5,Zie Zeeland" een veelzijdige expositie met 200 standhouders ubelen In rivaliteit bij berging van schip werd dolk getrokken DRIEDAAGS Z.L.M.-FEEST IN WILHELMINADORP Izaak van EiR°Pa Verlading in Vlissingen neemt sterk toe Even uitblazen mevrouw kopzorgen Hulp hij transplantaties papier voor uw ^pen Veelzijdig •tot koos?6,'ssch'en kan het n I 'en hepi JL i~ maar dan toch wel flt Britse h? a 'l005' dat volgens WARME PRUIMEN Zelfstandig I kaalhoofHi groei van -- I laat de2e gaa: Zakelijk gesproken l"ant Wat j^vhkkelmg hem koud, Ifliëntèle vp?ii?appers eyentueel aan Itanmakers ,1? ^'rmen de prui lt- v IS wier produkten hoe lan- Druk Zeeuw bij Amersfoort verongelukt Goesenaren kregen week voor mishandeling Minimumprijs van groene kruisbessen Van Dijk CMB-leider AMBTENAREN VOETBALDEN Iets lagere prijs kasaardbeien Gestrand op Westerschelde Eerste rode bessen in Goes geveild Graanoverslag- gigant in Rotterdam Zonder werk HET HUIS VAN ST. ELOY Modern: gouden sieraden van flatteus lijnenspel J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam hoekbank van I op toegezien dat lordt vermeden, ran de 40 bestel- Insporteerd, waar llaatst en nog |u haar hebt bg jaren blijven. BAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) WILHELMINADORP Na drie dagen „Hoor Zeeland" is het nu, in het kader van het 125-jarig Z.L.M.-feest, drie dagen „Zie Zee land" geblazen. Onder dit laatste motto wordt in Wilhelminadorp de grote land- en tuinbouwten toonstelling, met van allerlei er omheen gehouden. Dit evene ment is gistermorgen officieel be gonnen en duurt tot en met zater dagmiddag 6 uur. De opening werd verricht door ir. J W. Wellen, directeur-generaal van dé landbouw. Hij deed dit door aan de ingang van het tentoonstellings terrein de reeds gehesen, maar opge- vouwen ZLM-vlag te laten wappe ren. De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, standhouders en andere belangstel lenden. In een korte toespraak prees de heer Wellen het ZLM-bestuur voor de wijze waarop het de viering van het jubileum heeft aangepakt. Ook sprak hij zijn waardering uit voor de vele activiteiten, die de landbouw-maat- schappij" in de vele jaren van haar bestaan heeft ontplooid. Na een, eveneens kort, woord van ir. J. Prins, de algemeen voorzitter van de ZLM, kreeg het gezelschap de gelegenheid een uurtje rond te I dwalen over het uitgestrekte ten toonstellingsterrein. De heer Prins noemde de tentoonstelling een „fees telijk stuk realiteit". Feestelijk was het er wel, daar in de polder achter het Wilhelminahuis. Daar zorgde o.a. de fanfare Echo uit Wilhelmina- I dorp voor. Maar ook de veelkleurige aanblik, die de opgestelde landbouw werktuigen bood. Want de tentoonstelling mag dan Zie Zeeland heten, je kijkt er inder daad je ogen op uit. De tentoonstel ling is bijzonder veelzijdig. Naast een respectabel aantal hypermoderne ma chines staan werktuigen en boeren karren uit de dagen van weleer. Dit alles staat opgesteld rond de grote demonstratie-ring. Gezeten op tribu nes konden belangstellenden daar gis termiddag een werktuigenbespreking volgen. AI met al beslaat deze openlucht- Itaitoonstelling een oppervlakte van ^zo'n 100.000 vierkante meters. Dan is f er 80 0 0 vierkante meter overdekte ruimte in gebouwen en paviljoens. Verder is 30.000 vierkante meter be schikbaar voor de paarden-, rundvee- en kleinveekeuringen. Zij, die gister morgen de opening bijwoonden, heb ben van de levende have nog niet veel gezien. Daar is het pas vandaag de dag voor. In totaal doen ver over