twee dagen zeeland Koningin een dag temidden van haar verste onderdanen RUIM 5000 ENTHOUSIASTE ZANGERS OP LIEDFESTIVAL Rênnies In gesprek met BRADERIE IN GOES [IDDELBURG Koningin in Middelburg Weinig winst Stoomtram Breskens- Maldegem Jongen (9) overreden Vonnissen in moordzaak Kerkdriel 20 en 10 jaar in gesprek met W. Schauwaert lacl en bejaarden LÏSSINGEN lot Zweedse weel ee bracht f 350,- op wat en waar? VANDAAG MORGEN Meei nieuws uitj stad en streek op pag. 3-5 l eg Breskens- Nummer Een vlug aanbesteed „Kom gauw weer" Lunch In Eede Wandeling Het volkslied leeft nog Ook de ouderen Hedenesse In Middelburg Feest bij Z.L.M. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 JUNI 1968 fff gw T? gïfc ppf IJ e raad komt maandagavond t, i, om half acht in een speüj' 'adering bijeen ter besprek? de adviesnota van de commi* bestudering van het huisvestin? bleem van bejaarden. Es' e uitvoerige nota is, zoals d, vorige week aan de raadsled» gezonden. 5,1 1 de vergadering van maanda. .en b. en w. ook voorstellen om t luiten tot de bouw van tien gen voor bejaarden bij het h rdencentrum „Het Jacob nhuis" in Klarenbeek. (Van onze correspondent) Zaterdagavond om 7 uur worder afsluiting van de in Vlissineeè' l Louden Zweedse week, handbal ronstratiewedstrijden gehouden oi Stadhuisplein. Hieraan werk»! de handbalvereniging Walcheren nes en heren, en de vereniging! ).I. uit Arnhem. Hierna verzorgt acht uur de rolschaatsverenigii» ,ta uit Leuven een grote ~i,i 1 aatsshow. Var een onzer verslaggevers) )e heer A. Eefting, werkzaam op bedrijf van de N.V. Kon. Mij I Schelde", heeft van zijn directie I beloning van 350 gulden gekte-1 voor zijn „idee van het kwar-1 1" Joor zijn idee, dat zo belangrijk! rd geacht, dat opdracht werd ge- ren tot constructie op de door de :r Eefting voorgestelde wijze, kap moeilijkste hand-brandweri lijden van staal) op zeer eenvou-| ;e wijze worden verricht. DE o'r/MMiHsevsTMH 7EP AfW ^ETJIr/D^^ uieT! Ook in Perkpolder waren er bloemen voor koningin Juliana. DELfcCJRG niatuur Walcheren, Molenwater: lopend van 9 tot 18 uur. euws Museum 10-12.30 en 14-17 uufl :positie Liesbeth Binkhorst en Pieterl Bodt. jksarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 uui| :positie Spoorwegen in Zeeland. )dij 21 uur Historisch spel en rond! ding jenluchttheater Toorenvliedt 20.30 u] n Midzomernachtsd.room (Shaike- eare) :s nnenstad 11-21 uur Braderie HELMINADORP ilhelminapolder 8.30-18 uur ZLM i id- en tuinbouwtentoonstelling DELBURG iniatuur Walcheren, Molenwater'. ?opend van 9 tot 18 uur. :euws Museum 10-12.30 en 14-17 M :positie Liesbeth Binkhorst en Pieter jksarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 uui cpositie Spoorwegen in Zeeland. I jenluchttheater Toorenvliedt 2030 01 in midzomernachtsdroom (Schake- SS eare) nnenstad 10-18 uur Braderie •ote Markt 20.15 uur Show-taptoe .HELMINADORP 7TM ilhelminapolder 8.30-18 uur ZU nd- en tuinbouwtentoonstelling <NDIJKE ifé De Lozanne 20 uur Jongeren» ciëteit CWACHT I de Koninck 15 uur RouwschM JTBURG ;del 20 uur n, at deed jij nou in de oorlog p« jaar (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Koningin Julia na heeft donderdagavond tegen half zeven, onder overigens matige be langstelling, haar entree in de Zeeuwse hoofdstad gemaakt. Aan het verzoek van het gemeentebestuur om langs de route van het koninklijk ge zelschap te vlaggen, was zelfs op de Markt nauwelijks voldaan. De aankomst in Middelburg was een half uur later dan in het draai boek van het twee dagen durende be zoek aan delen