Traditie en brede opzet vereisten in vakantiewerk Oplichter gepakt op zijn trouwdag INVESTERINGEN VERGEN RUIM 90 MILJOEN „Bijna duizend zijn er nu terug naar België' MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM Degussa zag niet alles In gesprek met PEERKE V. VERDACHT VAN ZESDE MOORD Amerikaanse negerin presidentskandidaat Werkgelegenheid voor nog 100 mensen CLINGENAAR SPOORT DUIVEN VAN RAMPVLUCHT OP Onderzoek naar doodsoorzaak van 70-jarige man VERKENNING RAFFINADERIJ PLANNING Meisje vermoord bij Swalmen? Met oog op vrije-tijdstoekomst BEDRIJFSLEVEN SCHOOLVOORBEELD CONCLUSIE Re Kessels 3 PAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 JULI 1968 3 HOECHST IN VLÏSSINGEN BREIDT VERSNELD UIT (Van een onzer verslagevers) CLINGE De Clingse poelier J. de Letter heeft reeds een kleine duizend postduiven opgespoord, die betrokken zijn geweest bij de veel besproken rampvlucht op 16 en 17 juni jl. vanaf de Franse steden Noyon en Quaivain. Tijdens deze grote internationale duivenklassie- ker, die door zeer slechte weers omstandigheden een verschrikke lijke mislukking werd, zijn ruim een half miljoen postduiven kwijt geraakt. „Ik ben zelf duivenliefhebber," vertelt de heer de Letter. „Aan die vlucht deed ook ik mee. Met zes duiven. Alle zes zijn ze nog vermist. Het is vreselijk dat er zo veel wegbleven. Hoe groot de schade is kan nog niemand zeggen. Duizend gulden is niks. Er zitten heel kostbare exemplaren onder." „Elke week koop ik zo'n drie duizend duiven voor de slacht. Ik ga ze zelf met mijn zoons op de markt uitzoeken. De duiven die ik koop, hebben voor de kwekerij geen enkele waarde meer. Nu is het zo, dat de Belgische duiven gele ringen hebben en de Neder landse rode. Ik houd dat steeds in de gaten. Duiven met een gele ring pik ik er uit. Die gaan bij mij in een aparte ruimte. Ik koop ze voor hetzelfde bedrag als de andere duiven, d.i. een gulden per stuk." Met een postduivenhouder van uit het Belgische De Klinge, de 77-jarige Cyriel Buijsse, overlegde hij, hoe de duiven bij de recht matige eigenaars terug konden worden bezorgd. Al gauw waren er bij de heer De Letter ruim 250 te gast. „Hoe langer ze blijven zitten, des te meer geld die beestjes gaan kosten. Ze moeten toch eten en drinken," bedacht hij. De beide mannen besloten contact op te ne men met de Belgische duivenbond. Van deze zijde werd daarna be richt, dat over de terugbezorging eerst nog vergaderd moest worden. Besloten werd tenslotte om de opgespoorde duiven, die er over het algemeen erbarmelijk uitzien, regelmatig op te komen halen in Clinge. De heer De Letter zou voor ieder exemplaar f 1,20 ver goeding ontvangen. „Verschillende Belgische kran ten schrijven, dat ik er een winst gevend zaakje van maak, dat is natuurlijk belachelijk. Hoe kan ik daar nou geld aan verdienen? Er moet eerder geld bij. In België mogen ze me dankbaar zijn dat ik er zoveel moeite voor doe. Zou iemand uit Brussel me vragen eens uit te kijken naar een be paalde duif van hem, dan zou ik het dier persoonlijk gaan brengen als ik het had gevonden. Ik steek er veel tijd in, maar dat heb ik er graag voor over." Nog steeds komen er wagens van de Belgische duivenbond naar Clinge om er duiven op te halen. In enkele Belgische kranten stond dezer dagen te lezen dat bij de Clingenaar De Letter een groot aantal duiven in beslag was ge nomen. De heer De Letter is bitter teleurgesteld over deze berichtge ving. „Er is bij mij nog nooit een De heer De Letter: Tot de laatste duif duif in beslag genomen," verze kert hij. Zijn beide zoons, die hun vader metterdaad assisteren, be amen dat volmondig. De heer De Letter vindt dat men in België eerst maar eens in eigen boezem moet tasten, alvorens