Geldermans Mogelijkheden TOUR BEGINT ZONDER EEN ONAANTASTBARE FAVORIET H DOLMAN: MEE NAAR DE TOUR Deelnemerslij st Tour de France ROUTESCHEMA Tom Okker klopte Peter Curtis maar beslist niet overtuigend RAMOS GEEN PARTIJ VOOR FRAZIER □i Poulidor grootste concurrent van Jcm Janssen Meer Andres Andreiko wereldkampioen Ronde van Ulvenhout INTHARTVAN UW RADIO/TV BLAD □OGTUWKANSOPEENK3 HALE MILJOEN n KIJK INUW RADIO/TVBLAD VAN DEZE WEEK DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 JUNI 1968 17 55 BAVMOND POULIDOR ROGER PINGEON (Van onze speciale verslaggever) VITTELEen Tour de France met mogelijkheden. Zo noemt Ab Geldcrmans, na zeven min of meer succesvolle Ronden van Frankrijk leider van het Nederlandse tiental, dat morgen met een tijdritje in achtervolgingsformaat aan de Tour begint, de 55e „grand bouclé". Mogelijkheden, omdat deze Tour veel van zijn grote vedetten mist. De tqd dat een Tour-succes zwaarder telde dan welke prestatie ook behalve het wereldkampioenschap - is voorbij. Een renner behoeft zich niet meer waar te maken in de Tour. Dat was een van de oor zaken, waardoor Felix Levitan en Jacques Goddet kortere of langere tijd voor de eerste start in Vittel, de namen van Gimondi, Merckx, Anquetil, Motta, Van Looy, Balmanion en Reybroek hebben kunnen doorstrepen. Zilioli en Bitossi, Poulidor en Pin geon, Aimar en Janssen bleven over, met nog 104 anderen. Van die ruim 100 renners zijn er talrijke met de ha ren bijgesleept. Duitsland kon in feite geen ploeg op de been brengen en wilde samengaan met de Luxembur gers. De versterking uit het groot hertogdom ging tenslotte naar de Zwitsers. Italië verschijnt met maar één ploeg. De Fransen zijn. net zoals de Nederlanders, tot de laatste dagen met renners aan het schuiven ge weest. Ook België ploeterde met zijn vertegenwoordiging, vooral na het bedanken van de complete Faema- stal. Met de wetenschap van al deze moeilijkheden bij de andere ploe gen is Ab Geldermans optimistisch. Hij heeft Jan Janssen, die in dej ploeg de „beschermde renner" is. Geldermans: „Wij spreken liever niet van een kopman, want dat houdt in dat er ook een aantal knechten in de ploeg zit. En zo willen wij de ande ren niet noemen, daar zijn zij te goed voor. Ik maak een staatje met een aantal buitenlandse namen. Als een van die mannen aanvalt, moeten on ze jongens verdedigen, maar verder mag iedereen voor zijn eigen kans rijden. Wij hebben een paar echt sterke finishers in de ploeg". Daarbij: „Als een van onze jongens I toevallig hoog komt te staan, kun je j nog gekke dingen beleven. Een ren-j ner met een beetje succes kan veel meer. Ik weet het nog uit mijn eigen tijd. Als ik goed stond kon ik zeker Vijftig procent meer. Denk maar aan wat Pingeon, mentaal toch echt geen kei. vorig jaar allemaal heeft gedaan, nadat hij vroeg in de ronde de gele trui al had veroverd". „Arie den Hartog, Jos van der Vleu ten, Henk Nijdam en Huub Zilver berg zouden in iedere ploeg bijzon der waardevolle helpers zijn. natuur lijk ook in de onze. Mijn plan is om Zilverberg, de oudste man in de ploeg, als aanvoerder te velde te wij zen. Hij heeft koersinzicht en samen jnet Janssen kan hij tijdens de