V 7 sL ii Koop N D SM nieuwste huzarenstukje van Verolme Kieswet interim rapport niet uitgebracht Vooru marken peseta's en lires en voor u t Toren trotseert slopersgeweld DOORZETTER, SOMS TEGEN BETER WETEN IN GEEN OPKOMSTPLICHT? Het weer in Europa Gunter contra Labour-intellectuelen de bank waar ook zich thuis voelt IJzeren In goede handen Botlek Geheimen Paus: katholieke pers blijft nodig Besprekingen VMF - Wilton Pijenoord Zonderzorg op reis! De NMB zorgt voor uw buitenlands geld. Voor uw bagageverze kering. Snel en accuraat. Even snel is de NMB met alle diensten. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Persoon lijke Service van de NMB. Vraag 't aan. Een briefkaart naar postbus 853 - Amster dam is voldoende. Jurgens opvolger van drs. Bogaers Misdadigers vervallen in oude fout België bindt strijd aan met rijden onder invloed CHINA WIJST BRITTEN UIT Rollend trottoir lost verkeers problemen op e^elH ane Komplot tegen Sierra Leone? A iERSTELLINGSOORDEN uis„St. Joseph", een Inas. ijk werk houdt, leiding roeit, kan worden ge- DAG6LAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 19Ó8 VI ral ook in staat zijn het ,j kan daarbij rekenen op een aangenaam milieu, je omgeving. Het aantal die worden geplaatst op ag verstrekt in een per- ;praak onder no. (02206) ïn aan de direktrice van Prins Hendrikstraat 64, l Hiiï water (sterk vergroot) (Van onze correspondent) ROTTERDAM C. Verolme is altijd een man van stoute stukken geweest. De koop van de N.D.S.M. in Amsterdam om een moeilijke financiële transactie maar eens heel sim pel te vertalen mag misschien het huzarenstuk van zjjn car rière lijken, in het verleden heeft hij met veel en veel meer risico's groter waagstukken op zijn naam gebracht. Zo verkocht hij in 1950 in Scandi navië al twaalf schepen toen hij nog nauwelijks een werf had om ze op stapel te zetten. Het was zijn start als scheepsbouwer nadat hij niet lang van tevoren hij Stork Hengelo in een verloren hoog spel geëist had tot directeur benoemd te worden om zijn eigen reorganisatieplannen bij Stork te kunnen doorvoeren. journalisten hem in een boek had den gedoopt is echter veel meer ondernemer dan scheepsbouwer. De sterke staaltjes die hij op zijn naam heeft gebracht liggen alleen in het vlak van gedurfd koopmanschap en hebben niets met het bouwen van schepen als zodanig te maken. Hooguit zou men kunnen zeggen, dat hij steeds een goede neus heeft gehad voor de bouwmarkt van sche pen. Trouwens in de tijd dat Verol me nog bij Stork hoofdingenieur van de afdeling dieselmotoren was genoot hij de meeste faam als ver koper. Wanneer tenslotte een ko per in spe niet gunstig wilde beslui ten werd Verolme er op afgestuurd die dan altijd wel de opdracht in de wacht sleepte. O. VEROLME ...meer ondernemer dan scheepsbouwer... me op deze wijze een troefkaart in handen heeft willen krijgen in het spel om het mammoetdok is abso luut overdreven. Meer aandacht is de gedachte waard, dat Verolme met de N.D.S.M. een paar eigen pro blemen gemakkelijk kan oplossen, terwijl de problemen van de N.D. S.M. hem niet al te veel zorgen ba ren. De N.D.S.M. heeft het perso neel dat Verolme nodig heeft om opdrachten uit zijn dik gevulde portefeuille tot een goed einde te brengen. De N.D.S.M. heeft met een duidelijk mindere bezetting van ziin werven dan Verolme ook de mo gelijkheid om klein werk van hem over te nemen dat op de mammoet- werf in Rozenburg in de weg zit In 1957 vestigde hij zich als eerste met een mammoetwerf in de Bot lek, een niemandsland waarin al leen bijzonder enthousiaste bestuur ders als burgemeester Van Walsum geloofden. Hij bouwde een vlieg- dekschip voor Brazilië tegen de verdrukking in. Een boycot van zijn concurrenten op elektrotechnisch gebied leverde hem in die tijd al leen maar een dochteronderneming op: Verolme Electra Maassluis, een bedrijf dat nu groter is dan de mees te concurrerende bedrijven, die hem toen niet wilden helpen. Deze Verolme ook sprak al van scheeps- dokken van een miljoen ton, toen Nederland nog maar nauwelijks ge wend was aan het eerste schip van 100.000 ton. 