Dorst en warmte teisterden de 480 renners in de Jeugdronde TWAALFDE WESTBRABANTSE JEUGDRONDE Geen twijfels rond Middelburg BP-Limburg keert Koekoek de rug toe papier voor uw ^—pen Buitenlandse schoenen steeds meer in trek ONRUST IN URUGUAY Meubelfabrieken „WILMA" Han van Dinther - doelman TSG - naar Eindhoven Taaie Bart en De Cowboy favoriet bij kruipstrijd Toch verbetering Axelsestraat te Westdorpe Nog miljoen aanvragen Al 34.000 rentekaarten afgekocht Als het kalf verdronken is.. GEVECHTEN IN CHINA LAAIEN OP Zwarte trui Evenwicht Saigon wil inspraak bij overleg in Parijs Nieuwe Sovjet- hulp voor Noord-Vietnam Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JULI 1968 MIDDELBURG De voetbalver eniging Middelburg, die tot tweemaal in successie landskampioen der ama teurs eerste klasse werd en ook dit jaar weer doordrong in de strijd om de landstitel, gaat zeer beslist niet over naar het betaalde voetbal. Daar liet niemand tijdens de officiële ont vangst van Middelburg op het stad huis, twijfel over bestaan. Burgemeester mr. J. Drijber zei, van mening te zijn, dat een dergelijke ontwikkeling beslist ongewenst zou zijn. Het zou de club financieel ge zien niet ten goede komen, waar de jeugd dan weer onder zou lijden. „Het zal ook bepaald niet meer pu bliek trekken, eerder het tegendeel, Als jullie spelen zoals jullie nu doen krijgen jullie toch wel genoeg pu bliek", adus mr. Drijber. Namens het gemeentebestuur gaf hij uitdrukking aan zijn respect voor de wilskracht van Middelburg. Voorts prees hij de goede teamgeest van het eerste elf tal. „We staan hier-met lege handen. We dachten er beter aan te doen rus tig door te gaan de outillage voor de sport te verbeteren," zo merkte de burgemeester op. Middelburg-voorzitter Salie Simon- se was trots dat zijn vereniging drie maal achtereen het kampioenschap van het zuidelijk district heeft be haald en tot tweemaal achtereen het landskampioenschap. „Het is bijna ondraaglijk voor een elftal om drie maal landskampioen te worden. We hebben er wel alles aan gedaan" zo verkerde hij. Zeer fel trok hij van leer tegen het prof-voetbal. „Het is een schandaal, dat er clubs zijn met miljoenen schuld. Dat gaat ten koste van de jeugd", meende hij. „De KN VB durft niet in te grijpen, maar men moet komen tot sanering. Daar wordt al jaren over gepraat, maar er gebeurt niets. Tot slot richtte hij het woord tot Henny Wijs, die een vol ledig profcontract heeft getekend met Sparta. „Je was een hele fijne speler" verzekerde Salie Simonse. „Mocht het mislukken wat ik niet hoop, ver geet dan nooit je oude club. We zul len je met open armen ontvangen". (Van onze sportredactie) OOSTERHOUT Han van Din ther, de 26-jarige doelman van de Oosterhoutse eersteklasser T.S.C., te kent vandaag een contract voor de eerste divisieclub Eindhoven. Van Dinther een oud-contractspeler van NAC wordt de opvolger van Pim Bekkerink (37) bij Eindhoven. Inmiddels heeft Han van Dinther een proeftraining gevolgd bij de Eindhovense vereniging, die zo goed beviel, dat hem een contract werd voorgelegd. De TSC-doelman was de twaalfde amateur-keeper die door de nieuwe Eindhovenoefenmeester Hol- link aan de tand werd gevoeld. De talentvolle binnenspeler van Middelburg, Henny Wijs, zal een contract tekenen voor de Rotterdam se eredivisieclub Sparta. In het af gelopen weekend nam Sparta contact op met Middelburg-secretaris Flipse, die een en ander regelde voor de 19-jarige Wijs. Henny Wijs speelde dit jaar voor het eerst in het kam pioenselftal van Middelburg. In di verse wedstrijden viel hij op door zijn uitstekend