FRANS „PROTECTIONISME" ONTMOET FEL VERZET In hongerstaking... Papandreou: deze zomer scheuring in junta bij Buitenlands I geld hebt u net zo gauw gehaald als een boodschap op de hoek de Boerenleenbank - overal vlakbij. Boerenleenbank NEDERLANDS BEDRIJFSLEVEN ONGERUST bannelingen op moordlijst Morgen beslissende ronde ra Franse verkiezingen Bod Yerolme op aandelen NSM/NDM I MGR. WI1LIBRANDS NAAR WERELDRAAD OVERWINNING VOOR GAULLISTEN erker PAANS RZORGER conservatieven ontnemen labour weer een zetel ublikatie •ijf der PTT netnummer n V. STAALIMEX Leergangen Zware aanvallen op Franse franc; devaluatie in zicht GEVAREN Zandvoortse M politie gelooft niet in ontvoering Marianne e (2) Q PROTEST ZUIVEL Beroepsmilitairen in leger met oorlogsverleden Giscard d'Estaing Meerderheid Gelieime kanalen Studentenverzet Hoop op McCarthy Straks Jwlvarine' op4 boterham DAGBLAD BE STEM VAN ZATERDAG 29 JUNI 1968 tl a.s. om 21.00 uur wordt het nnekom 08379 gewijzigd in 053$' genoemd tijdstip nog het oude r« jrden door middel van een bericht.. omtrent de wijziging. Wn" nmer is opgenomen in de districts.!^ :i 1968 en in deel IV van de telefoon^! tgaaf april 1968. C0"Slll! Konijnenberg 43 BREDA Tel. 01600 - 22351 |gt voor spoedige indiensttrediag; de afdeling Intern Transport Magazijn-inrichting, r deze interne, administratieve fctie zoeken wij een energieke ;eman van ca. 20 jaar, met LO-opleiding en belangstelling r de techniek, nstplicht vervuld. icitaties te richten aan direlttie, uwe tweejarige mondelinge iploma iis voor verdere studie. 1 drs. J. Hallebeek (beiden ans M.O.) lerwijsadministratie van de sstraat 1, Tilburg, telefoon ileegtehuis verpleeg- en/of 1. rele VERZORGERS (STERS) r de cursus welke 1 septem- tveen. Tel. 02972-1735 KANTIEADRES nde rekening wilt houden. uiterlijk 14 dagen van te n, aan onze afdeling abon- behandeling worden ge- Nederland en België zul- rden gebracht. 0,42 portikosten per dag |t U van ons een nota. Wij in deze nota het notanum- fhankelijk van de postbe- in de Zuid-Europese lan- nvullen) aer week ,1 rassing Is. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/BRUSSEL In Nederland en in de andere EEG landen groeien de verontwaardiging over en het verzet tegen de recente, reeds „protectionistisch genoemde, maatregelen van Frankrijk op economisch gebied. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft, aldus het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland, „met teleurstelling en verontrusting" kennis genomen van het eigenmachtig optreden van de Franse regering, De uitvoerende commissie van de EEG heeft Frankrijk zelfs laten weten dat de maatregelen volgens het verdrag van Rome onwet tig zijn. lijk de Franse maatregelen bespre ken. De teleurstelling over de Franse stappen is des te groter, nu ze zijn genomen aan de vooravond van de inwerkingtreding van de douane- unie: maandag 1 juli. Intussen Week gisteren dat alge mene geruchten omtrent een op han den zijnde devaluatie van de Franse franc geleid hebben tot nieuwe en zware aanvallen op Frankrijks be taalmiddel. De ruilkoers van de Fran se tegen de Zwitserse franc bereikte gisteren liet diepste punt. Tegelijker tijd gaat het wegvloeien van buiten lands kapitaal, dat hard nodig is bij de bestrijding van de sociale en eco nomische crisis, snel en onvermin derd voort. Het Centraal Orgaan voor de Eco nomische Betrekkingen met het Bui tenland ziet in de gewraakte Franse stappen beperking van de invoer in bepaalde sectors en begunstiging van de eigen uitvoer (exportsubsidies en andere faciliteiten) twee ern stige gevaren. Het gevaar dat het Franse bedrijfs