OOPSTER Frans verslaat de Tour de France Aarden: Vertrek van Bogaers klap voor partij DE VONDST VAN JAN VOOR DE RECHTBANK CUBANEN IN DE RIJ VOOR DAGBOEK VAN CHE GUEVARA Hoe Marjan beloond werd De dwergen Het blije leven VOOR DE VAKANTIE borgWaartvrg MINISTER Westduitse majoG. vermoord in Rio Per boot Nieuwe campings Buitelaar In moderne stijl Speelinstuif Allerlei Nog een straat 2 te Breda, vragen ng herenmode en kinder- eve kracht met ambities perspectieven. Goede ho- e sociale voorzieningen. n wordt rekening gehou- of voor het maken van sontact opnemen met de an Driel, tel. 01600-32468. Door de winkelstraten van Besan- con slenterden enkele renners, ge huld in trainingspakken met allerlei opschriften. Ze praatten druk met elkaar en de jongens van Besangon keken vol ontzag naar de groep, die door de straten liep. Ze waanden zich in hun gedachten al tussen die „groten", als ze over een jaar of tien ook hun tour zouden rijden. Want elke jongen die enkele beken de renners ziet op hun rustdag, zo als toen in Besancon, ziet in zijn gedachten op de ranglijsten van ja ren die nog komen zijn naam steeds bovenaan staan. Maar als dan de karavaan weer verder is getrokken, worden die dromen langzaam maar zeker weer verdrongen door het al ledaagse: Ik word politieman, ande ren worden weer rij-instructeur, en ga zo maar door. Maar de renners trekken zich daar natuurlijk niets van aan en genieten volop van hun rustdag, na 14 etap pen van de toch altijd al zo zware Tour de France. Zo hebben de jon gens van de Rizal-ploeg enkele uren vrijaf gekregen, ze kunnen tot 2 uur de stad in, gaan zwemmen, of wat dan ook. Na 2 uur moeten de zakelijke din gen besproken warden. En het groepje renners is nu op weg naar het hotel. Als ze daar aankomen, wachten er al enkele ploegmakkers, en ook de mecaniciens en ploegleider zijn er. Ze gaan het hotel in en in een rustige hoek van de recreatiezaal, bespreekt de chef d'équipe met zijn renners het plan, om morgen, wan neer het in de 15e etappe op weg zal gaan naar Grenoble, een aanval te doen op de gele trui. Hij vraagt de andere renners, zijn troef Col- mar, die 2e in het klassement staat, te steunen, en belooft hen een forse premie, 's Avonds wordt er nog wat nagekaart over de plannen, maar om 10 uur heerst er toch volledige rust in het rennerskwartier op de 1 bovenste verdieping van het Olcon- Hotel. De volgende morgen worden de fietsen in orde gemaakt, de mecani ciens bekijken de reservefietsen, en het gaat op weg naar de Boulevard d'or waar om 10 uur de start zal plaatshebben. Het belooft een mooie dag te wor den, de zon schijnt en de lucht is strak blauw. Dan loopt het tegen tie nen en de burgemeester arriveert om de renners „weg te schieten"'. Het schot klinkt en de karavaan zet zich in beweging. Alles blijft rustig tot aan de 80e kilometer, dan sprin gen Colmar en Reston weg uit het peloton en schudden de jongens van de Kasello-ploeg die hun trui verde digen wakker; ze begrijpen, dat Col- mar alles in het werk zal stellen om de trui van hun kopman, Daniël Laroche over te nemen. Er wordt fel gejaagd en na 30 ki lometer worden de vluchters ingelo pen, en trekt het hele peloton broe- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimiiiiiiiiii Marjan was een meisje, dat met een stok liep. De jongens plaagden haar dikwijls en liepen haar veel achterna. Haar moeder was weduwe. Ze gaf totaal niets om Marjan. Op een dag liep ze weer met haar tas over de straat. De jongens, die haar zagen begonnen van ver te roepen en te schelden. Marjan wilde er hard van door gaan maar ze viel languit over straat. De jongens za gen dat. Ze schrokken vreselijk en liepen hard