'Comelis Verolme, die niet weinig gevlijd was met de titel „Koning van de stapelloop" zoals twee Een van de sterkste voorbeelden van een ijzeren doorzettingsvermo gen soms tegen beter weten in is zijn spel rond het miljoenendok in het Waterweggebied waarvan de minister van Economische Zaken er maar één wil zien en dan nog van alle werven samen. Verolme was daar helemaal niet op tegen zolang het maar zijn dok op zijn werf was. Wilden de anderen niet in zijn dok op Rozenburg deelnemen dan vond hij dat nog best, maar dan zou hij toch zijn eigen dok bouwen, des noods zonder de aanvankelijk ge vraagde financiële steun van de re gering. En het ziet er op dit mo ment naar uit, dat Verolme dit standpunt zal waar maken ook. In het licht van dat omstreden mammoetdok in het Waterwegge bied is de positie van de N.D.S.M. niet gemakkelijk geworden, want behoorde de directie van de ND. S.M. tot het kamp van de Rijn- Scheldewerven en de Wiltonwerf, die niet met Verolme op zijn condi ties in zee wilden gaan, nu liggen de kaarten voor de N.D.S.M. «dit wel anders. De suggestie dat Verol- De problemen van de N.D.S.M., die globaal gezegd neerkomen op hoe bezet men zo volledig mogelijk alle werfruimte, hoe bouwt men zonder verlies de kapitale mammoetsche pen voor Shell of hoe voldoet men aan de vraag naar reparatieruimte waar de dokken van de N.D.SM, eigenlijk te klein zijn, zijn bij Ve rolme in goede handen. Is Verolme een voorbeeld van een geslaagde ondernemer, hij zou toch aanmerkelijk minder bereikt hebben wanneer hij niet de gave had gehad van uiterst goede en be trouwbare mensen aantrekken en hen zaken te laten regelen waarvan hij zelf geen verstand heeft. De fi nanciering van zijn bedrijf, dat al les bijeen op een waarde van een paar miljard geschat wordt, wist hij, toen hij werkelijk grote zaken begon te doen, in handen te leggen van de oud-minister van financiën Hofstra, die weliswaar al weer het bedrijf verlaten heeft om een leer stoel in de economie te bezetten, maar wiens strakke regels voor het financieel beheer van de werven van Verolme nog altijd gelden. Sa men met Hofstra heeft Verolme een beheersvorm bedacht voor zijn be drijf na zijn dood. Het komt min of meer er op neer, dat de werknemers de eigenaren zullen zijn en een kleine groep van Nederlandse fi nanciële experts het beheer zullen voeren. De drie nog in leven zijnde dochters van Verolme zullen alleen een jaarlijkse uitkering krijgen. Een van de geheimen van Verol me is hoe hij uiteindelijk het geld bijeen heeft kunnen krijgen om de basis van zijn wereldconcern te leg gen en ook om nu een miljoenen bedrijf als de N.D.S.M. aan zich te binden. Vele speculaties zijn er over zijn geldgevers geweest. Genoemd worden wijlen koningin Wilhelmi- na, Krupp, Soekamo, Onasis, de sjah van Perzië en wie al niet. Waar is in ieder geval dat Verolme in 1946 met geleend geld een machi nefabriek begonnen is en maar heel weinig mensen zijn eerste schuld eisers kennen. Even waar is echter dat Verolme zijn bedrijf financieel op dezelfde wijze opbouwde als hij dat materieel gedaan heeft. Met zijn eerste schip op een be paalde werf bouwde hij gelijktijdig zijn eerste werf en zijn eerste ma chinehal. Breidde het aantal op drachten uit, dan breidde ook zijn werf uit Ongetwijfeld zal hij, zij het met geweldige risico's het ma teriaal voor zijn eerste schip be taald hebben met de opbrengst van zijn eerste schip enz. Hoe Verolme er nu voorstaat weet nog altijd bui ten zijn bedrijf niemand Het Verol- me-concern is een volkomen geslo ten n.v. en Verolme hoep aan nie mand verantwooi ümg over zijn fi nancieel beheer af te leggen. Het ziet er niet naar uit, dat hij na de N.D.S.M.