„MARS DER ARMEN ESI! Landschap ontsierd door autokerkhoven Prof. Küng stelt kardinaal Seper zijn voorwaarden Hervormde synode verdeeld over de revolutie Gesprek met Rome over katechismus was geen dialoog MEUWSEN Militairen ziek na maaltijd r Meuwsen een hoedenzaak! KWJ-jongeren op vakantie in Rusland STICHTING RECREATIE STELT VOOR: Belasting op zichtbare wrakken e Inrichten van regionale centra „GEEN GESPREK VAN IN0UISIT1E-KARAKTER" J Rapport-Berkhof terugverwezen PROFESSOR SCHOONENBERG JONGE In de wind Ontruimingen Regionaal EISENHOWERS HART KLOPT ONREGELMATIG Rliodesische export sterk teruggelopen Dossier Opkomen Theoretiseren Teleurstelling BAGBLAD BE STEM VAN BONDERDAG 20 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het Dagblad De Tijd van gisteren heeft prof. Schoonenberg, een van de auteurs van de nieuwe katechismus, me de namens zijn collega's gerea geerd op de publikatie van het verslag over de besprekingen, die vorig jaar in Gazzada tussen een Romeinse en Nederlandse dele gatie werden gehouden. Hij stelt, dat in de hele discussie over de nieuwe katechismus tot nog toe van een echte dialoog tussen Ro me en Nederland geen sprake is geweest. Bij de besprekingen in Gazzada werd ais doel van de bijeenkomst op gegeven: bepaalde correcties en ver beteringen in de nieuwe katechismus voor te bereiden. Daarna wordt pas gezegd dat de Romeinse afgevaardig den zich in een broederlijke dialoog met de Nederlandse afgevaardigden wensen te onderhouden. „Hier be gint", aldus Schoonenberg, „het val se spoor. Men had eerst de dialoog voorop moeten stellen en daarin de vraag onder ogen moeten zien of er veranderingen zouden komen". Schoonenberg noemt verder ver schillende punten waarop de proce dure nog altijd met geheimzinnig heid is omhuld. „Ik noem dit alles een pseudo-dia- loog", aldu^ater Schoonenberg, die in alle mogelijke stukken de hand van pater Dhanis meent te bespeu- ren. Uiteindelijk komt hij tot de pijn lijke vraag „of hier niet het werk van vrijwel uitsluitend één man, voorzien van allerlei Romeinse goed keuringen, tegen de nieuwe kate chismus in het geweer wordt ge bracht". Pater Schoonenberg zegt een cor rectie van de plaatselijke kerk door het bisschoppencollege en door de paus volledig te aanvaarden. „Zulk een correctie mag echter geen slag in de lucht zijn. zoals zij mijns in ziens nu in feite is, tot groot ge zagsverlies van Rome, de paus inbe grepen". (ADVERTENTIE) klare taal GENEVER in de handige kneepfles f 10,50 per liter WYNAND FOCKINK (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tweeëntwintig man van de in Oldenbroek gelegen 51ste atdeling veldartillerie hebben zich net afgelopen weekeinde onder dok- "^jjehandeling moeten stellen. Zij dden ,ast van buikloop gekregen. Onder de tweeëntwintig man zijn meieren, onderofficieren, en solda- en. Zij hadden last van ingewand- .°rjiijSen gekregen na de warme ïnÜj'V ?p vrijdagmiddag, kort oraat zij op weekend-verlof gin gen. J?e doktoren wijten de buikloop een pokkeninjectie, die de mili- ren kort voordat ze op herhaling hmfi ni °Pkomeh, kregen. Daarbij neett volgens de artsen ook de schiet- „.""S' tijdens het warme weer, en vmÜ ij*?? gedronken werd een rol zesmlf'J l1!? <?®enblik «ggen nog '*en militairen wor den thuis verpleegd. De deelnemers der Armen" zijn aan de „Mars in Washington aangekomen De muildieren-kara vaan (foto) op een verzamelpunt over de Potomac-rivier nabij het Lincolnmonument (achtergrond). TiiBINGEN (KNP) Prof dr. Kans Küng uit Tiibingen zal voorlopig nog niet naar Rome gaan. Hij heeft wel aan kardinaal Seper, hoofd van de con gregatie voor de geloofsleer, een brief geschreven, waarin hij zegt bereid te zijn tot een gesprek, omdat hij dat in de na-conciliaire tijd bijzonder be langrijk vindt. Bij heeft echter ook een paar voorwaarden gesteld, want aldus Küng „zo'n gesprek mag niet het inquisitiekarakter hebben dat soortgelijke gesprekken vroeger hadden." In