NOORSE JEUGD IN MIDDELBURG Goese sporthal op papier klaar ZEEUWEN EN DE LANDKAAR TEN L FUSIE IN ZEEUWSE C0NFECTIE- INDUSTRIE Raam voor Everaard in Kapellebrug komt er 10 kilo opium in beslag genomen Jeugdronde van West-Brabant papier voor uw '—pen Tennis In Roosendaal ROND DE SCHELDE Wachten op financiën Staatssecretaris: Lagere ambtenaren niet in ziekenfonds Zestienjarige verongelukt in Made BIJDRAGEN VAN GEMEENTEN Steenfabriek krimpt produktie in Toch Debussy in Middelburg Weer Belgische radioberichten; alleen voor ZNB-leden Tonny Sijbrands klopte Andreiko IN DEN BOSCH Lourdes bA$B(.A8 STÉM VAN ZATERDAG 6 JULI 1968 Speciale aanbieding: prijsgun stige wagens: Renault 4 luxe 3.j. 1962 v.a. f 900, Renault 4 jestel b.j. 1963 v.a. 850. Ford raunus 17 M b.j. 1964 v.a, 2200, Volkswagen technisch n uitstekende staat f 850, Volkswagen 1500 1962 f 1700 en nog veie andere merken, typen 2n prijzen, ruime finiancie- ringsmogelijkheden Automo bielbedrijf Rima, G. L. P. Hen nek ens. off. Renault dea ler, Boulevard 18 - 20, Roosen daal, tel. 01650 - 33006. Voor liefhebber: Vauxhall Cresta de luxeecht lederen belcleding, schadevrij, witte banden, technisch in uitsteken de staat, bouwjaar 1963, prijs 2000, bij financiering, eerste aanbetaling f 600, resterend bedrag eventueel tot 24 mnd. te financieren. Garage ,.Ri- ma", Boulevard 18. Roosen daal, tel. 01650 - 33006. Wij bieden aan door inruil verkregen jonge gebruikte au tomobielen welke deskundig getest zijn, en onder Bovag ga rantie verkocht worden: Re nault 8 Major 1964, Renault 4 luxe 1963. Renault 4 bestel 1966, Renault Oordini (model) 1963, Ford Taunus 12 M 1964, Vauxhall Victor Super dec, 1963, Renault 8 1963. Met rui me financieringsmogelijk heden. Automobielbedrijf Ri ma''. G. L. P Herinekens, off, Renault dealer. Boulevard 18- 20, R'daal, 01650 - 33006. T.k.a. Wartburg b.j. '65, z.g.a. n., Heul 52, Hoevërt. Volvo P 1800 Sport, iz.gs, 14000 km gelopen, v. Ginne- ken, St. Janstraat 107, Sprun- del, tel. 01653 - 376. Sportwagen Alfa Romeo 1600 type '63. gerev. motor, ver snellingsbak, nieuwe banden Abarth uitlaat, moet weg. 04250 - 24795. T. k. i.z.g.s. Alfa Romeo Guil- latta '62 f 1500-, Ford - woon- auto f 300, Augustalaan 132, Bergen op Zoom. Vakantie Te koop een salonwagen. Ca- ravanbedr. ..Slaakweg". Hein- kenszand, tel. 01106-659, T.k.a. Engelse toer- en staca ravans, zeer lage prijzen. Te bevragen café A. Dekkers, Bredaseweg 20, Terheijden, tel. 01690-338. V S Vakantie cn Sport. Bo venstraat 53 te Hoeven, tel. 01659-457. Uw adres voor Adria Caravans, HDL tenten, Cabanon tenten, vouwwagens en bagagewagens en alle an dere kampeerartikelen. Onze showroom is iedere zaterdag en zondag geopend van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds V S. Wij verhuren caravans te Vrouwenpolder en zomerhuis jes aan zee te Baarland. Vrij na 9-8. Zeer lage prijzen. Inl, Tel. 01104-292. Nieuwe caravans, Kip - Ka- raat - Lely. 2e hands cara vans, vouwcaravans. Autobe drijf Govers nv„ Rooseveltlaan Bergen op Zoom, tel 01640- 3355-5929. Zuid-Limburg. Bosr. omgev., voll. pension f 12 p. d„ centr. verw. Pension Hermans, op de Heugden 95, Schaesberg, 3 km van Heerlen, tel. 04443 - 3346. .Vakantieplannen". Ook voor ;uli en aug. mogelijkh. vrijge komen voor comf. chalet of vak. verblijf in Sauerl. Moesei, Schwartzwald, Bodensee. Tirol, enz. Voor inl. en toez. gratis overzicht. Tel. 02155 - 4504. vóór 12 uur. Te huur gevraagd voor 1 week juli-beg. aug. zomerh. of cara van aan Zeeuwse kust. Br. met prijsopg. ond. no. SK 117796. T. k. grote sta-caravans met aparte slaapkamers - rijcara- vans met gesloten voortent, kunnen gefinancierd worden Spotprijzen, ook 's zondags ge opend. v. Boxtel, Putseweg 26. Ossëndrecht, tel. 488. Reizen Voor al uw reizen per vlieg tuig, trein of schip, voor va* cantie, zaken, emigratie, ou- derbezoek, etc. is het