beschuldi gingen te uiten aan het adres van een nabuur. „Geloof maar niet," zegt hij, „dat er in België ook maar één poelier is die zich om het lot van de duiven bekommert. In België moet bij elke duif een eigendoms bewijs zijn. Dus wat gebeurt er en ik weet zeker dat het gebeurt de poeliers die duiven van de rampvlucht in handen krijgen, knippen de ringen af en slachten de duiven. In Nederland is de duif een vrije vogel. De poeliers kun nen hier zonder meer welke duif dan ook kopen. Het zou voor mij dus niet moeilijk zijn. Toch vind ik het verschrikkelijk. Het zit me niet lekker. Ik begrijp ook niet waarom de Nederlandse duiven bond geen moeite doet om in Bel gië vermiste Nederlandse duiven op te sporen. De Belgische bond doet tenminste nog iets." De heer De Letter is van plan met zijn stille actie door te gaan tot de laatste vermiste duif. Hoe hij kan beoordelen of. het gaat om een duif van de bewuste rampvlucht? „Heel gewoon. Ik zie en voel dat. Die beestjes zien er ondervoed en onderkomen uit. De mannen van de bond hebben er nog geen enkele teruggestuurd. Ze zijn er heel blij mee, dat moet ik echt zeggen. Ik zou het beter vinden als de Nederlandse en Belgische bond met elkaar de kwestie eens be spraken. De meeste duiven zijn weggebleven in België en Frank rijk." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - YERSEKE Op kst van de officier van justitie te Middelburg is er gisteren gerechtelij ke lijkschouwing verricht op het stof felijk overschot van de zeventigjarige «eer Vermeulen uit l'erseke, die JJUdag in het Bergzichtziekenhuis te «oes overleden is. Geruchten, die in Yerseke de ronde doen, willen doen geloven, dat er ver- v j bestaat tussen het overlijden van de heer Vermeulen en een buren- uzie die twaalf dagen tevoren had UN evonden' Bij deze burenruzie °ok een handgemeen plaats, aarbij de heer Vermeulen enkele PPervlakkige verwondingen opliep. "U heeft zich na het incident nor- twmu "^elmatig op straat ver rit, totdat hij vorige week maan- bnL?1® ,een kwaal aan het strotte- 'J1 ket ziekenhuis werd' opgeno- v; Na ket overlijden van de heer ti(!^eui,V,vond de officier van jus- om Middelburg termen aanwezig naar de doodsoorzaak 'n deskun- w£rt°n jrzoek te Iaten instellen, nrui^j6 Patheloog-anatoom werd ve™ sectie heeft, naar wij bau7?en' n°8 Seen duidelijk ver dort s®n de vechtpartij en de d van Vermeulen aangetoond. (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT Peerke V., ver dacht van een drievoudige roofover val in Turnhout, de moord op de Ne derlandse vertegenwoordiger Bosman uit Antwerpen en een roofmoord in Herenthout, wordt nu ook verdacht van moord op een 62-jarige venter in Heist op den Berg. De man is met een bijl gedood. Gisteren heeft de reconstructie plaatsgehad van de drievoudige moord in Turnhout. Peerke V. bleef vrij onverschillig. Hij heeft toegege ven de drie mensen van het leven te hebben beroofd. ITij beroept zich echter op zelfverdediging: (Van een onzer verslaggevers) VLÏSSINGEN Als gevolg van komende veranderingen in het beeld dat de afzetmarkt hiedt, heeft Farbwerke Hoechst A.G. beslo ten om de fabriek in Vlissingen-Oost in een versneld tempo uit te breiden. In plaats van in april 1970, zoals tot voor kort nog de bedoe ling was, zal nu reeds in 1969 de produktie van natriumtripolifosfaat (het werkzame bestanddeel van de moderne wasmiddelen) worden verdubbeld. Een en ander betekent: bedrijfsuitbreiding in de vorm van gebouwen, uitbreiding in de toevoer van grondstoffen en in de personeelsbezetting. Hoechst Vlissingen zal, naar de directeur van de fabriek ir. H. Friedrich ons mededeelde, honderd nieuwe werk nemers aantrekken. Het personeelsbestand wordt dan 430 man, van