Monument op dam Veersegat Ringrijder Vos voor Japanse t.v. DAAGT UIT Commissie concentratie elektriciteitsdistributie door minister geïnstalleerd ERESALUUT AAN EERSTE WERKERS DELTAPLAN Vragen van kamerleden over schade oestervisserij Bij opening silo Veghel: „Positief opstellen tegenover ontwikkelingen in E.E.G. Drie vonnissen voor dronken rijders J. Metselaar vater en waar? ANDAAG MORGEN ei nieuws uit d en streek pag. 3-5 Parallel Gedenkteken Zeeuwse afdeling van verontruste gereformeerden Een week voor mishandeling Dodelijke botsing op Braakmanafrit VRIJSPRAAK VOOR CHAUFFEUR Niet eerlijk Adj. N. Eekman Hulst wordt groeps commandant rijkspolitie op Tholen POLITIERECHTER 0PREI5 Uitbreiding zaterdag 6 juli: Hansweert 36 uur Terneuzen 10.37 en lissingen 10.08 en 22.40 uur, 11.32 en 00.00 uur. ur Klank- en lichtspel 9.30—12.00 en 13.30—17.30 rwegen in Zeeland". 9—18 uur: Miniatuur Wal- Singelstraat 1012 en 1417 tonstelling stads- en dorps- oöp. Telersver. 13.30 uur tie transportwerktuigen voor uur De getemde feeks, a.L onder kanonvuur, 14 jaar. :p 19.30 uur Schieting. ITSDIJK Jachthaven 19.30 uur dvendo. RG ef: 9.30-12.00 en 13.30-17.30 orwegen in Zeeland", illing :r: 9-18 uur: Miniatuur Wal- ur Klank- en lichtspel. Singelstr. 10-12 en 14-17 u.: :lling stads- en dorpsgezich- jozanne 20 uur ociëteit ilnck 15 uur Schieting i uur De getemde feeks, a.l. N uur onder kanonvuur, 14 jaar. IOEK huis 8 uur Raadsvergadering ZANDE staande wip Linde 15 uur Huis 15 uur Schieting 15 uur Kermisschieting ITSDIJK eer: Internat. Flying Junior ijd. 14 uur Zwemwedstrijden ebouw 20 uur op de Yangste Kiang, 14 J. »E dhuys 19.30 uur ies (RUG •i Schieting. J /KOP f STELLETJE LAF- H//E EP MET MEE /S, D/E KOMT B'J MOM 'fJ LAL DEZELFDE CEL ÏCHT. BEGPEPEM T DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JULI 1968 KORTE INHOUD Banks heeft moeilijkheden ivoeding van zijn kinderen, igen telkens een nieuwe kin- ïw. De nieuwe kinderjuf- Mary Poppins lost echter lijkheden op. 3ond trekt naar Japan, waar 1 Amerikaanse en Russische epen verbergt, waarmee de een derde wereldoorlog tenen. he, een onverschrokken pri- ive krijgt en duister zaakje juwelendiefstal op te lossen, m vader, diens dochter en iwen een rol spelen. g van Shakespeare's dramt gezin met drie doch- 'olgens bevel van de vader, welijk mogen treden als de i grote stap heeft gedaan, deze echter niet wil buigen ril van welke man dan ook, de moeilijkheden. ZO, ZOf/kTHEB 'JOG fJOO! T EEtJ STAD £Z!ESJ WBRË DE MEHSËtJ 3 GEBBG BB MEtrBBR KOMEN/ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vloeien de lijn van de indrukwekkende dam door het Veersegat wordt sinds enkele dagen onderbroken door een monument van de Am sterdamse beeldhouwer Carel Kneulman. Het monument, dat de worsteling tussen wilnd en water en de triomf van de mens poogt uit te drukken, is gisteren ten aanschouwe van een dertig tal autoriteiten en een groot aan tal badgasten onthuld. Het staat op het punt waar de dam een zes tal jaren geleden werd gesloten en vrijwel nauwkeurig op de plaats, waar zich bij de sluiting moeilijkheden met een caisson- schuif voordeden, waardoor de operatie even in gevaar dreigde te komen. Een historische plek dus. Het monument is een geschenk van het aannemingsbedrijf n.v. Dijks- bouw, dat belangrijke steun kreeg van het ministerie vain Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, ir. J. Volkers en een talrijke groep andere ingenieurs wa ren naar de plek, waar de techniek voor het eerst in het kader van het Deltaplan die zee temde, terugge keerd om van de onthulling van het monument getuige te zijn. De toe spraken van de verschillende spre kers werden door de wind tot naar de stranden van het Veersemeer en de Noordzee gevoerd, vanwaar de badgasten toesnelden om dit histo rische ogenblik waarvan zij toevallig getuige waren, voor later vast te leggen. Voor hen, die indertijd de strijd tegen het water vanuit de verte heb ben gevolgd, was het dan wellicht