il Beslissing over mammoetdok snel te verwachten Nasser aan hand van Moskou naar vredestaf el? Opel Rekordnu 7995.- Kiesinger bepleit E.E.G.-top- conferentie Nigeria hindert hulpactie Biafra mi Nederlands melkpoeder wacht op bestemming jongeling gaat niet in op invitatie naturisten PRESIDENT NASSER IN HET KREMLIN NVV: In 1969 ruimte voor meer loon Toestand Blaiberg zorgelijk in DAGBLAD VOOR ZEELAND VEROLME-NDSM MEESTE KANS? Doorkruist Polen Redelijk weer maar regenjas klaar houden Beslotenheid Priester rapporteert: Biafraanse burgers levend begraven Ontwikkelingshulp Iets anders TWIJFEL OVER VREDESGEBAAR DERTIENJARIGE MEISJES REDDEN KIND UIT KANAAL Renners uit Tour wegens doping Twee Turken omgekomen MANOEUVRE GEEN STATUSQUO Piratenzender België Ontwikkelingsstudie aan Rotterdamse E.H. 108e JAARGANG No. 25857 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij Neerlandla Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P V. M. Vercauteren, l. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDAG 6 JULI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 et. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULS! Steenstraat 14 oon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze redactie binnenlano, PEN HAAG Verwacht kan worden dat de minister van Econo mische Zaken, op basis van de besprekingen die gisteren in de ministerraad hebben plaatsgehad over de kwestie van het mam moetdok, op zeer korte termijn een beslissing zal nemen, aldus verklaarde bij navraag de woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken. Zowel Verolme-NDSM als de combinatie Rijn Schelde-Wilton Fijenoord wil een mammoetdok bouwen en daar voor rijkssteun ontvangen. De regering zou echter vasthouden aan haar oorspronkelijke standpunt dat alleen de bouw van één mam moetdok verantwoord is. Minister De Block van Economische Zaken heeft, naar men in sommige kringen hoort verluiden, nogal in gezeten met de ontwikkeling van de laatste dagen in de scheepsbouw- industrie. Het samengaan van de Rijn/Scheldegroep met Wilton-Fije- noord heeft zijn plannen met be trekking tot de combinatie Verolme- NDSM kennelijk doorkruist. De minister zou de ophanden zijn de fusie tussen Verolme en NDSM namelijk zelf hebben bevorderd na dat hij door het gemeentebestuur van Amsterdam op de hoogte was gesteld van de moeilijke situatie waarin de NDSM verzeild is geraakt. De NDSM zou op sluiten staan. Verolme zou op het voorstel van de minister om de NDSM over te ne men zijn ingegaan maar tegelijker tijd hebben bedongen als enige voor de kredietgaranties voor de bouw van het mammoetdok in aanmerking te komen. Deze overeenkomst zou te vens een verklaring kunnen zijn voor het feit dat Verolme niet zo bar veel voor de NDSM heeft hoeven bieden. Zijn bod van 100 procent op de aan delen is op de beurs met de nodige scepsis ontvangen. Het snelle antwoord van Itijn- Schelde en Wilton-Fijenoord zou de overeenkomst tussen minister De Block en Verolme echter lelijk heb ben doorkruist. Er staan nu weer be trekkelijk gelijkwaardige tegenstan ders tegenover elkaar, die beide heb ben voldaan aan de wens van de re gering dat men tot samenwerking in de scheepsbouw komt. BONN (AP/DPA) De West- duitse kanselier Kiesinger heeft er gisteren krachtig op aange drongen dat de regeringsleiders van de zes landen van de Euro pese gemeenschap een topconfe rentie zouden beleggen om de éénwording van Europa verder te bevorderen. Kiesinger zegde toe dat de Westduitse regering alles in het werk zou stellen om deze topconferentie zo spoedig mogelijk te doen plaatsvinden. Op een persconferentie zei de Duit se kanselier: „We hebben onszelf in een onhoudbare situatie geplaatst" betreffende de verdere eenwording van Europa. Kiesinger legde er tevens krachtig de nadruk op dat de Westduitse re gering niet het ongedaan maken van de Oostduitse maatregelen met be trekking tot Berlijn als voorwaarde stelt voor een Westduitse