Engelse regering waarschuwt spoorwegarbeiders Bomstop in ruil voor beëindiging van beschietingen op Saigon? senaat akkoord met belastingverhoging Wetsontwerp wil burger beschermen tegen bespiederij Dr. Hermens Z.-VIETNAMESE REGERINGSCRISIS BEZWOREN Rapport stichting Elfde Navo-taptoe wordt voorbereid GROTE ARBEIDSONRUST Progressieve concentratie is een hersenschim Weer onrust in China Amerikaan drong met alarmpistool bus met modinettes binnen Earl Warren afgetreden? JONGEN (18) LIGT ZEVENTIEN UUR BEWUSTELOOS IN SLOOT DRS. TILANUS: Verzoeniiig Dorp gevallen Auto's en staal Belangstelling Tegenslag voor De Gaulle DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 JUNI 1968 11 ■jftvöw;a .v. /.v-'j RUSK XHIEU RUSK GEEFT ENIGE HOOP woners van een vijf verdlepin. n tellend flatgebouw trachten ït behulp van aan elkaar ge- oopte beddelakens aan de vuur- te ontsnappen. B{j de brand In and! Beach zijn vier mensen om t leven gekomen. IE a .jcREN VAN 'OMPEN EN VERSTUIVERS van onderdelen naar j augustus, en met 12 jaar f 5,50. augustus. en met 12 jaar f 3.5U ochten o.a. naar I jen kunt u maken bij (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft op een persconferentie de eerste sinds 4 januari verklaard dat een staking van de beschieting van Saigon zal worden beschouwd als een „vermindering van de militaire activiteit" van de tegenstander. Zoals bekend hebben de Amerikanen dit als voorwaarde voor verdere de-escalatie geëist. Op een vraag of hij de beschieting van Saigon gelijk wilde stellen met de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zei Rusk dat het volgens hem niet uitmaakt of explosieven door vliegtuigen of door raketten en fietsen worden vervoerd. Na minister van defensie Clark Clifford herhaalde minister Rusk, dat hij „vage tekenen van vooruitgang bij de onderhandelingen in Parijs' bespeurde. Als reactie op dit optimisme van Rusk en Clifford heeft de woordvoer, der van de Noordvietoamese delega tie in Parijs, Nguyen Thanh Le, elke vooruitgang tegengesproken. Als belangrijkste obstakel voor de besprekingen zag Rusk dat de Noord- vietnamezen niet willen erkennen dat hun troepen in het zuiden ope reren. De uitspraken van Rusk zou den verband kunnen houden met het rapport dat Averell Harriman over de besprekingen in Washington heeft uitgebracht. DRS. TILANUS (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De progressieve con centratie, die de P.v.d.A., de P.S.P., D'66, en de P.P.R. zich voorstellen te vormen is volgens drs. A. D. W. Ti- lamis voorzitter van de C.H.U. niet weer dan een hersenschim. „De P.S.P. ziet geen heil in samen werking met D'66 en D'66 wil de be. staande partijen, ook de P.v.d.A. la ten ontploffen", zei hij gisteren in Utrecht in zijn openingswoord op het ™-jarig bestaansfeest van de Chris- telijk-historische partij. „Daarmee is ie basis voor een dergelijke concen tratie verdwenen. Ik meen, dat men beter zou doen naar de realiteit terug te keren". r-i j C.H.U.-voorzitter wees zijn par tijleden erop, dat in deze tijd de A.R. en de K.V.P. de aangewezen partners voor de C.H.U. zijn. Deze partijen moeten samen het oog op de toekomst gericht houden. „Dat is vooruitzien, oat is vooruitstreven. Deze christelij- i concentratie moet voorkomen, dat J" ,e "joderne maatschappij de blijde ooüschap verdrongen wordt door de omputer", aldus drs. Tilanus. De rea- teit is met het zoeken naar een pro- Slev? concentratie, waarbij ver schillende partijen elkaar nu al af- erntln' !