spel. (Van onze correspondent) GEERTRUIDENBERG. Het aantal inschrijvingen voor de kruipwedstrijd te Geertruiden- berg zondag 7 juli bedraagt mo menteel zeventig. Behalve uit Geertruidenberg en de gemeen ten in de omgeving komen er kruipers aan de start uit o.a. Rotterdam, Sliedrecht, Vianen, Bavel, Puttershoek en Oirschot In dit gezelschap bevinden zich zeven dames. De start is om 14.00 uur bij de benzinepomp op het kruispunt Made - Geertruidenberg - Drim- melen en voert over de straat weg door de polders via de Stads weg en Venestraat in Geertrui denberg naar de Markt. Hier hoopt men om 16.00 uur de eerste kruiper te kunnen begroeten, die uitvoerig gehuldigd zal worden onder andere door Miss Geer truidenberg. Het parcours is verdeeld in vier etappes, waarbij in elke etappe extra premies te verdie nen zijn. Totaal is aan prijzen en premies 800.beschikbaar. Aan de deelnemers worden boven dien verfrissingen aangeboden. Deze mogen zowel van de straat weg als van de langsliggende bermen gebruik maken Voor de dames zijn er verschil lende extra prijzen beschikbaar. De Rijkspolitie is ingeschakeld om de 4 km-Iange route vrij te houden. Als favorieten starten J. de Bont uit Raamsdonksveer, bij genaamd „De Cowboy", die al enige ervaring in het kruipen op lange afstand achter de rug heeft, maar ook de taaie Bart de Bart de Wijs uit Raamsdonksveer ls een kanshebber voor de ere plaats. In café „De Brandpoort" is om half vijf de prijsuitreiking. a (Van, onze correspondent) AXEL In de in Het Trefpunt gehouden vergadering van het wa terschap Het Axeler Ambacht onder voorzitterschap van dijkgraaf van Hoeven werd het punt waarin mededeling werd gedaan om niet over te gaan tol uitvoering van de verbetering van de Axelsestraat te Westdorpe, teruggenomen. Er was namelijk alsnog subsidie voor dit werk beschikbaar gesteld. Het bestuur kreeg machtiging om dit Verk onderhands aan te beste den. Het voorstel tot overdracht van de Ka-tsdijk aan de gemeente Ter- neuzen zonder betaling ondervond geen tegenstand. Eveneens ging de vergadering akkoord met het' voor stel over de salarismaatregelen voor het waterschapspersomeel en de wij ziging van de begroting 1960. Na afloop van de vergadering werd een excursie gemaakt naar de dijk van de Hellegatspolder, die op Deltahoogte wordt gebracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van de vier mil joen Nederlanders die tussen 1967 en 1975 hun rentekaart kunnen afko pen, hebben er ruim 34.000 reeds hun geld ontvangen. Het waren degenen die geboren zijn tussen 1 juli 1902 en 1 juli 1903. De afhandeling van deze aanvragen heeft de sociale verzekeringsbank, die met de werkzaamheden belast is, niet veel kopzorgen gebracht. De aanvragers zijn namelijk A.O.W.'ers en staan praktisch allemaal als zoda- nog geregistreerd. Het tweede afkoopjaar, dat intus sen op 1 juli begonnen is zal moeilij ker worden. De raden van arbeid verwachten tussen 1 juli 1968 en 1 juli 1969 rond 960.000 aanvragen, omdat de leeftijdsgroepen veel-uit gebreider zijn, dan in het eerste jaar. Nu komen namelijk voor de afkoop in aanmerking zij, die geboren zijn van 1 juli 1903 tot en met 31 decem ber 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 en 1950. De sociale verzekeringsbank heeft reeds berekend, dat bij deze afkoop een bedrag van rond 100 mil joen gulden gemoeid is. (Van onze correspondent) MAASTRICHT „De hele Lim burgse afdeling van de Boerenpartij heeft zich van Koekoek afgewend. Wij hebben gekozen voor een demo cratische gang van zaken", dit zei gisteren de 53-jarige J. W. Rouwette uit Gulpen. „Wij