onderteke ning van het verdrag op de belemme ring van de verspreiding van kern wapens. Maar hij zei dat Berlijn en de Rus sische druk op West-Duitsland in het algemeen een belangrijk aandeel zou den hebben in de beslissing van de regering in Bonn over, wanneer en of deze het verdrag zou ondertekenen. De interpretatie die de Amerikaan se regering bij de ratificatie in de se naat aan het verdrag zal geven, acht Kiesinger voor West-Duitsland van het grootste belang. Als de Sovjet unie deze interpretatie, die Bonn om redenen van veiligheid eist, zou af wijzen, zou dat voor Bonn „een vol komen nieuwe situatie" scheppen. De bondskanselier zei dat de Sov jet-Unie haar politiek jegens Bonn Moet wijzigen. Bonn is bereid met colen te praten over de Duitse oos- telyke grens. De bondsregering dacht er „in de verste verte" niet aan het vertrek van de in het grensgebied wonende Polen te eisen. Kiesinger sprak zijn voldoening uit oyer de verbetering van de betrek kingen met Tsjecho-Slowakije. ZIE VERDER PAGINA 7 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De julimaand neett een zeer goed zomers en- gemaakt maar het hoge- «"ukgebied dat na de onweers- ainsdag voor goed weer zorgde verwijdert zich vrij snel, gevolgd ttoor een gebied van lage lucht druk ™t bij Frankrijk is aange komen. In de komende dagen zal luchtdruk ten zuidwesten an ons land lager blijven, waar door de luchtstroming zuidelijk De aangevoerde lucht blijft kent, maar wordt onstabieler, vrijdagavond drongen al enkele ouiten tot boven België door. een"? zaferdag als zondag is er kans op een verspreide re- sen. of onweersbui. De tempera- wur zal nog 2o graden be hagen, en de wind is over het «gemeen zwak tot matig. Geen «aangenaam zomerweer, maar regenjas bij die hand houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid van het Gereformeerd Poli tiek Verbond, de heer P. Jongeling, is niet van plan gevolg te geven aan een uitnodiging van de Nederlandse federatie van naturistenverenigingen om een bezoek aan een naturisten kamp te brengen. De uitnodiging was geschied naar aanleiding van de schriftelijke vra gen die de heer Jongeling gesteld heeft aan minister Klompé (C.R.M.) over de VARA-televisieuitzending van woensdag jl. vanuit een naturis tenkamp (zie DAGBLAD DE STEM van gisteren). De heer Jongeling ver zoekt de minister naar aanleiding van deze uitzending een vervolging tegen de VARA in te stellen op grond van schennis der openbare eerbaarheid, hetzij sancties toe te passen wegens inbreuk op de goede zeden. De heer Jongeling verklaarde gis termiddag desgevraagd op het punt te staan met vakantie te vertrekken en pas in de loop van augustus te rug te keren. Hij had de bewuste uitnodiging ook nog niet ontvangen. De heer Jongeling verklaarde ech ter er zeker geen gevolg aan te zul len geven. Hij zei ons: „Ik heb er geen be hoefte aan om in zo'n naturisten kamp een kijkje te gaan nemen. Wat die mensen daar doen moeten zij zelf weten. Dat gaat mij niet aan, al zal ik hun gedragswijze zeker niet volgen. Waar het mij wel om gaat is of men dit soort dingen maar on gestraft via de televisie in miljoe nen Nederlandse huiskamers kan la ten binnendringen. Ik meen dat dit niet toelaatbaar is. Wat heeft het op die manier trouwens nog voor zin om de naturistenkampen met schut tingen en bossages te omgeven?" al dus de heer Jongeling. Hij meent dat men door de gewraakte tv-uitzending ook in strijd gehandeld heeft met de voorwaarden die van overheidswege gesteld zijn aan de beslotenheid van hetgeen in naturistenkampen voor valt. VOOR EEN REPORTAGE OVER EEN NATURISTENKAMP ZIE PAGINA 15. §f ~;~S -,j i Jr* ijl t LAGOS (AP) De fedejrsie re gering van Nigeria heeft vrijdag aan gekondigd dat haar luchtmacht alle vliegtuigen zal neerschieten die zon der uitdrukkelijke toestemming haar luchtruim betreden. De maatregel is gericht tegen hulp aan Biafra, waar hulporganisaties voedsel willen af werpen voor de hongerende