een vraaggesprek heeft prof. Küng een uitvoerige toelichting ge geven op de uitnodiging, die hij uit Rome heeft ontvangen om te komen praten over zijn boek „De Kerk". „Ik weet niet waarover men wil praten" zo zegt hij- „In de uitnodiging wordt daarover niets gezegd. Wel suggereert het extreem conservatieve lijfblad van de Romeinse clerus „II Tempo", dat ik mij moet verantwoorden voor mijn inzichten over het pausschap en voor het feit, dat ik hierdoor de paus heb beledigd." „Het zijn de Romeinse intriges. Rechts extremistische kringen in de curie, die met „II Tempo" in verbin ding staan, hebben al vaker gepro beerd via dit blad en dat was bij zonder duidelijk bij het vraagstuk der geboortenregeling de paus onder druk te zetten en hem tot negatieve maatregelen tegen bepaalde stromin gen en personen te dwingen- De paus heeft aan deze druk steeds weerstand geboden- Zo'n beschuldiging is van officiële zijde in Rome ook nooit te gen mij ingebracht." (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vorig jaar was het aantal autowrakken in Neder land tot bijna 100.000 gestegen. Alleen al in de steden Den Haag, Am sterdam en Rotterdam sleepte men vorig jaar 12.000 achtergelaten wrakken van de straat. Het aantal autokerkhoven stijgt met het jaar: voor 1960 ongeveer 310 opslagplaatsen, vorig jaartelde men er al 798. Tweederde van deze autokerkhoven -zijn—van de. weg af zichtbaar. Ze liggen langs bosranden, aan de rand van de bebouwde kom, op woes te grond in agrarische gebieden. Noord-Brabant kent de meeste auto kerkhoven en daarop volgen Gelder land, Zuid-Holland en Noord-Hol land. Van alle gemeenten in Neder land telt Breda de meeste opslag plaatsen, maar liefst 35. De schoonheid van stad en land wordt door autokerkhoven, door autowrakken bedreigd, schrijft de stichting recreatie in haar rapport: „Autokerkhoven" De opslagplaatsen tasten het beeld van het landschap steeds meer aan. Ze moeten dus gecamoufleerd wor den en de situering moet ook beter worden. Het gaat niet aan dat derge lijke opslagplaatsen van de openbare weg af zichtbaar blijven. Het gaat ook niet aan dat er steeds meer auto kerkhoven bijkomen en dat steeds meer autowrakken onbeheerd ach tergelaten worden. Het autopark neemt toe, het aan tal afgedankte auto's blijft eveneens stijgen. De meeste bezitters brengen hun afgedankte wagentje nog weg naar de opslagplaatsen. Een aantal echter laat het wrak gewoon achter waar de auto het begeven heeft. De cijfers van het door de stichting re creatie gestimuleerde onderzoek stel len dit alles zonder meer vast. In I960 werden er in Nederland ruim 100.000 auto's verkocht. Het aantal afgedankte auto's was toen 35.800. Vorig jaar liep de verkoop van auto's op tot 264.588. Het aantal afgedankte wagens bedroeg toen ruim 90.000. Tegen de te grote concentratie of de te hinderlijke aanleg van auto kerkhoven is hier en daar al door de gemeenten opgetreden. In de af gelopen jaren werden 84 opslag plaatsen door gemeenten ontruimd. Daarnaast liggen bij een aantal ge meenten nog ongeveer 260 voorgeno- -. ïf 'J'0 er z'Jn n°g hoeden. De mooiste van Europa zelts. Maar verder vindt u er alles wat „en vogue" is voor e heer van '68. Zoals de beroemde Wilson Glenny o»ii/UkmiS U" Schotland (v.a. f275,-). En go-man-go licht- 6 icnt kostuums, in b.v. zomers zachtgrijs en leverkleur v.a. f 159,50 (loop er eens binnen!) Breda, bindstraat 19, Tel. 35673 men ontruimingen gereed, maar men verwacht daartegenover ook steeds aanvragen om autokerkhoven te mo gen stichten. De stichting recreatie stelt daarom voor tegen ae ontsierende en uitbrei dende autokerkhoven gemeentelijke en provinciale maatregelen te tref fen. Daarbij moeten, aldus de stichting, gemeenten en provincies zeker aan dringen op regionale concentraties van deze opslagplaatsen. Bovendien moeten ook maatregelen voor de autobezitters zelf genomen worden. De stichting recreatie denkt daarbij aan het heffen van