Koningin vol interesse op tentoonstelling van Tweede feestelijke dag hoog bezoek Brug Terneuzen In gebruik over Rapport buitenlandse niet erg reëel Goede resultaten met forel op Veerse Meer Goede kamermuziek in Luth. Kerk Middelburg yERMSSING VOOR HAAR KLEINKINDEREN IRG'S BANK© ïn pelargoniums Lst MAANDAG JDELBURG JGGE Mee» nieuws uit| stad en streek op pag. 3-5 Industrie Door „de Zak Trots tea Verrassing Hengelaar tevreden forel groeit Holland Festival: Bernard Kruysen zingt in Middelburg Ook elders? Belangstellend HUPKES: HEK VAN DE DAM BECHT: PRAKTIJK ANDERS COPPES: BANKEN EN OVERHEID VAN SPAENDONCK: FISCAAL Verontrustend Gemeenten Puur Nieuwe WER- bestuur wordt uitgebreid Mej. N. Damen DAGBLAD Dg STEW VAN ZATERDAG 22 JUNI 1963 [TIE) kwekers dat zich bezigh0U(Jt ilgemene Keuringsdienst vor> :t volgende onder de aandacht raszuiverheid, alsmede van d kingsmateriaal van de vermois k die tijdens het groeiseizoen dienen degenen, die van de? tesia-knollen en kralen, chrv -stekken) in he* verkeer wille» K.S. aan te meiden. Deze aw, t de gewassen ten volle beoon l.S. hebben aangemeld, en hil toegestaan voortkwekingsmate te brengen. ;sen tijdens de groei- en bloei eten voldoen aan de eisen die d, raszuiverheid en gezondheid lige inlichtingen kan men zich Cattenburch 56, iE 1st Graanbeurs 19.30 uur sinoclub oscoopgebouw 14.30 uur uixum* anmen, 14 j.; 20 uur Sound ot al [WACHT de Kind 15 uur Schieting de Bock 15 uur Schieting 'ISDORP Maas 15 uur Schieting •ELLEBRUG Thuye 15 uur Schieting HOLE Kraai 15 uur Schletlng jOSTERZANDE illem Teil 15 uur Schieting Leeraert-NKs 15 uur Schletlng 'ELLEBRUG de Kind Schletlng NEUZEN lortvelden Jubileumschletlng ixor 17 en 20 uur Daar komen issen, a.l.14.30 uur Mini, mini I p, a.l. STBURG idel 14, 16.30 en 20 uur Wat «ets! |ii I de oorlog pappa, a.l. RVI.IET ppens 15 uur Palingkaartüig rWEKPEN oscopen: Als onder vandaag [NHOUT ioscopen: Als onder vandaag ÏÏGGE ioscopenAls onder vandaag. NIKLAAS ioscopenAls onder vandaag. VT ioscopenAls onder vandaag. iniatuur Walcheren, Molenwater: ïopend van 9 tot 18 uur. seuws Museum 10-12.30 en 14-17 u :positie Liesbeth Binkhorst en Piëta Bodt. üksarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 i tpositie Spoorwegen in Zeeland,1 —JIN'INGEN emeentehuis 18 uur 1 LST ioscoopgebouw 20 uui ound of music, a.L KNEUZEN uxor 20 uuf [ini, mini, hip-hip, a.l :dekenskerke emeentehuis 19.30 uur Raadsverj LAND-BATH emeentehuis 19.30 uur Raadsveiï. rWERPEN Ioscopen: Als onder vandaag NIKLAAS ioscopen: Als onder vandaag IT oscopen: INHOUT oscopen: oscopen: Als onder vandaag Als onder vandaag Als onder vandaag (ADVERTENTIE) pnde rentetarieven Tel. 01140-3456 - Tel. 01150 - 3553 pr /*- *TAy/ETl DB V79/9/V /?/W DE K jjr WT$ 1 tfii (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/GOES Het be zoek van de koningin aan Zeeland is voorbij. Twee feestelijke, maar ver moeiende dagen hebben de vorstin, naar het motto van de jubilerende Zeeuwse Landbouw-maatschappij „Zeeland doen zien". Het zal haar daarbij niet ontgaan zijn, dat waar Zeeuwsch-Vlaanderen iets uitbundigs in zijn welkom deed midden-Zee land wat ingetogener was. Gistermor gen bij het vertrek van de stoet van het provinciehuis in Middelburg, wa ren de neuzen van de toeschouwers op de vingers van één hand te tellen. Dat werd gelukkig spoedig anders. Middelburg-Zuid had de schooldeu ren wijd open gezet en in lange rijen langs de Statenlaan stonden de kin deren, vaak onder het wakend oog van hun onderwijzers, te zingen en hoera te roepen. Huismoeders en bouwvakkers, die hun „huiselijke zorgen" beiden even lieten voor wat