Drie kanshebbers in de Tour JANSSEN„ALMASi POULIDOR OF IK" ERELIJST TOUR DE FRANCE OKKER TEGEN SANGSTER Record aantal coureurs in Zeeuwse titelstrijd Als het u om de goede, pure tabak gaat voor het voller de voor- FRITS VAN IERLAND «F TRANSFERLIJST Geladen [opini Dolman: „Ik reed het hele jaar zonder doping" Fedor den Hertog goed op dreef Xerxes DHC geliquideerd Kees Priemde grote favoriet bij nieuwe lingen (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Ronde van Turkije Uitslagen 17 clubs in eredivisie Deelname Rentmeester en Buckaki onzeker Merkenteams Zestiende zege Tour DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 JUNI 1968 Jan Janssen (links) verklaar de dat er in deze Tour drie favorieten zijn: Poulidor (mid den), Aimar (rechts) en hij zelf. 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1950 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 GELE TRÜI Jean Robic Gino Bartali Fausto Coppi Ferdi Kuebler Hugo Koblet Fausto Coppi Louison Bobèt Louison Bobet Louison Bobet Hoger Walkowiak Jacques Anquetil Charlie Gaul Federico Bahamontes Gastone Nencini Jacques Anquetil Jacques Anquetil Jacques Anquetil sS?Ues^Anquetil Felice Gimondi Cucien Aimar ™£er Pingeon BERGKLASSEM. PLOEGENKL ASSEMENT GROENE TRUI BESTE NEDERL. Brambila (It.) Bartali (It.) Coppi (It.) Bobet (Fr.) Geminiani (Fr.) Coppi (It.) Lorono (Sp.) Bahamontes (Sp.) Gaul (Lux.) Gaul (Lux. Nencini (It.) Bahamontes (Sp.) Bahamontes (Sp.) Massignan (It.) Massignan (It.) Bahamontes (Sp.) Bahamontes (Sp.) Bahamontes (Sp.) Jimenez (Sp.) Jimenez (Sp.) Jimenez (Sp.) Italië België Italië België Frankrijk Italië Nederland Zwitserland Frankrijk België Frankrijk België België Frankrijk Frankrijk St. Raphael-Helyett St. Raphael-Gem Pelforth-Sauvage Kas Kas Frankrijk Schaer (Zwi.) Kuebler (Zwi.) Ockers (Belg.) Ockers (Belg.) Forestier (Fr.) Graczyk (Fr.) Darrigade (Fr.) Graczyk (Fr.) Darrigade (Fr.) Altig (W.-Dld.) Van Looy (Belg.) Janssen (Ned.) Janssen (Ned.) Planckaert (Belg.) Janssen (Ned.) Janssen (32) Janssen (36) De Ruyter (27) Nolten (15) Wagtmans (5) Nolten (14) Van Est (15) Wagtmans (6) Van Est (8) Damen (11) Damen (27) Geldermans (12) Damen (52) Geldermans (5) Geldermans (24) Janssen (24) Janssen (9) /anssen (2) Janssen (5) JO DE ROO heeft een wieler ronde voor beroepsrersiers in Zomergem (België) geoonnen. De Roo was samen met de Belg Jacquemin uit het veld van 94 deelnemers ontsnapt en bleef in de sprint een lengte voor op zijn vluchtmakker. Bart Zoet won de sprint van het peloton en werd derde. De uitslag: 1 Jo de Roo (Ned.) de 139 km in 3 uur en 28 sec., 2 Jacquemin (België) op een lengte, 3 Bart Zoet (Ned) op 36 sec., 4 Staf Desmet (Belg.) z.t, 5 Sonck (Belg.) z.t,, 8 Cees Zoontjens (Ned.) z.t., 10 Huub Harings (Ned.) z.t., 12 Dies Kos ten (Ned.) z.t., 16 Marinus Hoo- gerland (Ned.) z.t. GUIDALI een Zwitserse amateur uit Bazel, die in zijn land tot de beste criteriumrijders wordt ge rekend, komt voor de rest van het seizoen naar Nederland om zijn krachten te meten met de Nederlandse coureurs. De Zwit ser is opgenomen in de ploeg van Trico-Noble. (Van onze sportredactie) BREDA Frits van Ierland (NAC) is gisteren op eigen venyek op de transferiljst geplaatst. Van Ier land speelde zes seizoenen In het eerste elftal van de Bredase eredivi sievereniging. o De tweededivisieclub Excelsior heeft zes spelers van Xerxes/DHC overgenomen. Het zijn: Kwakker- naat, Blok, Tetteroo, Jacobs, Klem- geld en Van der Heiden. Xerxes/ DHC beschikt nu nog over acht con tractspelers. Verder ging Thijs Li* bregts een verbintenis aan met Ex celsior. Libregts speelde de laatste seizoenen voor Feijenoord en kwam al eens