Grensverkeer op veel posten vaak zeer onoverzichtelijk Beter met Gr a shot er PRIMATOUR W einig optimisme over Cahors vlucht 'N FIJNE REIS ZONDER WAGENZIEKTE DOOR Youth for Christ-actie start in Oostkapelle einde franse staking en vakantie douane Even uitblazen mevrouw SUCCES VOOR ZEEUWSE KOORSCHOOL muziek „Verschrikkelijk" Zeeland Onoverzichtelijk Beroepingswerk Vinke Co I Prijsvraag AUTOMAAT Markies van Carabas Tuinboontjes, pril aan de dop ontsprongen: volmaakte voorproef van een jonge zomer, dankzij uw sauskom met gewelde boter. Geweldig! échte boter! WANDELING IN DE BRAAKMAN Zomer expositie in B u rger weeshuis tegen reisziekte te land, ter zee en in de lucht tabletten die snel èn lang werken BEGIN OP 29 JUNI PROGRAMMA WIE HELPT KEET0N BIJ DUIVEN-ONDERZOEK? Feit Onderzoek Alg. Bijstandswet Celibaat III Overleg in Brussel over lossingsbericht.en DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 JUNI 1968 r n jg ssaaaaaaM w (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) wernhout/terneuzen - Het korps douaniers aan de grens met België met name in Wemhout heeft handenvol werk gekregen, doordat het vrachtvervoer van en naar Frank- rjjk weer in volle omvang is gaan rollen. De stakingen in Frank rijk zijn verlopen en overal wil men achterstanden wegwerken. Bij Wernhout verschijnen dage lijks tientallen „vreemde" ver voerders d'«e overal vandaan zijn gecharterd om de im- en export van Frankrijk weer op peil te brengen. „Het hele vervoerswe zen lijkt ingeschakeld", zei men aan de grens. Wachttijden van twee tot twee en een half uur zijn aan de grens bij Wernhout normaal geworden. Deze vervoerspiek valt juist samen met de vakanties van de douane-ambtenaren. Een aantal weken is het merkbaar minder druk geweest. Vrachtauto's uit Frankrijk werden niet gesigna leerd en maar weinige Nederlandse vervoerders durfden een rit naar Frankrijk aan. Een douanewoord- voerder vertelde nu dat de top van de aanvoer nog niet bereikt is. Het grootste gedeelte van de invoer van Franse automobielfabrieken loopt via Wernhout. En zoals bekend leveren deze fabrieken nog geen auto's af. Dit onverwachts groot vervoers aanbod valt samen met de grootste „normale" drukte die ooit is gecon stateerd aan de grens. Gewoonlijk lijnde maanden januari en februari zeer rustige periodes. Bij één van de grootste declarantenbureaus vertelde oen ons dat het in januari na een paar dagen al even druk was als in «ndere maanden, terwijl februari een „verschrikkelijke top-maand" werd. Dit grotere vervoersaanbod dat nog «ens bovenop de jaarlijkse groei van It pet, komt, wordt volgens deskun digen o.a. veroorzaakt door de ople- ving van de conjunctuur en de daar- ttee samenhangende grotere in- en uitvoer. De andere posten aan de zuidgrens dra vrachtverkeer behandelen kun- «en uiteraard niet worden vergele ken met de slagader van het grens overschrijdend vrachtverkeer, Wern- ™t, maar ook daar zijn de gevolgen w» de moeilijkheden in Frankrijk werkbaar geweest. h Sas van Gent, waar veel binnen liepen vanuit Frankrijk de douane post passeren, vertelde men dat het achtverkeer een „ietsje" drukker Seworden. De schepen moeten .er nog komen. Reeds een maand (ADVERTENTIE) OF DE FOTO In alle lijdzaamheid wachten de bestuurders van vracht-, maar ook personenvervoer, soms uren hun beurt af. lang is geen schip uit Frankrijk Ne derland binnengekomen bij Sas van Gent. De ladingen bestaan in hoofd zaak uit granen en veevoeders. Het tiental auto's dat dagelijks uit Frankrijk bij het Zeeuwse Kapelle- brug de grens overkomt of er naar toe gaat met voornamelijk garens, textiel en bomen, zijn aan het einde van de