ze waren, vulden de gaten in de men senhaag op kleurige wijze op. Het weer, dat zich even dreigend liet aanzien, klaarde spoedig op en daar door kon de kap van de koninklijke auto omlaag. De koningin, gekleed in een trois-pièces van geel gemêleerde stof van wol en zijde, met een fleuri- ge witt ehoed, wuifde jong Middel burg vriendelijk toe, zelfs als er maar enkele kinderen bij elkaar stonden. De rijtocht door Walcheren en Zuid- Beveland voerde de koningin, in wier gezelschap zich nog steeds de com missaris der Koningin, mr. J. van Aartsen en het college van gedepu- [teerde staten bevonden, langs de I nieuwe industrieën aan het Zuid- pSloej., de Scheldepoortwerf, Hoechst en Billiton M. en T. Welke goede genius ervoor gezorgd iVah, dat er temidden van de zand woestijnen met vlaggetjes bewapende kinderen te zien waren, weten wij niet, Een feit is, dat zij een lichte toets verleenden aan het verder wat grimmige landschap dat aan het Sloe is ontstaan. Speciaal voor deze op fiet sen aangevoerder kinderen ging de 'rap van de koninklijke auto neer. Het gezelschap maakte een rondrit over de verschillende industrieterrei nen. Hier en daar, bijvoorbeeld op de Scheldepoortwerf, stokte het werk even, maar bij de chemische bedrij ven kon dat niet. De mannen die met i drukken en temperaturen wer ken, zoals in de chemische industrie, konden niet bij hun afsluiters en me ters weglopen. In één der reparatiedokken van de Scheldepoortwerf lag een marineschip dat voor de gelegenheid feestelijk was gepavoiseerd. De bemanning stond aangetreden aan dek en salueerde stram. Helaas: de bezoekers zagen het nauwelijks omdat het allemaal op een afstand van honderden meters van de route gebeurde. ,De tocht naar Goes, waar de konin gin onder meer de televisietoren zou bezoeken, voerde dwars door het I steeds afwisselend landschap van de ■'„Zak van Zuid-Beveland". Hier brak weer iets door, dat ook het bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen had geken merkt: ongedwongen hartelijkheid I en spontaan gezang langs de route. Even later overzag de vorstin dit Prachtige landschap van 82 meter aoogte, de 16e verdieping van de te- 'evisietoren te Goes. Door de stad «oes, die als gevolg van de braderie en de directe nabijheid van de ZLM- 5™ ^«"toonstelling toch al extra eestehjk was, maar waar men er nu een schepje bovenop deed, reed Valckt» naal het ^T'eeghuis „Ter j was dit zowel voor mda als voor de vorstin een Root moment. Twee 88-jarige patiën- 5™ m klederdracht, mevrouw en de heer A. de Laat, haarn" vorst'n tegemoet om "nar welkom te heten. fli?Sna vol6de in de hall van het vcJs'jUwe Sebouw een welkomst- 2 d-door de heer A. J. Kaland, dit- der .H v.-)n kwaliteit van voorzitter «nZeeÖ."VerpIeeg- en rusthui" v?.aland schetste de taak huizen" „r v?, "Verpleeg- en Rust- hiidraffetf? e.en verantwoorde mens rinl ,evuer.en in de zorg van de var ;'„™or tehuizen voor verpleging e gehandicapten i er een beetje lat wij i: bnieVo"; "v u™vmciaal nives fcZeeuw2--Werking hebben tussen VW ionoo™ - voor verpleging te bouwen e gehandicapten trnt "Wii ziin or l, trot* OP, maj, ntrng op r «Re samen L .ge'kjke gemeente staat garant ■tichtins' ™atesteit, dat wij in onze °P Provinciaal niveau tantse kerko„e-me?1lten en de Pr°tes burge n SChakfrincfon 5 gemunt"1"®16' ~^Tdë kërkë- te behartigen-, 2Po°°2fi hij1 immateriëIe ?lchtlngrnovaln".d.deelde mee, dat de huis in Middeih,, 33ur een nieuw te- W«1 één van 185 h°Jn te stichten- Voor gehanS J80,hedden. speciaal 0pk°riet"d^pie,k nderen terwijl 'erpleegtehuis bouw van een huis voor chronisch zieken te Terneuzen (160 