eerder voor Excelsior uit. De Groningse eredivisieclub GVAV heeft de voorhoede ver sterkt door de aankoop van Frans Guns. De 27-jarige speler kwam het afgelopen zeizoen uit vóór Sit- tardia. Het transferbedrag ligt rond de honderdduizend gulden. (Van onze speciale verslaggever) VITTEL De Tour de France in Vittel, een kafka-achtig decor. Een oud kuuroord met in zijn hotelwezen een herinnering aan het begin van deze eeuw en het wielercircus dat uiterst eigentijds is. De vaste gasten van de hotels, voor zover zij Engels zijn Woodhouse en Agatha Christie lezend en gekleed gaand volgens de mode uit de tijd van Chamberlain, en daar tegenover alls wat rond de Tour hoort, de schreeuwerige reclamepakken en de renners in hun hel kleurige trainingskleding. Vittel, een plaats waar rust heerst, en de Tour, boordevol lawaai. steekspel tussen en zijn uitgebreide beschouwingen over de favorieten mist. Er zijn Weinig opvallende uitla tingen van de vedetten, want de ron de begint zonder grote favorieten, heeft in feite geen echte sterren. Neem Ferdi Bracke, lang en slank als een basketballer, een van de aller' grootsten uit de huidige wielerwe^ reld, maar een man die de allure van de echte sterke mist. In iedere stad echter waar het wielerleven losbarst, blijft Bracke niet onopgemerkt. Want de houder van het werelduurrecord' trekt toch altijd belangstellenden, al zijn het maar de jongens die een foto of een handtekening begeren. EDREMIT (ANP) Fedor den Hertog heeft gisteren de leiding in het algemeen klassement van de wie lerronde van Turkije behouden. Den Hertog eindigde in de vierde etappe, een rit van Canakkale naar Edremit over 140 kilometer, op de tweede Plaats achter de Rus Koelibin. Den Hertog, die in de etappe een achter stand van twee seconden op Koelibin had, heeft in de algemene rangschik king een voorsprong van 4.24 op de naar de tweede plaats opgerukte Rus. De uitslag van de vierde etappe luidt: 1 Koelibin (Rusl) de 140 km jn 3 uur 34 min. 49 sec.; 2 Fedor den Hertog (Ned) 3.34.51; 3 Zadeev (Rus- 3.34.55; 4 Caliskan (Turk) 337.02 5 Jan van Katwijk (Ned) 137.11; 6 Gazda (Ts-Sl.) z.t Het peloton volgde in dezelfde tijd als Van Katwijk. Het algemeen klassement luidt: 1 uen Hertog (Ned) 11.39.56; 2 Koeli- 11.40.20; 3 Gainan (Rusl) ïl'lo'H' - 4 Van Kn'wijk (Ned) 7<i Marek (Tsj.-Sl.) 11.47.17; Zoetemelk (Ned) 11.52 45. Het ploegenklassement luidt: 1 Ne. herland 35.18.46; 2 Rusland 35.18.53 «jecho-Slowakye 35.40.08. Het Nederlandse twaalftal, dins dag omstreeks het vallen van de avond binnengekomen en vervolgens opgeborgen in het bijna monstrueus grote „Grand Hotel", is gisterochtend op de zadeltjes geklommen. Het is een twaalftal, inderdaad, want na de problemen om de formatie van de ploeg, houdt de sportcommlssle van de KNWU zijn twee reserves Jan Hugens en Jan van der Horst bij de hand tot de eerste start om in ieder geval gespaard te blijven van de schande van een incomplete ploeg bij het beginschot van de ronde. Gis termiddag is de ploeg op bezoek ge weest bij de dokters van de Tour voor de medische controle. Een controle zonder problemen. Een snelle controle bovenal, die niet meer was dan een vluchtig onderzoek. De dokters Dumas, Macorig en Malgre krijgen nog werk genoeg in deze ronde met zijn dagelijkse do pingcontroles van steeds weer zes renners, de eerste drie uit de etappe en drie gotelingen". Het Nederlandse twaalftal door stond die controle uiteraard. Jos van der Vleuten kreeg wel het vluchtige advies mee in de eerste dagen wei nig of niets kouds te drinken om zijn net weer herstelde maag niet te zwaar te belasten. Henk Nydam, ge woonlijk niet de spraakzaamste van het stel, stapte