adres voor heel Zeeland Wm H. Mül- ler Co. N.V., Boul. de Ruy- ter 14, tel. 2322, Vlissingen. Lessen 10 autorijlessen voor f 47.50. Vervolg- en losse lessen f 6,50 Fonkelnieuwe V.W.'s, Bondsau- tor ij school „De Centrale". Aanmeldingsadressen: Breda, Stationsplein 5, tel. 38718, Ber gen op Zoom, Lekstraat 9, tel. 6504, Roosendaal, Boulevard 113. tel. 4097. O'hout, Bredase weg 33, tel. 3371. Huisdieren Te koop: Dobbermann-Pincher pups. Zwart-rood en bruin-rood Prima afstamming, met stam boom. Mevr. Fierloos, Zwaak- weg 4, Nisse, Tel. 01194-365. Te koop: Pony-veulens en po ny's kruising tussen Arabier en IJslanders. Vrouwenhoflaan 2 Roosendaal N.B., Tel. 01650- 33797. T. k. bruine cn zwarte dwerg" poedeltjes. goud cocker spa niels. teckels en pinchertjes. v Boxtel, Putseweg 26, Ossen- drecht, tel. 488. Rashonden!! Jonge boxers, Duitse herders, dwergpoedels wit en zwart, 'spaniels zwait goudspaniels, teckels, chow chow's, pinchers, enz., enz- ..Wasto", Kastecldreef 91. Til burg. 04250 - 24795. T. k. dwergpoedeltjes, pin chertjes fox-terriërs, golden en bonte cocker spaniels. Laagveldsestr. 7, Roosendaal, tel. 01650 - 36712. Huwelijken Gescheiden maai, 38 jaar. zoekt kennismaking met alleenstaan de dame of wed. of geschei den vrouw. Brieven ond. no. SK 117494 Jonge weduwnaar, 36 jr., 2 kin deren 3 en 1.5 jr. in Zeelanj; eenvoudig werkman. Ned. «er vormd. zoekt kennismaking met jónge vrouw of weduw Brieven onder no. K 5988 bu van dit blad. Wed. 56 jaar met eigen ^0®#$ fin. onafh. zoekt wedn. j met auto om de eenzaamn samen op te lossen. Br. ona no. SK 117708. 1 Be.jaardenschieting dinsdag d juli bij J. de Waal. Kk>ost«r zande. Zaterdag 6 juli schieting bij de Kind. Kapellebrug- - Kermis binnenschieting SS-jn 7. 8 juli op 2 wippen. JJJ* 3 uur. Zaterdag f 10,- en nj dag f 25,- gratis. Cocqnei^. Absdale. Ziekenhuisverzekering ach.t kwalen Voor leefUJo honderd jaar. Assurantie r. toor G. II. Vijgeboom. ^fo0n neurstraat 68, Sluis, ter 21 (01178) - 590. MIDDELBURG Zo marcheerden ze gisteren door de zonovergoten straten van Middelburg, de zesender tig kinderen van de Noorse jeugdhar- monie Paradis Skolekorps uit Paradis bij Bergen. Ze werden op het stad huis ontvangen en gaven gister avond een uitvoering in de Concert en gehoorzaal. Vandaag zijn ze te gast in Schouwen-Dulveland en vandaar gaat het naar Eindhoven. De jonge lui maken bj] gelegenheid van de vijftiende verjaardag van hun korps een tournee door Denemarken, Duits land en Nederland. Dinsdag vertrek ken ze weer naar Noorwegen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op een buiten gewone vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Zeeuwsche Confec tiefabrieken in Middelburg, op 17 ju li in Amsterdam, zal worden voorge steld het gehele geplaatste aandelen kapitaal van de N.V. Confectiefa briek Heka v/h H. J. van Heek over te nemen. Als dit voorstel wordt aangenomen en er is niets dat er op wijst, dat dit niét zal gebeuren zal de fusie tussen beide bedrijven een feit zijn. De naam van de nieuwe vennoot schap zal worden gewijzigd in N.V. Verenigde Nederlandse Confectiebe drijven „Veneco". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) voelt er niets voor overheidspersoneel wet een inkomen beneden 13.200 gul den per jaar op te nemen in de ver plichte ziekenfondsverzekering. Deze suggestie werd onlangs ge daan door S. P. A. Bakker in Econo- misch-Statistische Berichten, omdat eon speciale ziektekostenregeling voor ambtenaren onlangs door de Tweede Kamer werd verworpen. Naar aanleiding van een schrifte- hjke vraag van B.P.