weg. Een vrouw, die haar zag liggen, liep hard naar haar toe en bracht haar naar huis. Ze zag er vreselijk uit. Toen de vrouw haar verzorgd had en het adres van Marjan gehoord had belde ze haar moeder. Haar moeder schrok erg. Marjan mocht bij de dame blijven totdat ze beter was. Haar moeder j-ag nu goed in hoe slecht ze voor haar dochter was. Ze vroeg vergif fenis aan haar dochter en voortaan zorgde ze goed voor haar. Ellie Bakx, John. F. Kennedy straat 7, Steenbergen derlijk de bergen in. Maar bij de beklimming van de Col d'Auperte worden de Kasello-renraers weer op geschrikt, Jack Dupré van Rizal springt weg, neemt in zijn eentje 3 minuten en komt als eerste over de col, maar in de afdaling doet hij het voorzichtiger en wordt hij ingelopen door de Spanjaard José Belcampo, de Italiaan Tollini, en kopman Col- mar, die op de gele trui jaagt. Da niël Laroche, de drager van de trui doet nog verwoede pogingen om te demarreren, maar cle Rizal-renners begrijpen, dat dit hèt moment is en grendelen het peloton af. 5 kilome ter voor het einde ziet Tollini kans om weg te springen en finisht als eerste vlak voor de drie andere vluchters. Het peloton komt binnen op ruim vier minuten. Daniël Laro che wint weliswaar de sprint van het peloton, maar heeft de trui over moeten dragen aan de Rizal-ploeg, die hem hun kopman Colmar stevig om de schouders heeft gehangen. Frans van Son, Breda. Er waren eens een jongen en een meisje. Ze waren een tweeling. Ze woonden met hun moeder aan de rand van het bos. Vader was drie jaar geleden gestorven. Ze moesten heel hard werken om geld te ver dienen, want ze waren maar arm. Moeder werkte bij een mevrouw. Daar kreeg ze maar vijf gulden in de week. De kinderen werkten de ene keer hier en de andere keer daar. Veel geld kregen ze ook niet. Op een dag ging moeder naar het bos. Opeens zag ze een mannetje voor haar staan en viel flauw. De mannetjes wachten tot ze bijkwam. Ze vroeg wie zij waren. „Wij zijn dwergen", zei een van hen. „Wij we ten, dat u erg arm bent. Als wij bij jullie mogen wonen „dan mogen jullie wensen zoveel je wilt." „Dat mag", zei moeder. En zo leefden ze nog lang en gelukkig. Zelf verzonnen door: Netty Hayes, IX jaar Vlielandstraat 126, Breda. Annemieke va Vugt, Bredseweg 33, Rijsbergen. (Ik responderen met een meisje van 10 of 11 jaar). wil graag cor- „Weet je wat Jan gevonden heeft?" zei moeder v. d. Werf tegen haar man. „Ik weet het echt niet," zei deze. „Raad maar eens" zei moeder. „Ik raad... ik raad van.... een rijks daalder", zei vader. „Mispoes", zei moeder. Ik zal het maar zeggen, een kistje...." „Nou en zei vader. „Laat me toch uitpraten", zei moe der, „een kistje met juwelen". „Met wat", vroeg vader. „Met juwelen...." „Waar?", vroeg vader. „Dat weet ik niet", zei moeder. „Ik zal Jan wel eens roepen. Hij is boven aan het lezen. JanJan..." „Wat is er mam?" „Kom eens even naar bene den". Toen Jan beneden kwam vroeg vader: „Jan, waar heb je dat kistje gevonden?" „Ik zat bij de weg op een berg met zand en voelde wat van ijzer. Toen dacht ik, ik haal thuis een schop en kijk wat het is. Zo vond ik dit kistje." Vader zei: „Bewaar het maar goed, dan verko pen wij het en jij krijgt het geld en dat zetten we dan op de Boerenleen bank". En later toen Jan trouwde kocht hij een mooi, groot huis en leefde daar met zijn vrouw Ria nog lang en gelukkig. Neel van Vugt Hoge Aard IA, Molenschot. Post Rijen. (Ik wil graag' corresponderen met een meisje van 13 of 13 jaar). Ria Verbraeken, Emmalaan 3, Koewacht (II jaar). De zomer met het heerlijke weer, Met blauwe wolken, gouden zon De zomer met het groene gras De bomen groen aan d'horizon De bootjes in de