Hier en Minister Yeringa opent nieuwbouw T.H. Eindhoven in eigen Brabantse scholen dragen 165.000 gulden over aan school in Nkongsamba in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerken: om u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat Even uitbldzen mevrouw papier voor uw ^pen Ambulancedienst Bevefandcn functioneert goed Jo Aan de weg van Axelse Sassing naar Westdorpe Beroepingswerk VRIJDAG HANDTEKENINGEN IN TILBURG PRAATJE Spinazie anders Veiligheid GOEDE HOUDING Restauratie Gasthuis in Goes aanbesteed Verkeersmaatregelen 'in Terneuzen Recreatieprogramma in West- Zeeuwsch-Vlaanderen Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopenl Celibaat Dierenmishandeling Snurken IV Snurken V Snurken VI I? DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 JUNI 1968 Een van de vele charmes van het Zeeuwsch-Vlaamse land vormen de vele voortreffelijk onderhouden boerde- rijtjes langs de wegen, die het landschap zijn vriendelijke .bekoorlijkheid geven. Vooral in het kustgebied kunnen ze de toerist zo in verrukking brengen, dat hij geneigd is te overwegen z'n stadswoning maar te gaan ruilen voor zo'n boerenbedoeninkje. Hierboven vindt u zo'n „huisje buiten", met kleurig geschilderde luiken, volop in het groen en met veel bloe men onder de vensters. -Maar het ligt niet in het kust gebied. Zelfs niet aan een drukke verkeersweg. Halver wege Axel en Sluiskil, met de fabriekscomplexen in de verte al zichbaar, ligt de Axelse Sassing, waar de Axelse kreek zich in grillige vlakken verwijdt. Daar gaat een weg zuidwaarts, een smalle en vrij slechte weg. Na enkele honderden meters mondt deze uit in de weg van Drie Schouwen naar Zwartenhoek en verderop West dorpe. Op dat punt van samenkomst, rechts, ligt deze boerderij. U moet, als u in Zeeuwsch-Vlaanderen komt, maar eens proberen of u dit mooie geval kunt vinden. Niet omdat het nu zo geweldig is, dat u niet verder kunt leven zon der dat gezien te hebben, maar ten eerste mist u dan de nare weg langs de Sluiskilse fabrieken, ten tweede, en dat is belangrijker, u komt automatisch terecht in West dorpe, door haar kilometers lange bebouwing langs de dijk, een van de merkwaardigste dorpen van Zeeuwsch- Vlaanderen. Ned. lierv. kerk Beroep aange komen naar Hallum c.a.: H. D- Ho- man te Zijpe. Bedankt voor Hazerswoude: B. C. de Gelder te Wissekerke. Ger. gemeenten Beroepen te Rilland Bath, Rijssen en Zoeter- meer: kand. A. M. de Boer te Rid derkerk. Bedankt voor Kootwijkerbroek: A. Kok te Poortvliet. Het dagelijks praatje met de melk boer is voor vele vrouwen zo be langrijk, dat ze de melkbezorging aan huis niet kwijt willen. Deze re den bleek doorslaggevend, aldus de conclusie uit een studie, die het bu reau voor marktonderzoek, Makro- test, gedaan heeft over de opvatting van de Brabantse huisvrouw met be trekking tot de melkbezorging. Het onderzoek werd gedaan in op dracht van de algemene vereniging poor melkvoorziening in Noord-Bra- I bant. Andere redenen waarom de huis- I vrouwen de melkbezorging niet wil- len missen zijn de service, trouw aan de eigen melkbezorger en het gemak van de deurleverantie. Zolang spinazie nog vers te krijgen b moet u eens een variatie op de tra ditionele wijze van bereiden probe ren. Trouwens niet iedereen houdt van deze groente als die op de ver- rouwde manier is klaargemaakt, verandering van spijs doet soms won- fleren met de eetlust. iiil°?50,"<?erst?and recept hebt u no- i 1,5 kilo spinazie, 50 gram boter, nJ! b'oem> koffieroom, zout, m«!!qr 5? Cltr°ensap. Zoek de spinazie in J en ze na het wassen, Lr rerwat zout in korte tüd I w;,T.de spinazie uitlekken en snS "at voor de soep. Hak de sen, a alPe'Üki grof. Maar vervol- een zalfachtige saus van gesmol ten boter, waaraan de bloem en het room al roerende is toegevoegd. Maak de saus niet te dun, want spi nazie bevat veel vocht. Voeg de spi nazie toe, roer alles goed door elkaar en laat het op een klein vuurtje goed warm houden. Voeg tenslotte wat ci