motorrijtuigbe lasting, ook op auto's die op open bare weg geparkeerd blijven of die van de openbare weg af zichtbaar zijn bij het niet rijden. Dit laatste moet zelfs gelden, aldus de stichting, voor autowrakken in particulier bezit, die van de weg af eveneens zichtbaar zijn. Daarbij moe ten de gemeenten, aldus nog steeds de stichting, de mogelijkheid krijgen onbeheerde wrakken weg te halen zonder belangrijke kosten voor de eigenaar. Als beste middel raadt de stichting recreatie aan het in ge meenschappelijk bezit of met behulp van de overheid aankopen van twee grote vernietigingsapparaten die door regionale concentraties gebruikt zou den kunnen worden. WASHINGTON (A.P.) Artsen van het Walter-Reedziekenhuis heb ben gisteren verklaard dat het hart van ex-president Dwight D. Eisen hower „af en toe onregelmatig" klopt, maar dat dit het „gevolg van de therapie". Het was de eerste maal dat het medisch bulletin niet was opgesteld in optimistische bewoordingen, se dert Eisenhower zijn jongste hartaan val zaterdagnacht kreeg. Niettemin heeft de ex-president geen pijn meer, eet zoutarm voedsel en reageert „be vredigend" op de zuurstofbehande ling. VERENIGDE NATIES (Reuter) Door de sancties van de Verenigde Naties is de Rhodeslsche uitvoer vo rig jaar teruggelopen tot 40 miljoen dollar, aldus secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. In 1965, het jaar waarin eenzijdig de onafhankelijkheid werd uitgeroe pen, bedroeg de Rhodesische export nog 350 miljoen dollar. „Het is" aldus Küng „kardinaal Ottaviani geweest, de vorige leider van het H. Officie, die de verdere verspreiding en alle vertalingen van mijn boek „De Kerk" vorig jaar heeft verboden. Daarbij heeft hij de bepa lingen van de paus van 1965, waarbij de Romeinse inquisitie werd afge schaft, volkomen in de wind geslagen en Nocy, de plaatselijke bisschop, noch de schrijver gehoord. Mede op grond van deze bepalingen van 1965 acht ik mij niet geroepen mij aan Ottaviani's verbod te storen," Het boek is dan ook tot nu toe in het Frans, Duits, Engels en Neder lands verschenen en heeft zowel in de katholieke als in de protestantse wereld een opmerkelijk positieve weerklank gevonden. „Begin mei kreeg ik van kardinaal Seper een uitnodiging om op zeer korte termijn naar Rome te komen voor een gesprek. Wegens tijdgebrek kon ik daaraan helaas geen gehoor geven." „Ik heb kardinaal Seper wel l schreven bereid te zijn tot een ge sprek, omdat ik dat in de naconciliai- re tijd bijzonder belangrijk vind- Ik heb Rome echter een paar voorwaar den gesteld, want zo'n gesprek mag niet het inquisitiekarakter hebben van vroegere gesprekken met theo logen." DEN HAAG Een aantal van 48 Nederlandse jongeren van 17 tot 25 jaar zal vrijdag 12 juli voor een reis van tien dagen door Rusland ver trekken. De reis is georganiseerd door de Katholieke Werkende Jonge ren (K.W.J.) in de Randstreek (Zuid-Holland), met het doel in con tact te komen met de jongeren in Rusland en door dit contact tot uit wisseling van gedachten en ideeën te komen. Het 50-jarig bestaan van de Rus sische revolutie inspireerde de lei ding van de K W.J.-Randstreek. Men was van mening dat het cultureel verdrag tussen Rusland en Neder land nog niet veel voorstelde. „Er wordt", aldus aalmoezenier Reginald Spekman, „wel door een gering aan tal intellectuelen over gesproken, maar tot de gewone man en de jon geren is het nog in het geheel niet doorgedrongen. Wij willen er nu eens wat aan proberen te doen". In eerste instantie waren er 100 liefhebbers voor de reis, die ook een ontspannend karakter draagt. Maar dat aantal is tot de helft gereduceerd, omdat meerderen bang waren hun baan te verliezen of in Siberië te recht te komen. Ook vele anderen bleken nogal angst te hebben voor de mogelijke nare gevolgen. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De generale synode van de Nederlandse hervorm de kerk heeft haar afgezanten naar Uppsala slechts een vage opdracht mee kunnen geven, vooral in het verband met het daar aan te snijden vraagstuk van revolutie en gerechtigheid. Het rapport dat dr. C. P. van Andel over dit onderwerp had samen gesteld ontmoette zowel instemming als kritiek. Aangezien aan het eind van de discussies geen stemming werd gehouden zullen de ge delegeerden in Uppsala naar bevind van zaken moeten handelen. Een van die voorwaarden is, dat hij inzage krijgt in het dossier, dat Ot taviani al elf jaar lang over hem heeft aangelegd. „Moeilijkheden zoals ik nu heb, zul len blijven opduiken zolang men in Rome de theologie, die het Vaticaanse concilie mogelijk maakte, buiten blijft sluiten. En in plaats daarvan nog steeds niet gerealiseerd, namelijk om theologie van de Romeinse school." „Helaas is het voorstel van de vorig jaar gehouden bisschoppensynode nog steds niet gerealiseerd, namelijk op rond de paus een internationale ad viescommissie van theologen in het leven te roepen, waarin de verschil lende theologische stromingen ver tegenwoordigd zijn", aldus prof- Küng. „Een tweede punt", zo vervolgde hij, „is dat de Romeinse inquisitie- instantie, die nu omgedoopt is in de congregatie voor de geloofsleer, haar nieuwe werkmethoden tegen de wens van de paus in, nog steeds niet heeft gepubliceerd. Het is van het grootste belang voor de katholieke kerk en voor de hele christenheid of de Ro meinse curie een centrum van conci liaire vernieuwing zal zijn of een centrum van voorconciliair verzet' De meer voorzichtigen in de syno de legden de nadruk op het ambiva lente karakter van iedere revolutie en vonden de nota van Andel niet voldoende geweldloos. Diverse syno deleden betwijfelden of men in de huidige omstandigheden wel van een rechtvaardige revolutie kan spreken en trokken een parallel met het vraagstuk van de rechtvaardige oor log. Daartegenover stonden diverse sy nodeleden die zich uitdrukkelijk voor de revolutie uitspraken. „Wij zitten hier te theoretiseren,' riep ds. van Arkel uit. „Wij zeggen dat wjj de status quo niet willen handhaven, maar intussen doen we het wel. Sommigen van ons stellen op academische wijze de vraag aan de orde of de bedelaars mogen oprukken. Welnu, ze rukken op. Dat zijn de feiten." Dr. van Andel zei b ende verdedi ging van zijn nota, het niet eens te zijn met de opmerking van ds. Lands man, dat de kerk moet proberen de revolutie overbodig te maken. „Met een actie als Kom over de brug stimuleren wjj in feite de revo lutie", zo zei hij. „Wq maken daarmee de mensen wakker en bevorderen hun revolutio naire mentaliteit". Dr. van Andel meende, dat de ker ken er niet langs zullen kunnen in re volutionaire situaties vuile handen te maken. Hij noemde de aanpak van het ont wikkelingsvraagstuk door onze rege ring (Luns en Udink) armetierig en totaal onvoldoende. Tot teleurstelling van velen heeft de generale synode het rapport-Berk hof naar de samensteller terugverwe zen. Het komt in november opnieuw aan de orde. Indien de synode het rapport-Berk hof, dat handelt over het ambt, had aanvaard dan zou het gesprek met de katholieke kerk minder vrijblijvend worden. Mgr. dr. Fr. Thijssen, bestuurslid van de Willibrordvereniging, toonde zich teleurgesteld over dit besluit. „Het rapport-Berkhof heeft een dergelijke benadering van de vraag van het ambt in de kerk mogelijk ge maakt, dat het voor de katholieke en protestantse wereld een reële basis geworden was voor 't gesprek" aldus mgr. Thijssen. „Hiermee is het ge sprek over de intercommunie ook weer op de lange baan geschoven, want de verschillende visies op het ambt vormen een der belangrijkste hinderpalen voor de intercommunie tussen katholieken en protestanten". Ten aanzien van de theologen merk te prof. Küng op, dat het „voor hen nu er op aankomt ondanks de vele moeilijkheden zich niet te laten ver leiden hun dienst aan de kerk op te zeggen- Zij moeten juist binnen de kerk in alle oprechtheid opkomen voor de