Afkoeling maar tijdelijk JAMIN KOUDE DOUCHE NA HITTEGOLF Wa V.S. krijgen vliegtuig terug van Russen V erbouwing noodzaak voor veiligheid Okker door Ashe uitgeschakeld V.S.-VOORSTEL AFGEWEZEN Groeiend verlies spoorwegen Brand door blikseminslag BRENNAN OVERLEDEN Moeilijke dag voor werkers Vragen over Shell-Chemie Ray in beroep tegen uitlevering DAGBLAD VOOR ZEELAND Afwijzen Zuidvietnamese kritiek Koel Branden Tijdelijk Tropisch Nederlandse film Zilveren heer theespritsjes Moordzaak ds King NA EXCUSES Navigatiefout Onderzoek gesloten kerken bewijst Pilaren 108e JAARGANG No. 25854 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 3 JULI 19 68 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Al Mul Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). STEDEN BLANK NA WOLKBREUK (Vam onze speciale verslaggever) LONDEN Na een spannende partij van twee uur en een kwartier is Tom Okker gisteren in het Wim- bledon-toernooi uitgeschakeld door Arthur Ashe. Het was een strijd van kanonservices en een krachtmeting tussen Okkers geweldige top-spin en Ashes vloeiende backhand. Okker won de eerste set met 9-7, maar moest daarna zijn meerdere erken nen in Ashe: 7-9, 7-9, 2-6. (Meer over het Wimbledon-toernooi op onze sportpagina). (Van onze verslaggevers en correspondenten) BREDA/EINDHOVEN/UTRECHT. - Nederland leek gisteren een tropisch land. In de vroege avonduren werd het kleine hittegolf je van twee dagen voorlopig afgebro ken door zware onweersbuien die hele steden onder wa ter zetten. Het ergste was het in Eindhoven, waar alle verkeer in de stad en ook op de grote wegen rond de stad onmogelijk werd door wateroverlast. Op diverse plaatsen raakten huizen en boerderijen door blikseminslag in brand. Hanoi volhardt in harde lijn (Van onze redactie buitenland) SAIGON/HANOI Uit uitspraken van de speciale adviseur Le Due Tho en het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken valt te distilleren dat de Noordvietnamese houding tegenovre de Amerikanen in Parijs onverminderd hardnekkig zal ztfn. Het Noord vietnamese persbureau VNA citeert een interview met Le Due Tho van het Franse blad Nouvelle, waarim deze zegt dat als de Ameri kanen doorgaan met het verhogen van de oorlogsinspanning „het ge hele Vietnamese volk, noord en zuid, resoluut zal vechten tegen de agressie". Hij zei dat „de positie van de Ame rikaanse delegatie nog steeds ver van de onze luigt". Als eerste voorwaarde voor een politieke oplossing in Viet nam noemde Tho het staken van alle acties tegen Noord-Vietnam. Nog een stap verder gaait het Noordvietnamese ministerie van bui tenlandse zaken, dat de Amerikaanse eis dat Noord-Vietnam de infiltratie naar het zuiden moet stopzetten in ruil voor een beëindiging van de Amerikaanse acties tegen Noord- Vietnam, „absurd en ridicuul" noemt. Dit staat te lezen in het partijblad Nhan Dan, dat de Amerikaanse stel ling dat de bombardementen op Noord-Vietnam noodzakelijk zijn ter bescherming van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam, „stupide, koppig en hypocriet" noemt. De Zuidvietnamese beschuldiging dat de Noordvietnamezen en de Vietcong burgers in de steden doden, wordt verontwaardigd van de hand gewe zen, als een leugen en een fabeltje. Nhan Dan wijst op „het onver vreemdbaar recht van Noord-Viet nam, in Zuid-Vietnam in te grijpen", grijpen". Het interview van de Zuidvietna- tnese premier Tran van Huong in het Italiaanse blad Resto Del Carlino zal "ok aanleiding zijn voor opschudding onder de Amerikanen. Tran van Hu ong beschuldigd de Amerikanen vooral van besluiteloosheid