11 De Gaulle oppermachtig Tal van „knokploeg-incidenten" in Frankrijk Oppositie gehalveerd Mendès France verslagen Donkere schaduw op zonnig week einde: 35 doden JAMIN Le Doec Tho via Moskou naar Hanoi Topsport in weekeinde Barricades Berkeley In Houston 5 doden in twee dagen Gewelddadig weekeinde in Zwitserland Oproep van paus Paulus DAGBLAD VOOR ZEELAND ssssmsgm Commentaar Overwinning van de angst (Van onze Parijse correspondent) PARIJS - De uitslag van zondag voor de her stemmingen heeft de gaullistische overwinning van zondag een week geleden volkomen beves tigd. Drs. Tilanus nu ook fractievoorzitter Warm Suiker duurder MENDèS FRANCE Politie-inspecteur gewond bij arrestatie in bar VERKEER „BETREKKELIJK RUSTIG" FOUTEN VERDRONKEN festivalzuurtjes 108e JAARGANG No. 25851 Uilgavei N.V. Uiig. Mi|. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad: J AA. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 1 JUU 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (ind. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor d§ gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze Parijse correspondent) schot werd gelost op een afstand kalmte te bewaren. O d a ut tc je lnffanujir a» iron fiima ar» aan holva m*t*r. Tn d* nacht van zaterdac on zon- en (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het is letterlijk en figuurlijk heet toegegaan aan de vooravond van de laatste verkie zingsdag en op de dag zelf. Overal in Frankrijk hebben zich grotere of kleinere incidenten voorgedaan. Bij Atrecht viel een knokploeg officieel heten die knokploegen met een mooi woord burgerwach ten door De Gaulle zelf in het leven geroepen een knokploeg van de socialistische federatie las tig. Uit de vrachtwagen van de gaullisten werd geschoten, waar door een jonge socialistische plak ker van 18 jaar gedood werd. Het schot werd gelost op een afstand van twee en een halve meter. De daders namen de vlucht, maar hun vrachtwagen kon wor den achterhaald. Alle zes inzitten den zijn gearresteerd en beschul digd van het vervoer van verbo den wapens. De dader, een jonge gymnas tiekleraar van 28 jaar, is beschul digd van moord. De opwinding over het gebeurde was in Noord- Frankrijk zo groot, dat Guy Mollet de secretaris van de socialistische partij, die tevens burgemeester is in Atrecht, een oproep aan de be volking heeft gedaan om haar te genwoordigheid van geest en kalmte te bewaren. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in Parijs, in het Quartier Latin, ook weer voor het eerste na twee weken barricade-gevechten geleverd. Het waren ditmaal wel kleine barricaden, maar zij waren er toch weer. .Midden in de nacht werden de leiders van de studentenbond uit hun bed gehaald om de gemoede ren tot bedaren te brengen. Zij wisten tussen de politie en de betogers te komen en kregen van de politie gedaan dat niet zou worden gechargeerd als de stu denten zich terugtrokken. Toen was het ergste leed geleden. Ook in de provincie zijn voor- en tegenstanders van De Gaulle met elkaar op. de vuist geweest, ondanks het beroep van De Gaulle zaterdagmiddag en zaterdagavond tot nationale eenheid. „Wij zijn al len zonen en dochters van hetzelf. de Frankrijk", zei het staatshoofd. Van die zonen en dochters zijn er de afgelopen zondag 19 mil joen naar de stembus gegaan. In Noord-Frankrijk waren sommige stembureaus al om zes uur 's mor gens open om zoveel mogelijk kie zers gelegenheid te geven te stem. men alvorens met vakantie ot op rijtoer te gaan. In Parijs gingen de bureaus een uur later open. ABSOLUTE MEERDERHEID GAULLISTEN ssjssis::' DE Fransen hebben en masse ge kozen voor de oude, maar al tijd nog sterke man. De Gaulle die het parlement altijd al erg korf hield, heeft het nu helemaal voor het zeggen nu zijn aanhang in het nieuwe parlement meer dan de absolute meerderheid heeft gekre gen. De gaullistische Unie voor