waterplas: De lammetjes, die zijn al groot En zijn al bijna schapen De appeltjes worden een beetje rood, Je kunt ze zo weer rapen. De mensen gaan nu graag naar 't bos Naar alle bomen kijken. Daar loopt een rood met bruine vos Dat moet de zomer lijken. Annemiek v. d. Goorbergh, 11 jaai Kerkwerve 11, Etten-Leur. De personen heten: Jan de boef en de rechter. R. Zo, zo, wie hebben we daar. Is dat Jan niet? J. Jan, dat ben ik meneer de rech ter. Ik heb geen andere naam, dat kunt u toch wel zien meneer de rechter. R. Dat kun je niet zien. J. O, ja, dat is waar meneer de rechter. R. Zo we gaan beginnen. Hoe heet je? J. Dat weet u toch al mijnheer de rechter. I J •Josette Gielen (5 jaar), Frisostraat 29, Zevenbergschenhoek. R. O ja dat is waar. Hm... Hm... Ben je geboren. J. Jazeker anders stond ik hier niet meneer de rechter. R. Ach man, ik bedoel wanneer en op welke datum. J. Zeven maart 1945 meneer de rechter. R. Ben je getrouwd? J. Jawel meneer de rechter. R. Met wie? J. Met een vrouw meneer de rech ter. En niet met een man, meneer de rechter. R. Heb je wel eens iemand gezien die met een man getrouwd is? J. Jazeker mijnheer de rechter, mijn zuster is met een man getrouwd. R. Ga jij maar recht naar de ge vangenis. Verzonnen door: José van Aert Grimhuijsenstraat 30, UI venhout De bloemen gaan open. De wereld is los. Het leven is vrij. De mensen zijn weer blij. Het leven gaat weer varen De mensen aan het sparen. (Het) Hoera! voor 't blije leven. Brigitte van de Voorde Tiberghienweg 35, Clinge. 10 jaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een klap voor de partij," zo typeerde drs. Aarden, fractievoorzitter van de Radicalen in de Tweede Kamer, het aftreden van drs. Bogaers. Er zal gauw gezocht worden naar een geschikte opvolger voor de heer Bogaers als voorzitter. Drs. Aarden heeft gisteren nog eens duidelijk laten uitkomen dat alleen medische redenen tot het aftreden hebben geleid. De heer Bogaers stond bekend om zijn onvoorstelbare werkdrift. Die kenmerkte hem al in de tijd dat hij directeur van het wetenschappelijk bureau van het Nederlands Katholiek Vakverbond toen KAB en lid van de Tweede Kamer was. Hij reisde heen en weer tussen Utrecht Brussel en Den Haag en werd in onderhan delingen gevreesd om zijn fabelach tige feitenkennis. Een andere eigenschap van hem heeft geleid tot zijn vertrek bij het NKV. Als drs. Bogaers iets in zijn hoofd heeft, laat hij dat niet meer los. Uiteindelijk moest bij het NKV de wetenschappelijke medewerker wijken voor de op de praktijk in gestelde bestuurders. In 1963 werd de heer Bogaers mi nister in het kabinet-Marijnen, in 1965 ging hij over naar het kabinet- Cals. Na de „nacht van Schmelzer" in oktober 1966 kwam hij niet in het kabinet terug. Sindsdien stond hij als minister op wachtgeld. Toen drs. Bogaers een paar dagen minister van Volkshuisvesting was zette hij het ministerie op zijn kop door zijn onorthodoxe werktempo. Hij trommelde een van de eerste zonda gen al de topambtenaren bijeen en bleef ze om feiten, studies en cijfer materiaal achtervolgen. In Bogaers- stijl heette het stuwende en bezie lende beleid op „volkshuisvesting" al gauw: pluriform en expansief bouw beleid. Dit beleid werd uiteengezt in dikke nota's, stug en moeizaam ge schreven, waaraan de heer Bogaers op het allerlaatst nog allerlei verande ringen aanbracht. Hij bemoeide zich niet alleen met de grote lijnen, maar ook met punten en komma's. Dikwijls was hij al 's morgens vanuit Laren voor de ambtenaren op het ministe rie. Als een van de laatsten ging hij weg. Voor de weekeinden nam hij dikke pakken ter bestudering mee naar huis. In de loop van vorig jaar werd steeds