en verder van corruptie. „De politiek van Johnson is ondui delijk. De Amerikanen kwamen om ons te helpen en hun eigen belangen te dienen. Nu voeren zij onderhanden Imgen, die de communistische pro paganda in de kaart spelen. Wij wil len weten waar we naar toe gaan". Over de corruptie van de Ameri kanen beloofde de premier binnen kort een boekje open te doen. Zuid vietnamese bladen meldden dait een vietcong-kotonel is gevangen ge-no- ®on, die over plannen beschikte voor een derde aanvalsgolf op Sai gon. Amerikaanse mariniers zouden b'.i Khe Sanh 157 Noordvietnamezen bobben gedood. Aan Amerikaanse kant zouden slechts twee doden en gewonden zijn gevallen. gftftbta» fle De handelaren van witte ben zine gaan kleur bekennen: voortaan dragen hun pompen het merkteken „Plot". Pag. 3. De kinderkrant en weekeind tips. Pagina 7. Cornelis Verolme, veel meer on dernemer dan scheepsbouwer. Pagina 9. Floertje Klomp, voor het festival in Knokke omgedoopt in Fleur Colombe, hoopt dat haar op treden in deze Belgische bad plaats het begin zal zijn van een internationale carrière. Pag. 11 De langste Tour-dag is een com plete Franse aangelegenheid ge worden. Pagina 13. Bij Excelsior-De Maas gaat het nog steeds niet allemaal naar wens. Pagina 15. PHILADELPHIA (AFP) Francis kardinaal Brennan, sinds 15 januari prefect van de Romeinse congregatie van de Sacramenten, is dinsdag op 74- jarige leeftijd in Philadelphia over leden. TOKIO (Rtr.) Dertien leden van "e Japanse zelfverdedigingsstrijd- «•achten zijn verdronken, terwijl zij ™et pak en zak door een meer moes in waden. Zij waren 17 of 18 jaar Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt, met kans op regen. Matige tot krach tige van zuidwest naar noord west ruimende wind. Belangrijk lagere temperaturen. Zon onder 21.02 en op 4.26 uur; maan op 12.58 en onder 00.07 uur. Door het onweer daalde overal in korte tijd de temperatuur met onge veer tien graden. Op enkele plaat sen viel er binnen een half uur meer dan 20 millimeter regen. Eindhoven werd gisteravond ge troffen door een wolkbreuk. Het ver keer in de stad werd compleet on mogelijk door de zware regenval. Op de Kennedylaan stond gisteravond om half tien liefst 70 centimeter wa ter. Een auto van de Eindhovense brandweer, die op weg was naar Sint-Oedenrode, waar een uitslaande brand heerste in een boerderij aan de Coeverring, bleef op de Kennedy laan steken. Een ziekenwagen, op weg naar een ongeluk, liep vast in het water, dat op de rondweg stond. In de Pastoriestraat in Eindhoven raakten twee huizen door bliksem inslag in brand, de bewoners waren niet thuis. De brandweer was spoedig ter plaatse. Ook op de rijkswegen van Eind hoven naar Den Bosch, Weert en Til burg was gisteravond enige tijd geen verkeer mogelijk wegens enorme wa teroverlast. Ook rond Budel stond alles blank. In Tilburg stroomde het regenwa ter in vele huizen en kelders. De brandweer, politie en reinigings diensten werden in alarm gebracht om straten af te sluiten en kelders leeg te pompen. Onder de meeste via ducten stond een halve meter water. Na anderhalf uur begon het water te zakken. In Bergen op Zoom sloeg de blik sem op diverse tv-antennes. De scha de die hierdoor ontstond was mi niem. Enkele kelders liepen onder water. In Huijbergen stonden enkele straten blank. In Breda sloeg de blik sem in een woning in de wiik IJpe- laar. Er was slechts geringe schade. In Huijbergen sloeg gisteravond de bliksem in de schuur van de ge broeders Van Wezel. De schuur vatte onmiddellijk vlam. Het vee kon ge red worden. De onmiddellijk gealar meerde