ritten de maatregelen nemen, die nodig zijn. ik kan namelijk niet steeds met mijn wagen naar voren gaan om de jon gens wat te vertellen". De karavaan ontmoet op zijn ronde (oor Frankrijk, met kleine uitstapjes naar Luxemburg, België, Andorra en apanje. over een parcours van onge- eer 4650 kilometer, iets minder na- tuurhike obstakels dan vorig jaar. verdwenen is de moordende rit door oe Vogezen, waar Poulidor en Gi- kansloos werden. Ge- loWiFi v cie ^ont Ventoux, de ver schrikkelijke kale berg. Verlost zijn %deDomcan aankomst op de N!eJa.nloop.is betrekkelijk vlak en dcrrA n,nt'en- waarvan de eerste Daam S, r de Ardennen voeren, tien Jt v het traiect i" grote lij- BavonL i1 Atlantische kust tot en Naaa? be voet van de Pyrenee- ler bergachtige etappes in het Frans-Spaanse bergmassief met als hoogtepunten de etappe van Pau naar St.-Gaudens en de beklimming van de Port d'Envolira bij de binnen komst van Andorra op weg naar Seo d'Urgel, krijgt de karavaan zijn 2e rustdag na aankomst in Canet-Plage. Zwaarder is zonder twijfel de sprong tussen de Pyreneeën en de Alpen. Op weg naar Albi eerst door de uitlopers van het Hoogland van Auvergne de Zwarte Bergen. Ver volgens twee lange dagen, ritten van tegen de 240 kilometer, door het ech te Hoogland van Auvergne. Aanslui tend aan de ritten door de westelijke Alpen een laatste test in de Jura. De laatste, gewoonlijk vervelende etap pes tot Parijs beslaan dit jaar een goede 440 kilometer, waarvan de laatste 50 tussen Melun en Parijs als individuele tijdrit worden ge reden. Op dit traject behoort een „gela den" Jan Janssen, die graag weer eens een topprestatie zal leveren, tot de eerste favorieten. Zijn grootste concurrent is Raymond Poulidor, die iaar in jaar uit wordt beschouwd als de man, die nu eens uiteindelijk de Tour zal gaan winnen. Hij kan, als 32-jarige eindelijk zijn grote slag slaan. Marcel Bidot heeft zijn ploeg aan hem aangepast en een moeilijk baasje als Lucien Aimar niet jn de equipe opgenomen. Kanshebbers voor de zege zitten niet alleen in de Franse en Neder landse ploeg. Maar zoals Walkowiak 12 jaar geleden uit het absolute dui ster naar voren kwam en Pingeon vorig jaar niet werkelijk ernstig in de kansenberekening werd opgenomen, kan ook in deze ronde de grote ver rassing komen. Dat is het aantrekke lijke van de 55e Tour de France. Be ginnen zonder een onaantastbare fa voriet, verhoogt de kans op strijd, op het onverwachte. Ab Geldermans re kent daarop BOLZANO (ANP) De Rus An dres Andreiko heeft gisteravond in Bolzano voor de eerste maal de we reldtitel dammen behaald. Titelhou der Koeperman werd tweede met één punt minder dan Andreiko (25 pun ten tegen 24 punten). Sijbrands (vier de) moest Tsjegolev nog voor laten gaan door een remise tegen de Ame rikaan Smith. Wiersma eindigde op de vijfde plaats. (ADVERTENTIE) WOENSDAG 17 JULI a.s. Volledig Int. dagprogramma met: Asp., Nw, Amat., Dames en Professionals. (Van onze sportredacteur) BREDA Twee uur voor het ver trek vanuit Breda kwam de Neder landse Tour-ploeg gisteren „rond". Toen maakte sportcommissie-voorzit- ter W. van Steenbergen bekend dat Evert Dolman als tiende man start. Hij verklaarde tevens