hebben het er uit voerig met elkaar over gehad. Die Koekoek is een dictator." Bij de kamer- en provinciale verkiezingen behaalde de Boeren partij in Limburg respectievelijk 11.000 en 33.000 stemmen. „Onze kiezers laten wij niet in de steek", aldus de heer Rouwette. Ook de viermansfractie blijft in de Pro- ciale Staten vaar Limburg voor de principes van de vrije ondernemer vechten. In het vervolg echter hele maal onafhankelijk van Koekoek. (ADVERTENTIE) Naar aanleiding van uw artikel ,Als het kalf verdronken is... in Dag blad De Stem van 3 juli wilde ik hier over enkele opmerkingen maken. De spoorwegovergang in de Katte- straat is tot nu toe opengesteld voor het verkeer doordat er veelvuldig ge bruik wordt gemaakt van deze over weg en omdat er zwaarwegende argu menten ingebracht werden tegen het sluiten hiervan. Wist u dat er van deze overweg veel meer gebruik wordt gemaakt dan van de met knipperlichten beveiligde over weg aan het Vossendaal? Het is mij nog steeds een raadsel waarom ze de ze installatie niet in de Kattestraat aan gebracht hebben, en de overweg in het Vossendaal niet hebben afgesloten. Van de overweg wordt veel gebruik gemaakt door werknemers van de be- drijvèn op het industrieterrein uit Ou denbosch, Hoeven Leur en het gedeel te van Etten dat aan de Ettense Beemden grenst. Dit is voor hen de kortste weg naar en van hun werk. Verder maken landbouwers met hun langzame tractors en grote vrachten landbouwprodukten gebruik van deze overweg om zodoende hun huis of hun gronden te bereiken langs de kortste weg en zodoende het drukke verkeer in het centrum van Etten te ontwijken. En dan de schoolgaande kinderen. Zij komen langs de Kattestraat en de onbewaakte spoorwegovergang omdat deze bij lange na niet zo gevaarlijk is als het fietspad voor beide richtingen langs de Hoevenseweg. Langs dit te smalle fietspad fietsen en brommen honderden jongeren van en naar de verschillende scholen in Etten-Leur en Oudenbosch. Als u dit aanziet op de tijd, dat de scholen beginnen kunt u begrijpen dat ouders hun kinderen lie ver óver de onbewaakte overweg stu ren dan langs dit levensgevaarlijke fietspad. Trouwens deze overweg is niet ge vaarlijk als er uitgekeken wordt. Komt men uit de Kattestraat dan kan men links tot de overweg in het centrum kijken (pim. 1 km) en rechts tot aan het Vossendaal (pim. 1 km). Komt men van de richting Etten dan kan men links ongeveer zien tot aan Bosschenhoofd! en rechts tot het sta tion in het centrum. Alle ongelukken, die op deze over weg gebeurd zijn zijn te wijten aan de bestuurders zelf door hun onoplettend heid, behalve het ongeluk met de straatwals. De bestuurder hiervan stak op het sein veilig" van een werkne mer van de gemeente, de overweg o- ver waarop hij onder een trein reed. ETTEN-LEUR C. DINGENOUT5 (De ongelukken op alle overwe gen (en ook op alle verkeerskruis punten!) gebeuren door nonchalance van de weggebruikers. Dit betekent echter niet dat men alle beveiligings installaties nu maar moet afschaf fen. Integendeel: die installaties zijn er juist naar om de gevolgen van bet menselijke tekort te voorkomen. Red.). IIONG KONG (AP) Steeds meer berichten bereiken Hong Kong dat het communistisch Chinese leger verdeeld raakt en dat afzonderlijke eenheden deelnemen aan straatge vechten waarbij honderden gedood worden en duizenden gewond. In Kanton, in de provincie Kwaing- toeng, eisen rode gardisten de „ver nietiging van Tsai Cheng Yung", een hoge officier in het militaire district Kwangtong, die wapens en troepen ter beschikking zou hebben gesteld van een tegenpartij der