leven op deze wijze in staat zal zijn in een „beschermd milieu" over te gaan tot herstructuering van de eigen economie ten koste van de andere lid-staten, en het gevaar van een na delige invloed op de handelsrelaties van de EEG-lidstaten met derde lan den. De uitvoerende commissie van de Europese gemeenschappen wil zo snel mogelijk tot actie overgaan. De commissie zegt het „als noodzakelijk te beschouwen" dat de Franse rege ring „zonder uitstel terugkeert tot gemeenschappelijke procedures". De ministerraad van de EEG moet, al dus de commissie, zo spoedig moge- ZANDVOORT (ANP) De politie van Zandvoort gelooft niet dat Marianne Wijfje, die vo rige week vier dagen lang zoek is geweest, het slachtoffer van ontvoering is geweest. Bij het aantreffen van Marian ne op zondag 23 juni werd door de arts van het militaire hospi taal te Overveen geen letsel ge constateerd en werden geen aan wijzingen gevonden, die er op wezen, dat enig misdrijf ten op zichte van het kind zou zijn ge pleegd. Het was kennelijk ver magerd en zo vuil alsof het in geen dagen gewassen was. Ma rianne klaagde over dorst en dronk terstond bekers thee en melk. De behandelende arts achtte het aan de hand van haar toestand niet onmogelijk, dat het kind bijna vier etmalen vrijwel zonder eten of drinken had rond gezworven. Geestelijk was ze volkomen bij en ze vertoonde geen angstverschijnselen. Een fo to vgn haarzelf herkende ze on middellijk en ze noemde prompt de naam van haar broertje en van de hond. Op het politiebu reau te Zandvoort dronk ze op nieuw melk, maar gaf daarna over. hi de ouderlijke woning is ze onderzocht door de-huisarts. De- Je verklaarde tegenover de po- "le: l'at hij haar conditie vrij goed vond. Het was hem opge- allen, dat de huid slechts ge- v«'nitdi'ogingsverschijnselen vertoonde, maar ook hij achtte „.-„-J nitgesloten, dat ze bijna dagen in de duinen had rondgezworven. «WfeptMtaa vond het -i„ 3e\ kousen en schoenen in de vimïi? )11'''16 omSev>ng van ivófdplaats van Marianne. on,i.^. z,e dusverre aan haar enkele au ■■v?rteld, geeft geen eennm rra'lJ?mg. dat ze is mee tnet k. die vier dagen had \l contact heeft ge- steliinU pers is de veronder- genomLEeOPPer(1> dat ze mee- frr ,c" na vier dagen weer lijkt ah?i!neï ls neergezet. Het ongeriimo i Polltle- vvei zeer te risien dader het gro ten kimt nemen om zich met cmgevTne ?ar leker "e gehele uitkeek f» U" Zapdvoort naar den duinter^?Een m een verbo" I hliif htu IJ "waar zijn ver- ziène t^f 'ns door een op- ding zon t0icontroIe aanlei- zou laten nn" e" haar aehter zeer weilli°P ecn P'aats waar Waar het «f Pt nsen komen en of het kinu'eStie van toevaI v°nden. d zou worden ge- Voor de DAF komen (zoals reeds gemeld) de maatregelen op een zeer ongelukkig tijdstip. Na de stopzetting van de produktie wegens gebrek aan Franse motoren in het type 55, komt deze nieuwe beperking hard aan. Frankrijk vormt voor de DAF een belangrijke exportmarkt, aldus de di rectie. Van alle Europese automobiel fabrikanten zal deze Nederlandse on derneming het meest worden getrof fen. De directie heeft inmiddels een protest ingediend bij het ministerie van Economische Zaken. De Hoogovens hebben ernstige principiële bezwaren tegen de aan gekondigde invoerbeperkingen van o.m. walserij-produkten. De Europese staalmarkt wordt h.i. hiermee verder aangetast. Het gevaar is groot, dat deze maatregelen repercussies oproe pen. De textielindustrie staat er in zo verre gunstig voor, dat de ongere geldheden van de laatste maanden de prijzen in Frankrijk hebben opgedre ven, zodat het Nederlandse produkt in een betere concurrentiepositie