Juist ais u "gaat sparen, merkt u dat de Boerenleenbank met al uw persoonlijke wensen rekening houdt. Mondhygiëniste: een strijdster! tegen de „kiespijnbeestjes" Vreemde zeedieren °f B Zoek de goede volgorde Wie is hier de dief? UIT AMERIKA OVERGEWAAID BEROEP Haags meisje ernstig mishandeld Volg de zwerver Kampeertip FIGUURTJES MAKEN VAN HOUT Adders zijn gevaarlijk ^.1 Aanrander do buurt ^egrepe A Geen snoep Indianapolis Hulp voor tandarts De Benei conferent Tanden poetsen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JULI 1968 25 Waar gaat de zwerver naar toe? Volg de lijn en schrijf de letters op. Maar dan ben je er nog niet. Je moet de letters ook nog in de juiste volgorde zetten. En dat is niet zo eenvoudig. Maar als je er even tijd voor neemt lukt het vast wel. Vandaag gaan we opnieuw een wandelingetje maken langs het strand. Dit keer bekijken we de die ren die je niet iedere dag aan de rand van de zee kunt vinden. Daar heb je bijvoorbeeld de zee-anemoon (afbeelding a), die er uitziet als een prachtige bloem. De kleur kan wit, rood of bruin zijn. De zee-anemoon leeft op rotsen en koralen. Hij heeft een heleboel kleine armen waarmee hjj heel kleine visjes en andere zee diertjes vangt om in leven te blijven. ïiiiiiiiiiiiiiiimmiimmmiimiiiiiiiiiiiiiiii De zeeëgel (b) kan een doorsnee krijgen van tien centimeter. Hij leeft op vaste grond, die bedekt is met al gen en beweegt zich heel langzaam vooruit met behulp van zuignappen. De zeeworm (c) kan maar liefst 25 centimeter lang worden. Hjj leeft op het strand in het natte zand. Vissers gebruiken de zeeworm als aas als ze gaan vissen op zoutwatervis. Er zijn verschillende soorten krab ben (d), maar de bekendste is de groene krab of de kustkrab. In on diep water kun je deze krabben vaak vinden. Ze voeden zich met allerlei kleine diertjes, zelfs met kleine inkt- visjes. Met zijn scharen kan een krab heel gemakkelijk een mosselschelp openmaken. Een heel eenvoudig tipje. Sla een forse stok in de grond en je hebt een mieterse fietsstandaard. Op de tekening zie je hoe je je fiets moet neerzetten. Toch wel gemakkelijker Als je op vakantie gaat naar zee of naar de bossen en je weet op een middag niet wat je moet doen, pro beer dan eens een of een paar van deze hout-figuurtjes te maken. Je kunt het hout, dat je hiervoor nodig hebt, vast wel aan het strand of in de bossen vinden. Natuurlijk moet je wel je fantasie gebruiken. Naast het hout heb je nog nodig een paar kleine spijkertjes, een hamer, lijm en inkt. Op de tekening zie je enkele voorbeelden, maar er zijn vast nog een heleboel andere leuke figuurtjes te bedenken die je van stukjes hout kunt maken. B2+-&6 C De zes plaatjes die hierboven zijn afgebeeld, staan in de verkeerde volgorde. Zet ze in de goede volgorde en je ziet dat je een ver haaltje zonder woorden krijgt. Probeer het maar eens. '0—9 'a—S 'v—f 'a—S 'd—z 'a—l tSujssoido Een heleboel slangen zijn gevaar lijke dieren. Maar wist je dat de enige giftige slang die in Europa in de vrije natuur voorkomt, de adder is. De adder leeft meestal tussen heide of kreupelhout en voedt zich met verschillende kleine dieren, die hij doodt door zijn giftige beet. Men sen aanvallen doet een adder pas als hij geschrokken is en gelooft dat hij zich moet verdedigen. De kans is erg klein maar als je ooit door een adder gebeten wordt moet je meteen naar de dokter gaan. De beet zelf lijkt heel onschuldig. Je ziet alleen maar twee rode plekjes, dat is van zijn tan den. Maar dan wordt je huid rond die rode plekjes dik. Dat komt van het gif. De dokter kan je iets geven waardoor dat gif verder niet» meer in je lichaam kan doen. 8 26*68 r Een van de acht mannetjes is een dief. Maar dat kun je heel moeilijk zo aan hem zien. Daarom zal ik je een klein beetje helpen bij het zoeken naar de dief. Hij draagt zwarte schoenen; hij heeft een snor; hij draagt geen hoed; hij draagt een stropdas en hij draagt een bril. Heb je hem al gevonden? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse zeden politie heeft een 29-jarige huisschil der aangehouden die verdacht wordt van ernstige mishandeling van een 2-jarig meisje. Het kind is onder de blauwe plekken en met een gebro ken armpje in het ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. De moe. der van het kind, een 24-jarige prostituée, heeft haar dochterje on der bedreiging van buurtbewoners naar het ziekenhuis gebracht. Rechercheurs van de Haagse poli tie kwamen in actie toen er geruch ten de ronde deden, dat er in de binnenstad een 2-jarig meisje Irene genaamd, ernstig mishandeld was. Op 3 juni hield men de moeder aan: zij staat bekend als prostituée. De vrouw is gisteren voor de officier van justitie geleid De huisschilder hield men gisteren aan. Hij is al eens in aanraking met de politie geweest onder meer we gens straatroof. De man en de vrouw leerden elkaar ongeveer zes maanden gele den kennen. De moeder heeft tegen over de politie verklaard dat de man sinds een maand of vier 's avonds als zij weg was op het kind paste. Steeds constateerde zij blauwe plekken bij haar doehterjte. Ook be merkte zij dat het meisje op ver schillende plaatsen was gebeten. Vorige maandagavond ging zij weer weg de man paste als gebrui kelijk weer op. Toen de vrouw 's nacht om drie uur thuiskwam, was het kind ontzettend aan het hui len. De man had het huis toen al enige uren verlaten. Woensdag deed de moeder niets, maar donderdag 27 juni bracht zij onder druk van haar buren het meisje naar het zieken huis. Omwonenden die met de situa tie op de hoogte waren, verklaarden onomwonden dat zij naar de politie zouden gaan als de vrouw het kind niet onder doktersbehandeling stelde. De moeder wordt thans verdacht van het opzettelijk in hulpeloze toestand laten van een kind, dat aan haar zorgen was toevertrouwd. (ADVERTENTIE) Bij de Boerenleenbank vindt iedereen zijn persoonlijke wensen vervuld in een pakket van uiteenlopende diensten. Neem alleen de spaarvormen al. Omdat de manier van sparen afhankelijk is van persoonlijke mogelijkheden en behoefte heeft de Boerenleenbank precies de spaar- vorm die daar het best bij past. Op korte of lange termijn, met of zonder bepaalde beperkingen. Maar hoe dan ook, elk met een eigen hoge rente. Zo komen alle diensten van de Boeren leenbank stuk voor stuk tegemoet aan de belangen van persoon, gezin of bedrijf. Zoals de speciale Gezinsrekening met verschillende bijzondere voordelen; ver zekeringen; vreemd geld; hypothecaire- en persoonlijke leningen. Ja, U bent goed bij de Boerenleenbank. De bank met de vriendelijke sfeer, waar iedereen zich thuisvoelt. Stap er eens binnen. Want dat komt er nog bij: waar U ook bent, er is altijd 'n Boerenleenbank in de buurt. Om U te dienenl 1000 vestigingen (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER/COEVORDEN De kleine kopjes vroom geheven naar de nieuwe juf voor de klas, luisteren ze met ingespannen aandacht naar het verhaal van de drie biggetjes. De tekeniug in het grote plakboek prikkel) de jeug dige fantasie. Mej. Els Apon ver telt met verve. Listig-pedago- gisch vlecht zij een paar vraagjes