wie er slechts een drietal niet uit Nederland afkomstig zijn. De investeringen waartoe vorige week toestemming is verleend door het moederbedrijf, happen een flink stuk uit het budget van bijna één mil jard Mark, dat Farbwerke Hoechst A.G. voor zijn bedrijven over heel de wereld voor bedrijfsuitbreiding heeft gereserveerd. Voor de eerste fase van het uitbreidingsplan wordt 51,2 mil joen DM geïnvesteerd. De volgende investering in het kader van de uit breiding beloopt een bedrag van 40 miljoen DM. Daarmee wordt vrij nauwkeurig de door de hoofddirectie voorspelde investeringslijn gevolgd. Deze lijn voorziet in een jaarlijkse investering in verband met produk- tieuitbreiding in Vlissingen-Oost van rond 50 miljoen DM. Met de beoogde uitbreidingen wor den nog niet de terreinen, die Hoechst A.G. in optie heeft, bebouwd. De be staande installaties en gebouwen zul len worden vergroot en het beeld dat de chemische fabriek van de weg af biedt zal dan ook niet ingrijpend ver anderen. Op 1 september a.s. zal men niettemin, o.m. doordat er dan nieu we staalbouw gepleegd wordt, kun nen zien dat Hoechst de toekomst met optimisme beschouwt. De versnelde uitbreiding van Hoechst Vlissingen is een gevolg van nieuwe marktverkenningen, die hebben uit gewezen, dat met name de Westduitse markt eerder dan in 1970, zoals aan vankelijk gedacht werd, behoefte zal hebben aan de produkten die Hoechst Vlissingen vervaardigt. Daarom zijn er nu voorinvesterin- gen van betekenis nodig, om aan de groeiende vraag te kunnen voldoen. Op dit moment Wordt er in het be drijf te Vlissingen-Oost nog geen winst gemaakt, maar dat zal snel an ders worden als de produktie een maal oploopt. De- produktieverdub- beling brengt mee, dat ook de aan voer van grondstoffen en de energie behoefte verdubbelen. Wat dit laatste betreft gaf ir. Friedrich ons zijn eigen, overigens vrijblijvende verkenning. „Omstreeks 1970", zo zei hij, „zal Hoechst Vlis singen 210 a 240 megawatt per jaar aan het hoogspanningsnet gaan ont trekken" Zou een bedrijf als Pechi- ney zich eveneens aan het Sloe gaan vestigen (zoals bekend hangt een be slissing af van de vraag of er goed kope energie aan dit Franse bedrijf kan worden geleverd), dan zou er omstreeks 1970 alleen voor de nieuwe industrieën zo'n 400 megawatt aan elektrische energie moeten worden geleverd. Het zal dan ook nodig zijn, aldus ir. Friedrich, dat er centrales worden gebouwd, die naar deze maat bemeten zijn, waarbij hij dacht aan eenheden van 450 megawatt. Pas bij deze geweldige centrales is exploitatie mogelijk die een voordelig elektriciteitsverlies oplevert. In dit verband roerde ir. Friedrich het in teressante perspectief aan, dat een aardolieraffinaderij in dit verband opent. Een aardolieraffinaderij kan de zware stookolie leveren met be hulp waarvan op betrekkelijk goed kope wijze de elèktrische centrales kunnen worden gestookt en boven dien kunnen zij, in het bijzonder aan de chemische industrie „over het hek" de verschillende halffabrikaten leveren die deze industrie nodig heeft. Goedkope energie in voldoende mate leverbaar acht ir. Friedrich een der sleutelvoorwaarden voor indu striële ontplooiing in Zeeland. „De 'rootindustrie denkt in eenheden van 300 megawatt-afname per jaar", zegt hij. Ook over zeehavenontwik keling ontvouwde ir. Friedrich inte ressante denkbeelden. „Als de ont wikkeling zich voortzet in de trant van de afgelopen twee jaar wat in het bijzonder de vaart met erts schepen naar Gent betreft, dan zal het heel gauw niet meer mogelijk zijn om met schepen van meer dan 70.000 ton naar Antwerpen te varen. Ik zie dan ook in de toekomst, laten we zeg gen over twintig jaar, een belang rijke overslagfunctie voor