Tourst ad Roosendaal in rep en roer aan vooravond Jeugdronde STRUCTUURSCHETS GEREED VOOR GREVELINGENBEKKEN Benoemingen in Bisdom Breda De Jong en Haas „sober in Zeeuws museum TWAALFDE WESTBRABANTSE JEUGDRONDE Kinderen ernstig verwaarloosd Pater Jelsma protesteert tegen ontslag BRITS AANBOD: VREDESMACHT VOOR NIGERIE EXPOSITIE TOT EIND JULI rpapier voor uw ^pen Wegen Voorzieningen De Slemploeg Raad 's-Heerenhoek naar installatie van oud-burgemeester Debussy-recital doorgegaan als b. en w. bezwaar hadden gekend Boerenkrijg Dierenmishandeling Loonsverhoging Celibaat VI F. A. van Peecke; Putter: A. Stoutha- Zaamslag; M. M. VI. Verbeke; P. M. Gent; D. van Zet- A. N. v. d. Bergen; C. van Dalen; L. W. .ngoor; A. F. d'Hont; jnis; C. E. Scheele; E. Verlinde; P. A. n; J. F. Diêleman, tan. J. A. van Doese- Sluiskil; W. K. van t; A, J. Jansen, Wa- Lijbaei't; J J. Ploe- rstraeten, Philippine; H. de Regt, Biervliet; ofdplaat. Dees; F. Rijnhout, ker. Axel; J. P. Bak- B. L. M. de Bruij- ten. Vogelwaarde; C. a, Nièuw-Namen; J. Hoek; P. Klaassen, Moorthamer, Hon- er Poel, Heikant; J. St. Landbouwhuishoud- ies. 1; C. Cevaal; M. Dees; 'aas; L. v. Grol (met I de Jonge; C. Maas; iet loi); C. Riemens; Vasseur; R. v. d. Vel- C. v. d. Weele; M. aert; P. v. Weert, e Back; I. Bareman; Beeldens; A. Bos; I. 1; E. Dekker; M. Gort; Kayser; P. de Krij- v.d. Meide; R. Meier; Vaal; A. Verdurmen; van Waes; I. Yse- Bree; R. de Bruijne; Dieleman; A. Drab- I. Goossen; C. Guil- J. Muller; B. Op- orter: N. de Pooter; •.d. Ree: I. de Ritter; heele; A. Wisse; C. H: H. Beeldens; S, ize; A. Everaert; A. Jonge; R. Meier: D. Putter: C. Strab (met P. de Ritter; M. Val- A: M. Baremans; N. ireur; R. Cleemputte; eman; T. v. Es; A. ia; F. Herrebout; R. assen; M. Neels; F. e; M. v. Straaten; L. ssel. t. Bakker; F. v. Cad- n, A. Dreve; D. v. isen; D. Hamelink; E. ;eman; N. Knippe; R. aas; E. v.d. Ree; T. os; L. Traas; J. Slock rmeulen. n Is blijl In van leer te j biedt Ik bril- lips in DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 1968 Renners uit de Dagblad De Stem-ploeg en de V.W.-equipe luisteren naar raadgevingen van ploegleider Wim Hendriks. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale besturen van Zeeland en Zuid- Holland en een groot aantal col- leges van b. en w. in de beide provincies vonden enige tijd ge leden een omvangrijk werkstuk naast hun ontbijtbordjes: de struc tuurschets voor het Grevelingen- bekken, ontwikkeld door het da gelijks bestuur van de stichting Recreatieplan Grevelingenbek ken. De structuurschets tekent in globale lijnen de inrichting van een recreatiegebied, dat grote ge deelten van twee provincies om vat: in totaal bijna 15.000 ha De colleges van G.S. van Zeeland en Zuid-Holland hebben inmiddels de structuurschets ter goedkeuring aan de Staten voorgelegd. De Staten van Zeeland zullen in hun najaarsverga dering de schets beoordelen. Wordt die goedgekeurd, dan kan de stichting haar onderzoek verder voortzetten, waarna de plannen voor deze „speel tuin van Europa" in de streekplan fase kunnen worden gebracht. Het Grevelingenbekken is als groot recreatiegebied welhaast ideaal ge legen. Het ligt op zodanige afstand van de grote bevolkingscentra, dat het uitstekend voor dagrecreatie ge schikt is. Het sluit bovendien aan bij reeds bestaande recreatiegebieden 'Goeree en Schouwen), maar het heeft een duidelijk verschillend ka rakter. Door zijn nevenfunctie (wa- krspaarbekken) kan