Jan Janssen gaf alles.... OKKER ONTMOET RUS KOROTKOV Ook Jo de Roo in Kruiningse ronde Rijnen en Koeken in Ronde van Schotland Meubelfabrieken „WILMA" nodigen uit... Specialisten ESCH 189 km I WITTEL Uitslagen Niet ernstig Vidal Hopen St.-Jansteen Acht van Chaam wordt stichting Kortsjnoi gelijk met Tal DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 JUNI 1968 H| |gg|| Jg|g| i Tour (Van onze speciale verslaggever) VITTEL Jan Janssen reed ,,;s een bezetene. In de bochten aam h(j zeer veel risico's. Waar :$dere coureurs flink in de rem men knepen, trapte Janssen vol- uijt. Het was een adembenemend spel tegen de tijd. De rijen toe schouwers voelden dat hij iets bij zonders presteerde. Janssen, de kfleet golfde van straat tot straat. Hht was alsof Janssen in deze korte tijdrit alle opgekropte span ning van de laatste dagen ont laadde. Zonder een inzinking te kennen raasde hij bijzonder am bitieus kilometer na kilometer af. Met zijn grote versnelling (53 x L3) arriveerde hij in een zeer snel e tijd op de sintelbaan van het plaatselijk stadion in Vittel. De tijdwaamemere kekèn verbaasd op hun chronometers. Formidable", was de reactie. En Jain Janssen bleef supersnel doorgaan. Hij schoof ge vaarlijk hard over heit grimt in de bochten. Zijn achterwiel slipte weg, maar Janssen bleef overeind. In! 8.29,90 finishte hij, 10 seconden snel ler dan de snelste man tot dan toe, de Italiaan Bitossle. Tourdirecteur Goddet klopte hem goedkeurend op de schouder. De Ne-i derlanders glunderden. Ze hoopten op de gele trui, want de tijd van Janssen was zo bijzonder snel, dat hij nog moeilijk verbeterd kon worden. Janssen zelf leunde intussen zwaar OP zijn fiets. Hij had zich in de korte rit vol komen leeggereden. Na een poosje bracht hij hijgend uit: „Dit is bijna net zo zwaair als een Pyreneeënrit". En toen brak voor de Nederlanders een spannende tijd aan. Er moesten immers nog vele specialisten van atairt gaan, Poulidor, Grosskost, Pin- geon en Aimar. ■J®ssen wachtte daar niet op. Hij netste terug naar zijn hotel. Hy zag niet meer hoe Charly Grosskost aan e start kwam. De grote specialist van deze korte tijdritten, winnaar van een soongelijke rit in Parys - tone, wnnnaar ook van een soortge- njke rit m de Ronde van Italië, sterk coureur, tweede in Milaan-San Remo en uitgerust met ongelooflijk licht materiaal. De ravenzwarte kop van rosskost dook tussen die schouders, yestarter telde, 3, 2, 1 en Gross est schoot weg. Binnen de acht minuten was hy terug in het stadion en onder oorverdovende toejuichin- *LV» de fransen sprintte hij bijha se<»nden sneller dan Janssen °ver de finish. a' m°eht dan een teleurstelling !!°r ?e Nederlanders, de Tour bp™*,?01' n niettemin niet slecht "?et- Jan ,anssen op de Poiilia p aats ,n het klassement vóór heten n„e?,vo"r alle andere favo- vvaar 'hdsverschillen z(jn welis- deze Sl l maar de winst van in hut "J1 men dan ook meer a het more,e v,ak zoeken der maar tegel'ik bijzon- gevaarhjke ervaring, deed Jos VLETTE tktogengrunr Oampvitoux jTool flColombey-les-Belles <Jklf van dier Vleuten op. Als tweede van start gegaan, reed hy het parcours in tegenovergestelde richting. Van der Vleuten: „Ik zag opeens renners die me regelmatig tegenkwa men. In de bochten botsten wij soms bijna tegen elkaar. De politie sloeg de handen om het hoofd. Maar ik kon er niks aan doen. Er stond niets aan gegeven". Vain der Vleuten en de Zwitser Hagmann, die ook in tegen overgestelde richting het parcours had afgelegd, mochten later, nadat de laatste coureurs gestart waren, de rit overdoen. Van der Vleuten arri veerde in 8.58,39. Van de Nederlanders maakte de butant Vianen na Janssen de beste tijd: 8.53,57. Eddy Beugels, anders sterk in ritten tegen het uurwerk, kwam sleehits tot die matige tijd van 9.00.03. Dat kwam omdat hij op de sintelbaan in een bocht slipte. Beu gels: „Ik viel bijna en dat heeft me zeker 10 seconden gekost". Tijdrit over 6,1 kilometer-door Vit tel is: I Grosskost (Pr.'