de Verdediging van de Republiek heeft zelfs de bevriende partij van Giscard d'Estaing (ook fors winnaar) niet meer nodig om in de Nationale Ver gadering een meerderheid te krij gen. Hoe is deze geweldige aardverschui ving mogelijk? Nog geen maand na de barricaden, na de massale stakin gen en de optochten van tiendui zenden studenten en arbeiders die om het heengaan van De Gaulle rie pen? Twee factoren springen direct in het oog: de goed bespeelde angst voor het communisme en de chaos én het ontbreken van een alternatief van links. Noch de linkse federatie, noch het katholiek centrum en evenmin de communistische partij hebben De Gaulle, die handig gebruik maakte van de angst en ergernis welke voor al leefde op het platteland en overal waar men niet zo direct verbonden was met het geweld in Parijs en de massale stakingen, tegenspel we ten te bieden. De ruïneuze verliezen van de linkse federatie en de com munisten (beide 50 procent) en ook het verlies van AAendès France, die een maand geleden nog klaar stond een eventueel nieuw kabinet te lel den, tonen aan hoe diep de crisis is waarin de oppositie in Frankrijk ver keert. Frankrijk gaat waarschijnlijk een tur bulente zomer en zeker een uiter mate moeilijke tijd tegemoet. Pre sident De Gaulles vrijage met uiterst rechts en zijn oproep tot het vormen van burgerwachten hebben de poli tieke sfeer in de Franse steden ver giftigd. Aan de oplossing van de werkelijke problemen is nog niets gedaan en zijn beloften van de 30e mei zijn zeer vaag. De arbeiders zullen hun uit het stakingsvuur gesleepte mate riële voordelen spoedig verliezen door stijgende prijzen. In Frankrijk heeft de angst gewonnen en angst is altijd een slechte raadgeefster ge weest. Er is geen aanleiding te ver onderstellen dat dit voor Frankrijk niet op zal gaan. De gaullisten zijn voortaan baas in het nieuwe parlement en hebben voor hun meerderheid zelfs de conservatieve democra ten van Giscard d'Estaing niet meer nodig- De voorlopige uit slag met inbegrip van de overzeese gebiedsdelen was gister avond laat als volgt: aantal 1967 verlies zetels of winst Communisten 80 tot 35 73 verlies de helft P.S.U. (socialis tische splinter partij) socialistische federatie 1 tot 2 56 tot 61 121 verlies de helft katholieke centrum Gicard d'Estaing gaullisten diversen 29 tot 32 42 verlies 10 62 tot 65 43 winst 20 289 tot 297 199 winst 100 2 tot 6 CHARLES DE GAULLE ...winnaar... den haag (anp) De heer j. T. Mellema heeft in het belang van de Christelijk-Historische Unie de Tweede-Kamerfractie gevraagd om voor hem voor het komende parle mentaire jaar te ontheffen van het voorzitterschap van deze fractie. De fractie heeft dit verzoek ingewilligd en voor dat jaar drs. A. D. W. Tila nus als voorzitter aangewezen. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met een zwakke tot batige zuidoostelijke wind. In de kuststreken in de middag een verkoelende zeewind. zon onder 21.03 en op 4.25 uur; maan op 10.16 en onder 23.56 u. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/SAIGON De hoge Noordvietnamese partijfunctionaris Le Doec Tho is zaterdag uit Parijs naar Hanoi vertrokken. Hij maakte een tussenlanding in Moskou, waar hij overlegde met de Russische pre mier Kosygin. Le Doec Tho voegde zich pas on langs als bijzondere raadgever bü de Noordvietnamese delegatie, die in Parijs vredesbesprekingen voert met Amerika. Ook op zijn heenreis sprak hij in Moskou met de Russische lei ders. Van het onderhoud van zaterdag zijn geen bijzonderheden bekendge maakt. Behalve Kosygin namen ook Sjelepin en Ustinov aan het gesprek deel. Deze leiders maakten deel uit van de Russische missie, die in ja nuari 1966 de Noordvietnamese wa penbehoeften onderzocht. In Saigon is bekendgemaakt, dat Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen langs de Cambodjaanse grens een van de grootste wapenopslag plaatsen uit de oorlog ontdekt heb ben. Vietcongtroepen hebben twee dagen gevochten om de opslagplaats te verdedigen. 