er een zodanig waterpeil worden gehandhaafd, dat- een indeling in water en land kan "htstaan, die een zeer gevarieerd latuur- en recreatiegebied oplevert De structuurschets draagt als ske let een stelsel van wegen die het ge- bied zullen moeten ontsluiten. Be- «ngrijkste daarvan zijn de dammen- weg en de toekomstige middenroute, h'e aansluiting geeft op de Zeeland- hrug van het grootste belang. Voor benouwen-Duiveland wordt gedacht aan een nieuwe weg langs de noord- Kant van het eiland. Een spoorlijn, dwars door het ge hele deltagehied, zal pas aldus de ..ructuurschets het gebied volle ns kunnen ontsluiten Deze spoor weg zal grotendeels parallel aan de "Uddenweg lopen. Via Onltgensplaat "u een aansluiting aan het Noord- 'ahantse wegennet worden gemaakt aardeor het Grevelingenbekken °k een directe verbinding naar het aarien zou krijgen. di iff- 's 00'5 no°hzakelijk, zo zegt de Enting, om vanuit het noorden een eer directe toegang tot het te ont- uiten gebied te krijgen. Het toekomstige waterpeil wordt tr«i,°ng,?veer één meter onder N.A.P. LV? ,?afd- Het Grevelingenbekken by die waterstand ongeveer 8.500 ha „nat" en ongeveer 5.500 ha „droog" recreatiegebied omvatten. De kleine watersport zal o.a. te recht kunnen in het gebied van de voormalige mosselbanken tussen Stel lendam en de Hompelvoet. Het oos telijk deel van het bekken komt het meest in aanmerking voor situering van een eventueel waterspaarbek ken, omgeven door randmeren, die de recreant bij het spaarbekken van daan houden. Tot watersporteentra van de eer ste orde worden Bruinisse, Brouwers haven, te zamen met de haven van Den Osse, Seharendijke, Stellendam en Herkingen aangeduid. Centra van de tweede orde worden Zonnemaire, Kabbelaarsbank, De Val (Zierikzee) en Battenoord. Centra voor dagrecreatie zijn ge dacht op de Plaat van Oude-Tonge, op de mosselbanken bij Stellendam, op de punt van Goeree, op de Kab belaarsbank en bij de Zoutehaard bij Ellemeet. Brouwershaven wordt een zwaartepunt voor de dagrecreatie op de zuidelijke oever van de Grevelin- gen. Het wordt nodig geoordeeld het eiland Dwarsindeweg tot een goed toegankelijk schiereiland te maken, door aanleg van een dam of instel ling van een veerdienst. Langs de hoofdwegen in het gebied zullen gro te horecabedrijven met enorme par keerterreinen komen. Ook is reke ning gehouden met het hand over hand toenemende verschijnsel van de tweede woning, die bij pensionering van de eigenaar vaak tot eerste wo ning wordt. De gebieden waar deze woningen gebouwd mogen worden zullen in principe dicht bij de ver zorgingscentra komen te liggen. Op nieuw te winnen land zijn kam- peercentra van de tweede orde ge projecteerd. De werkelijke grote kampeereentra komen op de mossel banken ten oosten van Ouddorp-ha- ven en op de slikken van Flakkee. In -deze totale inventaris neemt een groot recreatieproject van de N.V. Öporthuiscentrum te Rotterdam een aparte plaats in. Dit recreatiecomplex bevat op klei nere schaal vrijwel alles wat de structuurschets in het groot te bie den heeft. (Van onze correspondent) BRUSSEL In een Nederlands gezin, dat zich onlangs te Lanalcen, net over de Belgische grens bij Maas tricht had gevestigd, is een ernstig geval van verwaarlozing van kinde ren ontdekt. De dood van een jongetje van elf maanden uit het gezin was voor een arts aanleiding aangifte te doen bij het gerecht te Tongeren. Bij een on derzoek ter plaatse werden onder onbeschrijflijk onhygiënische om standigheden nog drie verwaarloos de kinderen ontdekt', een tweeling zusje van het overleden jongetje en twee kinderen van twee en vier jaar. De kinderen zijn onmiddellijk naar een. tehuis overgebracht. De ouders zijn aangehouden. (Van onze r.t.v.