kan komen te staan. De ministers van Landbouw van de EEG zijn er intussen op een vergade ring in Luxemburg in geslaagd de laatste moeilijkheden uit de weg te ruimen voor de gemeenschappelijke marktorganisatie voor zuivel en rundvlees, het sluitstuk van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek. Er moeten echter nog een 60-tal uitvoeringsverordeningen worden uit gewerkt,. hetgeen betekent dat de Europese landbouwmarkt weliswaar maandag a.s. juridisch van kracht wordt in deze sector gelijk met de douane-unie voor industrieprodukten doch niet feitelijk. De toepassing van de EEG-politiek voor melk, boter en rundvlees wordt niet voor 1 augustus verwacht. Des kundigen menen dat zelfs deze datum nog te optimistisch is. Minister Lardinois verklaarde gis termiddag echter niet te geloven dat er nu nog eens een vertraging voor het ingaan van de gemeenschap pelijke markt voor zuivel en rund vlees zal optreden. Dank zij akkoorden In de Europese economische raad van gisteren zal op 10 juli ook het interne EEG-ver- keer van groenten en fruitconserven vrijgegeven worden. Dit is o.m. voor Nederland een belangrijke zaak, aan gezien Duitsland tot op heden eon- tingentering in deze sector kende. DEN HAAG (ANP) Het is niet geheel uitgesloten, dat er in de krijgs macht enkele beroepsmilitairen zijn met een „licht oorlogsverleden". De woordvoerder van Defensie die dit desgevraagd heeft bevestigd, acht die mogelijkheid zeer gering, maar sluit haar niet geheel en ai uit. Bij degenen die zich in 1950 voor Korea aanmeldden was er een aantal met een oorlogsverleden. Daarbij wa ren oud-S.S.'ers, maar ook mensen die in oorlogstijd bij de Duitse visse rij of bij de zogeheten „Organisation Tot" hadden gewerkt. In eerste instantie werden deze allen afgewezen. Later is men een soepeler houding gaan aannemen ten opzichte van diegenen die op jeugdi ge leeftijd zich in dienst van de Duit sers gesteld hadden. VATICAANSTAD (Reuter) Het Vaticaan zal een belangrijke delega- tie sturen naar de conferentie van de Wereldraad van Kerken die op 4 juli in de Zweedse stad Uppsala begint en die in kerkelijke kringen van bijzonder grote betekenis wordt geacht. De delegatie bestaat uit 15 waar nemers en 6 functionarissen die „gas- enworden genoemd. Bij deze zes :ijn mgr. Jan Willebrands, een Ne- lerlander die secretaris is van het Vaticaanse secretariaat voor de een- neid der christenen; mgr. Joseph Gre- millon, secretaris van de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vre- den en mgr. Charles Möller, adjunct secretaris van de Vaticaanse congre gatie voor de geloofsleer- Dominee Ralph Abemathy heeft tijdens een persconferentie in de gevan genis van Washington verteld dat hij in hongerstaking gaat. Hij vertelde dat hij alleen de vloeistoffen en medicijnen die noodzakelijk zijn om in leven te blijven, zal gebruiken. Hier ds. Abernathy tijdens de persconfe rentie. 1 (Van onze redactie buitenland) PARIJS Bij de tweede beslissende ronde van de verkiezingen voor de Franse Nationale Vergadering zullen morgen 680 kandidaten in het strijdperk treden, onder wie nog 316 parlementsleden moeten worden verdeeld. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Andreas Papandreou, de verbannen strijder voor een democratisch Griekenland, verwacht nog deze zomer een scheu ring in het militaire bewind van zijn vaderland. Hij baseert zijn prognose onder meer op de arrestatie de afgelopen week van majoor Dadiotis, een sleutelfiguur in de junta. Van de 470 afgevaardigden van het moederland zijn er bij de eerste ronde, vorige zondag, 154 gekozen, doordat zij in hun district een ab solute meerderheid hebben behaald. Het zijn voor de overgrote meerder heid Gaullisten, namelijk 142, tegen zes communisten, vier afgevaardig den van het centrum, en twee ge matigde niet-Gaullisten. Van de niet- communistische linkse federatie werd nog geen enkele kandidaat gekozen. De nationale vergadering telt in totaal 487 zetels. De overzeese de partementen en andere gebiedsde len zijn met 17 afgevaardigden ver tegenwoordigd. Van. hen zijn er zon dag acht gekozen, eveneens meren deels Gaullisten. Voor wat betreft het moederland ga-at het morgen door het afvallen van kandidaten die minder dan 10 procent hebben behaald en door de afspraken die de linkse partijen ener zijds en de rechtse en middenpar tijen anderzijds hebben gemaakt, in 260 van de 316 districten nog maar tussen twee kandidaten, een van links en een van rechts. Slechts in 55 districten zullen drie kandidaten elkaar de zetel betwis ten. In één district, dat van Sables d'Olonne aan de Atlantische kust, is slechts één persoon, een Gaullis tische afgevaardigde, kandidaat, die dus verzekerd is van zijn herverkie zing. Waarnemers verwachten over het algemeen dat de Gaullistische winst, zo niet even ruim als bij de eerste ronde, toch op zijn minst be langrijk zal zjjn. Sommige progno ses komen, op basis van de resulta ten van de eerste ronde, tot een Gaul listische meerderheid met in totaal 300 zetels, waarvan 50 voor de on afhankelijke republikeinen van Gis card d'Estaing. De centrumpartij van Jean Leca- nuet en Jacques Duhamel zal waar schijnlijk moeite hebben het dertigtal zetels te verwerven dat nodig is om een parlementaire groep te kunnen vormen, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten. De centrumpartij be schikte in de vorige assemblée over 42 zetels. De linkse federatie (121 zetels in het ontbonden parlement) zal volgens sommige prognoses een veertigtal zetels verliezen, de com munisten een dertigtal. De tweede ronde kan echter nog allerlei ver rassingen opleveren. Wel is men het er over eens dat de Gaullisten in ieder geval in de nieuwe assemblée de absolute meerderheid (244 -zetels) ruimschoots zullen halen. In de ou de nationale vergadering hadden de Gaullisten 242 zetels. Dadiotis is gevangen gezet, omdat hij premier Papadopoulos ervan heeft beschuldigd, geld te smokkelen naar een privé-bankrekening in Zwitser land. „Als men elkaar dergelijke persoonlijke aanklachten naar het hoofd gaat gooien, moet er iets fun damenteel mis zijn", aldus Papan dreou. De Griekse politicus sprak in Am sterdam op een bijeenkomst, waarop Vara-secretaris Jan de Troje de op brengst bekend maakte v-an de ac tie „Van Harte", die een maand ge leden werd georganiseerd ten bate van de familieleden van de gevan genen van het Griekse bewind. Er was f 126.660 binnen gekomen. Het geld zal langs geheime kana len naar Griekenland worden ge bracht. Het comité Vr(j Griekenland dat thans over vier a vijf smokkel- wegen beschikt, heeft een aanbod vam de Griekse ambassade in Den Haag, om bij de verdeling van het bedrag te bemiddelen, met minach ting van de hand gewezen. „Het be wijst, hoezeer de heren een bord voor het hoofd hebben", zei de heer Wieringa, van het actiecomité gis termorgen. Papandreou bevestigde dat het ge organiseerde verzet in Griekenland thans goed op gang komt met name ook onder de studenten van de Atheense universiteit. „Wij kunnen iedereen Griekenland binnen bren gen, die we willen, en we kunnen ook iedereen er uit halen", zei hij, „dat mag de junta gerust horen, want ze kan er niets meer aan doen". Papandreou bevestigde gistermor gen de geruchten, dat