de 200 standhouders aan de tentoon stelling mee. In een bos-achtig gedeelte van de expositieruimte staat een aantal kraampjes opgeslagen, waarin oude Zeeuwse ambachten worden gede monstreerd. De touwslager, de man- denvlechter, de pottenbakker, spin ster en in kledij gestoken verkoop sters van boterbabbelaars hebben er onder meer „post gevat". Evenals al het andere zijn ook de rassentuin voor landbouwgewassen, de expositie Boer en landschap in de schilderkunst en de tentoonstelling Landbouw en postzegels de moeite van het bekijken waard. Het gezelschap genodigden bekeek dit alles in vogelvlucht. Men keek, ving flarden van muziek en zakelij ke gesprekken op die af en toe wer den onderbroken door telefonische oproepen. Tegen het eind van de morgen kwam de groep weer bijeen in het Wilhelminahuis. Daar wachtte hen nu een ontvangst van het gemeente bestuur van Kattendijke. Toespraken werden daar gehouden door burge meester P. Daniëlse van Kattendijke, burgemeester mr. F. Huber van Goes en ook weer door de heer Prins. De exclusieve avondkapsel werd n-??1?,6'1 door een franse kapper. "titiitijj lokken vallen losjes Z zykanten van het hoofd. De I it »r en^et °Psta<tnde middenstuk- om s Sleraden verwekt. Het haar ter rwl vo°rkant is strak naar ach- htJ zodat het voorhoofd ge- L. i-ÏÏ mt' het kaPsel hoort j make-up, waarbij de na- °P ae ogen wordt gelegd. binnen p»l! ge Leslie IIott «en 6 6eUW van e'ke twee En- ieugdiee i„.eAZef(ls °P betrekkelijk Dott is voor5-tï za' zi'n- Leslic aisatie van 1?" Van de Britse orSa" Parfum?,, Pru'kenmakers "anten. en h« weet van lkeangstle?nr]?elllng.is SeSr°ad op de 1 Slho2 ldf van het aantal Intussen bepleiten de leden van de organisatie dat nu eindelijk eens een grondig onderzoek naar de oorzaken van de toenemende kaalheid wordt ingesteld. Zij hadden destijds al hun hoop gesteld op prins Philip, die ze kere tekenen van kaalheid begon te vertonen. Zij hoopten dat de even tuele kaalheid van de gemaal van de koningin de stoot zou geven tot een wetenschappelijk onderzoek. Daar is niets van gekomen, omdat de onplezierige ontwikkeling bij de prins geen voortgang heeft gehad en prins Philip nu alleen maar goed grijs begint te worden. Nu de zon hoger aan de hemel gaat staan en de dagen langer wor den, komen ook de zomervruchten steeds meer op de markt. Zo kunnen we, na de aardbeien en de kersen, binnenkort ook de pruimen ver wachten. Een vrucht met vele moge lijkheden. Men kan er tal van maal tijden me samenstellen en exquise hapjes van maken. Gecombineerd met vlees vooral wild vormen ze een overheerlijk gerecht. Maakt u ze dan op de volgende manier klaar: Haal de pitten uit de pruimen, was ze goed schoon en hak ze in stukjes. Laat ze ongeveer twintig minuten met suiker en kaneel in de boter smo ren. U moet wel regelmatig in de pan roeren. Wanneer u de pruimen warm of koud opdient zult u ver steld staan van het smakelijke resul taat. Eer hoe beter pr?dukten hoe lan- tetl' tot hun uZlj gavande- eieenaaïï behalve wan" nstarS Z1Jne afzet> ondei !