van, Zeeland was voorzien. Oorzaak daarvan was het „uitlopen" van het bezoek donder dagmiddag aan Zeeuwsch-Vlaande ren. Daardoor werd de boot te Bres- kens gemist en moest de overtocht naar Vlissingen met de volgende fer ry worden gemaakt. Na aankomst op het Abdijplein volgde in de Statenzaal een ont vangst door het provinciaal bestuur, dat haar daar ook 's avonds een di ner aanbood. De koningin bracht de nacht door in de ambtswoning van de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Deze ambtswoning maakt deel uit van het Abdijcomplex. Bij het vertrek uit Middelburg, vanmorgen, vrijdag, even na negen uur, gaat de route via het Koor kerkhof, Segeerstraat, Stationsstraat, over de kanaalbrug en via de Sta- tenlaan in Middelburg-Zuid. Aan de grens van Vlissingen, in het gehucht Grote Abeele, wordt de koningin be groet door de burgemeester van Vlis singen, drs. D. Roemers. Vandaar gaat de tocht naar het industrie- en havengebied Vlissingen-Oost. Na dit bezoek begeeft het gezelschap zich via 's-Heerenhoek en Heinkenszand uaar Goes. 'Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Op korte termijn is ue aanbesteding te verwachten van ?e aanleg van het weggedeelte Bres ras-Nummer Een. «Suf voor Breskens zal het be schikbaar komen van deze weg een Srote verbetering betekenen, omdat aardoor de „beroerde schakel" tus- "eze gemeente en de provinciale ,.e" na,ar de Braakman, Terneuzen verder zal zijn verdwenen- „üe weg een breedte van ze- met^ en zal onder langs de wf\ dijk van Breskens naar het gehucht Nummer Een lopen, he. nle»we in het kader van j^eltawerk, is zwaarder en hoger heeft ou et werk aan deze dijk tr.,ongeveer twee jaar geduurd. ver»„ tijdstippen van het ople- p„ ««nde dijk, volgende week, ver i,i* a?®kesteden van de weg niet derlüir r 'iggen is niet verwon- van Te om<^at tegelijk met de aanleg uit de <a\ nieuw zeewering het zand zandhoa. s °P8espoten voor het H« nieuw!? dan te leggen weg- beheer i? weggedeelte zal onder „Het vi°men van T"et waterschap ongeveer a ^aa S!uis"- De lengte zal gen e» a,vier kilometer bedra- lopen i„ »er langs de nieuwe dijk We Wee ee Een zal de nieu- Weg naar uaa?llljiting ^nden op de Waar aa' en Biervliet Weg bereikt Provinc'ale iiummer^pit61? van Breskens naar sli»gerende aci at thans nog uit aa bussen -^weggetjes, waar zelfs 'heten £V'T'M' gAruik Van moeten 1 i Z.V.T.M- gebruik hens bereikJüa^enJ De weg zal Bres_ »e haven nahYa ?e omgeving van Z.V.T yy J de tramremise van de (Van een onzer verslaggevers) HULST - MIDDELBURG Het tweedaagse bezoek van ko ningin Juliana aan Zeeland is op zonnige en ongedwongen wijze begonnen met een rijtocht door Zeeuwsch-Vlaanderen en bezoe ken aan verschillende Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten. Kenmerkend voor deze eerste dag was de har telijke en ongedwongen manier, waarop de verste onderdanen op Nederlands grondgebied hun vor stin begroetten. De rijkspolitie, die had zorggedragen voor een perfecte organisatie van het ver keersbeeld, hoefde geen enkele maal handelend op te treden. De bevolking was overal uitgelopen. Duizenden vlaggen sierden het welige land en overal waren het de kinderen, en steeds weer de kinderen, die spontaan Oranje Boven zongen, en die zorgden voor een sfeer van een Oranje dag in het klein. De koningin ving haar toch door Zeeuwsch-Vlaanderen aan in Perk polder, waar de burgemeester van Hontenisse, de beide wethouders van die gemeente en de staatssecretaris de vorstin begroetten. Op de dub beldeks veerboot Prinses Christina, waarmee