brandweer van de vliegbasis Woensdrecht wist het woonhuis te redden. De schade bedraagt tiendui zenden guldens. Het zware onweer bezorgde ook de spoorwegen grote moeilijkheden, vooral op de lijnen in Zeeland, de lijn tussen Dordrecht en Hoek van Holland en de lijn van Rotterdam naar Leiden. Op verscheidene plaat sen viel door blikseminslag de be veiliging uit. Automatische knipper lichten en- halve bomen bij de over wegen werkten niet meer. De afkoelings- en buienperiode zal maar van tijdelijke aard zijn. Het ziet er namelijk naar uit dat vanaf de Oceaan, waar een sterk hogedruk- gebied ligt, weer stabielere lucht naar onze streken zal worden ge voerd. Vermoedelijk zal het niet meer zo heet worden, maar wel blijft de kans op fraai zomerweer voor de rest van deze week redelijk groot. Gisteren waren de temperaturen vooral in het zuiden van het land, tropisch. Hier en daar werd 34 gra den gemeten. De vrij sterke wind vlagen die af en toe opstaken brach ten nauwelijks enige verkoeling. Overvol waren dan ook de zwem baden en de stranden van Den Hel der tot Cadzand. In de grote bos- complexen rond Breda waren dui zenden vakantievierders neergestre ken onder de bomen, vergeefs ho pend in hun schaduw enige verkoe ling te vinden. In Woensdrecht, Gilze-Rijen, Eind hoven en Zuid-Limburg werd 34 gra den gemeten, Zierikzee haalde 32 graden en Vlissingen, enigszins afge koeld door de nabije zee kwam tot 28 graden. Dinsdagheerlijk bruinbakken in de zon en nog geen twee uur laterde koude douche. (Van onze verslaggevers en correspondenten EINDHOVEN/MIDDELBURG Gisteravond kwam er even een einde aan het puffen. Drie da gen prachtig zomers weer voor va kantiegangers. Maar voor degenen die hun werk moesten doen was het niet altijd even plezierig, zoals bij voorbeeld voor de bouwvakkers die bijna van hun bouwwerken werden weggebrand, of voor de kantoor- en fabriekswerkers. Ook de politie had het niet overal even gemakkelijk. Ondanks de toestem ming van de minister van Binnen landse Zaken om bij „zeer warm weer" dienst te doen in hemds mouwen, vond menige korpschef dat het niet warm genoeg was gis teren om de jasjes uit te laten. De beslissing hierover is door de mi nister aan de hoofden van de plaat selijke politiekorpsen overgelaten. Bij de rijkspolitie werd in het algemeen zonder jasje dienst ge daan. In Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal hadden de korpschefs compassie met de mannen op de kruispunten en in de surveillance wagens. „Met jas aan is het niet te doen" redeneerde de Bergen op Zoomse korpsleiding en de Roosen- daaise korpschef vond dat het „zeer warm" was, zoals in de ministeriële circulaire bedoeld. In Eindhoven echter smolten duizenden politie mannen bijna weg omdat hun korpsleiding een agent in hemds mouwen „geen gezicht" vindt Vooral het ontbreken van de on derscheidingstekens ziet de Eind hovense korpsleiding ais een be zwaar. In Middelburg mochten de jasjes alleen binnen uit. Overigens hebben de agenten daar nergens om gevraagd, aldus de korpsleiding. Andere warmtefeiten: Bij de beëdiging van een aantal officieren op de vliegbasis Ypen- burg vielen acht militairen flauw. Gelukkig stond er een sterke wind anders hadden de mannen van de geneeskundige troepen het niet kunnen bijbenen. In de Haarlemse huizen van be waring en de strafgevangenis kre gen alle bewoners van de Reclas sering een ijsje aangeboden. In Brussel was het zo heet dat dames met de naaldhakken in het hete asfalt bleven steken. Het as falt kleefde ook aan autobanden. En dan de topper van deze hitte golf Honderden