-B) 8.27,17; 2 Jan Janssen (Ned.) 8.29,90; 3 Poulidor (Fr.-A) 8.32,42; 4 Bitossi (Italië) 8.40,63; 5 Bellome (Fr.-B) 8.41,67; 8 Bracke (België-B) 8.41,78; 7 Porter (G.-B.) 8.42,10; 8 Letort (Fr.-C) 8.45,40; 9 Gomes del Moral (Sp.) 8.46,95; 10 David (België-B) 8.48,48: II Godefroot (België-B) 8.49,75; 12 Vain Springel (België-A) 8.50,21; 13 B. Guyot (Fr.-A) 8.51,10; 14 Vicen- tirai (Italië) 8.51,46; 15 Adler (Did.) 8.51,49; 16 Aimar (Fr.-B) 8.51,78; 17 Leman (België-B) 8.51,96; 18 Samyn (Fr.-A) 8.52,98; 19 Gerard Vianen (Nederland) 8.53,57 20 Harrissom (G.-B.) 8.53,73; 21 Guerra (Italië) Raymond Louviot, de Franse ploegleider van Cees Haast, snap te er niets meer van. Hij ver scheen in Vittel met een lading materiaal voor zijn kleine Neder landse werknemer, die tot zijn grote verbazing geen deel uit maakte van de ploeg. „En ik heb in de krant gelezen dat hij gekozen was" Ab Gelder mans legde uit dat Haast weinig voelde voor een Ronde van Frank rijk na een zwaar voorseizoen. „Ach wat", zei Louviot. „Het viel best mee". Daarmee gaf hij de Nederlandse officials stof tot pra ten. Sportcommissievoorzitter Van Steenbergen oordeelde dat het niet anders kon of Kees Pelle- naars, die Haast na de Ronde van Luxemburg ging ophalen, beïn vloedde hem. Commentaar van Pellenaars: „Ik moet erom la chen. Ik heb me op geen enkele manier bemoeid met deze zaak. En als Louviot aan het vertrek geweest is vind ik dat vreemd. In mijn bijzijn vertelde hij na de tijdrit in de Ronde van Luxem burg tegen Cees Haast: „Je kunt beter geen Tour doen. Het is mooi geweest zo". „Het is levensgevaarlijk tegen woordig soigneur van wielrenners te zijn. Trouwens, je kunt onder de huidige omstandigheden enkel nog spreken van masseren. Masse ren, dat is het enige wat je nog kunt doen" Die uitspraak komt van twee Nederlandse soigneurs by de Engelse Tourploeg, Rudi van der Weide (35) uit Heerlen en Gêne Beckers (28) uit Schaes- berg. Van der Weide, vorig jaar soigneur van de op de Ventoux zo tragisch om het leven gekomen Simpson en in die woelige dagen een nacht lang verhoord („geluk kig zonder gevolgen") op een gen darmerie, constateert: „Dat hele gedoe rond de doping schept een JO DE ROO ...in Kruiningen M Een vermoeide Tom Okker neemt de felicitaties in ontvangst van Mike Sangster, die met 63 60 75 werd verslagen. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Voor de vierde ach tereenvolgende dag stoeide de weer man met de Wimbledon-schema's. Hij zorgde voor een zoveelste regenfront, dat hij in de vroege middaguren uit een liet blazen door een stevige zuid wester, maar daarna in volle hevig heid deed losbarsten zodat de onge- lukkigen die zich op de gladde gras- banen staande trachtten te houden, ijlings naar de kleedkamers moesten vluchten. Hij zou geen echte schijn- amateur zijn geweest als hij het pu bliek elk uitzicht op verder spelen had ontnomen. Hij liet hoop. Na zes sen begonnen de suppoosten weer met het oprollen van de zware dek zeilen. De niet afdekbare banen wa ren toen al lang onbruikbaar gewor den en de achterstand op het schema liep uit tot meer dan 125 partijen. Als compensatie voor deze misère boden enkele spelers het trouwe Lon- dense publiek 'n spektakel van klas se. Tom Okker maakte een veel ver trouwenwekkender entree op het centre-court dan twee dagen geleden. Tenslotte was Mike Sangster, tegen wie hij het moest opnemen, een van zijn eerste slachtoffers geweest vier jaar geleden. Meer verrassend was dat Okkers meest waarschijnlijke te genstander voor de derde ronde, Pier re Barthes, niet doorkwam. De Fran se prof verloor met 57 in de vijfde ®»t- van da 20-jarige Moskouse scho lier