de koningin de overtocht van Kruiningen had gemaakt, had de commissaris van de koningin, mr. J. v. Aartsen, de leden van G.S., de griffier der staten, de hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat, de di recteur van de P.S.D., de chef van het kabinet van de commissaris en de secretaris van dit kabinet aan de hoge bezoekster voorgesteld. Dit dag, en ook vandaag, vergezellen. Doordat de stoet op Rijksweg 58 gezelschap zou haar verder op deze enige vertraging had opgelopen voer de dubbeldekker later dan bedoeld was van Kruiningen af. Hulst was de eerste gemeente waar de koningin wat langer verbleef. De Reinaert- stad toonde zich op zijn mooist. De molen draaide bij gelegenheid van het bezoek en het carillon speelde. Op het met kraaknieuwe vlaggen versierde Markplein stonden honder den schoolkinderen die o.lv. broe der Leander een aubade brachten. Staande op het bordes van het pas geschilderde stadhuis, nam de konin gin vriendelijk wuivend de kinder- hulde in ontvangst. Burgemeester Molthoff hield een korte welkomstrede, waarin hij her innerde aan de vele relaties die Hulst met het Huis van Oranje heeft. „Het is 18 jaar geleden dat u voor de laat ste keer onze stad bezocht. Wij vra gen u: Laat ons niet zo lang meer wachten, want u bent onze meest ge liefde gast", zei de burgemeester. Twee kinderen van de heer Molt hoff boden de koningin, die gekleed was in een lindegroen deux-pièces van ruwe zijde, met bijpassende strooien hoed, een met bloemen ver sierde mand aan waarin o.a. een pop in Hulsterdracht, voor de verzame ling van de vorstin, en een fotoboek van Hulst. In de raadzaal waar een dozijn vooraanstaande inwoners van Hulst aan haar werd voorgesteld, werden de koningin verversingen aangeboden. Axel, Sluiskil en Philippine, die ver volgens met een bezoek werden ver eerd, vlagden levendig. Een kort be zoek bracht de vorstin aan de jacht haven De Braakman, waar het dage lijks bestuur van het recreatieschap van die naam aan haar werd voorge steld. Ook hier werd een fotoalbum aangeboden. IJzendijke vormde een hoogtepunt apart tijdens de rijtocht door Zeeuwsch-Vaanderen. Hier gebruikte de koningin de lunch in een der zalen van de landbouw huishoud school Maria Ancilla. Daarvoor ver poosde zij zich op het prachtige ga zon achter de school, temidden van de steeds aangroeiende groep offi ciële personen, maar ook temidden van de leerlingen van de huishoud school, die niet weinig trots waren dat zij de vorstin van zo nabij moch ten zien. Als souvenir werd hier een zelfgemaakte speelgoeduil aangebo den. De gewoonlijk muurvast liggende schematijden waren intussen al be hoorlijk overschreden en er moest dan ook op de route tussen de ver schillende dorpen hard worden gere den. Er was echter geen weg zo eenzaam (ADVERTENTIE) Lekker eten? Zonder brandend maagzuur Nelm Rénnles mee op reis. helpen direct tegen brandend maagzuur. in het Zeeuwsch-Vlaamse land of er stonden wel enkele mensen soms zo van het land gekomen, of uit hun huis geroepen langs de weg te zwaaien. Zij zagen niet meer dan een flits van de koningin, maar wuiven, dat deden ze. Ergens voorbij IJzendijke waren zelfs bloemen op de weg gestrooid. Een ander grappig detail was een po ny die langs de weg stond opgesteld met qen rood-wit-blauw vlaggetje op zijn kop. Een ogenblik dat een mengeling van plechtigheid en feest was brak aan toen de koningin Eede, waar haar moeder op 13 maart 1945 voor het eerst na vijf jaar ballingschap weer in ons land terugkeerde, bezocht. Bij het kleine monument dat ter