bedden) kan wor den begonnen. Tijdens ae rondgang door „Ter Valcke" bleek weer eens hoe intens en oprecht de koningin meeleeft met de lichamelijk en geestelijk zwakken. Waar dit maar kon trachtte zij tot persoonlijke gesprekken met de pa tiënten te komen. Deze patiënten zelf, allemaal in hun beste kleren gestoken hadden de dag van hun leven en som migen konden van opwinding en ont roering nauwelijks praten. Eén bij wie dit niet het geval was, was de 66-jarige mevr. Kloosterman- Fraanje, die toen de vorstin de Welfare-afdeling bezocht een zelf gemaakt gedicht opzegde, waarin de koningin een welkom werd toegeroe pen. Hier bleef de koningin langer dan in het tijdschema was voorzien, evenals op de therapie-afdeling. Zij stelde voortdurend vragen aan de directie van de inrichting en gaf daarbij blijk, niet alleen van een le vendige interesse, doch ook van enor me kennis van zaken. Toen zij de Welfare-afdeling ver liet, zei één van de verpleegsters tot de verzamelde patiënten, die met mo zaïek- en ander huisvlijtwerk bezig waren: „Jullie hebben je allemaal fantastisch gehouden!" Eén der pa tiënten antwoordde: „Dit is niet moeilijk als een koningin zó sympa thiek en gewoon is!" Door een erehaag van verpleegsters verliet de koningin „Ter Valcke" om in het Wilhelminahuis te Wilhelmina- dorp met het gemeentebestuur van Kattendijke en het hoofdbestuur van de jubilerende ZLM de lunch te ge bruiken. (Van een onzer verslaggeefsters) WILHELMINADORP „Nog vijf minuten", deze zakelijke me dedeling klonk gistermiddag te gen drie uur over het uitgestrek te terrein in de Wilhelminapol- der, waar de Z.L.M.-tentoonstel- ling wordt gehouden. Allerlei mensen rond de demon- stratiering kwamen na dit be richt in actie. Politieagenten pro beerden de ingang naar de ring vrij te houden. Nieuwsgierigen trokken zich daar niets van aan. Inmiddels waren koningin Juliana en het gezelschap genodigden van het „Wilhelminahuis" naar het ten toonstellingsterrein gereden. Op een bandenwagen ging het stapvoets langs de verschillende hallen. Halt werd o.a. gehouden bij de stand van de provincie. Na deze rondrit bege leidde ir. J. Prins, algemeen voorzit ter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij zijn hoge gaste naar haar plaats op een muziektent, vanwaar zij verschillende demonstraties gade sloeg. Ieders aandacht was op een gege ven ogenblik bij de omroeper, die een tot dat moment geheim gehouden intermezzo aankondigde. De jarige Z.L.M. kwam ondanks het feit dat jarigen meestal zelf de cadeautjes in ontvangst nemen, met een geschenk voor hare majesteit op de proppen. Koningin Juliana zal het cadeau echter op haar beurt weer af moeten staan. Want de twee lamme tjes die ze kreeg aangeboden, zijn bestemd voor haar kleinzoontjes. Na deze verrassing volgde een de monstratie koolzaaddorsen en een werktuigenbespreking. Halverwege dit laatste onderdeel stapten hare majesteit en haar ge volg op. Men liep al een half uur (Van onze hengelsportmedewerker) KAMPERLAND Volgens een ra ming van de visserijbiologen van de organisatie Verbetering Binnenvisse rij en de Directie Visserijen is al 12,5 procent van de gemerkte forel die op de Veerse Meer werd uitge zet, door hengelaars teruggemeld. Op grond van deze vangcijfers mag worden aangenomen, dat in totaal binnen vijf weken zeker 7000 van de 42500 forellen op het Veerse Meer door hengelaars zijn gevangen. Des kundigen beschouwen dit terugmel dingspercentage in een periode van vijf weken als bijzonder gunstig Biologisch is het experiment met de forel op het Veerse Meer uitste kend geslaagd- De forel groeit bijzon der goed, veel