-fusie zijn boeken wel zal willen openen. Als sterkste partij kan niemand hem dv ingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatscommissie tot wijziging van de kieswet is blijkbaar achter op haar werkschema. Het beloofde eerste tussen tijdse overzicht zou namelijk in mei verschijnen, maar is tot nu toe nog niet openbaar geworden. Men zal dus tot het nieuwe parle mentaire jaar moeten wachten om te weten, hoever de commissie sinds vorig jaar gevorderd is. Het gaat bij de wijziging van de kieswet om slechts betrekkelijk klei ne veranderingen heeft minister-pre sident De Jong eind vorig jaar ge zegd. Deze wijzigingen moeten ge bruikt kunnen worden bij de ver kiezingen van 1972. De aanpassing van de kieswet wordt echter des te dringender nu zich in verschillende partijen afsplit singen voordoen of dreigen te ont staan. Op deze weg voortgaande zal Nederland straks namelijk een tot nu toe ongekend aantal kamerfrac ties en politieke partijen of groepen tellen. Dit leidit volgens politieke waarnemers rechtstreeks tot een on mogelijkheid om in de toekomst te kunnen regeren aan de hand van een programma op middellange en lange termijn. Alles zal in die situatie na melijk afhangen van de gezindheid tegenover de regering van een groot aantal fracties, omdat de nog be staande enkele grotere partijen sterk afhankelijk worden van kleinere en kleine fractie». „De macht van de minderheden", zoals deze genoemd wordt, bergt het gevaar in zich, dat nauwelijks een regering zich aan een stevig kabinetsprogram durft te wagen. Dit is een van de redenen waarom een aantal politici streven naar con centraties en waarom zij spoed vra gen met de wijziging van de kieswet. Want aan de hand van de nieuwe be palingen heeft men meer inzicht op de partij-politieke toekomst in Ne derland. Enkele vragen zijn namelijk bij zonder actueel: vervalt in de toekomst de op komstplicht voor de kiezer? is een percentage-drempel nood zakelijk voor het toelaten in het parlement van kandidaat-kamer leden? blijft de evenredige vertegenwoor diging gehandhaafd, of wordt deze gecombineerd met een bepaald soort districtenstelsel? De laatste tijd hebben verschil lende partijen en wetenschappelijke bureaus van partijen, zelfs vakcen trales, hun mening over deze vragen gegeven. Deze opvattingen klinken nogal verdeeld. De commissie wijzi ging kieswet, die een aantal leden van de verschillende politieke par tijen als commissielid telt, heeft als gevolg daarvan eveneens te maken met een verscheidenheid van me ningen. Intussen is wel duidelijk dat de meerderheid van de commissie tegen het handhaven van de opkomstplicht Is. Bekend Is dat enkele politieke partijen daarover hetzelfde denken. Volgens vele deskundigen terecht, omdat hierdoor een veel zuiverder beeld van de werkelijke politieke opvattingen bij het Nederlandse volk zal ontstaan. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De paus heeft vla voorzitter Raimondo Manzini, hoofd redacteur van de Osservatore Roma no, 'n boodschap gericht tot het acht ste internationale congres van katho lieke journalisten in Berlijn en daar in met name gesteld dat de katho lieke pers nodig blijft „om de stem van de katholieken te laten horen en de dialoog te voeren". De paus stelde dat de katholieke journalist behalve waarheidsgetrouw ook loyaal tegenover de kerk moet staan. „Wanneer de kerkelijke lei ding eenmaal een standpunt ingeno men heeft, dan is het fout als die richtlijnen niet goed overeenkomen en verwarring en duisternis onder de gelovigen veroorzaakt. Ook moet de katholieke journalist compromisloos optreden als men tegen het evan gelie ingaat". Aldus de paus bij monde van Raimondo Manzini, die voor het laatst als voorzitter van het internationaal congres van journalis ten optrad. Op het congres komen de kardinalen König en Döpfner nog aan het woord. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het in een lande lijk ochtendblad gepubliceerde be richt over een mogelijke fusie tussen het V.M.F./Stork Werkspoorconcern en Wilton Fijenoord Bronswerk N.V. heeft ertoe geleid dat de raden van hestuur van beide bedrijven in een communiqué hebben meegedeeld dat i.er bij voortduring besprekingen gaande zijn tussen de grote metaal industrieën". Daartoe kunnen de grote scheeps touw. en nieuwbouwbedrijven ook gerekend worden. De besprekingen rillen nagaan of er met samenwer king voordelen zjjn te behalen. Dit teer algemeen en vaag gestelde com muniqué eindigt met de woorden: -Of deze besprekingen tot een resul taat zullen leidien kunnen wij thans niet zeggen". Eerder op de dag gaven toide concerns eerste reacties op het Persbericht, die duidelijk tegenstrij dig waren. Terwijl de directie van Wilton Fijenoord een fusie catego- nseh ontkende, liet de VMF-directie weten dat besprekingen worden ge voerd over verschillende samen werkingsvormen maar dat nog niet gezegd kan worden of het hierbij tot een fusie zal komen „en zo ja wan neer die zijn definitieve beslag zou kunnen krijgen". De besprekingen tussen VMF en wilton Feijenoord zijn er tot nu toe vooral op gericht om, zoals het werd uitgedrukt, in de opdrachtensfeer zo veel mogelijk te bereiken. Helsinki Stockholm Oslo kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs bordeaux Grenoble Nice Berlijn [rankfurt junchen Zürich Genève Locarno Wenen Jj^bruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer max. temp. onbew. 26 motregen 30 half bew. 26 onbew. 23 regen 13 zwaar bew. 26 onweer 31 regenbui 34 zwaar bew. 32 licht bew. 29 zwaar bew. 21 niet ontvangen onbew. 32 onbew. 29 onbew. 32 onbew. 27 onbew. 30 onweer 30 half bew. 30 onbew. 27 onbew. 31 zwaar bew 28 licht bew. 28 onbew. 30 mist 26 onbew. 32 niet ontvangen licht bew. 23 (ADVERTENTIE) mei. Marlies Hek kantoor Roosendaal NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 235 vastigingan in Nederland (Vam onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Eric Jurgens, een van de twee ondervoorzitters van de politieke partij Radikalen, is de sterkste kandidaat om drs. P. Bo gaers op te volgen als voorzitter van deze party. Het is de bedoeling dat de P.P.R. zich na de zomervakantie gaat bezighouden met de keuze van een nieuwe voorzitter. Mr. Eric Jurgens, de jonge weten schappelijke medewerker aan de uni versiteit van Amsterdam, is een christen-radicaal van het allereerste uur. Hij behoorde tot de mede-op richters van de zogenaamde Ameri- caln-groep te Amsterdam die de stoot gaven tot radicale bewegingen in de christelijke partijen. Hij was voor zitter van de Amsterdamse KVP. (Van onze redactie binnenland). UTRECHT. Het blijkt dat inderdaad de misdadiger in de zelfde fout vervalt. Dit is de conclusie van prof. dr. W. Buik- huisen en dr. R. W. Jonkman van Groningen. Een onderzoek leerde het criminologisch instiuut te dat men bij jongens die met een agressief delict begonnen zijn, onder de volgende delicten bij na tweemaal zoveel agressieve delicten vindt als men volgens „toeval" zou mogen aantreffen. Hetzelfde geldt voor vermogens-, een seksueel of verkeersdelicten. Er is wel een rangorde op te stel len voor het terugvallen in „spe cifiek recidivisme": zedendelic ten, ernstige verkeersdelicten, agressie tegen personen, rijden onder invloed, agressie jegens zaken, vermogensdelicten en joy riding. Deze volgorde gaat op voor de mate waarin de rol van