-redacteur) HILVERSUM Pater S. Jelsma, chef van de afdeling informatieve programma's bij de VPRO-televisie, vorige week door zijn bestuur op non-actief gesteld, heeft hiertegen protest aangetekend. Op de vraag aan pater Jelsma wat hij nu gaat doen verklaarde deze: „Ik weet het nog niet, misschien kom ik nog eens bij de KRO solliciteren. Maar dat is nog zeer onzeker." LONDEN (AP) Engeland heeft gisteren aangeboden een troepen macht naar Nigerië te sturen voor ten hoogste zes maanden om te hel pen de vrede te handhaven als er eenmaal een staakt-het-vuren is be reikt tussen Nigerië en Biafra. Minister van staat voor het ge menebest lordShepherd verklaarde in het Hogerhuis dat er een batal jon troepen zal worden gestuurd op voorwaarde dat de andere gemene- bestlanden ermee akkoord gaan op gepaste wijze aan het contingent bij te dragen, en vooropgesteld dat de beide partijen in de Nigeriaanse bur geroorlog om een buitenlandse troe penmacht verzoeken. Shepherd zei verder dat Engeland 600.000 dollar zou schenken voor oorlogsslachtoffers, ook onder de I- bo's, Engeland had al 48.000 dollar aan het Rode Kruis gegeven. De Biafraanse leider Ojoekwoe heeft maandag verklaard dat hij geen hu manitaire hulp wenst aan te nemen van „halfslachtige en huichelachtige" regeringen en bronnen. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij daarmee vooral Engeland op het oog had, dat volgens hem wapens levert aan de federale Nigeriaanse troepen. „Wat voor zin heeft hulp van een re gering die met de ene hand brood, boter en medicijnen aanbiedt, en met de andere wapens levert voor de ver nietiging van ons volk nadat dat ge voed is Zou Engeland in 1943 zulke hulp van Duitsland hebben aangeno men zo vroeg kolonel Ojoekwoe. Ojoekwoe die vertelde dat er mo menteel ruim vier en een half mil joen ontheemden in Biafra zijn, sprak ook zinspelend op de Verenigde Staten over het cynisme van som mige regeringen „die er de voorkeur aan geven hun hulp ter waarde van miljoenen dollars via Lagos te stu ren." (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Tourstad Roo sendaal raakte dinsdag in rep en roer. Aan de vooravond van de start van de twaalfde internatio nale Jeugdronde van West-Bra bant kwamen 35 ploegen van 15 renners naar de stad om zich op te maken voor het grote wieler spektakel. Vandaag klimmen de jongens van 11 tot 15 jaar in de pedalen voor de eerste etappe over België van Roosendaal naar Zundert v.v. Op de wielerbaan van de bloemencorsostad begint vanmiddag om half twee een ploe gentijdrit. Gistermiddag bij het afhalen van de rugnummers en truien was de sfeer onder de renners al zeer ge spannen. Piekfijn uitgeruste Zweden, Denen, Engelsen en Belgen dwongen bewondering af. Zelfbewuste Zeeuwse en Brabantse ploegen draaiden hun proefrondjes door de stad.. De 12- jarige D. Zaman uit Hulst, van de Coca Colaploeg fietste broederlijk naast Bobby Wotton en Bjernd Soren- sen. Lars Ove Hanssen, die de Jeugd ronde voor de eerste keer rijdt, stak z'n licht op ijb de Zeeuwsch-Vlaamse ploeg van sponsor J. van Aart, Kop man R. Roels uit St.