door haar betoog. Over die kies pijnbeestjes bijvoorbeeld. „Wat doen df« ook weer?" „De tanden opeten" herinnert een felblond jongetje zich. „En weet je nu wat die stoute biggetjes aten? Cho- co-la.. Dat ziet er lekker uit". En weer een plaat om de ver rukkelijke verleiding van de zonde kracht bij te zetten. En dan met een meewarige stem, echt niet passend bij het lieve gezichtje van de 24- jarige brunette: „Maar o zo slecht, en weet je wat er toen gebeurde? Kijk eensEn grote kies met een zielig kindergezichtje huilt tra nen met tuiten. „Dat komt allemaal door dat gro te gat in zijn hoofd. Dat krijg je nu van al dat gesnoep. En dan moet je déze kies eens zien, zo stralend wit, zulke blijde ogen.Want die heeft geen gat in zijn hoofd". De gevaren van het snoepen worden wel erg aanschouwelijk voorgesteld. „En weet je wat die stoute big getjes aten Zij maken zichtbaar indruk op de kleintjes van de Prinses Marijke- kleuterschool te Coevordem. „Natuur lijk zijn ze wel eens inconsequent. Veel hangt er af van het optreden der ouders", zo vertelt ons de 23- jarige hoofdkleuterleidster Dineke Kroese. „Maar toch is er een meisje dat steevast elk snoepje weigert. Het is slecht voor mijn tanden, zegt ze dan. Wij proberen ons op school volko men aan te passen bij deze anti- snoephouding. Als er verjaardagen zijn van het personeel of een an der feest, trakteren wij op fruit of kaas. De ouders hebben een circu laire gekregen om de kinderen, die met hun verjaardag de klas trakte ren geen snoep mee te geven. En dat gebeurt." Els Apon behaalde in Haarlem het einddiploma m.m.s. Daarna was zij gedurende drie jaar als tandarts- assistente te Heemstede werkzaam. Toen er sprake van was dat er ge legenheid bestond in de V.S. een op leiding voor mondhygiëniste te vol gen, liet Els Apon deze gelegenheid niet voorbijgaan. In de zomer van 1965 vormde zij met elf andere Ne derlandse meisjes de eerste groep, die zich in Amerika voor een derge lijke, voor ons land volkomen unie ke cursus, liet inschrijven. Els kwam terecht aan de universiteit van Indianapolis, alwaar zij twee jaar moest studeren. Van de twaalf meisjes kwamen er negen met een diploma terug. Els behoorde bij die gelukkigen. Bij wij ze van experiment werd die eerste groep op een zo groot mogelijk ter rein tewerkgesteld. Zo zijn de eerste mondhygiënistes in dienst getreden bij scholen, particuliere en zieken fondspraktijken, maar ook van De fensie. De taak van de mondhygiëniste ligt voornamelijk in het preventieve „Zie je wel, daar zitten ze..#/! vlak. Ze kan worden onderverdwl' I in een klinisch (praktische) en thee retische afdeling. De klinische behandeling mag leen worden uitgevoerd als er eol (school)tandarts in hetzelfde gebotl' t of in de onmiddellijke omgevttSr aan het werk is. Opdat hij bij even-1 tuele complicaties onmiddellijk d)n deskundig oordeel kan geven. „Mijn werkzaamheden kunnen I volgt worden samengevat. Het ver-1 wij deren van aanslag en tandsteen-1 Het polijsten der tamdoppervlakke111 en vullingen. Het toepassen van car-1 riesbestrijdende middelen. Het n*! ken van röntgenfoto's en het op tol kaart vastleggen van mijn beviw® gen in de mond van het J" kind". Precies een maand 6 juni, zou tussen gen van de drii landen de topcon' gonnen zijn, onder me- vraag of de onbevre- menwerking van het verbeterd zou kunnen de instelling van een comité, een executieve, van de kabinetscrisis in het overleg naar een latj bekend tijdstip verscho- Brussel de politieke zij althans voorlopig, lijkt h| lang de conferentie zo lijk te laten