-kamerlid Ver laan, zegt de staatssecretaris dat deze gedachte het einde van de bijzondere ziektekostenvoorzieningen voor som mee gemeentelijke en provinciale ambtenaren zou betekenen, omdat zij zouden moeten overstappen naar de ziekenfondsen. (Van onze correspondent) MADE De bromfietser J. A. Se- geren uit Made is tengevolge van een aanrijding overleden. Donderdag avond laat had de aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door De L. uit Den Hout en de brom- a .Vanuit de Bergseweg wilde uo zestienjarige Segeren de Drim- lenseweg inslaan. Op de kruising- kwam de botsing. Met zware verwondingen werd Se geren overgebracht naar het zieken- Jo Raamsdonksveer. Vandaar "jj overgebracht naar het Eli- k. othziekenhuis te Tilburg, waar hij v,„r 5a aankomst is overleden. De vets handde af. De personen- 'iep lichte schade op. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLEBRUG De collecte- preek, die door de heer G. Flos te Kapellebrug tot zesmaal toe werd gehouden, in de parochie St.-Jansteen heeft een on verwacht goed resultaat opgele verd. De heer Flos vroeg zijn me deparochianen, zoals reeds be richt, mee te helpen voldoende financiën bijeen te krijgen voor het laten vervaardigen en aan brengen van een gebrandschilderd raam (grootte 6,37 m2) in de ka pel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken te Kapellebrug (tegen de Nederlands-Belgische grens). Het raam moet een aandenken vor men aan de toneelschrijver-regis seur Jos Everaard, die op 17 april 1944 op 44-jarige leeftijd overleed. Door de opvoering van zijn to- nelspel Adriaan Vylain, door de toenmalige toneelclub St. Jan, thans St.-Jan ten Steene, kon de verwoeste kapel te Kapellebrug worden herbouwd. De op brengst van de collectes in de ker ken St. Jansteen, Absdale en Ka pellebrug bedroeg 757,50. „Het aandachtig gehoor", ver telt de heer Flos, die goed be vriend was met J. Everaard, „was voor mij de thermometer, waar mee ik de opbrengst al zo onge veer kon peilen. Toch had ik een dergelijk bedrag niet verwacht. Ik was er wel van overtuigd, dat er rond de 500 gulden ingeza meld zou worden." Van een onbekende gever is in tussen een bedrag ontvangen van 500 gulden, de toneelclub St.-Jan ten Steene heeft toegezegd, dat van deze zijde eveneens een be drag van 500 gulden te verwach ten is. De kerk van St.-Jansteen zou een bedrag van 747,50 gulden inbrengen. „Ik ben dik tevreden", aldus de heer Flos. „Het is in een woord geweldig". In de afgelopen week ook hebben de gemeenten Clinge en St.-Jansteen een subsidie toe gezegd van elk 747,50 gulden. In totaal is een bedrag nodig van 4000 gulden. Voor het ontwerpen en vervaardigen moet 3500 gulden uitgetrokken worden, voor de om zetbelasting 329 gulden en voor vervoer en plaatsen nog eens 171 gulden. De opdracht voor het maken van het raam is, zoals reeds bericht, gegeven aan Roland Massa (27) te St.-Niklaas. „Hij denkt het half oktober ge reed te hebben, misschien eerder", aldus de heer Flos. „In het raam moet duidelijk tot uitdrukking komen, dat door de opvoering van het toneelstuk Adriaan Vylain, Vrijheer van St.-Jan ten Steene, de herbouw gerealiseerd kon worden van de derde kapel te Kapellebrug. Hoe? Daar is de kunstenaar natuurlijk helemaal vrij in." Waarom juist een Vlaamse kun stenaar werd gekozen voor dit werk? De heer Flos verzekert, dat geen enkele vorm van discri minatie is toegepast. „Het is al leen zo", meent hij, „dat de hele entourage en Mariadevotie een kwestie is van Vlaamse, zeg rus tig ook Zeeuwsch-Vlaamse men taliteit. Deze man kent die, dat durf ik gerust te beweren. Boven dien wijzen zijn prestaties van de laatste tijd er duidelijk op, dat hij bekwaam is deze opdracht uit te voeren. „Intussen is er ook een commissie gevormd, waarin een plaats innemen: de heer G. Ver- straeten als voorzitter, F. Dobbe- laer als secretaris en P. Polspoel als penningmeester. Deze commissie zal, zodra het raam gereed is gekomen, dit als geschenk aanbieden aan het kerk bestuur St.