opgewekt naar bin nen en weer net zo zonnig naar bui ten. Hij wist immers dat alles goed zat. De bondsarts van de KNWU de heer K. Visser, had hem immers een dag daarvoor al helemaal in orde be vonden. „Dokter Visser zei, dat ik veel beter in conditie ben dan vorig jaar. Die ronde van 1967 had ik nooit moeten beginnen. Ik voel mij nu ook veel beter. Als ik die eerste dagen doorkom, wat mij vorig jaar niet luk te, dan zal het echt wel gaan". Evert Dalman, op het laatst opge roepen, is geladen. „Ik was teleurge steld toen ik, nadat ik eerst bij de groep van twintig was geselecteerd, niets meer van de KNWU hoorde. Zondag bij de Ronde van Ulestraten zag ik een paar mensen van de sport commlssle langs de weg staan en toen heb ik wat willen laten zien. Dat wil ik nn weer. Wat mij betreft kan het. Ik heb hoop dat de dopingcontrole hier „waterdicht" is. „Dan kan ik net zoveel presteren als een massa andere renners. Mis schien meer zelfs. Neem van mij aan dat er coureurs zijn, die toch nog slikken als zij menen tussen de con troles door te kunnen rollen. Na wat mi) is gebeurd kan en zal ik dat ri sico niet nemen. Met mijn hand op mijn hart, ik heb dit hele jaar ,,na' turel" gereden. Als iedereen dat in de Tour doet, vrijwillig of gedwon gen, dan zie ik er best brood in. Ik krijg hier mijn grote kans en die wil ik pakken ook". „In het begin van dit jaar heb ik alles op alles gezet om een klassieker te winnen. Dat is door verschillende oorzaken niet gelukt. Daarna heb ik het rustig aan gedaan en mij hele maal gericht op deze Tour". Een Tour, die voor de start zijn Maar hier ontgaat hij vrijwel aan de massa. Het is gewoon een man die onder een vrü klein hoofd met de scherp naar voren stekende neus zijn sportieve burgerpak wat te slordig draagt. Hij is in geen enkel opzicht de gedecoreerde sportheld. Voor het bezadigde Vittel buiten de Perma- nonces, buiten de zaal van de meca niciens en de andere werkruimten van al diegenen die beroepshalve iets met de Tour hebben te maken, is hij er een, die uit het veld van onbeken den, die de rust en de gezapigheid van de gevestigde orde komen versta' ren. En die verstoring van de rust en de orde is toch ook weer helemaal de Ronde van Frankrijk 1968. De Tour die begint met zoals Jan Jans sen zegt: „drie kanshebbers, mond Poulidor, Lucien .zelf, maar ook andere jongens, dingen kunnen zorgen en die heel veel plannen in de war kunnen stu ren". ATLETIEK No Opdenoordt heeft in het Geuselstadion te Maastricht het Nederlands record op de zes En gelse mijl verbeterd en gebracht op 28 minuten en 45,2 seconde. Dit was tien seconden sneller dan het oude record (28.55,2) dat de Zeeuw Hein Cujé tien jaar geleden in Rotterdam vestigde. Tom Okker komt in de tweede ronde uit tegen de Brit Mike Sangster. Op de foto hierboven Okker in actie. WIMBLEDON (ANP/AP) Tom Okkers tegenstander iy de tweede ronde van het Wimbledon-toernooi heet inderdaad Mike Sangster. Deze Engelsman, een niet ongevaarlijke outsider, versloeg gisteren in een partij voor de eerste ronde van het heren enkelspel, de Braziliaan Carlos Fernandez met 6-0, 6-4 en 6-4. Moeite loos won Sangster de eerste set van zijn wedstrijd tegen de al te ner veuze Braziliaan. Regelmatig brak hij door de service van zijn tegenstander, die geen enkel verweer had. In de tweede set ging het Sangster allemaal niet meer zo gemakkelijk af. De Braziliaan was een groot ge deelte Van zijn zenuwen kwijt en dat was goed te merken. De routine van Sangster, door eigen publiek bovendien hartstochtelijk aangemoe digd, gaf toch de doorslag: 6-4. De derde set gaf eenzelfde beeld als de tweede te zien. Een steeds beter spelende