dat Jan van der Horst en Jan Hugens meegingen naar het vertrek in Vittel als respec tievelijk eerste en tweede reserve. De kans dat dé wielerbond een be roep op Van der Horst moet doen is aanwezig, maar wordt niet erg waarschijnlijk geacht. Pas vanavond namelijk zal officieel bekend zijn of Jos van der Vleuten kan deelnemen. De Brabantse prof blijkt nog niet ge heel genezen van zijn ziekte (para- tyfus) en bezocht maandagavond laat nog zijn huisarts. Van der Vleuten kreeg medicijnen en wanneer die hun uitwerking niet missen moet hij van avond geheel fit zijn. „Anders", aldus Van der Vleuten, „kan ik terug naar Nederland. Volgens mij zal het zo ver niet komen, maar je weet nooit. In ieder geval neem ik geen enkel risico. Als ik mijn conditie twijfel achtig vind trek ik me terug". In het geroezemoes rond het ver trek stond Jan Hugens als een een zame figuur. De lange Limburger droeg de teleurstelling van de te genvaller („Ik had echt wel gerekend op een plaats in de ploeg".) op zijn gebruind gezicht. Hugens: „Toen eerst Jan Janssen me maandag belde en daarna de heer Van Steenbergen, twijfelde ik nauwelijks meer aan een uitverkiezing. En nu zetten ze me reserve. Tweede nog wel. Het valt me zwaar tegen. Ik moet mee naar Vittel, maar ik voel er niets voor. De kans dat ik in kan vallen is nihil. Ik was vandaag en morgen liever in België gaan koersen". Evert Dolman, op het laatste mo ment dus gekozen, straalde van ge luk temidden van wielervrienden die hein feliciteerden. „Ach, wat moet ik van die selectie zeggen? Natuurlijk ben ik gelukkig. Ik krijg toch immers een geweldige kans". Ploegleider Ab Geidermans, Eddy Beugels, Arie den Hartog, Harm Otten- bros en Jan Hugens (van links naar rechts op bovenstaande foto) vlak voor de start van de Nederlandse Tourpioeg naar Vittel. PARIJS (ANP) De deelnemerslijst voor de Tour de France 1968 ziet er als volgt uit FRANKRIJK (NATIONAAL): Jean-Pierre Genet Bernard Guyot, Jean Jourden, Anatole Novak, Roger Pingeon, Raymond Poulidor, Christian Ray- mond, Raymond Riotte, Jose Samyn en Jean Stablinski. Ploegleider. Marcel Bidot. FRANKRIJK (B-PLOEG): Lucien Aimar, Gilbert Bellone, Serge Bolley, Georges Chappe, Jean Pierre Ducasse, Fernand Etter, Michel Grain, Chariie Grosskost, Jean Marie Leblanc en Paul Lemeteyer. Ploegleiders: Maurice de Muer en Raymond Louviot. FRANKRIJK (C-PLOEG): Andre Bayssiere, Jean Louis Bodin, Jacques Ca- diou Andre Desvages, Francis Ducreux, Jean Dumont, Maurice Izier, Desire Letort, Henri Rabaute en Christian Robini. Ploegleiders: Gaston Plaud en Louis Caput. DUITSLAND: Siegfried Adler, Wilfried Boelke, Peter Glemser, Wilfried Gottschalk, Karl-Heinz Kunde, Dieter Puschel, Ernst Streng, Herbert Wilde, Rolf Wolfshohl en Klemens Grossimlinghaus. Ploegleider: Hans Preiskeit. BELGIë (A-PLOEG): Frans Brands, Jos Huysmans, Willy in 't Ven, Marcel Maes, George Pintens, Andre Poppe, Ward Seis, Daniel van Ryckeghem, Her man van Springel en Ward Weckx. Ploegleider: Frans Cools. BELGIë (B-PLOEG): Ferdinand Bracke, Wilfried David, Eric de Vlaeminck Walter Godefroot, Tony Houbrechts, Eric Leman, Jean Monteyne, Victor Neu- lant, George van den Berghe en Remy van