Positief ontwikkelingsbeleid voor „d°nor landbouw" nodig „8ndeIsmoil. van Gmmt Havenareaal geen privé-jacht terrein heetman ^vakantie? „Generale voor show-taptoe te Goes Veel weerstand tegen idee van Van den Bergh brillant In gesprek met ;oes Mr Goese raad aanvaardt rapport wegen structuur Uitkering van NSF uit toto IR. GEUZE OP CONGRES „ZIE ZEELAND": CRUSIO Juffrouw Geilleit wat en waar? op pag. VANDAAG MORGEN Meei nieuws uitj stad en streek 3-5 De geest van Thomassen PRIGIDAIRE Voorwaarden Vrijheid Maak een nieuwe provincie Rotterdam Rijnmondraad Zuid-Holland Aanpassingen MET CERTIFICAAT .Alles inzien Cityring uitgezonderd Neem 'ASPRO' mee DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 JUNI 19c Afsluiting verkeer ln ve iet de braderie op donderdag rijdag 21 en zaterdag 22 juni Mn' e Ganzepoortstraat, de Lange Vor raat en de Lange Kerkstraat Lange' Kerkstaat (lie verkeer. WOrdenafge3l0t-vo»t loedekenskerke Raadsvergadering De raad ch op de maandag 24 juni te houd, trgadering o.a. bezig houden Jï tn voorstel betreffende de gem® .■happelijke regeling inzake de bï' trijding van luchtverontreinigin, Een andere gemeenschappelijke eling, die aan de orde komt betreft gemeentelijke geneeskundige- izondheidsdienst voor de Bevels en. I ehandeld worden ook bestemming lannen, subsidieaanvragen en w rotingswijzigingen. De raadsvergadering begint alf acht. o/e o-//ARft P»r M I VERRAST //c mer zo „i/ ALS D/E O'T/MMINS" DDELBURG iliniatuur Walcheren. Molenwater' Geopend van 9 tot 18 uur. Eeeuws Museum 10-12.30 en 14-17 Expositie Liesbeth Binkhorst en Pip-,, le Bodt. v tijksarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 uw Expositie Spoorwegen in Zeeland, Ybdij 21 uur Historisch spel en ■ondleiding )ES Binnenstad 11-21 uur Braderie [LHELMINADORP Ailhelminapolder 8.30-18 uur ZLM land. en tuinbouwtentoonstelling HEER ARENDSKERKE Gemeentehuis 19.30 uur Raadsverg, vtwereen Rex: Een spion in de klem 18 jaar Odeon: De bruid droeg zwart 18 ja Ymbassade: Benjamin 18 jaar Savoy: Het uur der lafaards 18 jaiij Astra: Sergeant Rijker 14 Jaar lapitole: Het rijk der Sullivans 14 jia I Yanvang 10, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur I 'athé 12, 14, 16.30, 19 en 21.3C uur 3e apenplaneet 14 jaar tubens 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur jpartacus 18 jaar Ystrid 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en iUtg rur De jonge wilden 14 jaar Juellin 14, 16. 18. 20 en 22 uur Iwee huurlingen 18 jaar Metro 12, 14.30. 16.50, 19.10 en 21.30 ua| De dood kwam op tijd 14 jaar SKT 20 uur Een dag uit de dood van Joe Egg IRNHOUT Kursaal: Ver achter het front 14 jut Forum: De onoverwinnelijke Josie lil Palace: De man die niet goed wijs v«| 18 jaar tUGGE Memlinc: Judith 18 jaar Zwart Huis: Wiegelied voor een ye noorde 18 jaar Forum: De kleine bader al. Capltool: Twee biljetten voor Me: 118 jaar Scala: De ondergang der adelaars 18)1 NIKLAAS r Eden: Roger, de geschandvlekte 18l Century: De blonde van Peking 1811 Palace: De burggraaf rekent af 18 J. Scala: Luvis liefde 18 jaar ENT Capitole: Luke, de koude hand 18 Jaar —Majestic: Echtscheiding op zn Me- Irikaans 18 jaar I TMaza: In de hitte van de nacht 18 laar Select: De val naar de top 18 jat: pavoy: Haar 13e gril 18 jaar JlDDELBCRG Miniatuur Walcheren, Molenwater. Geopend van 9 tot 18 uur. feeeuws Museum 10-1-30 en 14-1 Expositie Liesbeth Binkhorst en r i Rijksarchief 9.30-12 en 13.OT-17.3J Expositie Spoorwegen in Zeeian Abdij 21 uur Historisch spel en roac Openluchttheater ToorenvliedljSMOj JCen Midzooneirriachtsdoom (SftaK j kpeare) DES binnenstad 11-21 uur Braderie ([LHELMINADORP <n it„ 7ir\[ Milhelminapolder 8.30-18 uur [land- en tuinbouwtentoonstelling Er is één