*»NEN «KS '<wfP \49 m ZEELAND OP Z'N BLOOTST Restauratie van Oostkerk-orgel PRUZEN Hitte, bier en regen Adviescommissie „Leven en werken priesters" in bisdom Breda ^vakantie? „Als Hulstenaar was ik nog nooit ontgoocheld" zo nog erg CHAOS BIJ STA TION KWALITEIT r soepen iuitteua i. hermans :ÜSSiag presenteert kip op zh lekkerst UW GUUNAIRE TOPPRESTATIE MMM...F^S-Ki...LEKKER! Ruzie om vuurtje met mes beslecht Dodelijk gas ontsnapt Witte markt met Piot-benzine en Pit-kolen In gesprek m H. Snoek VENTOS KAM PAT?...! om franje houdt.1 BA INKOOP®^ SA VERKOOP >0HS6iHEHftl -LINE IB-SINAS ■NCEE S :oe sickesz 55 WORST Vol Liters Koningin bij beëdiging v. Vollenhoven officier-vlieger Tonny Schieldr naar Haarlem Kunstschilder H. Metsers na opmerking wethouder P. Brand: Overwegbomen bleven dicht Strop Drie gewonden bij frontale botsing DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 1968 rERTENTIE) K/OOR b kan omdab .HERMANS Jwre winkels uxe verpqkKmgen j ^ure,sen/\ce zeqelscjj bonnetjes I degels en goedr I verkocpapparqat J lifcertolïk ~$k echte wan p. zakje 40MBUR5 pies VcïeetodK (ig om wee be nemen 3EKERS. iVOORj Jksëvulde™ IVOOR. |^N MELLS »V00R^ ent u vast wel ïf\ VACUU/W «üagëF biedt aan 3EEL. POND ndcasjes 3en op zookki snfoergen- (Soes ie-Vlissingen *el burg leuzen- Axel A \uooicin: ÏBNMAL (Van een onzer verslaggevers) ZEELAND De vrachtwagen chauffeurs zitten een beetje ver loren tussen het half bloot van de toeristen, die van het veer Vlis- singen Breskens niet beter we ten of het is een plezierboot. Te gen de tijd dat wij de Zeeuwsch- Vlaamse kust vaarwel zeggen om een kijkje te gaan nemen op de Walcherse stranden, begint het onweer zich juist aan te dienen.» Einde van de zomerdriedaagse? Iedereen schudt optimistisch van nee. De badgasten, de hotelhou ders, de frisdrankenleveranciers („eindelijk goeje zaken, meneer") en de benzinepomphouders „vo rige week was het drukker"). „Te erg", verzuchtten de ondank- haren gistermorgen, terwijl het weer bericht de eerste .wolken al vooruit stuurde. Zeeland is geen Eindhoven en dus kon in elk geval de politie in hemdsmouwen de dag doorkomen. Manmoedig sjouwden in Terneu- zen de manen van de kanaalwerken zich naar hun vakantie toe, terwijl WÜ ons tussen de dagjesmensen op weg zetten naar Cadzand. Het strand in Zeeuwsch-Vlaanderen raakt gelukkig nooit vol, al moe ten inmiddels al duizenden de weg erheen gevonden hebben. De wegen naar de duinovergangen staan prop vol auto's en jonge vakantiekelners hollen over de terrasjes van tafel naar tafel, ze zijn de enigen die zich bewegen. Het Groedese en Nieuw- vlietse strand is kalm en vriende lijk als altijd. Zandvoort en Sehe- veningen zijn heel ver weg, geluk kig. In Cadzand gistermiddag de obli gate belangstelling voor de platte schuit van rijkswaterstaat, die zijn gebruikelijke vracht stenen aflevert om hotel Noordzee van de ondergang t# redden. Tegen dat het vloed wordt probeert een driftig sleepbootje de schuit vlot te trekken, hetgeen na veel gesjor en onder gejuich van de vakantiegangers altijd weer lukt. De bries. De lucht trekt langzaam dicht. Roodverhitte hoofden gluren door tentopeningen. De moedigen, die de hitte op het strand met veel zon nebrandolie hebben doorstaan wuiven de hoofden meewarig toe. Die dur ven weer. De wind brengt koelte. Op de kampeerterreinen begint de tocht naar de kampwinkels. Op het strand trekken de kouwelijksten een truitje aan. (ADVERTENTIE) In de buurt van Vlissingen begint het om tien voor vijf te gieten. Het Walcherse strand is binnen enkele minuten leeggespoeld. Moeders vluch ten met onwillige kroost naar tenten en pensions. In Zoutelande kwam de regen blijkbaar te onverwacht. De middelbare dame, die nog gauw even een jurk wilde aantrekken, zag haar schuilplaats van zeidoek in het zand rollen juist toen dat niet kon. Maar het volle Zuiderstrand had het veel te druk met het bijeengaren van de eigen spullen om daar op te letten. Inmiddels zijn er in de laatste drie dagen in Zeeland honderden kisten bier meer verkocht