ETOP AERT Mammoetwerf op Maasvlakte Jeugdronde zette in met een enorme buitenlandse aanval oncert Berg Uitvoerige discussie in raad Aardenburg over bouwgrondprijzen „Recreatie moet in ons land bijna overal wijken voor industrie" kast bij ons RIJN-SCHELDE - WILTON Schelde-veer minder druk Miljoenen-concentratie TWAALFDE WESTBRABANTSE JEUGDRONDE Rennies Brugplannen hinderen Middelburgs verkeer BURG 13 UR'S iramic ïachine Ie Tl Ir 298.- Aanzien van Dreischor weer verbeterd VLISSINGEN Is de gans alleen onnozel INPASSEN HULST IJzendijke B it bocht gevlogen Pluk rode bessen is begonnen ti' m f&m m DOOR BELGISCHE REGERING Tracé Schelcle- Rij n verbinding vastgesteld Tijdrit Wedstrijden Zeeuwse brandweer Nieuw bestuur Aardbeien Maatregelen jeugd werkloosheid blijven WATERSPORT CONTRA SHELL: Dampen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JULI 1968 5 programma dan valt t op de „Sonate in f Felix Mendelssohn-Bax- het eerste snelle deel, een wisselwerking door iwde koraal. Het Andante direct over gaat in het erd rustig opgebouwd en gzamerhand naar een cli- 'mgekende hoogte toe. „Pastorale en Finale" ok op het programma, lange Pastorale rustig lde richting Finale, die treft best het slot van dit d- mogen zijn. •mezzi tussen de „grote" u-en er twee koralen van Bach en het met raffine- ■elde „Le coucou" van Cl. Lt ondanks een kleine mis- geheel zeer aannemelijk voerd. gramma werd besloten bewerkingen van Jan van ver de gezangen 250 en winst combi-koelkast2801699; koelkasten. Circulatio- nperatuur van -12° C.f jimte, binnenkast van combi- koelkasten het t meer ontdooien en iddelen. U ziet het KLOOSTERZANDE nine niet al- Teve schuine Vendien met at! Voor 7 boopsgaten. Jiachine, die Ik snel kan. pordeel tot extra: teak L f 150.- I; pnze Inds lt regeling. |ianbieding. Prachtige 'If#' 110 tel. 01670 - 3272 Laat 30 tel. 01150 - 2661 AMSTERDAM (ANP) Rijn- Schelde machinefabrieken en scheepswerven n.v. werd op 4 maait 1966 opgericht als houdstermaat schappij van de aandelen van de n v. Kon. Mij „De Schelde", de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij n.v. (R.D.M.) en de n.v. Motorenfabriek Thomassen. In 1967 werd een meer derheidsbelang in de machinefabriek Braat verworven door een bod van 42 pet. op de aandelen namens d? R.D.M. In datzelfde jaar werd een fu sie aangegaan met de machinefabriek „Breda" v/h Backer en Rueb, die als vierde werkmaatschappij van de groep zal gaan opereren. Het concern houdt zich olm. bezig met de bouw van schepen, zware die selmotoren, gasturbines, reactorvaten en andere onderdelen voor kernener gie-installaties, stoomturbine-instal laties, apparatuur voor raffinaderijen, de petrochemische industrie en de vuilverbranding en voorts de repara tie van schepen. Ultimo 1967 bedroeg de totale waarde der opdrachten in portefeuille rond f 483 min., excl. de reparatie- orders. De netto concernwinst daalde ln 1967- in geringe mate tot f 6,87 min. (f 7,05 min.) vnl. als gevolg van een wijziging in het systeem van boe king van gereedschappen. Het divi dend weid onveranderd vastgesteld (Van een onzer verslaggevers) DREISCHOR Twee aannemers uit deze gemeente zijn begonnen met de restauratie van één der „Nieuw Huijsjes", deel uitmakend van een blokje van vier 18e eeuwse woonhuizen aan de Slotstraat. Twee van deze „huijsjes", met hun merk waardige verleden, werden al eer der opgeknapt en voor bewoning ge schikt gemaakt. Het derde exemplaar, een hoekwo ning, zal op den duur worden be trokken door de eigenaresse, mevr. A. Slop-Lievense uit Amsterdam, die het kocht van de laatste eigenaar verhuurder, de