-Jansteen en al z'n kameraden uit Koewacht, Heikant en Nieuw-Namen trokken er hard aan. De Jeugdronde-karavaan telt dit jaar negen nationaliteiten, maar ren ners kennen geen taalmoeilijkheden. Vooral deze jongeren hebben hun eigen vakjargon. Ze spreken met handen en voeten. De Zeeuws-Brabantse ploeg van Dagblad De Stem heeft dit jaar de 40-jarige Middelburger Wim Hen driks als ploegleider. Wim is in Zeeuwse wielerkringen een grote be kende als commentator bij wedstrij den. Hij is Dick Oole opgevolgd, die wegens werkzaamheden verhinderd is de Stem-ploeg te leiden. Het vijf tiental van Dagblad De Stem bestaat uit J. Hack, Roosendaal, Th. Jacobs, Breda, J. Schoonen, Bergen op Zoom, H. Frijters en C. Vroegrijk uit Zegge, C. Nagtzaam, Oud-Gastel, R. Zaman en N. Fassaert uit Hulst, P. Bierkens Dinteloord, K. de Bruin Steenber gen, A. Meesters, J. Riemersma, J. Hontelez, C. Valentijn en P. van Deelen uit Roosendaal. Vanmorgen om half elf zal Tour baas Antoon Rademakers aan de Roo- sendaalse Laan van Brabant het startschot geven. Via Wouwsche-Plan tage (10.55 uur) bereiken de ren ners de Belgische steden Kalmthout- sehoek, Essen en Nieuwmoer. Bij Achtmaal (12.25 uur) gaan ze weer de grens over om de Zundertse wieler baan te bereiken (12.55). Na de ra vitaillering begint daar om half 2 de ploegentijdrit. Om half vier zet de karavaan zich in beweging voor het tweede gedeelte van de geneutrali seerde etape Zundert-Roosendaal. De doorkomsten zijn Klein Zundert 15 40 Schijf 16 15, Rucphen 16.35, Roosen daal - Markt 17.15 uur. De avond show bestaat voor deze eerste etap pedag uit bokswedstrijden, die ge organiseerd worden door de boks club Roosendaal. Daarna volgt om 21.15 uur op het podium op de Markt de eerste feestelijke prijsuitreiking. De tweede etappe op donderdag voert van Roosendaal naar Breda v.v. (Van een onzer verslaggeefsters) 's-HEERENHOEK De gemeente raad van 's-Heerenhoek houdt zater dag een openbare raadsvergadering. De opzet is, dat het ene agendapunt, de vaststelling van de uniforme bouwverordening, gauw is bekeken. Direkt na de vergadering immers zullen de raadsleden in de autobus stappen en naar Leende rijden om daar de installatie van oud-burge meester R. O. M. Waelput van 's-Hee renhoek als burgemeester van Leende bij te wonen. De raadsvergadering begint 's mor gens om 8 uur. Over de bouwveror dening schrijven b. en w. aan de raad, dat alle gemeenten in verband met het in werking treden van de nieu we woningwet, vóór 1 augustus 1968 nieuwe verordeningen moeten vast stellen. Zij stellen voor om de nieuwe bouw verordening overeenkomstig het ont werp en met inbegrip van een aan tal voor Zeeuwse gemeenten aanbe volen wijzigingen vast te stellen. (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG In de serie ex posities door Zeeuwse beeldende kun stenaars in het Zeeuws museum is tot het einde van deze maand een tentoonstelling te zien van het werk van de beeldhouwer Peter de Jong uit Middelburg en de schilder Jan Haas uit Vlissingen. In tegenstelling tot het bonte van de vorige tentoonstelling, van Lies- beth Binkhorst en Peter de Both, overheerst thans de soberheid. Die soberheid komt op de eerste plaats voor rekening van het werk van Jan Haas, die zelfs met een carnavals impressie, of -expressie, zo men wil, weinig warmte en vreugde weet op te wekken. Toch zijn dat de twee elementen, die een dergelijk feest kenmerken (voor wie het kent, na tuurlijk). Haas is een kunstenaar, die iets wil zeggen met zijn werk. Dat staat buiten kijf. Die boodschap staat