massagoe deren in Vlissingen-Oost ontstaan. Trouwens: de industriële ontwikke ling aan het Sloe zal op zichzelf steeds meer nopen een simpel iconomisch feit tot grootscheepse havenfaciliteiten, waarvan de 'ndu- strieën te zamen gebruik kunnen ma ken. Over de kwaliteiten van het Sloe- ^ebied voor industrievestiging spre kend zei ir Friedrich, dat men als ndustrieel in een maagdelijk gebied pas volledig aan ruimtelijke planning kan doen. Met name in Rotterdam en Ant werpen worden de snel groeiende chemische bedrijven al spoedig zich zelf tot last. Door een opzet van tien, twintig jaar geleden heen, bouwen zij aan hun uitbreidingen, met als merk waardig gevolg, dat z(j gegeven de jroei in de chemie allerlei onge- ijksoortige takken van chemische be drijvigheid door elkaar heen uit oefenen. Het uitbreidingsplan van Hoechtst Vlissingen kon daarentegen worden afgestemd op situaties die zich moge lijk pas in het jaar 2000 zullen voor doen. Dat voordeel ontstaat door het voorhanden zijn van voldoende bouwterrein. De huidige fabriek be slaat nog geen tiende gedeelte van de terreinen die Hoechst als een aaneen gesloten complex voor uitbreiding ter beschikking heeft. „Een unieke kans voor een chemisch bedrijf", meent ir. Friedrich. SWALMEN (ANP) Tussen Swal men (bij Roermond) en Boekei is gistermiddag om vijf uur het stoffe lijk overschot gevonden, vermoede lijk van een ongeveer 22-jarig meisje. De politie vermoedt dat het meisje is vermoord. De nationaliteit en de identiteit van het slachtoffer waren gisteravond nog niet bekend. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De Amerikaanse communistische partij heeft aan het einde van een vierdaags congres in New York de 38-jarige negerin Char- lene Mitehéll (foto) tot presidents kandidaat gesteld. De 24-jarige Michael Zagareli, lei der van de jeugdbeweging van de partij, is tot kandidaat voor het vi- ce-presideoitschap benoemd. De communistische partij in de V.S. heeft de afgelopen 28 jaar geen kandidaten voor het presidentschap gesteld, de laatste was Earl Brow- der in 1940. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In het perspectief van nog meer vrije tijd, langere vakan ties en meer volwassen eisen is het de vraag of de huidige vakantie- programma's niet te kort schieten, de organisatie niet te amateuristisch is en de aandacht te sporadisch. Er zijn echter reeds vele plaatsen, waar men kennelijk op de goede weg is. Zo heeft Breda drie weken lang een speelinstuif. Daarmee slaat de stad niet eens zo'n gek figuur, ge meten aan de activiteiten van vele andere steden. Al moet gezegd wor den, dat de meeste stedelijke VW's niet weten wat per wijk voor de jeugd wordt georganiseerd. Zaandam maakt de indruk van de prof onder de andere steden. De „Zaandamse Gemeenschap" organi seert voor de zevende keer in twin tig ruimten vakantiespelen, die va riëren van zeilen, volksdansen, hut- tenbouwen tot knutselen, schilderen en alle soorten sporten. De gemeente geeft subsidie, de bedrijven levéren het materiaal (hout, etc.) de kinde ren betalen een kwartje en kweek schoolleerlingen en vakkrachten hebben de leiding van het vakantie werk. Ook Oosterhout bedient de jeugd op zijn wenken. De kinderen kun nen op school opgeven waarnaar hun belangstelling uitgaat. De hele vakantie door, ELKE DAG, worden deze wensen ingelost. Om een idee te geven volgt hier het programma voor deze week: film, reisje Madu- rodam, doe-het-zelf-dag, film, judo demonstratie, vliegerwedstrijden, de monstratie modelvliegtuigjes. Bergen op Zoom heeft ook een uit gebreidprogramma. Hier heeft het bedrijfsleven een succesvol initiatief genomen. De winkelbedrijven ver zorgen dit jaar de lustrumuitgave van „Braderie", die in de loop van de jaren is uitgegroeid tot een plaatselijk feest op carnavalesk niveau. De stichting „Jeugd vakantie- spel" organiseert voor. Bergen op Zoom en voor Halsteren twee weken vakantiepret, waarmee vorig jaar 6000 kinderen aangenaam werden beziggehouden. Een derde hoogte punt is de Varianttour, die echter meer op een oriëntatierit lijkt dan op een tour (de France). Op 3 en 4 augustus komt de jeugd van Merk- sem op bezoek om vooral op het ge bied van de sport de krachten te meten met de Bergse jeugd. Buurstad Tilburg geeft een ander voorbeeld. De VVV organiseert sa men met de BBA busreizen naar re creatiecentra in de omgeving: De Efteling, Beekse Bergen, (met name de safari-tocht tussen leeuwen), etc. Tilburg heeft bovendien het geluk dat de kermis in het vakantieseizoen valt, van 20 tot 26 juli. Over kin derwerk in de wijken durft men niets te zeggen. Den Bosch heeft een attractie om te stelen. Een kinderboerderij, waar de kinderen de hele dag buitenlucht op kunnen suiven en met dieren le ren omgaan. Mdzes Bos tekende voor een openluchtspel „Het vrolijke schoenlappersvrouwtje". Woensdag en zondag is er een film voor de jeugd. Middelburg is een „schoolvoor beeld" hoe het moet. Vanaf 15 juli kan de jeugd daar immigreren in „Jeugdland", waar zij zich bezig kunnen houden met 30 attracties, waaronder een autoracebaan, pop penkast, schilderen, etc. Roosendaal heeft juist een aardig weekend achter de rug. Er zijn ver der geen plannen. Waalwijk heeft traditioneel een vakantieweek, met sport, knutselmiddagen en een tocht naar de Biesbosch. Maastricht heeft een soortgelijke instuif als in Breda. De organisatie van het vakantie werk is meestal in handen van de scholen, die voor een deskundige aanpak van de verschillende onder delen een beroep doen op vereni gingen. Als leiders trfeden op on derwijzers en mensen die de rest van het jaar ook in het jeugdwerk zitten. Als er een conclusie uit deze steek proef valt te trekken, is het wel deze dat voor een goede opzet twee eisen voorop schjjnen te staan: een breed opgezette organisatie en een jaren lange traditie en ervaring. Bij succes volle voorbeelden. Zaandam, Oos terhout, Bergen op Zoom en Middel burg, was er een traditie van vakan tiewerk en werkte men met vak krachten. Bij de organisatie waren niet enkel het traditionele jeugd werk en vakkrachten vertegenwoor digd, maar ook het bedrijfsleven en de gemeente. (Van een onzer verslaggevers) ERP Na een moeizaam onder zoek van vele maanden is op zijn trouwdag de 46-jarige G. J. L. (zon der vaste woon- of verblijfplaats) door de rijkspolitie in Axel tijdens zijn bruiloftsfeest gearresteerd. De man wordt er van verdacht vanaf oktober 1967 meer dan 200 zakenlieden te hebben opgelicht, waarbij hij tenminste 30.000 gulden uit hun zakken wist te praten. Deze aantallen zijn echter nog maar voor lopig, dé „vertegenwoordiger" had zijn werkgebied in heel Limburg be neden Venio, in heel Oost-Brabant, op vele plaatsen in West-Brabant (o.m. Breda, Oud-Gastel, Zundert, Willemstad)Zeeuwsch-Vlaanderen en de Nederlandse en Belgische Kem pen. Over dit laatste gebied zijn de op per Van Dongen uit Erp die het omvangrijke onderzoek en de co ördinatie van deze zaak in handen heeft, geen cijfers bekend. Hij acht het niet onwaarschijnlijk dat er nog eens een kwart bij komt. Tijdens zijn onderzoek dat nog niet is afgerond, is opper Van Dongen nog op andere onregelmatigheden ge stoten. waar de justitie voorlopig nog niet op zal kunnen ingaan. „Toen ik de eerste aangifte binnen kreeg in Erp, wist ik van niets, een week later had het onderzoek zich als een olievlek over Zuid-Nederland en België uitgebreid." De praktijken van de in Hengelo