ge- dachtens aan dit gebeuren is opge richt, stonden gidsen en kabouters De kleinsten van de groep hiel den de vlaggen uit, zodat de kuningin de naam Rodansborgh kon lezen. Toen het gezelschap zich weer naar de auto's begaf, hieven een paar kin deren, wellicht getroffen door de symboliek van het ogenblik, het Wil helmus aan. Door geheel Eede heen stonden de schoolkinderen, met tus senruimte van enkele meters langs de weg, zodat de koningin door een lange, zij het dunne haag van kin duren reed op weg naar Aardenburg. Het weer hield zich goed, en daar door kon bij het naderen van elke gemeente het dak van de auto waar in de koningin gezeten was, geopend worden. Aardenburg had zich, net zoals de andere dorpen, speciaal opgemaakt. Hier bezocht de koningin de aan ar cheologische vondsten zo rijke St>- Baafskerk, en dat was een groot mo ment voor de president-kerkvoogd Jan Rosseel, die uitvoerig en leven dig de bijzonderheden van de pracn- tige kerk en van de sarcofage, die uit de 13e eeuw dateren, beschreef. De koningin was bijzonder geïmpo neerd door de nobele schoonheid van het duizend jaar oude, prachtig ge restaureerde gebouw en zij infor meerde herhaaldelijk naar bijzonder heden. Voor het oog was het mooiste deel van het bezoek de korte wandel tocht die de vorstin vervolgens maak te van de kerk naar het gemeentelijk museum van IJzendijke. Door de smalle straten, die letterlijk in vlag- genzeeën waren veranderd en waar de mensen in rijen langs de kanten stonden, wandelde de koningin als 'n moeder tussen haar kinderen. Hon derden foto's zijn er tijdens die korte wandeltocht gemaakt. Op enige afstand van de route, die de vorstin volgde spraken Wij een (Van onze correspondent) VLISSINGEN „Gildebroeders maakt plezieren met muziek vroeg ende laat". Dit fraaie oude volkslied kreeg werkelijk gestalte op het Schel- demondvolksliedfestival, dat in de Vlissingse sporthal gehouden werd. Jong en oud zong uit volle borst de vrolijke volksliederen o.l-v. Marie- Cecile Moerdijk en dirigent Phons Jongerius. Het Scheldemondvolksliedfestival werd 's morgens ingezet met het voorlezen van een proclamatie door burgemeester dr. D. Roemers vanaf het bordes van het stadhuis. Hierop trokken herauten in 17e eeuwse kle dij met een stadsomroeper de stad in om de bevolking op te roepen tot deelname. Hun oproep is niet ver geefs geweest, 's Morgens bezongen bijna 3000 kinderen van de klassen 1 tot en met 4 van de lagere scholen de levenslustige Annemarieke en haar 7 minnaars, begeleid door de Haarlemse pianist Pieter de Jong en een combo van Ons Genoegen, Ge» zeten op de grond van de ovèrvollë sporthal zongen de jeugdige leerlin gen vol overgave. De leerlingen van de hogere klassen kregen in de mid dag hun kans hun stem eens goed uit te zetten. Door het spontane op treden van Marie-Cecile Moerdijk was het ijs al heel spoedig gebroken en werd door ruim 700 kinderen uit volle borst gezongen. Oudhollandse volksliedjes, Curagaose en Afrikaan se volksliedjes, alles werd met een hartverwarmend enthousiasme uitge voerd. Jeugd- en tienerkoren, Zui- derstemmen en Jong Leven zorgden voor de nodige afwisseling. De ouderen konden 's avonds be wijzen dat het samen zingen van volksliedjes een uiterst plezierige zaak is- Ongeveer 1700 mensen gaven aan de oproep van de herauten ge hoor. Hoewel de ouderen zich min der snel gaven, heerste er al vrij spoedig een bijzondere stemming en klonk verschillende malen, steeds enthousiaster, het refrein „Vive la compagnie", door Marie-Cecile Moer dijk tot een