*aar bet zoeken van de drie chrirt ?!?,nstelljke Pnrtüen naar een li o i, concentratie in de Groeo- •°ok do C.H.U. voelt echter niets ook d?riiT?tell;'k blok zonder meer, constrLr moet open staan ™or de™ n!e ^menwerking met an- de THtt IS de houding van houdina geweest en dat zal ook de oonrentraüe z(jn".nieuwe christelijke gehoor ST5 Wees zi-'n jnhilerend maatenj,fn„®Ve?s op' dat de andere een chri«t v-'i groeiende is, „toch zijn, waar in u ,maatschappÜ moet cbristeliil v? stramien van het deze wereld W a,lerlel zaken van den". mgeweven moeten wor- Zich akkoord 1 '\mcnkaanse Senaat hoging met H :iard met een ver- komsten- pn Procent van de in- ?ek°ppeld ,nnVenno?tschaPshelasting, ^uitaaven" ee? beperking van de en met zes miljard dollar. Wen. HeTvrpi8 mfl 64 teSen 16 stem- President Tnl™ P. gaat nu naar Pijnlijk snnpsf0"' ?le bet waar" he maatrpooi ondertekenen, toenemende ïnflat" ^n°aten de snel &an en a mflatle in de V.S. teeen- S6' buitenland ^hpVap de d°llar in hiermep h„,besche™en- Men begrotingsjaar voor, het komende jdiih 30 min aam<Je tekort van M BlÏÏdl t°Uar tot mi"dac wetsontwerD il™nUen .^perken. "ton door het cn„ ruim en maan- congres opgehouden. De Zuidvietnamese regeringscrisis, ontstaan door een ultimatum van premier Tran Van Huoeng, maandag, schijnt intussen bezworen. Kort voor het aflopen van het ul timatum heeft president Nguyen Van Thieu Huoeng bij zich ontboden om hem te verzekeren dat ook hij de strijd wil aanbinden tegen de cor ruptie en dat de premier voortaan in het benoemingsbeleid gekend zal worden. Huoeng had in het bijzonder fel gereageerd op de benoeming van kolonel Do Kine Nhieu tot burge meester van Saigon. Na het gesprek is bekendgemaakt dat een onderzoek naar het verleden van Nhieu zal wor den ingesteld. Gisteren is opnieuw de luchthaven Tan Son Nhoet bij Saigon met tien raketten van 107 en 122 mm bestookt. Zes burgers zouden zijn gedood, twintig gewond. Zes huizen werden vernield. De Zuidvietnamese regering heeft bij het Rode Kruis tegen be schieting van steden en dorpen ge protesteerd. Een dorp ten noorden van Saigon is door de Vietcong onder de voet gelopen. De Zuidvietnamese militie leed zware verliezen. De aanvallers bliezen vervolgens een brug op de weg tussen Saigon en Dalat op. Enkele Amerikaanse zegslieden be weren dat Amerikaanse piloten vijf schepen voor laagvliegende helikop ters van Noord-Vietnam hebben aangezien, waardoor èn de „niet-ge- identificeerde voorwerpen" èn de be schietingen met Amerikaanse raket ten van de schepen Swift en Hobart zijn verklaard. Het Amerikaanse op perbevel wilde geen commentaar ge ven op deze bewering. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Een vereenvoudiging van de proce dure met betrekking tot de vele door verschillende instanties te verlenen vergunningen, ontheffingen e.d. als mede een centrale coördinatie daarbij verdient aanbeveling. Er moet, aldus de Stichting, vooral aandacht worden geschonken aan de vraag, in hoeverre het vestigen van nieuwe, ook buitenlandse bedrjjven in bepaalde delen van het land vol doende vervangende werkgelegen heid biedit voor het aldaar bestaande aanbod van arbeidskrachten. In dit verband zal veelal een her- en bij scholing noodzakelijk zijn, waartoe tijdig de nodige maatregelen moeten worden getroffen. De Stichting heeft voorts geconsta teerd, dat bij de vestiging van buiten landse bedrijven de evenwichtige so ciale verhoudingen en de continuïteit daarvan in ons land een grote ver trouwenwekkende rol spelen. De niet exact te analyseren voor- en nadelen van de mentaliteitsverschillen tus sen België en Nederland hebben voor namelijk betrekking op verschillen in ambtelijk en industrieel klimaat. Deze worden mede bepaald door eco nomische, maatschappelijke en poli tieke ontwikkelingen, waarbij ook het volkskarakter een belangrijke rol speelt. Deze verschillen kunnen rich tinggevend zijn voor het vestigings beleid van buitenlandse ondernemin gen. Vele buitenlandse bedrijven hebben b(j hun vestiging in Nederland erva ren, dat de schoolopleiding en de vor ming in het algemeen zich meer die nen in te stellen op de praktijk van het bedrijfsleven. Vooral de ontwik keling van de technologie, de toe- nemende mechanisatie en automati sering vereisen een duidelijk op de praktijk gerichte technische opleiding, in het bijzonder met het oog op de plaatsingsmogelijkheden van meer en hoger geschoolde arbeidskrachten, zo besluit de Stichting. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Engelse regering heeft gisteren de spoorwegar beiders, die zondag om middernacht willen beginnen met een lang- zaam-aan-actie, gewaarschuwd, dat zij zonder dralen een urgentie plan zal uitvoeren om te voorkomen dat het volk nadelige gevolgen van die actie ondervindt. De spoorwegarbeiders eisen ongeveer 9 procent loonsverhoging en verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De onderhandelingen hierover hebben tot dusver geen resultaat op geleverd. De vakbonden van spoorwegperso neel hebben het verzoek van de rege ring om de voorgenomen stiptheids actie op te geven verworpen. Ver wacht wordt dat de machinisten van de spoorwegen en ook de brandweer lieden zich een week later bij de actie zullen aansluiten. Door de langzaam-aan-actie zullen er grote stagnaties optreden bij het vervoer van forensen van en naar Londen en andere grote steden. Ook op normale lijnen en in de Londense ondergrondse rekent men op grote vertragingen. Tevens zou een stiptheidsactie, die ook in het goederenvervoer vertra gingen brengt, nadelig zijn voor de Engelse export. De regering heeft in het verleden al eerder maatregelen genomen om de gevolgen van een spoorwegstaking op te vangen. Die maatregelen be stonden toen uit het inleggen van ex- tra-busdiensten en het treffen van bijzondere parkeerregels om de over grote stroom auto's te kunnen opvan gen. Ook In andere bedrijfstakken is er arbeidsonrust. Een staking van 187 vrouwen bij Ford in Dagenham bij Londen, die dertig cent per uur meer (Van onze parlementaire redactiè) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt de persoonlijke levenssfeer van de burger te beschermen tegen „het binnendringen met visuele technische middelen". Hieronder verstaat men o.a. het maken van foto's en film- en televisie opnamen, alsmede het gebruik van verrekijkers en telelenzen en de toe passing van infrarode stralingsbronnen. Een ander middel in deze reeks is voorts de z.g. doorkijkspiegel, waarbij men door de achterkant heen kan kijken als door vensterglas. In de toelichting op het wetsvoor stel zegt minister Polak o.m.: „Het is duidelijk dat het bespied worden in situaties, waarin men zich onbe spied mag wanen, als een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer wordt ervaren. Dit is te meer het geval als in zulke situaties foto's of andere authentiek aandoende afbeeldingen wórden gemaakt vooral onder omstandigheden die voor de betrok kenen compromitterend of althans gênant zijn." De minister voegt daar aan toe dat door nieuwe technische middelen de mogelijkheden van waarnemen en vastleggen van beel den sterk zijn uitgebreid. Reeds eerder diende de regering in hetzelfde vlak wetsontwerpen in die betrekking hebben op de be scherming'van het telefoongeheim en de bescherming tegen het afluisteren en opnemen van gesprekken met een technisch hulpmiddel. Dit zijn de „blauwe engeltjes", 11 lieve meisjes in blauwe overals. Zij zullen op hun scooters door de Zweedse hoofdstad rijden om de toeristen gratis hup diensten aan te bieden. Ook in Gothenburg, Malmö en Helsingborg zal deze nieuwe service worden verleend. De