Metaalbonden vóór samenwerking scheepsmammoets Y erolme Politie Rotterdam zoekt alleen nog wettige bewijzen LAATSTE STUDENTEN- BOLWERK ONTRUIMD IIHPSfULA BESLUIT DE BLOCK TOEGEJUICHT Indonesische krant noemt Luns meester- diplomaat Het weer in Europa Indonesië Hongerdood om prestige Thomassen BEIDE MOORDZAKEN OPGEHELDERD Spoor Bakker Bedreigd PLAN IN UPPSALA Wereldcongres christen-leken 9 DAGBLAD BE STEM VAN BINSBAG 9 JUL! 1968 Minister Luns heeft in Djakarta twee akkoorden met Indone sië ondertekend: een econo misch dat vijftien jaar loopt en een cultureel met een looptijd van vijf jaar. Het economisch akkoord maakt de weg vrij voor verdere kapitaal investeringen in Indonesië. Voorts resulteert het in een verdubbeling van de hulp aan dit land. Belang rijk is ook dat Nederland in het kader van het akkoord hulp zal ver lenen op het gebied van bedrijfs leiding en nieuwe technologische produktietechnieken. Ook op de ter reinen wa'arop Nederland een rijke ervaring heeft (ook in de tropen) voorziet het verdrag in samenwer king tussen beide landen. Dat zijn bijvoorbeeld industrie, handel, landbouw, scheepvaart en vervoer. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Adam Malik heeft gezegd dat een dergelijk akkoord tussen beide landen nog maar kort geleden onmogelijk zou zijn ge weest. Inderdaad zijn de beide ak koorden nieuwe mijlpalen op de lange weg die Nederland en Indo nesië al bijna 350 jaar samen gaan., De beide reisgezellen waren elkaar echter lang niet altijd vriendschap pelijk gezind en verreweg het grootste deel van deze 350 jaren was de één niet eens gelijk aan de andere. Met deze nieuwe Nederlands- Indonesische samenwerking is een nieuw stadium bereikt. Als twee volkomen gelijken reizen de twee volkeren verder. Sommige over blijfselen uit vroeger tijden, zoals een bepaalde genegenheid on- danks alle strijd en confrontaties en een heleboel Nederlandse know how met betrekking tot Indonesië, kunnen daarbij goed van pas ko men. Maar zij kunnen ook het ge vaar oproepen van Nederlands pa ternalisme. Nederland moet er vooral op bedacht zijn dit te voor komen. Ais ontwikkelingsland heeft Indonesië er recht op de vragende partij te zijn en de tijd dat hulp aan dergelijke landen gepaard ging met bevoogding is voorbij. Intussen blijft nog één heet hangijzer: West-lrian. Ook daarover heeft minister Luns in Djakarta uit voerig gepraat. Nederland is be zorgd, enerzijds over de berichten uit het voormalige gebiedsdeel zelf, anderzijds door tegenstrijdige ver klaringen van Indonesische politici over de verkiezingen van volgend jaar. Minister Luns blijft blijk geven van vertrouwen in de Indonesische regering terzake de kwestie-West- Irian. En tenslotte: als de verhou ding tussen beide landen dan in derdaad volledig is opgeklaard moet het, dunkt ons, mogelijk zijn deze zaak in der minne te regelen. In dit opzicht moet Indonesië aan vaarden dat Nederland zich tot en roet het plebisciet op West-lrian direct mede-verantwoordelijk acht voor het lot van de Papoea's. Dagelijks sterven meer Biafra nen van honger. Schattingen variëren van 200 tot 1000 per dag Het aantal zal, al dus journalisten, artsen en rode kruisfunctionarissen, in zeer snel tempo toenemen zodat gevreesd moet worden dat over een maand 1 tot 2 miljoen Biafranen, waaron der honderdduizenden kinderen van honger zullen zijn omgekomen. Hulp wordt geboden van alle kanten. Op het Spaans-Afrikaanse ei and Fernando Poo stapelen voed selvoorraden en medicamenten zich °P- Het probleem is echter de hulp goederen in het nog niet door de 'giriaanse regeringstroepen onder e voet gelopen deel van Biafra te krijgen. De burgeroorlog tussen Nigeria n et van dit land afgescheiden oostelijke deel Biafra, tevens een srammenoprlog en wellicht ook een y° sdienstoorlog duurt nu een jaar n 's volledig in een impasse ge- raa - Onderhandelingen tussen (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Woordvoerders van de Nederlandse metaalbedrijfs bonden hebben positief gereageerd op