steeds hoger tempo op gezweept. Ook tw woor -Eocgdon -de koren „Kun je nog zingen, zing dan mee". Die aanmoediging had men op het Scheldemondvolksliedfestival niet nodig. Jong Leven en Zuiderstemmen voor afwisseling in het programma en on dersteuning van die zang. Daarnaast gaven de in Zeeuwse klederdracht gestoken zangeressen van het dameskoor van Souburg en Ritthem enige liederen ten beste- Ook de koren „Ons Lied" en „De Volksstem" gaven acte de présence. Het muziekkorps O.N.D.A. uit Rit them zorgde voor instrumentale af wisseling in dit zanfeest. „Een zingend volk is een gelukkig volk", zei de heer J. Meeuwise, voor zitter van de Nederlandse vereniging voor de volkszang, die dit massale volksliedfestijn organiseerde, in zijn openingswoord voor he^ avondpro gramma. Daarmee zuilen de ruim 5000 bezoekers, gezien het enthousi asme, zeer zeker instemmen. Marie-Cecile Moerdijk, directeur van de Nederlandse vereniging voor de volkszang, was dan ook na afloop zeer tevreden. „Het was enig, werke lijk -geweldig'.', aei ze. stel teenagers, die zittend op hun ronkende brommers, precies de an dere kant opkeken. „Geen belang stelling voor het bezoek?", vroegen wij. Ze zeiden: „Als het nu The Out siders waren!" Maar dat zou men, naast een omgewaaide parasol, in de tuin van Maria Ancilla de enige wan klank kunnen noemen. In de Braakman bood de doch ter van de heer Dourlijn een album aan. Mr. Van Aartsen (rechts) keek goedkeurend naar dit charmante tafereeltje. Via Oostburg en Zuidzande ging het naar Cadzand. Jammer genoeg viel 'n lichte motregen toen 't gezel schap, luid toegejuicht door de tij delijke bewoners, het terrein van het oecumenisch vormingscentrum Hede nesse opreed. Na de gebruikelijke ontmoeting met de plaatselijke autoriteiten, brak hier het moment aan dat de vorstin waar schijnlijk zelf het prettigst gevonden heeft. Zij maakte n.l. een discussie mee die een groep van de Middel burgse rijkskweekschool, geleid door mi. dr. S. A. J. M. Visser ln het ge bouw de Open Hof hield. De rest van het gezelschap had zich teruggetrokken, zodat de konin gin werkelijk met en tussen de jeugd kon zijn, die iets minder levendig dan gewoonlijk maar toch bijzon der open discussieerde. Op het programma van deze eer ste dag was men intussen al bijna een uur acher geraakt, toen hel gezel schap via het veer Vlissingen-Bres- kens in Middelburg arriveerde. Vandaag maakt de koningin, zoals gemeld, een rit door Walcheren en Zuid-Beveland, en bezoekt zij de ju bileumtentoonstelling van de Z.L.M. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBÏIRG De raad van commissarissen van de Stoomtram Maatschappij Breskens-Maldegem N.V. stelt de aandeelhouders voor om het dividend over 1967 vast te stel len op 5 procent. In het jaarverslag wordt gezegd, dat vorig jaar het aantal reizigers opnieuw licht is gedaald, n.l. met ruim vier procent. Deze daling deed zich voor op alle lijnen. De ontvang sten op de lijnen gaven een lichte stijging te zien, met uitzondering op de lijn Breskens-Knokke. De stijging van de ontvangsten is te danken aan de doorvoering van een tariefsverho ging. Op het Belgische deel van de lijnen Breskens - Brugge en Bres kens - Knokke heeft geen tariefsver hoging plaatsgevonden. De opbreng sten van het groepsvervoer stegen vorig jaar met 17 procent ten op zichte van 1966. De bruto opbreng sten stegen met 4,6 procent. De ex ploitatielasten stegen met 10 procent. Belangrijkste oorzaken daarvan wa ren stijging van de lonen, uitbreiding van het personeel, aanschaf van een