heer C. J. van Bloois uit Goes. De vier huisjes werden in 1763 af gebouwd. Zij waren eigendom van de heer Andries Heshuijzen, een voor aanstaand ingezetene van Zierikzee. Hij was gehuwd met de enige doch ter van de schatrijke Zierikzeese koopman Toiiis van der Os. In de kerk van Dreischor herinnert het wapen van de familie Van Heshuij zen nog aan deze bekende figuur, naar wie onlangs ook een straat in Dreischor werd genoemd. Kloetinge Voetbalvereniging Tijdens de jaarvergadering van de v.v. Kloetin ge werd de heer A. Karreman als be stuurslid gekozen en de heer P. A. Verboom benoemd in de jeugdcom- misie. De bloeiende vereniging heeft nu meer dan 200 leden en er is een batig saldo van 2160. Voorzitter W. Roosdorp wees er in zijn jaarover zicht op, dat voor het eerst in het 40- jarig bestaan van de vereniging een mijlpaal is bereikt, nu het eerste elf- lal in de 4e klas van de KNVB gaat uitkomen. Verschillende activiteiten of trips naar elders staan nog op het program in deze zomermaanden. Op 18 juli brengt het eerste elftal een bezoek aan Temse in België waar tegen de club van die naam wordt gespeeld. Op 3 augustus organiseert men in Kloetinge een veteranentoernooi en °P 17 augustus een toernooi voor de 2e en 3e elftallen waaraan tien clubs zullen deelnemen. Op 24 en 25 augus tus brengt men een bezoek aan Bre- denscheid (D). Op een door de korfbalvereniging Blauw-Wit gehouden vergadering heeft het bestuur een belangrijke wij ziging ondergaan. Mevr. A. v. Liere- Gabriëlse werd tot secretaresse be noemd terwijl mevrouw F. v. d. Lin- de-Zwartepoorte als penningmeeste- resse gaat fungeren. Het jaarlijkse kortbaltoernooi waaraan steeds vele clubs deelnemen wordt dit keer ge houden op zaterdag 10 augustus. Met ingang van 1 augustus is tot onderwijzeres aan de openbare la gere school benoemd mej. M. J. Bo- hjn uit Roosendaal. op 13 pet. Het eigen vermogen van de Rijn-Schelde-groep steeg in 1967 van f 166,5 min. tot f 167,7 min. De ge reedgekomen investeringen bedroe gen in dat jaar f 23,8 min. 16,9 min.) terwijl voor f 8 min. (f 10,9 min.) aan investeringen in bestelling was. De 9102 werknemers vergden f 125 min. (f 110 min.) aan lonen, salarissen en overige personeelskosten. In 1964 kwam een vergaande sa menwerking tot stand tussen de dok en werk-maatschappij Wilton-Fijen oord-n.v. en de n.v. Bronswerk. Vooral de laatste jaren hebben de toenemende activiteiten van Wiltun- Fijenoord-Bronswerk n.v. in de repa ratie van schepen de nieuwbouw naar de achtergrond gedrongen. Het leveringsprogramma van de groep omvat o m complete installaties voor een groot aantal takken van nijver heid, compressoren, dieselmotoren, drooginstallaties, koeltechnische in stallaties voor schepen, containers, lanceerinstallaties voor geleide pro jectielen, pijpleidingen, reactoren, turbines voor scheepsvoortstuwing enz. Aan het eind van 1967 had de groep ruim 8400 werknemers in dienst. Het saldo bedrijfsrekening van de beide werkmaatschappijen (Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Fijenoord n.v. en Bronswerk-Fijenoord n.v.) steeg tot f 27,76 min. (f 22,55 min.) en nam de netto-winst tenslotte toe tot f 13,8 min. (f 11,3 min.). Ook bij Wil ton-Fijenoord bleef het dividend on veranderd en wel 12 pet. Er zijn, in het kader van de samen werking tussen de Rijn-Schelde- en Wilton Fijenoordgroep, nog geen beslissingen genomen over een uit breiding van de reparatiewerf van de Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen-Oost. President-di recteur J. Hupkes gaf wel als com mentaar dat De Schelde „een reuzen- bijdrage" zal leveren aan de activi teiten van de beide concerns. Dit ligt ook wel voor de hand. De nieuwe scheepsbouwcombinatie is gespeciali seerd in reparatie-opdrachten. De nog maar enkele jaren in ge bruik zijnde reparatiewerf in Vlissin gen-Oost loopt bijzonder goed. Op het terrein van deze werf (125 ha) is nog ruimte genoeg voor uitbreiding beschikbaar. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel Goes de naim heeft de „ganzenstad" te zijn Middelburg heeft de daad. In de gloednieuwe Magis- straatwijk heeft zich geruime tijd geleden een troep ganzen geves tigd, die thans de alleenheer schappij opeist en dat kenbaar maakt door het uitstoten van blazende en sissende geluiden. Nieuwe bewoners die de pas gereedgekomen premiewoningen hebben betrokken, trachtten al diverse malen het met de ganzen op een akkoordje te gooien, door ze brood te voeren. Het gevolg was, dat de ganzen gulzig met de nieuwe bewoners meewandel- den en in de huizen in een enkel geval zelfs in de provisie kast! doordrongen om daar op de hen eigen manier op voedsel- jacht te gaan. In Middelburg-zuid is men van de gemeenplaats dat de gans een onnozele zou zijn teruggekomen. ,De gans is doodgewoon honds brutaal!", zegt men nu. De mis lukte pogingen tot vreedzame coëxistentie hebben tot dusverre alleen maar noodlottige gevolgen gehad voor de eenden in de om geving die door de ganzen van de traditionele voederplaatsen worden verjaagd en die steeds meer in het vergeetboekje raken, nu de ganzen hun maaltijden bij de mensen thuis gaan halen (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Het vervoer van passagiers en auto's over de Wester- schelde is, volgens het vervoersover- zieht van de Provinciale Stoomboot diensten, in mei van dit jaar achter gebleven bij mei van het vorig jaar Het aantal vervoerde passagiers was in mei 1967 589.048 en in mei 1968 523.270. Het aantal vervoerde auto's was in mei 1967 168.144 en in mei 1968 167.294. Van januari tot en met mei van dit jaar werden totaal 2.029.321 passa giers en 701.162 auto's vervoerd. Vo rig jaar bedroegen deze cijfers res pectievelijk 2.017.813 en 662.575. Het aantal auto's dat in mei 1968 op de diverse aanlegplaatsen achter bleef is 25.195. In mei 1967 was dit cijfer 13.293, VERVOLG VAN PAGINA 1 Goede derde op de lyst van scheepsbouwers is nu de Industriële Handelscombinatiie met tien bedrijven waaronder Gusto-Schiedam, De Klop-Sliedreeht, Smit-Kinderdijk en J. en K. Smits Werven, die met z'n alle goed zijn voor een omzet van bijna 250 miljoen gulden per jaar. Intussen ligt het, aldus uitspraken van Wilton-directeur Van der Vorm niet in de bedoeling een macht van werven tegenover de macht van Ver- olme-werven te stellen, maar wel om zo mogelijk tot een betere verdeling van de werfactdviteiten in Nederland te komen. Dit heeft de staatssecre taris voor Verkeer en Waterstaat Keyzer in zijn rapport over de scheepsbouwactiviteiten in ons land ook altijd vurig bepleit. En plotse ling met succes. In ieder geval ontkennen Wilton- Fijenoord en de Rijn-Schelde dat zij onder druk van de Verolme-NDSM- fusie hun stappen verhaast hebben. Zij zeggen bij monde weer van ir. Van der Vorm dat de visie om samen te gaan er al heel lang was, maar dat er veel op gestudeerd is moeten worden voordat men éon- crete stappen heeft durven nemen. Nu heeft men die stappen en zo op het eerste gezicht gelijktijdig inderdaad genomen. Wat er verder binnen de scheeps bouw nog zou moeten gebeuren is P rijs schieting In café A. Lijbaart werd een grote prijsschieting gehou den op de liggende wip. Er namen 23 schutters deel. De uitslag