het besluit van minister De Block, een overheidsgarantie te verlenen bij de financiering van een reyaratie-nieuwbouwdok door Verolme-NDSM. Algemeen is van die zijde de roep om samenwerking tussen de combinaties Verolme-NDSM en Rijn/Schelde-Wilton Fijenoord. De drie werk nemersorganisaties in de metaalnijverheid (aangesloten bij NVV, NKV en- CNV) hebben gisteren een gezamenlijk telegram gestuurd aan de directies van de twee combinaties. Hierin dringen zij er op aan, dat deze samenwerking zo spoedig mogelijk tot stand wordt gebracht. In een voorlopig commentaar zegt de Algemene Ned. Metaal Bedrijfs- bond dat de minister bij de keuze van het projekt in ieder geval gedeeltelijk het advies heeft gevolgd dat de vak bonden hem vorige week vrijdag hebben gegeven. Hoewel niet werke lijk de garantie is geschapen, dat er niet toch twee projecten tegelijk in uitvoering zullen worden genomen (waarvan dat van de Rijn-Schelde- groep en Wilton Feijenoord zonder overheidssteun), juicht de ANMB het toe, dat de minister het in zijn voor waarden voor de Rijn-Schelde/Wil ton Feijenoordgroep althans aantrek kelijker heeft gemaakt, overleg te plegen met de combinatie Verolme- NDSM. De bonden hebben de minister vrij dag verzocht, samenwerking tussen de werven af te dwingen door de be- drijfsvergunningenwet als stok ach ter de deur te zetten. De voorzitter van de katholieke bond van werknemers in het metaal- en elektrotechnisch bedrijf „St.-Eloy" de heer P. Brussel, zei gisteren, dat nu de regeringsbeslissing is genomen, het woord allereerst aan de beide scheepsbouwcombinaties is. Ook hij hoopt, dat zij erin zullen slagen, tot de gewenste overeenstemming te ko men, opdat deze kostbare investering een zo groot mogelijk resultaat zal hebben en opdat wordt voorkomen, dat door onderlinge tegenstelljpgen schade wordt veroorzaakt. De christelijke metaalbedrijfsbond juicht de beslissing van de minister van harte toe, met name omdat deze de Nederlandse scheepsbouw als ge heel steunt. Burgemeester W. Thomassen ver telde gistermiddag net terugge keerd van een vijfdaags officieel be zoek aan Roemenië dat hij zich nog nauwelijks had ingewerkt in de nieu we ontwikkeling in kwestie, maar dat hij de voorlopige indruk had dat de minister van Economische Zaken een juiste keuze gedaan heeft. Hij meent dat dus in Rotterdam inderdaad be gonnen moet worden met een groot mammoetdok wie van de partijen dat dan ook exploiteert en als er dan aanbod van meer werk komt, er met een tweede dok moet worden begonnen. Ook t.a.v. de concurrentie, die door het besluit van de minister te Rot terdam op het terrein van de mam moetschepen enigszins bemoeilijkt is, zei de burgemeester dat die concur rentie er wel moet zijn, maar hij op dit moment niet kan zien hoe die concurrentie toegespitst zou kunnen worden. Dit meende hij temeer om dat Verolme wel snel met een mam moetdok kan komen, maar dat de Rijn-Schelde-Wilton-combinatie die op de Maasvlakte wil bouwen, uit eindelijk alleen nog maar een stuk onontgonnen zee tot zijn beschik king heeft. De economisch onderdirecteur van het Rotterdams havenbedrijf, drs. J. M. C. Hagenaar, zei gisteren dat al hoewel hij zeker ge enexpert is, de vraag of een of twee mammoetd: k- ken in het Rotterdamse havengebied zouden moeten zijn, afhankelijk is van de stroom schepen die naar Rot terdam komt. T.a.v. deze stroom was hij zeer optimistisch. Hij ging uit van een geweldige vraag naar olie die in Rotterdam de komende jaren zou bestaan, olie die aangevoerd moet worden met sche pen die rond De Kaap varen. Wan neer men nu rekent dat dergelijke schepen slechts vijf reizen per jaar kunnen maken, zullen er honderden mammoetschepen in Rotterdam ver wacht worden. Voor deze honderden schepen is het reëel om een groot re paratiedok te maken. beide partijen in Kampala zijn door de federale Nigerianen afgebroken omdat zij niet terug wensten te ko men op hun eis aan de Biafraanse leider Ojoekwoe: eerst de gedachte van onafhankelijkheid opgeven en dan pas