De Burg Souburg geen monument maar centrum Margaretha kwam in Sluis ZEELAND EN DE BEZOEKERS L Spelletji mmSËÊM Even uitblazen mevrouw Kantklossenbescheiden werk van nijvere handen Tien tips van Tilburgs H.C. voor vakantieganger 25 JUNI 500 JAAR GELEDEN ROND DE SCHELDE papier voor uw ^pen B. en w. Vlissingen: Al acht jaar Ger. kerk Goes wil uitbreiden Vermaak Zeer actief Inkomen koningin Celibaat IV Celibaat V ÖASBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. - Het op de Bist van beschermde monumen ten plaatsen van de Burg te Oost- Souburg heeft onaanvaardbare consequenties. Dat stellen b en w van Vlissingen in een schrij ven aan de raad. Zoals eerder ge meld in Dagblad De Stem, zou een dergelijke handelwijze lijn recht indruisen tegen het voorne men van het Vlissingse gemeen tebestuur om op die plaats, in het hart van Souburg, deze voor malige gemeente een nieuw win kelcentrum te schenken. De Monumentenraad, die de Burg op de genoemde lijst heeft geplaatst, zegt in een toelichting daarover o.m Een zeer belangrijk archeologisch monument bevindt zich in Oost-Sou burg, waar in het terrein, verscholen achter een ringvormige rij huizen, je overblijfselen aanwezig zijn van een vroegere, laat 9e- of 10-eeuwse Karolingische volksburcht. De burcht van Souburg is na die van Burgh op Schouwen het fraaist bewaard geble ven voorbeeld van een verdedigings werk uit de tijd van de invallen der Noormannen". Het gemeentebestuur zegt verder, dat uit het bestempelen tot be schermd monument o.m. voortvloeit, dat het verboden is, dat perceel te beschadigen of te vernielen, zonder vergunning van de minister af te bre ken, te verplaatsen of in enig opzicht te wijzigen of te herstellen, te gebrui ken of te laten gebruiken op een wij ze waardoor het wordt ontsierd of in gevaar gebracht". liet vaststellen en een gedetailleerd plan voor een riant winkel- en te vens dorpscentrum liet uitwerken. De gemeente Vlissingen is thans be zig met een herziening van het plan. De „onaanvaardbare consequenties" voor de gemeente Vlissingen hebben vooral betrekking op het feit, dat de verwerving van de gronden in een ?eds ver gevorderd stadium ver keert, zodat spoedig na de totstand koming van de herziening, met de verwezenlijking van het plan „De Burg" zou kunnen worden begonnen. Het gemeentebestuur zegt voorts, dat door de in de loop der jaren ge dane aankopen en onteigening voor dit plan reeds zeer aanzienlijke be dragen zijn geïnvesteerd. Aan de raad wordt dan ook voor gesteld om de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk W°rk te verzoeken alle binnen de „Karo lingische burcht" gelegen percelen van de ontwerplijst van beschermde archeologische monumenten af te voeren. De gemeente heeft vier maanden de tijd, te rekenen vanaf 16 april, om bij de minister een der gelijk verzoek in te dienen. Tegen het opnemen in de ontwerp lijst van de verschillende vliedber gen heeft het gemeentebestuur geen bezwaar. Enigszins geprikkeld wordt echter wel opgemerkt, dat het niet duidelijk is, waarom een bepaald per ceel ten zuiden van Ritthem voor komt, terwijl daar in het geheel geen vliedberg voorkomt. Het is overigens niet uitgesloten, dat hier een verwis seling heeft plaatsgevonden met een vliedberg ten noorden van Ritthem, die niet op de lijst voorkomt. Opmerkelijk is, dat de Burg eerst nu op deze lijst wordt gezet, terwijl de raad van de voormalige gemeente Oost- en West-Souburg reeds acht jaar het bestemmingsplan „De Burg" HET DC-9-vliegtuig van de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij „Viasa' dat woensdagnacht draor de jonge Do minicaan Luis Vargas werd gedwon gen naar Cuba te vl-iegen is donder dagavond dioor de Cubaanse autori teiten