meisjes zijn studenten in de leeftijden van 19-25 jaar, die allen drie verschillende talen spreken. Minister Polak stelt dat tegen woordig bij een breed publiek be langstelling bestaat voor het per soonlijk leven van anderen, vooral van personen die in het openbare leven een rol spelen. Hieraan moeten bepaalde grenzen gesteld worden om de persoonlijke levenssfeer van de betrokkene veilig te stellen. Voor de strafbaarstelling van het maken van een bepaalde afbeelding moet er sprake van zijn dat redelijke belan gen van de afgebeelde persoon er door kunnen worden geschaad, voorts moet bij het maken van de afbeelding gebruik gemaakt zijn van „een daartoe door een list of kunst greep geschapen gelegenheid." HONGKONG (AFP) Reizigers uit China hebben in Hongkong verteld dat de Rode Garde in Kanton voor bereid is op verheviging van de ge vechten en dat de opwinding over een groot deel van het laud is over geslagen. Zelfs in Peking zou de sfeer gespannen zijn. De extremistische groep onder Tsjiang Tsjing, de vrouw van Mao Tse Toeng, schijnt op de gematigden zoals premier Tsjoe en Lai meer aan macht te winnen. In de provincie Kwangsi schijnen zich belangrijke ongeregeldheden te hebben voorge daan. Deze provincie vormt een vi tale doorgangsweg naar Noord-Viet nam. Ook in de provincie Foekien zou het onrustig zijn. (Van een onzer verslaggevers) OUDE NIEDORP Donderdag morgen heeft sergeant M. S. van de Amerikaanse luchtmacht, ge legerd te Soesterberg, met een pistool in de hand de chauffeur van de NACO-bus voor het ver voer van modinettes van de ENCI gedwongen om koers te zetten naar Soesterberg. Dank zij het initiatief van enkele modinettes kon de politie van Heer Hugo- waard echter tijdig worden ge alarmeerd, zodat de bus tot stil stand kon worden gebracht en de militair gearresteerd. Het voorspel van de wild-west- affaire speelde zich te Heer Hu- gowaard af, waar 's morgens om zes uur een auto slipte en in de berm bleef steken. De bestuurder drong daarop met een pistool een NACO-bus binnen, die de modi nettes voor het ENCI-atelier naar Noord-Scharwoude moest bren- ben. Op weg naar Soesterberg gooiden enkele modinettes brief jes uit de bus. Vlak bij de de spoorwegover gang op de Middenweg te Heer Hugowaard wierp de Amerikaan de revolver weg, zodat hij later bij zijn arrestatie geen wapen meer bij zich droeg. De chauffeur trok zich daarna niets meer van de dreigementen van de ongewapen de passagier aan en stopte bij de op post staande wachtmeester van de rijkspolitie, die de man zonder meer inrekende. Het „pistool" bleek een alarm pistool te zijn. PARIJS (Reuter) Een organisatie can voormalige Franse kolonisten in Algerië heeft vrijdag haar leden op geroepen bij de komende .verkiezin gen geen gaullistische kandidaten te steunen. Dit betekent een tegenslag voor de gaullisten die hadden ge hoopt door de vrijlating van generaal Salan en de milde houding tegenover andere veroordeelde of verbannen tegenstanders van de politiek van De Gaulle ten aanzien van Algerië stem men te winnen van deze uitgespro ken rechtervleugel van het kiezers korps. Genoemde organisatie de Rafran wil ook niet dat haar leden de communisten steunen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Opperrechter Earl Warren van de Verenigde Sta ten is gisteren volgens gezaghebben de kringen in Washington afgetreden. Hij is 77 jaar. Functionarissen van het Witte Huis hebben geweigerd com mentaar te geven. De benoeming van een opvolger ligt in handen van president John son. De benoeming is van grote be tekenis, omdat het tere evenwicht tussen liberale en conservatieve rechters door het gewicht van de op perrechter voor tientallen jaren doorbuigt naar een bepaalde