bevol king. In Engeland zijn plannen opge steld voor voedsel-droppings in de meest bedreigde streken van Biafra. De autoriteiten in Lagos eisen dat alle voedselhulp gaat via neutrale wegen en het land binnenkomt op posten die in het bezit zijn van de federale regering. Maar Biafra wil voedsel dat op die wijze verscheept wordt niet aanvaar den, o.a. omdat het vreest dat het vergiftigd kan zijn door de federa len. Via sluipvluehten naar geheime vliegveldjes is in de laatste weken enige voedselhulp naar Biafra kun nen komen. Het betrof hier dan nachtvluchten vanaf Portugese en Spaanse gebieden. De hulp die op deze wijze gegeven kan worden is echter lang niet toereikend, en als niet spoedig op grote schaal, meer hulp wordt geboden zullen duizen den Biafranen van honger omkomen. Dezer dagen wordt in Nederland op gericht de stichting Vluchtelingen hulp Biafra-conflict, welke stichting in de plaats komt van het comité, dat eerder in de publiciteit is getreden. Zij stelt zich ten doel het bijeen brengen van gelden voor de slacht offers van de strijd om Biafra. Deze gelden zullen door tussenkomst van de organisaties, die zich reeds met deze hulpverlening bezighouden, hun bestemming krijgen. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening 400 ten name van de stichting Vluchtelingenhulp Biafra- conflict te Utrecht en op de rekening van de stichting bij de Crediet- en Effectenbank n.v. te Utrecht. LAGOS (AFP) Volgens een don derdag door hulporganisaties in La gos besproken rapport van een Rode- Kruisteam heeft een katholieke pries ter in het dorp Ikotekpene Biafraan se burgers levend zien begraven door Nigeriaanse militairen. De priester had verteld dat de bur gers waren gedwongen de kuilen te graven die hun graf zouden worden en dat hjj na het vertrek van de sol daten nog enkele kinderen tijdig had weten uit te graven. Ikotekpene is een Biafraans dorp dat in federale handen kwam, werd her overd, maar nu opnieuw door de fe derale troepen is bezet. Functionarissen van het Internatio nale Rode Kruis, die er een onder zoek hebben ingesteld, deelden mee dat op de binnenplaats van de kleine gevangenis daar 1500 uitgehongerde burgers zaten samengepakt en dat in een vertrek talrijke kleine kinderen waren aangetroffen die huilden van de honger. Overleg in Moskou: van links naar rechts sovjet-maarschalk A. A. Grechko, premier Kosygin, par tijsecretaris Bresnjev, president Nasser en Opperste Sovjet-voorzit ter Podgorny. Hef Deltakanaalwerd twaalf jaar geleden ontworpen om vanuit Rotterdam de sprong naar de Delta te kunrten maken. Het zal er nooit komen. Pagina 3. Het Holland Festival besteedt eindelijk ook eens aandacht aan de beeldende kunst. Mensen en Muzen. Pagina 13. Het loon van de angst kreeg De Gaulle deze week op een presenteerblaadje. Een onthul lend verhaal van onze Parijse correspondent. Peilingen. Pagina 17. Senator Robert Kennedy zette zijn denkbeelden over een „nieuwe wereld" uiteen in een boek. Wat hielden de beloften van deze Kennedy in? Pagina 14 De mondhygiëniste voert strijd tegén de „kiespijnbeetsjes. Pagina 6. De kerken zijn aan een radicale vernieuwing toe, heeft dr. Visser 't Hooft in Uppsala gezegd. Pagina 7. In één uur tijd versloeg Rod Laver gisteren Tony Roche en dat leverde hem de Wimbledon- titel op. Sportpagina. UTRECHT (ANP) Het Neder lands Verbond van Vakverenigingen meent diait er in 1969 niet alleen maar ruimte zal zijtn voor compensatie van de sterke kostenstijgingen. „De mo gelijkheden zijn duidelijk groter", zo zegt het NVV in zijn blad De Vak beweging, „er is voor volgend jaar zeker ruimte voor wezenlijke ver beteringen van de inkomenspositie dier werknemers". In het eerste kwartaal van 1968 lag de gemiddelde dagproduktie (ex clusief de bouw) elf procent hoger dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Het aantal werkne mers in de industrie daalde met drie procent, zodat de produktiestyging vijftien procent bedroeg. In