onzichtbare en overigens ook ongenode gast op het con gres „Zie Zeeland". Die ene is burgemeester Thomassen van Rot terdam. Zijn geest waart ook hier, zoals in de vergaderzalen van sta tencolleges, van de volksvertegen woordiging en vele gemeenteraden rond. Praktisch geen der inleiders kon de verleiding weerstaan in kri tische zin te antwoorden op uitlatin gen die burgemeester Thomassen in de laatste maanden op het ctuk van de zeehavenontwikkeling heeft ge daan. Zelfs Thomassens stadgenoot, ir. Posthumus („niet te verwarren met Posfhuma", zei hij zelf), liet de zeehavenpolitiek van Thomassen niet geheel onverlet. Aan één kant was dit nu juist een der leuke kanten van het congres en de meest spitse opmerkingen heb ben wij eraan te danken gehad. Aan de andere kant vonden wij het een nadeel, omdat het hier immers gaat over de ruimtelijke ordening in na tionaal opzicht en over een lange termijn tot aan het magische 2000. In dat grote verhaal zijn de namen Thomassen, Moerdijk, Shell-Chemie, weliswaar markante uitroeptekens, maar zij vormen niet het verhaal zélve. In zoverre de ergernis ovei Thomassen de inleidingen en dis cussies beïnvloedde, moeten wij dan ook zeggen dat dit verloren tijd was. Het congres, voor welks perfecte or ganisatie wij geen lofwoorden ge noeg kunnen vinden, heeft (wellicht daardoor), een voorname factor tn de ruimtelijke problematiek laten liggen. En dat is toevallig de factor „t\\d" Bij ruimtelijke ontwikke ling wordt hoofdzakelijk gedacht aan lokaal te begrenzen, geogra fisch bepaalde stukken van ons grondgebied. Een goed beheer van ruimte is in dat verband louter een kwestie van efficiency. Maar wi] weten nog te weinig van de moge lijkheden van bodemgebruik in ver band met de t ij d s t i p p e n waar- ép zij wordt gebruikt, af. Men praat over zeenavens en ver keerspleinen anno 2000, over par ticulier autoverkeer alleen in de va- kantietijd, maar men vergeet wei eens dat bijvoorbeeld een effectie ve vakantiespreiding, naast de ver lenging van de „zonnetijd", doordat men zich steeds gemakkelijker naar het zuiden van Europa kan verplaat sen, het hele recreatievraagstuk, ge toetst aan de ruimte, in een ander licht zou plaatsen. En wel direct Het is dan ook bijna tragisch dat wij - |uist hier, waar wij effectief het probleem kunnen aanpakken de kansen jaar op jaar laten voor war J'i zijn. Ook het congres had zo'n kans. (ADVERTENTIE) vólVJ F'!aidai,e "«"teen in velaïT;- metfS Waaronder tweedeursmodellen dnestemm invriesvak en twee tafelmo- aiv van teak-melamine. I anaff 298,-. De uwe is er vast bij! 5* Techn. Bureau Crusio N.V. Antwerp^ M Antw vetsfraat 34 Markt 36 PaPa" TENNIS n deelnemetTao S°eters zal niet van cle tc-nnfï1 -l Herenenkelspel- Wimbledon Sfmpi"enschaPPen van de ronde ^erl?or de twee- looi te Riïou'1 kwaliflcatietoer- Zuleta u7 Pnmpi°n in v«f sets van M E1uador: 0-6 3-6 6-4 (Van een onzer redacteuren) GOES Het slotstuk van het woordwerk op het congres „Zie Zeeland" de inleiding van ir. M. A. Geuze, erevoorzitter van de jubilerende ZLM was tevens het klapstuk. In een rede, die zowel qua inhoud als qua voordracht monumentaal was, schetste ir. Geuze niet alleen de landbouwproblematiek tegen de achtergrond van de r uimtelijke ontwikkeling, maar betrok hij ook de andere belangen die naar de ruimte in ons land dingen, in een kritische beschouwing, daarbij herhaaldelijk relativerend, soms schertsend, soms ver manend maar altijd wijs en met grote distantie. Deze „grijze eminentie van de ZLM" boeide en beleerde zijn gehoor in gelijke mate. Hij begon met een weerlegging van de argumenten die ir. Hupkes op de eerste congresdag ten gunste van de industrie (waardevaste welvaartsbron 'en motor van de economie) had neer