Beroepskunst zorgenkind voor Zeeuwse Cult. Raad Aardbeienpluk is begonnen MARINE VLISSINGEN VERHUISDE SCHEPEN STEEDS GROTERE SUBSIDIES Provinciale bibliotheek kreeg meer taken Jeugdland-Zeeland vanaf 15 juli weer opengesteld Duitsers beroven lifter Aantal evenementen gelijk W elf are-expositie in Axel geopend IDDELBURG Lingen naar RW oogwater wrat en waar? VANDAAG MORGEN Aee» nieuws uit stad en streek pag. 3 - 5 op Vrijspraak en boetes voor kalverfokkers Militairen willen meer contacten met burgers Ir. P. Stoter directeur waterleidingmij Z.-Vlaanderen OPMERKINGEN BINNENSHUIS SUBSIDIE INDUSTRIE Man uit Oud-Gastel na ongeval overleden Beeld veranderd na 18 jaar ZUCHT V oor stel b. en w. Ovezande Niet deelnemen aan G.G.D.- regeling Jongen in Zuidzande verongelukt Minimumprijs tomaten ICap. iredvefd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 JUNI 1968 L. Lmgen heeft toezeg»;» op het beroep, dat op Ve racht door de NederlanH»'3^1- mde kerk te Rhoon. Hii ,0, 5er- vacature H. C. van Itterzoï da" '""en. rzon gaan [orgen, vrijdag 28 juni: HanJ~" en 16.55 uur, Terneuzen jï5" 3 uur, Vlissingen: 3.22 en ,«tt Wemeldinge: 5.14 en 17.37 uur, 1ELBURG «archief 9.30-12 en 13.30-17 an >ositie Spoorwegen in ZecK J ïiatuur Walcheren, Mblenwïtm >pend van 9 tot 18 uur bdil 21.00 uur. Klank- en lichter»; JC7 it ATrh 1ELBURG Esarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 uui insitie Spoorwegen in Zeeland, latuur Walcheren, Molenwater: pend van 9 tot 18 uur. idij 21.00 uur. Klank- en lichtspel. rmallg Weeshuls Singelstraat: 10-12 14-17 uur Tentoonstelling Stads- en psgezichten. BURG :1 20 u. De 12 veroordeelden 14 Jr. WOUTSDIJK 1. van Hattumhuis 16 uur Buiten- one raadsvergadering (afscheid M. W. Joremaisse). 'IKLAAS icopen: Als onder vandaag copen: Als onder vandaag GE copen: Als onder vandaag /ERPEN :open als onder vandaag. HOUT lopen als onder vandaag. bdi) KENSZAND rmalige R.K. Lagere School. 20» Raadsvergadering. .JMUIDEN ïeentehuis 19.30 u. Raaosvergadedij rmallg Weeshuls Singelstraat KM! 14-17 uur. Tentoonstelling stafc psgezichten. "1 ZANDE neentehuis 20 uur Raadsvergaderhr WERPEN De pasja, 18 J. bassade Benjamin. 18 J. ra Vera Cruz, a.l. jitole, Adios Gringo, 18 J avang 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur ion De bruid droeg zwart la 14.30, 16.50, 19 en 21.30 uur he De apenplaneet, 18 j. 14.30, 16.50, 19 en 21.30 uur lens De ridders van de ronde tale' leeft, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur oy Roberty. 18 j. 14.30, 16.50. 19.10 en 21.30 uur rid To sir with love, al 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Hln Once befor 1 die, 18 j 16, 18, 20 en 22 uur ;ro Grand Slam 18 J. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur VHOUT rsaal De getemde feeks, 14 J, um Drie jongens, twee meisjes ia schat, 14 j. ,ce Gids voor de getrouwde man jaar 4IKLAAS :n De koningin der Vikings, 18 J. itury Blootvoets in het park, 18 j. ace Gids voor de getrouwde man, jaar Ia Mannenjacht in Ceylon, 18 j S litole Wals om de miljoentjes, 181 za In de hitte van de nacht, 18 j. eet Het uur der lafaards, 18 j. oy Coplan redt zijn huid, 18 J. ÏGE mllng Oorlog en vrede, a.l art Hnfa h^ggraaf r$kgnt, jaar i litool De kleine bader, a.l. a Gebrandmerkt, 18 j. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van 1967 heeft de provinciale bibliotheek op verschillende gebieden haar werk zaamheden kunnen uitbreiden of ver fijnen. In het jaarverslag van de bi bliotheek, dat onder de titel „Voor u verworven", keurig ingebonden is verschenen, wordt bijvoorbeeld ge meld, dat er in het eigenlijke ma gazijn ongeveer 1400 strekkende me ter voor de berging vaat boeken bij gekomen is, doordat de zolders boven de sectiekamers van de Statenzaal benut mochten worden. Meer werkruimte werd er echter niet gecreëerd, omdat de tweede fase van het verbouwingsplan nog niet werd