het karakter afneemt. De invloed van de omgeving blijkt in de zelfde mate toe te nemen. Het onderzoek vond plaats onder de veroordeelde 21-jarigen in 1964 en 1965. De onderzoekers teke nen aan dat de detentie nauwe lijks rekening houdt met het type delinquent, de specifieke problematiek van de betrokkenen wordt nauwelijks in het proces van wederaanpassing betrokken. Zij vinden het dan ook geen wonder dat recidivisten steeds weer in hun oude fout terug vallen. BRUSSEL (ANP). Het Belgische ministerie van binnenlandse zaken heeft de waarschuwing uitgegeven, dat in de maand juli in het gehele land een verscherpte controle zal worden uitgeoefend op het rijden on der invloed van drank. De politie in het gehele land is uit gerust met apparaten om het alcohol gehalte door middel van een adem test te meten. Men is strafbaar bij een promillage van 1.5. HONGKONG (Reuter) Commu- nistisch-China wijst twee Britse koop- vaardij-otficieren uit, omdat zij zich schuldig hebben gemaakt aan spio nage, zo heeft het persbureau „Nieuw China" gisteren bekendgemaakt. De twee Britten zijn kapitein Po pe van het Britse schip „Fortune Wind" en de eerste stuurman Jones van de eveneens Britse boot „Nancy Dee". Zij zouden hebben bekend. (Van onze buitenlandse redactie) SAN FRANCISCO Bewegende trottoirs, kleine elektrische wagens en busdicnsten-aan-huis worden door Amerikaanse verkeersdeskundigen gezien als de toekomstige oplossing van verkeersproblemen. Computers zullen bij dit alles een belangrijke rol spelen. Zesentwintig sociologen, architecten, juristen en psychologen van het research-insti- tuut van de Standford-universiteit hebben een jaar lang gewerkt aan het opstellen van een rapport over deze kwestie, dat nu gereed is en 800 pagi na's beslaat. De inhoud doet denken aan scien ce-fiction, waar de voor de nieuwe vervoerssystemen gebruikte afkortin gen als mac, pas, net en fit het hunne toe bijdragen. Het onderzoek is verricht onder auspiciën van de Amerikaanse rege ring. MIAMI (AFP). De Boeing-727 die maandag gedwongen werd naar Cuba te vliegen, is gisterochtend naar Miami teruggekeerd zonder de 86 passagiers. Dezen zijn pas later op de de dag met chartervliegtuigen over gevlogen. AMSTERDAM: Gisterochtend klokslag tien uur rommelde een bescheiden ontploffing over het Marine-etablissement op Katten burg: de vier torens van het „Ma rine-paleis" werden opgeblazen. Toen de stofwolk was opgetrokken bleek dat een van de vier het ge weld van de explosieven had door staan de andere drie hadden het onderspit gedolven. De stad Antwerpen, een goede stad zoals veel Vlamingen zeggen, veel Vlaamse dichters geschreven hebben en veel Brabanders en Zeeu wen uit ervaring weten, maakt af en toe ook wel eens een slippertje. Het blad De Nederlandse Onderneming, tijdschrift van het verbond van Ne derlandse ondernemingen, geeft daar van een onthullend voorbeeld. Het schrijft dat Antwerpen tn een gids van zijn haven een grote haart heeft opgenomen van de Westenro- pese havensteden. Op die kaart ont breekt de naam van één haven, toe vallig de grootste van de wereld en toevallig een Nederlandse. Rotter dam. Inderdaad. Het blad schrijft: „Een vergissing? Het kost ons enige moeite de alge mene directie van het Antwerpse havenbedrijf „the benefit of the doubt" te geven. Er mag in Europa nog zo nijver gepoogd worden om via integratie in grotere dimensies te gaan denken, het blijkt voor ve len nog zeer moeilijk om het stof van de middeleeuwse stedenstrijd van zich af te schudden." Over België gesproken, het volgen de stukje komt letterlijk uit een Belgische krant: „In een rijksmiddel bare school in Brussel werd eert tombola opgezet. Verdeling der voor naamste prijzen: Eerste prijs: een dag verblijf in Nederland. Tweedt prijs: twee dagen verblijf