Oostmalle WINST GAULLISTEN ZAL TEGENVALLEN Nog geen beslissing over nieuwe tank parate eenheden juni om 3 uur LUCHTMACHT VERKOOPT 20 STARFIGHTERS EXPLOITANT BESTEL mam ubiSairveiling its HULPVERLENING IN BELGIË K MOEILIJK OP GANG lidteken I een w", kerk stond- speelt nu aalmoes acties kerk bang tevreden Twee enquêtes over verkiezingsuitslag: Meubelfabrieken „WSLMA" nodigen uit... ge Verbrugge )VAG-garantie Restaurant I - KAYSER voorwerpen idere dingetjes Twee oren Vader - zoon Ring verwarming Nederland naar S.H.V. Marine DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 JUNI 1968 GEBRUIKTE WAGENS PEG 37 - TERNEUZEN 'OON 01150—3451 D 21 - OOSTBURG OON 01170—2473 ■moderniseerd Gent, zoeken wij en enig kapitaal vereist. 19386, bureau van dit blad. donderdag 27 juni len, o.m. ten verzoeke van ichap afkomstige e worden verkocht. 1TARIS SLOET te St.-Mi- JWENBERG", Ruwenberg- en Bosch). •aaie series antieke stoelen, 5 en commodes, voltaires, aldwerkfauteuils, hoekkast, 3 enz. verse afmetingen. Antieke de klokken. erviezen, kandelaars, bril- armbanden, horloges. Zeer erk. Europees en Aziatisch goederen, karpetten, de ns van 10-21 uur) MAAN- tingen: 04105-2403. en ad. 1,50. KIJKGELD uis, afd. St.-Michielsgestel. (Van een onzer verslaggevers) OOSTMALLE TRICHT IULICOTEN CHAAM - Dinsdag 25 juni is het pre cies een jaar geleden dat een tornado met vernieti- gende kracht zijn verderfe- spoor trok over een I deel van België en Neder land. In het Utrechtse Tricht kwamen vijf mensen om, in Chaam twee. In deze en vele andere plaatsen moes ten tientallen gewonden worden geholpen. De eer ste aanblik die de baan van vernielingen bood was die van een slagveld na een da- I gendurend bombardement, Na het opruimen van de groot- ste puinhopen en het inventarise ren van de meest ernstige materi- I els schade (het menselijke leed is Xrvafuurlijk niet te becijferen) blijkt I hel werk van de wervelwind niet I re verwoestend te zijn geweest als aanvankelijk was gedacht. Het Nationale Rampenfonds zal I in totaal een kleine vier miljoen I cjulden aan getroffenen uitkeren. [Anderhalf miljoen aan schade toe gebracht aan onroerende goede ren; 1.085.000 gulden aan agra rische schade; t 722.000 aan huis- raadschade f 127.000 aan be- drijfsmiddelenschade en f 98.500,- aan diverse schaden, waaronder ook die van de Chaamse camping j is gerekend. M maakt de tegenstelling met België's zwaarst getroffen dorp, Oostmalle, des te schriller. Na een laar klauwt daar de grijpgrage arm van een kraan in het puin. In het 'j centrum van het dorp waar de wervelstorm in alle hevigheid over- j tan ging, mensen, huizen, gebou wen, bo men struiken, auto's als nietswaardige stofjes opnemend 1 gnjnst de macabere puinhoop je f08steeds toe. Tientallen afge- r0™elde stukken muur duiden er op dat daar huizen, winkels, be- UjrJjpn hebben gestaan. Overal af- I ril hoperl stenen. Een puin- uimer staat omstandig in zijn neus I eerteen- ^efmht een typerend IIm-ï voor de -gezwinde" aanpak 'I k!" t zaak in Oostmalle na het I oezoek van de tornado? I Amk' u»e,eft er alle schijn van. 2 LUI zijn rond de Dorps- I knm J straten die daar op uit tip» [uk doende met repara- niwimk1 bmzen en daken, met oui! maar V00raI °ok met Id-s 0ruimen' alsof de ramp zich eeLfu ^aand geleden heeft af- l| jaa? dOP de plaats, waar een I schin g den het monumentale 'I ProhL f le met z'n katapult. Hij toren '?atste hele ruitje in WeerstnrH zelfs de t°rnado HrthA?! kap°t te schieten. tcrd litteken niet',Een wit gepleis- U'aar S 6n Tarkeert de' plek. j geklonken. en zaten samen- eensaimansdlkwren n6 stompen die de nu we, elken