uitgevoerd. De muziekbibliotheek is praktisch gereed. In dit jaar zal met de uitle ning van muziekwerken worden be gonnen De bedoeling is, te komen tot inrichting van een goed geoutil leerde muziekbibliotheek voor de ge hele provincie- De uitlening van medische litera tuur bleef beneden de verwachting. Met steun van de vereniging „Vrienden van de Provinciale Biblio theek" werd een Dokumator-leesap- paraat aangeschaft voor het lezén van microfiches, -kaarten en -films. De binderij verwierf 175 bindstem- pels uit de 18e en 19e eeuw. Het bezit van de bibliotheek nam toe met 1981 boekwerken en 615 muziekwerken. In de binderij wer den 1468 boeken en brochures en 525 tijdschriftjaargangen gebonden, ver- (Van onze correspondent) DEN BOSCH Het Bossche Ge rechtshof heeft woensdag arrest ge wezen in een vijftal zaken tegen Bra bantse veefokkers, die door de Bre dase politierechter, resp. rechtbank, waren veroordeeld wegens het in voorraad hebben en/of verhandelen van kalveren waaraan stoffen met oestrogene werking waren toege diend. Op 12 juni jj. had de advocaat-ge neraal in al deze zaken bevestiging van de vonnissen in eerste instantie geëist. J. B. uit Baarle-Nassau, die was veroordeeld tot duizend gulden boete, subs, drie maanden hechtenis en een week voorwaardelijke hech tenis met een proeftijd van drie jaar, werd door het hof veroordeeld tot duizend gulden boete subsidiair hon derd dagen hechtenis. J. G. K. uit Achtmaal was veroor deeld tot zevenhonderd vijftig gulden boete subsidiair vijftig dagen hechte nis en werd door het Hof van het ten laste gelegde vrijgesproken. J. S. uit Zundert werd in overeenstemming met het vonnis van de rechtbank veroordeeld tot duizend gulden boete subsidiair honderd dagen hechtenis. W. J. A. V. uit Den Bosch werd eveneens conform het vonnis van de rechtbank veroordeeld tot twaalf honderd vijftig gulden boete subsi diair vijfentwintig dagen hechtenis. m. s. uit Udenhout die was veroor deeld tot zevenhonderd vijftig gulden boete subsidiair vijfenzeventig dagen hechtenis werd door het hof ontsla gen van rechtsvervolging. vwEi2^r!DENBERG -Een f°*P van M militairen, die gelegerd zijn m ae Kcizersveerkazeme willen meer Pivn■-V..W.VJUC nmcu Uicci de inwoners van Geer- tfuidenberg en Raamsdonk. Deze dlfn,i„»S.. militairen allemaal ïonnen m t T besprekingen be- LvertegenWoordi*et» van K"e"?gi?gen "it beide gemeen- van ?»tKleek .?at 00k van de zijde jeugd met name van d< ielff. 11 belangstelling voor der- van pon aan ae vormini trum want"?}?nent ontmoetjngscen- worden pn i ®3 -gedraaid Aatmet is 1 fecusf!les «houden. Het VererUmn» n^° om 6611 aPt"""2 Mtiecomité dat® :"ten- Een orgam- vaneemwllf w samengesteld uit en de hur^tgers van de militairen tactavonden l «Selnwtig con- y°?rbereiden. In min» vm J„ de. definitieve vor- litairen reelL c°mitê, hebben de nu- pland, «f", contactavond ge- beuden Voor riol 2al.worden ge ep de jeued „nÜ e av°nd mikt men Pmgramm! steat f'?"' 0p het 'etueel onderwt™ fllm wer een loop ™ferP', waarover na af- tevens «eiitt i, worden. Er Haken van een dansje! het sterkt of gerepareerd- In het verslagjaar werd begonnen met beschrijving en catalogisering van de in 1963 geschonken omvang rijke collectie Wijckerheld Bisdom. De beschrijving van het uiterst, be langrijke legaat-Bal kon nog steeds niet plaatsvinden, wegens het ontbre ken van wetenschappelijk personeel. Het totaal aan uitgeleende boeken in 1967 steeg met ruim duizend tot 29 754 banden. Ongeveer een derde deel van de uitgeleende werken werd door lezers buiten Walcheren betrok ken, waaruit blijkt dat de bibliotheek het odium „provinciaal" niet ten on rechte voert. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De algemene aan deelhoudersvergadering van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Temeuzen heeft in zijn gisteren gehouden vergadering zo als in een communiqué meegedeeld besloten om de directeur der maat schappij, ir. G. P. M. Dikötter, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, ontslag te verlenen op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de gewichtige dien sten aan de maatschappij bewezen. Van de bereidheid van ir. Dikötter om de maatschappij met technische adviezen ter zijde te staan, zullen commissarissen, voor zover nodig, nog gedurende een bepaalde tijd ge- gebruik maken. In dezelfde vergadering is besloten om de heer ir. P. Stoter adjunkt-di- rekteur van de vennootschap te be lasten met de waarneming van het directeurschap. Deze waarneming, die alle bevoegdheden van het directeur schap inhoudt, zal duren tot het mo ment waarop de maatschappij door fusie zal opgaan in een te creëren waterbedrijf voor geheel Zeeland. Ir. T. Verheul, directeur van de waterleidingmaatschappij Midden- Zeeland sprak naar aanleiding van dit communiqué de hoop uit dat één wa terleidingmij voor Zeeland spoedig een feit zal worden en dat dit even als bij vorige fusies een nieuwe een heid zal worden waarbij medewer kers van hoog tot laag prettig met elkaar zullen samenwerken. „Eigenlijk", zei hij, „is iedereen voorstander van één waterleidingbe drijf in Zeeland. Het is moeilijk om dit op korte termijn te bereiken. El ke maatschappij heeft nu eenmaal een eigen geschiedenis. Vooral de wijze waarop de eenheid tot stand zal komen zal daarom nog het nodige overleg vergen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De „beroepskunst" is voor de Zeeuwse Cul turele Raad een zorgenkind. Voor op- en uitvoeringen moeten steeds grotere bedragen op tafel worden gebracht. Dat betekent dat er steeds hogere subsidies nodig zijn, terwijl het aantal evenementen niet toeneemt. De Zeeuwse Culturele Raad, die ruim vijftien jaar bestaat, voegt in het verschenen verslag hieraan toe, dat de ama teuristische kunstbeocfenaars er terecht bezwaar tegen zullen ma ken, wanneer de beroepskunst alle middelen opslokt. De conceptbegroting 1968 van de raad vermeldt een provinciale sub sidie van ruim 138.000 voor be roepskunst. Dat betekent vergeleken met vorig jaar een verhoging van ruim 35.000. Aanvankelijk was om een verhoging van 46.000 ge vraagd. De stichting Cultuursprei ding Zeeland, die de beroepsgezel schappen enz. contracteert, wist ech ter op verzoek van de raad 11.000 op de begroting te besnoeien. Over het beroepstoneel zegt de raad in het verslag, dat het tussen centralisatie en decentralisatie zwen kende rijksbeleid voor Zeeland van weinig belang is: „Wij hebben in Zeeland immers noch een stand plaatsgezelschap noch een regionaal gezelschap en bevinden ons derhalve tussen kade en schip, want wij kun nen geen rechten laten gelden". Hier bij wordt nog opgemerkt dat de stichting cultuurspreiding Zeeland op het punt van het samenstellen van een programma voor beroepsto neel een zware taak heeft, omdat de vraag in Zeeland groter is dan het landelijk aanbod en „derhalve stijgen de prijzen". De geluiden op het punt van de beroepsmuziek zijn heel wat gunsti ger. De raad meent dat het samen stellen van dit programma bij de Zeeuwse Volksuniversiteit in goede handen is. Toch moest ook hier de provinciale subsidie worden ver hoogd, n.l. van 25.000 naar 33.000. Het niet doorgaan van het Zeeuw se Landjuweel voor amateurtonlisten in de provincie is te wijten, aldus het verslag, aan vacatures bij de Stich ting Zeeland, waardoor ook de raad in zijn activiteiten wordt belemmerd, De muziekcommissie van de cultu rele raad heeft een aantal muziek verenigingen bij het provinciaal be stuur in aanmerking gebracht voor subsidié. Daarbij zijn o.a. de stichting Zeeuws Kamerorkest te Goes, de Vereniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg, een aantal vo cale verenigingen, zoals St.-Caecilia te St.