de Griekse regering in het buitenland een lijst laat circuleren met de namen van bannelingen, die zij onschadelijk ge maakt wil zien. Hij heeft de lijst ter inzage gekregen van een voor aanstaand Duits politicus. „Ik vind het een eer, dat mijn naam er ook op voorkomt", zei hij. Ook probe ren de Griekse ambassades in het buitenland volgens hem tot nu toe zonder succes knokploegen te for meren om bannelingen te intimide ren en uit de weg te ruimen. Spre kend over de Griekse politicus Ma- vrojanis, die onlangs in Denemarken zelfmoord zou hebben gepleegd, zei hij: „Op mijn verzoek ben ik deze week in Stockholm gehoord door twee speciaal overgevlogen recher cheurs van de Deense politie. Op grond van de bewijsstukken, die ik heb kunnen overleggen heeft de Deen se politie het onderzoek heropend". Papandreou vindt "het juist dat het Griekse verzet een gewapende confrontatie uit de weg is gegaan. De moord op Robert Kennedy ech ter heeft zijn hoop, dat het bewind met succes kan worden geïsoleerd, aan het wankelen gebracht. „Alleen senator McCarthy denkt parallel met Kennedy over het belang van een Vrij Griekenland". „De andere kandidaten zullen de politiek van Johnson, die de kolonels- staat werkelijk steunt, ongetwijfeld volgen. En in dat geval zal een ge wapende confrontatie met de kolo nels op den duur niet kunnen uit blijven. Maar ik verzeker u, dat voor het geld, dat de actie „Van Harte" bijeen heeft gebracht, geen wapens worden gekocht". AMSTERDAM (ANP) - Het Verolme concern zal een bod uitbrengen op de uitstaande aandelen NSM/NDM te gen een koers van 100 procent te be talen in contanten. In verband met de koersontwikke ling van de aandelen n.v. Nederland- sche Scheepshouw-Maatschappij en de Nederlandsche Dok Maatschappij n.v. na de aankondiging van de voor genomen fusie tussen Verolme en de NDSM hebben de besturen van het Verolme-concem en de NDSM dit bekendgemaakt. Het bod zal gedaan worden zodra alle voorwaarden voor de definitieve tot stand koming van de voorgeno men fusie zullen zijn vervuld en de fusie perfect kan worden en het des betreffende voorstel aan de aandeel houders van de NSM en NDM kan worden voorgelegd. LONDEN (AFF) Bij een tussen tijdse verkiezing in Nelson en Colne (Lancashire) hebben de conserva tieven een lagerhuiszetel veroverd op Labour. De conservatieve kan didaat kreeg 3.522 stemmen meer dan zijn socialistische rivaal. In 1966 won de Labourkandidaat met een meerderheid van 4.577 stemmen. (ADVERTENTIE) Voor een zaken- of vakantiereis naar het buitenland hebt U natuurlijk buiten lands geld nodig. Geen probleem, de Boerenleenbank heeft er op gerekend en kan U direkt helpen aan vrijwel alle soorten geld. Zelfs minder gangbare deviezen hebt U bij de Boerenleenbank toch nog snel in handen: Vóór 3 uur 's middags opgevraagd kunt U ze de volgende werkdag 'a mor gens al halen. De Boerenleenbank vindt U overal in Nederland voor U klaarstaan. Met een kompleet dienstenpakket, dat door en door is afgestemd op ieders persoonlijke belangen. En juist daardoor vaak in ver schillende opzichten voor U belangrijk voordeliger. Dat wordt U met genoegen eens voorgerekend bij de Boerenleenbank. De bank waar U zo prettig binnenkomt en zo plezierig wordt geholpen. De Ideale bank dichtbij. Voor Iedereen! mo vestigingen. Wist u, dat er in Nederland maar liefst 550 mensen wonen, die Oranje heten? Dat blijkt uit een boekje dat is samengesteld door de heer P. B. Oranje uit Soest. Hij heeft al zijn naamgenoten het boekje toegezonden. In het buitenland wonen ook nog 89 Oranjes, waarvan 58 in de Verenigde Staten. De heer Oranje heeft