Minstens twintig doden in tweede vakantieweekend MOORDBRIGADE ROTTERDAM JAAGT OP MAROKKAAN JAMIN Laatste mariniers verlaten Khe Sanh EIND JUNI MINDER WERKLOZEN Blaiberg komt inzinking te boven KM.A-GOUVERNEUR: OFFICIEREN KRIJGEN HET MOEILIJK Nederlandse arts schrijft wereldraad: Hel weer in Europa AUTO- EN MOTOR SPORT EISEN DRIE LEVENS DAGBLAD VOOR ZEELAND ERNSTIG ONGELUK IN FRANKRIJK Reg en Bromfietsers Vechtpartij in Londen V erdachte dwingt politie schijnwerpers af Vermoedelijke dader uitgeweken? Paniek Tien messteken Diana Dors failliet Echtpaar gedood door kolendamp België Vertraagd advocaatbonbons 108e JAARGANG No. 25858 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Oongen C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 11 bla» MAANDAG 8 JUll 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (inel. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Potgieteratrwat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893), MEER DAN MILJOEN BIAFRANEN STERFT NOG DEZE MAAND (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Minstens 20 personen zijn tijdens het tweede vakantie weekend omgekomen. Zij werden het slachtoffer van overvolle wegen. Enige tientallen personen raakten gewond. De materiële schade is groot. Een ernstig ongeluk heeft zich za terdagmorgen voorgedaan op de weg van Parijs naar de Belgische grens. Daarvan zijn vijf Nederlanders het slachtoffer geworden. Drie Spanjaar den verloren ook het leven. Het ongeluk gebeurde in slecht weer bij La Capelle halverwege Mau- tjeuge en Laon. Maubeuge ligt aan de Frans-Belgische grens en Laon ligt op een hoge heuvel ongeveer 150 km van Parijs. In de Nederlandse auto zaten de 53- jarige heer Wim Wassink een hande laar uit Amsterdam en zijn 49-jarige Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond Tijdelijk regen. Dezelfde tem peraturen. Morgen zon op 4.31. onder '0-59; maan op 21.21. onder 2.45. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Orenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Génève Locarno Wenen Innsbruck Helgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer max. temp. onweer 17 regen 14 regen 18 regenbui 17 zw. bew 15 regen 21 zw. bew. 20 geh. bew 24 zw. bew 22 onweer 24 onbew. 23 onbew. 28 onbew. 26 licht bew. 20 half bew. 23 onbew. 26 licht bew. 28 licht bew. 30 half bew 26 onbew. 32 half bew. 29 onbew. 34 onbew. 32 onbew. 29 zw. bew. 27 onbew. 32 onbew. 30 onbew. 26 vrouw Jeanne. Achterin zaten de 20- jarige zoon Dirk, het 14-jarige doch tertje Marjoleine en een vakantie- vriend, de 17-jarige Bart-Jan van der Meyden. Achter deze auto reed een busje met de Spanjaarden. De juiste toedracht van het onge luk is nog niet bekend. Maar vast staat dat de Nederlandse auto in een bocht aan de linkerkant van de weg terecht kwam. Op dat moment nader de uit tegenovergestelde richting een lege oplegger, onderweg naar Bel gië. De schok van de botsing was zo hevig, dat het achterstel van de op legger met twee wielen werd afge rukt. Volgens de gendarmerie moet Dirk nog enkele ogenblikken hebben geleefd, maar zonder enige twijfel buiten bewustzijn. Alle stoffelijke overschotten zijn onherkenbaar ver minkt. De ongedeerde chauffeur van de oplegger klom in een paar seconden zijn cabine uit en wist niet wat hij zag. Het was alsof een wals over beide wagens was heengegaan. Zowel de Nederlandse als de auto van de Spanjaarden waren letterlijk geplet. Bij Asten werd de bromfiets van de broertjes Nijssen (14 en 16 jaar) door een auto geschept. De veertien jarige overleed aan zijn verwondin gen. Bij soortgelijke ongelukken met bromfietsen kwamen nog drie per sonen om. Mevrouw V.d. Pol-Epskamp (46) verdronk In haar woonplaats Veenen- daal in een zwembad. Zij was moe der van zestien kinderen. Op de weg tussen Domburg en Westkapelle is de vierjarige Mare Thoelen uit Antwerpen doodgereden, toen hij de rijbaan opliep. De Zeeuw