wapenstilstand. Deze gang van zaken heeft geleid tot een navrante prestigestrijd. Nigeria wenst geen hulptranspor ten naar Biafra toe te staan, adders dan via een door de regeringstroe pen gecontroleerde corridor of langs dito lucht- en zeehavens. Het argu ment is dat anders 'behalve voedsel ook wapens naar Biafra gebracht kunnen worden. Ojoekwoe van zijn kant, weigert hulp te ontvangen die gaat door de handen van de federale regering. Zijn argument luidt dat het voedsel vergiftigd zou worden. Volgens hem immers zijn de federalen uit op vol kerenmoord en is de hongerblok- kade daar een aspect van. In wer kelijkheid wil Ojoekwoe, zuiver tactisch gezien niet ten onrechte, zijn toch al zwakke onderhande lingspositie niet nóg verder ver zwakken. Hij wenst dus geen en kele concessie te doen aan de fe derale primier Gowon. Van dit alles worden de Biafra nen de dupe. Engeland, dat zich als voormalige heerser over Nigeria lang afzijdig hield van de troebelen in dit land, heeft nu eindelijk een diplomatiek offensief ingezet om zowel Gowon als Ojoekwoe, maar vooral de eerstgenoemde, te bewe gen een regeling te treffen die voor beide partijen aanvaardbaar is. De Britten menen nog veel invloed te hebben in Lagos, mede dank zij het feit dat zij nooit de wapenleveran ties aan Nigeria hebben gestaakt. Het is te hopen dat spoedig een dergelijke regeling getroffen kan worden. Intussen blijft daadwer kelijke steun in de vorm van bij dragen noodzakelijk. Want de nood is niet te beschrijven, zo hoog. Dit is een (archief)-luchtopna me van dc Verolmewerf op Rozen burg. Links boven is een mam moetdok geprojecteerd, zoals Ver olme dat in 1966 reeds voor ogen stond. (VERVOLG VAN PAG. 1) Mede door contacten met Japanse werven probeert Verolme zijn in ternationale positie sterker te ma ken. Hoe Verolme het financieel al lemaal voor elkaar krijgt, is een raadsel. Zijn boeken zijn gesloten. De herstelbank, waar Verolme kan lenen, heeft uiteraard wel een in zicht in de boekhouding van Verol me en op grond van cijfers aan het kabinet verzekerd, dat de overheids steun verantwoord is. Intussen blijft de hoop bestaan, dat het be drijf van Verolme een meer open vennootschap zal worden en er meer zicht komt op wat er allemaal in het grootste geheim wordt bekek- stoofd. Verolme kan, nu hij de overheids garantie voor - zijn mammoetdok krijgt, eindelijk gaan slapen, nadat hij „al 400 nachten wakher heeft ge legen", zoals hij het zelf zo fraai heeft gezegd. Ook in Den Haag wordt zijn groot zakelijk vernuft bewonderd, voor zijn menselijke zwakheden heeft men minder goede woorden over. Vooral de „grote mond" van de scheeusbouwende duivelskunstenaar heeft bij het kabinet veel gebelgd heid veroorzaakt. Maar pertinent wordt tegengesproken, dat Verolme de overheidsgarantie heeft gekregen, doordat hij met de overneming van de NDSM in Amsterdam de werk gelegenheid in dat bedrijf zou hebben veiliggesteld. De Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. is niet gelukkig met de be slissing van de regeriiig. Met 15 handtekeningen zou deze fractie de vakantie van de Tweede Kamer kun nen onderbreken, om minister De Block over diens besluit aan de tand te voelen. Maar het is duidelijk, dat zo'n interpretatie voor de P.v.d.A. geen politiek succes zou worden. Daarom hebben de socialisten ervan afgezien, om een spoedbijeenkomst van de kamer te vragen. Als de be groting van het ministerie van finan ciën in het najaar aan de orde komt, kan de P.v.d. A. altijd nog op deze zaak terug komen. De Block heeft bij zijn beslissing o.m. overwogen dat een fusie tus sen Verolme en de NDSM volledig in overeenstemming is met de doelstel lingen van het rapport-Keizer. Dit rapport setelt immers dat de gehele nieuwbouw van grote tankers bij voorkeur in een onderneming gecon centreerd zou moeten worden. Een dergelijke fusie is voorts toe te jui chen vanuit het gezichtspunt van con tinuering van de werkgelegenheid in de scheepsbouw in Amsterdam. Een nauwer samengeaan biedt namelijk een oplossing