beter dan zelfs de grootste optimisten onder de biologen hadden durven verwachten. Het meer is bijzonder voedselrijk. Eind van dit jaar zal de forel, die tn gewicht van 180 tot 300 gram werd uitgezet, wat de grootste vissen be treft, zeker een gewicht van tegen de kilo per stuk bereiken. Dit belooft voor de hengelaars vele spannen de gevechten. Hengeltechnisch kan de uitzetting van de forel ais een succes be schouwd worden als uiteindelijk min stens 25 procent van de uitgezette forel door hengelaars wordt terug gevangen- Het kan nog enkele jaren duren voor men precies weet hoeveel forel er precies is gevangen. De hoge vangcijfers van de laatste we ken doen vermoeden, dat het vangst percentage minstens rond de vijftig procent zal komen te liggen, waar schijnlijk nog hoger. In de komende vakantiemaanden zullen vele duizenden hengelaars op het Veerse Meer te verwachten zijn, die voor een tientje per week een forelvergunning kunnen kopen. Bij de Directie Visserijen en de organisatie Verbetering Binnenvisse rij is men nu al aan het bekijken of ook andere Delta-wateren in de toekomst met regenboogforel bevolkt kunnen worden. Binnen enkele jaren komen 11000 hectaren afgesloten Grevelingen be schikbaar. Dit grote watersportgebied heeft ideale kansen voor de uitzet ting van forel. De meeste sport gaan de henge laars beleven als de forellenuitzettin- gen een aantal jaren achtereen wor den volgenouden. Men kan dan ver wachten, dat elk jaar een paar dui zend van de uitgezette forellen aan de haakjes van de hengelaars weten te ontsnappen. Deze forellen groeien elk jaar flink. Binnen twee tot drie jaar zullen deze vissen zeker twee tot vijf pond zwaar zijn. Deze kan jers zijn bijzonder vechtlustig en sterk. Ze zijn slechts door vakbekwa me hengelaars te verschalken- De lichte nylonlijnen waarmee nu meest al op paling en forel gevist wordt, zal door deze verbeten vechtjassen beslist aan flarden worden getrokken, tenzjj men vakkundig op de slip van de werpmolan vist. MIDDELBURG In de fraaie go tische burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg geeft dinsdagavond a.s., in het kader van het Holland Festival, een van Nederlands beste liederenzangers, Bernard Kruysen, een Debussy-recital. Kruysen kreeg zijn muzikale op leiding bij de bekende Franse zan ger Pierre Bernac (die destijds on afscheidelijk met de beroemde com ponist Francis Poulenc optrad). Als Debussy-vertolker verwierf Bernard Kruysen zich een Europese ver maardheid. Voor zijn eerste gram mofoonplaat met liederen van De bussy ontving hij in 1962 de Grand Prix de l'Académie du Disque Fran cais. Het is niet zonder reden dat Kruysen een Debussy-programma geeft. Vijftig jaar geleden namelijk stierf deze grote Franse componist, die veel samenwerkte met lichters als Paul Verlaine, Pierre Louys en Stéphane Mallarmé. Van deze dich ters koos Bernhard Kruysen een aantal gedichten om te zingen, o.a. de prachtige „Fêtes Galantes" van Verlaine. Bernard Kruysen zal aan de vleu gel begeleid worden door de even eens Europees vermaarde Debussy- vertolker Hans Henkemans. Ter af wisseling in het liederenprogramma speelt hij o.a. de „Hommage a, Ra- meau", drie „Préludes" uit het eer ste boek en de tertsen- en kwarten etude uit de „Etudes pour le piano".