vakantiegangers en dagjesmensen, die op het strand na bij Callantsoog lagen te genieten van de zon, verjoegen een groep militairen, die van plan waren langs de vloedlijn een schietoefe ning te houden. In de loop van de middag verschenen enkele tiental len soldaten, die tussen de strand stoelen en windschermen borden begonnen te plaatsen met de tekst: „verboden toegang, militair ter rein". Hoewel het er veel te warm voor was, maakten verschillende badgasten zich over dit optreden bijzonder boos. Men bleef dan ook halsstarrig zitten. De protesterende vakantiegan gers hadden succes met hun actie. De militairen trokken de borden na verloop van tijd weer uit de grond en vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen boekten vorig jaar een verlies van 94 miljoen gulden na aftrek van 35 miljoen gulden rijksbijdrage in de bedrijfsvreem- de lasten. In vergelijking met 1966 is het ver lies met ruim 15 miljoen gulden ge stegen. Verwacht wordt dat het ver lies in het lopende jaar op hetzelfde niveau als vorig jaar zal liggen. Het bedrijfseconomische resultaat is te leurstellend, maar geen maatstaf voor de maatschappelijke betekenis van het bedrijf in de huidige samen leving, zegt de diectie van de N.S. in hert jaarverslag over 1967. (ZIE OOK PAGINA 15) BERLIJN (ANP) Op het film festival te Berlijn heeft de Neder landse inzending „Toets" een zilve ren beer gekregen in de categorie korte films en documentaires. Deze produktie van de Nederlandse Film- produktiemaatschappij in Amster dam is het resultaat van een opdracht van de gemeente Rotterdam aan de cineast Tom Tholen om een film te maken over het onderwerp „Haven impressies". In dezelfde categorie ging een zilveren beer naar de Zuid- slavische inzending „Krek". (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 250 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. E. Nijpels (D'66) heeft de ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, van Economi sche Zaken en van Verkeer en Wa terstaat gevraagd om, behalve Klun- dert en Zevenbergen, ook andere vestigingsmogelijkheden voor Shell Chemie Nederland N.V., met name bij Bergen op Zoom of in het Wester- scheldegebied, te overwegen. Drs. Nijpels vraagt de ministers of zij reeds het wettelijk vereiste ad vies van de rijksplanologische com missie over deze aangelegenheid heb ben ingewonnen en of zij, voordat een definitieve beslissing over de vestiging wordt genomen, de Tweede Kamer willen inlichten over de re sultaten van besprekingen die over deze zaak zijn gevoerd en het advies van de rijksplanologische commissie. NAAR het Anatolische persbureau bericht, zijn in de nacht van maan dag op dinsdag Russische schepen, waaronder twee bergingsvaartuigen, door de Dardanellen, de Middelland se Zee opgevaren. Zij zouden in het Suezkanaal gezonken schepen gaan bergen. LONDEN (Reuter-AFP-AP) De advocaten van James Earl Ray, die beschuldigd wordt van moord op do minee Martin Luther King jr. zullen in beroep gaan tegen het vonnis dat zijn uitlevering aan de Verenigde Sta ten beveelt. Zij zullen het beroep waarschijnlijk pas tegen het einde van de beroepstermijn (15 dagen) indienen. Het beroep dient dan meestal bin nen een week. Een rechtbank had gisteren bevolen dat James Ray, alias Ramon George Sneyd naar de V.S. wordt terugge zonden. Hij moet daar terecht staan. Ray wordt door de Amerikaanse justitie ook gezocht omdat hij nog een deel van 20 jaar moet uitzitten, waar toe hij is veroordeeld wegens een ge wapende roofoverval. Vorig jaar ont snapte h(j uit de staatsgevangenis van Missouri. Ook