waren rond sehavende ,>ZP kerkt°ven en het ter toch ,.,„g meentehuis zijn ech- - jonge m. S* het weifelend nen. Weifelende bladeren versche- Ibouw van 2' Zoa ook de her- ikpng gekomgenUkte I faanderTttn me" pas maanden en bootste Schade Nederla"d de h h«^eld) owltfeiasforiHe 1c on. cat uaf mt de grond stam- H beurd, nadVb°,VUKïaaI ook ee- j I tusatie voelbaar gebLek aan orga- werd. De ambte- een witgepleisterd lidteken markeert de plek, waar kerk en toren zaten samengeklonken naren van het rampenfonds in Ne derland hadden toen al hun taxaties op rapport", zegt burgemeester. Het hulpverleningsapparaat in België kwam moeizaam op gang. Zo moeizaam dat alle getroffenen nu nog min of meer met een aal moes zijn afgescheept. De totale schade die in Oostmalle is ge ïnventariseerd. bedraagt zo'n 150 miljoen francs (f 11 miljoen). In de kas van het nood-rampenfonds is tot op heden een tiende deel ge stort. „De uitkeringen die we tot op heden hebben gedaan, hebben slechts een sociaal karakter ge had", vertelt de burgemeester van Oostmalle, een dorp dat en kele tientallen kilometers van Breda ligt. Dokter Vermeyen be kent: „Zeg maar dat het aalmoezen waren." Hij haast zich te zeggen dat het lange uitblijven van een aan de schade aangepaste vergoeding" het leed verergert". De staat heeft ech ter toegezegd alsnog een extra uitkering van 20 miljoen francs te zullen doen. „Dat geld hebben we nog niet binnen", zegt de heer Ver meyen. „En niet eerder dan wan neer we dat bedrag in kas hebben, durven we iets te gaan geven dat het karakter van een werkelijke vergoeding heeft." De wijze waarop de Belgische regering meende aan deze 20 mil joen extra te moeten komen, is op zich opmerkelijk Men heeft een speciale postzegelserie over natuur rampen uitgebracht, die dit geld uiteindelijk moet opleveren. Ondertussen kan het gebeuren dat door de normen die in het eer ste stadium np de ramp zijn gehan teerd, iemand met een relatief hoog inkomen en die de grootste schade heeft geleden, toch de kleinste uit kering heeft gekregen. „Bepaalde inwoners hebben maar tien procent van hun schade vergoed gekregen. We moesten bij het geven van de eerste uitkeringen ergens vanuit gaan. We hebben toen de grootte van de inkomens als norm gesteld." Niemand heeft de eerste 10.000 franc schade vergoed gekregen. Voor een zuivere voorstelling van zaken moet evenwel worden bena drukt, dat. staat en provincie ver schillende indirecte vergoedingen hebben uitgekeerd. Waar ai plan nen bestonden voor onteigening van huizen of aankoop van gronden is de procedure versneld. Verder is men niet karig geweest met verle nen van bouwpremies. Het ministe rie van volksgezondheid heeft daarnaast aan die gezinnen wier roerende goederen volledig waren verwoest rechtstreekse giften ver strekt. Zeer kort na de ramp zijn hier en daar giften voor aankoop van voedsel gedaan.' De materiële nood is echter verzorgd door charitatieve instellingen en de zusters", vertelt de burgemeester. Gemeente en rampenfonds hebben zich daarvan volledig afzijdig gehouden. Burgemeester Vermeyen is over één zaak werkelijk teleurgesteld. Kort na de rampdag zijn overal in België acties, collecties, inzamelin gen en bovendien een grote tele- visie-actie ontketend, in de hoop de beurzen wijd open te krijgen. „Dat is tegengevallen. De giften zijn zeer lokaal gebleven. Alleen de Kempen toonde zich goedgeefs. Voor de rest, nee." Het staat inmiddels vast dat on geveer de helft van de schade zal worden vergoed. Over gewasschade is evenwel in het geheel nog niet gesproken! In ons land is dit de grootste uitkeringspost op één na geworden. „We