nieuwe toerautobus en een grotere kilometerproduktie. In het verslag wordt voorts gesteld, dat door diverse oorzaken de winst marge zeer gering is geworden. Hoe wel getracht wordt om met de be schikbare middelen de kostenstijgin gen zoveel mogelijk te beperken moet, aldus de directie, ook voor dit jaar op een zeer bescheiden bedrijfs resultaat worden gerekend. Het voor de dividenduitkering be schikbare bedrag bestaat uit de be schikbare winst van 2518 gulden, ver meerderd met de onverdeelde winst over vorig jaar ad 1904 gulden; een en ander aangevuld uit de algemene reserve tot een bedrag van i 9090,-. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. - Op de kruising Veerseweg - Geersenweg heeft een aanrijding plaatsgevonden waarbij de 9-jarige Hans Joosse uit Middelburg werd gedood. De jongen was met een bal aan het spelen toen er een personenauto aan kwam die bestuurd werd door A. de N. uit Veere. Han was zo in zijn spel verdiept dat hij de auto niet zag aan komen. Hij botste, ondanks krachtig remmen van de bestuurder, tegen de voorzijde van de auto, en werd 20 me ter weggeslingerd. Zwaar gewond aan hoofd, rug en benen werd de jonge man overgebracht naar het Gatshuis waar hij na aankomst bleek te zijn overleden. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Inhakend op de drie daagse tentoonstelling van de 125-jarige Zeeuwse Landbouw- maatschappij in de Wilhelmina- polder houdt de Goese midden stand een evenzoveel dagen du rende braderie. In de binnen stad hebben tientallen winkeliers hun waar op straat gebracht, uit gestald in versierde kramen en stalletjes. Allerlei „lokmiddel tjes" zijn bedacht om zoveel mo gelijk publiek in de zaak te krij gen. De een doet dat door een Marokkaanse koopman naar zijn winkel te halen, de ander door bij aankoop van nieuwe schoe nen geld terug te geven voor een oud paar. Verschillende straten zijn versierd met slingers en vlaggen. In vele winkels is extra aandacht besteed aan het inrich ten van de etalages. Muziek klinkt overal. En dat alles heeft tot doel de bezoekers aan Goes op de eerste plaats op een prettige manier te ontvangen en in de tweede plaats deze mensen een plezierige her innering aan de Ganzestad te be zorgen. De braderie, die gister morgen zonder officieel vertoon is begonnen, duurt vandaag en morgen voort. Vandaag is dat van 11 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 18 uur. DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft de 34-jarige vracht autobestuurder J. H. uit Kerkdriel conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Hij stond op 5 en 6 juni terecht wegens het feit dat hij op 25 augus tus 1966 bij Den Dungen een auto in het water van de Zuidwillems- vaart had gereden, waarin zijn vrouw en de 28-jarige heer J. Kooiman za ten, terwijl hij wist dat beiden niet konden zwemmen- Hij zou het voor opgezette doel hebben gehad hen van het leven te beroven. De rechtbank heeft de vrouw Trees K.-V., die als medeplichtige terecht stond in de zaak tegen J. H. veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest we gens het aanzetten tot moord. De of ficier van justitie eiste op 7 juni tegen haar zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Zij zou met hem 't plan om de auto met zijn echtgenote en de heer K. in het water te rijden, tevoren herhaaldelijk hebben be sproken en hem daartoe hebben aan gezet. VALKENSWAARD De politie korpsen van Valkenswaard en Berg- eijk hebben gistermiddag jacht ge maakt op drie jongens, die in Berg» eijk twee bromfietsen hadden