geboren „vertegenwoordiger", die naast oplichting vap flessentrekkerij wordt beschuldigd, bestonden uit het volgende. Vanwege zijn vroegere functie vertelde' hij hoteliers, cam ping-, benzinepomp- en restaurant houders, dat hij toeristische dagtoch ten uitstippelde. Tegen betaling van een inschrijfgeld dat vooruit aan hem moest worden betaald, konden de zakenlieden er zeker van zijn dat zijn reisgezelschappen daar benzine zouden tanken, hier zouden dineren, en weer elders zouden overnachten. Grif gaf men hem de bedragen, varië rend van 145 tot 400 gulden. In februari van dit jaar rees er twijfel over zijn beloften. Nadat de politie er in gemengd was en de ver dachte zelfs zover ging een vergade ring te beleggen met de zakenlieden, gaf men hem de kans zjjn beloften in te lossen. Nergens is echter een door hem aangekondigd gezelschap verschenen. Gedreven, de groeiende moeilijk heden het hoofd te bieden, pakte hij zijn zaken met steeds grotere allure aan. In Zeeland regelde hij alles 't mooist, volgens opper Van Dongen. „Hij betrok zonder terughoudendheid zelfs de visserij er in." De rijkspolitieman heeft in de loop van het onderzoek het hiaat ontdekt dat L. de mogelijkheid gaf zijn kwa lijke praktijken zo uitgebreid uit te voeren. „Tussen de centra, waar de toeris ten verblijven (campings, hotels, va> kantieverblijven, enz.) en de verzor- gingsbedrijven is geen enkele orga nisatie die voor enige coördinatie zorgt," aldus de opper. „Het is noodzakelijk dat er een goede organisatie komt die voor de werving van toeristen zorgt die men al dan niet in grote gezelschappen personeelsverenigingen, boerenbon den, enz.) bij bepaalde verzorgings- bedrijven wil laten stoppen." Dat de flessentrekker juist zijn hu welijksnacht in een cel van een po litiebureau in Axel moest doorbren gen, noemt de opper „beroerd". „Ik wist veel van hem, maar nu net niet. dat hij die dag in Maastricht was ge trouwd met een weduwe die hem de laatste tijd terzijde stond. Het maakt mij niets uit of ik nou vijf maanden en één dag die man zoek of vijf maan den en twee dagen." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar wij uit goede bron vernemen heeft het Duit se Concern Degussa geen volledig overzicht gekregen van de industrie terreinen die in zuidwest-Nederland voor vestiging van haar raffinade rij aanwezig waren. De deskundigen van dit bedrijf kregen een Industrie terrein in de Kanaalzone van Ter- neuzen gepresenteerd, waarvan he kend was dat het althans voor industrieën van deze aard en om vang weinig aantrekkelijk was. Zoals bekend (burgemeester Tho massen van Rotterdam heeft dat zelf verklaard) zijn de Duitse ge gadigden voor industrievestiging in Nederland, aan de hand van het Rot terdamse havenbedrijf door de Delta gereisd, nadat gebleken was dat Rot terdam zelf geen terrein van vol doende omvang meer te bieden had. Nadat het terrein in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen was be keken en werd afgewezen, besloot Degussa zjjn raffinaarderij in het Antwerpse havengebied te stichten. De mogelijkheid dat Degussa bij een bredere oriëntatie in het Delta gebied wellicht voor vestiging aan het Sloe zou hebben gekozen, moet niet geheel uitgesloten worden ge acht, zo werd ons te verstaan ge geven. - Gezaghebbende woordvoerders in Zeeland bevestigden, dat de Rotter damse visitatiereis door Zeeland in verband met vestigingsplannen vai Degussa zonder direct medeweten van de instanties in de provincies heeft plaatsgevonden. Wel was men er, door informele contacten, van op de hoogte, maar in het gezelschap ontbrak een afgezant van Zeeland. Overigens meenden onze informan ten, dat de kaarten in heel het Delta gebied voor Degussa niet gunstig