gelegd. Ir. Geuze legde op zijn beurt een serie woordkunstige caramboles neer, in de vorm van- argumenten als: Weinigen hebben begrip voor de eigensoortige produktiewijze in de landbouw. Zij is, zoals de Duitsers zeggen, nog niet „Wet- terfest". Hij had bij ir. Hupkes ook de erkenning gemist, dat de Neder landse landbouw in het verband van de E.E.G. allesbehalve mar ginaal is. Ook vond hij geen begrip voor het probleem waarmee de F.A.O. zich thans bezighoudt: het verbe teren van distributiesystemen, waardoor overvloedige oogsten hier, elders de voedselschaars te kunnen helpen oplossen. Dat het Nederlandse volk jaar lijks miljoenen aan de landbouw bijdraagt als gevolg van de land bouwsubsidies erkende ir. Geu ze. Hij becijferde echter op zijn beurt, dat het Nederlandse volk, als men de zaak kapitaliseert, 25 miljoen gulden moet opbrengen om de fabriek van Hoechst aan goedkoop aardgas te helpen. Men zij voorzichtig met het toe passen van economische motieven op menselijke bedrijvigheid, zei hij. In de komende decennia, in het tijdperk van computers en auto maten zou de landbouw wel eens een zegen voor de werkgelegen heid kunnen zijn Ir. Geuze formuleerde de claim die de landbouw op de Nederlandse ruim te legt. Zoveel mogelijk grond van hoge kwaliteit, Het bestaan van een zoetwatermi lieu en zuiverheid van de lucht, waar bij hij ongerust wees op de Belgische perspublicaties die gewagen van ern stige schade aan de landbouwgewas sen ten noorden van Antwerpen. Uit het oogpunt van optimaal bo dembeheer zag ir. Geuze een concen tratie van zeehavengebieden het ge lukkigst gekozen naast het Sloe en in de kanaalzone TerneuzenSas van Gent en daarnevens een ontwikke ling gebaseerd op het Baalhoekkanaal en het Land van Saeftinghe. Dit culmineert in het verlangen van de landbouw naar een zo groot moge lijke vrije, groene zone tussen de Nieuwe Waterweg en de Wester schelde. Hij vond het in dit verband vreemd, dat de „Raad voor de ruim telijke ordening" zich niet tijdig op gemaakt heeft om uitgroei van indu striële activiteit in de richting van Voorne-Putten te verhinderen. In verband met het inwonen achtte hij de stichting van forensendorpen en uitbreiding van streekcentra ge wenst. Diensten- en verzorgingsfunc ties moeten wórden opgebouwd cn verbeterd. „Voor de plattelanders be tekent dit eveneens winst" meende ir. Geuze, „ook al kost het bouwgrond. Maar voor niks heb je niks". De inleider wees ook op het merk waardige verschil in vrijheid tussen landbouw en industrie, waar het be- bouwingseisen betreft. Het agrarisch landschap („waar de boer per defini- nitie geen vijand van kan zijn") draagt de erfelijke belasting van mo numentaal te zijn. De boer is niet vrij in het stichten van bebouwing, „maar waarom vindt men een hijskraan ken nelijk géén ontsiering van een land schap, maar een dak van golfplaten op een landbouwschuur wel?" „Niemand in de landbouworganisa tie denkt eraan om raak te bouwen. Maar dat er, behalve normale ver anderingen en uitbreidingen op af zonderlijke boerderijen, ook agrari sche complexen zullen ontstaan, staat voor mij wel vast". Ir. Geuze noemde in dit verband de mogelijkheid om twee of meer aaneengrenzende verkavelingsbedrij- ven te laten exploiteren vanuit één centraal bedrijfsgebouw. Kritisch was ir. Geuze t.a.v. de stedebouwkundigen. „Waarom kun nen zij in de steden geen aantrekke lijk woonklimaat scheppen, zodat de „trek naar buiten" geen dwingende noodzaak meer wordt?",, vroeg .hij zich af. Even kritisch was zijn opmerking aan het adres 'van dé planologie in verband met industrievestiging. „Aan de Nieuwe Waterweg zien wij het duidelijkste voorbeeld van de stel regel: eerst ontwikkeling en dan de planologische sanctie