- achter op het tijdschema en om een uur of vier wilde de koningin toch wel weer op huis aan. Van de demonstratiering begaf het gezelschap zich naar de stand van de plattelandsvrouwen. Vooral het onderdeel „De vrouw en haar vrije tijd" trok de aandacht van hare majesteit. Ze nam even de tijd om een tiental te borduren kaar ten te kopen. Heel even rust kreeg koningin Juliana, toen leerlingen van de vakschool voor meisjes in Goes een kopje thee serveerden. Vandaar ging het naar de bloemen- hal. Een laatste bezoek gold het ge bouw, waar postzegels en oude Zeeuwse sieraden waren tentoonge steld. De klok wees al vier uur. Maar hare majesteit wilde „nog even vlug een paar dingetjes bekijken". Een kwartier later kwam het afscheid. Handen schudden, dankwoorden, la chen naar het publiek, klappende portierdeuren. De zwarte auto ging er vandoor. Geen lintje knippen, geen offi ciële personen. Alsof het een dood gewone zaak gold, nam het weg verkeer de nieuwe brug en wegen in gebruik. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG „In theorie kunnen er weinig verschillen zijn; de praktijk leert echter anders. De fiscale faciliteiten die de Belgen weten te bieden en de soepele toepassing van de regelingen daar zijn een grote pré", aldus Tilburgs burgemeester C. J. G. Becht. „Voor Brabant zal de conclusie beslist anders uitpakken". „Het wordt hoog tijd dat in Nederland eens een studie wordt gemaakt van de mogelijkheden die zijn op het gebied van samenwerking tussen banken en overheid. In België is men al ver op dat terrein", dit zegt de Brabantse gedeputeerde P. H. Coppes. De secretaris van de Kamer van Koophandel in Tilburg, de heer B. J. van Spaendonck, gaf als zijn voorlo pige mening: „Het fiscale klimaat in Nederland moet aanmerkelijk worden verbeterd. Dat geldt ook t.a.v. de uit voering van bepaalde wettelijkheden". „We moeten oppassen dat we niet aan concurrentievervalsing beginnen, want dan is 't hek helemaal van de dam. 't Is goed de reële kosten op te geven. Wanneer 't werkelijk de kant van vervalsing opgaat, zal meer inter nationaal overleg op dit punt nood-' zakelijk worden", aldus de heer J. W. Hupkes, directeur van de n.v. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. Dit zijn desgevraagd de eerste re acties van een aantal Brabantse en Zeeuwse autoriteiten naar aanleiding van het rapport van de Stichting van de Arbeid dat gisteren is uitgebracht. Zij houden zich vrijwel dagelijks be zig met de vestiging van buitenlandse ondernemingen. De Stichting van de Arbeid had naar de „regionale" meningen meer van de praktische situatie moeten uit gaan en méér aandacht moeten schen ken aan de financiële (fiscale) tege moetkomingen. Gedeputeerde Coppes: „De conclu sie voor Brabant zal wel degelijk ver ontrustend zijn. Het ETI heeft hier naar voor onze provincie een onder zoek ingesteld dat binnenkort zal worden gepubliceerd in het jaarver slag. Er is sprake van een paar op merkelijke verschillen", aldus de heer Coppes. „Brabant heeft een fan tastische groei van de industrie door gemaakt in de jaren '60 tot '67. De Belgen hebben in hoofdzaak geprofi teerd van de overspannen arbeids markt in Nederland, waarna ze (nu) een ruime vangst kunnen maken". „De Brabantse industrie heeft wel degelijk hinder van de vele facilitei ten die aspirant-industrievestigers in Noord-België krijgen. Wij, in het grensgebied moeten ons dan ook juist zien te ontworstelen aan de begrensd heden van de Nederlandse mogelijk heden'!. Gedeputeerde Coppes is van oor deel dat de beide stelsels in hun tota liteit niet veel uit elkaar zullen lopen. De sfeer van werken in Belgi is wel anders. „Wij zijn formeler en mis schien ook degelijker. De Belgen fle xibeler". Volgens burgemeester Becht wor den de maatregelen die van toepas sing zijn veel soepeler toegepast:. „Voor de buitenlandse ondernemers zijn de fiscale voorwaarden aantrek kelijker bij de Belgen. Voor speciale projecten kent men een speciale