30 kilometer ten, noor den van Saigon werden nog twee kleinere wapenarsenalen gevonden De Vietcong heeft gisteren ten zui den van Saigon een belangrijke brug opgeblazen. De brug maakt deel uit van de weg, die Saigon met de delta verbindt. De Zuidvietnamese boeddhisten leider Tri Quang is met enkele an dere leiders na een detentie van vier maanden op vrije voeten gesteld. DEN HAAG (ANP) De prijs van suiker zal vanaf vandaag worden verhoogd van f 1,24 tot f 1,28 per ki logram. De prijsverhoging is tot standgekomen in het kader van de nieuwe EEG-regeling voor suiker. De oude meerderheid van gaullis ten en Giscard d'Estaing komt terug met 351 tot 362 zetels en heeft dus 100 zetels meer dan de volstrekte meerderheid van 244. De gaullisten alleen zonder d'Estaing hebben 30 stemmen meer dan de volstrekte meerderheid van 244. Bij de tweede ronde bedroeg het percentage onthou dingen tussen de 21 en 23 procent. In Parijs zelfs iets meer. Voor de socialisten zijn herkozen Guy Mollet, Mitterrand, Gaston Deffere, Maurice Faure, Felix Gaillard en voor het katholiek centrum DuHamel. Om 10.00 uur zondagavond was de beslissing in Grenoble gevallen: Men- des-France was door zijn gaulistische tegenstander verslagen met een ver schil van 145 stemmen. Tijdens het hoogtepunt van de chaos van vorige maand, toen ernstig rekening werd gehouden met het af treden van de regering-Pompidou en zelfs met het heengaan van president De Gaulle, was Mendès-France her haaldelijk genoemd als leider van een nieuw kabinet. De voorman van de PSU had toen te verstaan gegeven dat hij eventueel bereid zou zijn een volgende regering te leiden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In een bar aan de Vis marktstraat in Breda heeft de de in specteur van politie C. H. zaterdag avond tegen twaalf uur een gebroken neus opgelopen, toen de amateurbok ser F. .1. (23 jaar) uit Oosterhout zich verzette tegen zijn aanhouding. Deze werd verricht op verzoek van de politie uit Oosterhout, die J. nodig had in verband met een diefstal. J., die m een bij-bartje op de eer ste verdieping zat, verzette zich ook daarna tegen een aantal inderhaast opgeroepen agenten. Met veel moeite werd hii via de nauwe trap de bar uit en later via de veel. bredere trap van net politiebureau de cel in geholpen. De inspecteur ligt in een ziekenhuis om wat op verhaal te komen. In Eindhoven vielen zes jongelui twee agenten aan nadat twee van hen waren aangehouden wegens een lichte overtreding. De 19-jarige J. K. had namelijk zijn 18-jarige broer ach ter op de bromfiets. De passagier zat echter in de z.g. „amazone-zit", het geen niet mag. Toen de agenten het tweetal aanhielden begon de vecht partij. Er kwam spoedig assistentie van het bureau. De broers zijn op gesloten. Een aardige (archief)-foto van twee topsporters die dit weekeinde in het nieuws zijn. Jan Janssen in de Tour en Tom Okker in Wimble don. (Van onze sportredactie) BREDA Het sportweekeinde werd beheerst door vier top-evene- menten. De grootste belangstelling in eigen land ging uit naar de TT van Assen, waarin de Nederlander Lo- dewijkx een verrassende prestatie le verde. „Over de grens" trok de Tour de France de aandacht (na het week einde rijdt Herman van Springel in de gele trui), samen met Wimbledon. Het grote tennistoernooi leverde voor Nederland enkele kleine succesjes op. Dit weekeinde stond tenslotte ook in het teken van de provinciale wie- Ierkampioenschappen. Wim de Wilde won in Zeeland, Frits Hoogerheide in Brabant. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON - BERKELEY - WA SHINGTON Vrijdag en zaterdag is het droevige record van de stad Houston in Texas (125 mensen von den dit jaar de dood door de kogel) met vijf doden gebroken. Twee man nen schoten elkaar hij een duel dood. Gisteren werd in de Berkeley-uni- versiteit in Californië de noodtoe stand afgekondigd, omdat 1000 stu denten vanachter barricades de poli tie met stenen, flessen en motolov- cocktails bestookten. Voor de derde achtereenvolgende dag hielden de studenten een sympa thiebetoging voor de Franse studen ten. Veertig mensen, waaronder elf politiemannen, werden gewond. Er werden dertien arrestaties verricht. Nadat de demonstranten met traan gas waren verdreven, werd voor de nacht van gisteren op vandaag een avondklok ingesteld. De politiemacht werd gisteren versterkt door politie uit de dorpen uit de omgeving. 77 strijders voor gelijke burger rechten, waaronder 30 quakers, heb ben vrijdag het voorbeeld van de ne gerleider dominee Ralph Abernatby gevolgd door zich te laten arresteren bij een betoging pp verboden gebied het plem voor het Capitol in Wa shington. Abernathy is veroordeeld tot 20 dagen gevangenisstraf. (Van onze redactie buitenland) ZURICH Zwitserland heeft het meest gewelddadige weekend uit zijn historie achter de rug. In Zurich raakten 50 jongeren gewond bij een betoging van de jeugd tegen het stadsbestuur dat een warenhuis niet ter beschikking van de jeugd wilde stellen. In het centrum van de stad zette de politie zaterdag de brandspuit op betogers. Duizenden voegden zich bij de jongeren. Men brak het plaveisel op. De politie werd bestookt met ste nen en één molotovcocktail. Een kind overleed in een ziekenauto aan een acute blindedarmontsteking, om dat de auto zich geen weg wist te ba nen door de oproerige menigte. Ongeveer 2000 Franssprekende in woners in het Zwitserse Juragebied hebben gedemonstreerd tegen de grondwet van het kanton Bern en de „onderdrukking door de Duits sprekenden" in de stad Delemont, waar zij ook het gemeentehuis en het belastingkantoor enige uren be zetten. Het was de meest spectaculai re demonstratie tot nu toe van de „Vrije I ura"-be weging. De politie greep niet in. OOK AAN ongeveer 100 burgers van de Sovjet-Unie, die in de Ver. Sta ten hebben gewerkt zullen sinds 1952 bevroren sociale uitkeringen worden gedaan. De uitkeringen be lopen een bedrag van bijna 700.000 dollar. Vorige week werden soort gelijke beslissingen genomen ten aan zien van Tsjecho-Slowakije en Hon garije. DE INDONESISCHE luchtvaarlmaat- maatschappij Garoeda gaat voor het binnenlandse luchtnet twee Douglas DC-9 en 12 tot 16 Fokker Friendships kopen. Het peil van het personeel zal worden opgevoerd om de dienst te verbeteren en stagnaties te voorko men. LONDEN (Reuter) De stakende naaisters van autozittingen van de Britse Fordfabriek hebben zondag ge- stem voor de hervatting van 't werk nadat zij drie weken hadden gestaakt! Door hun staking is per dag een pro- duktieverlies van 2.200 auto's gele den. De dames gaan vandaag weer aan het werk. (Van onze redactie binnenland) ROOSENDAAL/BREDA. In het eerste stralende week einde van de vakantie hebben tenminste 35 mensen het leven verloren. In het betrekkelijk drukke verkeer kwamen in Ne derland 23 man om, vijf Nederlandse toeristen ontmoetten de dood op de weg in het buitenland. Twee volwassenen en vier kinderen verdronken. In Roosendaal raakte de 44-jarige mevrouw C. Hendriks-Clemens za terdagavond dodelijk bekneld tussen de auto van de 45-jarige C. B. uit Roosendaal en een geparkeerde auto. C. B. zou op de kruising Kennedy- laan-Kroeveniaan geen voorrang heb ben gegeven aan de Roosendaler J. L. Bij een botsing werd mevrouw Hen driks ul{ de wagen geslingerd, samen met de vrouw van C. B„ die niet ge wond werd. Het is de tiende ver keersdode in Roosendaal dit jaar. Catastrofaal was de botsing tussen een inhalende tankauto en een te gemoetkomende personenauto te Naaldwijk. De bestuurder van die per sonenauto, de 38-jarige J. G. Wentel uit Den Haag, diens vader en een zuster waren op slag dood. In Nieuw- poort werd een motorrijder geschept