vragen". De landbouw daarentegen ontmoet de planologie als een systeem van geboden en verboden. Dit hield Ir. Geuze de overheden voor: „Laat bij ons niet het klimaat groeien, dat de kleintjes, het econo mische deelbelangetje waar burge meester Thomassen over spreekt als hij op de landbouw doelt, met de wet in de hand op hun nummer worden gezet, terwijl de mening postvat dat er elders voor de groten de hand wordt gelicht. Wij moeten zo niet doorgaan. Zoals het huidige beleid er thans uitziet, en tot de burgers komt, wordt het ongeloofwaardig". Men denke aan de landbouw niet alleen in de termen van „produk- tiefactor", concludeerde ir. Geuze aan het slot van zijn rede, maar ook aan de landbouw als donor. In deze laatste kwaliteit meende hij, heeft de landbouw recht op een positief gericht ontwikkelingsbeleid van de overheid. 9? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het voorstel van Eerste-Kamerlid S. van den Bergh (VVD) om een nieuwe provincie te vormen, omvattende het Rijnmondgebied, Zeeland en de eilanden daartussen, is in de betrokken gebieden met zeer veel scepsis ontvangen. Noch van de zijde van het Rijnmondbestuur, noch bij de Zuidhollandse Provin ciale Staten, noch bij Rotterdam o£ Zeeland bleek men het voor stel te zien als een verbetering van de bestaande situatie. De eeuwse gedeputeerde J. van Dongen vond het idee van senator Van den Bergh op het eerste gezicht weinig logisch. Hij was bang, dat er alleen maar 'n groot, log lichaam zal ontstaan waaraan je niet méér hebt dan aan de bestaande situatie. Bo vendien zou Zuid-Holland z.i. ernstig verzwakt worden. Ook in goede samenwerking kun nen gemeenschappelijke problemen van de beide provincies worden op gelost, aldus de heer Van Dongen. Als voorbeeld noemde hij de recrea tieve ontwikkeling van het Greve- lingenbekken. Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam was zeer terughoudend in zijn reactie: „Het is geen nieuw plan, want de heer Van den Berg heeft het al eens in een artikel (in Liberaal Reveil, red.) voorgesteld. Niettemin geloof ik niet, dat ik er al op kan re ageren. We moeten over een provin ciale herindeling van ons land nog goed nadenken, ik heb er nog geen mening over", aldus de heer Thomas sen. „Rotterdam", zo zei hij voorts, is ervoor om de samenwerking in de Rijnmond om te bouwen tot een in tergemeentelijk orgaan. Daarover zijn we begonnen met een raadsdebat, dat tot volgende week duurt." Mr. H. B. Engelsman, tweede voor- '.itter van de Rijnmondraad, is van mening, dat het pleidooi van senator Van den Bergh de problematiek waar mee Rijnmond en de betrokken ge meenten worstelen, eenvoudig niet raakt. Rijnmond «telt zich tot taak, zo zei hij, gemeentelijke taken over te nemen, terwijl het voorstel-Van den Bergh een provinciale herinde ling beoogt, waarvoor men dus zou moeten gaan tornen aan specifieke taken van de (bestaande) provinciale lichamen. Mr. Engelsman zag voor Zuidwest- Nederland voorshands meer heil in de vorm van overleg in de bestaande Sitchting Havenontwikkeling Zuid west Nederland. Op de bewering van de heer Van den Bergh, dat de proef met het Rijnmondlichaam op een mis lukking dreigt uit te lopen, weigerde hq in te gaan. G.S. van Zuid-Holand stelden zich nog het duidelijkst afwijzend op. Zij gaven als commentaar, dat zij ten eerste het plan praktisch niet te ver wezenlijken achten, en ten tweede dat het in elk geval zo lang zou du ren voordat eventuele verwezenlij king zijn beslag zou krijgen, dat het geen oplossing biedt voor de actuele problemen. (Van een onzer redacteuren) GOES Op de tweede dag van het congres „Zie Zeeland" heeft ir. S. A. Posthumus, lid van de Tweede Kamer, een functionele bijdrage geleverd aan de me ningsvorming