vrijgelaten en gisternacht op de dr. Albert Plesman-luchthaiven op Curasao geland. België was en is het land van de kant bij uitstek. Reeds eeuwen lang klossen de bedrijvige handen van talloze nauwgezette en nijvere vrou wen kantwerk met een verbazende vaardigheid. Begijntjes, kloosterlin gen en vele vrouwen uit kleine dorp jes en steden vormen een naamloze stoet van arbeidsters die de mooiste versierselen produceren. Van kant is altijd een onweer staanbare verlokking uitgegaan. Belgisch kantwerk is ook nu nog «en weelde-artikel. Het siert en ver- lijnt het tafellinnen van de Franse diplomaat, de Duitse baron en de New-Yorkse bankier. Vroeger wer- den de pronkstukken geschonken «an vorsten en aan de kerk- On danks de door iedereen erkende schoonheid van het kantwerk en het Icit dat het door velen wordt be- geerd, maakt deze nijveiheid een «ware crisis door. Het begin van deze moeilijke periode kwam na de «ie eeuw, toen de mannen afstand deden van kantwerk op kledingstuk ken. Vervolgens kwam de concur- ',®le van de machinaal vervaar digde produkten. Daarbij komt nog at de vrouwenmode grondig is ge wijzigd. In het midden van de vijftiende «uw is er pas van kant Sprake. «an de basis ervan ligt het fijn lin- JB?,* waren twee soonen: de naaldkant en de kloskant. De Belgi- provincies hadden een duidelij- Vr voor de kloskant, die inml i u'- ket werk van de passe- dat ,mar'i.Hoewel het passement, hp„JeVvaar<ligd werd door de Iin- vrori,a^Iers!.n'e' 20 mo°i was als het wio.t 'un .z?de" gouddraad, ver- K iater toch die fijnheid en lichtheid die het nu heeft. 1 var\„lJaa'?'tan' 's een uitvloeisel wert oWlt °Pen8ewerkt borduur- dinsriife Se? ?ag vervin8 een vin- versiennJ5r de gebruikelijke o( „if.« doorgehaalde draden "an «ine d?fa^esd0°r W6efseI KhülLanders(:heid tussen de ver- «uw Hl soorten is pas in de 18e alle kaHü" TT. r noemde men kunstworir»laams passement- en Haakt* het' 2mstreeks die tüd dc Bru«„i mgf'Jnf grondwerk van Europa' t!» furore in geheel vraag naar „as( ook nog veel «chter od L r geraakte moest u1m„ achtergrond, zodat men "ick. l„ „f„ .naar een nieuwe tech niek. In „li Van hte grondwerk leventilam? Van ke' grondwerk N grondil1]verhjd te make«. werd Wvan TVvervaardigd met be- let«s breed enkele centl- Werd af20ndel,Laren; De versiering pehecht aan w ultgevoerd en vast bijzondere ,gl;ondwerk Deze Van deaelfdH levert kantwerk p®tionele methoden. 06 meer he' 'kantiverk fl»UWe techniek beeft "ndere ,torr-„ c"ncurrent!e van I an- De 1" T, kUm"n weer- seperfect.oneerde wecf- technieken wonnen uiteindelijk deze ongelijke strijd. Herleid tot zijn oor spronkelijke dimensie, een beschei den handwerk, dommelde het bedrijf langzamerhand in. Alleen de bestel lingen van enkele kenners komen soms die rust verstoren. Ziet u, mevrouw, toch eigenlijk wel een beetje tegen de vakantie op omdat u, wanneer het slecht weer is, letterlijk geen raad weet met de kinderen? Hoe prettig het vooruit zicht op een periode van onderbre king van de routine ook lijkt, de gedachte aan die mogelijkheid is de vlieg in de pap. Vooral als de be langstelling van uw kroost voor de gebruikelijke huiselijke spelletjes is gedaald. Maar wellicht kunt u ze dan bezighouden met een nieuw be hendigheidsspel, dat zojuist in de Verenigde Staten op de markt is ge bracht en nu spoedig ook in Neder land zal worden aangeboden. De fa brikanten van Monopoly en andere gezelschapsspelen hebben een spel uitgevonden dat zij „Instant Insani ty" (vrij vertaald: Je wordt er subiet gek van) hebben gedoopt. Het be staat uit zes zeskantige blokken waarvan de zijden zijn gekleurd in vier kleuren, maar telkens in een andere combinatie. De bedoeling is, de zes blokken op één rij zo te