rode gardis ten, zo hebben reizigers uit Cina in Hong Kong gemeld. De strijd spitst zich voornamelijk toe tussen de rode gardisten van de „Rode Banier", en de gardisten van de „Oostenwind". Tsai zou de laatste groep steunen, aldus de reizigers. Reizigers uit het district Wuchow in de provincie Kwangsi hebben ge wag gemaakt van straatgevechten tussen elkaar beconcurrerende rode gardisten, die „tot een burgeroorlog zijn uitgegroeid" eerder' deze week toen legereenheden zich bij de strij dende aansloten en elkaar eveneens gingen bevechten. Als U een uitstapje maakt naar de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zoersel één der grootste en zeker de MOOISTE Meubelhal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen nieuwe for mule voor de meubelhandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haar originaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wel krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concur rentie. De Wilme Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilometers ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg. Open van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 20 uur. Ook op zaterdag en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WIIMA MEUBELEN P. V B. A. Oostmallebaan 154 ZOERSEL Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Smachtend van dorst pro beerden gisteren de Jeugdronderenners de rood verbrande benen rond te krijgen. Met 62,5 km was de tweede etappe naar Breda en Etten de langste. Op de grote open wegen rond de Baronie- stad brandde de zon enorm fel op de rennerskara vaan. Velen zochten dan ook de bezemwagen op. De eenheid in de meute werd ver stoord door gesloten spoorwegover gangen in Oudenbosch en Leur. Van daar dat de karavaan met bijna een half uur achterstand op het strakke schema de lommerrijke omgeving 'van Princenhage bereikte en vervol gens Breda binnenkoerste. Motorrij ders van de rijks- en gemeentepolitie loodsten de stoet van 2 km. lengte, door het spitsuurverkeer. Geravi tailleerd werd er op het Chasséveld en daar trokken de Bredase jongens uit de Belgaploeg natuurlijk de grootste belangstelling. Het was voor de tweede keer in de twaalfjarige Jeugdrondegeschiedenis, dat de kara vaan neerstreek in Breda. De achterstand op het schema was nog maar enkele minuten, toen de renners in de pedalen klommen voor het tweede traject Breda-Etten-Roo- sendaal. Hoewel met een pijnlijke grimas op het gezicht en een verband om de knie, vertrok ook de Roosen daler G. van Vliet uit de Flapper- ploeg. Hij was het slachtoffer gewor den van een valpartij en kreeg de zwarte trui. Bij het Ettense winkelcentrum werd de etappe onderbroken voor een be- hendigheidsrit. Terwijl ploegleiders en volgers aan de dis zaten, ontpop ten verschillende Jeugdronderenners zich als ware evenwichtskunstenaars. Het traject bevatte namelijk rijplan- ken, wippen en een slalom, waarbij strafpunten vielen, gelijk de mussen van het dak bij dit zomerse weer. De buitenlandse deelnemers op hun ranke racefietsen, legden het loodje. De jongens uit West-Brabant, Zeeland en België, voorzien van stoer materiaal, zaten te „jongleren" op hun fiets. Het klassement na de 1ste rit. werd helemaal door elkaar ge gooid. De Fijnaarter Meeuwisse won de behendigheidsrit, vóór de Roosen daler Kersten en de Belg Robert over 200 meter 13.30. Vertrek kara vaan uit Steenbergen 15.30; Kruis land 16.00; Stampersgat 16.15; Oud- Gastel 16.30; Roosendaal Rembrandt- galerij 17.10 finish, UITSLAG BEHENDIGHEIDSRIT 1. Meeuwisse Fijnaart 417 strafpun ten; 2. Kersten, Roosendaal 