}Ptij zijn ?et hoofd waar" behalve in f zullen verla- Itoemart::,, ïl Seval van een ■itoeiparJ.6 S geval van een „wilde I Jten dat de heren 6Chter aanne" toarvoornie't een.P™ik dra- W komen meer m Een marktonderzoek in de Bonds republiek heeft het resultaat opge leverd dat omstreeks 70 procent van kinderen beneden zes jaar, zodra ze zich kunnen uitdrukken, al defi nitieve ideeën hebben over hetgeen zij al dan niet willen dragen. Tegen de tijd dat ze twaalf ge worden zijn, bepaalt een dergelijk percentage zélf hoe ze eruit willen zien. De ouders komen niet meer te pas aan de keus van de kleding! Dit deel van de clientele van de textiel industrie is niet te verwaarlozen, ge zien het feit dat Duitse ouders ge middeld per maand per kind beneden de vijftien 135 mark aan kleding be steden. Dat is, voor dertien miljoen Duitse kindertjes rond 20 miljard mark of achttien miljard gulden per jaar. De verkoop van kinderkleren valt uiteen in twee vrijwel geliike delen. Ongeveer de helft van dit be drag wordt besteed aan „nette" kle ding, de andere helft aan sport- kleding, spijkerbroeken en andere vrijetijdskleding, cowboyshirts en dergelijke. Op de „dag van de levende have" zal er vandaag op de ZLM-tentoon- stelling in de Wilhelminapolder o.a. een intermezzo zijn van bokkenwa gens. sprekers haalden herinneringen op aan vroegere ZLM-tentoonstellingen, doken in de geschiedenis van de ja rige maatschappij en deelden over en weer complimenten uit. Dank werd uitgebracht aan de organisators van de tentoonstelling, met name aan de grote man achter de schermen, de heer W. C. Sinke. Een dankwoord ook aan het adres van de directie, staf en personeelsleden van de Ko ninklijke Maatschap De Wilhelmina polder, de gastvrouw van de feest vierende ZLM'ers. Burgemeester Hu ber had behalve goede woorden ook een verjaarscadeau voor hét maat- schappijbestuur. Hij overhandigde de heer Prins 500 gulden. Dit bedrag zal besteed worden voor een sociaal of cultureel doel. En terwijl de officiële plichtple gingen voortduurden, bleken vele be- AMERSFOORT (ANP) Gister morgen omstreeks kwart voor twaalf is een vrachtauto, bestuurd door de 29-jarige N. J. uit Zierikzee, door tot dusver onopgehelderde oorzaak van achteren ingereden op 'n kraan wagen uit Groningen, op het moment dat deze op rijksweg 23 bij Amers foort nabij de Heiligenbergerweg uiterst langzaam onder een viaduct doorreed. Een neef van de bestuurder van de vrachtauto, de 16-jarige A. I. Schoonen uit Oost-Souburg, werd daarbij op slag gedood. De chauffeur zelf werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het Lichtenberg ziekenhuis in Amersfoort, nadat de politie anderhalf uur nodig had ge had om de slachtoffers uit het auto wrak te bevrijden. iangstellenden gehoor te geven aan de oproep Zie Zeeland. Gaandeweg werd het drukker op het tentoonstel lingsterrein, waar politieagenten dag en nacht de Zeeuwse pracht en praal bewaken. Vanaf vanmorgen half ne gen zullen de mannen bij de toe gangspoort weer klaar staan om de bomen te heffen voor de bezoekers. Om zes uur zullen de belangstel lenden het veld moeten ruimen. En wie dan nog niet in de gelegenheid is geweest de expositie te bezoeken, of er nog steeds niet op is uitgekeken, kan er zaterdag, eveneens van 's mor gens half negen tot 's avonds zes uur terecht. MIDDELBURG. De Goesenaar F. de K. is donderdag door de politie rechter te Middelburg wegens mis handeling bij verstek tot een week gevangenisstraf veroordeeld. De K. had van zijn stadgenoot W. Z. een klamp met een klomp op het hoofd gekregen. Dat beviel hem zo slecht, dat hij tot een wraakoefening besloot. Op een vroege morgen wacht te hij Z. op en roste hem met een knuppel af. Politierechter, mr. P. van Empel veroordeelde Z. voor de klap met de klomp tot een boete van 25 gulden, nadat de officier, mr. P. Roscam Ab- bing een boete van 50 gulden had ge- eist. A. de K. uit Goes kreeg, wegens mishandeling en vernieling, eveneens een week gevangenisstraf opgelegd. EEN VLOOT reddingsvaartuigen en vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht zoeken het Erie-meer af nadat een plotseling opgestoken zwa re storm tientallen plezierbootjes had doen omslaan. Woensdagavond wer den 50 mensen uit het water opge pikt. Er zijn geen meldingen binnen gekomen dat nog mensen worden vermist. (Van onze correspondent) GOES Op 18 juni is voor het produkt groene kruisbessen een mi- nimumprijsregeling in werking getre den. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en geldt enkel voor kruisbessen bo ven 15 mm doorsnede. Beneden 35 cent per kg zullen deze niet ver kocht mogen worden in de komende tijd. Bij eventuele doordraai bedraagt de vergoeding voor de eerste kwali teit 28 cent per kg en voor de twee de kwaliteit 21 cent Er is geen hef fing verschuldigd over groene kruis bessen dit jaar. In Zeeland is de oogst overigens reeds enige tijd aan de gang en zelfs al over het hoogtepunt heen. Tot nu toe lagen de'prijzen meestal rond 1,per kg. UTRECHT (A.N.P.) De heer J. Lanser heeft gistermiddag in Utrecht op een bondsraadsvergadering van de christelijke bedrijfsbcnd voor de metaalnijverheid en elektrotechni sche industrie het voorzitterschap van de C.M.B. overgedragen aan de heer C. van Dijk. De heer Lanser, die is aangewezen als de toekomstige voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, wordt per 1 juli lid van het ver- bondsbestuur van het C.N.V. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het voetbalteam van het stadhuis te yiissingen heeft aan de Irislaan een wedstrijd ge speeld tegen een elftal van de be lastingen uit Middelburg. De Vlis- singse ambtenaren, die de vorige ontmoeting wonnen, bleven ook dit maal de belastingen de baas. Naere- bout, Linde en Bogaard zorgden er in de tweede helft voor, dat de eind stand op 30 in het voordeel van de Vlissingse ambtenaren werd ge bracht. (Van onze correspondent) KAPELLE. Het seizoen voor kas aardbeien is weer voorbij. In een me dedeling aan de leden van de veiling in Kapelle wordt gezegd, dat het sei zoen niet ongunstig is geweest. De totale aanvoer van kasaardbeien bij de veiling in Kapelle bedroeg 154 ton, dat is vrijwel evenveel als het vorig jaar: Het areaal is iets uitge breid, zodat de gemiddelde meterpro- duktie lager ligt dan in 1967. Ook de prijs was wat lager, namelijk dit jaar gemiddeld 410.33 per 100 kg en het vorig jaar 424.53. Dr. John Feemster van de univer siteit van Minnesota heeft gisteren een „conserveermachine voor or ganen" gedemonstreerd. Deze ma chine. die door hem verder wordt ontwikkeld, kan een belangrijke hulp zijn bij transplantaties. De (Van onze correspondent) HANSWEERT Op de Westerschel de, in de overloop van Hansweert, heeft rivaliteit tussen de bergingsbe drijven Muller uit Terneuzen en L, Polderman uit Hansweert, bij de ber ging van een binnenvaartuig, er toe geleid, dat de heer L. Polderman door een personeelslid van het bergings bedrijf Muller met een dolk werd bedreigd. De aanleiding tot deze vorm van on gezonde rivaliteit was een normaal bergingsgeval. In de avond van woens dag op donderdag om 23 uur, liep het Belgische motorschip Nova-tor, 1400 ton en geladen met erts, in de overloop van Hansweert omhoog. Bo ten van het bergingsbedrijf L. Pol derman te Hansweert voeren direct uit en waren als eerste bij het be dreigde vaartuig. Het water was reeds aan het vallen, waardoor de akns diat het schip zou breken, toenam. Door mevrouw Pol derman werd via de marifoon verno men, wat er zich precies op het water had afgespeeld. Zij