rang schikken dat elk van de vier kleu ren aan één zijde van de blokken wordt getoond. Daar de kans daarop 1 op 40.000 is zijn uw kinderen er wel enige tijd zoet mee. Als ze ten minste inmiddels de blokken niet in drift door de ruiten hebben gegooid! (Van onze correspondent) GOES De Raad van State be handelde een beroep bij de kroon van de gereformeerde gemeente te Goes tegen de beschikking van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening, waarbij is be paald, dat de uitbreiding van dit kerkgebouw aan dè Béatrixlaan niet voor een premie, in aanmerking komt. De wet premiekerkenbouw, aldus gedeputeerde staten, is niet van toepassing op kerkgebouwen, gesticht ter vervanging of uitbrei ding van een bestaand gebouw. De kerkeraad heeft nu aangevoerd, dat hij zich door de stimuleringsmaat regelen van de overheid voor grote moeilijkheden ziet geplaatst, in ver band met de aanwijzing van Goes tot industriekern- Hierdoor is het aantal leden der kerkelijke gemeente onevenredig gestegen, namelijk van 562 tot 1009. De bouw van een twee de kerkgebouw zou alleszins verant woord zijn. Dit is echter onuitvoer baar door het grote tekort aan pre dikanten. de geraamde koste nvan de uitbreiding zijn f 450.000,- De ao- pellant heeft alsnog om een gun stige beslissing gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Vakanitiefips zijn in deze tijd van het jaar aan de orde van de dag. Tilburgs hoofd commissaris heeft er ti entoege- voegd aan de reeks die aanstaan de vakantiegangers via dag-, week-, maandbladen, radio en televisie bereiken. Tien tips die, als men ze opvolgt, de kans op inbraak in het tijdelijk onbe woonde huis aanzienlijk minder maakt. Licht een goede kennis in en geef hem (of haar) de sleutel. Laat geen ladders op het plaatsje staan en ruim buiten alles op, ook tuinmeubelen, vuilnisemmers en wat dies meer zij. Laat geen leuke briefjes aan plakken met de fijne (voor in brekers in ieder geval) medede ling „afwezig tot Een sleutel van de huisdeur on der een matje, of aan een spij ker, in een bloembak enz. enz. is natuurlijk uit den boze. Neen, wacht nog even met het starten van de motor. Kijk eerst even of alle ramen en deuren goed gesloten zijn. Denk daarbij aan dat klapraam in de keuken, of aan het kleine wc-raampje. Er zijn heel magere inbrekers, heus! Nachtslot er op, want er zijn en kele mensen in ons lieve landje, die verdraaid handig zijn met 'n ijzerdraadje of een paperclips. Natuurlijk laat niemand veel geld achter, of kostbare sieraden. Binnendeuren van de woning moet u echter niet afsluiten, maar ook niet allerlei laden van kasten. Soms is de schade die zo'n insluiper veroorzaakt met het openbreken van deuren en laden veel groter dan de waarde van zijn (eventuele) buit. En vooral, laat de gordijnen open en trek de stores op. Want als die dagen achtereen dicht zijn, kunt u net zo goed aan iedereen vertellen dat u „tijde lijk" afwezig bent. Sluit verder, als u alleen woont, alle meters af. Dat is altijd vei liger. BIJ K.B. van 10 juni 1968 is aan prof. mr. N. E. H. van Esveld op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter, van de rege ringsdelegatie in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. GISTERMORGEN heeft zich in de coöperatieve broodfabriek „Vebaco" in Bennekom een gasexplosie voor gedaan die naar schatting een ton schade heeft aangericht. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS. Het vroeger door soldaten en thans door toeris ten regelmatig belegerde stad je Sluis herdenkt dinsdag 25 juni een merkwaardig histo risch feit. Die dag is het name lijk vijfhonderd jaar geleden, dat Margaretha van York, zus ter van koning Eduard IV van Engeland, hier voet aan wal zette. Zij deed dat in grootse stijl, haar hoge rang waardig. Margaretha voer de haven bin nen met een vloot van niet minder dan zestien schepen. De Engelse edelvrouwe werd opgewacht door haar toekom stige echtgenoot Karei de Stoute. Zij werd zijn derde echtgenote. De prinses logeerde in het huis van de heer Gui de Baenst. Dit „waardige huis" werd later de zetel van het Vrije van Sluis. Hoogtepunt van de feestelijke aanwezigheid van de edelen was ongetwijfeld de ondertrouw van het paar, dat op 29 juni in de kerk van Sluis werd voltrokken voor de bisschop van Doornik. Het huwelijk werd op 3 juli in Damme voltrokken. Er is in die dagen zonder twij fel een zeer groot feestgedruis in deze stad te horen geweest. Sluis, dat via het Zwin zijn open ver binding naar zee had, was in die tijd 'een der vermaardste havens in de Nederlanden. Het bezat een zeer drukke en ruime haven. In het jaar, dat Margaretha en Karei de stad met hun aanwezigheid vereerden, lagen er soms wel 150 handels schepen tegelijk en afkomstig uit vele landen aan de kaden Tussen de meerpalen en in en om de loodsen vonden de meeste Slui- zenaren dan ook de bron van hun bestaan De stad telde toen meer dan 10.000 inwoners (ter illustratie: in 1967 waren dat er 2659). waren vele gilden, waaronder het makelaarsgilde en het vleeshou- wersgilde de belangrijkste waren. In het „culturele leven" van die dagen werd in Sluis een belang rijke rol gespeeld door de rede rijkerskamer „De Distelbloem", die als devies had: Van toude nieuw (Van het oude, nieuw). De leden van deze kamer had den een actief aandeel in het op voeren, ter ere van de vorstelijke gasten, van een „personnage" (een zinnebeeldige voorstelling, een soort tableau vivant). Een post van de stadsrekenin gen van Sluis uit de jaren 1468/ 1469 vermeldt daarover „Den heer Berthelmeeus Bey- dens, priester, van dat hij or donneerde, maakt en bereidde een personnage jegens de eer ste blijde wellekome van onze geduchten heer en prins en om te huldene hier binnen zijne stede25 schell. gr/' Naast de handel of stapel was er ook veel activiteit in de zout- nering en de haringvisserij. Er Dat de hoge adel Sluis uitkoos voor deze belangrijke gebeurte nissen, ze hadden in die dagen vooral een staatkundig karakter, was niet zo wonderlijk omdat de Vlaamse vorsten vaak naar Sluis kwamen om zich daar te verma ken. Ze hadden in Sluis zelfs een eigen galei waarmee ze plezier tochten op het Zwin maakten. De stad had trouwens een def tig aanzien. Er waren veel grote en fraaie gebouwen zoals de vlees hal, het Mariagasthuis, het Steen, het Grauwbroedersklooster, het Schuttershof, de Lieve Vrouwe- kerk en de St.-Janskerk. Er wa ren ook verschillende poorten, de West- en Oostpoort, de St.-Lie- venspoort, de St.-Jacobspoort en de St.-Nicolaaspoort. Het schepenhuis was een fraai gebouw met vele torentjes en dak kapellen. Het bevatte een aparte kamer voor het opbergen van het zilver drinkgerei voor de erewijn. Sluis was in die tijd op het top punt van zijn bloei. Oorlogen en vooral verzanding van het Zwin bezegelden echter het lot van dit handelscentrum. De eerder genoemde stadsreke ningen verraden nog vele interes sante bijzonderheden over de wij ze waarop Margaretha werd be groet. Zo moest aan Berthelmeeus Nyot, lakensnijder, o.m. de huur van „zekere roode lakenen" wor den betaald, waarmee de St.-Ni colaaspoort was versierd. Via de St.