luidt: De hoogvogel werd Beschoten door R. Kindt; de eerste zijvogel werd geschoten door W. Wil- 'ekens; de tweede zij vogel werd ge schoten door J. de Rijk. De meeste kleine vogels, 4 stuks, werden geschoten door J. Freyzer. Op de Ronwweg te IJzendijke is en personenauto, bestuurd door de h ,r F Eekloo over een sloot in v'as'and terechtgekomen, toen hij en bocht te groot wilde nemen. De hót' -Trd vernield. C. is in ziekenhuis te Eekloo opgenomen. (Van onze correspondent) KAPELLE Op Zuid-Beveland is deze week de pluk van rode bes sen volop begonnen. Vorige week kwamen er ook reeds wat bessen aan de veiling maar toen ging het om kleine hoeveelheden. Nu worden de aangevoerde hoeveelheden dage lijks groter. In Goes en Kapelle-Biezelinge is begonnen met het houden van indu strie-veilingen voor dit produkt. De klasse 1 kwaliteit ging naar de bin nenlandse markt voor verse con sumptie tegen prijzen van f 1,- tot f 1.30 per kg. De klasse 2 kwaliteit ging naar de fabriek tegen prijzen die lagen rond 75 cent per kg. Rode bessen in doosjes werden ver kocht "voor 25 tot 40 cent per doosje voor de goede kwaliteiten. Een deel van de beste kwaliteiten bessen voor verse consumptie wor den aangeboden in de 2 kg kratten. De pluk van dit produkt geeft werk aan velen. Vooral de middelbare scholieren zijn hiervoor in de boom gaarden ingeschakeld. Ook voor de frambozenpluk zijn op 't ogenblik trouwens veel plukkrach- ten nodig want door het warme weer verloopt het rijpingsproces bij het produkt ook bijzonder snel. Deze week waren er tot nu toe in Kapelle-Biezelinge dagaanvoeren van 40-50 ton frambozen, allemaal in doosjes van 250 gram. niet goed te zeggen. Er zijn in Ne derland nog zeker „kleine" werven, die het heel zwaar hebben, maar die met elkaar toch geen vierde macht op de been zullen kunnen brengen. Op de een of andere manier zullen ze, natuurlijk wel in te passen zijn in de grote combinaties, die Nederland nu kent. Een voorbeeld van een werf, die nu positie zal moeten kie zen is Van der Giessen in Krimpen aan de IJssel, die een paar jaar ge leden nog een van de grote werven in het Waterweggebied was. Opmerkelijk is, dat gisteren nog, nadiat een gerucht werd verspreid over de fusie van Wilton en de Ver enigde Machine Fabrieken te Am sterdam dat in feite ook al een momstercombinatie is door fusie met o.m. Stork en Werkspoor de direc tie van Wilton-Fijenoord ontkende, dat een grote fusie actueel was, maar er wel aan toevoegde, dat de direc teuren van beide bedrijven zich zo breed mogelijk oriënteerden om na te gaan op welke terreinen door fu- sies of nauwe samenwerkingen er voordeel te behalen zou zijn. Op dat moment moet de Wilton directie gedacht hebben aan de sa menwerking met de Rijn-Schelde, zonder dat zij het moment reeds ge komen achtte daar iets meer over te zeggen. Vandaar ook, dat men giste ren eerst na de grootste aarzeling en na veel praten een communiqué heeft durven uitgeven, waar in feite niet meer in werd gezet, dan dat er van alles mogelijk was. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Minister J. de Sae- ger van openbare werken heeft in de Belgische genaat meegedeeld, dat de regering het Belgische tracé van de Schelde-Rijnverbinding definitief heeft vastgesteld. Het tracé wijkt iets af van het oorspronkelijke, dat bij het ln 1963 tussen Nederland en Bel gië gesloten verdrag is overeengeko- Het komt nu wat oostelijker te liggen om te voorkomen dat het ter rein van de Badische Anilin- und Sodafabrik te Antwerpen doorsneden wordt. Een alternatief plan, dathet ka naal vjjf kilometer langer zou maken en het het terrein van de Badische eveneens ongerept zou laten, is door de regering verworpen. Ook in Ant werpse havenkringen was men tegen deze omleiding gekant. Het Schelde-Rijnkanaal op Bel gisch gebied zal nu, door zijn verleg ging naar het oosten, een lichte knik krijgen teneinde vloeiend aan te sluiten op het tracé zoals dat voor Nederland is vastgesteld. Schepen L. Delwaide van Antwer pen toonde zich gistermiddag tevTe- den over de beslissing van de rege ring. „Hoe korter het kanaal is, hoe beter", aldus de heer Delwaide. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Met een aantal niet-complete ploegen verliet woensdagmorgen om half elf de karavaan van de twaalfde internationale Jeugd ronde de Roosendaalse Laan van Brabant. Het startschot van Tourbaas Toon Rademakers werd niet gehoord door o.a. de Roosendaler J. Hon- telez, die op medisch attest niet mocht deelne men. De ploeg van Dagblad De Stem vertrok zodoende met veertien man. Een valpartij vóór het vertrek bezorgde de Duitser Michael Witt- mann al de nodige schrammen. Even leek het er op of hij het bed op moest zoeken, maar de twaalfjarige Oosterbuur beet op de tanden en voegde zich by zijn makkers. De eerste etappe van 55 km met nog een ploegentijdrit op de Zundertse wielerbaan vergde als openingsrit het nodige van de jongens. Na 8 km in de mooie streken van de Wouwsche Plan tage kreeg de bezemwagen al de eerste klanten. Tal van renners hadden de goede zit nog niet in het zadel of werden wegens materiaalpech aan de kant gezet. De hobbelige Vlaamse kasseien in en rond Essen en Kalmt- houtsehoek maakten slachtoffers. De 15-jarige Bredanaar F. van de Lin den (Kikkeropploeg) moest afstap pen. Z'n ploeggenoot J. Konings uit Sprundel volgde spoedig. De Bredase Belgaploeg raakte C. Marijnissen kwijt, evenals J. Kruitwagen. Na ruim 30 km in Achtmaal bergde de bezemwagen al 20 renners, onder wie rugnummer 1, F. Weisscher uit Roo sendaal. (ADVERTENTIE) Lekker eten? Zonder brandend maagzuur? Dat kan 1 Neem Rennles mee op reis. D1GESTIP helpen direct tegen brandend maagzuur. De overige 450 jongens fietsten rustig door en werden in Zundert begroet door een enthousiaste menigte. De ravitaillering op het fraaie sportpark BRESKENS In Breskens hebben dertien Zeeuwse brandweerkorpsen gestreden om de jhr. mr. de Casem- brootbeker. In deze wedstrijd kwa men tevens de 5 winnaars van de kring wedstrijden tegen elkaar uit. De beker was in het bezit van Axel. Ook was er een bedrijfsbrandweer. De brand die tijdens de wedstrijd geblust moest worden, bestond uit een auto die door een aanrijding in brand was gevlogen bij de jachtha ven in Breskens. De brand sloeg over naar een gebouw en de chauffeur van de auto was bekneld en bewus teloos achter het stuur. Verschillen de korpsen wisten tijdens de brand niet precies wat zij doen moesten en vergaten de chauffeur of de brand in het gebouw gedeeltelijk. Dit kost te natuurlijk punten. Voorafgaande aan de wedstrijd was er een ontvangst op het gemeente huis van Breskens en na afloop een koffiemaaltijd in de Uitkomst, waar burgemeester J. Eekhout van Bres kens de prijzen uitreikte. De uitslag is als volgt: 's-Heer- arendskerke 543 pnt bevelvoerder 156 pnt, 2 Terneuzen 542 pnt, bevel voerder 149, 3 Wolphaartsdijk 535 pnt en 141 voor bevelvoerder, 4 Sluiskil met 499 pnt bevelvoerder 115 pnt. 5 Tholen 480 pnt 126 voor bevelvoer der. 6 Zoutelande 480 pnt 124 bevel voerder, 7 Axel 474 pnt bevelvoerder 102 pnt. 8 Heinkenszand 467,5 pnt be velvoerder 127 pnt. 9 Philips Terneu zen 460 pnt. bevelvoerder 96, 10 St. Jansteen 459 pnt. bevelvoerder 99 