Vrekom. Ploegleider: Brik Schotte. SPANJE: Carlos Echevarria, Sebastian Elorza, Andres Gandarias, Antonio Gomez del Moral, Aurelio Gonzales, Julio Jimenez, Jose Manuel Lasa, Vicente Lopez-Carril, Jose Perez-Frances, Gregqrio San Miguel. Ploegleider: Dal- macio Langarica. GROOT-BRITTANNIë: Robert Addy, J. Clarby, Vic Denson, Derek Green, Derek Harrison, Barry Hoban, Colin Lewis, Arthur Metcalfe, Hugh Porter, Michael Wright. Ploegleider: Alec Taylor. ITALIë: Severino Andreoli, Franco Bitossi, Carlo Chiappano, Ugo Colombo, Mino Denti, Pietro Guerra, Adriano Passuello, Silvano Schiavon, Falviano Vicentini, Italo Zilioli. Ploegleiders: Mario Ricci en Waldemaro Bartolozzi. ZWITSERLAND/LUXEMBURG: Francis Blanc, Karl Brandt, Robert Hag- mann, Albert Herger, Paul Koechli, Willi Spuhler (allen Zwitserland), Jos Johans, Jonny Schleck, Eddy Schutz, Roland Smaniotto (alien Luxemburg). Ploegleiders: Marcel Zens en Erich Grieshaber. NEDERLAND: Harm Ottenbros, Gerard Vianen, Wim Schepers, Eddie Beu gels, Jan Janssen, Huub Zilverberg, Henk Nijdam, Evert Dolman, Adrie den Hartog en Jos van der Vleuten. Ploegleider: Ab Geldermans. Vittel - Vittel. Tijdrit individueel. 6,6 km Vittel - Esch-sur-Alzette. Laatste deel heuvelachtig. 188 km Aarlen - Vorst. Eerste deel licht heuvelachtig. 205 km Vorst - Vorst. Tijdrit voor ploegen. 15,6 km Vorst - Roubaix. Vlak, gedeeltelijk kasseien. 111,5 km Roubaix - Rouen. Heuvelachtig. 237,5 km Rouen - Bagnoles de l'Orne. Licht heuvelachtig. 162,5 km Bagnoles de l'Orne - Dinard. Heuvelachtig. 152 km Dinard - Lorient. Vlak. 186,5 km Lorient - Nantes. Vrijwel vlak. 188,5 km Nantes - Roy an. Vlak. 227,5 km Rustdag in Royan. Royan - Bordeaux. Vlak. 137,5 km Bordeaux - Bayonne. Vlak. 201 km Bayonne - Pau. Heuvelachtig. 181,5 km Pau - St. Gaudens. Hoog- en middelgebergte 227 km St. Gaudens - Seo de Urgel. Middel- en hooggebergte. 208 km Seo de Urgel - Perpignan (Canet-Plage). Bergachtig. 231 km Rustdag in Perpignan/Canet-Plage/Font Romeu Font Romeu - Albi. Laatste deel heuvelachtig. 233 km Albi - Aurillac. Klimmen en dalen. 200 km Aurillac - St. Etienne. Klimmen en dalen. 236,5 km St. Etienne - Grenoble. Middelgebergte. 235,5 km Grenoble - Sallanches. Middelgebergte, finish op pas. 199,5 km Sallanches - Besangon. Klimmen en dalen. 242,5 km Besangon - Auxerre. Licht heuvelachtig. 241,5 km Auxerre - Melun. Vrijwel vlak. 136,5 km Melun - Parijs. Tijdrit individueel. 53 km Vóór het vertrek van de Nederlandse equipe voor de Ronde van Frankrijk vanuit Breda, voerde Ab Geldermans nog overleg met Jan Janssen (zie bovenste foto), kreeg Eef Dolman dc laatste instructies van KNVVU-sport- commissie-voorzitter Van Steenbergen (middenste foto) en was Harm Ottenbros (onderste foto links) wat zenuwachtig. Ook Jan Janssen was „geladen". (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. De depressie, die voor de tweede achtereenvolgende dag Wimbledon een herfstig aanzien heeft gegeven, is niet zonder gevol gen voorbij gegaan aan de enige Ne derlandse deelnemer in het heren enkelspel. Tom Okker won weliswaar zijn partij voor de eerste ronde te gen de Britse nummer zeven Peter Curtis, maar de manier waarop dat