-Nicolaassteiger en deze poort kwam Margaretha namelijk de Deze oude prent van Stuis toont duidelijk welk een im posante stad het is geweest. Links het kasteel, even rechts van het midden het Belfort, het huis der schepenen. Men ziet de verschillende kerken boven de daken der huizen uitsteken. Opvallend zijn ook de vele verdedigingswerken. Duidelijk is ook het „Canal de la Mer", de gouden arm van Sluis naar zee, met tien tallen schepen te zien. stad binnen. Dat gebeurde onder feestelijke klokgelui want „Item den klokluiders van bei de de kerken, luidende de klok ken jegens de blijde welleko- Natuurlijk kon de begroeting door de schepenen niet plaatsvin den zonder dat een „present" werd aangeboden. Dat was „eenig zilver juweel, wegende 12 mark in zilver". Er werd bij dat alles een ge ducht „slokje" wijn gedronken. Dat blijkt niet alleen uit de aan zienlijke hoeveelheden wijn, die door de hertog en zijn huisgezin werden gekocht, maar ook uit de declaratie van de „representatie kosten" van de burgemeester, meester Thomaes Hauweel van 12 kannen wijns van Gascogne: de 6 kannen gepre senteerd de makelaars hier bin nen de stede, de 4 kannen de vleeschhouwers, de 2 kannen Gerard Elias en zijne gezelsche- pe, als schoonst gevierd heb bende (is het mooiste vreugde vuur ontstoken) ter inkomste van onze geduchte nieuwe prin- Margaretha van York, hertogin van Bourgondië was een dochter van Richard van York en, zoals gezegd, een zuster van de Engelse koning. Zij was reeds eerder, in 1466, verloofd geweest met de Portugese prins Pedro, die echter in datzelfde jaar stierf. De echtverbintenis was staat kundig vooral belangrijk, omdat Margaretha als belangrijk tussen persoon werd gezien tussen Karei de' Stoute en haar broer. Het hu welijk bleef kinderloos. Marga retha stierf op 23 november 1503 te Mechelen. Zij ligt daar in de Minderbroederskerk begraven. Historische gegevens: Do cumentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. Illustratie: V.V.V. - Sluis. Er heerst bij veel Zeeuwen een merkwaardig gevoel van achtergesteld te worden. Men doet naar mijn idee de laatste tijd té vaak een beroep op aloude slagzinnen (Luctor et Emergo, Goed Zeeuws, goed Rond, de Mens in zijn Wezen laten, enz.) om te kunnen volhouden, dat wij ons nu allemaal zo happy voelen. Dat komt natuurlijk allemaal door burgemeester Thomassen, die de Deltahavens maar loopt uit te venten en daarbij Zeeland over het hoofd ziet. Rond dit geval doen mooie kreten de ronde, die ik u niet mag ont houden. „Wij moeten onze grote Westerscheldebekken maar eens wijd openzetten!", vertrouwde een geacht industrieel ons toe. „Laat de Moerdijk naar zijn moer lopen" (bur gemeester van een middelgrote gemeente). „Is er nu een overleg-orgaan, of is het een over-de-knie-leg-orgaan" (lid der Staten van Zeeland). „Burgemeester Thomassen een socialist? Kom nou! Het enige rooie aan hem dat is de kleur van zijn autobekleding!" Bekend Zeeuws jour nalist. Me dunkt, dit zijn krachtige kreten. Maar ze duiden op dat gevoel van over het hoofd gezien te worden. Er is echter geen enkele reden voor dat gevoel! Als u het mij vraagt, dan staat Zeeland er beter voor dan in jaren het geval was. Ik leid dat af aan de hoge bezoekers. Het is begonnen met minister De Block (Econo mische Zaken), die enkele maanden geleden eens poolshoogte kwam nemen en voorzien van nuttige denkbeelden en bon mots Haagwaarts keerde. En wat deed-ie? Hij zei tegen zijn ambtgenoot Beernink (Binnenlandse Zaken): „Je moet Zee land eens gaan bekijken! Vooral Zeeuwsch- Vlaanderen is het beleven waard, man!" Beernink wist, gelukkig, in tegenstelling tot één van zijn ambtsvoorgangers, dat Zeeuwsch- Vlaanderen inderdaad tot binnenlandse zaken wordt gerekend, en hij spoedde zich er heen om de gemeentelijke herindeling te bekijken. Commissaris van Aartsen had het donkere pak na dit bezoek nog niet uitgetrokken, of hij moest het weer aanschieten. Want wie stond daar op de stoep van de abdij? Minister Bakker van Ver keer en Waterstaat. Die kwam al voor