Vladimir Korotkov, die dus nu tegen de Nederlander zal aantreden. Korotkov heeft een sterke service, maar voor het overige geen specta culaire slagen. Zijn grootste kracht is een niet te breken uithoudingsver mogen. Al met al geen tegenstander om de door managers van profgroe- pen omzwermde Okker ernstig te be dreigen. Het centre-court kreeg ruime com pensatie voor de onafwendbare uit schakeling van de vroegere Britse nummer een, Mike Sangster. Ken Rosewall moest het uiterste geven om Charlie Passarell, de Amerikaan se nummer een, te bedwingen. Het werd een tot twee keer door regen onderbroken vijfsetter (79 61 68 62 63), waarin de sterk ge bouwde Passarell het beulswerk deed en Rosewall met delicate vol leys en passeerslagen van de back handzijde bewondering oogstte. Met Okker en Rosewall kwalifi ceerden zich nog vijf geplaatste spe lers voor de derde ronde. Santana boog de woensdag opgelopen achter stand tegen Stillwell om in een vrij gemakkelijke zege, Laver, Roche, Gonzales en Hoad verspeelden zelfs geen set. Zij behoren nu tot de laat ste 32. De beslissende fase van Wim bledon 1968 lijkt nog ver verwijderd. tramateriaalwagen ter beschikking wilde stellen voor de ploeg. Pei- forth wilde dat door mijn bemidde ling wel. Maar mijn baas zei: „Ik wil niet dat er een vreemde in die wagen rijdt". En zo is het Vidal, lie voor Pelforth werkt, geworden". Met de dopingcontroles was Jans- ;en het bepaald niet eens. „Ik heb 'epleit voor een onderzoek van el- ze renner na elke aankomst. Maar se zeggen dat dait praktisch niet uit- roerbaair is. Het zou ook te duur rijn. Ze gooien zoveel geld tegen ?en Tour aan, dat dit ook nog wel had gekund. Bovendien staan er vi tamines op die verboden lijst, die ik eerder altijd gebruikt heb. Men fluistert ook diait de Italianen een middel hebben dat die afbraak in de urine spoedig neutraliseert. Daarom hebben wij er op aange drongen dlait die controles onmid dellijk na aankomst moeten plaats vinden en niet laiter, zoals aanvan kelijk gepland was. En dian heb je nog het risico dat een kopman klei ne renners in dienst heeft, die wel doping gebruiken. Het kan gebeu ren dat het lot deze kleine renners eerst op de tiende of zo mogelijk op de vijftiende dag aanwijst. Dat ze eerst dan gepakt worden. En al die tijd hebben zij ons dan toch het leven aardig zuur gemaakt". José Vidal, de 48-jarige Span jaard, zat gistermiddag een beetje berustend in zijn hotelkamer het routeschema door te kijken. Het verraste hem niet dat de eerste vraag over zijn „bijnaam" („groot ste gifmenger van Europa") handel de. Hij zei: „Dat heeft een officier van justitie gezegd, die iedereen, doctoren, ploegleiders, zwart maakt, Kijkt u maar rustig in deze kamer rond. Ik geef u toestemming ai mijn koffers te openen, ai mijn kaster te onderzoeken. Als u er één injec tiespuit vindt, krijgt u het maand salaris dat ik hier verdien. Ik hel zelfs geen vitamines bij me. Niets niets. Ik ben slechts de masseur van Janssen". Zijn slechte naam heeft hij toch ook te dianken aan heit feit dat hij een koffer vol dopingmiddelen bij zich had in heit Antwerpse sport paleis, genoeg om een heel regi ment te drogeren. Vidial: „Zeker, ik had medicamenten by me. Maar ik ben slechts veroordeeld voor het jnbevoegd bij me hebben van ver rolden medicamenten. Niet omdat ik renners ingespoten heb. En dait is natuurlijk een groot verschil". Hij ze®t: „Ik kom net terug uit die Ronde van Zwitserland met de Belgische ploeg van Koos. Ik zeg u, ze hebben daar iedere dag ge- nomtroleeirid. Maar nooit hebben ze iets gevonden! Wat dacht u, dat .ik in deze Tour iets met Jan Janssen zou uithalen? Kom, Janssen is toch een intelligente renner; hij weet wel beter. Dat ik zo'n slechte naam heb komt ook veel door de ja loezie. Ik zoek de renners niet op, de renners zoeken my op