se wegen waren bijzonder druk. Er kwamen nogal wat ongelukken voor. De schade bleef tot wat deuken be perkt. Twee mannen uit Tegelen reden vlak bij huis met een auto tegen een boom. De bestuurder was op slag dood. Zijn passagier overleed op weg naar het ziekenhuis. In Waalwijk raakte mevrouw Moo- nen (78) onder een busje. Ook zij overleed aan de verwondingen. An dere verkeersslachtoffers zijn me juffrouw De Wilde (24) uit Den Haag en twee jongens (12 en 19 jaar) uit Utrecht. Het laatste contingent Amerikaan se mariniers treft voorbereidingen om de basis Khe Sanh (Zuld-Viet- nam) te verlaten. Tijdens een lang durige belegering in het voorjaar werden op de omstreden basis 200 militairen gedood en 1500 gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eind juni 1968 wa ren ruim 46.000 mannen werkloos in Nederland. Dit aantal komt neer op 1,6 procent van de afhankelijke be roepsbevolking. Zowel aan het einde van de maand mei ais aan het eind van juni van het vorige jaar bedroeg het aantal werkloze mannen ruim 50.000. In vergelijking met beide vo rige tijdstippen is er dus een daling te constateren met circa 4.000 man nelijke werklozen. Aan het eind van de verslagmaand waren de werkloosheidspercentages onder de mannen het hoogst in de provincies Limburg (3,9), Drente (2,7), en Groningen (2,5). Voor de mannen van 50 jaar en ouder liggen de werkloosheidspercentages boven het gemiddelde van alle leeftijden te zamen. Ditzelfde geldt voor de jon gens tot en met 18 jaar, zij het dat hier van invloed is het feit, dat in juni vele jongens de scholen gingen verlaten. Van de 46.000 werkloze mannen van eind juni was bijna de helft 3 maanden of langer zonder werk. Ook de geregistreerde arbeids reserve ziet er iets gunstiger uit. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Tijdens demonstraties in Londen is het zondagmiddag tot schermutselingen gekomen. De vecht partij vond plaats nabij Downing- street tussen twee groepen demon stranten. Ongeveer 3000 mensen demon streerden voor een meer liberale wet geving ten opzichte van immigratie, terwijl een tweehonderdtal anderen tegen verdere immigratie van kleur lingen demonstreerde. (Van onze redactie buitenland) UMUAHIA - Ruim één mil joen mensen in Biafra zul len deze maand van honger sterven. Dit afschuwelijke feit consta teert de Nederlandse arts dr. Herman Middelkoop, vertegen' woordiger van de wereldraad van kerken in Biafra, in een rapport aan de wereldraad, die thans in Uppsala vergadert. Als niet snel hulp geboden wordt aan de afgescheiden staat van Nige ria zullen eind augustus minstens twee miljoen mensen gestorven zijn. Deze schattingen zijn nog aan de lage kant. Verslaggevers van de Lon- dense bladen „The Observer" en „The Sunday Times" verwachten, dat nog meer mensen van honger znllen om komen. Herman Middelkoop schrijft in zijn rapport dat het dodencijfer in augus tus minstens twee miljoen zal bedra gen, als Nigeria de hulpactie aan Bia fra blijft hinderen en als Biafra blijft weigeren goederen te accepteren, die via Nigeria binnenkomen. Er is veel geld voor een hulpactie bijeengebracht. „Het acute probleem blijft het voedsel Biafra binnen te krijgen", aldus Herman Middelkoop. Hij benadrukt in zijn rapport dat de toestand in Biafra hopeloos is en steeds erger wordt. Geoffrey Murray van de afdeling hulpverlening van de wereldraad verklaarde gisteren in "Uppsala dat de wereldraad alleen goederen van uit Lissabon naar Biafra kan vervoe ren als de Biafraanse regering eerst wapens en ander oorlogstuig heeft gekregen. Inmiddels heeft het internationale comité van het roode kruis in Ge neve verklaard, dat het medicamen ten voor Biafra per vliegtuig blijft sturen, niettegenstaande het feit dat een van zijn toestellen daar de afge lopen week is neergestort. Een super-constellation, gehuurd door de wereldraad van kerken, is gisteren in Biafra aangekomen met meer dan 