de tweede keer, nog afgezien van de vele keren dat hij met zijn bootje op het Veerse Meer komt zeilen. En pal daarna: minister Lardinois van Landbouw! De eerste beloofde dat hij een nieuwe dubbel dekker voor ons eigenste Nauw van Calais en een versnelde aanleg van rijksweg 58 en nu kwam hij vertellen dat er binnen een jaar of zeven een vaste oeververbinding over de Wester- schelde kan zijn! En deze week was zelfs de koningin, vergezeld van talrijke voorlichtingsfiguren, in Zeeland om indrukken op te doen, die zij stellig weer zal doorgeven aan prins Claus, als ze tijdens de ochtendkoffie op Soestdijk over de ruimtelijke ordening praten. En zoals u weet: prins Claus is onze ruimtelijke ordeningsprins. Het gaat best met Zeeland, geloof me. Er blijft echter altijd wat te wensen over. Dat hoor je overal. Ik heb óók een wens en ik weet me geruggesteund door talloze politieke figuren in ons gewest als ik hem er maar uitgooi. Het is deze: Wij moeten van die lange woorden af! Er valt in de politiek niet mee te werken. De Staten van Zeeland hebben hun tongen in de revisie moeten geven, nadat zij een paar honderd maal moesten zeggen: „Het agrarisch waardevolle landschappelijke gebied" Een bezwaar tegen deze naam-als-een-expres- trein werd o.a. aangevoerd door mr. Schlinge- mann. Als iemand die zóveel medeklinkers achter elkaar in zijn naam heeft er al moeilijkheden mee heeft, hoeveel te erger moet het dan zijn voor mannen met rechttoe-rechtaan namen als Bom, Hoek, Mol en Van Dongen? "—O— Ik stel voor, de bewuste gebieden „Agrawala's" te noemen. Dan denken ze in Den Haag misschien dat het over de Mammoetwet gaat en dan kun nen we binnenkort de minister van Onderwijs ten onzent verwachten - O— Nog zo'n woord als een heipaal: „Rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam Oost Zeeuwsch- Vlaanderen oost". Laten we het toch eenvoudig houden, mensen! Noem het „Re-be-li". Wie weet komt de minister van Oorlog daar wel op af o Je weet met moeilijke woorden nooit waar je uitkomt! Tijdens het ZLM-congres werden wij er op attent gemaakt, dat het woord „dementi" in de toelichting op de inleidingen, gelezen moest worden als „dimensie". Dat was een waardevolle wenk, want „dementi" betekent: absolute krank- zinnigheid. —O— Eenvoud! Dat is het! Op de ulo-examens in Goes kreeg een meisje de vraag voorgelegd: „Wie verspreidt het evangelie op Nieuw-Guinea?" Zij antwoordde: „De Nederlandse Heiden maatschappij." Geef mij dan maar die nieuwe woorden. Zoals dit, mij toevertrouwd door een telefoniste: „Een nieuwkomer is een paskommekiekeling". En een langbljjver is een: Languitgekekelaar TOMASO In uw blad van woensdag 12 juni '68 heeft een artikel gestaan over het inko men van de koningin. Arme koningin, maar nog armer zijn de a.o.w.'ers en invaliden met hun allerlaagst inkomen, daar denkt onze dierbare regering niet aan. Maar ja de ministers hebben ook een goed inkomen van minstens 80.000 per jaar en de Tweede-Kamerleden hebben ook weer pas 50 pet. verhoging gehad dus die rooien het ook wel. Nü vraag ik me af zijn die heren zich wel bewust wat armoe lijden is Er wordt wel eens gepraat over bemint elkaar gelijk jezelf, maar die spreuk kan men gerust achtrwege laten want daar heb ben de heren ministers en kamerleden geen notie van. En wat de koningin be treft die miljarden bezit, zij heeft die verhoging heus niet nodig. Dat ze ook maar eens denkt dat een groot deel van haar volk in armoede leeft. BREDA A. van V. Met de nodige aandacht heb Ik de uitvoerige beoordeling van mej. L. v. Damme te Hontenisse over mijn artikel over voornoemd vraagstuk in deze ru briek gelezen. Ik beperk mij tot enige opmerkingen. 