en dat zet kwaad bloed". (ADVERTENTIE) Ais U een uitstapje maakt naar de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zeersel één der grootste en zeker de MOOISTE Meubethal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen nieuwe for mule voor de meubelhandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haar originaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wel krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concur* rentie. De Wilme Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilometers ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar Lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg. Open van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 20 uur. Ook op zaterdag en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WILMA MEUBELEN P. V B. A. Oostmallebaan 154 ZOERSEL Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72 (Van een onzer verslaggevers) VITTEL Jan Janssen was gis teren in Vittel weinig onder de in druk over het rumoer rond José Vi dal. „Ik weet dat hij veroordeeld is in België, maar wie neemt die men sen in België serieus? Als ze dat rechtspraak noemen voel ik me be ter thuis achter het ijzeren gordijn. Ik had erop gerekend dat Piet Lie- bregts mee zou gaan als chauffeur. Hij is tevens soigneur en hij zou mij hebben kunnen masseren. Want ik blijf erbij dat twee soigneurs voor tien renners te weinig is. Dan krijg ik niet de verzorging die ik nodig heb; Liebregts ging niet mee en ik heb naar een ander moeten uitzien. Nu was er in Nederland geen en kele sponsor te vinden die een ex- nerveuze sfeer in de Tour. Je weet niet waar je aan toe bent. In Nederland kun je bijvoorbeeld in alle apotheken middelen krij gen die, als je ze de renners bij een verkoudheid zou geven, hier by een controle fatale gevolgen zouden hebben. En daar zitten wy soigneurs mee. Op Sardinië kreeg ik dit voorjaar een lijst met ver boden middelen van de Italiaanse wielerbond. Maar de Fransen hebben weer een andere lijst en de Belgen weer een andere. En met dat alles hebben wij reke ning te houden". Géne Beckers is het roerend eens met zijn collega en streek genoot: „Alles wat het rendement opvoert is verboden. Zelfs een slaaptablet kan nare gevolgen hebben. Neem nou een bepaalde bloedwijn, daar zit een geringe dosis arsenicum in". Met een zucht constateert Beckers: „Een coureur mag tegenwoordig niets meer. Hij moet vier weken fietsen en dan maar hopen dat hij gezond blijft. |k garandeer je, eer deze Tour voorbij is zijn er weer vreemde dingen gebeurd". Van der Weide en Beckers bei den met een officiële aanstelling van de Engelse wielerbond op zak, hebben de verantwoording voor een vrij jonge Engelse ploeg, waarvan slechts Michel Wright en Barry Hoban een gevestigde re putatie hebben. Werkt de tragi sche dood van Simpson nog na in die ploeg? Van der Weide: „De jongens praten er natuurlijk nog wel over, maar je weet, de tyd heelt vele wonden". Beckers, van 1962 tot 1967 be roepswielrenner zegt: „Doping is er altijd geweest. Vroeger deden wij een hoeveelheid strichnine in het voer van kippen. Die aten dat 9P en de strichnine kwam terecht in het geel van de eieren. En die eieren zogen wy uit onder de wedstrijd". e Charly Grosskost, winnaar van de tijdrit in de omgeving van Vittel, krijgt de eerste gele trui om zijn schouders. 8.53,93; 22 Van Ryckeghem (België- A) 8.54,48; 23 Schiaivon (Italië) 8.54,54; 24 Jourden (Fr.