-Jansteen. De heer Flos motiveert, waarom hij zich zo inspant J. Everaards nage dachtenis te verzekeren. „Er zijn er zo veel", zegt hij, „die nog nooit van hem hebben gehoord. Ik wil de voorkomen, dat deze man, die ontzettend veel heeft gedaan voor zijn geboortestreek in de verge telheid geraakt. Ik dacht, dat de figuur Jos Everaard het meest passend in de belangstelling zou kunnen worden gebracht op het terrein, dat in het culturele leven van de Vlaming en Zeeuwsch- Vlaming past: de Mariadevotie. Everaard heeft daar ontzettend veel voor gedaan door het speuren in de archieven van St.-Jansteen, Hulst, Middelburg, Gent en St.- Niklaas. Door de medewerking ook van emeritus-pastoor J. Preij- ers kon de kapel worden her bouwd, nadat Everaard met ze kerheid de plaats van de vorige kapel had aangeduid." De oorspronkelijke devotie is terug te voeren tot een Maria beeld in een klein kapelletje, dat in een eikeboom was bevestigd. Vandaar de naam Onze Lieve Vrouw ter Eecken. Wanneer de eerste kapel is gesticht, is onbe kend. Vaststaat wel, dat deze in 1578 werd verwoest. In de derde, huidige kapel zijn de namen te vinden van de mensen, die zich in bijzondere mate hebben inge spannen voor de Mariaverering op deze plek. A. de Wolf, pastoor deken Cardon en em.-pastoor Preijers. „Ik wilde daar graag een vierde naam bij hebben", zegt de heer Flos, „namelijk die van Jos Ever aard". „Zelf ben ik ooit lid ge weest van de toneelclub St.-Jan, waarvan Everaard voorzitter, re gisseur en schrijver was. Ik heb hem als jongen meegemaakt. Dat was in de dertiger jaren. Ever aard is als boekhouder gaan wer ken bij de firma Jos Vink in St.- Jansteen, later werd hij secretaris penningmeester van armbestuur en gemeente-ontvanger." De heer Flos weet zich nog duidelijk te herinneren, dat het toneelstuk van Everaard „Voor Outer en Heerd" ten derde male is opge voerd door Het Vlaams Volksto neel. „Je kunt het je nog amper voor stellen. Die man heeft ongeloof lijk grote verdiensten gehad. Het was fantastisch om onder zijn lei ding te repeteren. Ondanks zijn wankele gezondheid heeft hij on noemelijk veel werk verzet. De eerste paar jaar na zijn dood werd nog wel over hem gesproken, maar langzamerhand werd dat minder. Ook het getal van hen, die hem gekend hebben, wordt steeds klei ner. Toch heeft hij dubbel en dik een passende nagedachtenis ver diend. ARNHEM (ANP) In het kader van de saneringsregeling metsel- kalksteenindustrie zal op het bedrijf te heren van Van Wijcks Waalsteen fabrieken N.V. te Oosterbeek de jaarproduktie worden teruggebracht tot ca. 30 min. stenen (waalformaat), aldus mededelingen van de zijde van de directie. Het gevolg hiervan dat ongeveer 60 werknemers in komende maanden zullen moeten vloeien. Een deel van deze werk nemers kan direct bij omliggende steenfabrieken geplaatst worden. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Ofschoon het sporthal plan van Goes financieel nog steeds niet rond is en b. en w. deze gang van zaken spijtig vinden, stellen ze de gemeenteraad voor alvast een principebesluit te nemen over de plaats waar de hal moet komen, over het ontwerp en de financiële opzet. Als plaats Is voorgesteld een stuk tererin bij het openluchtzwembad. De zonneweiden die dan verloren gaan, zullen later worden aangevuld. Het ontwerp van de hal is van Pelli- kaans bouwbedrijf n.v. Bij de hal zal een restaurant met buitenterras ko men, dat ook door bezoekers van het zwembad kan worden gebruikt. De bouwsom van de hal, exclusief de grondprijs, inclusief de inrichting zoals verwarming, wordt begroot op MIDDELBURG. Het Nederlands Kamerorkest dat in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg voor een uitverkochte zaal concerteerde, waarbij Janine Dacosta en Piet Nij- land als solisten fungeerden heeft ons enige verrassingen voorgeschoteld. De geestigste was wel de toegiften die de pianiste ons gaf, die (belust op milde „wraakgevoelens") ons toch iets van Debussy liet horen, hetgeen door de aanwezigen in de zaal zeer