moeten eerst de nieuwe normen afwachten. Ook hiervoor voorzie ik wel een oplos sing. Pessimistisch ben ik niet; de zaak zal tenslotte meevallen. Het rijk heeft Oostmalle niet laten val len, zoals wel 'eens is gesugge reerd", aldus burgemeester Ver meyen. Oostmalle zal een nieuwe, .mo derne kerk krijgen. De plannen daarvoor zijn juist dezer dagen be kend geworden. De kerk zal in de directe nabijheid van de oude toren verrijzen. De toren wordt gerestau reerd („niet als monumentale her innering aan de tornado, maar van wege zijn historische waarde"). Als tenslotte ook het gemeentehuis in de oude straat zal zijn terugge bracht, hoor je over tien jaar niets meer van de ramp", zo stelt de burgemeester van Oostmalle. Deze opmerking zal niet van toe passing zijn voor vijf van de 101 slachtoffers die de wervelwind te Oostmalle maakte. Deze vijf jonge mensen zullen te kampen hebben met een blijvende invali diteit als gevolg van de ramp. Voor het leven van een tienjarig meisje dat een zeer zware schedelbasis- fractuur heeft opgelopen, wordt nog steeds gevreesd. Ze ligt al een jaar in een ziekenhuis met de dood te worstelen. Een ander slachtoffer, Walter Gyles (11), woont op een steen worp afstand van de speeltuin „De Vierwinden". Walter zal er niet meer spelen en bovendien zal hij die ene windrichting nooit meer vergeten. Met vriendjes speelde hij op het dorpsplein bij de kerk toen de zwepende wind hem opnam. Walter raakte met zijn rechterbeen bekneld tussen afgerukte delen van bomen en huizen. Hij heeft nu een prothese. Nu weet hij nog niet hoe „het" gekomen is. „Ik wilde nadat ik weer op de grond kwam, wegren nen. Toen pas zag ik wat er met mijn voet aan de hand was." „Als het hard waait of onweert, ziet hij veel af", zegt zijn moeder. Dit is een algemeen gehoord ge luid in Oostmalle. Bij het lichtste stormpje is er in heel het dorp in het holst van de nacht volop licht in de huiskamers te bespeuren. Men wacht bang bijeengezeten beter weer af. „Wat wij meegemaakt hebben, vergeten we niet makke lijk", zegt een vrouw. Een winkelier die druk in de opbouw van zijn zaak zit, beaamt dit. „Als je eerst'de kerktoren en daarna de toren van het gemeente huis ziet afknappen, gaat er iets in je om." Hij is een middenstander die 40 pet. van zijn schade ver goed heeft gekregen. Als vele an dere Oostmallers kon hij tegen lage rente geld lenen. Op de puin hopen van zijn oude bedrijf is hij weer „zonder geld, maar met nieuwe moed" begonnen. Nu de zaak weer draait kan hij wat lako- nieker tegenover het gebeuren staan. Maar in Oostmalle „klapt" men nog iedere dag over „d'n tor nado." In Chaam, Ulicoten en Tricht aan de andere kant van de grens, is de praat over de wervelwind als een nachtkaars uitgegaan, nadat 96 pet. van de vergoedingen was uitgekeerd. De meeste betrokkenen zijn tevreden over de regelingen van het rampenfonds, zo vernemen we op de respectievelijke gemeen tehuizen. Op een enkele plaats moet nog een boerderij of bedrijfsgebouw worden opgezet zoals in Ulicoten. In deze 'plaats was aanvankelijk wat heibel over de normen van het rampenfonds,, maar, zo vertelt ge meentesecretaris J. M. Sonnemans; „Allies zal nu wel goed zitten. Met kerst kregen we op het gemeente huis een paar leuke attenties." De twee cafés en de camping in Chaam die volledig zijn verwoest, draaien al weer sinds geruime tijd volop. Dé eerste indrukken over de schade in deze gemeente waren nogal spectaculair, maar bleken weldra mee te vallen. In Tricht tenslotte gaapt in de nieuwbouwwijk aan de Raamweg een open ruimte. De huizen die daar stonden zijn hélemaal wegge broken. Op 16 