duidelijker dat de KVP minder en minder beantwoordde aan zijn radicale politieke opvattingen. In de cember zei hij op de partijraad in Arnhem dat nog „een minimum aan vertrouwen" aanwezig was. Ook dat verdween spoedig. Hij werd de voorzitter van de Po litieke Partij Radikalen, die hij in „het nieuwe land" van Dronten met enthousiasme en bezieling presen teerde. „Geef de mens meer ruimte om mens te zijn." werd zijn slogan. RIO DE JANEIRO (Reuter) Een Westduitse majoor, Eduard von Westelnhagen, is in Rio de Janeiro voor zijn woning door twee mannen doodgeschoten- De majoor volgde een opleiding aan een militair insti tuut krachtens een uitwisselingsover eenkomst tussen Brazilië en de Bondsrepubliek. De mannen die hem vermoordden gingen er met zijn tas vandoor. Er is, nu er bij de verzameling van de tips voor deze week een tem peratuur van zo om en nabij de der tig graden boven ons bureau hangt en elk zuchtje_ tocht ontbreekt, ei genlijk maar één zinnige tip voor de besteding van uw vrije dagen te geven: ga zo snel mogelijk naar een plaats, waar u verblijf in en aan de rand van het water kunt vinden, en laat u verder door geen enkele an dere aanbieding tot veel beweging verleiden. En tenminste als er iets goeds in de buurt is maar niet te ver van huis. Wanneer we desondanks hier weer een zestal wenken laten volgen, dan geschiedt dat ten eerste omdat er burgers zijn, die bij deze tempera turen zich kiplekker voelen en nu pas de grootste activiteit ontplooien en ten tweede omdat het in ons land tot de mogelijkheden behoort, dat de temperatuur van de ene dag op de andere vijftien graden zakt. Voorlopig is het consequent u nog even te herinneren aan de mogelijk heid van een boottocht, al dan niet gecombineerd met een busrit. In Westbrabant en Zeeland verkeren inwoners en toeristen in de gunstige omstandigheid, dat er een groot aan bod is: door de Biesbosch, naar Zie- rikzee of Veere, van Willemstad uit naar de Deltawerken, per Spido- boot door de Rotterdamse havens. Dat laatste kan nu ook op vrijdag avond. Over al deze boottochten heb ben zo voor en na al eens een en ander vermeld. Mocht u het alle maal niet meer precies weten, dan kan het VVV-bureau in uw omgeving alle opheldering verschaffen. Zou men een jaar geleden nog hebben kunnen zeggen, dat de cam pings als paddestoelen uit de grond komen, het ogenblik is er nu wel om het wat anders te zeggen: de padde stoelen komen als campings uit de grond. In onze contreien zijn er weer drie, die de aandacht vragen. Een geluk kige omstandigheid. Het aantal be zitters van een tent of een caravan (nadat de auto al eerder was aan geschaft) breidt zich in snel tempo uit. De stukjes grond om die tijde lijke woningen weg te zetten moet derhalve ook groter worden. Het is bovendien aantrekkelijk als er keus kan worden gemaakt en de moge lijkheden tot afwisseling zich uit breiden. U kunt bijvoorbeeld eens naar de camping Patersven bij Wernhout. In (te natuurlijk niet overdreven be scheiden aankondiging lezen we: vrij toegankelijke bossen vennen wei landen. een zwembad, per tent of caravan een eigen stukje grond van tenminste honderd vierkante meter, grote speelweiden en de beste sani taire voorzieningen, dat zijn de voor delen, die de nieuwe camping heeft te bieden. Patersven, gelegen op de grens van Nederland en België, wordt 5 juli geopend. Acht en twintig hectare natuurschoon staan ter be schikking. Zowel voor de passant als voor de seizoenklant zijn plaatsen beschikbaar. Voor het volgend seizoen wordt het geheel nog gecompleteerd door een restaurant, een kampwinkel en grote terrassen, die uitzicht bieden op een aan te leggen zandstrand. Zeventig bungalows