Al Nog dit jaar over plaats VIERDUIZEND DUIVEN IN NOODWEER JAMIN Minimum WA -bedrag omhoog PREMIERS GEHULD IN BLOEMEN HANS KÜNG HEEFT GEEN TIJD OM NAAR ROME TE GAAN Senator v. d. Bergh: Zeeland met Rotterdam in één provincie Executies opgeschort Kamer vraagt soepel beleid zwembaden Minister Bakker over vaste oeververbinding W.-Schelde Hogerhuis zet eigen bestaan op het spel DAGBLAD VOOR ZEELAND Maxima bUUrt Va" de mini" Warmer FONDS Door congregatie op matje geroepen Gerucht ANDAAG IN ffiftflMa? pc Sfttm VARA wil ook andersdenkenden9 in het bestuur Grootste ramp van de eeuw voor Belgische duivensport Sancties verworpen „Sabotage" BEJAARDEN DEFILEERDEN VOOR DE KONINGIN ST. MAXENCE TERUG abrikozenzuurtjes vóór 1 juli 1968 1114111 108e JAARGANG No. 25842 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave Directeur N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen C J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j.' M. Mes, P. V. AA. Vercauteren, l. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 WOENSDAG 19 JUNI 1963 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3. telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). S. J. V. 4. BERGH (Van onze correspondent) DEN HAAG In de Eerste Ka mer heeft de VVD-afgevaardigde S. J. van den Bergh de vorming van een nieuwe provincie bepleit, die het tegenwoordige gebied van de Rijn mond, Zeeland en het tussen liggend gebied van Zuid-Holland zou moeten omvatten. De proef met het Rijnmondlichaam dreigt op een mislukking uit te lopen, aldus de heer van den Bergh, die sprak bij de behandeling van de be groting 1968 van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en nadrukkelijk zijn persoonlijke mening gaf. Het is een ideaal proefterrein voor de wet van Parkinson: het apparaat is te zwaar, heeft te geringe bevoegd heden en «liet een voldoende taak. De poging om, naast gemeente, provin cie en rijk een vierde bestuurslaag in het leven te roepen kan alleen aanleiding geven tot oponthoud en extrakosten. Omdat de huidige opzet van het Rijnmondlichaam niet vol doet en niet kan voldoen is spoedige verandering gewenst. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, al dus de liberale afgevaardigde. In de nieuwe provincie zouden de gemeenten rondom Rotterdam, ter- wille van het algemeen belang, nauw met Rotterdam moeten samenwer ken. Indien men zou besluiten de be voegdheden van het huidige Rijn mondlichaam te vergroten zouden, omdat Rotterdam dan nog een be stuurslaag boven zich zou krijgen, de moeilijkheden met deze gemeente slechts worden vergroot. Gemeentelijke herstructurering was ook het onderwerp van de maiden speech van drs. H. B. P. A. Letschert (K.V.P.). Hij meende dat bij wijzi gingen van gemeentegrenzen, an nexaties e.d. de stem van de plaat selijke bevolking te weinig gewicht heeft, en dat geen sprake is van een weloverwogen plan tot herstructure ring van het gemeentelijk bestel. Hoewel handhaving van de tegen woordige toestand ongewenst is, mag schaalvergroting op zichzelf niet ter rechtvaardiging van grenscorrecties en de opheffing van gemeenten wor den aangevoerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Waarschijnlijk in de tweede helft van 1968 zal worden beslist waar de vaste oeververbinding over de Westerschelde zal komen te liggen. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. Bakker krijgt binnenkort van de directie kvan de Rijkswaterstaat in Zeeland een advies, waarin de ver- schillende tracé-mogelijkheden zijn aangegeven. De bewinds- jman acht een voorbereidingstijd van tenminste twee jaar, en leen bouwtijd van minstens vijf jaar noodzakelijk. De minister deelde dit dinsdag mee tijdens een persconferentie in het provinciehuis te Middelburg, nadat hij eerder die dag op uitnodiging van het provinciaal bestuur een tocht had gemaakt door Zeeuwsch-Vlaanderen en 's middags besprekingen had ge voerd met het college van G.S. van Zeeland. Drs. Bakker zei voorts, dat zodra het advies van Rijkswaterstaat in Zeeland is ontvangen, zal worden be gonnen met de bestudering van o.a. de