november van het vorige jaar reeds onthulde minister Schut van volkshuisvesting en bouwnijverheid een gedenksteen in één van de vrijwel onmiddellijk als vervangende woonruimte ge bouwde woningwetwoningen. De Trichtse meubelfabriek „Silvia" die een fikse tik te incasseren kreeg, is de slag eveneens reeds te bo ven. Bij wat slechter weer raken de zenuwen in Tricht ook een weinig geprikkeld. „Maar over het alge meen", zo deelt gemeentesecretaris J. van der Veen mee „fiksen -we het hier wel." Geheel rimpelloos is het afgelopen jaar niet voorbij ge gaan in de onder Buurmalsen ho rende gemeente. In verband met ruilverkaveling zijn wat moeilijk heden gerezen bij enige grond eigenaren. In verhouding zijn dit echter zaken van ondergeschikt be lang", zegt de secretaris. „Het menselijk leed drukt hier vanzelfsprekend op de gemeen schap in deze dagen." (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Van verbazing zullen de Gaullisten hun ogen hebben uitgewreven, toen zij in de kranten het resultaat lazen van twee opi nie-peilingen over de vermoedelijke uitslag van de algemene ver kiezingen. De uitkomsten van beide volkspeilingen lopen maar wei nig uiteen. De Gaullisten zouden niet meer winnen dan 2,75 procent en eenzelfde winst zou behaald worden dcor de PSU, een socialistische splinterpartij die het midden houdt tussen de officiële socialistische partij en de communistische partij. De overige partijen, namelijk het katholieke centrum, de democratisch so cialistische federatie en de communistische partij zouden op hun tegenwoor dige peil blijven staan met zulke kleine verliezen, dat die nauwelijks een rol spelen. Vergeliikt men de voorspelde uitslag met die van de algemene verkiezingen van maart 1967, dan is er maar weinig verandering te bespeu ren. Krijgen de twee enquêtes gelijk, dan is het Franse kiezerskorps zeer sta biel. In dat geval moeten de aanstaande verkiezingen voor de gaullisten een grote teleurstelling opleveren. Met de barricade-gevechten, de honderden verbrande en vernielde automobie len, met het zogenaamde vuil, dat bij bakken vol uit de bevrijde Son bonne universiteit werd geschept, met de stumpers van het vreemdelingen legioen, die als Katangezen werden voorgesteld, met het ontbonden re volutionaire organisaties waarvan vroeger nooit een sterveling had ge hoord, behalve de paar ongelukkige leden die er lid van waren, hoopten de gaullisten een formidabele slag te slaan. Gaullisten van naam trokken de provincie in om de boeren in de klei ne dorpen te vertellen, hoe bar en boos het wel in Parijs was geweest en voor welke rampen De Gaulle in zijn voorzienigheid het arme Frankrijk had behoed. In normale omstandigheden met alleen de gaullisten voor radio en televisie aan het woord, zou die pro paganda misschien effect hebben ge had. Maar in verkiezingstijd hebben ook de oppositiepartijen recht op zendtijd. Niet alleen De Gaulle en zijn ministers komen op de televisie, maar ook de communist Waldeck Ro chet, ook de socialist Guy Mollet, ook de centrum-mannen Duhamel en La- canuet. Twee particuliere reclame-zenders, Europa en Luxembourg, hebben hun microfoons ter beschikking gesteld van gaullisten en niet-gaullisten. En iedere middag en avond wordt er tussen meerderheid en minderheid gedebatteerd dat 't een lieve lust is. De Fransen luisteren met twee oren, want zulke debatten zijn zij niet ge wend. En als 's avonds, nu al een maand lang, hét nieuwsjournaal op de tele visie is afgelopen,zit er boven op de Eiffeltoren een mannetje onder politiebescherming die een vervelen de oorlogsfilm draait. Want alle 1200 journalisten, artiesten enzovoorts, die de ORTF (radio en televisie) telt, zijn in staking voor een objectieve voor lichting. Deze 1200 man hielden tot voor kort een zogenaamde stille om gang rondom het radio-gebouw, die door de regering verboden is. Maar ook zonder stille omgang, ziet het publiek iedere avond dat de televisie nog niet werkt. Over een paar dagen begint de Tour de France, waar heel Frankrijk dolgraag naar kijkt. Duurt de sta king bij de ORTF voort, waar veel kans op is, dan kunnen de t.v.