-Jansteen en de Christelijke Oratoriumvereniging Willem 't Hooft te Goes en de twee operettevereni gingen in resp. Middelburg en Goes. De muziekcommissie heeft ten aanzien van deze operetteverenigin gen wel een aantal kritische opmer kingen gemaakt, die ter kennis zijn gebracht van het provinciaal bestuur. Zo gaat het repertoire nog steeds de kant op van „grote werken", die niet steeds liggen binnen de aan amateurs gegeven mogelijkheden, zo meent de commissie, die voorts stelt dat bij het aantrekken van beroepssolisten door deze verenigingen nog te veel aller eerst wordt gedacht aan solisten met gevestigde reputaties. De commissie zou graag zien dat aan minder be kende, b.v. pas afgestudeerde kun stenaars kansen worden gegeven. Het moeilijke repertoire eist trouwens (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het recreatie- project Jeugdland-Zeeland, dat dit jaar voor de derde maal in successie wordt georganiseerd, opent op 15 juli weer zijn poorten. Vanaf die dag staat Jeugdland, dat in het voormalige kin dertehuis „Vijvervreugd" aan de Kou derkerkseweg 14 in Middelburg, nu eindelijk een vast onderkomen ge vonden heeft, weer open voor kinde ren van vier tot veertien jaar. Jeugdland staat dit jaar geheel in het teken van de Olympische Spelen. Er worden diverse wedstrijden ge houden, zoals zaklopen, ringrjjden en fietsenrally, waarbij de winnaars een gouden, zilveren of bronzen medaille in ontvangst kunnen nemen uit han den van de burgemeester van Jeugd land, een functie die iedere week door een ander kind zal worden ver vuld. De „plakken" worden door de kinderen zelf gemaakt. De opening wordt ook in de Olym pische sfeer gehouden. Op het stad huis zal een fakkel worden aange stoken, die door kinderen naar Vij vervreugd zal worden gedragen. Dit in de vorm van een estafette. De es tafettelopers zullen worden begeleid door motorpolitie. Jeugdland-Zeeland biedt zijn jeug dige bezoekers een zeer gevarieerd programma. Hierop staan onder meer een bezoek aan de Marine in Vlissin gen en een bezoek aan de Middel burgse brandweer. De laatste excur- sie zal wekelijks plaatsvinden. De jeugdlanders mogen bij deze gelegen heden zelf de brandweerspuit hante ren, waarna ze een „diploma" als aan denken meekrijgen. Voorts kunnen de kinderen de vriendschapsband met de politie wat hechter aansnoeren. De rijkspolitie komt met een patrouille wagen van de technische dienst, die de kinderen van binnen en van bui ten kunnen bekijken. Bovendien houdt men een grote demonstratie met politiehonden. Elke week staat er een topmiddag op het programma. Dan treden de befaamde Jeugdland- clowns op. Verder is er een gooche laar, toneelvoorstelling en een mode show, die door de kinderen zelf ge houden wordt met meegebrachte kle ding. Binnenshuis kunnen de kinderen zich amuseren met handenarbeid, te kenen, bouwen met legostenen en Sio-montage, winkelen in de zelfbe dieningswinkel en in de kinderlees zaal. Het programma van Jeugdland-Zee land is samengesteld door een werk groep, die is samengesteld uit de lei ding van vorig jaar: de heren John Broosens, Hans Zuidema, Frans Veij- gen, Ronnie van Raalten en Joop Rot tier, aUen kweekschoolleerlingen. De algemene leiding berust bij de heer K. de Vries. Jeugdland-Zeeland is van 15 juli tot en met 8 augustus van maandag tot en met vrijdag van negen tot vier uur toegankelijk voor Middelburgse en toeristenkinderen. Evenals vorig jaar zal ook nu weer een treintje rijden, om de kinderen die veraf wonen naar Vij vervreugd te brengen. Jeugdland Is ingesteld op 500 kin deren per dag. Voor Vijvervreugd zal de politie dranghekken plaatsen, zodat de verkeersveiligheid is gewaar borgd. Het project vergt zeer veel geld. Ondanks een gemeentelijke subsidie Van 30.000 en diverse particuliere giften is de begroting niet sluitend. Daarom zal er op donderdag 27 juni een huis-aan-huiscollecte gehouden worden ten bate van Jeugdland-Zee land. Ook wordt er gecollecteerd op zaterdag 