doorgaan. Lezing van het in verschenen stenografis- van de jongste vergaderi Raadgevende Interpa Beneluxraad bevestigt dat het zó niet langer ka werpenaar Delwaide Benelux daar „de gevai het verleden"; de Ni' Posthumus vindt de hoi degenen die aanvaarden nationale verdragen als lux-tractaat niet worden u „angstwekkend"; de afgi Burger hekelt het feit dat ministers niet eens meer nemen om de vergaderii de Benelux-raad bij te ir. Geuze merkt op dat vén de raad gewoon worden (na een half jaar antwoord!); en de énige minister, de Luxemburg» kan alleen maar zeggen klachten volkomen begrij; doorgeven.... Meer dan vijfentwintig de oprichting van de Ben- interparlementaire adviesrj evenzeer een aanfluitin Europees parlement. De r<| trekken er zich niets van het enige nut dat deze hebben is, dat zij de volk: woordigers van de betro! den de gelegenheid biedel kaar bij tijd en wijle een moeten. Dat is al wat, maar jaren wèl te weinig.... De instelling van een el zou voor de Benelux-same de motor kunnen zijn die op volle toeren draai- zeker nu die van de Eur- menwerking zo hinderlij voornamelijk tengevolge houding der eigenzinnig sleutelaars. Hoe die motor zou kunnen zitten, heeft in het Benelux-parlement zet, en hij gebruikte daarbl taat van de Waalse ba et d'Oppuers, gewezen generaal van het Belgisch- rie van Economische Zaken De baron pleit voor eei van drie, niet aan de regeri dergeschikte personen, die bepaalde termijn worden en zullen kunnen beschikl een staf van ambtenaren dige secretariaat-generaal?) het drietal een collegiaal recht verlenen, alsmede gevende stem in het comitéj nisters en in het Benelux-p, waaraan zij ook geregeld zouden moeten uitbrengen, cutieve zou elke overtredi het verdrag of niet nalevi; van aanhangig moeten kunl ken bij het Benelux-gere Zo'n executieve zou voor blieke opinie de Benelux belichamen en er ook hef van kunnen zijn. Het lijkt, na zoveel jaren f in Benelux- en Europees de moeite van een cor waard. Het is toch te gek kleine landen in die ene no telijke hoek van Europa, m< 'n kwart eeuw na de ondert van hun samenwerkingsver nog steeds niet in slagen meenschappelijk standpunt nemen ten aanzien van hel plan, het zeehavenbeieid, heer van he» Maaswater, de ding van mond- en klauwze arbeidsreglementering, de onderwijs, enzovoort, enzo\ Wanneer horen we weer ee over de conferentie? Onze opmerking dat tanden pod- sen toch eigenlijk meer een nood oplossing is, omdat men onmogelij' alle gaatjes en hoekjes kan i>ere' ken, pareert zij met de ons no?1 theoretisch in de oren klinkende in structie: „Als men werkelijk regelmatig I op de goede manier zou poetse-J daarbij gebruikmakend van hulpi®I delen, zo-als b.v. dentalfloss (een sPf I ciale draad die tussen de tanden I kiezen wordt doorgehaald), een a"T toma-tische tan-denborstel, een wate T pick of een monddouche, dan i I men inderdaad die mond schoon kunnen krijgen. Ik het) I ieder geval, ik bedoel op zijn een tandenborstel bij mij. Altijd «*-1 overal, waar ik ook ga of sta UTRECHT (ANP) De U politie heeft gisteren een aai kunnen insluiten dank zij tientallen buurtbewoners, die na een wilde achtervolging kraag konden grijpen. De politie kon de man „afh. het huis van het negentii meisje dat hij een kwartier d op de Merwedekade had ovi en waar men hem heen had g voor een confrontatie met zijr offer. Het meisje werd half g- Hijkomend uit haar bewuste: zette zij het op een gillen. De ge J. Roskam slaagde er na e tervolging op de fiets in de U drukker van der P. te pakken gen. L.

de Stem | 1968 | | pagina 6