er heel wat speurwerk voor moeten verrichten. Hij legde een afstammingslijst aan, die teruggaat tot halverwege de 17e eeuw. Vanuit de huidige Oranje- families vond hij vijf geslachten Oranje, die niet aan elkaar verwant zijn. Ruim 600 Öranjes, een mooi aantal voor een klein dwergrepubliekje. Toneelspeler Ton Lutz in een in terview over het katholicisme„Ik heb er geen boodschap meer aan. Maar het hele uiterlijke gebeuren, de eredienst als nummer, prachtig! Aan de mystiek heb ik geen deel, hoog stens aan het sentimentele gevoel, kaarsjes, nooit-naar-de-mis-maar- wel-met-kerst begrijp je. Dat soort gevoel." Lutz gaat binnenkort in een film spelen. Daarover zegt hij: >,Die film waar ik nou in ga spelen, da's leuk. Gek, over een paar dagen heb ik een opname. Dan moet ik met een dame naar bed. Op 't toneel is dat nog wat anders: dan ken je zo'n actrice, is een collega. Nou gaat 't zo: je staat daar in je pyjamaatje en zij (een manne quin die je niet kent), je geeft 'r keurig een handjedag mevrouw, aangenaam, Lutz is de naam, en dan duik je als echtpaar de koffer in. Be spottelijk bespottelijkbespot telijk Leuze van Jan Janssen in deze Tour: Laat je vidaliseren Grosskost is rauwe kost, die Jan tot nu toe een- beetje zwaar op de maag ligt. Er komt een man bij een ambtenaar binnen, zegt: ,,'t Stikt hier van de vliegen". „Ja", zegt de ambtenaar, ,,'t zijn er 453". Nou hoop ik niet dat er ambtenaren zijn die hier kwaad om worden, want dat was mijn bedoeling niet. Ik heb niets tegen ambtenaren. Ik vind 't aUeen een leuk verhaal. Vandaar. In De Verzekeringsbode komt soms een rubriek voor van een arts. In het nummer van 24 juni schrijft deze: „Ik heb eens een man gesproken die we gens hartbezwaren niet meer mocht roken. Hij deed het toch. Toen ik op merkte, dat het bepaald slecht was antwoordde hij: „Ik heb net zolang gezocht tot ik een arts vond die meende dat ik wel één sigaar mocht roken. Een paar erbij leek me toen ook niet zo'n bezwaar." Dezelfde arts schrijft verder: „Er zijn mensen die hun ziekten uit de encyclopedie halen. Een van hen kreeg van zijn arts eens de waar schuwing: Pas maar op dat je niet sterft aan een drukfout!" Als journalist moet ik u mededelen dat deze arts ongelijk heeft. Deze patiënt zou in dit geval niet aan een drukfout maar aan een zetfout over leden zijn. En dat heeft niks met een zetpil te maken. Bartje is een rubriekschrijver in De Bazuin, een leuke, moet ik zeggen. Deze week heeft hij twee definities: „Wie nooit een blad voor de mond nam: Eva". En de tweede: „De aller eerste abonnee van een damesblad: Eva". Leefde De Quay toen al? Welaan, lezers, de week is vol. Het weekeinde is daar en voor heel wat mensen de vakantie. Voor mij is het nog niet zover, maar dat komt. Ik wens u allen veel geluk, veel plezier, veel goed weer en een behouden reis. En als gij wellicht aan verre stranden tuurt naar nachtelijke sterrenhemels, weet dan dat er dingen zijn, die alle verstand te boven gaan, om het maar eens met Van 't Reve te zeggen. Ge groet. En doe geen dingen, waar je later spijt van krijgt. MERIJN DEN HAAG (ANP) Voor vet- vliedende consumenten zal er tegen oktober een nieuw produkt op de Ne derlandse markt verschijnen: iets dat erg op margarine lijkt, maar dat in plaats van tachtig procent slechts veertig procent vet bevat. Volgens de thans in voorbereiding zijnde officiële voorschriften zal het dan ook de soortnaam „halvarine" moeten dragen. Halvarine zal alleen maar geschikt zijn voor op de boter ham, niet voor bakken en braden. Een soortgelijk produkt is in het buitenland al bekend.

de Stem | 1968 | | pagina 5