troensap en peper naar smaak toe. De minister van Economische Za ken heeft bekendgemaakt dat bin nenkort het Elektriciteitsbesluit zal worden gewijzigd. In deze wijziging zullen voorschriften voor huishoude lijke en elektrische apparaten worden opgenomen. Deze apparaten zullen dan aan bepaalde eisen inzake vei ligheid, deugdelijkheid en doelmatig heid moeten voldoen. De minister wil echter niet voor alle afzonderlijke apparaten gedetailleerde eisen stel len en zal ook geen keuring voor schrijven. Een oefening die goed is voor uw houding en uitstekend geschikt is om de vetkussentjes op de armen weg te werken. Ga rechtop staan met de armen gebogen, de rechterarm voor uw lichaam en uw linker erachter. Nu maakt u de bewegingen van een ouderwetse wasvrouw, die achter een wasbord staat. U boent met uw rech terhand een denkbeeldig kledingstuk, terwijl u de rechterknie buigt. Met uw linkerarm maakt u dezelfde be wegingen achter uw rug. Regelmatig wisselt u de armen. Tenslotte boent u nog even met uw beide armen voor. Deze oefeningen kimt u doen op het ritme van een pit tig muziekje. DEN HAAG (ANP) In Tilburg zal vrijdagochtend a.s. een overeen komst worden getekend, waarbij van Nederlandse zijde 466.000 gul den beschikbaar wordt gesteld voor school in Kameroen. Van dit bedrag is ruim 300.000 gulden afkomstig uit overheidsfondsen oor ontwikkelings hulp. De rest 165.000 gulden is te danken aan een bijdrage van de vereniging „Ons Middelbaar Onder wijs". Deze vereniging herdacht in no vember 1966 haar vijftigjarig be staan. In plaats van een groots op gezet feest te organiseren, werd er de voorkeur aan gegeven een con crete bijdrage te leveren voor een middelbare school in een ontwikke lingsland. Leerlingen van 25 aan gesloten dagscholen hebben aan de inzameling deelgenomen. Wat be treft de school in het ontwikkelings land is de keus gevallen op het Col lege Jeanne d'Arc te Nkongsamba, een plaats met meer dan 100.000 in woners, hoofdstad van het departe ment Mungo in het westelijk deel van Kameroen. Het bisdom Nkong samba heeft zelf nog 62.500 gulden bijgedragen. De uitbreiding van het college Jeanne d'Arc bestaat onder meer uit de bouw en inrichting van achttien klaslokalen, een laboratorium en een bibliotheek. Het project komt in het bijzonder ten goede aan de afdeling voor jongens. De meisjesafdeling verkeert reeds in goede staat. Op het ogenblik kan slechts eenderde van de leerlingen, die voor het toe latingsexamen zijn geslaagd worden aangenomen Het college Jeanne d'Arc is een katholieke school, doch van de 500 leerlingen zijn er 170 protes tant. De overeenkomst zal namens mi nister Udink worden ondertekend door mr. P. H. A. Tuin, chef Ope rationele Zaken van de directie In ternationale Technische Hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken en dr. L. M. H. Joosten, secretaris van „Ons Middelbaar Onderwijs", die daartoe door het bisdom Nkongsam ba is gemachtigd. Elke school die aan de inzamelingsactie heeft deelgeno men zal twee leerlingen afvaardi gen om bij de ondertekening tegen woordig te zijn. Dit zal gebeuren om vrijdagochtend in het St.-Odul- phuslyceum te Tilburg. tn%eM pellen onlanaï'Z" w 1? !how dte de Romeinse mode-ontwerper :t succesvol;»i eegepresenteerd. Deze creaties waren van VnWf' Amerikaans modehi n Valent™°'s ontwerpen verkocht. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In de raadzaal van het stadhuis te Goes heeft de directeur van gemeentewerken gistermorgen namens burgemeester en wethouders van Goes in het openbaar aanbe steed de restauratie en verbouwing van het voormalig Gasthuis aan de Oostwal ten behoeve van de gemeen tesecretarie. Het aantal inschrijvers bedroeg II. De laagste inschrijver was de firma J. H. Nonnekes en Zn. uit Goes mét 89.100 gulden. De hoogste inschrij ver was het aannemersbedrijf Geuze uit Middelburg met 129.190 gulden. De kostenraming van de gemeente voor dit werk is 92.000 gulden. De gunning is aangehouden. TERNEUZEN