de nij verheid was deze stijging elf procent. Het centraal planbureau voorspelde voor 1968 een stijging van de ge middelde dagproduktie met 6,5 pro cent. Aangezien het eerste kwartaal volgens het NVV doorgaans een be trouwbare graadmeter is voor 'het hele jaar, ziet het ernaar uit dat de pmdiuktiviteitsstijging bijna het dub bele zal zijn van hetgeen het CPB heeft voorspeld* (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het overgrote deel van in april bestelde 22.500 ton Ne derlandse melkpoeder ligt nog opge slagen in de ruimten van een aantal zuivelfabrieken. Men is er wat onge rust over, omdat de voorraad al eni ge maanden wacht op een bestem ming in de ontwikkelingslanden. De fabrieken ontvangen intussen een vergoeding voor de opslagruim ten en voor de rente op het door hen uitgetrokken kapitaal. De beslissing over de bestemming ligt in handen van de wereld landbouw- en voedsel- organisatie F.A.O. in Rome, waarvan de Nederlander ir. J. Boerma het hoofd is. De ongerustheid is vooral ontstaan, omdat ir. J. Boerma onlangs ook in Nederland een vurig pleidooi gehou den heeft voor het afstaan van agra rische produkten door het westen aan ontwikkelingslanden, om op deze manier de internationale honger te helpen bestrijden. In officiële kringen vestigt men er echter nadrukkelijk de aandacht op, dat, nadat minister Udink voor ont wikkelingshulp namens de Neder landse regering in totaal voor 20 mil joen gulden aan landbouwprodukten aangeboden had, de F.A.O. deze pro dukten een gerichte bestemming wilde geven. Deze bestemming ligt vast aan ontwikkelingsprojecten waarover de F.A.O. met ontwikke lingslanden onderhandelt. Deze heb ben niet direct te maken met de al gemene oproep van ir. Boerma aan het westen, om de honger in een groot deel van de wereld te helpen leningen. Na het aanbod van minister Udink heeft het produktschap zuivel in drie etappes in totaal 22.500 ton melkpoe der laten vervaardigen ten behoeve van deze projecten van de F.A.O. Het enige nadeel voor de fabrieken ligt in het in beslag nemen van de op slagruimten,'maar daarvoor wordt een vergoeding gegeven. KAAPSTAD (AP) Het Groote Schuur Ziekenhuis heeft gistermid dag bekendgemaakt dat dr. Philip Blaiberg (59), de man die een'hart transplantatie het langst heeft over leefd, nu longcomplicaties vertoont welke aanleiding tot ongerustheid ge ven. In het korte bulletin werd gezegd: „Alhoewel de leverconditie van dr. Blaiberg nog steeds verbetert hebben er zich nu longcomplicaties voorge daan die reden geven tot ongerust heid". De aard van de longcomplica ties is nog niet bekend. Dr. Barnard heeft kort geleden ge zegd dat er zich „elk moment" af stotingsverschijnselen zouden kunnen voordoen. c (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Amerika, Israël en vele politieke waarnemers geloven niet in een veranderde Egyptische houding ten aanzien van Israël. Van de andere kant spreekt het Russische persbureau Tass over het gesprek Nasser-Kosygin-Brezjnev in Moskou van een „openhar tige gedachtenwisseling", de Russische terminologie voor een me ningsverschil,. wat er op zou kunnen wijzen dat Rusland geen oorlog in het Midden-Oosten wenst en druk op Nasser uitoefent. De aanwijzingen voor een veran derde Egyptische houding zijn de uitlatingen van de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad, in Kopenhagen, dat de Arabi sche landen de realiteit van het be staan van Israël moeten erkennen en het gerucht dat Egypte zich tegen over V.N.-bemiddelaar Gunnar Jar ring bereid zou hebben verklaard een V.N.