geen dramatisch moment, deze ont hulling zij voelden toch aan dat hier weer een beetje geschiedenis gemaakt werd. Het hoofd van de Deltadienst, ir. Volkers, vergeleek in zijn weikomst- woord de wordingsgeschiedenis van het monument met die van de Veersegatdam. Ook nu werd er een Strijd tegen de tijd gevoerd. Het hoofd van de hoofdafdeling „Kunst" van het ministerie van CRM, mr. J. F. M. J. Jansen, had de parallel nog verder kunnen door trekken (hetgeen hij naliet), omdat er met betrekking tot dit beeld ook heel wat kostencalculatieproblemen zijn gerezen. De plannen om op de plaats waar de dam gesloten werd, een monument te plaatsen, dateren al van I960, zo zei hij. Diverse in stanties, zoals de rijksadviescommis sie voor monumentale kunst en Rijkswaterstaat, hebben zich er in tensief mee bezig gehouden. In 1962 werd de opdracht het monument te vervaardigen, toevertrouwd aan de Amsterdamse beeldhouwer Kneul man, die een vrij groot aantal ont werpen indiende, waarvan tenslotte het abstracte „Worsteling", dat nu op de eerste voltooide Deltadam staat, werd gekozen. Kneulman had, gezien de gewel dige proporties van de dam, een veel groter beeld dam het nu onthulde in gedachten. De gietkosten voor een dergelijk monument kwamen even wel zo hoog te liggen, dat nolens vo- lens naar een kleinere uitgave moest worden gestreefd. Het beeld zoals het tenslotte uit de gietvorm kwam is nog altijd een meter of vijf hoog. De heer W. A. Fischer, lid van de raad van bestuur van de n.v. Dijks- bouw, droeg het monument met wel gekozen woorden over aan de Delta dienst. De heer Fischer wees er daar bij op, dat het monument, afgezien van zijn artistieke waarde, voor het nageslacht de herinnering vasthoudt aan iets dat hier is gebeurd. Hij zag het monument ook als een eresaluut aan de velen die in uitstekende teamgeest het eerste hoofdstuk van het Deltaplan in realiteit omzetten. „Deze eerste Deltadam", zei hij, wordt door de ingenieurs wel als moeilijkheidsnorm genomen, waarbij hij de factor 1 vertegenwoordigt en waarbij b.v. de Oosterscheldedam moeilijkheidsfactoir 9 heeft gekregen. De verhoudiingscijfers kunnen, naar mate meer ervaring wordt opgedaan, veranderen", zei de heer Fischer. „Maar men zal later, als de Ooster scheldedam is afgesloten, mogen zeg gen: de Veersegatdaim was negen maal zo gemakkelijk als de Ooster scheldedam!" Ook ir. Volkers wees in zijn dankwoord, op de ervaring als onmisbare factor in ontwikkeling. „Zonder de ervaring van de Zuider zeewerken", meende hij „zouden wij nooit aan de uitvoering van een Del taplan hebben kruinen beginnen". De echtgenote van één der water bouwkundigen, die zéér veel tot de totstandkoming van de Deltawerken hebben bijgedragen, ir. H. A. M. C. Dibbits, trok het laken van het mo nument, waarna het onder applaus van de aanwezigen zijn contouren aan aller blikken prijsgaf. (Van onze correspondent) GOES In Goes is een Zeeuwse afdeling van de landelijke vereni ging van „Verontrusten in de Gere formeerde Kerken" opgericht. Oe heer F. Schipper uit Yerseke is ge kozen tot voorzitter van het voorlopi ge dagelijks bestuur. Op 3 oktober organiseert de Zeeuw se afdeling een forumbijeenkomst in de Middelburgse schouwburg, be doeld als een antwoord en een reactie op de V.U.-avonden, die in maart en april in Middelburg werden gehou den. De onderwerpen van die V.U.- bijeenkomsten worden ook tijdens het forum aangeroerd. Dr. M. J. Arntzen, gereformeerd predikant te 's-Gravendeel, zal de theologische inleiding tot de forum bijeenkomst houden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Johan Vos (21), een van Zeelands beste nngrijders zal, als het een beetje wil, binnenkort voor de Japanse t.v. te zien zijn, in een programma getiteld „The World Surprise Show". Voor zijn optreden, dat in Ja pan wordt gefilmd, krijgt Johan een gratis vliegreis, heen en terug naar Tokio, een verblijf van een week in een luxehotel, een rond reis door een stukje Japan van drie dagen, samen