In verband met de openstelling voor het landverkeer van de brug over het buitenhoofd van de nieuwe zeevaartsluis te Ter- neuzen zijn de volgende verkeers maatregelen genomen: De weg over het buitenhoofd van de nieuwe zeevaartsluis vanaf d" aansluiting van de zogenaamde „Hoekseweg" tot het buitenhoofd van de westsluis is aangewezen als voorrangsweg. Op deze weg, alsmede op de daarop aansluitende weg over het binnenhoofd van de westsluis is het verboden te parkeren en is een snelheidsbeperking van 70 km per uur van kracht- De langs de hoofdrijbaan van deze wegen gelegen fiets- en voetpaden zijn ter plaatse als verplicht fiets pad en voetpad aangeduid. (Van eep onzer verslaggeefsters) GOES Tijdens een gisteren in de Korenbeurs te Goes gehcuden vergadering van de Ambulancedienst Dttvelanden, is de begroting van deze dienst voor 1969 behandeld en goed gekeurd. Deze begroting sluit met een post onvoorzien van 610 gulden. De geraamde bijdrage van de ge meenten op Noord- en Zuid-Beve land aan deze dienst is gelijk geble ven aan die van vorig jaar, namelijk 42 cent per inwoner. Behandeld wer den ook de rekening over 1967 en een wijziging van de begroting voor 1967, die verband; houdt met de af sluiting van het dienstjaar. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over hot functioneren van de ambulancedienst. Daarover bleek niets dan goeds te vertellen. Secre taris M. F. Boogert van het algemeen bestuur van de dienst deelde mee dat de afgelopen tijd het aantal ritten, dat door de ambulancewagens wordt gemaakt, voortdurend stijgt. Dit is, zo zei hij, vooral een gevolg van het feit dat men er steeds sneller toe over gaat patiënten, die een speciale be handeling nodig hebben, van het ene naar het andere ziekenhuis over te brengen. De voorzitter van de dienst, bur gemeester mr. F. Huber van Goes, wees er op dat er nog altijd (wel varende) gemeenten in den lande zijn die geen van overheidswege ge regelde ambulancedienst kennen. Verder haalde de heer Huber aan dat er in de provincie discussie is ge weest over de vraag of een ambulan cedienst een directeur moet hebben, die medicus is. Ook de heer Huber twijfelde eraan of een dergelijk uit gangspunt wel juist is. Hij wees erop dat er aan het directeurschap van een dergelijke dienst vooral ook een organisatorische kant zit. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Honderden rode, gele en groene tafeltennisballetjes, dansend op een gierende luchtstroom, duidden aan dat minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs en Weten-, schappen woensdag de nieuwe aan winst van de Technische Hogeschool Eindhoven officieel geopend had. Een druk op een knop was voldoende om in de grote vergaderzaal van het gloednieuwe gebouw Warmte en Stroming dit speelse effect te ont ketenen. Vele genodigden waren er getuigen van. Het werkelijke hoogtepunt van de dag was echter ongetwijfeld de ont hulling van de gedenkplaat in de hal van het gebouw ter ere van wijlen professor J. G. Slotboom die in 1960 het initiatief voor de bouw van dit unieke onderzoekcentrum nam. Het gordijn voor de sobere plaat werd weggeschoven door mevrouw V. Slot boom-Dijkstra. Minister Veringa legde in zijn korte toespraak vooral de nadruk op de steeds groeiende betekenis van het technisch wetenschappelijk onderzoek in de wereld. De resultaten van dat onderzoek bepalen steeds sterker bet aanzien van de maatschappij. Nu werken daaraan al drie miljoen men sen. Dat aantal verdubbelt binnen enkele jaren. „Maar onderwijs zal altijd als zijn eerste doel houden de ontwikkeling van het individu." Daarnaast zal de wijze praarop wij ons onderwijs or ganiseren in niet geringe mate de ontwikkeling van de technologie be palen. Voor de minister staat het vast dat de nieuwe structuur van het wetenschappelijk onderwijs een grote mate van soepelheid zal moeten heb ben. „Er moet een nieuw type inge nieur komen. Hem moeten ook de maatschappij-wetenschappen niet vreemd zijn." De minister