1. Ik ben ten volle overtuigd, dat de katholieke kerk in 't verleden niet vol maakt was, thans ook niet is, en in de toekomst nooit zal worden; immers met onvolmaakte mensen is nimmer een volmaakte instelling te verkrijgen. 2. Hoe ingewikkeld godsdienstig» vraagstukken zijn, valt enigszins te be oordelen uit het onlangs in de pers ver schenen verslag van de op 8-10 april 1.1, te Garzada (Italië) gehouden bespre kingen over onze Nieuwe Katechismus tussen twee Nederlands sprekende commissies ,van drie personen, waarvan één door de paus afgevaardigd en de an dere door het Nederlands episcopaat, die niet tot klaarheid gekomen zijn over meerdere waarheden der katho lieke geloofsleer en zedelijke richtlij nen. Hierbij moge in aanmerking geno men worden, dat de pauselijke curie geregeld, schriftelijk en mondeling contact heeft met het episcopaat van de gehele wereldkerk, en Nederland maar ruim één procent van deze leden telt. 3. Terwijl onze levensomstandigheden zich voortdurend ontwikkelen, wil de katholieke kerk zich daaraan ook aan passen, maar vernieuwing mag niet leiden tol vernieling en vernietiging van kostbaar bezit. 4. Dat er ook bij de katholieken veel louter „papieren" leden zijn, is mij wel bekend. Tijdens mijn pastoraat te Sas van Gent, waar destijds meerdere honderdtallen elk verband met hun kerk verbroken hadden, was bij de volkstelling in 1930 de opgave niet-ker- kelijken 99. Die kwaal is thans bij de katholieken in ons land sterk toege- nomen, en wordt nog steeds ernstiger. 5. Tot slot een wederwoord op haar zin „Doens' eigenlijk kwetsende woorden aan het adres van de Ned. herv. kerk zijn totaal misplaatst. Ik meen alleen het sterk dalende percen tage der bevolking van de N.H.-gezind- te gedurende deze eeuw gegeven te hebben, dat thans tot bijna de helft ge daald is, met het gevaar voor verdere afname, welke opgaven door de leden zelf bij de volkstelling verstrekt zijn, en die algemeen in de pers gepubliceerd zijn. Terwijl mijn naaste omgeving overwegend is, met wie ik in vrij goe de verstandhouding leef, en ik volledi ge godsdienstvrijheid voor eenieder er ken en eerbiedig, vraag ik aan de on bevooroordeelde lezerskring, of ik die onbewezen ..eigenlijk kwetsende woor den" zich aan haar adres mag terug zenden 7 OOSTBURO P. Doens pr. Ik vind dat mej. Bossink uit Breda nogal van leer trekt tegen mej. Van Damme, omdat zij er een eigen visie op na houdt en hiervoor openlijk durft uitkomen. Wij, leden van de kerk, die gesticht Is door Jezus van Nazareth, staan on der het directe gezag, dat Jezus heeft over Zijn gelovigen. NatuurHlk kunnen mensen ons ver wijzen naar een schema 3 van een con cilie, naar een artikel 25 van een con cilie-constitutie, naar een prof. Berk houwer, een kardinaal Garrone en naar andere mensen of andere zaken die worden klaargemaakt door: mensen. Aangenomen dat een paus, op grond van artikel 25 van concilie-constitutie over de kerk, onfeilbaar is in zaken van geloof en zeden, en dat wij, alweer op grond van dit artikel, inzake deze zaken op bijzondere wijze volgzaam heid verschuldigd zijn aan de paus, dan is het de vraag: of het „celibaat" een zaak is „van geloof en zeden" Erkent de paus niet zelf, dat er vóór een celibaat, en een handhaven van het celibaat „géén bijbelse" gronden aan wezig zijn Wanneer het gaat om „zaken van ge loof", is de bijbel, dat is Gods Woord, voor mij „meer onfeilhaar", dan het woord van één mens of van mensen. TERNEUZEN W. Vermeulen DE VOORZITTER vain het Centraal stembureau heeft mevrouw Irene Donner-van de Weetering van Provo benoemd verklaard tot lid van de Amsterdamse gemeenteraad in de plaats van de heer Luud M. H. Schimmelpenninck, die bedankt heeft. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 21