met een Neder landse tolk en driehonderd gul den zakgeld. Jammer overigens voor Cees Houterman uit Koudekerke, want Jtoyankelijk was de crew vatl de Fuji Telecasting Co, die in heel de wereld op zoek is naar unieke talenten voor de show, van plan om hèm mee te nemen. „Da's nie mis", zuchtte Cees die in het ringrijden zijn man- oj-'e ook wej staat, „maar hij wilde liever het geld van de reis jn handen hebben en een film la ren maken op de baan achter de Hotstede van schoonpa. Maar daar wilden de Japanners niet van ho ren en ondanks hun aandringen bleef Cees bij zijn besluit. Het was wel een beetje ver warrend en moeilijk allemaal, want er was slechts één Japanner die een beetje Engels sprak. En Cees verstaat noch Japans noch Engels. Een van de aanwezigt verslaggevers trad als tolk op Toen ging het wat beter. Maai Cees wilde niet naar Japan, zelf: niet als zijn vrouw een week mei kon. Frogramma-directeur Masa- Nakao was teleurgesteld. Er volg de een moeizame onderhandelin met een deputatie van de Zeeuws' Itingrijders Vereniging, die ten slotte enkele adressen van ander lekende ringrijders kon geven. Via een toevallig passerend: twitantieloper en een oom demand wist precies te vertellei waar de nieuwe uitverkorene, Jo han Vos werkte kwam mer tenslotte bij een bouwwerk in Middelburg waar de gezochte op de steiger stond. Hij zei meteen „ja" en zal binnenkort twintig minuten ringrijden verzorgen voor de Japanse t.v. DEN. HAAG (ANI>) De minis ter van Économische Zaken, mr. L, de Block,, heeft gistermiddag in Den Haag mede namens zijn ambtge noot van Binnenlandse Zaken de Adviescommissie Concentratie Elek triciteitsdistributie geïnstalleerd. De commissie heeft tot taak advies uit te brengen over de vraag in hoeverre het uit een oogpunt van een doelma tige en economische elektriciteits voorziening gewenst is kleine distri butiebedrijven in grotere eenheden te doen opgaan en tevens aandacht te schenken aan de hieraan verbon den bestuurlijke en financiële aspec ten. Tot voorzitter van de commissie is benoemd: ir. G. H. Rietveld, oud-di recteur van de n.v. Elektriciteitsmij. IJsselcentrale. Leden van de commissie: mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Hol ten, J.J.C. la Fleur ing., directeur van de n.v. Electriciteitsmij Goeree-Over- flakkee, A. J. Kaland, lid van Ged. Staten van Zeeland, ir. J. M. Muller, plv. hoofd van de directie elektrici teitsvoorziening van het Ministerie van Economische Zaken, N. A. Nap, oud-directeur van financiën binnen lands bestuur bij het Ministerie van Economische Zaken, en ir. J. C. D. M. Oelmeijer, directeur van de n.v. Provinciale Geldersche Electriciteits mij. Tot secretaris is benoemd: drs. S. E. Blom, administrateur bij de di rectie elektriciteitsvoorziening van het Ministerie van Economische Za ken. In een korte toespraak wees mi nister De Block op het grote belang van een goede, efficiënte energie voorziening. „In het kader van de elektriciteitsvoorziening als geheel", zei hij, „spelen de distributiekosten in het bijzonder voor de kleingebrui- ker, aan wie de elektrische energie onder lage spanning ter beschikking wordt gesteld een belangrijke rol. Het is daarom noodzakelijk te on derzoeken in hoeverre de kleine ge meentelijke distributiebedrijven, ge zien in het licht van de huidige ont wikkeling, hun taak nog kunnen ver- vullen. Eisen voor een doelmatige distributie noemde de minister: een rationele, technisch verantwoorde en goed beveiligde netconfiguratie, een goed tariefstelsel, een economisch be drijfsbeheer en eep goede voorlich ting. De minister herinnerde aan het reeds tien jaar geleden uitgebrachte rapport van de commissie tot bestu dering van het vraagstuk der elektri citeitsdistributie, de zgn. Commissie- Hupkes. Deze commissie kwam ten aanzien van de kleine distributiebe drijven tot de slotsom dat als eerste voorwaarde voor een zelfstandig dis tributiebedrijf gesteld moet worden: het aanwezig zijn van een zo groot draagvlak, dat