29 juni tijdens de voetbal wedstrijd Middelburg-DCG, ook meer beroepsversterking. De commissie vraagt zich af hoe lang een aantal van die verenigingen de financiële gevolgen van een derge lijk beleid nog zal kunnen dragen. Hierop volgt nog prompt de opmer king, dat het de commissie is opge vallen dat enige verenigingen in de laatste jaren de strijd om het bestaan reeds hebben moeten opgeven. Het accent in de steun aan beel dende kunstenaars is de laatste jaren verschoven van aankopen van wer ken en het verstrekken van opdrach ten naar het subsidiëren van aan kopen door particulieren. Zo werd in 1967 aan de verkoop van 59 werken, die voor een totaal bedrag van 12.335 werden verkocht, een subsidie verleend van f 1840. In de totstandkoming van een regionale omroep voor Zeeland zit op dit mo ment geen vooruitgang. Opgemerkt wordt dat de Nederlandse Radio Unie voorzichtig en „gedistantieerd" heeft gereageerd op de omroepnota van de culturele raad. De commissie voor historie en na tuurwetenschappen is bezorgd over de schade, die door de opdringende industrie aan het Zeeuwse landschap wordt toegebracht. Deze schade dreigt opnieuw te worden vergroot door de uitbreidingsplannen van een chemische fabriek in Zeeuwsch- Vlaanderen. Letterlijk wordt daar over gezegd: „Voor deze uitbreiding wees de betrokken minister terreinen toe, die tevoren door officiële instan ties als natuurreservaat waren aan gewezen. Afgezien van de vraag of dit werkelijk economische noodzaak is zal men in ieder geval compense- rende maatregelen verwachten; op ruime schaal onwrikbare reservering van natuur- en cultuurmonumenten, niet alleen voor recreatie, maar ook ten behoeve van zuiver en toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek". De commissie stelt voorts dat voor een wetenschappelijke controle van bodemvondsten een provinciaal ar cheoloog zou dienen te worden aan gesteld. (Van onze conrespomdlent) ZEVENBERGEN Op die Bredase Polderdijk nabij rijksweg 16 werd een uit Dordrecht afkomstige jongeman beroofd door een aantal Duitse jon geren, met wie hij was meegelift. De Duitsers dwongen de lifter uit te stap pen en cmder bedreiging van een dolkmes maakten zij hem een bedrag van 17,50 en zijn polshorloge afhan dig. Hierna stapten zij weer in hun witte Opel en reden richting Rotter dam. In Rottendam werden de daders weldra door de poditde ingerekend. (Van onze correspondent) AXEL In de hal van het Axelse bejaardencentrum „De Vurssche" opende mevrouw C. van Dijke-van Dijk, de echtgenote van de burge meester van Axel. gistermorgen de eerste tentoonstelling van handwer ken van de welfare-groep Axel. Ongeveer dertig bejaarden in en buiten het bejaardencentrum hebben aan dit welfarewerk, onder leiding van mej. R. M. Boeding, deelgeno men. De veelal gebreide en gehaak te produkten zijn te koop tegen lage prijzen, die de materiaalkosten dek ken. Mevrouw Van Dijke waardeerde dit werk vooral, omdat het niet al leen praktische resultaten heeft, maar de bejaarden tevens gezellige middagen bezorgt. Mej. Boeding zei, dat de bejaarden zelf veel plezier be leven aan dit werk. Zij dankte de heer R. van Nierop, de directeur van de „Vurssche" en de gemeente Axel voor de hulp ook financiële die zij hebben geboden. Burgemees ter M. K. van Dijke woonde de bij eenkomst bij. (Van onze correspondent) OUD-GASTEL De heer E. Jans- sens uit Oud-Gastel die dinsdagna middag op de weg van Oudenbosch naar Oud-Gastel door een auto, waar aan hij geen voorrang verleende, werd aangereden is in het St. Elisa- bethziekenhuis te Oudenbosch aan de bekomen verwondingen overleden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De marine te Vlissingen heeft deze week een ge heel ander aanzicht gekregen. De „Jacob van Heemskerck", die aan vankelijk als opleidingskruiser en later als wachtschip het beeld van de eerste binnenhaven met een onder breking