werd geapprecieerd. (Men weet waarschijnlijk dat enige weken gele den een Debussy-recital werd afge last.) Maar naast deze voortreffelijke ge speelde Debussy was er ook het be kende Concert Voor piano en orkest in A groot van Mozart, dat onder de handen van Janine Dacosta tot een betoverend stuk werd herscha pen, waarbij wij zeker het bege leidend orkest onder directie van Da vid Zinman niet mogen uitsluiten. Een ovationeel applaus gepaard gaan de aan een bloemenhulde voor so liste en dirigent was een beloning voor een prachtig slot op deze avond. David Zinman en de zijnen open de deze avond met Mozarts Sympho nic in A groot K.V. 201; ook in dit werk alleen maar positieve geluiden. De orkestleden reageerden op de charmant geacteerde intenties van de dirigent steeds ad rem. Van de componist J. H. Roman, een Zweed, hoorden we diens vioolcon cert in d klein, waarbij Piet Nijland de solist was. Het werk heeft ons niet uitermate kunnen boeien; we kwa men (bij wijze van spreken) nogal eens wat „kennissen" tegen. Piet Nij land gaf er een goede, zij het nu ook weer geen geïnspireerde vertol king van, waarbij de toon af en toe wat te geprononceerd was. Het gedeelte na de pauze werd ge opend met een compositie die wij voor 't eerst beluisterden n.l. „Studiy in sonority" van Riegger; dit werk is geschreven voor tien violen. In ze kere zin had men hier met tien so listen te doen, die elk op hun beurt solistische trekjes hadden te vervul len. Het publiek reageerde positief op deze composiitie. Dit concert bleek een waardig besluit van dit Holland- Festival. 654.000 gulden. Totale stichtingskos- ten 951.000 gulden. In dit bedrag zijn niet inbegrepen meubilair, zonwering gordijnen e.d. voor het restaurant, beheerderskamer, EHBO-kamer, gym-toestellen en keukenoutillage. Het principe-voorstel komt woens dag 17 juli in de raad. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. De heren W. Hopstaken, J. Gabriels en C. Ja cobs van de Zuidnederlandse Bond van Postduivenhouders hebben in Brussel besprekingen gevoerd met mr. W. Staes en mr. F. Ons, resp. voorzitter en directeur-generaal van de Koninklijke Belgische Duivenlief- hebbersbond, om te komen tot een hervatting van het uitzenden van de lossingsberichten via Radio Brussel. Zoals men weet waren deze, tot grote teleurstelling van de leden van de Z.N.B. op last van de beheer raad van de K.B.D.B. gestaakt in ver band met ernstige moeilijkheden die gerezen waren tussen de K.B.D.B. en de heer A. Kleywegt te Den Haag, secretaris van de N.P.O., welke laat ste door de K.B.D.B. openlijk van leu gens werd beticht. De heren van de Z.N.B., die rechtstreeks door de K.B.D.B. waren aangeschreven, waar bij, teneinde ieder misverstand te voorkomen, volledig opening van za ken werd gegeven, werden in Brus sel ontvangen met de traditionele gastvrijheid. In een sfeer van vriendschap en be grip werd overeengekomen dat Radio Brussel de lossingsberichten onmid dellijk zal hervatten voor wat de los singen van de duiven van de Z.N.B, betreft. Deze zullen dus vanaf mor gen (zondag) weer te beluisteren zijn een paar minuten voor ieder heel uur vanaf vijf uur. De heren van de Z.N.B. hebben niet gepoogd te be middelen in het geschil tussen de K.B.D.B. en de secretaris van de N.P.O. Indien andere bonden van de Z.N.B. al of niet aangesloten bij de N.P.O. voor hun leden het zelfde willen bereiken, zullen zij de weg moeten bewandelen van de Z.N.B. De deur in Brussel staat voor hen wijd open. De K.B.D.B. wil in ieder geval met de heer Kleywegt geen „zaken' meer doen. AMSTELVEEN (ANP) Neder land heeft ook de tweede daminter- land tegen Rusland verloren. Vrij dag was de uitslag in Amstelveen 810. Slechts drie spelers boekten winst: Tonny Sijbrands versloeg we reldkampioen Andreiko, Korchov won van Van der Sluis en Agafonov was een te sterke tegenstander voor Schotanus. De