10 ton levensmiddelen en medicamenten. Het vliegtuig ver trok zaterdag uit Lissabon. (Van onze redactie buitenland) SYDNEY Wally Meliich (23), die al zes dagen vrouw en kind gij zelt, heeft van de politie schijnwer pers rond zijn huis gekregen, omdat het licht in de woning was uitgeval len. Meliich heeft tijdens de belegering door de politie al veel van de politie gedaan gekregen. Hij dwong een au tomatisch geweer met munitie, een radiotoestel, maaltijden, luiers en talkpoeder voor de baby af. En dat allemaal omdat hij beloofde zich na het inwilligen van de wensen te zul len overgeven. Meliich wordt ver dacht van diefstal. Het beleg van Mellichs huis duurt voort. WINDHOZEN richtten zaterdag schade aan in de Overijsselse plaat sen Beuningen en Denekamp, en in Duitsland werd in Beieren de mees te schade aangericht. ISRAëL heeft luchtafweerraketten van het type Hawk gekocht van de V.S. (Van onze sportredactie) BREDA De autosport heeft opnieuw een mensenleven ge- eist. De Franse coureur Jo Schlesser verongelukte zaterdag in de race om de Grote Prijs van Frankrijk. Zijn Honda vloog uit de bocht, sloeg tweemaal over de kop, vloog in brand en explo deerde. Bij aankomst in het zie kenhuis te Rouaan bleek de zwaar gewonde coureur te zijn overleden. Brandende delen van het autowrak vlogen in de dichte rijen toeschouwers. Vijftien men sen liepen hierbij tweede graads brandwonden op. De 40-jarige Schlesser getrouwd en vader van een dochtertje van vijf jaar was de vierde coureur van naam, die dit jaar verongelukte. Voor hem vonden de Britten Jim Clark en Mike Spence en de Ita liaan Scarfiotti de dood In auto races. Ook de motorsport eiste twee slachtoffers. De Westduitsers Jo- hann Attenberger en Josef Schil- linger verongelukten gisteren tij dens races om de Grote Prijs van België In Francorchamps. Atten berger (rijder) en Schillinger (passagier), raakten in de laat ste ronde van de race in de zij- spanklasse met hun BMW van de baan bij een poging de West- duitse combinatie George Auer- bacher-Hermann Hahn voorbij te gaan. Beide coureurs waren op slag dood. Tijdens race-bootwedstrijden bij het Italiaanse Omegna ver ongelukte gisteren de 66-jarige Zwitser Frederic Wiss. Wiss vond met zijn 1300 cc raceboot de dood tijdens een race voor het wereld kampioenschap in deze categorie. De Britse motorcoureur Mike Hailwood, zevenvoudig wereld kampioen, is gisteren in het zie kenhuis van Lugano opgenomen na een val te hebben gemaakt tijdens een race op de Mount Generoso bij Lugano. Hailwood raakte slechts licht gewond. In Bordeaux was er opnieuw geen etappe-overwinning weg gelegd voor een van de Neder landse tourrenners. Blllie Jean King toonde zich ondanks haar overwinning in de finale op Wimbledon in het da mes enkelspel ontevreden. Dit en ander nieuws op onze sportpagi na's. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg is gisteren de ernstigste inzinking te boven gekomen sinds hij ruim een half jaar geleden een nieuw hart kreeg. Nadat aanvankelijk zeer veront rustende berichten over zijn gezond heidstoestand waren binnengeko men en een nieuwe harttransplanta tie was aangekondigd, werd gister avond per bulletin medegedeeld dat zich een definitieve verbetering in de algehele toestand van dr. Blaiberg had voorgedaan. Besloten is een se rum toe te passen waarmee een be paald soort bloedlichaampjes wordt bestreden. Vrijdagavond werd meegedeeld dat dr. Blaiberg, die eerder een le veraandoening heeft gehad, ernstig ziek lag als gevolg van longcompli caties. Zaterdagochtend werd in een bulletin bekendgemaakt dat de hart chirurg dr. Chris Barnard overwoog een nieuwe harttransplantatie bij dr. Blaiberg toe te passen. Later werd in medische kringen in het Groote Schuur-ziekenhuis vernomen dat een gecombineerde hart-long-transplan- tatie nodig zou zijn. Zaterdagavond verklaarde dr. Barnard dat geen ge schikte donor was gevonden voor