lage rentevoet en worden er rentesubsidies gegeven". Hij herinnert hierbij aan het Ierse systeem, waarin voor grote vestigingen in de regel geldt, dat ze twee of drie jaar geen belasting hoe ven te betalen. „Men gaat er daarbij vanuit dat de industrie ook haar top management meebrengt. Dit geeft ook fiscale voordelen. Laten we daar eerst van profiteren en de rest volgt dan zelf. In België gaat men dat sy steem ook meer en meer volgen. Wel licht moeten wij daar ook heen?", al dus de heer Becht. Hij is een grote voorstander van een meer centraal gecoördineerde papierwinkel, zoals de Stichting die voorstelt. „In België gaat het allemaal zoveel gemakkelij ker. Wij zitten vast aan een industrie terrein met rioleringen en straten, enz. Wanneer men daarop staat kan men in België onmiddellijk bosgrond kopen voor 50 ct. per m2. Dat is ook een aspect van de aanwezige ver schillen". De heer Van Spaendonck wees nog op het feit dat de gemeentelijke over heden in België bij industrievestigin gen veel te vertellen hebben. Dat maakt het onderhandelen voor een industrie stukken eenvoudiger. „Die vrijheid van handelen wordt nog eens versterkt door het mentali- teitsverschil". „Mensen die aan weers zijden van de grens 'n bedrijf hebben hoor je over het algemeen lovender spreken over hun Belgische werkne mers dan over de Nederlandse." De heer Hupkes is van oordeel dat de Belgen wel eens terug zouden kun nen komen van hun huidige beleid. „Ik heb het gevoel dat de Belgen een beetje te weinig hebben van wat wij te veel hebben. Het gaat daar met de Franse slag. TERNEUZEN Gistermorgen is Wanneer de weg over de Schepen- het eerste verkeer gekomen over de dijk is voltooid, hetgeen ook nog voor brug over het noordelijk hoofd van de bouwvakvakanties volgens plan de nieuwe zeesluis. Enkele uren zat moet gebeuren, behoeft het doorgaan- het verkeer in de knoop omdat er de verkeer geen moeilijke hoeken en maar een brug over de oude zeesluis straatjes door te gaan en zal het voor gebruikt kon worden, maar dit was de wandelaars en fietsers heel wat met het oog op de nieuwe weg en de meer rust geven, vooruitgang van bijkomstige aard. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Middelburg se muziekleven kent blijkbaar geen gesloten seizoen want naast de we kelijkse orgelconcerten en de volgen de week te houden avonden in het kader van het Holland-Festival, kon men een programma van kamermu ziek beluisteren in de Lutherse kerk. Hiervoor tekenden het echtpaar Adriaanse en de fluitist Dick Boon. Het werd een programma waar de 17de en 18de eeuwse componisten aan hun trekken kwamen- Dit trio opende deze avond met een Trioso nate in G groot van Giovanni Le- grenzi. Naast een voortreffelijk ge speeld eerste deel, was het jam mer dat in het Adagio (overgaand in Piu mosso) dat overigens mis leidend als derde deel genoteerd stond op het programma, door een ritmisch misverstand tot een ver plichte reprise moest worden over gegaan. Dick Boon toonde wederom blijk van grote muzikale begaafdhe den in de „Pavane Lachtimae" van Jacob van Eyck. De variaties wer den op beheerste wijze gefloten, waarbij de rust, die dit stuk ondanks de vele snelle passages ademde nim mer werd aangetast. Het echtpaar Adriaanse was te beluisteren in een „Sonate secunda" van Schmelzer en later op de avond in een Sonate in F groot van Le- clair. We tekenen qua compositie voor de laatste, waarbij de heer Adriaanse wederom zijn grote gaven als „puur amateur" ten toon spreid de, daarbij goed geassisteerd door zijn vrouw op het klavecimbel. In Schmelzer's sonate, een stuk met veel variaties werden we