voor de moeilijkheden, waarmede de NDSM als zelfstandige onderneming momenteel geconfron teerd ziet. Indien ook een regeling zou zijn getroffen voor het gebruik van het Verolme-reparatiedok door de andere grote werven zou, het voor de Rotterdamse haven zo belangrijke reparatiedok tot stand komen, concentratie van de nieuwbouw van supertankers gerealiseerd worden en een vorm van samenwerking tus sen de diverse grote werven tot stand gekomen zijn, die welis waar nog niet aan de ideale doel stellingen voldoet, maar toch een belangrijke stap betekent bij het nauwer samenwerken tussen de gefuseerde werven enerzijds en de drie overige werven ander zijds. 2? (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De Indonesische kranten hebben gisteren veel aan dacht besteed aan het bezoek van mi nister Luns aan Indonesië, dat zondag werd afgesloten met de onderteke ning van een economisch en een cul tureel akkoord. „Angkatan Bersendjata", het blad van de Indonesische strijdkrachten, bracht een verslag onder de kop: „Luns overtuigd van de goede bedoe lingen van Indonesië met betrekking tot West-lrian" en het legerblad „Be- rita Joeilha" schrijft dat „Indonesië en "Nederland een breed akkoord hebben bereikt". „Angkatan Bersendjata" noemt mi nister Luns een „meesterdiplomaat", die door zijn openhartigheid, geestige opmerkingen en belangstelling voor alle mensen in zijn omgeving snel de sympathie van het volk wist te win nen. Minister Luns heeft gisteren tijdens een kort bezoek aan Singapore voor gesteld in Zuidoost-Azië een gemeen schappelijke markt naar het voor beeld van de EEG op te richten. Vol gens de Nederlandse bewindsman zou een dergelijke economische gemeen schap de belangen van de deelgeno ten beter kunnen behartigen in de betrekkingen met de Euromarkt en andere economische blokken. Bij zijn vertrek uit Singapore zei minister Luns dat hij premier Lie Kwan Joe en minister van buiten landse zaken S. Radjaratnam voor een bezoek aan Nederland had uitge nodigd. Een datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Minister Luns heeft de universitei ten van Singapore wetenschappelijke boekwerken ter waarde van ongeveer 22.000 gulden geschonken. Gisteravond kwam minister Luns uit Singapore aan in Koeala Loëm- poer, de hoofdstad van Maleisië. De minister zal drie dagen in Maleisië blijven. Hij zal daar o.a. spreken over de wens van Maleisië tot associatie met de EEG. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Naar onze gevoelens zijn beide zaken opgehelderd. We moeten echter met wettige bewijzen komen. Die zijn we druk aan het verzamelen." Aldus een gematigd optimistische woordvoerder van de Rotterdamse politie. Twee speciale assistentiegroepen van totaal een kleine dertig man houden zich sedert het weekeinde onafgebroken bezig met de beestachtige moord op de 24-jarige Marokkaan Mohammed Ben Ammed en de moord aanslag op de havenarbeider D. Labrie (55), wiens toestand nog steeds zeer zorgwekkend is. Het eerste optreden van de assis tentiegroepen van de Rotterdamse politie (getrainde rechercheurs die bij gecompliceerde moordzaken en an dere ingewikkelde misdrijven worden ingezet) is aanvankelijk zeer voort varend geweest. Toch vreest men de vermoedelijke moordenaar van de Marokkaan moei lijk te pakken te kunnen krijgen. De Rotterdamse recherche is echter ver beten de strijd begonnen met een oud-vriend van het slachtoffer, de Marokkaan Hafsi B. B. Mohammed (34). Een team rechercheurs uit de as- ■istentiegroepen is in gezelschap van enkele functionarissen van Interpol naar België gereisd o.m. met be stemming Brussel om de Belgische opsporingsdiensten te kunnen bij staan. Getuigenverklaringen en medede lingen van buurtbewoners hebben de politie er van overtuigd dat Hafsi Mohammed zijn landgenoot met tien messteken om het leven moet hebben gebracht. Het enige spoor dat men nu van Hafsi Mohammed heeft, leidt naar Brussel. Een Eindhovense taxi-chauf feur heeft meegedeeld een Marok kaan naar de Belgische grens te heb ben