gebeurde was onder de maat voor een geplaatste speler, al zou men dat uit de cijfers 75 36 6—2 62 niet aflezen. Okker is namelijk in vrij ernstige moeilijkheden geweest. Het lange wachten en de wetenschap het voor duizenden Britten te moéten opnemen tegen een Britse speler had den hem nerveus gemaakt. De eerste twee sets klemde hij het racket in de handen alsof het fijn gedrukt moest worden. Er was gejaagdheid in zijn spel, de artisticiteit, de bere kende spelopbouw waren geweken voor onnodig geweld. Curtis antwoordde in dezelfde stijl, serveerde echter duidelijk beter én werkte met korte, gehoekte volleys de slecht gecontroleerde groundstro- kes van Okker weg. In de derde set raakte de Brit moe gebeukt. Het ser vicewapen stokte. Okker, die de al lereerste service van deze set had moeten prijsgeven, kon het initiatief overnemen en vervolgens vrij ge makkelijk winnen. De glans was er echter af. Het was op deze tweede Wimble- dondag nu eenmaal niet anders. In de voormiddag was het zelfs uiter mate twijfelachtig of er gespeeld zou worden. Kort voor twee uur hield de regen echter op en konden de dek zeilen op het centrecourt en baan één worden weggehaald. De andere ba nen waren pas laat in de middag be speelbaar. Toen Okker en Curtis aan hun prestigeduel begonnen, herinnerde 't publiek zich weer wat een enorm tempo op liet Wimbledon-gras kan worden ontwikkeld. Okker startte in de hoogste versnelling. Een back handpassing rechtuit, een forehand return en een topspinbai gaven hem de allereerste service. Hij liep uit tot 20 en 31. Het leek een goede ba sis om meer rust in zijn spel te bren gen. Temidden van de toejuichingen schemerde hem misschien ineens de kapitale krantekoppen voor ogen waarin hij werd voorgesteld als een serieuze kanshebber. Zo'n rol van uitgesproken favoriet ligt hem niet. De nervositeit werd groter. Na 32 verloor hij zijn opslag door een dub bele fout. In het verloop van de set zou hij er nog drie slaan en daarna in elke set nog een. Curtis daaren tegen groeide en het was eigenlijk op vrij gelukkige wijze dat de Nederlan der de eerste set inpalmde. Die voor sprong had rust moeten geven, maar deed het niet. Met elke servicebeurt was hij in moeilijkheden. Een door braak in de vierde game kostte hem zelfs de tweede set. De schitterende volley, waarmee Curtis het tweede setpoint benutte, werd met groot en thousiasme door het met weinig na tionale successen verwende Engelse publiek begroet. Daarna verviel de geblokte Curtis tot de vorm die hem tot dusverre buiten de Britse Davis-Cupploeg heeft gehouden. De aanvankelijk ge vaarlijke forehand schuin voor langs werd meters buiten de baan ge plaatst. Elke slagwisseling van wat langere duur werd hem te moeilijk. Van 42 was het in enkele minuten 62, waarna voor Okker de vierde set slechts een formaliteit beteken de. De superieure vorm, die hij zo graag de gehele partij had willen demonstreren, kwam echter eigenlijk alleen bij de laatste slag tot uiting: een backhandpassing, die schuin over de baan ging met het geluid of er een geweer werd afgeschoten. Voor een van de geplaatste spelers is het Wimbledon-toernooi geëindigd. Nikola Pilic, de nummer zestien