trou wens twart op wit onder één van zijn tekeningen: „Love is the only reason tot exist". Maar het werk is technisch niet overal af. Zo getuigt „Moeder en kind" (7) van een fijne uitdrukkingswijze. Wat hier echter opvalt is, dat het gelaat vein de moe der zeer eenvoudig, juist daardoor zeer knap, op papier is gebracht, ter wijl het babykopje zeer „druk" is, alsof Haas er veel moeite mee heeft gehad. Bij „Man en vrouw" (2) is een (seks)verhaal te fantaseren. De man doet, met alleen een gebloem de blouse aan, terwijl hij zich dui delijk schaamt, wat belachelijk aan. De vrouw daarentegen „poseert" eerder uitdagend. Wat opvalt is, dat het steeds weer om hetzelfde of bijna hetzelfde man netje en vrouwtje gaat, nu eens met dan weer zonder kinderen. Rijk aan uitdrukking kunnen wij ze niet noe men, eerder vaal. Wij werden er eerlijk gezegd warm noch koud van. Dat „bleke" van de prenten van Haas komt, als achtergrond, het werk van Peter de Jong juist ten goede, (zoals hij ons trouwens zelf toever trouwde). Het beeldhouwwerk is van verschillend materiaal, van marmer tot hout toe. Het „Zittend meisje", ln muschelkalksteen (21), is lief en charmant tegelijk. Naast 't evenwich tig lijnenspel van het „Zittend torso" (18) valt de „Staande vrouw" (19) op. Lang en dun als een den, zeer ge stileerd en bijna abstract, is hier toch geen sprake van een eentonig heid. Integendeel, de figuur is vol beweging. Een tegenstelling tot dit beeld vormt het „Zittend naakt" (29) Fors en geaccentueerd, gaat daar eên warmte van uit, die wij bij Jan Haas zo node missen. Bij aankoop van werk op deze ten toonstelling is de subsidieregeling van toepassing. CH. S. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeentebe stuur van Middelburg zou het Debus- sy-recital vorige week dinsdag wel licht toch hebben laten doorgaan, in dien het op de hoogte was geweest van de bezwaren, die de uitvoerende kunstenaars, Bernard Kruysen en Hans Henkemans, tegen de afgelas ting bleken te hebben. Dat blijkt uit het prompte ant woord, dat b. en w. geven op de schriftelijke vragen over deze aan gelegenheid van het C.H.-raadslid drs. H. Hietkamp. B. en w. schrijven voorts dat, al vorens te hesluiten tot de afgelas ting, contact is opgenomen met de directie van het Holland Festival te Scheveningen. Meegedeeld werd, al dus het gemeentebestuur, dat het concert kon worden geannuleerd. Daarbij moest overigens toch een bë- langrijk deel van het overeengeko men bedrag worden betaald. Op geen enkele wijze werd gesuggereerd dat de betrokken kunstenaars, ondanks het feit, dat er slechts 34 kaarten waren verkocht, het concert had den willen laten doorgaan. De vraag van het raadslid of het geven van culturele evenementen niet altijd een financieel risico inhoudt wordt bevestigend beantwoord. Daar aan wordt echter toegevoegd, dat gezien de omvang van het te ver wachten publiek hier geen sprake meer was van enige evenredigheid tussen de subsidiëring door de over heid en de omvang van de groep waaraan deze subsidie ten goede zou komen. De afgelasting heeft een be sparing van ongeveer f 2.000 opge leverd. B. en w. hebben geen enkele reden om aan te nemen, dat het Holand Festival Middelburg een volgende keer niet meer in zijn aktiviteiten zou betrekken. „Wel zijn wij van oor deel, dat de keuze van evenemen ten in het vervolg mede zal moe ten worden beinvloed door de thans opgedane ervaring", zo besluit het gemeentebestuur. (Van onze