stakingspauze aan de Franse grenzen weer gaan rijden. „Een paar telefoontjes naar onze Franse col lega's en het verkeer kwam weer op gang," zei men ons daar. De vis van Breskens voor o.m. Pa rijs gaat gewoonlijk langs het grens- kantoor Sluis. Hier deelde men mee dat er een „kleine inzinking is ge weest", maar dat er zo nu en dan tijdens de moeilijke periode toch wel een vracht vertrok. De drukte in Nispen is eveneens weer wat toegenomen. Hier zijn tot nu toe geen „vreemde" vervoerders gesignaleerd. „Onze klanten zullen hun achterstand geleidelijk aan wil len wegwerken", veronderstelde de douane daar. Kort na de Franse sta kingen kwamen in Nispen evenals in andere grensplaatsen diverse vrach ten terug. Aan de grens bij Cergeijk meldde men een aanvoerstijging van zo'n twee procent. Normaal is daar 8 tot 10 pet. van het behandelde goed voor Frankrijk bestemd. Goirle en Reusel schijnen weinig van de stagnaties ge merkt te hebben. Van een verhoogde activiteit is daar geen sprake. De situatie bij Wuustwezel (tegen over Wernhout) is op bepaalde mo menten van de dag zeer onoverzich telijk. Het komt meermalen voor dat ook het personenverkeer rekening moet houden met korte wachttijden, zo druk is het aan de grens. In meer beperkter vorm heeft deze toestand zich al eerder in dit jaar gemanifesteerd. Het uitblijven van de nieuwe doorgaande weg achter de dorpskommen om, wordt langzamer hand een obr essie voor degenen die dagelijks met de huidige omstandig heden te maken hebben. Ned. Herv. kerk: Bedankt voor Ar- nemuiden: J. Koele te Nijkerk. Geref. kerken: Beroepen te Yerse- ke: G. J. Terlaak te Krimpen aan de IJssel; te Emmen-west: G. van Wil genburg te Middelburg. Geref. gem. in Nederland: Bedankt voor Rotterdam-Zuid: J. Pannekoek te Terneuzen. Op een der schepen van een onder haar management varende rederij is plaats voor een HOOFDWERKTUIGKUNDIGE 2e WERKTUIGKUNDIGE 3e WERKTUIGKUNDIGE met turbine-ervaring. Gunstige vaart, gage- en bonusregeling. Haringvliet 88 Tel. 144500 ^Rotterdam Toestel 62 of 66 I fJn dames 't11 een fabrikant I !!n in tip®r*feding de studen- jtSemeursrnn Uigkunde van een k8»CkS cfh g,edaagd hun re" !en nieuwe bh „hand le nemen en b.n. te ontwerpen. "?annelijke studenten re*e zorj,er L ian toe en beloofden 8ajt om i aan de slag te zullen öe kwfst mot ^a.Stgestelde datum in ie himen Ti 10 Soeds voor de dag Jaren eeiitoÜ vrouwelijke studenten van hen ?'"der geestdriftig. voor nvo r, geen i" van reW vrouw is per V."oi ze nS niet 20 iets ala een «en'prijswa^ °pJhet plan' dat 's'echnischo u e voornaam- Nelegd wnlCil°!fn in Amerika is P het beiano nadruk gelegd het gemfuVan ,"de functie, de ^Sstuk'^ en pr«s van het Huisvrouwen uiten vaak de klacht dat het draaiende houden van de huishouding zoveel beslommeringen met zich meebrengt. De tegenwoor dige vrouw heeft daarbij wel een heleboel apparaten en gemakken tot haar beschikking, maar moet nog steeds vele handelingen zelf verrich ten. Bedden opmaken, schoenen poetsen, koffiezetten, eten koken, enzovoort. Voor degenen die dat al lemaal een beetje te veel van het goede vinden, is er een tijdbespa rende machine op de markt geko men- Het is een automaat die keuze biedt uit maar liefst tien verver singen. Wie dorst heeft kan kiezen uit thee zonder melk of zonder sui ker, met melk en suiker of met melk en zonder suiker en zonder melk met suiker. Ook zijn er vier soorten koffie uit te halen. Boven dien produceert de machine choco lademelk en soep. (Chocolademelk /onder chocolade kan niet). De machine is wel duur, maar ja. beslommeringen zijn ook vervelend. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Ongeveer tachtig leerlingen van de Zeeuwse Koor school uit Goes hebben gistermiddag via de KRO-televisie aan iedereen in Nederland die er naar wilde kijken, laten zien en horen dat er in het al tijd als „cultuurarm" betitelde Zee land, toch heel wat genoten kan worden van goede zang. De jongens uit Goes gaven een uitvoering van de kindermusical „De markies van Carabas" en zij deden dat zo ontwa penend en bovendien zo muzikaal bijna perfect, dat ongetwijfeld ook veel ouderen met plezier zullen heb ben gekeken. Het is gisteren weer eens duidelijk geworden dat het koor van de school uit Goes beschikt over stemmenma- teriaai, waar iedere koordirigent ja loers op zal zijn. Alle solistjes hebben daabij een zangtechniek die abso luut bijzonder goed is. Dat is na tuurlijk niet in de laatste plaats te danken aan dirigent Evert Heyblok, die alle muziek voor deze mini-mu sical schreef. Hij heeft daarbij ken nelijk alles uit zijn leerlingen willen halen wat er in zat, en dat is hem ge lukt. De- soms bijzonder moeilijke passages werden door de jongens fijn vertolkt en dat leidde ertoe, dat deze uitvoering van „De Markies van Carabas mede ook door het grap pige spel, de aardige decors en de leuke kostuums en de goede tekst van Leo Leeman zonder meer als zeer geslaagd mag worden beschouwd. 'j TERNEUZEN. Een 15-tal win naars van de opstel- en tekenwed strijd die in het vroege voorjaar door het bestuur van de jeugdnatuurwacht was verbonden aan de boomplantdag. heeft een avondwandeling gemaakt in het Braakmangebied. De kinderen gingen onder leiding van het dagelijks bestuur van de Ter- neuaense Jeugdnatuurwacht. In de Braakman werden zij door de jacht opzichter, de heer C. Riemslag, rond geleid. De heer Riemslag toonde de kinderen allerlei interessante planten, dieren, vogels en insecten in een van de bossen in het Braakmangebied. Er werd ook een langdurige wandeling gemaakt door een weiland. Daar vond men nog een groot aantal broedende vogels, zoals de grutto, en men trof ook nesten van de gierzwaluwen en zij zagen er kemphanen. Na deze in teressante tocht werden zij getrak teerd op een verfrissing in het Braak- manrestaurant. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE Vrijdag 21 juni zal in het Burgerweeshuis te Zierikzee de zomertentoonstelling van de heer en mevrouw Braat-Voorhuis worden geopend. Binnenshuis is een beurs van klein en fijn antiek. In de tuin achter het gebouw wordt hedendaagse Neder landse plastiek tentoongesteld. De tentoonstelling duurt tot en met 31 augustus. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het comité Walcheren van „Youth for Christ" organiseert gedurende de eerste we ken van juli, in samenwerking met de plaatselijke kerken, een evan gelisatiecampagne met unieke ele menten. Daartoe behoort hijvoor beeld een „koffiebarkamp". Van een serie van drie van deze kampen, die deze zomer in Nederland worden gehouden, krijgt Oostkapelle de pri meur. Op het terrein „Huis ter Duin" wordt een tent opgericht, waarin al lerlei activiteiten zullen plaatsvin- den- De „koffiebar" is door „Youth for Christ" als een uitstekende methode geïntroduceerd om in gesprekken tussen jongeren, de problemen rond godsdienst en kerk aan de orde te stellen. Het is mogelijk, zo meent Youth for Christ, om in een onge dwongen, gezellige sfeer te evangeli seren, waarbij men is uitgegaan van de „teen-to-teen"-stelregel. Men is ervan overtuigd, dat een tiener die Christus kent. In de eerste plaats verantwoordelijk is voor zijn eigen leeftijdgenoten. Het koffiebarkamp in Oostkapelle begint op 29 juni. Er is samenwerking gezocht met de plaatselijke gereformeerde en Neder