in het congres be treffende de ruimtelijke ontwik keling. Hij bezag de problema tiek vanuit de hoek van het ver keer, het vervoer en de infra structuur. Zijn inleiding voerde hem echter onvermijdelijk ook tot de industrialisatie en haven problemen, waarbij hij waar schuwde voor de neiging van ha venbeheerders en instanties om van het havenareaal een soort privé jachtdomein te maken. Onder meer als gevolg van de con- tainerisatie, dreigt ér een gevaar voor overcapaciteit. Het is zaak de benut- tingsgrens van haventerreinen exact te bepalen, hegeen alleen door ver gaande samenwerking van de betrok kenen kan gebeuren, en zijn beleid op die benuttingsgrens af te stemmen. „Gebeurt dit niet", aldus ir. Posthu mus, „dan vrees ik het ergste. In het luchtvervoer hebben we gezien, dat er op een waarde van een half pro cent beneden de benuttingsgrens ver liezen worden geleden, terwijl men met een capaciteitsregeling, die uit komt op een half procent boven de benuttingsgrens reeds dikke winsten zou maken. Over de onderlinge afspraken be treffende capaciteitsregeling op ha vengebied was ir. Posthumus niet enthousiast. „Er bestaan wel duidelij ke afspraken, neergelegd in het „groene boekje", zei hij, maar de grote en kleine partners vangen el kaar de vliegen af. „Het zeehaven- overleg zou dan ook, volgens hem, op nationaal niveau, desnoods op Europees niveau, moeten worden ge bracht. Alleen op die manier kan er aan de afspraken bindende kracht worden gegeven. Verheugend vond hij het, dat minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) aan de totstandko ming van een nationaal zeehaven- overleg werkt. Het vertrekpunt van ir. Posthumus' inleiding van de verkeersfunctie als ontmoetingsveld tussen de diverse sectoren die claims op de ruimte leg gen. De verschillende deelgebieden, ver. keer, vervoer en infrastructuur, heb ben zich lange tijd in eigen departe menten, autonoom kunnen ontwikke len. Door die autonome ontwikkeling heen, is nu het departement van de ruimtelijke ordening te voorschijn gekomen met richtlijnen, die voor alle deelgebieden een dwingend ka rakter hebben. „Het is vanzelfspre- ADVERTENTIE) Een heelman servïce die U volmaakte zékerheid schenkt Wij testen elke brillant met de modernste apparatuur op kleur, zuiverheid, slijpproporties, afwerking, gewicht en fluorescentie. Bij aankoop ontvangt u deze gegevens in een volledig beschrijvend certificaat met diagrammen en microfoto's. Bij sieraden met brillant'krijgt u een uitvoerig taxatierapport met foto. Bezoek eens onze diamantslijperij in de "Schatkamer onder da Lijnbaan'' edelsfeenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, kend dat de richtlijnen als dwingend worden beschouwd", zei ir. Posthu mus, „hoewel er de mogelijkheid moet blijven tot periodieke aanpas singen. Men behoeft er niet van uit te gaan, dat in het magische jaar 2000 alles wat in de tweede nota ruimte lijke ordening is neergelegd, moet zijn uitgevoerd, maar aan de andere kant zou het ook een kwalijke zaak zijn, als men alles maar uitstelde tot 1999. De aanzetten moeten nu worden gemaakt én de regeringen moeten be. reid zijn, net als ten tijde van de in. diening van de Deltawet, langlopende financiële consequenties voor de rijksbegrotingen te aanvaarden. Bij een juiste ruimtelijke ordening en een hoog ontwikkelde infrastruo tuur, zou het niet meer behoeven voor te komen, dat de industrieën zélf bepalen waar zij willen verrij. zen. „Als men aan de claims van deze industrieën gaat toegeven, dan kun. nen we wel ophouden met onze ruim telijke ontwikkeling. Dan wordt alles onzin", zei ir. Posthumus, zich hier. bij duidelijk distanciërend van veel vooraanstaande andere Rotterdam mers. Een interessant passage