pnt DEN HAAG. (ANP). De minis ter van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois heeft het nieuwe bestuur van het Landbouw Economisch In stituut geïnstalleerd en tevens al- scheid genomen van het oude bestuur, waarvan ir. C. Staf negen jaar voor zitter is geweest. Volgens de gewijzigde statuten van het L.E.I. een wijziging die nood zakelijk was geworden door de gro tere financiële verantwoordelijkheid die de minister van landbouw en vis serij op zich heeft genomen zal het bestuur van het L.E.I. bestaan uit negen leden (inclusief de voorzitter) en twee adviserende leden. Van de negen leden vertegen woordigen er vier het ministerie van landbouw en visserij. Het bedrijfsle ven wordt vertegenwoordigd door twee leden, die door het landbouw schap worden voorgedragen, een lid aan te wijzen door het visserijschap, terwijl een vertegenwoordiger uit de agrarische industrie en handel zal worden benoemd. De twee adviseren de leden dienen als representanten van de wetenschap te worden gezien. De minister van Landbouw en Vis serij heeft thans acht leden benoemd, waarvan als voorzitter prof. dr. F. W. J. Kriellaars. (Van onze correspondent) AARDENBURG De raad van Aardenburg verleende een subsidie aan de muziekvereniging „Kon. Aard. Fanfaren" van, 500,-, verhoogd met 100 voor het instrumentenfonds en een even groot bedrag werd ge schonken aan de muziekvereniging ENZK uit de wijk Sint-Kruis. De Ned. Hartsstichting kreeg 1 cent per inwoner, de boldersclub 200,- voor het houden van een internationaal boldertoernooi en het Zeeuws Insti tuut voor de volksgezondheid 75,- per behandeld geval en bovendien 25 cent per inwoner. In de drukkosten van een streek- folder kreeg de plaatselijke VW 400,- en de heer J. Paridaen werd aangewezen als gemeentelijk verte genwoordiger in de bestuursschool Zeeland. Wethouder Lensu werd zijn plaatsvervanger. Langdurig werd van gedachten gewisseld over de prijzen van de bouwgrond in de wijk Eede. Algemeen was men van oordeel dat die veel te hoog lagen en dat het tijd werd het college van G.S. van Zee land eens goed duidelijk te maken. De raad heeft hier niets meer te ver tellen, aldus de heer de Clerck en de heren Bellegem en Paridaen kon den zich hierbij aansluiten. Wethou der Lansu voerde aan dat de voor gestelde bouwprijs voor mevr. Buick zo gesteld was omdat zij snel wilde bouwen en het college niet wilde ris keren dat er een afwijzing van het college van G.S. op kwam. Voor een bedrag van 3300,- wórdt een handenarbeidlokaal ingericht in de openbare school. Bij de rondvraag bracht de heer de Clerck het laat ste bezoek van H.M. de koningin ter sprake. Hij vond de wijze waarop de raadsleden waren uitgenodigd minder elegant en meende dat men de raadsleden op een kinderlijke ma nier betuttelde. Verschillende raads leden waren het met hem eens. Wij als grote mensen, aldus de heer Pa ridaen, weten best hoe we ons ge dragen moeten. De rondvraag leverde van ver schillende zijden een uitvoerig betoog over de leefbaarheid van de wijken Eede en Sint-Kruis. De heer Standaert merkte op dat de jeugd uit Eede wegtrekt en. dat dit oude grensdorp op deze wijze een vergeten hoek dreigt te worden De heer Bonte bracht het wegenplan rondom Sint-Kruis ter sprake en meende dat er al te lang wordt ge wacht op de meest dringende toe voerswegen. Vooral de weg naar Wa terlandkerkje is ook voor Aarden burg van belang in verband met de oost-west-aansluiting. deed de karavaan goed en leverde voldoende kracht voor een flitsende tijdrit. Inderdaad werd er hard aan getrokken. Rondetijden van om en nabij de 50 seconden werden er uit geperst. De professioneel uitgeruste Zweden, Denen en Engelsen zorgden voor veel vuurwerk. Maar al waren de Westbrabantse en Zeeuwse ploe gen van minder race-materiaal voor zien, ze stonden toch hun mannetje. Kopman R. Roels uit St.