stelde dat de cijfers van nieuwe studenten er op wijzen dat steeds meer jonge mensen de techniek de rug toekeren. Ze zoeken het veel meer in de sociale weten schappen die zich met de mens en zijn bestemming bezighouden. Er is een stagnatie in de toevloed naar de technische inrichtingen voor hoger onderwijs. Dat kan gevaarlijk zijn. In ieder geval draagt de over heid bestuurlijke verantwoordelijk heid voor de technische ontwikkelin gen. Voor hem staat het vast dat op universitair niveau een democra tische inspraak bij de besluitvorming op alle. terreinen nodig is. De bouwcurator van de THE, dr. ir. Th. P. Tromp, sprak de hoop uit dat het nieuwe laboratorium van de TH er toe zal bijdragen dat de tech nische afgrond die Europa in toe nemende mate scheidt van de VS wat kleiner zal worden. „Wij hebben in Europa echt de kennis wel, maar het hapert bij ons aan het kunnen. Alleen als er een groter Europa komt, zal dat verschil misschien op den duur verdwijnen. „En als de universiteiten en hoge scholen jonge mensen gaan afleveren die het kennen kunnen omzetten in het kunnen." Namens de architecten werd een plastiek aangeboden van Cor Bekker, voorstellende een „machine". Voor het gebouw van de atoomreactor maakte Gerrit den Breems een reliëf. (Van onze correspondent) BRESKENS Door de recreatie- commissie in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren is voor de periode van 29 juni tot 10 augustus een vakantie - ont. spanningsprogramma vastgesteld. Dit programma is bestemd voor de campings Pannesehuur te Nieuwvliet en Zeebad te Breskens. Een groot aantal teamleden zal gedurende deze weken voor de vele vakantiegangers activiteiten ontplooien. Op die camping Zeebad is een EH- BO-post ingericht ais schakel tussen patiënt en arts. Zondags na de diverse kerkdiensten is er gelegenheid koffie te drinken in Immanuel of De Uitkomst In Groette, Breskens en Cadzand zullen kinderfeesten wonden gehou den zowel op het strand als in de dorpen. Door een philhan-monisch orkest uit België zal in Gnoede een uitvoering worden gegeven. Op 5 juli is er te Breskens een zangavond in de Ned. Herv. Kerk. Voorts zullen er showboten varen en wordt een afspraak gemaakt met het Urker Koor. Op de campings zal zondagsmorgens om 8.30 uur een och tendwijding wordlen gehouden, ter wijl ook kinderidiensten zullen wor den gehouden en avondsiuitingen. Verder zullen er nog beatbands ko men te Breskens en Nieuwvliet kdxyijsi.cmis (ADVERTENTIE) De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Lefdse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED Het was vooral de „toon" van de eerste brief van pastoor Doens, die me naar de pen deed grijpen. Nu hij in zijn tweede brief vanuit eigen be perktheid sprak, was een en ander 'n stuk positiever. Ik ben het absoluut met hem eens als hij zegt dat ver nieuwing niet mag leiden tot vernie tiging van kostbaar bezit, maar ik denk ook dat vrijheid op hét punt van celibaat die kostbaarheid alleen maar verdiepen zou. Ook de pittige reactie van mej. Bos- sink kon ik waarderen. Ik vindt het n.l. niks erg een tegengestelde mening te hooien. Wie daar niet tegen ban moet geen open brieven schrijven, lijkt me, Contact'.' brengt leven en waair ge hakt wordt, vallen nu eenmaal spaanders, Blijkens haar brief denkt zij erg be houdend en als zij die ouide kerkvorm een wereld vindt, waarin ze kan en wil leven, dan is dat natuurlijk haar eigen zaak. Toch prikkelt haar brief me tot een ondeugende vraag: Wat wilde ze eigenlijk zeggen met het citaat van prof. Berkhouwer 'en dat van bisschop Dionysios? Bij aandach tig lezen waren die citaten n.l. meer een bewijsvorming voor mijn standpunt dan voor het hare! Het evangelie beleven en verkon digen is volgens mij de enige taak van de officiële kerk. Die leer pro beren dn praktijk te brengen: de omzie. Als men wet en instituut op de eer ste plaats in stand wil houden, tegen de geest van het evangelie in, dan ra ken we naast de vrijheid, die Christus