eerste wedstrijd ein digde donderdag in Amstelveen in een nederlaag van 711. (Van onze correspondent) DEN BOSCH In Den Bosch werd een Turkse gastarbeider, de 32-jarige H. B. en de 20-jarige Bossche schrij ver H. V. gearresteerd wegens het in bezit heben van opium en andere nar cotica. Bij zijn arrestatie werd bij de Turk een hoeveelheid van 600 gram opium gevonden. Thans is in het pension aan de West wal, waar de Turk woonde, onder een vloer van een kamer, door de re cherche ook nog een hoeveelheid van 10 kg opium gevonden, die een waar de van f 9000 vertegenwoordigd. De ze hoeveelheid opium is een van de grootste die ooit door de Nederlandse politie in beslag is genomen. De re cherche speurt naarstig naar de her komst van deze opium. Het onder zoek concentreert zich vooral in Am sterdam, zonder tot nu toe echter enig resultaat te heben opgeleverd. Bij de Boschse schrijver H. V. werd behalve een kleine hoeveelheid opium ook nog marihuana en andere narcotica aangetroffen .alsmede en kele pijpen die gebruikt worden om deze mee te roken. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De uitslag van de gisteren verreden etappe van de Westbrabantse Jeugdronde luidt: 1. D. Neeskens, Haarlem; 2. S. Wiel- houwer Sommelsdijk; 3. Bakker Haarlem; 4. P. Nijssen Eindhoven; 5. R. Hertogh Wouw; 6. J. Hooy Pa- pendrecht; 7. G. Oosterbosch Eind hoven; 8. K. Fiktorie Bergen op Zoom; 9. J. Maas Wouwsche Planta ge; 10. J. Hugens. De zwarte trui voor de grootste pechvogel ging naar de Deen Karl Aage Jonsson. De verdere standen zijn: ALGEMEEN INDIVIDUEEL KLASSEMENT 1. Elderman 1178; 2. Knors 1184; 3. J. Petersen Denemaken 1199; 4. E. Brouwer Roosendaal 1219; 5. Person Zweden 1227; 6. Peeters België 1235; 7. Nielson Zweden 1250; 8. Taks Hoe ven 1253; 9. De Vilder Hulst 1257; 10. Lawrence Engeland 1263. PLOEGENKLASSEMENT ALGEMEEN 1. België nationaal 3621; 2. Zweden 3703; 3. Boerenleenbanken 3732; 4. Kikkerop 3749; 5. Heymans 3756; 6. Rembrandtgalerij 3794; 7. Brabants Nieuwsblad 3838; 9. Engeland natio naal 3870; 9. Looza België 3874; 10. Van Aart, Zeeuwsch-Vlaanderen 3902 PUNTENKLASSEMENT 1. G. Sörensen Denemarken 52 p; 2. A. van Peer Sprundel 49; 3. K. Drew- sen Denemarken 47; 4. A. Brouwers Roosendaal 40; 5. K. Elderman Vught 40. „Ik vind Lourdes voor vele mensen een zegen. Ze komen er versterkt en met groter vertrouwen van terug maar ik ben er nooit geweest en ik hoef er niet heen ook, want Lourdes interes seert me niks. Dat God wonderen pres teert sluit ik niet uit, maar wil ik in een wonder geloven dan moet er wel heel wat gebeuren. Ik heb God nodig, Lourdes niet". Aldus Pastoor C. van Duyse volgens dit blad van 4 dezer. Zonder commentaar wil ik tegenover deze woorden stellen, hetgeen de H. Vader zei, toen Hij vorig jaar een be zoek bracht aan een even geliefd ge nadeoord als Lourdes, namelijk Fatima: „Zo groot is ons verlangen om eer te brengen aan de allerheiligste maagd Maria, moeder van Christus en dus moeder van God en ook onze moeder; zo groot is ons vertrouwen in haar liefde voor de Kerk en in haar bezorgd heid voor ons apostolisch ambt; zo groot is onze behoefte aan haar voor spraak bij Christus, haar goddelijke Zoon, dat wij als nederige en gelovige pelgrim naar dit heiligdom hebben willen komen om hier vandaag de 50e herdenking van haar verschijning in Fatima en de 25e herdenking van de toewijding van de wereld aan het on bevlekte hart van Maria te vieren". Let wel: de H. Vader zegt, dat hij „als nederige en gelovige pelgrim" heeft willen komen BREDA EDUARD SADéE De heer Sadée zegt, dat hij de woor den van paus Paulus zonder commen taar wil geven. Waarom dan toch dat insinuerende, docerende, commenta riërende en inquisitorische klinkende „Let wel....?" (Redactie). (Van onze tennlsmedewerker) ROOSENDAAL In Roosendaal is het tennistoernooi om de nationale titels voor