correspondent) BREDA Bisschop H. Ernst heeft op diens verzoek per 1 september eervol ontslag verleend aan J. Dek ker ais pastoor van de parochie St. Jan te Oosterhout. Tot opvolger van pastoor Dekker is benoemd A. C. P. M. Hack uit Bavel. moderator aan de school voor detail handel St. Olof te Breda. Tot opvolger van mgr. A. van Loon die met emeritaat is gegaan als pas toor van de parochie H. Antoniu; te Oosterhout, heeft de bisschop be noemd W. C. Baars, thans pastoor in Sint Jansteen. Tot opvolger van pas toor \V- Baars, die naar Oosterhout gaat, heeft de bisschop als pastoor in Sint Jansteen rector P. van Lecuwe, moderator van de Sint-Franciscus- kweekschooi te Breda. Als opvolger van de onlangs over leden pastoor H. Koopmans heeft bis schop Ernst benoemd tot pastoor van de parochie H. Lambertus in Etten F. Zander, thans pastoor in Biervliet. De benoeming gaat 1 augustus in. Tot pastoor in Biervliet is benoemd G. Temmerman, thans kapelaan in Oosterhout, parochie H. Huisgezin. De opvolger van pater (Severinus) P. A. Jans ofm cap. als rector van het ziekenhuis en assistent van de rectorale hulpkerk te Sluiskil is be noemd pater (Martialis) J. P. Mik kers ofm cap. De bisschop heeft A. Schoenmakers thans kapelaan in de Martinuspa- rochie te Breda-Princenhage, be noemd tot kapelaan van de H. Mar telaren van Gorcum in Bergen op Zoom. Zijn opdracht is, zich nader te oriënteren in de vraagstukken, die verbonden zijn aan een eventueel nauwer samengaan van de drie bin nenstadsparochies H. Maagd Maria, H. Josep.i en H. Martelaren in Ber gen op Zoom. Bisschop H. Ernst heeft een aantal studieopdrachten gegeven. Alle stu denten zullen zich laten inschrijven aan de katholieke universiteit te Nij megen. J. Commissaris, tnans kapelaan te Zierikzee, .zal pastoraal theologie gaan studeren; C. van Eyck, staflid Diocesaan Pastoraal 'Centrum, zal pastoraal theologie studeren; A. Hom mel, onlangs priester gewijd, gaat missiologie studeren; A. Pelkmans, thans kapelaan te St. Willebrord. gaat pastoraal theologie studeren. J. Koevoets en J. Kort, die hun studie aan de theologische faculteit te Tilburg hebben voltooid, gaan in Nij megen respectievelijk dogmatische theologie en godsdienst-filosofie stu deren. Zij worden geincardineerd in het bisdom Breda, hetgeen betekent dat zij het voornemen hebben zich te gelegenertijd te laten wijden tot priester van het bisdom. De bisschop heeft ter beschikking gesteld als godsdienstleraar en be noemd tot moderator: drs. J. Jespers, secretaris van het bisdom, voor de St. Franciscuskweekschool te Breda, die tevens reetor van de broeders wordt; J. A. Willemsen, kapelaan te Bergen op Zoom (Goddelijke Voor zienigheid) voor de N.O.-sehocl voor meisjes te Bergen op Zoom. De bis schop heeft eervol ontslag verleend aan A. Vercauteren als rector van het St. Elisabethsgesticht in Roosendaal, Hij blijft hier woonachtig. Tot zijn opvolger is benoemd J. Melsen, kapelaan te Rsamsdonksveer De bisschop heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan J. Geerts als bedrijfsaalmoezenier in Etten- Leur, Oudenbosch e.o. Deze zoekt een nieuwe functie. Tot waarn. be drijfsaalmoezenier voor dit gebied is bnoemd rector J. Sterkens in Roo sendaal. Tot conrector van het St-Ignatiuszie- kenhuis is benoemd dr. A. Blommer- de. De twee kapelaans van de par. de Goede Herder te Breda (M. van Bil- sen en G. van Leijsen) zullen ook ka pelaan zijn van de aangrenzende pa rochie van het