In njn in leiding betrof de bevordering van het openhaar vervoer, als factor in de maximale benutting van ruimte. Het vervoer moet gekanaliseerd worden. Zoals het nn gaat vermoordt de per sonenauto zichzelf. Er zou gedacht kunnen worden aan het gebruik van de personenauto alleen voor vakan tieverkeer, terwijl voor het werkver keer het openbaar vervoer zou moe ten worden aangewezen. „De verliezen die de NS en de streekvervoersmaatschappijen lijden, zouden we dan maar door subsidies moeten opheffen", zo meende hij. „Het maakt in de grond van de zaak weinig uit in welk opzicht de schat kist ons vervoer helpt betalen: dooi financiering van steeds grootsere we- genplannen, of door subsidiëring van het openbaar vervoermiddel. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Goese raad heeft het rapport wegenstructuur Goes, dat door een technische werkgroep is sa mengesteld, aanvaard, met uitzonde ring van dat gedeelte dat de cityring betreft. Deze ring is op de kaart ontworpen als een ringweg aan de buitenzijde van de grachtengordel in Goes. De voornaamste reden om het hoofdstuk cityring bij het genomen besluit bui ten beschouwing te laten, was dat de raad niet op de hoogte is van de in houd van het structuurplan voor het centrum van Zuid-Beveland. Verschillende raadsleden vonden dat het wegenstructuurplan ergens moet passen in het totale structuur plan voor Zuid-Beveland. Omdat de raad dit structuurplan nog niet kent, omdat het nog niet is versche nen, wilde men ook geen besluit ne men over het hoofdstuk cityring. Er was overigens een bijna twee uur durende discussie voor nodig om dit besluit te komen. Wij komen hierop nog nader terug. BOLZANO (ANP). De 15-jarige Harm Wiersma heeft in de negende ronde van het wereldkampioenschap dammen voor een sensatie gezorgu door de Rus Tsjegolev die samei. met zijn landgenoot Andreiko leidde te verslaan. Ton Sijbrands won van de Fransman Delhom. Andreiko staat nog eerste met 15 punten; Wiersma en Sijbrands staan resp. tweede en derde met 14 .punten. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Het is fijn, dat er een evenement op stapel staat, maar we zullen blij zijn als het achter de rug, en allemaal goed verlopen is...." Dat is zo'n verzuchting die men meer dan eens op repetities van voorstellingen uitvoeringen of voor welke festivi teit dan ook kan horen. Zo ook op „de grote generale" die op het AMZ-parkeerterrein aan de Zuidvlietstraat in Goes is gehouden. Geoefend werd er door drie plaatse lijke muziekverenigingen, twee sportclubs en de brandweer. En dat allemaal voor de show-taptoe „nieuwe stijl", die zaterdagavond op de Grote Markt in Goes zal worden weggegeven. Het is voor de eerste maal dat op initiatief van de gezamenlijke mu- DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Sportfederatie heeft in de eerste uitkering in 1968 uit de sporttoto voor de bevordering van de sportbeoefening in Nederland een bedrag van 1.232.333,33 gulden beschikbaar gesteld. Verder wees de NSF aan totogelden een totaal van 2.476.980,gulden toe aan de ver schillende sportorganisaties. De nor male uitkeringen bedragen 2.122.880 gulden; de incidentele uitkeringen 354.100 gulden. Tot de sportaccommodaties, waarvoor geld beschikbaar is gesteld, behoren onder andere: Het nationale kanocentrum van de Zwolle, met de modernste opzet- machines en tien banen (100.000). Het racecentrum op het circuit van Zandvoort voor de verbeterde accommodatie van de coureurs 100.000,—). De kleedaccommodatie van de Amsterdamse kunstijsbaan Jaap Eden 83.333,33). Bij de incidentele uitkeringen aan de sportorganisaties ligt het accent op de Olympische Spelen in Mexico City. Voor uitzending naar de Spelen ontving het Nederlands