gesto» len. ,OP het ogenblik is men bij de Ka tholieke Verkenners aan het over schakelen van diocesane naar gewes telijke indelingen. Alle diocesen gaan dan vervallen de provincies worden gewest". Dit zegt de heer W. Schau- waert uit Hulst, die enige tijd ge leden uit handen van de geweste lijk commissaris de heer J. de Maat uit Sas van Gent, de gouden Ja- cobsstaf mocht ontvangen, wegens 22,5 jaar ononderbroken lid zijn en grote verdiensten bij de Katholieke Verkenners. ,DEZE overschakelingsperiode was een mooie gelegenheid", vervolgt de heer Schauwaert om als gewest voor de eerste keer eens een beetje zelf standig op te treden. Wij hebben daarom het Zeeuws verkenners- en padvindersweekend dat op het bui tencentrum ,,'t Jagertje" te Hulst, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan wordt gehouden, en zaterdag 22 juni om vier uur wordt geopend, de naam „ZEPAKA-1968" gegeven. Altijd had den we een diocesaan patrouille kamp, maar nu noemen we het „ZE- PAKA", wat betekent: Zeeuws Pa trouille Kamp". .DE welpendag waarvoor 200 welpen hebben ingescheven, staat helemaal in het teken van Reinaert de Vos", aldus de heer Schauwaert. „Op 15 verschillende velden gaan ze spelen doen, afgestemd op het verhaal van Reinaert de Vos, dit natuurlijk ook, omdat Hulst een Reinaertgeschiede- nis heeft. De leiding van de welpen dag berust bij juffrouw Koek uit Ter- neuzen, die gewestelijk commissaresse is voor welpen. Het verkennersweek end staat in het teken van sport en spel. Ruim honderd verkenners zul len aanwezig zijn, wat lang niet slecht is. In wedstrijdvorm zullen ze strij den om een wisselschild en een be ker". „DE ZEPAKA-'6S heeft O. Vosveld uit Stoppeldijk, gewestelijk commis saris voor verkenners, als algehele leider. Tevens zal ook 't oudercomité stilstaan bij het feit dat ,,'t Jagertje" tien jaar jeugdcentrum is. Er zal een receptie zijn voor b. en w. wereldlijke en kerkelijke autoriteiten, mensen uit het vroegere diocees en dragers van een dankbaarheidsinsigne (vanwege vele verdiensten voor de groep)". OVER de historie van ,,'t Jagertje" weet de heer Schauwaert niet zo veel. Daarvoor moet je bij de heer J. de Maat zijn", zegt hij. „Tien jaar gele den werd de oude speeltuin „de Nachtegaal" gekocht voor de St.-Wil- librordusgroep Hulst. Het werd omgedoopt in Buiten cen trum ,,'t Jagertje". Het is dus van ons maar wordt verder bestuurd door de ouderraad, die besaat uit zeven leden. De leiding kan zich hierdoor beter met de jongens bezighouden. Buiten de eigen groep komen er ook groepen uit de omtrek, zoals gidsen, welpen, kabouters. In de maanden ju li en augustus is het buitencentrum verhuurd aan Belgische jeugdgroe pen". „ONZE groep is dus hoofdgebruiker, maar wil b.c. 't juniorenvoetbal van Hulst een weekend houden, dan kun nen ze op ,,'t Jagertje" terecht, als ze het maar op tijd aanvragen, want het is er steeds erg druk. Alles wat jeugd is, is bij ons welkom". „DE laatste tijd wordt ,,'t Jagertje" meer en meer gebruikt voor cursussen aan leiders en leidsters. Zo hebben we pas een cursus van vijf avon den gehad voor handenarbeid en een cursusavond voor sport en spel. Ook gaan we curcussen houden voor aan staande leiders en leidsters in de ver kennerij". De heer Schauwaert denkt er voorlopig nog niet aan met de ver kennerij te stoppen. „Dat kan ge woon niet," zegt hij „vooral nu we met de opzet van de gewestelijke in deling doende zijn. Hier moeten we met vereende krachten achter staan, anders komt er nooit iets van te recht".

de Stem | 1968 | | pagina 3