kant. Warren werd in 1953 door Eisenho wer benoemd. Zijn loopbaan werd gekenmerkt door grote controversen. Van de scheiding van het onderwijs in 1954 tot de beslissing van j.l, maandag toen het Hof een uitspraak deed over discriminatie in de huis vesting. Zeer controversieel werd de figuur van Warren als voorzitter van de commissie, die het rapport over de moord op John F. Kennedy uit bracht. eisen, heeft 5100 man zonder werk gezet. De produktie die normaal 1500 auto's per dag oplevert is gestaakt. Als de staking voortduurt komt, vol gens de Ford-directie, de uitvoer van 20.000 auto's naar de Verenigde Staten in gevaar. In Glasgow is het administratieve personeel van de staalindustrie in staking gegaan omdat zij hun bond door de directie erkend willen zien. Verwacht wordt dat maandag 1500 man kantoorpersoneel van' andere staalfabrieken in Engeland en Wales eveneens in staking zullen gaan. VERVOLG VAN PAG. 1 De heer Hermens kwam via de economische hogeschool en het recla mewezen in de dagbladwereld te recht. Zijn promotie (op het proef schrift „De bedrijfseconomische be tekenis van de reclame") viel in 1949 tien jaar nadat hij directeur was geworden van de uitgeversmij. -Dili- gentia, acht jaar nadat hij deze di rectiezetel had verwisseld voor die van Neerlandia. Dr. Hermens blijkt bij zijn afscheid niet de meest huiverige onder de krantedirecteuren. Hij is optimistisch voor de toekomst. Wel zullen er, denkt hij nog meer samenwerkings verbanden komen in de dagbladwe reld. De noodzaak daarvan wordt niet alleen gegeven door de televisierecla me, maar ook door steeds kostbaarder diepte-investeringen. Hij zegt: „Aanvankelijk had ik het vervelende gevoel, dat ik dit bedrijf zou verlaten in een periode van neer gaande resultaten. Dit gevoel is weg genomen sinds ik heb mogen meewer ken aan de fusie van Neerlandia en Gelderlander Pers in de nieuwe Audet n.v. Deze heeft mij de over tuiging gegeven dat een groot stuk zekerheid voor de toekomst is vastge legd". De waardering voor het werk vaa de heer Hermens en voor de wijze waarop hij zich in de loop van de ja ren vrienden maakte, vonden een duidelijke afspiegeling in de receptie van gisteren. DIRECTEUR ir. J. Leymes heeft gis termiddag onder de goedkeurende ogen van de voltallige KLM-directie en vam burgemeester D. Rijndiers van Amstelveen de gebruikelijke assis tentie verleend bij het heien van de eerste btonpaal voor KLM's nieu we hoofdkantoor. HR. MS. jager Limburg, die volgens de plannen volgende maand wordt gerepareerd, zal een deel van cie be manning van de buitenspel gekomen Karei Doorman opvangen. Voor het eind van het jaar zal nog een tweede jager uit de „mottenballenvloot" in actieve dienst komen. Overzicht tijdens de openings ceremonie van de lie NATO-tap. toe, welke tot 29 juni a.s. op het plein voor het Provinciehuis in Arnhem opnieuw veel bezoekers zal trekken. (Van een onzer verslaggevers) TUBBERGEN De 18- jarige J. W. van de W. uit Tubbergen heeft vanaf donderdagmorgen 12 u. tot gistermorgen 5 uur be wusteloos in een sloot ge legen. De jongen was don derdag om elf uur op weg naar zijn werk. Toen hij op de oude Almeloseweg te Vriezenveen reed werd hij plotseling onwel, schoot de weg over en belandde aan de linkerkant van de weg in een sloot waar hij be wusteloos bleef liggen. Toen W. donderdagavond Iaat nog niet was terug gekeerd van zijn werk stelden zijn ouders zich met de politie in verbin ding. Om vijf uur gister morgen vond de politie de jongen in bewusteloze toe stand. Van de W. heeft bij zijn hachelijk avontuur geen lichamelijk letsel op gelopen. Hij is voor on derzoek in het St.-Elisa- bethziekenhuis te Almelo opgenomen.

de Stem | 1968 | | pagina 5