Heilig Kruis. Deze twee parochies behouden hun pastoor maar zullen pastoraal één werkge bied vormen. Aan 't team wordt nog een weekend-assist.mt toegevoegd, te weten de heer C. van Eyck. Als opvolger van drs. J. Jespers heeft de bisschop tot secretaris van het bisdom Breda benoemd R. Smit. Hij blijft zijn studies aan de R.K. U- niversiteit te Nijmegen voortzetten. Bisschop Ernst heeft de volgende be noemingen van kapelaans gedaan P. Pontenagel sscc te 's-Heerenhoek (te vens streekkapelaan); H. Boogaars w.p. te Wouw; A. Burm (thans kapelaan in Leur) te Raamsdonksveer; P. van Hecke (thans kapelaan te Bre da, Oranjeboomstraat) in Bergen op Zoom (parochie Goddelijke Voorzie nigheid); J. Garritsen c.r.l. (thans kapelaan in Oosterhout, parochie H. Antonius) in Breda, parochie Onbevlekte Ontvan genis, Oranjeboomstraat; A. Claerhoudt (thans kapelaan in Oosterhout, parochie van Sint-Jan) te Leur. Drie nieuw-gewijde priesters heb ben van de bisschop een benoeming gekregen: als kapelaan te Sint-Wille- brord A. de Bok; als assistent te Ber gen op Zoom, parochie H. Jozef W. de Blok; als assistent te Dongen, paro chie H. Laurentius L. Peeters. Aan kapelaan M. Broos te Wouw heeft de bisschop toestemming ver leend stage te lopen aan het vor mingscentrum Vinea Domini te Wit- marsum (Friesland). Men las en hoorde de laatste tijd nog al wat kritische opmerkingen ten aan zien van het zojuist goedgekeurde wetsontwerp tot verhoging van de ver goeding der Kamerleden. Naar mijn mening is deze kritiek vaak genoeg on rechtvaardig te noemen en ongefun deerd; veelal voortspruitend uit ondes kundigheid, hetzij ingegeven door pure afgunst. Tenslotte draagt men als Ka merlid medeverantwoordelijkheid voor het wel en wee van ca. twaalf miljoen Nederlanders. Mits men zich daarvan terdege bewust is en zijn (of haar) taak een beetje serieus opvat zal men er niet „slapende rijk" van worden. Hoe dan ook, de hartverscheurende komedie, dezer dagen door de zeer de mocratische Boerenpartij opgevoerd leek mij wel allerminst geschikt om boven genoemde kritiek te ontzenuwen. Ten eerste is het Binnenhof niet de geëigende lokaliteit voor het uitknok- ken van interne partij-veten. Geen zin nig mens zal beweren dat zulk inters- sant gebeuren het aanzien van de Sta- ten-Generaal verhoogd heeft; laat staan dat van de Boerenpartij als zodanig. Ten tweede, zijn onoverkomelijke meningsverschillen binnen een bepaalde partij of fractie nimmer uitgesloten te achten, de betrokkenen dienen volgens mij in zo een geval de juiste conse quenties daaruit te aanvaarden. Men heeft zich immers door de be langhebbende kiezers, c.q. partijleden op het paard laten zétten, waar nodig met behulp van de „image" die de partij-van-Koekoek nu eenmaal had. Is de handelwijze van de heer Harmsen c.s. so wie so weinig elegant te noemen, zij maakt ook de indruk te getuigen van een lichtelijk cynische ignoratie van de intenties onder het kiezersvolk. BREDA L. Pison Naar aanleiding van de „z.g. dieren mishandeling", kan ik het niet nalaten, om ook eens mijn stem te laten horen. Als dierenvriendin en lid van de die renbescherming heb ik een bijzonder goede kijk op de verhouding mens-dier. En als er van een liefdevolle verhou ding ooit sprake is, dan is het wel tus sen deze man en zijn hond geweest. Ik heb ze beiden dikwijls gadegeslagen en de oprechte aanhankelijkheid was hart verwarmend. De baas was alles voor de hond maar ook omgekeerd. Ik heb mijn