planologische aspecten, de indu striële ontwikkeling in het betrokken gebied, de aard van de verkeersstro men en de vervanging van de veren. Studie zal waarschijnlijk ook nodig zijn, zo zei de minister, van mogelijk noodzakelijke werken in de rivier, o.m. met betrekking tot de stroomge- leiding. Daar het de Westerschelde betreft zal ook overleg moeten wor den gepleegd met de Belgische over heid. Nadat deze studies en andere voor bereidingen zijn afgesloten zal, aldus de minister, zo spoedig mogelijk een werkgroep kunnen worden gevormd, waarvan naast de betrokken directies van Rijkswaterstaat, ook vertegen woordigers van de uitvoerders deel kunnen uitmaken. Deze werkgroep zal o.m. de bestekken moeten opma ken. Minister Bakker schonk ook aan dacht aan het plan tot een vaste oeververbinding dat enige tijd ge leden door een aannemerscombinatie is gelanceerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minimumbe drag waarvoor de W.A.-verzekering voor een motorvoertuig moet zijn ge floten, wordt per 1 juli verhoogd. Voor motorvoertuigen zonder ken- «ken, zoals bromfietsen en land- louwtrekkers, geldt de verhoging vanaf 1 maart volgend jaar. De ver lekeraars hebben besloten de pre cies aan te passen bij de verhoogde Ouiima. Voor auto's stijgen de basis- jtemies met twintig gulden per jaar. 'tomfietsers moeten drie gulden Beer betalen. Bezitters van motoren scooters dienen acht gulden meer Premie te betalen, terwijl het be- "rag voor landbouwtractoren met *V gulden wordt opgeschroefd. De nieuwe maxima zijn als volgt: vlerhonderdduizend gulden per voertuig en per gebeurtenis (nu: I f250.000). 7 75.000 per persoon in voertui- I gen waarmee meer dan acht men- I 'Al. worden vervoerd (nu: L f 50.000). 15.000 voor schade aan goederen in autobussen e.d. (nu: 10.000). ilvo'! ^eslulf is genomen omdat het vno,uU Van toegekende schadever- lon- st?rk is gestegen. Hier- dranA en. huic"ge minimumbe- S? °",Voll3oende garantie. De re- L ?.g Jf'1 namelijk een ruime mar- 5e handhaven. De uit te keren be- heS heBben de laatste tijd bij heeft gisteren de Pen «Pheden voor bisschop- digd en hit" diakens vereenvou- d»rrah£rKNMi"8' teeegedenld avond geldlg tot v;m- het'mSdaraur t'maar r01ld Weinig »i! L "p een blli- ren. Hogere temperatu- aaanOonder21j40335en °P 4 19 UU1" UQer 14-35 en op i .24 u. Deze combinatie heeft berekend dat de leningen voor de bouw in een periode van 25 jaar zouden kunnen worden afgelost. De eerste tien jaar zou het gehele project, zo stelden de aannemers voor, door het rijk dienen te worden overgenomen. De minister noemde het zeer aantrekkelijk dat op deze wijze de kosten, in ieder geval niet in de eerste jaren, niet zouden drukken op het rijkswegen fonds. Wel zou het kabinet op het mo ment dat een beroep op de vrije ka pitaalmarkt zou worden gedaan om aan de nodige financiën te komen, moeten beslissen of dat nationaal- economisch verantwoord is. Op een vraag of deze aannemers wellicht al in het eerste stadium bij het project zullen worden betrokken, zei minister Bakker dat onderzoek en planning zeker in eerste aanleg een zaak van de rijksinstanties zal blij ven. WASHINGTON (AFP) In Ame rika heeft het Hooggerechtshof de terechtstelling van negen ter dood veroordeelden opgeschort in ver band met zijn recente uitspraak, dat iemand niet ter dood mag worden veroordeeld door een jury waaruit tegenstanders van de doodstraf auto matisch worden geweerd. Premier De Jong is gisteravond op Curasao aangekomen na een uitge breid bezoek aan Suriname. Hier zien we de premier, gehuld in een kolos sale „erekrans" bij zijn aankomst op heit vliegveld Coeroeimi in Suriname. Naast hem (links) de Surinaamse premier, die, kennelijk in verband met zijn omvang, een nog grotere krans diraagt. 5? 