sinds begin 1950 heeft be heerst, is thans naar de marinestei- ger achter in de buitenhaven ver sleept. De marinesleepboot Wielingen en een sleper van de maatschappij De Schelde die dit karwei „klaarden" brachten omgekeerd de mijnenvegers die aan deze steiger in de mottenbal- len lagen naar de voormalige lig plaats van het wachtschip. De marineleiding loopt met deze verhuizing eigenlijk vooruit op de definitieve behuizing van het mari nepersoneel in het kazemecomplex, dat op een terrein achter de steiger in de buitenhaven in aanbouw is en dat over ongeveer één jaar in ge bruik zal worden genomen. Tevens is er nu ook reeds één commando gekomen, hetgeen uiteraard een be zuiniging met zich brengt. Tot voor kort was er namelijk een commando Jacob van Heemskerck en een com mando Willem van der Zaan. Dit laatste schip is tevens logementschip voor de mijnendienst. Op deze twee schepen zijn in totaal ongeveer 300 man ondergebracht. Op de varende schepen, vanuit Vlissingen opereert de mijnenbestrijdingsgroep nummer III en een visserij-inspectievaartuig, zijn nog eens ongeveer 300 man ge plaatst. door kostbaar, nemen al even dure kaderuimte in beslag enz. In Vlissingen ligt nog een derde logementschip, namelijk de Flores, in de eerbiedwaardige leeftijd van 43 jaar. Deze voormalige kanonneerboot fungeert nog ais drijvende kazerne voor bemanningen van bijvoorbeeld nieuwe fregatten, wanneer deze bij de maatschappij De Schelde in onder houd zijn. Het personeel op de logementsche pen zal overigens een zucht van ver lichting slaken als men de nieuwe gebouwen kan betrekken, omdat het comfort op deze „oudjes", in feite afgedankte oorlogsschepen, volstrekt niet meer aan de eisen des tijds vol doet. 'Naast deze omstandigheden heeft de marineleiding nog andere redenen om de vele logementschepen naar de sloper te sturen. Ze eisen na melijk veel onderhoud, zijn daar- (Van een onzer verslaggeefsters) OVEZANDE Burgemeester en wethouders van Ovezande zullen de raad vanavond voorstellen niet deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling voor de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst voor Zuid- en Noord-Beveland. B. en w. schrijven in hun voorstel aan de raad niet overtuigd te zijn van de noodzaak tot het treffen van een der gelijke regeling. Volgens het college is de behoefte eraan in de praktijk niet gebleken. Verder vinden b. en w. dat de af zonderlijke gemeenschappelijke am- bulamceddenst tot op heden voortref felijk werkt. Zoals bekend is het de bedoeling voorlopig alleen deze am bulancedienst in de nieuwe gemeen schappelijke regeling onder te bren gen. Bovendien vrezen b. en w. diait een zodanig geconcentreerde dienst kos- tenverzwanend zal werken. Verder zal worden voorgesteld een krediet van 7000 gulden uit te trek ken voor het aanbrengen van ver beteringen aan de kleedaccommodatie op het sportterrein. Aan de orde komt ook een voorstel tot vaststelling van een nieuwe uni forme bouwverordening, met bijbeho rende wijzigingen, alsmede een voor stel tot vaststelling van een ontwerp verordening op de sedzoenverbljjven. De raadsvergadering begint van avond om 8 uur. (Van onze correspondent) ZUIDZANDE Op de Oostburg- sestraat is de 7-jarige Luc de Doelder bij een verkeersongeval dodelijk ver ongelukt. Het jongetje, dat vanaf de Vent- weg de middenbaan van de weg overstak werd gegrepen door een personenauto bestuurd door I. C. uit Oostburg. Deze kon ondanks krachtig remmen het kind niet meer ontwij ken. Het jongetje werd geschept en kwam op de motorkap terecht, waar na hij werd meegesleurd. Dr. Beek uit Zuidzande verleende eerste hulp. Het kind overleed kort na het onge val. (Van een onzer verslaggevers) De aardbeienpluk op de koude grond is in volle gang. Dagelijks trek ken de plukkers en pluksters er in alle vroegte op uit om hun zware werk te verrichten. Weldra zullen vele tientallen scholieren zich bij hen voegen. De werkers van het eerste uur laten zich ondertussen het noem maal goed smaken. (Van onze correspondent) GOES. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten de minimumprijs voor tomaten op de Nederlandse veilingen gedurende de periode 28 juni tot 30 juU geleidelijk te verlagen en wel met 10 cent per krat steeds op dinsdag en vrijdag. Op 28 juni wordt begonnen met een ophoudprijs voor tomaten van f 3.90 per krat van 6 kg en op 30 juli bedraagt de ophoudprijs dan f 3.— per 6 kg. De uit de markt genomen tomaten moeten vervolgens voor de industrie worden geveild en daarbij geldt een ophoudprijs van f 20.per 100 kg. De telers zijn voor de periode van 28 juni tot 30 juli 15 cent per krat van 6 kg aan heffing verschuldigd over alle tomaten die ze op de veilin gen aanvoeren. De aanvoeren van tomaten zijn op het ogenblik erg ruim. Er is echter ook een levendige exportvraag, voor al voor Westduitse rekening. ,,DE vis is wisselvallig. Dan zit die hier, dan daar. Juist daarom is hen gelen vanaf een schip zo aantrekke lijk, omdat je de vis kunt opzoeken. Dat doen we nu nog langs de Wal- cherse kust en langs een deel van de west-Zeeuwsch-Vlaamse kust. Vol gend jaar hopen we verder te gaan en zelfs tot aan Ierland te komen." ALDUS kapitein Breedveld (36) van het sportvissersschip „Barracuda", dat met de komst van het nieuwe seizoen sinds dinsdag weer elke mor gen even na acht uur de Vlissingse sluizen uitvaart, om hengelaars bui ten de kust de gelegenheid te geven vissen te verschalken. ,DE hele opzet van onze onderneming is de zeehengelvisserij ten dienste te zijn. Met vier broers hebben we een naamloze vennootschap gesticht en dit schip, een oud kustvaardertje; ge kocht. Ons doel is de zeehengelsport ten dienste te zijn. Natuurlijk gaat het ook om onze boterham. We lossen elkaar regelmatig af als kapitein. Dat moet wel want dikwijls wordt er dag en nacht gevaren. Ook in de weekends natuurlijk. Bij die avond en nachtvaarten gaat het niet altijd om vissen want we verhuren de Bar racuda ook aan groepen als „plezier boot". Wat de koers, de ankerplaat sen enz. betreft, zijn we erg democra tisch. Wat de meerderheid wil dat doen we, als het uitvoerbaar is na tuurlijk. Het ligt er natuurlijk ook aan wat voor slag vissers, dat je aan boord krijgt. De meesten kunnen wel tegen een duwtje. DAT heeft het voordeel, dat je ook bij meer wind naar buiten kunt. Je hebt er trouwens ook echte slecht-weer vissers bij, die er niet voor terugdein zen om ook,nog bij windkracht acht de hengel te hanteren. Dat kan met de Barracuda, want het is een veilig schip met hoge raïlingen. Om bij een ruwe zee het schip tijdens het vissen toch wat rustiger te krijgen kruipen we achter een hoge zandplaat. Die heb je plenty op de Westerschelde. Nee, in de tijd dat we varen, sinds vorig jaar september, is er nog nooit iemand over boord gevallen en zijn er ook geen andere ongelukken ge beurd. Uiteraard voldoen we ook aan alle voorschriften van de scheep vaartinspectie. WE zijn van Krimpen aan de IJssel naar Vlissingen gekomen omdat hei hier ideaal varen en vissen is en om dat een mogelijkheid als nu door de Barracuda wordt gebodeh ontbrak. Ook voor het toerisme is het een be langrijke attractie. We werken dan ook prima samen met de V.V.V. in Vlissingen. VISSEN met een hengel, een eind uit de kust, is natuurlijk heel wat an ders dan het dobbert je in een sloot deponeren. Om je aas aan de grond te krijgen heb je zeker 200 gram lood nodig. Wie niet goed is uitgerust hoeft echter niet bang te zijn dat hij een verloren dag heeft. We hebben al het nodige aan boord, 's Winters wordt vooral op kabeljauw gevist 's zomers op makreel en zeebaars. Als er goed gevangen wordt is de stem ming aan boord natuurlijk helemaal opperbest. Moeilijk werk? We zijn op het wa ter geboren en getogen."

de Stem | 1968 | | pagina 3