gebracht die tijdens de rit infor meerde naar de kortste weg naar Onmiddellijk nadat de politie in Parijs het gebouw van de Medische Faculteit gisterochtend vroeg ontruimd had is de Parföse Gemeentelijke Reinigingsdienst begonnen aan een grote schoonmaakbeurt van het gebouw, dat het laatste was, dat nog door studenten bezet was sinds de revolutie van afgelopen mei. Brussel. In verhouding tot zijn land genoten is de gezochte heel lang (1.82 m). De politie houdt er evenwel reke ning mee dat de. Marokkaan inmid dels al in Frankrijk is. Daar staat het zoeken naar een Noordafrikaan gelijk aan het zoeken naar een speld in een hooiberg. De twee mede-kamerbewoners van het slachtoffer die voor Hafsi bezwa rende verklaringen hebben afgelegd, worden nog vastgehouden. Tegen de bakker H. V. (38) heeft de politie zoveel bezwarend materiaal verzameld, dat hij in verzekerde be waring is gesteld op verdenking van poging tot moord op havenarbeider Labrie. De politie hecht heel weinig geloof aan het verhaal van de man dat La brie en een onbekend gebleven per soon samen met hem na een kroegen tocht in zijn huis zijn gaan slapen. „Is er wel een derde man?", vraagt de politie zich af. Naarmate het buurtonderzoek dat langs verschil lende cafés voert, vordert, gelooft de recherche er steeds minder van. Heel bezwarend voor de bakker is verder het feit dat hij pas laat in de ochtend de politie er van op de hoogte bracht dat er een man met stukgeslagen schedel in zijn voor kamer lag. De derde man in dit mis drijf zou toen al zijn verdwenen. De bakker blijft in verzekerde be waring op verdenking van de moord aanslag. De moordenaar van de 60-jarige Haagse aannemer en eigenaar van dubieuze horecabedrijven K. de Jong, heeft tijdens zijn bekentenis ver klaard dat hij zich bedreigd heeft gevoeld door zijn patroon, die hij vrijdagavond met drie pistoolschoten doodde. De 19-jarige L. M. stelde, dat de aannemer hem had bedreigd, omdat de man het vermoeden koesterde dat M. de politie had getipt dat er in De Jongs inmiddels gesloten sauna inrichting een bordeel floreerde. weer max. temp. Helsinki geh. bew. 17 Stockholm geh. bew. 17 Oslo regenbui 17 Kopenhagen half bew. 18 Aberdeen zw. bew. 13. Londen regenbui 22 Amsterdam onbew. 21 Brussel licht bew. 23 Luxemburg licht bew. 23 Parijs licht bew. 25 Bordeaux zw. bew. 29 Grenoble licht bew. 30 Nice onbew. 28 Berlijn half bew. 24 Frankfort vr. onbew. 27 München onbew. 30 Zürich onbew. 30 Génève onbew. 31 Locarno licht bew. 29 Wenen half bew. 35 Innsbruck licht bew. 33 Belgrado onbew. 36 Athene onbew. 36 Rome onbew. 29 Barcelona vr. onbew. 27 Madrid geh. bew. 33 Mallorca onbew. 30 Lissabon geh. bew. 25 KESRiCBEfr (Door dr. Alfred van de Weijer) Wanneer je behalve de vergadering van de wereldraad ook het Vaticaan se concilie hebt meegemaakt, ben je onwillekeurig geneigd, tussen beide gebeurtenissen een vergelijking te maken. Uiteraard vind je dan pun ten van overeenkomst: in beide ge vallen gaat het om een beraad van ongeveer 2.090 kerkelijke topmensen, een beraad dat plaatsheeft in grote cn kleinere zittingen, dat allerlei nuances van inzicht en overtuiging laat zien en dat probeert tot gemeen schappelijke besluiten over actuele zaken te komen. Maar groter dan de overeenkom- ;ten zijn de verschillen. In Rome zag je de katholieke kerk van heel de wereld aan je ogen voorbijtrekken, een verschijnsel met veel meer fa cetten dan je ooit had kunnen den ken, maar als het erop aankwam toch ean vrij beperkt verschijnsel. Uppsala laat je in een notedop zien wat er buiten de catholica nog aan varianten van christendom te vinden zijn. Je komt er niet op uitgekeken: evangelisehen, evangelicalen, her vormden, luthersen, remonstranten, presbyterianen, anglicanen, methodis ten, congregationalisten, orthodoxen en nog een hele verzameling meer. Opeens begin je te beseffen, dat wij katholieken tot nog toe in een heel klein kringetje hebben rondge draaid. Het Vaticaans concilie moge onze geest hebben opengebroken voor wat er buiten