-Jansteen van de Van Aartploeg trok z'n man nen mee naar een snelle tijd. De Fijnaartse jongens deden onder aan voering van J. Freyters niet onder. Het A-team van de Roosendaler J. Dekkers leverde een machtige strijd tegen het uurwerk. Zoals bekend telt in de Jeugdronde niet alleen de snel heid. De renners krijgen handicap- punten voor leeftijd, soort fiets, alge meen gedrag enz. Het rekencentrum van het Jeugdronde-comité werkte dan ook al vanaf de eerste rit op volle toeren. Na het enorme cijferwerk bleken toch de buitenlanders aan het langste eind te hebben getrokken. De Zweed Lars Svensson reed zich in de oranje lei derstrui, maar A. van Peer uit Sprun del en P. Goossens uit Nispen, bei den van de ploeg Brabants Nieuws blad, klasseerden zich fraai 2 en 3. In het ploegenklassement leidt De nemarken, voor Engeland-A en Zwe den. De zwarte trui voor de onge lukkigste renner ging natuurlijk naar de Duitser Michael Wittman. Na de tijdrit volgde het tweede ge deelte van de geneutraliseerde etap pe. In het prachtige Klein-Zundert stonden veel vakantiegangers langs de route, terwijl de pluklegers de aardbeien voor een moment in de steek lieten, om een glimp op te van gen van de Jeugdrondekaravaan. De doortocht van de indrukwekkende stoet duurde bijna 10 minuten. Tus sen Schijf en Rucphen namen de ren ners de aanmoedigingen in ontvangst van o.a. Wim van Est, die elk jaar een trouw toeschouwer is. Het uitreiken van de truien werd gisteravond op de Roosendaalse Markt voorafgegaan dpor een aantal boks wedstrijden. Vandaag gaan de renners, .voor de tweede etappe van 62,5 km naar Bre da en Etten. In het Ettense winkel centrum wordt vanmiddag een be, hendigheidsrit gereden. De doortochten zijn: Roosendaal 10.30 uur, Zegge 10.50, Oudenbosch Markt 11.15, Leur 11.25, Breda (Dr. Struy ckenstraat, Julianalaan, Boeimeersin- gel, Wilhelminasingel, Chasséveld) 12.15 uur. Revitaillering. Zelfde route Breda uit, Laan van Mertersem, Haag se Markt 13.15 uur, Etten 13.50. Be hendigheidsrit Vertrek Etten 16.30, Sprundel 16.45. St.-Willebrord 16.50, Rucphen 17.10, Roosendaal 17.40 uur. De Deense en Zweedse radio en t.v. besteden vandaag aandacht aan de jeugdronde. Ook de kranten in deze Scandinavische landen geven de uit slagen. PLOEGENKLASSEMENT TIJDRIT 1 Stimorol Zweden 1656 strafpunten 2 Engeland-nationaal 1688, 3 Zweden 1690, 4 Brabants Nieuwsblad 1698, 5 Loeza 1704, 6 Heymans Rosmalen 1705 7 Denemarken-Heeren 1710, 8 Enge- land-Foxwood 1717, 9 Volkswagen 1737, 10 Dagblad De Stem 1737, 11 België-nr.tionaal 1743, 12 Pelgrims 1757, 13 Boerenleenbank 1762, 14 Kik- kerop 1762, 15 Rembrandt Galerij 1763. INDIVIDUEEL KLASSEMENT NA TIJDRIT 1 Svensson Zweden 521 strafpunten, 2 A. van Peer Sprundel 540, 3 P. Goossens Nispen 541, 4 Sorensen De nemarken 542, 5 Drewsen Denemar ken 549, 6 J. van Hoof Fijnaart 557, 7 Wood Engeland-Foxwood 558, 8 P. de Graeve Hulst 560, 10 E. Schrau- wen België 562. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De politie van Middelburg zit met problemen, die de uitvoering van het bruggencom- plex met zich meebrengen. Als rond 1 augustus de twee noodbruggen in gebruik komen, die het slopen van de oude Koningsbrug inleiden, ver wacht de politie, met name op de Goese Korenmarkt en de Stations- brug, verkeersmoeilijkheden. De eerste noodbrug kan op de dood- lopende Kousteensedijk worden aan gesloten en leverde verder voor het verkeer geen moeilijkheden op. De tweede brug echter brengt de Goese Korenmarkt, die intensief gebruikt wordt door de bussen van het Streek vervoer Walcheren, in grote moeilijk heden. Ook het overige verkeer in de richting Goes moet de markt pas- seren.. - De Stationsbrug, de enige verbinding tussen Middelburg -en de rest van Nederland, die toch al als bottle neck bekend staat, komt nu nog meer in gedrang, temeer daar de brug, ook in de spitsuren, volgens een oud verdrag met België, voor de scheepvaart open moet blijven. Weggebruikers moeten er, ondanks alle regelingen die de politie treft, in de Stationsstraat rekening houden met vertragingen en filevorming. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De jongere, die nood gedwongen terecht is gekomen in een beroep dat niet met zijn opleiding overeenkomt, wordt voortaan aange merkt als werkloze leerling. Hij komt in aanmerking voor de stimulerings maatregelen voor de werkgelegenheid van jeugdigen, die verlengd zijn. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN „Ik weet wel", zegt de heer Terwiel, voorzitter van de watersportvereniging De Amer, „dat mijn bezwaren volko men in het niet verzinken als daar tegenover de grote industriële belangen worden opgesteld". Gisteren werd bekend dat zeventien watersportverenigingen uit o.a. Dordrecht, Breda, Heerjansland, Klundert, Numansdorp, Oud-Beijerland, Papendrecht, Stryen-Sas, Raamsdonksveer en Willemstad bij de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk hebben geprotesteerd tegen de eventuele vestiging van Shells pctro-chemische industrie by Moerdijk. De heer Terwiel, tandarts in Bre da, rechtvaardigde dit protest als volgt: „Nog niet zo lang geleden vier den wij feest ter gelegenheid van de opening van de grootste jachthaven van Europa. Ik meen begrepen te hebben dat de haven van Drimmelen en ook het in 1970 afgesloten Hol- landseh Diep bestemd zijn voor re creatie. Als nu aan het water zich een monster-industrie vestigt kan dat niet meer. De recreatie en zeker de watersportverenigingen en de sport vissers zullen, naar mijn mening, daarvan veel hinder ondervinden. De visstand bijvoorbeeld zal ongetwij feld door het vuile water, dat de in dustrieën zullen lozen, teruglopen en voor wat betreft de watersport hoef ik maar te wijzen in de richting van het Brielse Meer. Wat daar is gebeurd is verschrikkelijk! Aan één kant heeft de industrie zijn tenten opgeslagen. Er staat geen boom meer. Aan de an' dere zijde van het meer poogt men krampachtig enkele jonge boompjes ln leven te houden. Als de wind om slaat en de met industriële dampen bezoedelde lucht over het meer strijkt is het op het water niet uit te houden. Ik ben blij dat ik daar niet zeil". De heer Terwiel en met hem de le den van de zeventien watersportver enigingen zijn bang dat het Hol- landsch Diep binnen niet al te lange tijd na de vestiging van de grote in dustrieën ook zal veranderen in een, zoals 'andarls Terwiel zegt, „unhei misch oord" als het Brielse Meer. Met dit verschil dat de waterspor ters van het Brielse Meer ook neg wel eens een frisse neus kunnen ha len op het water, maar de zeilers op het Hollandsch Diep zullen naar de mening van de heer Terwiel zich meestal door de kwalijke dampen moeten worstelen. De wind in Neder land waait immers vaak uit het zuid westen. We zullen in Nederland toch ook nog eens moeten leven", zo zegt hij. In ons land moet de recreatie bij na overal wijken voor de industrie. Waar, vraagt de heer Terwiel zich af, is het eind?

de Stem | 1968 | | pagina 5