nam onverwijld contact op met de Antwerpse eige naar, de heer Somers. Rond midder nacht werd de verzekeringsmaatschap pij Van der Made uit Rotterdam van de feiten in kennis gesteld. Deze maatschappij verleende aan het ber gingsbedrijf Polderman opdracht alle maatregelen te treffen, d-ie het verlo ren gaan van bet schip en de lading kon-den voorkomen. Kapitein Hoef nagel van de Novator kon via de ma rifoon meeluisteren naar het telefo nisch onderhoud tussen mevrouw Pol derman en de vertegenwoordiger van de verzekeringsmaatschappij. Alle maatregelen werden terstond geno men door het begrgingsbedrijf Pol derman. He-t volledige materiaal werd ingezet en assistentie werd daarbij ingeroepen van die sleepboten Wilmar en Temi. Later, tegen het ochtend gloren, verscheen het silhouet van een andere sleepboot aan de horizon. Het was de Holland van het bergings bedrijf Muller uit Terneuzen. Dit schipkreeg later assistentie van de drijf. Aan boord van dit schip bevond Ze-eland van hetzelfde bergingsbe- zich de eigena-ar van de Novator, die door de Ze-eland in Perkpolderhaven was opgehaald. Reeds eerder was de kapitein van het gestrande vaartuig uitgenodigd aan boord van een Muller-vaartuig. te ko men om te telefoneren. De kapitein had hierop negatief gereageerd. Met het komen van de eigenaar aan boord van de Zeeland, begonnen de moeilijkheden. De scheepseigenaar wenste de berging anders te zien verlopen, nl. met de vaartuigen uit Terneuzen. De Hansweeirtse berger verzette zich hiertegen en hield vast aan de opdracht van de verzekerings maatschappij. Dit was een reden voor zes man van Muller om aan boord van die No-vator te springen en de draden, waarmee de bengingsvaartui- gen contact hadden met het geestnan- de binnenvaartuig, kapot te hakken. Dit kon niet getolereerd worden en de politie te water werd hiervan op de hoogte gesteld. Op dit moment was de tijd aangebroken waarop een persoon een dolk greep en de heer Polderman hiermee bedreigde. Ge lukkig bleven aan beide zijden de hoofden in zoverre koel, dat de scha de beperkt kon blijven tot kapotte draden, waaronder een nylontrekker van f 600,-. Donderdagmorgen om half tien, toen de mogelijkheid tot het verloren gaan van het vaartuig was toegenomen, gaf de kapitein van de Novaitor op dracht aan Polderman tot berging van he-t vaartuig. Nieuwe trossen wer den aangebracht en met de Novator verbonden. En deze gleed enige tijd later, alle moeilijkheden ten spijt, weer in het diépere water tot opluch ting van allen. De rijkspolitie te wa ter heeft proces-verbaal opgemaakt. organen kunnen in deze machine bewaard en per vliegtuig snel ver voerd worden. Dr. Feemster neemt hier een proef met het hart van een dier. GOES De heer P. Eversdijk te 's-Heer Arendskerke heeft in de V.V.Z.B. te Goes de eerste rode bessen aangevoerd. In 1967 was de heer Eversdijk eveneens de eerste aanvoerder, toen wer den zijn eerste rode bessen van de volle grond geveild op 22 juni. Zo was de eerste aanvoer nu drie dagen vroeger, de prijs was 7 cent per doos met 250 gram hoger dan verleden jaar op de eerste aanvoerdatum besteed werd. ROTTERDAM (A.N.P.) N.V. Bunge's Handelmaatschappij te Am sterdam een onderdeel van Bunge Corporation te New York heeft met b. en w. van Rotterdam overeen stemming bereikt over de bouw van een zeer groot graanoverslag- en op- slagbedrijf in Europoort. Met een capaciteit van 200.000 ton zal de silo van Bunge Corporation vier maal zo groot zijn als het com plex van de Graanoverslag Maat schappij