een harttransplantatie. Zondagochtend werd officieel mee gedeeld dat de toestand van Blai. Derg onveranderd slechts was en dat de transplantatiegroep nog steeds gereed stond om de tandarts een nieuw hart te geven. Mevrouw Blai berg mocht haar man zondagochtend niet bezoeken. Gisteren werd verno men dat Blaiberg zelf een tweede harttransplantatie heeft geweigerd. Mevrouw Blaiberg noemde deze ver onderstelling „een volkomen en moedwillige leugen". In de loop van zondag werden de berichten over Blaibergs toestand gaandeweg beter. (Van once correspondent) ROTTERDAM De moordbrigade van de Rotterdamse politie is dit weekeinde voor de tweede maal met een grootscheeps onderzoek begonnen in het oude Noorden van Rotterdam, in de buurt van het Zwaanshals. Nog maar nauwelijks had de moordbrigade onder leiding van hoofd inspecteur K. Arbeider enig licht gebracht in de moord op de 24-jarige Marokkaan Mohammed Ben Anuned of deze speciale assistentengroep van de recherche, zoals de moordbrigade officieel heet, moest zich bezighouden met de opeporing van de man die de 55-jarige havenarbeider D. Labrie In de nacht van zaterdag op zondag de schedel heeft ingeslagen. D. Labrie, die zondagmiddag om half een door de politie met seer ernstige schedelwonden gevonden werd, leefde op dat moment nog. Hij werd direct naar het Dljkiigt ziekenhuis gebracht, waar een team van chirurgen de hele zondagmiddag geopereerd hebben om de man het leven te redden. Dit was een onge looflijk moeilijke opgave, omdat'toen de man gevonden werd, zijn schedel- lnhond voor een deel bulten de sche- delholte hing. Zondagavond werd zijn toestand nog zeer kritiek genoemd. De 38-jarige bakker H. V., die de politie waarschuwde, dat bij hem thuis aan de Hooglandstraat nummer 6 een man zeer ernstig gewond was, vertelde hoofdinspecteur T. Waarden- burg het volgende verhaal: hü was met D. Labrie en nog een onbekend gebleven derde man de afgelopen zaterdag tot sluitingsuur in café Rio Grande geweest, een kroegje even eens in het Zwaanshals. Ze waren alle drie goed dronken geworden en op voorstel van de bakker met hem mee naar huis gegaan. V. was een maal thuis direct zijn slaapkamer in geschoten en als een blok in slaap gevaUen. Labrie en de onbekende man had den voor de nacht de voorkamer in beslag genomen. Zondagmorgen om tien uur, toen V. ontwaakte vond hij Labrie in bed met, zoals hij zegt, een stukgeslagen hoofd. In zijn eerste pa niek rende hij het huis uit naar een kennis aan wie hij de hele zaak uit legde. Samen besloten zij naar de Hooglandstraat terug te keren en de politie te waarschuwen, hetgeen zij omstreeks tien voor half een ook de den. De politie heeft de bakker in ver zekerde bewaring gesteld onder ver denking de dader van de moordaan slag te zijn. De moordbrigade, nog versterkt met mensen van de Vreemdelingen dienst is in dit weekend ook steeds bezig geweest met het onderzoek naar de moord op de 24-jarige Mo hammed Ben Ammed, die vermoede lijk door de 34-jarige landgenoot Hafsi Bouchaib Ben Mohammed met tien messteken om het leven is ge bracht. De vermoorde Marokkaan werd vrijdagavond door de kamer verhuurder J. van Engelenburg in een huurkamer in het Zwaanshals f_ vonden. De mede-kamerbewoners van de vermoorde Mohammed heb ben de politie op het spoor gebracht van de vermoedelijke moordenaar, LONDEN (AP) Diana Dors, het blonde sexsymbool van de Britse film, is failliet. Haar schuldeisers hebben 466.000 gulden van baar te goed. Haar banksaldo bedraagt slechts 5 pond (43 gulden). NIEUWE-TONGE (ANP) In Dirksland zijn door kolendampver giftiging om het leven gekomen de heer M. Smit, oud 73 jaar en zijn 75-jarige echtgenote C. Smit-Bal. Zij zijn gisteren dood aangetroffen door hun schoonzoon, die hen kwam bezoeken. die 1 Juli over de grens werd gezet, nadat Mohammed Ben Ammed de po. litie had ingelicht over een onzede lijke handelwijze van Hafsi met een