heer S. steeds bewonderd, want niets wat hem teveel, om zijn hond het ple zier van een wandeling of fietstocht te gunnen. Weer of geen weer, hij trok er op uit, een blije baas en een blije hond. Zo'n baas zou ik vele honden toewensen! Bergen op Zoom A. Soffers 1. De minister acht minimumloon niet te laag. 2. Tweede Kamer akkoord met ver goeding kamerleden van f 20.000 op f 40.000 per jaar Misschien zie ik het scheef, maar ik ■vind hef toch bedonderd. Dat het geen 2 of 3 procent is, maar honderd KLUNDERT, L. v. d. MIERDEN. "Met verbazing heb ik 't ingezonden stuk van mej. v. Damme uit Hontenis- se gelezen. Mej. v. Damme begrijpt niet de strekking van mijn citeren van prof. Berkhouwer en bisschop Diony- sius. Toch is 't heel simpelAls andei's- denkenden verwerpen ze natuurlijk het gezag en de onfeilbaarheid van de paus, maar stellen vast dat deze bij Vaticanum II in de katholieke kerk overeind zijn gebleven. Zoals iedere katholiek natuurlijk weet, want het kan niet anders, staat het ons niet vrij de uitspraak van het kerkelijk leergezag te negeren, als ons dat beter uitkomt. Men kan die uit spraken wel negeren, maar dan houdt men op rooms-katholiek te zijn, dan vervalt men in „vrijzinnigheid". Paus Paulus heeft donderdag 25 april 1968 verklaard dat de door de kerk aan vaarde tradities, leer en wetten in géén geval door de rooms-katholieken ter discussie gesteld mogen worden. De paus kantte zich tegen „bepaalde rooms- katholieke kringen" die de door paus Joannes gebrachte vernieuwing aan grijpen om niet goedgekeurde wijzigin gen in de kerk in te voeren die de leer van, en de tucht in de kerk aan tasten. Bij verscheidene mensen, aldus de paus, is de gedachte aan verandering in de plaats gekomen van de gedachte aan „aggiornamento". De leer kon wor den uitgediept, geïntegreerd en in dui delijke begrippen gevat en uiteengezet worden. Maar over twee dingen kon niet gediscussieerd worden n.l. de door de traditie en het kerkelijk leergezag gesanctioneerde geloofswaarheden en de kerkelijke wetten met de daaruit voortvloeiende gehoorzaamheid aan hen die tot het herderlijk bestuurs ambt zijn geroepen dat door Christus is ingesteld en door de kerk ontwik keld en uitgebreid. Daarom, aldus de paus, kunnen er wel vernieuwingen zijn, evenals een dialoog met andere christenen en reli gieuze vrijheid, maar géén gewetens vrijheid als criterium voor de godsdien stige waarheid. En dan komen we aan „het praktijk geval'*: U zult zich zeker nog wel de deining herinneren die er een hele tijd geleden ontstaan was rond het toneel stuk „Der Stellvertreter" (de Plaats bekleder) van Rolf Hochhut, waarin paus Pius XII z.g. door het slijk werd gehaald. Daar- heeft de Volkskrant in een paar nummers prachtig op gerea geerd; daar zullen ze u beslist nog wel aan die nummers kunnen en willen helpen. De inhoud kwam in een paar woorden gezegd hier op neer dat in opdracht van paus Pius XII z.g. er duizenden joden door 't Vaticaan wer den verborgen en indien mogelijk ook verder geholpen. Dit is hierin (in die Volkskrant) ook door vooraanstaande joden onderstreept. Hiermee ging de rooms-katholieke kerk voor met het in praktijk brengen van 't spreekwoord „Nood breekt wet". En het was een afschuwelijke nood En nu nog even een ondeugende vraag van mijn kant: Sinds wanneer zijn pas toriehuishoudsters zo bedreven in kerk geschiedenis Dit is ook een „denker tje". BREDA Mej. D. Bossin1-

de Stem | 1968 | | pagina 5