waarheid-" „Het is bekend", zo zegt hij, „dat dezelfde congregatie voor de geloofs leer ook tegen andere theologen in de na-coneiliaire tijd probeert op inqui- sitie-manier op te treden. Een collega van mij b.v. (prof. Haag red.) heeft grote moeilijkheden gehad met zijn publikaties over de erfzonde. In Ro me wordt er dan ook over gepuzzeld of de opvolger van kardinaal Ottavia. ni, de Joegoslavische kardinaal Seper, er in zal slagen dit Romeins traditio nele instituut in conciliaire geest te laten werkem" Tot slot merkte prof. Küng op, dat men zich onder de Duitse katholie ken in wijde kring afvraagt waarom de Duitse bisschoppen niet beslister optreden tegen het inquisitiestreven van Rome, in het bijzonder met be trekking tot de Nederlandse katechis mus. „Het hele Nederlandse episco paat heeft dit boek toch goedge keurd. (Sic.). Waarom moest het dan zo lang duren dat de Duitse katholieken het konden lezen en dan pas nadat uitgeverij Herder de Duitse uitgave aan een Nederlandse uitgeverij had overgela ten. De katechismus wordt nu prach tig verkocht", aldus Küng. De Gaulle? Generaals! Grieken land? Kolonels! Nederland moet toch maar eens beter op zijn korporaals gaan letten. „Kalmerende middelen als librium en largathil worden in Nederland bij wagonladingen ingevoerd en als kip- pevoer gegeten. Ons probleem is dat we hebben ontdekt, dat veelvuldig gebruik ervan degeneratie van het netvlies en dus oogkwa'en tot gevolg heeft." (De Rotterdamse hoogleraar dr. H. E. Henkes) Wordt u hier zenuwachtig van? Kalmeer dan ONmiddellijk. Prof. Henkes zei (dinsdag in Am sterdam) ook: „Dat het kijken naar televisie of het lezen bij slecht licht afwijkingen (hij bedoelt: aan de ogen) zouden veroorzaken, is pure nonsens. Daar krijg je hoogstens hoofdpijn van, die met een asperientje over gaat." Valt mee, niet? Johnson: De Westduitsers aan het Berlijntje houden. Premier Salazar van Portugal heeft, zo lees ik, voor het eerst sinds bijna 40 jaar geen militair maar een burger benoemd tot gouverneur van Mozam bique, Portugese kolonie in Oost- Afrika. Het is dr. Rebelo de Sousa, een specialist in tropische ziekten. Niet eens zo gek. Het kolonialisme is immers meestal een van de ergste tropische ziekten gebleken. Aanbod van de Spoorwegen: Vatl- caan-Express, wekelijkse extra trein voor op het matje geroepen theolo gen en kloosteroversten. Prins Charles is nu ook ridder in de orde van de kouseband en daar mee is voor de ware Brit de kous af. In Frankrijk hebben zich enkele academici gebogen over de gevolgen van de minirok. Wat het vrouwelijk been betreft zijn de resultaten van dit onderzoek nogal onthutsend. De be nen van meisjes die regelmatig in mini rondlopen, worden dikker, ten minste volgens genoemd onderzoek. Deze meisjes krijgen in de loop van een paar jaar op hun benen vijf pro cent meer vet en zeven procent meer vlees. De oorzaak? Het feit dat de be nen voor verreweg het grootste deel aan buitenlucht en -licht zijn bloot gesteld. Nogmaals, aldus deze Franse onderzoekers. Gehoord: de Zeeuwen zijn zo boos op de Brabanders die Shell naar Moerdijk willen krijgen, dat ze ern stig overwegen de zangeres Marie Ce cile Moerdijk nooit meer binnen hun grenzen toe te laten. De Nederlandse vertaling van het boek „De Kerk" van theoloog Küng: geen imprimatur, maar misschien im- prematuur? Eerste-Kamerlid Sidney van den Bergh dinsdag onder zijn speech ho ren zeggen: Even de Rijnmond spoe len. Uit het Jaarverslag van de VPRO over Hoepla: Samenstellers openbaarden een zodanig onconven tionele benadering en registratie van mensen en situaties, dat het nog enige tijd zal vergen voor een verantwoord oordeel over de merite van deze im puls voor de ontwikkeling van zowel mentale als vormtechnische benade ringswijze via televisie gegeven kan worden." (Phil-ologisch stijl-Bloom-pje) Mitterrand mitterrop (Gaullistische verkiezingsleus) MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 17