-kijkers de hele Tour de France wel op hun buik schrijven. De Gaulle kan daar de totalitaire communisten bezwaar lijk de schuld van geven. Het kijk grage publiek begint te grommen en vervloekt een gaullistische minister van voorlichting, die koppig weigert te geven, waar het publiek recht op heeft: een eerlijke voorlichting van allebei de kanten van de medaille. Tijdens de barricadegevechten had iedere rustige Fransman de schrik in de benen. Toen in het Quartier Latin van de ene kant met stenen en van de andere kant met offensieve traangasbommen werd gegooid, brak in tal van burgelijke gezinnen slaan de ruzie uit tussen vaders en zoons, moeders en dochters. Want de kin deren kwamen thuis met de zwarte Jappen van het anarchisme. Er was zelfs een vader die met zijn jachtgeweer driemaal op zijn zicht baar rustige zoon schoot. De gaullisten bliezen met bolle wangen dat vuur aan en zetten het ene deel van het volk tegen het an dere op. Maar het gezonde verstand keert geleidelijk terug. Een man van karakter stond op, allesbehalve een revolutionair: de vroegere minister van landbouw, Pisani. Overal in de landen van de gemeenschappelijke markt hogelijk gewaardeerd. Een baantjesjager is Pisani allerminst, want zijn verzet tegen De Gaulle heeft hem zijn ministersportefeuille en zijn kamerzetel gekost. Pisani met zijn rustige warme stem kwam via de radio 'alle huiskamers binnen en zei, dat de vaders en moe ders twee dingen konden doen. Zij konden tegen hun opstandig gewor den kinderen zeggen: je mond hou den. En dan liepen de jongens en meisjes het huis uit, achter Cohn- Bendit aan. Of men kon proberen (ADVERTENTIE) verstandig met hen te pra'ten en pro beren hen te begrijpen. In dat geval zei Pisani, leggen wij de basis voor een nieuw type gezin. Soortgelijke woorden hebben in Frankrijk diepe indruk gemaakt. En men is weer gaan nadenken. Dat be wijzen de twee pas gehouden publie ke opinie-onderzoeken. De Gaulle kan voor de microfoon nog zo hard roepen: ik treed niet af, maar zijn prestige heeft niettemin een knauw gekregen. Hij heeft Wal deck Rochet, Mitterand, Mendès France, Lecanuet, Duhamel en Gis- card d'Estaing op één grote hoop wil len vegen en hen morsdood verklaart maar allen zijn nog springlevend. De Gaulle heeft bij de verkiezingen op een aardverschuiving gerekend, maai' dat schijnt het toch niet te worden. Overigens herhalen wij, dat men de uitslag van de twee opiniepeilingen met de nodige reserves moet bekij ken. Want de eigenlijke beslissing valt pas zondag over een week, bij de herstemmingen. UTRECHT (ANP) De SHV heeft Ringverwarming Nederland n.v. in Leeuwarden overgenomen. Ringver warming heeft eind april 1968 bij de arrondissements-rechtbank in Leeuw arden surceance van betaling aange vraagd, doch werd door de SHV in staat een akkoord aan krediteuren aan te bieden. Dit akkoord werd op 13 juni door de krediteuren aanvaard en daarna door de rechtbank be krachtigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De landmacht heeft nog geen beslissing genomen over de nieuwe tank, die de Centurions bij de parate eenheden moet vervangen. Staatssecretaris Haex