de oudere Jeugd (tot 21 jaar) voortgezet. Het programma werd tot en met de halve finalepar tijen afgezet. De eindstrijden spelen zich vandaag af. De uitslagen: Jongens-enkelspel, kwartfinales: Fried Schmitz (Den Haag) Ad Koopmans (Breda) 108 75, Nanno Kranenborg (Groningen) Jos Zuu- re (Zwolle) 61 61, Peter Ehrlich (Amsterdam) Ad Lansdorp (Arn hem) 86 62, Peter Vaarties (Rot terdam) Bob Leopold (Amers foort) 6—3 6—1. Halve finales: Schmitz Kranenborg 62 63, Vaarties Ehrlich 64 26 61. Meisjes-enkelspel, kwartfinales: Dita IJspaard (Amsterdam) Els Borgerding (Haarlem) 36 63 63 Carola van Fraayenhoven (Amster dam) Yvonne Wagenvoort (Zaan dam) 64 63, Nicky Vos (Amster dam) Heieen Prins (Goes) 61 64, Roeli Noorman (Hilversum) Brigitte Eertingh (Rotterdam) 63 6—4. Halve finales: IJspaard Fraayenhoven 61 46 62, Vos Noorman 63 62. HET is ons onlangs overkomen, dat wij in Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen aan een bejaarde man de weg moesten vragen. Zijn routebeschrijving luid de als volgt; „Je gaat rechtdoor tot aan dat veldje met bar slechte gerst. Je slaat bij de gerst linksaf dan ga je langs het perceeltje aardbeien van den Sjef en als je aan je linkerhand de trekker van Wies ziet, dan is het nog een minuut of tien langs de aardappels en je bent er!" DIT voorval heeft ons sterk aan het denken gezet. Nog nooit in ons leven hadden wij een zó agrarisch getinte routebeschrijving ontvangen. Maar bovendien hadden wij nog nimmer tevoren zo'n complete inventarisatie van een landbouw gebied ontvangen. Die bejaarde Zeeuwschvlaming wist tot mijlen in de omtrek wat er aan gewassen te velde stond en bovendien had hij er ook nog een kwaliteitsoordeel over. HIJ werd zelfs niet overtroffen door minister van Landbouw, ir. Lardinois, die enige tijd ge leden in Goes zei: „Sorry, ik ben wat laat, maar ik werd op rijksweg 58 opgehouden door een stukje rijdende landbouwmechanisatie. En tóch kan niet ontkend worden, dat deze laatste uitspraak evenzeer „agrarisch" is. Het gaat hier om een manier van je markant uit te drukken. En daarin zijn Zeeuwen bijzonder sterk. OP filosofische momenten zien wij in gedach ten wel eens duizenden Zeeuwen tegelijk bezig met het bestuderen van landkaarten en het for muleren van slagzinnen, die op het gebied van de landkaart betrekking hebben. En dan zien wij niet alleen ir. Zuurdeeg van Rijkswaterstaat bezig met een kaart van de Westerschelde, ter wijl hij prevelt: „Aan de oever van deez' snelle vliet zie ik onze tunnel niet!" En evenmin den ken wij aan ir. Bogert van de PZEM, die elek trische centrales op de landkaarten tekent en zachtjes mompelt: „PechineyPechiney Fechi ja!" En zelfs denk wij niet aan ir. Vink, de Zeeuwse planologenbaas die streekplannen ontwerpt en daarbij nauw hoorbaar fluistert: „Geen week zonder streek, geen plan zonder pan!" NEE aan al deze topfiguren denken wij .niet. Onze gedachten betreffen juist die talloze figu ren, die in de Zeeuwse almanak met kleine let tertjes worden vermeld en die thuishoren in wat zo aardig heeft: „de lagere publiekrechtelijke lichamen". AL deze mensen hebben hun eigen dromen. Aan de wand in hun kamer hangt veelal, naast een antieke kaart van de provincie Zeeland, de merkwaadig groen» kaart die behoort bij de studie van het overlegorgaan Deltahavens. Op die laatste kaart komen geen plaatsnamen voor. Maar wel zie je er een dicht spinneweb van kanalen, wegen andere verbindingen op. Te zamen heten die in de vaktaal „infrastructuur", maar dat mag u gerust vergeten. HOOFDZAAK is, dat bestuurderen van zelfs de kleinste gemeenten hun eigen dorpje in dat indrukwekkende geheel van wegenstelsels een centrale plaats toedichten en aan de hand daar van aparte tekeningen (laten) vervaardigen. Waar dat toe leidt hebben wij in een betrek kelijk korte periode kunnen merken. Bij een bezoek aan Rilland Bath hield