het bedrijf in staat ge acht kan worden te voldoen aan eer dergenoemde eisen. Men achtte een gemeente met min der dan 35.000 inwoners te klein voor een zelfstandig distributiebedrijf. Een der commissieleden wilde de grens evenwel bij 75.000 inwoners leggen. Het kwam mr. De Block voor, dat dergelijke begrenzingen zeker ook afhankelijk zijn van plaats en tijd, terwijl eveneens een combinatie met een gas- en/of waterleidingbe drijf van invloed zal kunnen zijn, dat ook voor de overheidsadministraties is ingetreden, kunnen andere kwan titatieve normen gelden dan te voren zinvol waren. Het aaneengroeien van aanvankelijk ruimtelijk gescheiden gemeentelijke bebouwingen tot aan eengesloten agglomeraties kan even eens een reden zijn om nieuwe maat staven aan te leggen. Het oog dient daarbij op de toekomst te zijn ge richt. DEN HAAG (ANP) Vier Twee de-Kamerleden hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw en Visserij en Financiën gevraagd al het mogelijke te doen om een versnelde en billijke tegemoetko ming in de schade van oesterkwekers te bevorderen. J. A. van Bennekom (ARP), dr. G. J. ter Woorst (KVP), ir. H. van Ros- sum (SGP) en C. F. van der Peijl (CHU) menen, dat een dergelijke tegemoetkoming de gedupeaerden in staat moet stellen tot verdere over schakeling in de door hen gewenste richting over te gaan. Zij vragen de ministers mee te delen binnen welke termijn de uitkeringen, waarover in kringen van oesterkwekers grote on zekerheid en ongerustheid bestaat, volledig kunnen zijn afgewikkeld. Sommige tot nu toe uitgekeerde voorschotten zouden ver beneden de redelijke verwachtingen van het be drijfsleven zijn gebleven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wegens mishan deling van een jachtopziener in Haamstede is donderdag P. T. uit die plaats door de politierechter te Mid delburg, mr. P. van Empei, veroor deeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van een week. De jachtopziener, P. K., vertelde, dat hij 's avonds in de duinen een schot had gehoord en ook even een lichtbundel van een zaklantaarn had waargenomen. Even later liep hij T. tegen het lijf, die een vuurbuks droeg. Op de sommering: „Halt po litie", was T. er vandoor gegaan. Bij het woonhuis van T. kwam het tot een vechtpartij, waarbij de jachtop ziener zelfs klappen met zijn eigen gummistok zou hebben gekregen. T. had later in het dorp verteld de jachtopziener een flinke aframmeling te hebben gegeven. Volgens hem had hij geen buks in de hand gehad maar de steel van een kinderschopje. Voor de officier, mr. T. Lebret, stond echter vast, dat T. zowel had gestroopt als er op los geslagen. Zijn eis luidde drie weken gevangenisstraf waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. r> (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De officier van justitie bij de Middelburgse politie rechter schetste, in zijn requisitoir te gen de beroepschauffeur L. de F. uit Sluiskil,'de afslag naar de Braakman, in de weg Breskens-Terneuzen, als een gevaarlijke verkeerssituatie. Hij achtte desondanks bewezen, dat verdachte schuldig was aan een on geluk ter plaatse, dat een vrouw het leven kostte en de bestuurder van een personenauto zwaar verwondde. Hij eiste een week onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. „Als ik mij schuldig zou voelen, zou ik geen nacht meer slapen", zei de jonge verdachte. Hij vertelde, dat hij op de ongeluksdag de onoverzich telijke afrit naar de Braakman onge veer honderdvijftig meter genaderd was, toen hij voorsorteerde naar links om af te slaan. Op het laatste mo ment zag hij een personenauto met grote snelheid naderen, die hem ken nelijk wilde passeren. De P. haalde terug naar rechts, maar de bestuur der van de personenauto, die een aanrijding kennelijk zag aankomen, stuurde eveneens naar rechts. Zijn auto schoof onder de vrachtwagen met genoemd gevolg. Raadsman mr. Adriaanse meende dat het slachtoffer een grote fout heeft gemaakt. „Mijn cliënt valt niets te