minder ge boeid: dit kwam deels door de wat kortademige gedeelten, waarbij cle claviniste wel eens of te ad rem begeleidde of juist na de violist inzette, die in deze compositie da rubati veelvuldig hanteerde. Mevrouw Adriaanse-Quint toonde zich als soliste vakbekwaam in de „Partita sopra" van Frescobaldi, die zij met een „mannelijke" inslag over het voetlicht bracht, een keuri ge prestatie- Deze avond werd be sloten met een Friosonate van Fach waarbij o-i. het clavecimbel beter half gesloten had kunnen zijn. De talrijke toehoorders beloonden het trio met een hartelijk, welgemeend en zeker verdiend applaus. Graag zouden we bij een volgende gelegen heid ook eens muziek horen die de 18de eeuw te boven gaat. (Van een onzer verslaggevers) genBREDA Het bestuur van de stichting overleg en informatiecen. trum West-Brabant heeft de gemeen ten Chaam, Rijsbergen, Zundert, Din- teloord, Prinsenland, Fijnaart, Hei ningen en Willemstad uitgenodigd af gevaardigden te willen aanwijzen voor het bestuur van de stichting. De bedoeling van deze uitnodiging is d-at de twee grootste gemeente, Zun dert en Dinteloord, namens hun om- rinkgende gebieden, ieder één ver tegenwoordiger en één plaatsvervan. ger aanwijzen. HOEVEEL luiers het zullen worden, daar kan ik geen slag naar slaan. We mikken toch zeker op zo'n tweehon derd stuks, vertelde Nellie Dameu, vice-voorzitster van de Alpheuse KPJ, die begonnen is met een groot scheepse inzameling van luiers be stemd voor een missieziekenhuis in Burundi. „Er worden daar uitsluitend baby's verpleegd. De kinderen ver blijven er tot hun derde jaar. De meesten worden daarna, indien mo gelijk, weer bij hun ouders onderge bracht. ,,TWEE jaar geleden vertrok een acht tienjarig meisje hier uit het dorp, Marga Peters, naar dit missiegebied. Zij was helpster in het ziekenhuis. Toen we hoorden dat ze weer in Ne derland was haar familie was in middels naar Haaren verhuisd heb ben we haar gevraagd voor de KPJ iets over haar werk te komen vertel len. Bij die gelegenheid heeft ze ons gevraagd luiers te willen inzamelen. Er is daaraan in het ziekenhuis een groot tekort. Vooral in de regentijd en wij hoorden van haar dat de enige droogmachine die het ziekenhuis rijk is, defect was geraakt. De luiers zijn niet droog te krijgen." „DE jongens houden zich bij de inza meling van de luiers op een afstandje. Ze zeiden dat het typisch meisjes- werk toas. Maar wij zijn het daar niet mee eens. Als zij een actie op zetten, dan doen wij daar ook altijd aan mee. Ik heb het getal tweehon derd genoemd, maor het kan snel op lopen. Heb je beet op een bepaald adres, dan ga je minstens met tien luiers onder je arm naar huis. Af en toe zit er ook nog wel eens .een nieu we Uissen. Krijgen we een seintje dan wordt gebruikte babykleding meteen opgehaald. De actie duurt tot augus tus, dan gaat de hele verzameling naar een klooster in Den Bosch, van waaruit het transport naar Burundi geregeld wordt". „WE zijn veertien dagen geleden met de actie begonnen en deze verloopt bevredigend. De meeste KPJ-meisjes hebben al een stapel luiers in huis. De actie spreekt de moeders aan. Ik kwam deze week op een adres en daar hadden ze wel 30 luiers liggen maar ik kreeg ze niet mee. Die wer den daar als theedoek gebruikt. Er zijn wel meer gezinnen waar ze dat doen. Maar bij de meesten is het zo, dat de luiers ongebruikt in de linnen kast liggen, als de kinderen eenmaal groot geworden zijn. En in Burund is men er dolblij mee. De actie heb ben we zo lang laten duren om de mensen die dan altijd zo langzaam reageren, ook nog een kans te gepen.

de Stem | 1968 | | pagina 3