zijner tijd meer gedacht worden aan individuele woning subsidies voor mensen met lage in komens. „We moeten dan wel op passen er geen bedeling van te ma ken". Tn de woningbouw mag de klant dan heel voorzichtig weer koning worden, de particuliere bouw mag vrijer worden, de huisvesting van een grote groep mensen blijft een voortdurende zorg voor de over heid. Ir. Schut, voor wie het minister schap een „uitdaging" is, hoopt dat er in de komende jaren wordt ge bouwd „dat het een lieve lust is". Bouwen met veel variatie en met de nadruk op goed én goedkoop. Mede dank zij meerjarenplanning moet naar continuïteit worden ge streefd. „Ik reken op een fijn samenspel, een bundeling van alle krachten op een gezonde competitie. Dan hoop ik ook dat we soepeler en boeiender gaan bouwen. Ik hou van het experiment. Misschien min der open in de buitenwijken, maar intiemer en levendiger, met mee» kansen voor de mensen om zelf met hun binnenhuis te experimen teren. En ook hoop ik dat we d» binnensteden, weer bewoonbaar kunnen maken, want dat leeglopen van de binnenstad vind ik beden kelijk". SYDNEY (Reuter) De 23-jarige Wallace Mellish, die het acht dagen lang in een huisje in een buitenwijk van Sydney tegen de politie heeft uit gehouden, heeft zich gisteren overgegeven. Hij wil naar zijn zeggen dienst ne men in het Australische leger om in Vietnam te kunnen vechten. Mellish kwam ongewapend met zijn 18-jarige vrouw en zoontje van 12 weken naar buiten. Hij droeg het kind in zijn armen. Tijdens het beleg van de politie heeft Mellish verschillende keren gedreigd zijn vrouw en zoontje te zullen vermoorden. Toen hij uit het huis kwam, liep hoofdinspecteur Don Fergusson, die toen de leiding had van de politie-operatie, hem tege- moet. Gevangenisaalmoezenier Clyde Pa ton, die het huwelijk van Mellish en zijn vrouw vorige week inzegende met de loop van een geweer op zich gericht, omhelsde het echtpaar. Kort voor hij zich overgaf, liet de 23-jarige ex-gevangene telefonisch weten dat hij naar Vietnam >>Ik wil naar Vietnam om te boeten voor wat ik gedaan heb," zo zei hij. In het huisje vond de politie het kleine wapenarsenaal dat Mellish had aangelegd, waaronder het ge weer dat hij de politie heeft afge dwongen. Tijdens het beleg verklaarde hij liever „duizend mensen te doden" dan terecht te moeten staan wegens diefstal van een auto. Voor hij zich overgaf, had politiecommissaris Nor man Allan hem toegezegd dat hij voor een medische keuring naar een militair kamp zou worden gebracht als hij zonder verzet te plegen naar buiten kwam. Commissaris Allan die voor de wij ze waarop hij de zaak behandelde aan scherpe kritiek heeft blootge staan van de kranten en de politie- vereniging, zei tegen verslaggevers dat hij al het mogelijke zou doen om Mellish in het leger te krijgen. LONDEN (KNP). De niet offi ciële maar betrouwbare cijfers over het aantal uitgetreden priesters in Engeland zijn hoger dan de bisschop pen ooit hebben doen vermoeden. Zij wettigen geenszins het commentaar op de cijfers over het aantal uittre dingen in Amerika, Nederland of Frankrijk. „Zoiets zou hier niet kunnen ge beuren", aldus de Londense corres pondent van de National Catholic Reporter in de Ver. Staten. Maar het is gebeurd. De eerste drie maanden van dit jaar zijn naar betrouwbare, maar zoals gewoonlijk geheime, schattingen al 50 priesters uitgetre den. Als deze ontwikkeling zo door gaat moet men er rekening mee hou den, dat dit jaar 200 priesters op het totaal van 7721 heengegaan zul len zijn. (In Nederland waren het er vorig jaar 145 op ruim 8500; men schat evenwel dat over 1968 de 200 ruim zal worden overschreden). Bij de publikatie van het Engelse Katholieke Directorium in februari j.l. werd al meegedeeld dat het aan tal uitgetreden priesters „hoger dan normaal" was. Bij vergelijking met 1966 bleken 133 priesters te ontbre ken. Maar daarbij waren ook pries ters die naar Ierland waren terugge keerd of naar de missie waren ver trokken. Altijd heeft