door een auto. De motorrijder en de vrouw vain de bestuurder vam de auto overleden in het ziekenhuis. In Zeist reed een Italiaan zonder vaart te minderen een kruispunt op, een ach- terinzittende landgenoot werd het slachtoffer van deze manoeuvre. Door fouten van de chauffeur over leden zes personen, In Monnikendam reed een vrouw ln een mistbank gis ternacht tegen een boom, waardoor zijzelf en een andere Amsterdamse om het leven kwamen. Eveneens in de mist verongelukte een 25-jarige man onder Buurmalsen tegen een boom. Twee jongens werden op de fiets door auto's overreden. In Duiven, Echt en op de rijksweg Groningen-Leeuwarden vonden nog drie man de dood door een botsing PAUS PAULUS ....oproep.... VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft gisteravond een oproep gericht tot de katholieken trouw te blijven aan de dogma's van de kerk „in het zicht van de onrust die in ze kere moderne kringen heerst". De paus sprak op de dag dat hij vijf jaar geleden tot paus gekroond werd en aan het einde van het „jaar van het geloof'. Hij uitte zijn be zorgdheid over de „hartstocht voor verandering en vernieuwing", die de kent in onrust brengt. De paus legde de nadruk op het belang dat hij hecht aan het celibaat voor de priesters en de rol die zij kunnen spelen in de jeugd en arbei dersbeweging. tegen een boom. Bij het oversteken vonden zes men sen de dood. Drie personen oven- leden aan eerder opgelopen verwon dingen. Twee echtparen Denhsen, uifc- Den Haag en Oosterbeek, kwamen aan de Rivièra om toen hun auto door nog onbekende oorzaak over de kop sloeg. Het echtpaar Stiphout uit Geldirop kwam op huwelijksreis om in Duitsland. In Rotterdam werd gisteren het lijkje gevonden van een 8-jarig jon getje, dat waarschijnlijk spelender wijs te water is geraakt. In zee ver dronk een tienjarig meisje dat niet kan zwemmen. In het natuurbad „De Zaniding" in Bemmel vond men het lijkje van een 8-jarige jongen. In een zandafgravingskanaal bij Mook is een 14-jaiig meisje verdrom- .ken onder ogen van een zuster en haar vadier. In de haven van Dor drecht verdronk een 22-jarige Span jaard, in die Maas te Well (Limburg) een 34-jarige Engelse militair, vader van een kind. Het Scheveningse strand was bomvoL Er waren 235 kindieren zoek. Twee kinderen kon den uit zee wordien gered. Betrekkelijk rustig. Zo typeren de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen en de ANWB de toe stand op de Nederlandse wegen tij dens het eerste vakantieweekeinde. De kalmpjes voortkabbelende vafean- tiestroom werd hier en daar slechts ontregeld door ongevallen. De indruk overheerst dat de regen achtige inzet van het weekeinde veel zwerverslust heeft bekoeld. Bij de grensposten hielden die in- en uit gaande auto's elkaar in evenwicht. Bij de Duitse grens met een frequen tie van 40 per uur, bij Wemhout aan die Belgische grens met vijftóen per uur. Op de knooppunten Oudenrijn, het verkeersplein Hoeveloken en de Dondtse bruggen deden zich geen strubbelingen voor. De rijkspolitie in Driebergen heeft het idee, dat veel mensen die raad van de ANWB heb ben opgevolgd om via België naar het oosten te rijden. De Nedebiamdse spoorwegen meld den een grotere drukte dan In nor male weekends, de treinen zaïten vol, maar niet té. Er behoefden geen extra treinen ingezet te worden. In West-Brabant en Zeeland waren ook geen extra-verkeersmaatregelen nodig. Slechts op rijksweg 58 deed zich zaterdag enige filevorming voor. Bij het recreatieterrein „De Heide" en het zwembad „De Zanderijen" te Bergen op Zoom stonden de auto's zoveel rijen dik geparkeerd dat het doorgaande verkeer ernstig werd be lemmerd. De campings en zwem baden waren gisteren overvol. In Goes registreerde men slechts half zoveel bezoekers als in het pinkster- weekeinde. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wet heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1