dan vorige week. Aan de kust is er wat dat betreft al sprake van een topdrukte. „Mis schien lijkt het meer", aldus een frisdrankenleverancier uit Hulst, om dat het de afgelopen weken zo bij zonder slecht was. Nu zijn het voor al de kampwinkels, die de voorraad bijna niet aangevuld kunnen krij gen". Aan de kust levert men zomers ook bijzonder veel buitenlandse biersoor ten. De Duitse en Belgische toeristen willen blijkbaar tijdens hun vakantie drinken wat ze thuis gewend zijn. De liters bier staan niet sn ver houding tot de liters benzine. In Zee- KUIKENROLLADE 700qram 6.95 BREDA Overeenkomstig het ad vies van de leden van het Dioce saan Pastoraal Beraad heeft de bis schop van Breda besloten een vaste adviescommissie voor het leven en werken van de priesters in het leven te roepen. Dsze adviescommissie zal eerst alle aandacht besteden aan: verheldering van plaats en taak van de priester; bezieling van zijn leven; en de omstandigheden waarin "U leeft en werkt. Deze adviescommissie zal bestaan wt drie priesters en drie leken. De Priesters worden gekozen uit de le en van het Diocesaan Pastoraal eraad door alle priesters, werk zaam in het bisdom van Breda. De leken worden, op voordracht an de agendacommissie van het locesaan Pastoraal Beraad, be noemd door de bisschop. voor de eerste maal zal de ad viescommissie zitting hebben tot no- ember 1968. Daarna valt de zit- ngsperiode van de commissie sa- en met die van het Diocesaan floraal Beraad: vier jaar. thans is de commissie als volgt samengesteld: hniu11 eerstgekozen priesters öben de volgende hun verkiezing aanvaard: drs. J. J. van der Meer, "A'> deken P. W. Backx en kape laan M. B. J. van Bilsen. Op voordracht van de agenda commissie zijn verder benoemd: mejuffrouw mr. J. M. Th. Gras, drs. J. W. C. van Casteren en drs. V. H. E. van Esch De aldus samengestelde commis sie kan uit of buiten haar midden een voorzitter enof secretaris kie- land wordt zomers uiteraard heel wat meer benzine verkocht dan 's winters. En vooral bij regenweer. Is het ideaal strandweer, dan keert de vakantieganger het binnenland de rug toe en gaat liggen. De Zeeuwse depots v.d. benzinemaatschappijen zijn nogal lakoniek over de zomerse ben- KLOOSTERZANDE Twee zes tienjarige jongens beslechtten in het zwembad van Kloosterzande een ru zie om een vuurtje met een mes. Een van het tweetal liep een steek op in de rug, die door een arts moest worden gehecht. De politie stelt een onderzoek in. Het schijnt dat een van de twee; V. P., aan de ander, D. K. vuur voor zijn sigaret gevraagd heeft, hetgeen de ander weigerde. De vrager zou daarop kwaad ge worden zijn, een mes hebben ge trokken en de achtervolging hebben ingezet, die eindigde met de ge wraakte steek. (Van een onzer verslaggevers) VOORBRÜRG. Voor de eerste en waarschijnlijk voor de laatste keer heeft koningin Juliana gisteren een officiers-beëdiging bijgewoond. Dat kwam door het zuivere toeval, dat tijdens de plechtigheid op het vliegveld Ypenburg haar schoon zoon mr. F. van Vollenhoven zich onder de 16 te beëdigen officieren bevond. Een gebeurtenis die vanzelf sprekend werd gadegeslagen door zijn echtgenote, prinses Margriet. Voor de plechtige beëdiging in specteerde koningin Juliana, bege leid door luitenant-generaal H. Scha per, chef militair huis van de konin gin, de opgestelde troepen. Na de plechtigheid, die werd afgenomen door generaal-majoor D. Berlijn, commandant luchtverdediging, werd er een troependefilé gehouden. Zes helikopters en zes SupeT-Pipercups brachten een eresaluut van de lucht haven. Op 25 juli zal mr. Van Vollen hoven, die beëdigd werd tot reserve- tweede luitenant, de militaire dienst verlaten. Gedurende vijf jaar zal hij volgens contract in drie manden minstens 12 vlieguren moeten maken. De verplichting is hem en de andere officieren opgelegd omdat er anders te weinig rendement van de vliegers opleiding zou zijn. Onder de beëdigde officieren be vond zich ook de tweede luitenant J. J. G. Deurlo uit Breda. zinestroom: „We hebben 't wel druk ker