lands hervormde kerken, alsmede met het Leger des Heils. De evan gelisatiecommissie van de gerefor meerde kerk beschouwt deze campag ne als een vorm van strandpasto- raat- Het koffiebarkamp in Oostka pelle heeft een internationale tint- Behalve de plaatselijke predikanten ds. L- Hartholt en E.R.O. Richard, en de kerkleden, werken jongelui van verschillende kerken uit Neder land, Amerika, Finland, Canada en Duitsland mee. Een bijeenkomst van tieners zon der eigentijdse muziek is ondenkbaar. Dat verklaart de bijdrage van men sen als Frennie Faassen (bekend v.d. grammofoonplaat) en een. folk- group uit de V.S. Een bijzondere groep wordt gevormd door het Ame rikaanse „Teen Literature Team", dat is opgeleid in het verkopen van christelijke lectuur, het entameren van persoonlijke gesprekken en in muzikaal optreden. Deze groep werkt in de zomer maanden in ons land- Nog deze zo mer komt er ook een Nederlands team in actie. Het gaat werken on der de naam „Lekto". Een bijzon der stuk lectuur dat door deze jon gelui aan de man wordt gebracht is het frisse jeugdblad „Aktie", dat sinds vorig jaar in ons land ver schijnt en zich in een toenemend suc ces verheugt. In de zomermaanden zal „Aktie" op heel Walcheren ver krijgbaar zijn, speciaal aan de stran den. De deelnemers aan het Koffie barkamp zuilen het o.m. in de dor- Den verkopen. De koffiebar is slechts één aspect van het programma dat de jonge werkers van „Youth for Christ" voor ogen staat gedurende de twee weken dat het kamp duurt- De kof fiebar dient als trefpunt voor Jonge lui- De deelnemers aan het kamp zullen veelal, voor zij aan de koffie bar met andere jongeren praten, al een hele dagtaak hebben afgewerkt. De ochtenduren zijn voor de trai ning bestemd, 's Middags gaan de deelnemers aan het kamp met lec tuur de straat op en 's avonds wor den er openluchtsamenkomsten ge houden op verschillende dorpen, waarbij een oude podiumwagen goe de diensten bewijst. De koffiebar het thuisfront gaat om half acht open- De kampeerders fungeren daarbij als gastheren en gastvrou wen. Een afwisselend programma, licht van toets, levert de uitgangs punten voor persoonlijke gesprekken over het geloof. Op 5 juli wordt in het verenigingsgebouw te Oostkapel le een film vertoond, die ook voor ouderen interessant is. Op zondag 7 juli is er een gezamenlijke jeugd dienst (19 uur in de Ned. hervorm de kerk te Oostkapelle) waar ds. G. A- Brucks zal voorgaan. Op deze wijze biedt het evangelisatiewerk van de enthousiaste jongeren voor „elck wat wils". Leiders van het kamp in Oostkapelle zijn ds. George Brucks, Hans Cornelder en Arnold Heusden. Voor het onderzoek dat de Ame rikaanse hoogleraar prof. W. T. Keeton instelt naar het oriëntc- ringsvermogen van postduiven is van groot belang, de manier waar op de duiven reageren op bepaalde weersomstandigheden. In het hui dige stadium is het met name van belang te weten, en dan uit prak tische ervaring, hoe vluchten ver lopen bij blauwe lucht en zon, welke invloed uitgeoefend wordt door de temperatuur, de windrich ting, de te vliegen afstand, bewol king, vochtigheidsgehalte van de lucht, onweer, mist en nevel. In teressant zijn ook gegevens over de vluchtprestaties in gevallen waarin de lossing in de vroege ochtend plaatsvindt en in gevallen waarin na de middag wordt ge lost. Tenslotte zijn belangrijk ge gevens over de invloed van nacht vluchten. Wanneer er onder onze lezers-duivenliefhebbers zijn, die menen dat zij uit hun praktijk over dit soort gegevens beschik ken, dan kunnen die via de re dactie van ons blad aan prof. Keeton ter hand worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL/BREDA