zullen dan zijn verrezen om ook in deze secter een uiterst moderne accommodatie te kunnen bieden. Deze zullen kunnen worden verwarmd, zodat ook buiten het zo merseizoen verbleven kan worden op het Patersven. Zondag wordt in Made (camping) café-restaurant Buitelaar geopend. Voorlopig blijft „camping" nog even tussen haakjes staan, omdat daar pas in 1969 over kan worden gespro ken. Niettemin worden aan de kam peerders per tent of caravan reeds direct, zij het provisorische, over nachtingsfaciliteiten geboden. Maar als u nu even van dit kamperen wilt afzien, dan is het alleszins de moeite waard nu al eens een bezoek te bren gen aan de Buitelaar, een combinatie van café-restaurant, vrijetijds-thea- tercentrum en artistiek-creatief ont moetingspunt. Een en ander onder leiding van Fam en Luud van Hees en gehuisvest in een prachtige wit en bruin geschilderde boerderij in de nabijheid van Made. U hebt er dezer dagen al uitvoerig over in De Stem kunnen lezen. Het beste is, als U er meer van wilt weten, er maar eens heen te gaan. LXDA In een fraai en zeer rustig gelegen bosgebied tussen de gemeenten Os- sendrecht, Huijbergen en Hoogerhei- de is een kampeercentrum aangelegd van ongeveer 20 ha, dat onder de naam „Family Land" een belangrijke uitbreiding betekent van de toeris tische inventaris van West-Brabant. Niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief een aanwinst. Het terrein is verdeeld in 500 staanplaatsen van elk minstens 100 m2, die allen kun nen beschikken over aansluitingen voor licht en water. Er is een kamp winkel gebouwd, een restaurant met snackbar en terrassen, sportvelden, een midgetgolfbaan in wedstrijdaf metingen en een eigen manege. Het meest opvallende is het zwem bad van Family Land, met afzonder lijk kinderbad en voorzien van een waterzuiveringsinstallatie en ver warming. Dit bad zal in het najaar nog van een overkapping worden voorzien. Van 8 tot en met 26 juli staat de Stadsschouwburg in Breda weer ge heel ter beschikking van de jeugd en de „speelinstuif". Voor een be drag van f 1,- per dag worden de kinderen uit Breda of van daarbui ten omder deskundige leiding bezig gehouden- Een uitkomst voor de ou ders die daardoor de handen vrij krij gen voor eigen vakanitiegenoegens, maar vooral ook voor de kinderen zelf. Die kunnen zich op ongekende HAVANNA (Reuter-AFP) In Cuba is maandag het dagboek uit-: gegeven van Ernesto „Che" Gueva ra, de Cubaanse leider, die zijn mi nisterspost en andere hoge functies eraan gaf om zich te wijden aan de revolutionaire beweging in La- tijns-Amerika en vorig jaar oktober als guerrillaleider in Bolivia sneuvel: de. Het dagboek, dat 345 bladzijden telt, is door „Che" in zijn guerilla- periode geschreven. Naast medede lingen over het verloop van de strijd komen er beschrijvingen van het harde leven in het oerwoud in voor. Premiei Fidel Castro schrijft hi een voorwoord, niet te kunnen ont hullen hoe het dagboek in Cubaanse hand-en is gekomen. Er was in ie der geval niets voor betaald. (De authenticiteit wordt aangevochten door pres. Barrientes van Bolivia, die zegt dat het dagboek nimmer het land is uitgebracht. Cuba heeft vol gens hem behoefte aan het scheppen vam legenden). Castro schrijft, dat zowel de Boliviaanse regering als de Amerikanen evidente redenen had den om het dagboek niet te publi: ceren. Guevara had bijvoorbeeld „de enorme onkunde van het Boliviaanse leger" aan het licht gebracht en de „talloze slagen, die dit leger moest incasseren van een handjevol vast beraden guerrillastrijders." Felle kri tiek levert Castro, in navolging van „Che", op de leider van de Bolivi aanse communistische partij, Mario Monje, die blijk