bracht. Pius Drijvers zei: „Het gaat om de mens, om zijn mens-zijn, om zijn authenticiteit en daaraan zijn wet ten en instellingen dienstbaar. Zo toon! Jesus in concrete voorbeelden (Mare. 2 23-28) dat Hij vrij is en dat de mens vrij moet zijn om zichzelf te wor den". Wat dwang en ma chtsverhoudingen tot gevolg hebben, daar toont onze tegenwoordige tijd de enorme barsten van! Maar goed: Als men onvoorwaar delijke blinde gehoorzaamheid voor staat en elke persoonlijke beslissing van de paus en een concilie bindend vindt, wat moeten we dan b.v. met dit praktijkgeval: 1. Onder leiding van paus Alexander de Derde werd op het derde concilie van Laberanen beslist, dat eltoe chris ten, die met een jood samenleef dé, voortaan zou worden geëxcommu niceerd. 2. Op het 4e conc. van Latberamen werd o.l.v. paus Innocentius de Dei> de voorgeschreven, dat alle joden een bijzonder kenteken op hun kle ding moesten dragen, opdiat de chris tenen zich zelfs niet uit onwetendheid tot ongewenste verhoudingen zouden kunnen laten verleiden. 3. Ih het laatste Vaticaans concilie (in 1965 dus) werden deze punten pas herzien. Wel: Hoe moet men nu denken over de vele rooms-kathoüeken die in de oorlog 1940-1945 hun leven waagden om soms hele joodse gezinnen onderdak te. bieden en hun leven te redden? „Dit is een denkertje" zou Merijn zeggen!. Misschien is er nu weer iemand boos omdat_ ik deze geschiedenis ophaal, maar ik wil er alleen maar mee zeg gen dat ook de topleiding van de kerk maar soms heel erg menselijke zoekers zijn naar de juiste weg. Hun leiding sluit zeer beslist je eigen ge weten niet uit Maar durven leven naar éigen geweten is vooral voor de ou dere mens nog een moeilijk punt. De wetstraditie blijft lang zijn enorme druk op het leven behouden, soms on bewust. Maar alleen het vrije is echt, en echt christendom heeft blijvend perspectief. HONTENTSSiE Mej. L. v. DAMME In Bergen op Zoom is een herders hond op onmenselijke wiize afgemaakt zo. meldt De Stem van dinsdag. Onbe grijpelijk dat de mensen die getuige waren van deze misdaad (en die later aangifte deden) niet de moed konden opbrengen om het arme weerloze dier uit de handen van zijn beul te redden. Tijdens de „langdurige" afranseling had den ze m.i. hiertoe zeker de gelegen heid. Het gebeurt tegenwoordig steeds vaker dat mensen getuige zijn van dierenmishandeling (trouwens ook van ongelukken) zonder een'hand uit te ste ken. Aangifte bij de politie heeft in de meeste gevallen slechts een paar tien tjes boete tot gevolg. Als de misdadiger tenminste gevonden wordt! Dat maakt de misdaad echter niet ongedaan. In de vakantietijd „ontdoen" vele zgn. „dierenvrienden" zich vaak op wrede wijze van hun huisdieren. Laat iedereen die hart voor dieren heeft toch actief reageren bij constatering wan derge lijke gevallen! BREDA, Mevr. M. SP ANJER-DE RUYTER Arme mevrouw H. G. uit Breda. Wat hebt u voor een man, als hü niet eens merkt dat u knikkers in zijn pyjama jasje naait? BREDA, F. G. Ik begrijp er niets van, da<t sommige mensen bezwaar hebben tegen het snur ken van hun echtgenoten. Wij moeten in deze overgeciviliseerde maatschap pij a.1 zo vaak het masker van' die con ventie opzetten. Mogen we dfln alsje blieft in ons eigen bed, op onze meest intieme plaats, zijn zoals we echt zijn? Mogen we daar misschien ongecompli ceerd snurken? Als die verstandhouding tussen man en vrouw goed is kan snur ken het huwelijk niet bederven. Boven, dien: er gaat niets boven samen snur ken. Gezellig! TERHEIJDEN, J. de B. Na enkele snurkende berichtjes in De Stem te hebben gelezen, snap ik niet dat de klager(ster), die naast de snur- kert (snurkster) in bed ligt, niet een Paa,r watjes in de oren doet, want hü (zij) kan er niets aan doen. Dit heb ik in het ziekenhuis meege maakt waar ik ook door zo'n snurkert met in slaap kon komen. Ik vroeg de zuster een paar watjes. Ze deed ze in allebei m'n oren en ik sliep verder als een roos. BREDA, JAN BACKN

de Stem | 1968 | | pagina 19