verwijten", zei hij. De rechter sprak de verdachte vrij. (Van een onzer verslaggevers) VEGHEL Minister P. Lardinois van Landbouw heeft dr. S. Mnnsholt, vice-voorzitter van de Europese commissie, de hand schoen toegeworpen. „Dr. Mansholt zegt nu wel, dat het kleine boerenbedrijven slecht vergaat en dat boeren met weinig koeien het zout in de pap niet verdienen" - aldus de minister - „maar hij moet eens komen kijken hoe goed het wèl gaat". Minister Lardinois stelde zich met een beschikbaar om dr. Mansholt van zijn ongelijk te overtuigen. De minis ter stelde zich kritisch op tegen dr. Mansholt tijdens de opening gister middag van een silo voor veevoeder op het terrein van de C.H.V. te Veg hel. Hij koppelde aan zijn uitdaging meteen een tijdsbepaling: eind sep tember. Ir. Lardinois was overigens ook niert te sproken over anderen, die zich kritisch opstellen tegen de ont wikkelingen binnen de E.E.G. Hij vond het niet eerlijk uitsluitend ne gatieve punten naar voren te halen. „Naar mijn mening zijn de overeen komsten in grote lijnen voor ieder aangesloten land voordelig gebleken. Bij het sluiten van zo'n overeen komst wil er echt niemand een slaatje uitslaan. Daarom geven zij, die alleen op de moeilijkheden letten een scheef beeld." (Van een onzer verslaggevers) HULST De commandant van de rijkspolitie groep en rayon Hulst, adjudant N, V. Eekman, is met in gang van 1 september a.s. benoemd tot commandant van de groep en het rayon Tholen. Dit werd ons gisteren meegedeeld door de dis trictscommandant van de rijkspolitie te Middelburg, A. J. van Thiel. Adjudant W. J. Bos, de huidige groepscommandant van Tholen, wordt binnenkort gepensioneerd. Ad judant Eekman zal nog deze maand Hulst verlaten. Zijn functie wordt in afwachting van een nieuwe benoe ming waargenomen door de opper wachtmeester C. Abrahamse. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tien dagen on. voorwaardelijk en vijftien maanden niet rijden was het vonnis dat de Middelburgse politierechter velde over de caféhouder H. P. uit Stave- nisse, die in een dronken bui, met een snelheid van negentig kilometer per uur was gaan rijden, een andere auto in puin reed en tenslotte in een sloot belandde. „Ik had moeilijkheden thuis en wilde met mezelf in het reine komen", zei de verdachte ter zitting. De verdachten A. Z. uit Hoek en 3. B. uit Waasmunster (België)., werden veroordeeld tot een boete van hon derd gulden en drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, omdat ze dronken gebromd hadden. „Als u weer eens uw verloofde opzoekt, moet u wat minder in cafés zitten en wat meer wandelen", voegde de rechter de Belg toe. De leraar J. D. uit Hulst werd ver oordeeld tot een boete van honderd gulden. „Grove schuld" had de offi cier hem ten laste gelegd. Hij had met zijn auto twee fietsende jongens aangereden en ze aan hiin lot over gelaten, zonder zelfs de politie te bel len. De leraar ontkende dat hij de jongens, aan wier gedrag hij zich zou hebben geërgerd, een lesje had willen geven. Hij beweerde tevens na de aanrijding gestopt te hebben. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. De minister zelf schetste een posi tief beeld: voor het eind van de maand zijn de ministers het in Brus sel eens geworden over het gemeen schappelijk zuivelbeleid. Dat is al af gesproken. Eenderde van de uitvoe ringsverordening is klaar. En als de ministers in Brussel het ook nog eens worden over een gemeenschappelijke markt voor rundvlees, volgt meteen overleg over veterinaire maatrege len. „Als hiervoor geen gemeenschap pelijk beleid komt, hangt de hele vleesmarlet in die lucht", aldus de be windsman. Hij herinnerde zijn ge hoor eraan, dat Italië vorig jaar de grenzen voor Nederlands vlees sloot omdat hier met hormonen was ge tokt. Na een opsomming van de moge lijkheden van melk, vlees, eieren zei de minister: „Volgens mij liggen binnen de E.E.G. heel goede kansen voor de Nederlandse boer. Zijn pro- dukten moeten blijven concurreren, verbeter