Er konten weinig of geen optimistische ge luiden uit kringen van Belgische duivenliefhebbers over de resul taten van de ramp vlucht (850 km) op Cahors. De organisators hebben besloten de vlucht tien volle dagen open te houden, maar ze hebben er geen hoop op dat de ruim duizend prijzen er dan uit zijn. Dinsdagavond, na de derde vlucht- dag dus, waren er 180 duiven thuis Volgens de eerste berichten woens dagmorgen zag het er naar uit, dat het er die dag niet beter op zou worden. Van de vierduizend duiven die nog niet zijn teruggekeerd zijn er vele uit de beste Belgische hok ken. De verwachting van deskundigen is ook, dat de duiven die wel zijn teruggekeerd dit seizoen toch niet meer ingezet kunnen worden, het geen uiteraard een gevoelig verlies is voor het Nationaal Concours, waarvoor Cahors de eerste vlucht was. Intussen wordt en dat niet al leen in België de vraag gesteld naar de verantwoordelijkheid. In Brussel verzekerde men ons, dat de convoyeurs in Cahors naar eer en geweten gehandeld hebben, na over leg te hebben gepleegd met' de se cretaris van de organiserende ver eniging. Feit is dat de beslissing tot lossen beïnvloed is door een over eenkomst met bijvoorbeeld liefheb bers in de provincie Antwerpen en in het algemeen met inschrijvers wier duiven vijftig kilometer meer moeten vliegen dan de opgegeven vluchtafstand. Bepaald is daarbij dat op zodanig tijdstip wordt gelost, dat alle duiven nog dezelfde dag thuis kunnen zijn. Nadat zaterdag de los sing was uitgesteld, is zondagoch tend, na overleg met weerkundi ge dienst van een vliegveld, beslo ten zo snel mogelijk de duiven te la ten vertrekken. Dat gebeurde om 5.40 uur. Ook in kringen van de Zuid Neder landse Bond wordt die vraag gesteld nadat de vlucht op Pont St. Maxen- ce zich als rampvlucht dreigde te ontpoppen. Of dat inderdaad het ge val is kan op dit moment nog maar moeilijk beoordeeld worden. Er wa ren voor deze vlucht naar schatting 12.000 tot 13.000 duiven verstuurd. In Breda waren er gisteravond reeds in de loop van de avond ingevuld thuis- Over de lossing werd ons ge zegd: de convoyeurs waren het niet eens over de weersgesteldheid. Van avond vergadert het bestuur van de Z.N.B- en hoopt dan uit verklarin gen van de convoyeurs een duidelij ker beeld te krijgen van de omstan digheden waaronder de duiven zijn gelost. Intussen staat wel vast, dat verscheidene duivenliefhebbers uit West-Brabant erg zijn gedupeerd. In deze situatie is van belang een onderzoek dat vorig jaar in Amerika ter hand genomen is. Prof. William T. Keeton, neurobioloog en neuro- chirurg aan de Cornell Universiteit in Ithaca, doet daar pogingen om gegevens te verkrijgen over het oriën tatievermogen van duiven. Hij be- strijkt daarmee een terrein waar over tot nu toe geen wetenschappe lijke gegevens bekend zijn. In over leg met de heer P. de Weerd, dui- vendeskundige in Breda die vorig jaar een bezoek bracht aan prof. Keeton, zal in eerste aanleg getracht worden te achterhalen welke facto ren het oriëntatievermogen van post duiven verstoren. Het is duidelijk dat rampvluchten als die op Cahors belangwekkende gegevens voor dit onderzoek kunnen verschaffen. Vergun me een kort antwoord op de brief van de heer G. Berger uit Breda. Volgens zijn opvatting zijn ontvang sten uit de Alg. Bijst.wet een mooie aanvulling op het AOW-inkomenf zo lang de nodige aanpassingen nog niet zijn verkregen. Volgens mij zijn deze aanvullingen voor de ouden van dagen uit den boze, om de volgende reden: le Hierdoor kan men met een min. a.o.w.-uitkering volstaan en verhoging uitstellen. 2e Ls het gevaar voor willekeur niet denkbeeldig. 3e Moet de a.o.w.