men aangenomen dat vóór het Vaticaans Concilie jaarlijks 12 tot 14 priesters hun ambt neer legden. Maar dit aantal moet veel groter zijn geweest. Een voormalig secretaris van een bisschop schat n.l. dat 1 op de 12 priesters „net als bij de 12 apostelen" zijn ambt neerlegde en dat er in Engeland totaal 1000 uitgetreden priesters zijn. Met de baby op de arm wordt Mellish door twee recher cheurs weggevoerd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. De twee daders van de zaterdagavond gepleegde roofoverval op het benzinestation aan rijksweg 4 bij Sassenheim, hebben thans be kend. Gistermiddag arresteerde de Amsterdamse politie in samenwer king met de politie te Leiden de man die pompbediende Joop Wassenaar neersloeg. Het was de 22-jarige Duitser L. F., over wiens juiste identiteit nog over leg wordt gepleegd met Westduitse politieinstanties in Wiesbaden. Toen de twee op 4 juli in een vlieg tuig op Schiphol arriveerden, hadden zij reeds het plan in Nederland hun slag te slaan o.a. door het overvallen van een benzinestation. Zij vertelden de politie, dat zij ook het oog hadden laten vallen op de man die het geld ophaalt van de kassa's van de Hema op de Amsterdamse Nieuwendijk. De toestand van pompbediende Joop Wassenaar werd gisteren naar omstandigheden vrij goed genoemd. Hij mag weer gehoord worden. Zijn herinneringsvermogen was nog niet geheel teruggekeerd. (ADVERTENTIE) aanvang nw. leerjaar 1 juli 1968 Langharigen hebben wegens hun dracht nogal eens moeilijkheden met bepaalde maatschappelijke instellin gen. Maar volgende week worden ze in Meerssen in Zuid-Limburg met open armen verwelkomd. Het comité „Gerberga-feesten" houdt een his torische optocht en daarvoor zijn langharige figuranten nodig. Van daar. Ken heel klein stukje historie: Cerberga was duizend jaar geleden een koningin, die het eigendom van Meerssen (zou oud is dat dorp) over droeg aan de abdij van Reims. En dat wordt herdacht. Mensen, die een 1000-jarig bestaan nog niet zóveel vinden, dienen te we: an dai Meerssen al in de Ro meinse tijd in Nederland een naam was. Dus echt wel oud. Een citaat uit het blad KVP-'68 over de loonnota van Roolvinkdie de regering onder pressie van de Tweede Kamer introk: „Deze bot sing tussen kabinet en parlement heeft aanleiding gegeven tot krante koppen als „het kabinet heeft een forse deuk opgelopen". Dat is een zuiver negatieve benadering. Positief gezien ligt het heel anders. De open hartige ruiterlijke erkenning door de leider van het kabinet zelf siert het regeringsteam: door een gemaakte fout te herstellen boet men niet aan prestige in." Wie het vatten kan, hij vatte het. Dit is een ingezonden brief aan Het Parool: ,Jk heb geen TV maar luister veel naar de radio. Nu valt het mij op dat de laatste tijd zoveel sprekers en spreeksters (vooral de professionele) de keel-r voortdurend afwisselen met de tong-r. De keel-r is natuurlijk voor hen, maar ze wil len zo graag rollen met de tong. Ba, een akelig, vermoeiend effect heeft dat op de gevoelige luisteraar. Laat men toch gewoon zijn moeders keel-r konsekwent gebruiken. Die is toch goed." Op zich is deze brief niet zó In teressant (hoewel het aardig is op deze wijze herinnerd te worden aan een toen levensgroot probleem uit de eerste jaren van de lagere school) maar het aardige is dat de brief ge schreven werd door de dichter Jan Hanlo. Een juist gebruik van de taal zo breed mogelijk dus ook de uitspraak intrigeert dichters na tuurlijk in hoge mate. Dus denk er om: als u dichters wilt gerieven, de keel-r! IKK I83 Sf'MÏ In Rusland dreigt het mis te gaan met de kaviaar, de gezouten kuit van de steur, die zoveel harde bui tenlandse munten in de Russische kas brengt. De steur wordt in Rus land bedreigd door twee dingen', waterverontreiniging en rivierstrem mingen. Vroeger trokken de steuren stroom opwaarts de Wolga en andere rivie ren op, schoten kuit bij de bronnen en keerden terug naar de Kaspische Zee. Toen de Russen enorme stuw dammen in