in Neder land. Derde prijs: een week verblijf in Nederland." Wat moet je nou met zulke zui derburen? Voor de journalistiek zijn de zo mermaanden nogal eens „komkom mertijd". Er is weinig nieuws, ieder een gaat op vakantie en toch willen de mensen die nog of weer thuis zijn hun krant lezen. De internationale persbureaus grijpen dan nog wel eens naar oude onderwerpen, die al jarenlang uitgemelkt zijn, maar juist in de komkommertijd weer opduiken. Vorige week kwam zelfs het be faamde monster van Loch Ness weer ter sprake. Het persbureau AP meld de dat in Engeland een skelet was opgegraven van een prehistorisch dier, dat best wel eens een tweeling broertje kon zijn van het monster in het meer uan Ness, dat uolgens sommigen echt bestaat. Vergeet u ter sprake. Het persbureau AP meld- gelezen of gehoord mocht hebben. Hier volgt een ongelooflijk ver haal, zeker bij de hitte van de af gelopen dagen. In Brazilië heeft een 64-jarige vrouw een andere vrouw afgeranseld, omdat deze laatste haar man (van de 64-jarige) niet met rust liet. Ze sloeg haar met een stok toen ze haar betrapte bij het flirten. De vrijlustige concurrente had di leeftijd van 105 jaar... Tot slot een citaat van Koekoek, een veelgeplaagd man in de laatste weken die voor zijn partij zo roerig zijn verlopen. In een interview zegt hij: „Ze hebben 't me gezegd vóór ik in de politiek kwam. Koekoek, zei den ze, de politiek da's een en al gemenigheid. Ik wou ze niet geloven. Ik denk: zo erg kan 't niet wezen. Maar toen ik er eenmaal in zat, za( ik dat ze gelijk hadden, 't Is één et a,l gemenigheid en oneerlijkheid." MERIJÏ FREETOWN (Rtr.) Premier Siaka Stevens van de Westafrikaan- se staat Sierra Leone heeft maandag avond melding gemaakt van een komplot om zijn regering omver te werpen met steun van buitenlandse huurlingen. Een betrouwbare bron in Londen zou het invasieplan hebben bevestigd. Stevens werd op 26 april opnieuw als premier geïnstalleerd, nadat jonge officieren van leger en politie de mi litaire leiders hadden afgezet die bij een staatsgreep in maart vorig jaar de macht hadden gegrepen. Sierra Leone staat nu weer onder burgerlijk bestuur. LONDEN (Reuter) De Britse ex-minister Ray Gunter, die het afgeloper. weekeinde uit het kabinet van premier Harold Wilson is getreden, heeft dins dag in een radio-vraaggesprek gezegd, dat er geen werkelijke kameraad schappelijke sfeer onder de leden van het kabinet-Wilson heerst. De 58-jarige Gunter trad zondag af als minister van energievoorziening, nadat hij Wilson had meegedeeld dat hij niet langer deel wenste uit te maken van diens regering. In het radio-interview zegt Gunter echter ook niet van mening te zijn, dat hij onder welke andere leider ook aangebleven zou zijn. „Ik geloof niet, dat onder een andere leider de moeilijkheden van het land overwonnen znllen worden', aldus Gunter. De voormalige minister zegt, dat hij niet gelukkig was over de verdeeld heid tussen het kabinet en het Engelse volk, niet gelukkig in het kabinet en niet gelukkig, dat er geen ware kameraadschap was aan de top. Gunter zegt, dat hij de vrijheid wilde hebben om rustig na te denken over de toekomst van de Labour-partij, die naar zijn oordeel in „heel groot gevaar" komt. Gunter, die uit de vakbeweging afkomstig is, wijt het verval van de La- bourpartij aan een grote kloof tussen het gewone volk en de partij-intellec tuelen die een academische opleiding hebben genoten. Deze intellectuelen zijn volgens Gunter weliswaar zeer integer en zeer bekwaam, „maar zH heb ben met dat wat hen in staat zou stellen het gewone voik te begrijpen." En juist „deze mensen, de traditionele, historische aanhangers, vallen ons in groten getale af. Zij denken niet langer aan ons als aan „onze partij", zo ze?

de Stem | 1968 | | pagina 9