418: 3. Knors België 419; 4. Brouwers Roo sendaal 421; 5. Elderman Vught 422; 6. Noordhuizen Roosendaal 425; 7. Taks Hoeven 439; 8. Persson Zwe den 444; 9. Peeters België 454; 10. De Vilder Hulst 462: 11. Schouwenaars Noordhoek 467; 12. Van Leeuwen 's- Heerenberg 471; 13. Hul Roosendaal 487; 14. v. d. Linden Breda 492; 15. Lawrence Engeland 495. PLOEGENUITSLAG 1. België-nationaal 1379; 2. Kikkerop 1446; 3. Boerenleenbank 1457; 4. Zwe den 1491; 5. Rembrandtgalerij Roo sendaal 1550: 6. Heymans Rosmalen 1560; 7. Duitsland 1571; 8. Barcen- trum Roosendaal 1588; Van Aart 1600; 10. Sweeren 1629. ALG. INDIVIDUEEL 1. K. Elderman 987 strafpunten; 2. Knors 992; 3. Petersson Denemarken 1035; 4. Persson Zweden 1043; 5. Brouwers Roosendaal 1062; 6. Peeters België 1062; 7. Lawrence Engeland 1064; 8. De Vilder Hulst 1067; 9. Nillson Zweden 1070; 10 Schouwe naars 1074. ALG. PLOEGEN 1, België-nationaal 3122; 2. Zweden 3181; 3. Kikkerop 3203; 4. Boeren leenbanken 3219; 5. Heymans 3265; 6. Rembrandtgalerij 3313; 7. Enge- land-nationaal 3328; 8. Brabants Nieuwsblad 3360; 9. Van Aart 3387; 10. Looza 3407. PUNTENKLASSEMENT 1. Elderman 40; 2. Knors 32: 3. Svensson 30; 4. Weeuwsen 30; 5. Van Peer 29. DEN HAAG (ANP) Tegenover de import van schoenen in Neder land, die in 1966 nog 12 proeent van het gebruik, doch vorig jaar 30 pro cent bedroeg, staat geen overeen komstige groei van de export, aldus heeft de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, in de Twee de-Kamercommissie voor Economi sche Zaken meegedeeld. Blijkens het gepubliceerde versiag van het overleg van de minister met de commissie, ondervindt men sterke concurrentie van Frankrijk en Italië, waar de personeelsbezetting in hoofd zaak uit vrouwen bestaat. Stappen om de import van textiel- sportschoeigel uit Hongkong, India, Pakistan en Formosa door een beroep op de GATT te beperken zijn in voor bereiding. De import van Japanse pantoffels wordt nauwlettend in het oog gehouden. Een verzoek tot be perking van de Chinese import van alle soorten schoeisel is in onderzoek. China levert hoofdzakelijk huisschoei sel met zolen van textiel of stro dat in Nederland niet wordt vervaardigd. De toestand in de lederindustrie is bepaald niet rooskleurig. De totale produktie in 1966 lag nauwelijks bo ven het niveau van 1960 en in de eerste tien maanden van 1967 bleef de produktie tien procent beneden het niveau van 1960. MONTVIDEO (Rtr.) Eenheden van leger en politie hebben in de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, invallen gedaan in twee banken en minstens 360 leden van het daar wer kende personeel gearresteerd. Dezen zongen liet volkslied toen ze naar twaalf gereedstaande legerwagens werden gebracht. Het personeel van de twee banken de Bank van de Republiek en de Centrale Bank was op 24 juni on der de krijgstucht geplaatst wegens de vele stakingen die er voorkwa men. Dihsdag was het werk weer neergelegd, nadat het nationale vak verbond tot een algemene 24-uurs- staking had opgeroepen uit protest tegen een door de regering afgekon digde loonstop. Andere berichten spreken over 500 arrestaties. Er gaan geruchten dat verscheidene textielfabrieken door arbeiders zijn bezet uit protest tegen de vorderingsmaatregelen van de re gering. Waarnemers spreken van een explosieve sociale situatie. De leiders van het nationale, vakverbond zouden zijn ondergedoken. (Van onze redactie buitenland) De 13-jarige A. Nagtzaam uit Fij naart kreeg er gezelschap van o.a. de Oudenbosschenaar P. Hollestelle, Stander uit Roosendaal, zijn plaats genoten W. de Rooij en