hiervoor alleen zou de Britse rechter hem hebben uitgele verd. De verdediger van Ray heeft aan gevoerd, dat de aanslag op ds. King een politiek misdrijf was, waarvoor volgens de Britse uitleveringswet van 1870 niet wordt uitgeleverd. Volgens de rechter staat het evenwel niet vast dat de moordenaar uit politieke over wegingen heeft gehandeld. Uitlevering kan pas over 18 dagen geschieden, teneinde de verdediging gelegenheid te geven beroep aan te tekenen. WASHINGTON (AP) Het Wit te Huis heeft dinsdag bekendge maakt dat de regering van de Sov jet-Unie het maandag door Migs onderschepte Amerikaanse troe pentransportvliegtuig zal vrijge ven. De regering van de Sovjet-Unie heeft hiertoe besloten nadat zij van de Verenigde Staten een of ficiële boodschap hadden ontvan gen, waarin Washington er zijn spijt over betuigd dat het toestel het Russische luchtruim boven de Koerillen-eilanden heeft geschon den. Perssecretaris George Christian tel dat ambassadeur Llewell Thompson, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, kort na 11 uur (16.00 WET) aan Washington berichtte dat de Russische regering opdracht had ge geven de gecharterde DC-8 met be manning en de soldaten (229 in to taal) te laten vertrekken. Het vliegtuig was zondag, op weg van Seattle naar Vietnam via Japan, boven de Koerillen-eilanden door Russische jagers onderschept en ge dwongen te landen. Christian zei nog dat de Verenig de Staten maandagavond in een op de Russische ambassade overhandig de nota uitdrukking hebben gegeven aan hun spijt dat de DC-8 door een navigatiefout het luchtruim van de Sovjet-Unie had geschonden. Verdere mededelingen kon Chris- tian niet doen. Hij zei echter te ver wachten dat het vliegtuig spoedig van de Koerillen zou kunnen ver trekken. De zaak is afgesloten zodra het toe stel het Russische luchtruim heeft verlaten, aldus Christian. Hij voegde hier nog aan toe dat president Johnson geen persoonlijk contact heeft gehad met Moskou over deze kwestie. De zaak is via de ge bruikelijke diplomatieke kanalen af gehandeld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Uit de voorlopige re sultaten van het TNO-onderzoek over de veiligheid van vier Brabantse kerken, is gebleken dat de sluiting van deze kerken omwille van de vei ligheid, geen loze maatregel is ge weest. Drie van de vier kerken zullen verbouwingen moeten ondergaan. Over een vierde, de Vincentius 5 Paulokerk in Eindhoven was gisteren nog niets naders bekend. Het onder zoek wordt voortgezet. Toen de oorzaak van de instorting van de Bossche Lukaskerk op 13 ja nuari (één dode), een materiaalfout in een van de steunpilaren bleek, na men het Diocesane Bouwbureau in Den Bosch en de afdeling Bouwzaken van het bisdom Breda twee maatre gelen. Ze gelastten de sluiting van vier soortgelijke kerken en droegen het TNO in Delft een onderzoek op. Gesloten werden de H. Vincentius a Paulokerk in Eindhoven, de St.- Andrieskerk in Nuenen, de H. Lau- rentiuskerk in Rosmalen en de Pau- luskerk in Dongen. De Andrieskerk zal vier nieuwe grote pilaren moeten krijgen en een aantal kleine. Met de werkzaamhe den wordt een dezer dagen begonnen. Ze zullen een week of vier duren. Van de Pauluskerk bleken de pi laren in orde, maar enkele z.g. op leggingen van muurbalken moeten worden versterkt, verwacht men. Vóór de bouwvakvakantie wordt niet begonnen, zodat het nog wel even zal duren voor de zaak haar beslag zal krijgen. De Laurentiuskerk in Rosmalen krijgt enkele nieuwe pilaren. Ver wacht wordt, dat de verbouwing eind september gereed zal zijn.

de Stem | 1968 | | pagina 1