-A) 8.54,66; 25 Lasa (Spanje) 8.55,21; 26 Arie den Hartog 8.55,22; 36 Wim Schepers 8.57,38; 39 Jos van der Vleuten 8.58,50; 43 Eddy Beugels 9.00.03; 59 Huub Zilverberg 9.05,02; 75 Eef Dol man 9.09,02; 95 Henk Nijdam 9.16,39; 96 Harm Ottenbros 9.16,69. Als 110e en laatste'"eindigde dié Spanjaard Gandairias met een tyd van 9.49,93. PLOEGENKLASSEMENT 1 Frankrijk-B (Grosskost, Belloine en Aimar) 26.00,62; 2 Framkrijk-A (Pou lidor, B. Guyot en Samyn) 26.16,50; 3 Nederland (Janssen, Vianen en Den Hartog) 26.18,69; 4 België-B (Bracke, David en Godefroot) 26.19,99; 5 Ita lië (Bitossi, Vicentind en Guerra) 26.26,02; 6 Groot-Brittainnië 26.38,75; 7 België-A 26.40,95; 8 Spanje 26.41,34; 9 Duitsland 26.44,69; 10 Frankrijk-C 26.45,99; 11 Zwitserland-Luxemburg 27.09,07. (Van onze sportcorrespondent) De sportcommissie van ?5.J^NWU heeft m overleg met coach Middehnk besloten René Pynen, Leen de Groot, Cees Koeken en Piet Oosterhof naar de Ronde van Schot, land af te vaardigen. Deze wegwed- stryd wordt van 10 tot 20 juli gehou- (Van onze sportcorrespondent) KRUININGEN Voor de twaalf de maal houdt de ren- en tourclub „Rentoc" zaterdag de profronde van Kruiningen. Deze wedstrijd voor be roepsrenners wordt dit keer vooraf gegaan door een koers voor nieuwe lingen. Voor de profkoers hebben 45 ren ners ingeschreven. Op de deelne merslijst ontbrak de plaatselijke coureur Jo de Roo. Op het laatste moment is hij echter toch gecontratcteerd. De deelname van Wim Dubois is nog onzeker. De Zeeuwse coureur kreeg onlangs een rustkuur voorgeschreven en gisteren was nog niet definitief beslist of hij morgen zou kunnen rijden. Maar ook zonder deze renners hebben de or ganisatoren'voldoende coureurs voor de Kruiningse wedstrijd kunnen in teresseren om de toeschouwers een aantrekkelijke wedstrijd te presente ren. Caballero start onder andere met Gert Bongers, Piet de Wit, Tiemen Groen en Dies Kosten. Verder ver trekken Cees Zoontjens Piet Braspen- ninekx, Huub Harings, Cor Schuring en Rinus Hoogerland met goede winstkansen. De profs rijden 50 ron den van 2 kilometer (start 3 uur). Anderhalf uur eerder vertrekken negentig nieuwelingen-renners voor een 40 kilometer lange wedstrijd. In deze ronde hebben de Zeeuwen bij zonder goede kansen. Priem, de ge broeders Remijn, Bal, Van de Bun der en de plaatselijke favoriet Van de Parel zullen echter felle strijd moeten leveren met de Brabanders Datnen, Van Groezen, Hugens en Van Bostelen. Alle beken de Zeeuwse nieuwelingen zullen na de wedstrijden in Kruiningen (zater dag) en Oostburg (zondag) aanstaan de maandag weer present zijn in Sint-Jansteen, waar ter gelegenheid van de jaarlijkse kermis een wed strijd voor nieuwelingen wordt ge houden. Bijna zestig renners zulten strijd leveren in een rit over 72 kilome ter. Dit betekent dat zij het 1600 meter lange circuit 45 maal moeten afleggen. Kanshebbers zijn, behalve de plaat selijke favorieten Hennie Gijsel en Frans Kisner: Remijn, Priem, Bal, Van de Bunder, Rokven, Deckers, Damen en Jurriaans. (Van onze sportredactie) .CHAAM Na de „Acht van Chaam" van dit jaar zal de organisatie van deze grote wielerwedstrijd de vorm van een stichting krijgen. Commissie-voorzitter Schram zegt hierover: „Onze wedstrijd is uitge groeid tot een enorm evenement waarbij steeds meer geld omgaat. Het is niet wenselijk dat de commissie leden langer persoonlijk verantwoor delijk blijven voor de financiële za ken. Bovendien geeft de gemeente een ruimte subsidie en daarvoor wil len G.S. een vastere basis. Ik kan dat volledig begrijpen. Toen ik nog burgemeester was behandelden wij een ruime subsidie en daarvoor wil- ons echter beter te wachten tot mijn opvolger kennis kon nemen van de bedoelingen". MOSKOU (AP) De eerste par tij tussen de oud-wereldkampioen Mikhail Tal en grootmeester Viktor Kortsnoi, de halve finales om de wereldtitel, is in remise geëindigd. De winnaar van deze tweekamp zal uitkomen tegen de winnaar van de andere halve finale tussen de Rus Boris Spassky en de Deen Bent Lar- sen, welke op 5 juli in Malmö begint. Wie zich de sterkste van de vier toont zal het volgend jaar de Rus Tigran Petrosian de wereldtitel mo gen betwisten.

de Stem | 1968 | | pagina 7