van het schema, verloor op de winderige buitenbanen van de 25-jarige Ame rikaan Herb Fitzgibbon, die in Parijs Ken Rosewali een set afhandig maakte. De 28-jarige werknemer van de groep Dickson-Hunt is daarmee de eerste fulltime professional, die het veld heeft moeten ruimen. la 27 juni lb 28 juni 2 29 juni 3a 30 juni 3b 30 juni 4 1 juli 5a 2 juli 5b 2 juli 6 3 juli 7 4 juli 8 5 juli 6 juli 9 7 juli 10 8 juli 11 9 juli 12 10 juli 13 11 juli 14 12 juli 13 juli 15 14 juli 16 15 juli 17 16 juli 18 17 juli 19 18 juli 20 19 juli 21 20 juli 22a 21 juli 22b 21 juli NEW YORK (ANP) De Ame rikaanse bokser Joe Frazier heeft in de Madison Square Garden in New York zijn wereldtitel in het zwaargewicht, New Yorkse versie, met succes verdedigd. Scheidsrech ter Arthur Mercante stopte aan het eind van de tweede ronde het ge vecht tegen de Mexicaan Manuel Ramos, die twee keer was neerge gaan. De titel die Frazier behield, wordt in vijf Amerikaanse staten erkend. Naast Frazier mogen ook Jimmy Ellis en Cassius Clay zich wereldkampioen noemen. Ramos heeft de 500 Mexicanen die naar New York waren gevlogen een teleurstellende avond bezorgd. Hij begon weliswaar goed en plaats te al na tien seconden een rechtse directe, maar Frazier nam daarna het gevecht in handen- De Mexicaan moest hierna vele slagen incasseren en ging in de tweede ronde twee keer voor acht tellen neer. De eer ste keer zakte Ramos na vier link se hoeken langzaam ineen, maar kon na acht tellen toch weer opstaan. Frazier gaf Ramos hierna geen kans. De Amerikaan bracht Ramos weer bijna neer met onder meer een linkse hoek, maar de Mexicaan kon de beslissing nog even uitstellen. Kort voor het einde van de tweede ronde viel Ramos na een linkse hoek op zijn rug en toen de scheidsrech ter bij acht gekomen was, mompel de de Mexicaan dat hij niet verder kon. Frazier behaalde hiermee zijn 21e overwinning als beroepsbokser. (ADVERTENTIES) MATJE GERRITS zegevierde in de Ronde van Luyksgestel, een wedstrijd over 100 kilometer. Tweede werd Kees Koeken, ter wijl Leen Poortvliet als derde over de finish ging. Er namen 110 amateurs aan deze wedstrijd deel. BERT ROMIJN is tijdens een stayerwedstrijd in Leipzig op de zevende plaats geëindigd. De Nederlander had in deze wed strijd, die meetelt voor de Grote Prijs van Oost-Duitsland, een achterstand van 620 meter op de Rus Michael Markov, die de 50 kilometer aflegde in 43 minu ten 38 seconden. De Belg De Vlaeminck werd tweede. MARINUS HOOGERLAND ein digde in een internationale ronde te Staden (België) als tweede achter de Belg André de Laere. In de sprint kwam Hoogerland een tiental meters te kort. De Laere had voor de 140 kilometer 3 uur en 52 minuten nodig. De Belg Jos Mathy had een achter stand van 2 minuten en 45 se conden en werd derde voor Wim Dubois. Dies Kosten finishte op drie minuten als zevende. HAN VAN WAES, Charles De Smit en Rinus Smallegange plaatsten zich in een 80 kilometer lange wegwedstrijd voor ama teurs in het Belgische plaatsje Klaprijke respectievelijk op de tiende, elfde en twaalfde plaats. De wedstrijd leverde een over winning op voor de Beg Jaap Clauwaert in 2 uur en 2 minu ten.

de Stem | 1968 | | pagina 9