Olympisch Comité een bedrag van 150.000 gul den. Voor bijzondere activiteiten werd nog eens 10.000 gulden beschik baar gesteld. Verder kreeg de zwem- bond o.a. 25.000 gulden voor de trip naar Oost-Europa. ziekverenigingen „Excelsior", „Ho sanna" en „Euphonia" een dergelijk groots opgezet muzikaal en sportief gebeuren is georganiseerd. Geen wonder dat de heren organisators per se willen dat de taptoe straks feilloos wordt gebracht. ,,Want wordt het een sof, dan loop ik zaterdag weg en laat ik mijn ge zicht hier niet meer zien", zei één van de mannen die de taptoe rege len, op de repetitie uit de grond van zijn hart. Hij zal er wel niet veel van me nen. Maar hoe dan ook, uit zijn woorden blijkt wel dat, nu zo'n groot gedeelte van het Goese verenigings leven zich aan den volke gaat -ire- senteren, men ook zo goed mc ijk voor de dag wil komen. De muziekverenigingen geven zater dag stuk voor stuk een show weg. De gymnastiekverenigingen „O.K.K." en „Volharding" en de brandweer demonstreren eveneens hun kunnen. De taptoe begint om kwart over acht. Daarvoor zullen alle deelne mers hieraan, en dat zijn er zo'n 350, door de stad marcheren. In de stoet rijden zelfs ook de zware brandweer wagens mee. De markt zal zaterdag avond voor alle verkeer gesloten zijn. (ADVERTENTIE) Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven 2 'AS PRO'® Uéetitsnetioeek fit! „ZOUDT u dat nu wel doen?" Dat is de reactie van juffrouw Geïlleit ui' Sluiskil, toen haar om een „In gesprek met" plus plaatje werd gevraagd. Juffrouw Geilleit heeft haar 40-jarig jubileum als onderwijzeres gevierd. Sinds 38 jaar is ze verbonden aan de Sint Antoniusschool in Sluiskil. Be kend is dat juffrouw Geilleit wordt gewaardeerd om haar bescheiden heid. MAAR ze steekt met haar praatje van wal zodra haar de vraag: „Wat voor werk zou u aoillen gaan doen als n nog eens opnieuw kon gaan begin nen?", wordt voorgelegd. „Als ik dat zou kunnen doen, dan koos ik weer het vak van onderwijzeres. Met alle ups en downs. Met alle vervelende maar evenzeer met alle, vele mooie dingen. Want ik heb een mooi vak". „HET prettigste ervan vind ik, dat men in het volle leven blijft. Juist dooi de kinderen in de klas. Men wordt zoals men wel eens beweert, met hei ouder worden in dit vak geen „kind' met de kinderen. Maar men blijft wel jong. Waar ik ook ben, soms in andere plaatsen ver buiten het dorp. kan het gebeuren dat ik opeens hoor: ,jMaar juffrouw, kent u me niet meer? Dan is het soms een jonge moeder met een paar kinderen, die zelf als meisje van een jaar of 9 aan juf vroeg haar mutslinten te binden of de knopen van haar mantel dicht te doen." ,BIJ het winkelen ontdek je soms een winkeljuffrouw, die ik in de klas het ABC heb aangeleerd. Overal kom je vroegere leerlingen tegen, aan de type-tafels, op kantoren, bij de kap per. Dan is het een leuke gedachte al deze jongere of oudere wereld burgers iets te hebben meegegeven, waar ze toch dikwijls op één of an dere wijze gebruik van maken en profijt van hebben." WAT de juf in de klas beweerde was als een axioma voor de kinderen, ook al beweerden de ouders soms het tegendeel. Wat juf zei was waar. De juf wist alles. En dan, de verbonden heid met de gemeenschap in het dorp waar men het voorrecht heeft gehad lang te kunnen werken, is er juist door de kinderen, die later op hun beurt ook in deze gemeenschap hun plaats als volwassenen innemen", ,HET geeft de mens, die de kinderen op de lagere school naar beste weten, uiteraard niet onfeilbaar, heeft on derwezen in de christelijke deugden en kennis heeft bijgebracht, een ge voel van grote voldoening. En wat smaakt een mens beter dan de vol doening, die men vindt in een goed besteed leven?"

de Stem | 1968 | | pagina 3