natuurlijk", zeggen ze, „maar daar zijn we op berekend, de tank auto's rijden gewoon wat vaker". Ook zij zitten iet op de regen te wach ten blijkbaai. Laat de zon dus maar komen.... niet te erg natuurlijk. (ADVERTENTIE) Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee 2 'ASPRO'8 Zt&htsneCufeeb f&f FAYETTEVILLE (Rtr.) Rond 400 mensen zijn naar veiliger oorden gebracht toen gisteren chloorgas ont snapte uit een waterzuiveringstank op de luchtmachtbasis Pope bij Fayet- teville in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. Chloorgas, dat ge bruikt wordt voor het zuiveren van water, is bijzonder gevaarlijk. Door inwerking op de ademhalingsorganen kan het de dood veroorzaken. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De witte benzine komt binnenkort onder de merknaam Plot in de handel. Dit is het gevolg van een concentratie, die zich heeft voorgedaan in de brandstofwereld. Tot nu toe hebben 54 handelaren in witte benzine zich verenigd in een naamloze vennootschap, de Commak Nederland in Den Bosch. De bedoe ling is, dat de Commak voor haar leden gezamenlijk de witte benzine inkoopt en onder de nieuwe merk naam via de pompen levert aan de consument. Men is tot deze maatregel gekomen, omdat men sterk vermoedt, dat vele automobilisten een drempelvrees koesteren ten aanzien van merkloze witte of vrije brandstof. Donderdag wordt in Helmond het eerste servi ce-station, waar Plotbenzine ver krijgbaar zal zijn, geopend. Hiermee wordt een eerste stap gezet in de richting van een voor Nederland ge heel nieuwe ontwikkeling: een vorm van het vrijwillig filiaalbedrijf op de benzinemarkt. De prijzen zullen voor de aange sloten pomphouders gelijk worden getrokken, waarbij plaatselijk enkele kleine variaties mogelijk zijn. De richtprijs is 52 cent per liter super- benzine. Er worden thans bespre kingen gevoerd met twintig witte pomphouders, die in de komende maanden onder de naam Plot zul len werken. De Comak verwacht, dat er dit jaar in elk geval nog twtintig tot dertig pomphouders zullen vol gen. Volgens de directeur, de heer C. H. Pols, is de Plotbenzine van pre cies dezelfde kwaliteit als die van de grote en bekende maatschappijen. De witte pompen hebben in de af gelopen jaren tien procent van de Nederlandse markt veroverd. Dit percentage was de laatste tijd vrijwel stabiel gebleven, waarvoor volgens de Commak een complex van oorza ken valt aan te wijzen. Een van de oorzaken zou de genoemde drempel vrees zijn, die men nu hoopt op te heffen. De plannen, die de Commak heeft ten aanzien van de witte benzine zijn volgens directeur Pols slechts een eerste facet. Men wil op brandstof- gebied verder gaan. Zo zullen in sep tember ook „witte" kolen, „witte' centrale verwarmingsinstallaties en ook een „witte" air-conditioning op de markt gebracht worden door de Commak. Voor de vaste brandstof, zoals kolen, wordt dan de merknaam Pit gevoerd. Plot en Pit zijn vruchten van 2,5 jaar studie en marktonderzoek. De „witte" naamloze is mede tot stand gekomen onder invloed van een ad viesrapport voor samenwerking in de brandstofhandel. Dit rapport is sa mengesteld door een commissie on der voorzitterschap van prof. dr. H. O. Goldschmidt. (Van onze sportredactie) AXEL De voetbalvereniging Axel (tweede klasse amateurs) raakte de ze week «n dit seizoen zijn derde spe ler aan een semi-profclub kwijt. Na Hans Herman (St.-Niklaas) en Piet Verpoorte (Gantoise) tekende Tonny Schields nog net voor de slui ting van de transferperiode voor Haarlem. (Vain een onzer verslaggevers) HULST Kunstschilder Hugo Metsers te Hulst, bestuurslid van de plaatselijke kunstkring Van den Vos Reinaerde, voelt zich na de veront waardigde uitingen door wethouder P. Brand (Culturele Zaken) aan zijn adres tijdens de laatste raadsverga dering op zijn beurt ontgoocheld en verontwaardigd. Het ziet er thans naar uit, dat het mislukken van de openiuchtbeeldententoonstelling in het kader van de Reinaertdagen een bijzonder onaangename nasmaak krijgt. De heer Metsers zegt: „Het is nu mijn beurt om