daarom de kwaliteit. Van de boer wordt verwacht, dat hij risico's durft nemen". Over de groei van de landbouw in het werkgebied van de C.H.V, (Zeeland en Brabant) vertelde dr. ir. H. J. Mathot, algemeen directeur van de coöperatie „De hoeveelheid ge kocht veevoeder door onze leden verdrievoudigde in tien jaar tijd." De leden van de coöperatie produ ceerden in die tien jaren ook meer graan, aidus de voorzitter. Dit bracht de C.H.V. ertoe de opslagplaatsen voor graan en veevoeder uit te brei den. De coöperatie investeerde van 1965 tot 1968 40 miljoen gulden in nieuwe gebouwen. „Ter afsluiting van deze enorme uitbreiding zijn we in deze silo bij een. „Ik hoop het bestuur aan het einde van dit jaar een nieuw investe ringsprogramma voor te leggen". In de afgelopen drie jaren zijn niet alleen op het C.H.V.-terrein in Veg hel nieuwe gebouwen verrezen. Er kwamen ook silo's in Terheijden, 's-Heerenhoek en Kuitaart. Ten De- hoeve van de landbouwmechanisatie zette de coöperatie verder nog op slagruimten voor machines in Grave, Veldhoven, Someren en Terheijden. De totale opslagcapaciteit van de C.H.V. bedraagt nu 300.000 ton. Een derde van de opslagruimten bestaat uit laagbouw. Het resterende ge deelte uit torenhoge silo's De pro- duktie van veevoeders is gebracht van 110 ton op 200 ton per uur. Ver hoging van de produktie was nood zakelijk om het toenemend aantal leden van veevoeder te kunnen voor zien. De veestapel van de leden ver bruikt per dag 2000 ton voeder. HET duizelde ons toen we bij de draai brug in Sluiskil omhoog keken waar, op de hoogste spant schilders bezig waren de brug een mooi grijs jasje aan te meten. WIJ, op de grond, ijsden. Maar met de mannen wier dagelijks werk het is deze karweitjes op te knappen. Met J. Metselaar, een „Drent" en een paar van zijn collega's maakten we een praatje, terwijl zij een boterham aten, zittend op lege zakken, buiten de keet, uit de zon. „WE zijn," aldus Metselaar, „een vrij ruige, kleine gemeenschap. Dat komt mogelijk door de aard van ons werk. Het gebeurt wel eens dat je hoog in een mast zit zo'n 70 m boven de be gane grond, en je voet uitglijdt, om dat er bout loszat, waar je steun op zocht. „OF er zit een klodder verf onder je schoen waar een klein glippertje het gevolg van is. En dan komt er wel eens een lelijk woord uit, daar hoog in de lucht. Beneden kunnen ze het toch niet horen". „HET maakt, wat onze instelling be treft, geen verschil of we vijf of ze ventig m boven de grond werken Wèl of het houvast dun of de spanten waarover gelopen moet worden smal of breed zijn". „De spanten van deze brug zijn 30 en 50 cm breed. „Uiteraard is er meer gevaar dan aan grondwerk. Maar daar kan ook een ongeluk ge beuren". .HET gevaarlijkste, als we daar dan van spreken, is eigenlijk het mooi ste, n.l. werken in de top van de ho ge elektriciteitsmasten, die door heel het land staan. Op onze vraag of het iverk goed betaald wordt was een volmondig „ja" het antwoord. „En dan komt het veel op de baas aan. Wij hebben een goeie, die geen risico neemt". „BIJ windkracht zeven en meer, als de masten bewegen en de verfpot van je afwaait, de wind oorverdo vend door de draden giert, dan is het stoppen geblazen. En uiteraard ook bij regen, omdat wij geen para- plu mee naar boven kunnen nemen. In oktober wordt er met dit werk ge stopt en het daaropvolgende voorjaar begint het weer". EEN kleine gemeenschap van hoog klimmers, met een pot verf en een kwast, maar vooral zonder zenuwen, hoogtevrees en met durf. In de schaft tijd een boterham, een fles drinken en een sigaretje toe. En dan weer de lucht in, boven water, boven wei landen, boven industrieterreinen. Door velen opgemerkt, maar weini gen beseffen aan welk gevaar deze koorddansers op stalen spanten door staan". WE werden uitgenodigd eens mee te gaan naar boven. De ladders leken zo hoog en de spanten zo smal en de hoogste hoogte zo hoog. „Nee, voor geen duizend gulden per mi nuut."

de Stem | 1968 | | pagina 3