iemand ons een kaart voor, waarop duidelijk te zien was, hoe het toekomstige Schelde-Rijnkanaal als een ge weldige speer op Rilland gericht is en hoe het evenzeer toekomstige Reimerswaalplan de zware industrie bij wijze van spreken tot op de stoep van het nieuwe bejaardentehuis brengt. „U ziet," zo werd ons geestdriftig toegeroepen: „In het Zeeland van morgen ligt Rilland Bath in het stormtij der ontwikkelingen. Men zal deze ge meente later niet meer terug kennen!" KORT daarop bevonden wij ons te Goes, sprekend met een hoge gemeenteambtenaar. Ook hij had een kaart bij de hand. Daarop lag Goes in het hart van een groot spinneweb, dat ver takkingen had naar het Roergebied, het Franse industriegebied, de Antwerpse haven, de Rotter damse agglomeratie en (via een - Kanaaltunnel) zelfs met de Londense city! Hier werd ons toe vertrouwd: „Als de vaste oeververbinding over de Westerschelde er eenmaal is en als hij langs dit tracé wordt gelegd (dat wilde zeggen: langs Goes!), dan worden wij van fruitcentrum een wereldcentrum, een verkeersplein in West- Europa!" IN Hansweert zagen wij een totaal andere kaart en eveneens te Kruiningen, aangezien men daar de zaak meer vanuit de hoek der water bouwkundigen bezag en duidelijk had opgemerkt, dat het kanaal door Zuid-Beveland de hartslag ader van het transitoverkeer gaat worden. IETS dergelijks overkwam ons in Terneuzen, dat dank zij het kanaal naar Gent, kaarten weer anders beziet dan men bijvoorbeeld te Hulst doet, waar het oog voorzichtig gericht is op de ontwik kelingen in Antwerpen en waar men zegt: „Als het in Antwerpen regent, dan druppelt het bij ons!" Modern realisme! Vlissingen kan u kaarten tonen, waarop de haven precies op het draaipunt van onze geduldige moeder aarde is gelegen, maar die kaarten zijn zéér oud en zij dateren uit de tijd van de eerste industriële revolutie. Op de nieuwere kaarten zien wij Vlissingen-oost aangeduid als een Botlek-gebied in optima forma. MIDDELBURG heeft eveneens zijn kaarten, evenals zestien Zuidbevelandse gemeenten en nog tientallen andere grotere en kleinere steden en dorpen: Zelfs Ellewoutsdijk, een echt mini- dorp, kan straks kaarten laten maken, want er gaan geruchten dat de vaste oeververbinding over de Westerschelde precies daar het grote water zal gaan overspannen, hetgeen ook aan de overkant van hetzelfde water zal nopen tot de vervaardiging van nog nieuwere kaarten, waarop een vergeten dorp tot centrum van wereldhandel en -verkeer wordt gebombardeerd. TIENTALLEN kaarten zijn ons in de loop van kele maanden getoond. Industriegebieden scho ven daarop heen en weer als stenen op het dam bord van een overspannen speler, die een dam heeft veroverd. Havens werden (op papier) ge graven waar zich maar water bevond en zelfs tunnels van kilometers lengte zo wijd en mooi als ze nergens ter wereld te vinden zijn, werden levendig ingetekend. En natuurlijk telkens pal naast of midden door de gemeente die de kaart had vervaardigd! Alleen een studie van de recreatiekaarten in Zeeland zou jaren vergen. VERREWEG de meeste van deze kaarten zul len nooit troefkaarten worden. Maar sommige zullen nu nét dat profetische beeld blijken te bezitten, waarop de simpele rekenkunde maar zelden vertrouwt! Ergens, in een kleine of grote Zeeuwse gemeente ligt of hangt de kaart, die het Zeeland van morgen en overmorgen toont. Misschien zullen het de kaarten van de PPD of van het ETI zijn. Maar zeker is dat niet. Typerend voor het Zeeland van vandaag is namelijk, dat het van hoog tot laag aanvoelt dat er grote dingen gaan gebeuren en dat er evenzeer van hoog tot laag wordt meegedacht met de beroepsdenkers die wij gelukkig in groten getale bezitten. BIJ zoveel zaden in een vruchtbaar gewest moet er toch wel één wortel schieten! Welke zal dat zijn? Geen mens die het weet Zeker niet: TOMASO.

de Stem | 1968 | | pagina 5