Fernandez, die echter op de beslissende momenten tekort schoot. Hij maakte geen gebruik van de soms zeer slordige fouten van Sangster. Daarom kon de Engelsman opnieuw met 6-4 winnen. Van de profs, die gisteren op de soms nog natta banen van Wimble don in actie kwamen, had de Zuid afrikaan Cliff Drysdale het wel erg moeilijk. In een lange wedstrijd tegen zijn landgenoot Graydon Garner, was alleen in de eerste set (6-2) geen „verlenging" nodig. In de twee laat ste sets kwam Garner zo sterk terug, dat Drysdale dikwijls in de verde diging werd gedrongen. De weinig vast spelende prof won de tweede set met 7-5, maar had daarbij vee) krachten verspeeld. Maar ook zyn weinig geroutineerde tegenstander kreeg het in de laatste set moeilijk. Toch kon hy tot 6-6 bij blijven. Daarna stootte Drysdale snel door naar 8-6. In de tweede ronde wonnen Fred Stolle, Marty Riessen, John New- combe en Roy Emerson hun partijen vrijwel zonder moeite. Respectievelijk Howe (Austr.), Kodes (Tsj.-Sl.), Alexander (Austr.) en Tiriac (Roem.) konden niet het juiste tegenspel bie den, zodat er in deze ronde geen geplaatste spelers afvielen. De uitslagen luiden: Heren enkel spel eerste ronde: Fletcher (Austr.) McManus (VS) 6-4 2-6 6-1 6-3; Smith (VS)—Merlo (It.) 6-4 6-3 6-0; Ashe (VS)—Zuleta (Equador) 6-1 6-2 6-3, Bengston (Zwed.)Jacques (Austr.) 6-1 6-4 6-2; Carmichael (Austr.)— Holecek (Tsj.-Sl.) 6-8 4-6 6-4 6-2 7-5. Tweede ronde: Drysdale (ZA)— Graner (ZA) 6-2 7-5 8-6; Emerson (Austr.)Tiriac (Roem.) 5-7 6-1 6-2 6-0; Contet (Fr.)—Fox (VS) walk over voor Contet; Mandarino (Braz.) Leschly (Den.) 11-9 10-8 6-3; Gi- meno (Sp.)Bowrey (Austr.) 6-2 4-6 9-7 6-3; Ralston (VS)Riehey (VS) 6-3 3-6 7-9 6-3 13-11; Lloyd (GB)—Ryan (ZA) 6-4 3-6 0-6 6-3 7-5; Stolle (Austr.)Howe (Austr.) 6-1 6-1 6-1; Riessen (VS)Kodes (Tsj.- Sl.) 6-2 6-3 6-2; Metrevelli (Rusl.) Beust (Fr.) 6-1 6-1 6-1; Newcombe (Austr.)Alexander (Austr.) 6-1 6-4 6-4. Dames enkelspel eerste ronde: Hoad (Austr.)Bassi (Austr.) 6-3 6-4; Martinez (VS)-Godwin (ZA) 6-1 6-3. (Van onze sportredactie) DELFT. De eredivisie zal vol gend jaar slechts uit 17 clubs be staan. Dit is het gevolg van het liqui deren van de stichting Xerxes-DHC, waartoe het stichtingsbestuur in de nacht van dinsdag op woensdag be sloot. Even tevoren was van het Rot terdamse Excelsior bericht ontvangen dat deze club afzag van een (eerder aangekondigde) fusie met Xerxes- DHC. Excelsior nam wel de spelers Tet teroo, Kwakkernaat, Kleingeld, Van der Heiden en Jacobs over van Xer xes-DHC. Tevens kocht men van Feijenoord Thijs Librechts. Het stich tingsbestuur van Xerxes-DHC, dat zelfs nog een laatste poging heeft gedaan om het betaalde voetbal toch voor Delft te behouden, zal nu de slotbalans op laten maken en daarna een verzoek tot ontbinding indienen. Van de spelers, die nog verbonden waren aan Xerxes-DHC, hebben nu ook Lissenberg, Joncic en Teuling een andere club gevonden. Zij gaan naar respectievelijk Velox, Holland Sport en Hermes-DVS. Xerxes-DHC zal het „naakte" eredivisieschap niet aanbieden. De KNVB zou overigens een dergelijke handelswijze niet goedkeuren. DAMMEN Ton Sijbrands, die achter de Russen Andreiko, Koeper- man en Tsjegolev als vierde eindig de in het toernooi om het wereld kampioenschap dammen in Bolza no, zal de Nederlandse kleuren ver dedigen in een internationaal Rus sisch toernooi, Dit wordt van 15 tot en met 31 augustus in het Zwarte- Zee-plaatsje Koutaisi gehouden. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) OOSTBURG Na veel heen en weer gepraat over de wedstrijdplaats kunnen de Zeeuwse renners zondag na een periode van tien jaar zon der een specifiek Zeeuws kampioen schap, eindelijk weer voor eigen pu bliek om de provinciale titels rijden. Aspiranten, nieuwelingen en ama teurs stappen zondag in Oostburg op de fietsen om uit te maken wie zich dit jaar kampioenen mogen noe men. Dat die strijd bijzonder fel zal worden staat nu al vast. Nog nooit tevoren beschikte mén in Zeeland over zo'n groot aantal renners, ter wijl ook de klasse van de coureurs over het algemeen goed genoemd kan worden. Een veertigtal amateurs hebben reeds voor het kampioenschap inge schreven. Onder hen bevinden zich nog niet Cees Rentmeester en Ri chard Buckaki. Rentmeester is door de KNWU geselecteerd voor een wedstrijd in West-Duitsland in het komende weekend. Er bestaat dus een grote kans dat hy zondag niet in Oostburg kan starten, tenzij de KNWU hem van deelname aan de Duitse wedstrijd vrystelt. Wanneer Cees Rentmeester in staat gesteld wordt alsnog voor de titelstrijd in te schrijven zou dat de amateurkoers nog interessanter ma ken. De coureur uit Ovezande kan, gezien zijn prestaties tot nu toe, de meeste aanspraak op het kampioen schap maken. Als om 3 uur het startschot voor de amateurs op het 1 kilometer lange Kroonwykparcours valt, is Rentmeester echter nog lang niet zeker van de titel. Daarvoor is de concurrentie te sterk. Vooral de strijd tussen de twee Zeeuwse merkenploegen Clarijs en Trico-Noble zal in Oostburg waar schijnlijk in alle hevigheid uitbars ten. Laatstgenoemde formatie heeft van Kampen, Jan de Schipper en Guido Paridaen, terwyi Clarijs Pe ter Kissner en Wim de Wilde als grote troeven in de koers heeft. Vooral wanneer Rentmeester niet mee zal kunnen doen en de strijd om de eerste plaats meer „open" wordt moet de winnaar waar schijnlijk bij de leden van de twee merkenteams gezocht worden. Dat wil overigens nog niet zeggen dat de andere deelnemers al by voor baat kansloos zyn. Renners als Co de Vrieze en Charles de Smit zullen zeker in het voorste gelid te vinden zyn. Eerstgenoemde renner stelt zon dag ongetwijfeld al het mogelijke in het werk om zich te revancheren voor de nederlaag die hy in de vori ge titelstrijd tegen Jan de Schipper leed. De Vrieze moest toen genoe gen nemen met een tweede plaats, terwyl De Schipper als eerste finish te. Wannéér Juliën de Groote, ere voorzitter van het organiserende wie- Iercomité „Luctor et Emergo", het startschot geeft, hebben de ama teurs nog 150 kilometer voor de boeg. Twee uur voor de amateurs ver trekken de nieuwelingen (70 kilome ter). Evenals by de amateurs is er ook in deze categorie voldoende klasse aanwezig om een aantrekke lijke wedstryd te waarborgen. Als de grote favoriet start Kees Priem, die in dit seizoen reeds vyftien over winningen behaalde. Op papier moet Priem in deze wed stryd zijn zestienje zege kunnen be halen. In het verleder is echter ge bleken dat in dit provinciale kam pioenschap de schynbaar „onmoge lijke" dingen kunnen gebeuren. Ve le malen moest in deze titelwedstrijd een als favoriet doodgeverfde ren ner met een lage klassering genoe gen nemen omdat de strijd tegen de streekgenoten, die elkaar door en door kennen, te zwaar was ge bleken. coureurs die het Kees Priem bijzonder moeilijk kunnen maken zijn Frans Kissner, Peter Remijn en Toi- ne de Bunder. Een zestiental aspiranten openen de lange Oostburgse wielerdag met een wedstrijd over 30 kilometer. Het is in deze categorie met de jongste deelnemers zeer moeilijk om een kanshebber aan te wyzen. Toch be vinden zich onder de inschrijvingen twee coureurs die hun kracht in het begin van hun wielerloopbaan reeds hebben bewezen: Ton Huyzen en Nic. Faas. Dit tweetal zou in deze wed strijd een leidende rol kunnen spe len.

de Stem | 1968 | | pagina 11