M. v. d. Boom en de Hagenaar R. de Ruyter. Ze stapten af wegens pech of uit putting. De dichte bezemwagen had gisteren veel weg van een broeikas en dat was te veel voor de Zeven bergenaar M. Wouters, J. v. d. Laer- hoven uit Sprundel en A. Bogers uit Rucphen. Het drietal had de bran dende zonnestralen niet kunnen weerstaan en moest opgenomen worden in de ziekenwagen. Toen bo vendien nog de 14-jarige Rucphenaar ziekteverschijnselen ging vertonen, was een snelle rit naar dokter Ley- graaf in Etten noodzakelijk. Later werd hij naar huis vervoerd. De zware rit was zeer feestelijk begonnen. In Zegge toonde de be volking zich bijzonder enthousiast en werden de coureurs luid toegejuicht. De bijna 10 minuten durende door tocht van de Jeugdronde-karavaan kostte het Oudenbossche industriële leven een handvol geld. Bij het na deren van de renners liet het perso neel het werk voor wat het was en stelde zich op langs de straatkant of achter kantoorramen. MOSKOU-SAIGON Gisteren heeft de Sovjet-Unie een nieuwe overeen komst voor militaire en economische steun aan Noord-Victnam getekend. Er is geen bedrag genoemd. De overeenkomst is yerrassend snel tot stand gekomen. Vorige jaren waren daar enkele maanden mee ge moeid. Een mogelijke verklaring is dat de Russen de Noordvietnamese positie bij het vredesoverleg In Pa rijs willen versterken. En dat zij de positie van China, dat tegen de be sprekingen in Parijs was, in Hanoi verder willen verzwakken. De Zuidvietnamese minister van arbeid dr. Dan Sy Hien heeft giste ren op een persconferentie verklaard dat Zuid-Vietnam „zo spoedig moge lijk moet gaan deelnemen aan het vredesoverleg, nu de regering in Sai gon sterk genoeg is. We vinden ons sterk genoeg om directe besprekin gen met Hanoi te voeren en onze toe komst niet alleen door de V.S. te la ten bepalen", zei hij. De Amerikanen leden vorige week hun laagste verliezen (187 doden) in Vietnam sinds een half jaar, wat te kenend werd genoemd voor de be trekkelijke rust aan het front. Gisternacht bestookten Viétcong- strijders een Amerikaans legerkamp zestig kilometer ten noordwesten van Saigon en wisten door te dringen tot de eerste verdedigingsgordel. Daarna werden zij met behulp van helikop ters en artillerie teruggeslagen met achterlating van negen doden. De Amerikanen zouden drie man verlo ren hebben. Knors. Kees Elderman uit Vught, de winnaar van vorig jaar. nam het lci- derstricot over van de Zweed Svens son. Het laatste stuk van de tweede etappe voerde door de beste streek van de Jeugdronde. Inderdaad waren het ook nu weer de bewoners van Sprundel, St.-Willebrord en Rucphen die als erkende wielerliefhebbers de karavaan een machtig onthaal boden. De derde etappe voor vandaag zal de renners tot diep in de beugel doen tasten. Zestig kilometer gaan onder de wielen door, met daartussen nog een militaire sprint te Steenbergen. De Beiga-ploeg met Bredase jongen» trok in eigen stad op de Wilhelmtnasingel de nodige belangstelling. De doortochten zijn als volgt: 10.30 uur Roosendaal Laan van Brabant; Wouw 10.55 uur; Heerle 11.10: Ber gen op Zoom (Zandstraat, Noord Zij de Zoom, Stulemeijerlaan, Rijtuigweg Gedempte Haven); 11.50. Ravitaille ring. Vertrek 12.30 uur; Halsteren 12.50; Lepelstraat 13.00; Klutsdorp 13.10; Steenbergen Franseweg - Mo lenweg 13.25. Begin militaire sprint e Tourmiss Josephien Mouwen weet wei raad met de jonge renners. Tij dens de ravitaillering in Etten werd ze omstuwd door tientallen, die haar handtekening wilden hebben. Bij gebrek aan papier gebeurde dat dan maar op de blote arm.

de Stem | 1968 | | pagina 5