had gegeven, van „grof chauvinisme". Dergelijke zogenaamd communis tische leiders, aldus Caefcro, staan wat internationalisme betreft nog niet op het peil van de stammen die tegen de Spaanse kolonisatie vochten. Monje heeft volgens hem Guevara's actie o.a. gesaboteerd door in La Paz militante communisten op te vangen die op weg waren om zich bij de guerillastrijders aan te slui ten. Het dagboek is in eerste druk in 250.000 exemplaren uitgegeven. De Cubanen kunnen het gratis in de boekwinkels krijgen. Ze stonden er maandag voor in de rij. wijze uitleven. De lijst van activitei ten staat daar borg voor. Zo maar een greep: soldieren, tekenen en ver ven, electronica, boetseren, typen, ra cebaan, poppen maken, koekjes bak ken, hometrainers, bloemschikken^ pony rij dien, timmeren en figuurza gen. Op een speciaal constructieveld zal de jeugd na ar hartelust kunnen bouwen aan een eigen dorp. Mate rialen daarvoor worden ter beschik king gesteld. Wat ergens anders niet mag, mag wel op de Speelinstuif: het slopen van een echte auto. Nog even deze praktische informatie: De Stadsschouwburg vindt u aan 't van Coothpl-ein te Breda, de „speelin stuif" is van maandag tot en met vrijdag in bovengenoemde periode geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Stuurt u de kinderen er eens heen. Het zal hen bevallen. Wilt u zelf meegaan, ook dat kan. Entrée voor volwassenen is f 0,25. Op de vliegbasis Soesterberg wor den van 3 tot en met 6 (zondag ge sloten) en van 8 tot en met 11 juli open dagen gehouden. Het publiek heeft dan toegang tot het terrein. Er is een tentoonstelling ingericht van oude en moderne legervliegtuigen. Zo zal men er o.a. vinden de Fok ker F 14, de befaamde Tiger Moth, de Closter Meteor, in gezelschap van een Starfighter, een Thunder- streak, een Hawker Hunter, een P 51, Mustang een hoogst moderne Nor throp F 5. Voorts komen er geleide wapens uit Duitsland, o.a. de Nike en de Amerikaanse F 4 Phantom. Ook de Hercules Hawk zal aanwezig zijn. Bepaalde vliegdemonstraties worden niet gehouden, maar wel zal er gezorgd worden voor een zeer in tensief militair luchtverkeer, o.a. met vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en met militaire vlieg tuigen uit Noorwegen, Engeland en de Verenigde Staten. Op 3 juli gaat de basis open voor het publiek van 14.00 tot 16.30 uur. Op de andere dagen is de basis open van 9.30 tot 16.30 uur. Tijdens dit weekend worden in Schijndel nationale schutterswed strijden gehouden. Ze doen dat daar omdat de Schijndelse handboogschut terij Landman's Unie 125 jaar oud is. De wedstrijden, die u gratis kunt bij- tronen, beginnen beide dagen om vier uur, dus u behoeft niet zo vroeg van huis. Wie alles wil weten over handboogschieten moet op het ter rein (aan de Mey graaf, hoek Stenen kamer) maar vragen naar de heer Pijnenburg. Die praat er graag over. Gedurende de gelde vakantieperi ode zullen vier j eugdcircussen dage lijks tweemaal gratis voorstellingen geven in een grote driemasttent op het terrein van de Efteling. De ge zelschappen, die optreden zijn Don Bosco Oudenbosch, Hogerop Goes, Cascade IJsselstein en Atleta War mond. Tot besluit ditmaal nog een boot tocht. Sinds 1 juli en dan tot en met 31 augustus vaart van maandag tot en met zaterdag opnieuw d:e boot- dienst tussen Utrecht en Loosdrecht. inclusief rondvaart over de Loos- drechtse Plassen. De afvaart ge schiedt om 10.00 uur bij de Catha- rijnekade. Men is om 18.00 uur weer in Utrecht terug. Des zondags gaat de boottocht niet naar Loosdrecht, maar naar Nigte- vecht, een prachtig oud Vechtsorpje. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 1968 i

de Stem | 1968 | | pagina 7