-vredesmacht in het land toe te laten. (Van onze correspondent) TILBURG De vijfjarige Jannie van Berkel uit Losser liep vrijdagmiddag met haar oma, bij wie ze tijdens het ver blijf van haar ouders in België logeerde, te wandelen langs het Wilhelminakanaal bij Tilburg toen het kind een hoge berg zand zag die het wilde beklim men. Aan de achterzijde is Jan nie toen naar beneden gekropen maar daarbij terechtgekomen in het Wilhelminakanaal. Toen haar oma, ongerust geworden door het wat lange wegblijven, ging kijken zag ze haar klein dochtertje in het water liggen, Op haar geroep kwamen van de overzijde van het kanaal twee 13-jarige meisjes, die daar aan het zwemmen waren ijlings toe- gezwommen. Het waren Marjan van Tongeren en Dlnie Erke- land. Zij slaagden er gezamen lijk in de bewusteloze Jannie op het droge te brengen. Door het beurtelings toepassen van mond- op-mondbeademing brachten zij de kleine bovendien weer tot het bewustzijn terug. Omdat het kind veel water had binnen gekregen is het ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Dat er geen levensgevaar meer is is te danken aan het kordate op treden van beide meisjes. (Van onze speciale verslaggever) ROYAN De doping-controle in de Tour de France heeft het eerste „positieve" resultaat opgeleverd. Jo sé Samyn van de Franse A-ploeg bleek in de zesde etappe Dinard Lorient stimulerende middelen geno men te hebben. Hij werd gisteren uit de rondekaravaan verwijderd en kreeg met onmiddellijke ingang een schorsing van dertig dagen. De Tour-etappe van gisteren le verde een overwinning op voor Da niël van Rijckeghem, die Janssen klopte. Meer over de Ronde op onze sportpagina. (Van onze correspondent) HEESCH Tijdens de pauze bij werkzaamheden van de Nederlandse Gasunie aan de Loosbroeksestraat in Heesch zijn Turkse arbeiders om het leven gekomen. Achter een dragline lagen de twee Turken te rusten. Een Fransman klom op een dragline en ging er mee ryden. Hij raakte daarbij de twee Turken die zodanig gewond werden, dat zij ter plaatse zijn overleden. De technische recherche van de "rijkspo litie en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. Politieke waarnemers zien in de Egyptische houding een manoeuvre om Israël in het diplomatieke defen sief te dringen. Al sluit men de mo gelijkheid niet uit dat Egypte een ge baar wilde maken tegenover Rusland aan de vooravond van de komst van Nasser naar Moskou. Inmiddels is McGeorge Bundy, een oud-adviseur van president Johnson, in Cairo geweest en wordt ex-minis ter Robert McNamara spoedig in Egypte verwacht. Deze berichten zijn in de wereldpers gebracht door Lon- dense bronnen, die ook het Egypti sche „gebaar" wereldkundig maak ten. Men vermoedt dat de Engelse regering een nieuwe vredespoging tracht te forceren om het Suezkanaal open te krijgen. Nasser verkaarde in Moskou: „Wij willen vrede, maar geen status-quo. De status-quo is een overgave". Brezjnev verzekerde Nasser blij vende Russische steun. Eigenaardig is dat geen enkel Ara bisch blad melding heeft gemaakt van het Egyptische vredelievende ge baar. Integendeel, het pro-Egyptische blad Al Anwar in Beiroet, schreef gisteren dat Nasser de voorwaarden voor een overeenkomst zal dicteren. Accepteert Israël deze niet, dan is strijd onvermijdelijk, aldus het blad. BRUSSEL (ANP) In goedinge- lichte kringen in Brussel verluidt, dat ambtelijk overleg tussen drie mi nisteries gaande is naar aanleiding van berichten, volgens welke in sep tember voor de Belgische kust ter hoogte van Oostende een nieuwe pi ratenzender in actie zou komen. De piratenzender zou onder de naam „radio-Marina" begin septem ber op twee golflengten in het Ne- derlands en het Frans gaan uitzen den, van 's ochtends zes tot 's nachts een uur. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Als minister dr. G. H. Veringa zijn goedkeuring geeft, zal het komende studiejaar aan do Economische Hogeschool in Rotter dam een doctorale studierichting voor ontwikkelingsprogrammering worden ingesteld. Prof. dr. H. C. Bos deelt dit mee ui het tijdschrift van de Rotterdamse Academische Gemeenschap Quod No vum. Deze studie maakt het mogelijk om met computers plannen op te stel len voor ontwikkelingshulp. (ADVERTENTIE) Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp r Uitklapbare zijruit achter.

de Stem | 1968 | | pagina 1