genoeg hebben gelegen om dit be drijf tot vestiging in ons land te be wegen. „TOEN ik vorig jaar oktober met de kapucijn pater Bernulf Stoffels uit Antwerpen in Augsburg drie Fra- mino-vormingsdagen kon meemaken was dat ronduit een belevenis voor me. Ik was de enige Nederlander in Augsburg. Direct na terugkomst heb ik echter het plan opgevat meer Ne derlanders van Framino te laten proeven. Aanvankelijk wilde ik een bus charteren en met een groep naar Augsburg reizen. Dat is er niet van gekomen, maar in plaats daarvan komt nu een achttal Zuidduitse Fra- mino-medewerkers naar het retrai tehuis in Gooreind. Ik meen dat we daar de kiem kunnen leggen voor 'n eerste Framino-groep in Nederland. Ik geloof dat dat lukken zal, want voor mij is Framino de sleutel tot een betere communicatie tussen men sen, die medeverantwoordelijkheid voor elkaar' en anderen willen dra gen." AAN het woord is de heer R. Kes- sels uit Breda, die samen met pa ter Bernulf Stoffels uit Antwerpen het initiatief heeft genomen Frami no in Zuid-Nederland en België te introduceren. „Het is niet eenvoudig uit te leg gen wat Framino eigenlijk is. Laat ik beginnen met de naam zelf: die is een afkorting van Fraters Minores letterlijk mindere broeders. Het is een groep of beweging, die in het leven van elke dag radicaal chris tendom wil beleven en overdragen. Het initiatief is in Spanje genomen door dr. Juan Hervas, bisschop van Ciudad Real, die een aantal socio logen en psychologen aan het werk heeft gezet, nadat hij bij zijn streven naar vernieuwing in het christelijk denken en handelen nogal wat te leurstellingen had moeten verwer ken. Dat is in 1962 geweest. Hun be vindingen werden in' een studie vast gelegd, welke uitgangspunt werd voor een beweging die Framino werd gedoopt en die al gauw naar Oos tenrijk overwaaide. Eind 1966 is er in Zuid-Duitsland een groep gevormd die inmiddels circa tweehonderd ac tieve medewerkers (sters) telt. ACHT van de meest vooraanstaande Framino-medewerkers uit Ausburg en omgeving komen van 18 tot en met 21 juli naar het retraitehuis in Gooreind. We verwachten daar een dertigtal belangstellenden. Wat Fra mino wil sluit naar mijn mening uit stekend aan bij datgene, wat onze bisschoppen in hun brief van 4 mei hebben bedoeld. Daarom geloof ik ook niet dat mensen, die „Wettisch" denken en handelen in Framino ge ïnteresseerd zullen zijn. WIJ willen eenvoudig mensen heen helpen over hun drempelvrees in het dagelijks leven van hun christen- zijn te getuigen. Framino wil je het elan en de vaardigheid daarvoor bij brengen door middel van een heel eigentijds gerichte vorming, die je keihard op de realiteit drukt. Je leert je verantwoordelijkheid voor de anderen ontdekken. Je zou Framino ook een reactie kunnen noemen op de vrome-ik-gerichtheid, maar zon der dat we nu onmiddellijk alle hei lige huisjes in elkaar willen trap pen. Nee, we kiezen geen partij, al dacht ik niet dat b.v. Confrontatie aanhangers zich bij Framino thuis zullen voelen. Maar ze zijn welkom. DE vormingsdagen in Gooreind heb ben niets van doen met een retraite. Het is iets heel anders, een beleve nis, die zich moeilijk onder woorden laat vangen. Leken zetten leken aan het denken en doen. Want vooral op het laatste komt het aan. De praktijk van de Framinowerking heeft ge leerd dat er een geestdrift wordt los geslagen, die niet van voorbijgaande aard is. Radicaal christen-zijn in je werk, op straat, in het verkeer, kort om in iedere confrontatie met de an der, dat is het doel. Het is eigen lijk verbazingwekkend, dat we in Nederland, waar we toch echt wel fris weten te denken over de kerk en christendom, nog niet zoiets ah Framino kennen."

de Stem | 1968 | | pagina 3