N.V. (gem.), in het Botlek- gebied, thans het grootste van het Rotterdamse havengebied. Ruim een jaar zit ik nu zonder werk. Hierdoor ben ik in de gelegenheid meer naar de radio te luisteren en kranten re lezen dan ooit te voren. Wat ik vroe ger niet wist is, dat we hier in Neder land zoveel knappe koppen hebben. Hoewel ik niet alle woorden versta, die dagelijks via de radio de huiskamer binnenvallen, begrijp ik toch, dat we hier in Nederland 'veel geleerde spre kers hebben, die precies weten hoe men moet handelen om tot een optimale welvaart te geraken. Vooral wat er in het buitenland fout is weten ze goed te formuleren. In het bijzonder Amerika, daar deugt tegen woordig niets. Eigenlijk zijn het daar allemaal maar sukkels en gangsters. Nu hebben we zoveel geleerde men sen in Nederland, die precies het hoe en waarom weten. Allen bij elkaar zijn ze echter niet bekwaam, de kosten, die nu reeds langer dan een jaar in Neder land verspild worden te voorkomen. Want het is toch eigenlijk verbijste rend, dat men in deze tijd, waarin men alles zo goed weet, nog toelaat, dat er zoveel werklozen zijn. Het is hartverscheurend als men be denkt, dat deze braakliggende produk- tleve krachten, in die tijd, ik weet niet hoeveel wegen, tunnels, huizen, zieken huizen etc. etc. hadden kunnen bouwen. Het ware dan ook beter, dat de ge leerde professoren, die we hier zoveel hebben, hun wijsheden eerst in Neder land in de praktijk brachten, aleer b.v. de sociale en economiscshe toestanden ta Amerika te bekritiseren. Als we niet uitkijken dan komt Ame rika onze braakliggende produktlemid- delen, arbeid inclusief grond en kapi taal in gebruik nemen, de winst gaat dan echter naar de V.S. BREDA W. Musson (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het aantal la dende en lossende zeeschepen dat vu rig jaar in de havens van Vlissingen is behandeld, is in vergelijking met 1966 met 32 of 20 procent toegeno men. Als gevolg daarvan is ook het aantal binnenschepen aanzienlijk toe genomen en wel van 1384 tot 2242. Uit het verschenen jaarverslag van de N.V. Haven van Vlissingen waarvan wij reeds melding maakten blijkt echter wel dat het totaal binnengelopen 6chepen is vermin derd, n.l. van 1603 in 1966 tot 1581 vtorig jaar. Belangrijkste oorzaak daarvan is een aanmerkelijke teruggang in het aantal bunkerschepen, van 801 naar 723. Het stuwadoorsbedrijf ontwikkelde zich goed. Vorig jaar werd 477.252 ton lading verwerkt tegen 410.960 ton in 1966. De verwerkte hoeveelheid stukgoed en droge lading steeg met ongeveer vijftig procent. De tankin stallatie was matig bezet, zodat hier de omfet beneden de verwachting bleef. Het aantal mobiele kranen werd vorig jaar tot zes uitgebreid. Gedurende het gehele jaar werden deze kranen bijzonder intensief ge bruikt. Vorig jaar werd ruim een half miljoen gulden geïnvesteerd in kranen, loodsen enz. De personeelsbezetting bedroeg aan het eind van het jaar 104 per sonen. In het jaarverslag wordt ook ver meld dat het toeristenverkeer per Flandriadienst van Antwerpen naar Vlissingen vorig jaar beter was dan in het jaar daarvoor. Er werden 92 tegen 75 reizen gemaakt, terwijl het aantal passagiers toenam van 15.990 tot 24.895. Wat betreft de vooruitzichten wordt vermeld dat de belangstelling van verschepers en ontvangers voor de haven blijft toenemen. De toe komst kan met vertrouwen tegemoet worden gezien, te meer daar kan worden verwacht dat binnenkort met de bouw van een kade in Vlissingen- Oost kan worden begonnen.

de Stem | 1968 | | pagina 19