ontgoocheld en ver ontwaardigd te zijn". Krachtig luidt (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse hoofdstad heeft gisteravond een on gekende verkeersstagnatie beleefd, doordat om circa half zes het spitsuur de automatische halve overwegbomen (Ahobs) uit zichzelf dichtgingen en langer dan een uur hardnekkig weigerden weer open te gaan. Daar dit verschijnsel zich aan bei de zijden van het station voordeed en aangezien de rij auto's krachtig aangroeide, ontstond een chaotisch verkeersbeeld, zowel op de Kanaal- weg als op de Nieuwlandseweg en de Schroeweg de voornaamste toe- voerweg naar de stadswijk Middel burg-Zuid. Verkeer uit de binnenstad bleef via de stationsbrug de Kanaalweg vul len. Toen de stationsbrug werd open gedraaid nam de verkeersdrukte uit de binnenstad af maar was tevens de kans verkeken, dat verkeersagenten uit de binnenstad konden worden aangevoerd om de versperde over wegen de chaos te verspreiden. Leden van het N.S. personeel leid den met onorthodoxe gebaren het verkeer de overweg over. De automo bilisten namen de situatie met ge voel voor humor op en kwamen na eriig slalomwerk toch op hun bestem ming, zij het veel later dan zij had den gehoopt. Over de oorzaak van de storing kon de plaatsvervangend stationschef, de enige gezagsdrager van de N.S. ter plaatse, ons niets meedelen. Hij wist niet wat er aan de hand was, zei hij en er was ook niemand aan wie het gevraagd kon worden. Zodoende kunnen we niet melden of de bomen na geruime tijd vanzelf weer zijn opengegaan of dat dit door toedoen van menselijke in telligentie is geschied...» zijn repliek: „Nog nooit was ik als Hulstenaar zo eng ontgoocheld De heer Metsers verzekert door geen enkel landelijk blad geïnter viewd te zijn over het mislukken van de openluchtbeeld-ententoon- stelling. „Nooit heb ik gezegd, dat de Hulsten-aren pintenpakkers en smok kelaars zijn. Ik vind het jammer, dat wethouder Brand met geen enkel woord rept over de mislukking van een cultu rele manifestatie. Wèl licht hij uit een door het Algemeen Dagblad ge schreven artikel een regel, die door een correspondent in d-e mond gelegd wordt van iemand, met wie hij zelf geen onderhoud heeft gehad. Als de heer Brand zichzelf en de Hulsterse bevolking beledigd voelt, waarom dan eerst niet de echtheid van de gewraakte uitlating onder zocht, vooraleer de Hulstenaren er onnodig verder mee te kwetsen". De heer Metsers verzekert in zijn hoedanigheid van bestuurslid van de kunstkring, dat het mislukken van de tentoonstelling, die bedoeld was als een culturele en toeristische ma nifestatie voor Hulst, een grote fi nanciële s-trop voor de kunstkring betekent. „Voor mij", voegt hij hieraan toe, „betekent het veel nutteloos geble ken werk en zorg. Ik heb over deze tentoonstelling onderhandeld met het Hoger Instituut te Antwerpen. Ik heb de beelden overgebracht, erbij gewaakt en ze zelfs 's nachts binnen gezet. Ik vin-d het bijzonder jammer, dat dit alles nu nog deze heftig, emo tionele nasleep moet krijgen". Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kerk voogdij van de hervormde gemeen de te Middelburg heeft in het ka der van de restauratie van het orgel in de Oost kerk te Middel burg een brochure over kerk en orgel uitgegeven, die voor één gulden te koop is. De baten zijn voor het fonds tot restauratie van het Oostkerk-orgel. De Oostkerk, een zeer fraaie koepelkerk en een der domineren de elementen van het Middel burgse stadsbeeld, is de eerste hervormde kerk, die in Middel burg werd gebouwd. Het gebouw kwam gereed in de jaren 1666 1667 toen Middelburg een grote economische bloei kende en zelfs zo'n dertigduizend inwoners tel de. Alle andere kerkgebouwen waren tijdens en na de reformatie van de katholieken overgenomen. Ofschoon verschillende archi tecten aan het ontwerp hebben ge werkt, waardoor steeds wijzigin gen optraden, die de totale com positie niet ten goede kwamen, kan men toch, zo wordt in de brochure gesteld van een meester stuk van Nederlandse bouwkunst uit het midden van de zeventien de