de Wolga gingen bouwen had dat al een nadelig effect op het steurbestand. Erger was nog de wa terverontreiniging door het afval water van fabrieken. De Russen willen nu Siberische steuren overbrengen naar de Euro pese rivieren. Die vis trekt niet maar schiet kuit op de plaats waar hij verblijft. En dat is een heel gemak, Een berichtje, dat u niet vaak in de Nederlandse kranten leest, omdat we Kier genoeg eigen verkeerspro blemen hebben. Geen opzienbarend bericht: Tijdens de vierdaagse va kantie ter gelegenheid van de onaf hankelijkheidsdag zijn in de Ver enigde Staten 620 mensen in het verkeer om het leven gekomen. Ik zei het al: geen opzienbarend bericht. U mag het weer vergeten. Maar misschien kunt u er in deze en komende drukke weken af en toe eens aan denken. Misschien spaart u een mensenleven. MERIJN Het aantal evenementen, waarme- degenen, die zakelijke belangen val, .toerisme hebben, proberen de ."■fantieganger of weekendtoerist te rekken, is, nu het seizoen z'n hoog- „punt nadert, bijzonder groot. Er is, Bis. dat ook in de folders, die nu hoi ?n'a'len op onze redactietafel vo- met na|druk wordt gezegd, °r el°k wat wils. Daarbij valt op 'er!'e dat er allerwegen naar dai Sestreefd iets te ondernemen, h-I eren' de concurrenten, niet en ten tweede, dat het bij- dat„r m?eilÜk is iets te bedenken, nog niet eerder werd vertoond en allure heeft, dat men er "einde en ver op af komt. a„ler naarstig wordt gezocht naar man»„tei Vai? groot formaat en per een M j r' zoa's een Efteling, ewi rodam> een miniatuur Wal- oneiilnnv,6!6" wl'dPark, bedriegertjes, hand v -Vseum en zo, ligt voor de voor'o z?n .ze^s steden, die hier- Maar „en ,stndiecommissie instelden. !ehaa,-mda 8°ede ideeën bijzonder finanrf ?'|ri en a's ze er zijn - de Hike'jfun= dan weer onoverkome- Dezwaren opwerpt, wordt het bij gebrek aan beter veelal in festivi teiten of gebeurlijkheden van kleiner formaat en beperkte duur gezocht. De strijd om de belangstelling - en de dubbeltjes - van de toerist heeft, zoals alle concurrentie, deze goede zijde, dat het publiek er wel bij vaart. Openluchtbaden en cam pings bijvoorbeeld streven naar een steeds betere accommodatie en voor al de inventaris van de campings wordt van dien aard, dat men er zich geen minuut behoeft te vervelen en dat het leven er mede door de wet telijke voorschriften steeds comforta beler wordt. Dat dit intussen leidt tot een minder goede bezetting van de hotels blijkt uit onze logiesthermo- meter van de Zeeuwse plaatsen, als mede uit de meldingen van seizoen plaatsen elders in ons gewest. Wanneer we een keus maken uit de lange reeks evenementen, die ijve rige VVV's en even ijverige comités van belanghebbenden voor u op sta pel hebben gezet, dan beginnen we maar met de reeks, die aangekondigd wordt onder de benaming „De Ha vermarkt ontvangt 1968". Al enige jaren wordt door de zakenlieden rondom dit oude pleintje in Breda in het hoogseizoen, indertijd ingeleid met de Botermertfeesten, vertier en amusement geboden. De caféterrasjes zijn overdekt, de bomen behangen met gekleurde lampjes. Dagelijks is er - in de periode van 13 juli tot 4 i augustus - terrasmuziek. In de avond uren treden er orkesten en nu en dan artiesten op, die een programma, variërend van opera- en operttemu- ziek tot jazz en dixieland brengen. Wanneer u al deze festiviteiten, attracties en hoe u al die evenemen ten verder wilt noemen, koud laten en u er de voorkeur aan geeft uw vakantie te benutten om zo maar wat rond te toeren, dan is het wellicht in teressant te weten, dat de ANWB een dertigtal routes in ons land en drie in de grensgebieden heeft ont worpen. Een nieuwe is de 29e, de Westergo-route, die u door het gebied van Harlingen, Bolsward, Marssum, Sint-Anna Parochie en Franeker voert, de 30e is de Friese Terpen route, die loopt van Leeuwarden, Stiens, Ferwerd en Ternaard naar Wierum, Anjum en Ee5 Daar moogt u kiezen tussen de toch via Dokkum of over Kollum en Veenwouden naar Roodkerk. Langs Oudkerk en Gier- kerk komt u terug in Leeuwarden. De dr. Picardt-roiute, ook een nieuwe, leidt door N.O.