zestienjarige jongen. Deze Marokkaan zou aldus de vrienden van de ver- moorde man, vervuld van wraakge voelens naar Nederland zijn terug gekeerd om af te rekenen met de man die hem aangegeven heeft. Het televisieopsporingsverzoek heeft inmiddels geleid tot een spoor dat naar Brussel leidt. Een Eindhovense taxichauffeur heeft de Marokkaan die gemakkelijk is te herkennen omdat hij naast zijn typische landstrekken zijn voortanden mist, herkend. Hij heeft de man van Eindhoven naar de Belgische grens gebracht. Onderweg heeft hij uit het gesprek opgemaakt dat de man naar Brussel wilde. De Rotterdamse politie heeft niet alleen Interpol ingeschakeld, maar ook de B.R.T. in Brussel gevraagd eveneens opsporingsberichten via de televisie te verspreiden. Zondagavond had dit nog geen resultaat opgeleverd... De groep van drie Marokanen woonde pas twee weken op het adres. De ver huurder van de kamers, de heer Van Engelenburg, zei gisteravond dat het voor het eerst was dat hü kamers ver huurde, maar ook voor het laatst. Hij was omstreeks half zeven vrijdag avond in de woning geweest om de huur op te halen. Het slachtoffer was toen alleen en zat te eten. In geba rentaal had hij Van Engelenburg dui delijk gemaakt dat hü later moest terugkeren. Dat deed deze om acht uur. Toen hü in de voorkamer kwam vond hij deze met bloed bevlekt; in de achterkamer onder een deken lag het slachtoffer. Omdat de politie aan- vankelük volledig in het duister tastte het slachtoffer had helemaal geen papieren en ook de kamerver huurder kende de namen van zijn huurders niet werd voor het eerst de z.g. Rotterdamse assistentieploeg van de Rotterdamse recherche inge schakeld. Het onderzoek werd nog eens ex tra vertraagd, omdat de politie pas kon beginnen nadat het gerechtelük natuurwetenschappelijk laboratorium en het gerechtelijk geneeskundig la boratorium onder leiding van dokter J. Witte en J. Zeldenrust het lijk hadden onderzocht en later sectie hadden verricht. Van de tien messte ken was er één in het hart gedrongen, een andere had de rechter long ern stig beschadigd. Bovendien, en daar om wordt de politie versterkt in het vermoeden dat er van een wraakne ming sprake is, had het slachtoffer met een mes een kruis over de mond gekregen, alsof de dader had willen laten uitkomen: jij zult nooit meer spreken. Alle Marokkanen waren, al dus de politie, illegaal in ons land. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 150 gram van 85 voor 75 niet duur we/ heerlijk (Van een onzer verslaggevers) BREDA Tijdens een rede tot de cadetten-vaandrigs die zaterdag ochtend hun officiersdiploma kre gen uitgereikt, heeft de gouverneur van de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake de jouge officieren er voor gewaarschuwd hun nieuwe functie niet met al te groot optimisme tegemoet te zien. „U wordt officier in een tijd, waarin dat beroep zich bepaald niet mag verheugen in een grote waar dering. U zult geconfronteerd wor den met het feit dat een groeiend deel van ons volk in naam van de vrede en de vrijheid zich keert te gen het apparaat dat juist tot taak heeft die vrede te handhaven en die vrijheid te beschermen". „Dit alles zal een grote wissel trekken op uw standvastigheid, op de kracht van uw idealen. En zelfs die idealen schijnen", aldus KMA- gouverneur, „in de huidige samen leving te devalueren". Zelfs het aanprijzen van eigenschappen als trouw, eerlijkheid, morele moed, zelftucht, eerbied voor de mede mens, stempelt iemand heden ten dage In bepaalde kringen al tot reactionair". „Welnu, laten wij dan in die zin overtuigd reactionair zijn". „Want wij weten, wij zijn er ten diepste van overtuigd, dat juist dit de eigenschappen zijn, die te allen tijde de werkelijke waarde van de mens hebben bepaald en zullen bepalen". De gouverneur besloot zijn toe spraak met een oproep tot de ge slaagden om naar deze idealen to leven.

de Stem | 1968 | | pagina 1