eeuw, de tijd van de klassicis- tische barok, spreken. De tot- Het front van het orgel van de Middelburgse Oostkerk. standkoming van het orgel nam heel wat meer tijd in beslag. Het duurde tot 1779 toen het overi gens al een eind bergafwaarts was gegaan met de Middelburgse wel vaart dat de Middelburgse raad toestemming gaf tot het aanbren gen van een vast orgel. Het ontwerp van de orgelkast is van C. Kayser, destijds een be faamd architect te Middelburg. Het front steekt door de barokke inslag en „kunstige versieringen" wel af bij het sobere interieur van de kerk maar door de overheer send strakke lijnen blijft het in zijn geheel aanvaardbaar. Verschillende kunstenaars, het instrument komt uit Kortrijk, hebben aan de vervaardiging van het orgel meegewerkt. In 1931 werd het orgel gerestau reerd. De toonhoogte werd toen helaas, aldus de brochure, gewij zigd van kamertoon in de normale toonhoogte. Ook de oude klavie ren werden weggenomen. In 1964 bleek het echter mogelijk deze terug te kopen. Bij de nieuwe res tauratie van het orgel zullen deze weer op de oorspronkelijke plaats worden teruggebracht. (Van onze correspondent) WILHELMINADORP Op de oprit van de Noorddjjk te Wilhelminadorp zijn twee personenauto's nagenoeg frontaal met elkaar in botsing ge komen. De bestuurders waren H. van S. uit Yrseke en W. B. I-n de personenauto va-n H. van S. bevonden zich vier personen. De bestuurder werd per ambulance naar het Bergzichtzieken- huis overgebracht. Dit was eveneens het geval met de heer W. B. en zijn zoontje. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. WAAR we de tachtigjarige H. Snoek te Sluiskil dachten te vinden, name lijk bij zijn duivenhok, was hij niet. Hij zat in de keuken uit te blazen van een wandelingetje. „Toen ik met duiven begon", aldus Snoek, woonde ik te Philippine en was 10 jaar. Dus ben ik op de kop af 70 jaar melker. Ik had toen wel een paar duiven, maar geen centen Een oudere vriend zag wel iets in een van mijn duiven. En achter op zijn fiets mocht ik mee rijden om ze „op te leren". Hij had goed gezien, Op zekere dag werd de duif te Watervliet ingekorfd voor Mouscron. En ze kwam terug op kot, nadat ze gelost waren. Weer op het fietsje naar Watervliet om te verne men of ik in de prijzen zat. „DUIVENMELKERS kwamen ons te gemoet toen ze ons zagen en het bleek gauw, dat de mijne de eerste prijs had gewonnen. Dat voor de eerste keer, voor een „snotneus" van 10 jaar. De volgende zondag was het de tweede op Arras en de daaropvolgen de weer de eerste prijs. Vijf keer acher elkaar deed hij het goed. Dat gaf moed. Toen maakte ik mijn eer ste fatsoenlijke kot en heb van die tijd praktisch iedere zondag gespeeld. Ik geloof, dat ik toen ben begonnen er verstand van te krijgen. Twee en een half jaar is hij bij commis sionair J. v. Langevelde te Kruinin- gen geweest om niets anders te doen dan zijn duiven te verzorgen en te selecteren, een goed betaalde baan. Toen ik er kwam, waren er 180 dui ven. Nadat ik ze een tijdje had na gegaan, bleven er 80 over. Maar daar is het goede ras, „het ras Van Lan gevelde" uit voortgekomen. Een eer- steprijsvlieger op Bordeaux, gevolgd door een tentoonstelling te Utrecht, heeft toen mooi centjes opgebracht door de verkoop van de rasduiven". de beesten weg moesten. Na de oor log heb ik weer een hok opgebouwd en ben ik altijd bij de goeie geble ven. Daardoor heb ik veel vrienden en ook daardoor, hoewel ik geen geld had, heb ik altijd kunen spe len." ONLANGS had hij nog een tegenval ler, omdat twee van zijn beste dui ven door vergiftiging dood op de plank vielen. Een derde heeft het ge haald. Nu, tachtig jaar met zeventig jaar duivenmelken heeft hij nog 14 --- -■ duiven op hok. „Ik ga er mee door de bezetting moesten onze duiven in- zolang ik kan, en als het niet meer ~-7 j j_.. rr_. gaat^ gaan ze naar Roosendaal naar mijn zoon". ,,IK heb er altijd plezier in gehad. In de bezetting moesten onze duiven in geleverd worden. Het waren er bij mij 23. Toen heb ik echt gehuild, dat

de Stem | 1968 | | pagina 3