onze landsgrenzen aan katholicisme te vinden is, het wordt hoog tijd, dat we ook eens gaan kij ken naar die andere 400 miljoen, die net als wij in Christus geloven en die we tot nog toe maar amper heb ben zien staan. Uppsala biedt daar toe een uitstekende gelegenheid. Als je ze bij de openingsplechtig heid de kathedraal ziet binnentrek ken, al die afgevaardigden, lijkt het een bonte kermis. Iedere kerk neeft zijn eigen kledij, soms een smaakvol geheel, zoals de orthodoxen en de Deense lutheranen (prachtige Rem- brandtkragen over een zwarte toga) soms een foeilelijke combinatie van alle mogelijke kleuren, zoals de ang licanen en enkele oudkatholieken. Bij het concilie, iedere morgen om 12 overheerste: wit bij de opening, paars op de werkdagen. Het uitgaan van het concilei, iedere morgen om 12 uur, had iets van een plotseling open- bloeiend cyclamenveld. Uppsala heeft meer weg van een tuintje, waarin alle mogelijke bloemen dooreen zijn gezaaid. Artistiek is het resultaat bepaald niet te noemen. In deze bonte optocht heeft de se cularisatie flinke bressen geslagen. Minstens de helft van de afgevaar digden draagt een stemmig pak zon der enige versiering. Misschien is dit een gerste resultaat van de actie dei- jongeren. Het was bekend dat zij op het plein voor de kathedraal te gen de „kermis der ijdelheid" zouden protesteren en wellicht hebben di verse afgevaardigden eieren voor hun geld gelrozen. De jongeren warén inderdaad pre sent. Hun hele protest bestond uit het ophouden van een bord, waarop stond, dat zij graag een teach-in over het verschijnsel der kerkelijke pak ken willen houden. Dat was de overi gens zeer goedmoedige Zweedse poli tie blijkbaar te veel. Zij heeft twee jonge'ui mee naar het bureau geno men, kennelijk om alle verdere even tualiteiten de kop in te drukken. Als de dienst eenmaal aan de gang is, schiet er van de bonte verschei denheid zo goed als niets over. Het is allemaal protestantse dienst van een Engels-Amerikaans model wat de klok slaat. Opeens blijkt dat de Engelse taal in dit milieu bijna even bevoorrecht is als 't Latijn in Rome. Dit geldt niet alleen voor de ere dienst maar ook voor de andere ge beurtenissen. Het Frans en het Duits worden amper geduld. Je kunt aan de orthodoxe afge vaardigden goed zien, dat ze zich in dit milieu maar slecht op hun gemak voelen. De openingsdienst doet hen kennelijk niets. Misschien dat hun gebrekkige talenkennis daarbij een rol speelt. Ze zitten te wachten tot het afgelopen is, bidden en zingen niet mee, voelen zich in het gebeu ren niet opgenomen. Je vraagt Je af, in hoeverre deze mensen de Wereld raad als hun echte tehuis beschou wen. Ook buiten de diensten Hebben ze de neiging zich in hun eigen krin getje af te zonderen. Je ziet ze sa men aan tafel, samen op straat, samen in een hoekje om te overleg gen. Het verhaal gaat, dat zij meest al en b'ac hun stem uitbrengen. En dat wordt door de andere kerken met lede ogen gezien. Wat de nieuwsvoorziening betreft, daarover zal niemand een kwaad woord willen zeggen, na de ontvangst die de persmensen op het kasteel van Unnsala ten deel is gevallen. De jongens van de Wereldraad we ten bliksems goed wat ze doen. Ook in dit opzicht zou Rome nog best iets van hen kunnen leren. UPPSALA, (KNP) In 1970 of uiterlijk 1971 zullen katholieke, or thodoxe, protestantse en anglikaanse leken bijeenkomen voor het eerste wereldcongres van de christen-le ken. De voorbereidingen voor dit inter confessioneel lekencongres beginnen al in oktober. Het plan ertoe is door de gemengde werkgroep van de we reldraad en de katholieke kerk be kend gemaakt op de vierde assem blee van de Wereldraad van kerken te Uppsala. Op het katholiek lekencongres, dat vorig jaar in Rome werd gehouden, werd de wens reeds gehoord, dat zulk een beraad zou komen. De vierde assemblee van de we reldraad van kerken in Uppsala is gisteren begonnen met de eigenlijke werk- en studiebijeenkomsten waar bij de assemblee in zes secties wordt verdeeld.

de Stem | 1968 | | pagina 9