-uitkering een recht blijven, als b.v. het loon en geen gunst als b.v. de fooi. 4e In een land van Vrije burgers is het zaak het aantal afhankelijke per sonen niet te vergroten. HALSTEREN J. GEELHOEK Ik vind dat mej. v. Darnme uit Hon- tenisse nogal van leer trekt tegen pas toor Doens, omdat hij het durft be staan er een andere visie op na te hou den als zij. En hij heeft het nog wel zo voorzichtig gedaan. Hij had het ook zo kunnen zeggen: Wij leden van de Hooms-kaffcholieke kerk staan onder direct gezag van de paus, krachtens wiens primaatschap hem de algehele macht toekomt zowel over de herders als over de gelovigen. De paus van Rome heeft krachtens zijn functie als plaatsbekleder van Christus en herder van de gehele kerk de vol ledige opperste en universele macht die hij te allen tijde vrij kan uitoefenen (12e paragraaf van schema 3 yan dit concilie). Hij had nog kunnen verwijzen naar de concilie-constitutie over de kerk. Daarin wordt onder artikel 25 gezegd dat in zaken van geloof en zeden op bijzondere wijze volgzaamheid aan de paus verschuldigd is, ook als die geen plechtige uitspraak doet. Hii had kunnen wijzen op een bericht van kardinaal Garrone op 26 april 1968, dat het bestuur van de Rooms-kartho- lieke kerk heeft duidelijk gemaakt, dat er voorlopig geen sprake kan zijn van afschaffing van het celibaat. De kar dinaal herinnerde er aan dat geen dis cussie mogelijk is over de beslissing van de paus, dat de priesters ongehuwd moeten blijven. Hij had ook nog de opmerking van prof. Berkhouwer in zijn nieuwe boek: „Vaticaans concilie en nieuwe theolo gie" kunnen aanhalen, waarin deze zich afvraagt of het concilie een we zenlijke hervorming heeft ingeluid of, stelt hij, gaat het om een vernieuwing zonder wezenlijke verandering, zoals paus Paulus bij herhaling heeft ver zekerd, een aanpassing die voor alles de continuïteit van de kerk handhaaft, of om iets anders, om méér. Hij had nog kunnen verwijzen naar Dagblad De Stem van 11 mei 1968 waar de Russisch-orthodoxe bisschop Dio- nysios zegt op een vraag wat hij denkt over de resultaten van het Vaticaans concilie: „Daar zijn we niet tevreden over, wij betreuren het vasthouden aan de pauselijke onfeilbaarheid, een van de grote obstakels op de weg naar de eenheid. Zeker, er is meer nadruk ge legd op de collegialiteit van het bis schopsambt en dat is winst, maar de onfeilbaarheid is overeind gebleven". Na het concilie kwam nog de encycliek Ecclesiam Suam, waarin de Rooms- katholieke kerk pretendeert alleen de volledige waarheid te bezitten. Tot zover bisschop Dionysios. Als mej. Van Damme het over ge schiedenis heeft, dit is dan toch wel hedendaagse geschiedenis. M!e dunkt dat het verstandig is ook met deze geschie denis rekening te houden. BREDA, Mej. D. BOSSINK (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM. Voorzitter IV. Hopstaken uit Bergen op Zoom en secretaris J. Gabriels uit Roosen daal van de Zuid-Nederlandse Bond van duivenliefhebbers gaan nog deze week naar Brussel om te praten over de lossingsberichten via de Belgische radio. Zoals Den Bruinen zaterdag in ons blad liet weten, waren er moeilijk heden over die berichten ontstaan door een uitlating van de heer A. Kleywegt, secretaris van de N.P.O., gedaan in Brussel. Het resultaat was, dat de K.B.D.B. besloot geen lossings berichten voor Nederland meer uit te zenden. Verandering in de situatie zou pas mogelijk zijn als de heer Kleywegt zijn uitlating zou herroe pen. Het bestuur van de Z.N.B. wil daar liever niet op wachten, hetgeen tot de hierboven aangekondigde reis van voorzitter en secretaris heeft geleid.

de Stem | 1968 | | pagina 15