staat voor de vraag of bijvoorbeeld de Engelse Chieftank of de Westduitse Leopard hiervoor op korte termijn in aanmerking komen, of dat hij moet wachten op de aller nieuwste tank, de zogenaamde Main Battle Tank (de M.B.T.), die gezamenlijk door Amerika en West-Duitsland in ontwikkeling ge bracht wordt. De MBT komt echter pas eind 1973 beschikbaar. In de defensienota, die thans verschenen is, wordt geen dui delijke voorkeur uitgesproken. De MBT echter wordt de allermodernste tank en de kans is toch wel groot, dat de keuze hierop zal vallen. Zeker is intussen, dat de landmacht dit jaar al geld gaat reserveren voor de toe komstige aankoop van de nieuwe tank. De luchtmacht gaat 20 Starfighters verkopen aan West-Duitsland. De on derhandelingen hierover zijn nog gaande. Deze Starfighters zijn over compleet geraakt, mede ook dank zij het bijzonder veilig vliegen bij de Nederlandse luchtmacht. West-Duits land heeft zoals bekend een groot aantal Starfighters verloren. Uiterlijk 1971 zal de reorganisatie bij de luchtmacht voltooid zijn. Dan is de bezetting van de vliegbasissen als volgt: Leeuwarden: twee F-104g lucht verdedigingssquadrons. Soesterberg: het F-27 transport squadron, de sar-vlucht, een Ameri kaanse interceptie-squadron alsmede in vredestijd een vliegend squadron en het onderhouds- en materieel- squadron van de groep lichte vlieg tuigen. Volkel incl. de vlb. De Peel: twee in sterkte verminderde met F-104g vliegtuigen uitgeruste „strike" squa drons en het verkenningssquadron dat thans nog op Twenthe is ge plaatst. Twenthe: een tactisch squadron tevens operationele opleidingsschool, alsmede de transitie opleidingsschool, beide uitgerust met NF-5 vliegtuigen (deze laatste eenheid eveneens in oorlogstijd als tactisch squadron te bestemmen). Eindhoven: twee NF-5 operatio nele squadrons. Gilze-Rijen: de met S-ll vlieg tuigen uitgeruste evo, alsmede de officiers- en kaderschool. Deelen: de staf en twee vliegende squadrons van de groep lichte vlieg tuigen, alsmede de helikopter vlie geropleiding school. Vliegveld Ypenburg: incidenteel na tijdige waarschuwing ter beschik king voor bezoekende vliegtuigen. Staatssecretaris Van Es blijft vast houden aan het belang van atoom- onderzeeërs. Maar allerlei onbekende factoren van tijd en geld hebben hem doen besluiten bij de bestaande plan nen op korte termijn geen rekening te houden met bouw c.q. koop van een atoomonderzeeër. De kruiser De Ruyter gaat rond 1975 uit de vaart. Dan zijn inmiddels twee geleide-wapens fregatten in dienst gekomen. (ADVERTENTIES) met éln Cognac Raynal kant u twintig XAYNAL ïm-NAL&C? COGNAC 7 glazen lang een onene QrttëhpPT 2ütn y l/CWv rWW/Wf «wfv Frankrijks beste 'rankrifks voor maar f 13,95per fles. jjjjB| Imp.»* Borrow tmvuim Als U een uitstapje maakt naar de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zoersel één der grootste en zeker de MOOiSTE Meubelhal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen nieuwe for mule voor de meubelhandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haar originaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wei krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concur rentie. De Wilme Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilometers ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar Lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg. Open van 9 tot 12 uur en van 13.30 rot 20 uur. Ook op zaterdag en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WILMA MEUBELEN P. V. B. A. Oostmallebaan 154 ZOERSEL Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72

de Stem | 1968 | | pagina 5