-Overijssel, Oost- Drente en Oost-Twente en het daar tussen gelegen Duitse gebied. Een bezwaar van deze routes is, dat enkele ervan des zondags zo druk bereden worden, dat u hier en daar in de rij zit. De vakantie biedt een prachtige gelegenheid een of meer van deze met zorg gekozen routes op een door de weekse dag te rijden. De nationale serie van ANWB-rou- tes bestaat thans uit de volgende toe ristische routes: 1 Noord-Veluwe. 2 Midden-Veluwe. 3 Zuid-Veluwe. 4 Hondsrug. 5 Friese Meren. 6 Wester- schelde. 7 Mergelland. 8 Ommelan den. 9 Saliand. 10 Beek en Brink. 11 Hollands Midden. 12 Kempen. 13 Twente. 14 Friese wouden. 15 Lek en Linge. 16 IJssel en Berkel. 17 Sling. 18 Hollands Noorden. 19 Koggen (N.- H.). 20 Midden-Zeeland. 21 Noorden veld. 22 Middenveld. 23 Lek en IJs sel. 24 Gelderse Vallei. 25 Schouwen- Duiveland. ,26 N.W.-Overijssel. 27 West-Brabant. 28 Gelre-Gulick (L.l. 29 Westergo. 30 Friese Terpen. De grenslandroutes zijn: 1 Hama- land. 2 Maas-Schwalm-Nette. 3 Dr. Picardt. De vouwbladen voor deze nationale en grenslandroutes zijn bij de ANWB- kantoren verkrijgbaar voor bondsle den ad f 0,60 en voor niet-leden ad 1,per stuk; bij VV V-kan toren fl,-. Behalve deze routebeschrijvingen van de ANWB bestaan er nog vele andere. Een aantal daarvan zullen we volgende week eens vermelden. Op 13 juli gaan op het Pikmeer bij Grouw de Friese „skutsjes" op weg- voor de eerste van in het geheel elf wedstrijden om het kampioenschap 1968. Deze jaarlijkse wedstrijden met schepen van zo'n dertig tot zestig ton en met lappen zeil van ver over de honderd vierkante meter, waarop schippers in hun vakantie gaan va ren om de hoogste schipperseer, zijn, aldus lezen we in „Dit is Friesland", uitgegroeid tot een zomers evene ment, dat internationale belangstel ling trekt. Het schouwspel van de over het water voortstuivende sche pen, die in het verleden als beurt en vrachtschepen dienst deden en waarop mannen, half in het water met zwaarden manipuleren, zich in het zweet werken om de fok te loef te zetten, met volle lichaamskracht het helmhout omdwingen om met staaltjes vakmanschap en slimme be rekening naar succes stormen, is groots. In de opwinding van de strijd is het vroeger wel eens gebeurd, dat de ene schipper de ander een schot hagel door de zeilen joeg. Na de eerste wedstrijd in Grouw is het verder allemaal te zien in de volgende plaatsen: 15 juli Veenhoop, 16 juli Eernewoude, 17 en 18 juni Terhorne, 20 juli Langweer, 22 juli Staveren (IJsselmeer), 23 juli Flues- sen, 24 juli Woudsend, 25 juli Lem mer (IJsselmeer) en 26 juli in Sneek. Feesten, waar de toerist gewoon lijk goed aan z'n trekken komt, zijn die, waarmede een stad of stadje z'n zoveelhonderdjarig bestaan viert. Er is gewoonlijk een lange periode van zoeken naar een interessant program ma en vervolgens van voorbereiding aan voorafgegaan. Zo verwachten we nogal wat van de feesten, die Brui- nisse houdt ter viering van haar 500- jarig bestaan. Gedurende een hele week - te beginnen op 16 juli - is daar in het versierde dorp, waar de bewoners dan in vijftiende-eeuwse klederdracht zijn gestoken, vaa al lerlei te beleven. De middenstand van Bruinisse houdt er een tentoonstel ling, er wordt met de bemanning van de .vissersvloot een Breugeliaanse mosselmaaltijd gehouden, waar de mosselkoningin ook bij aanwezig zal zijn; er wordt een historische op tocht gehouden en meer van dat soort zaken, waaronder een vuurwerk en allerlei vermakelijkheden voor de jeugd. Voor de fotografen zijn er on derwerpen te over. Aan filatelisten is ook gedacht. Op 18, 19 en 20 juli wordt er een postzegelruilbeurs ge houden, waar een herdenkingsenve- loppe te koop is. Ook worden er heerlijkheidsbrieven van de heerlijk heid Bruinisse verkocht, alsmede monsterboekjes ter herinnering aan de viootschouw, die vrijdagmiddag de 19e juli wordt gehouden.

de Stem | 1968 | | pagina 7