5? BONN (K.N.P.) De bekende Zwitserse theoloog Hans Küng is door de congregatie voor de geloofs leer naar Rome ontboden om zich te verantwoorden voor denkbeelden in zijn nieuwste boek „De Kerk". Küng, die deken is van de theologische fa culteit aan de universiteit van Tü- bingen in West-Duitsland, heeft tot nu toe geen gehoor gegeven aan deze uitnodiging „wegens gebrek aan tijd".. Ofschoon de congregatie voor de geloofsleer vorig jaar een monitum (waarschuwing) heeft uitgevaardigd dat het boek „De Kerk" niet buiten de Duitse vertaling mocht verschij nen, is het toch in het buitenland verschenen. Vorig jaar deed Paul Brand de Ne derlandse vertaling verschijnen zon der imprimatur. In Duitsland ver scheen het boek bij Herder en had dus een imprimatur. In Engeland kreeg de Engelse vertaling in januari 1968 het imprimatur van mgr. Casey, hulpbisschop van Westminster. De verkoop van „De Kerk" is ondanks zijn prijs van ƒ32,50 zeer goed gelo pen In Rome en elders doen geruchten de ronde dat de zaak-Küng een der belangrijkste onderwerpen geweest is op de eerste ministerraad van de curie, die twee dagen duurde en op 11 juni in aller ijl samengeroepen werd. Het gerucht is vooral verbreid door de befaamde schrijver Rospi- gliosi, de Vaticaanse kroniekschrij ver in II Tempo, die o.m. bekend is vanwege zijn felle actie tegen de Nieuwe Nederlandse Katechimus. Van Vaticaanse zijde worden de beweringen van II Tempo ten stel ligste ontkend en wordt de uitvinder ervan ais „een duimzuiger" bestem peld, hoewel II Tempo het lijfblad van de Romeinse geestelijkheid is. Extra-aandacht voor de land bouw in Zeeland b.g.v. het 125-jarig bestaan van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij. Vanaf pagina 13. Moerdijk is de doodsteek voor de zeehavenontwikkeling in Zeeland, aldus de president-di recteur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, tij dens een congres over de ruimtelijke ordening in Goes. Pagina 3. Disco-duel wordt volgens pre sentator-arbiter Herman Stok een kritisch platenmagazine met een zeer simpele procedure. R.T.V.-pagina. De Tweede Kamer nam gister avond een belangrijke princi piële beslissing op politiek- economisch gebied. Pagina 9. De Kleine Stem op pagina 7. Cees Haast vindt het |ammer dat hij niet kan starten in de Tour de France. Sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De VARA wil het bestuur openstellen voor vertegen woordigers van de politieke partijen P.S.P., P.P.R. en D'66 en voor afge vaardigden van andere werknemers organisaties dan het N.V.V. Over een statutenwijziging in deze zin zal in een van de komende dagen worden beslist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van het wetsontwerp op de hygiëne en de veiligheid van zweminrichtin gen heeft de Tweede Kamer gisteren gepleit voor een soepel beleid bij het invoeren van de eisen waaraan de zwembaden moeten voldoen. Het in 1966 ingediende wetsontwerp stelt onder meer eisen wat betreft de zuiverheid van het zwemwater, 't aantal personen dat tot een zwem bad wordt toegelaten, het toezicht op het baden, de afvoer van het water, de douches, kleedinrichtingen en toi letten. Als het wetsontwerp van kracht wordt zal meer dan de helft van de Nederlandse zwembaden (56 procent) niet aan de eisen voldoen. Hiervan is 21 procent te verbeteren, de rest zal door nieuwe zwembaden moeten worden vervangen. In het begin zullen de regels voor hygiëne en veiligheid soepel moeten worden toegepast vond de kamer. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL/BREDA De duivenvlucht op Cahors (B.) van het Belgisch Nationaal Concours, afgelopen weekeinde georganiseerd door het Cureghem Centre, is de grootste ramp geworden die de duivenwereld in deze eeuw heeft beleefd. Van de 4186 duiven die er op waren ingeschreven waren er maandagavond 22 terug. Dat betekent dus zo goed als zeker dat ruim 4000 van de beste Belgische duiven verloren zijn gegaan, hetgeen neerkomt op een schade van ongeveer een miljoen gulden. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het Britse Hogerhuis heeft zjjn eigen positie en rol op het spel gezet door voorstellen van de regering om de sancties tegen Rho- desië uit te breiden, te verwerpen. De voorstellen die maandag door het Lagerhuis wel werden goedgekeurd, werden door de „Peers" met 193 te gen 184 stemmen verworpen. Waarnemers geloven dat premier Wilson door zijn aanhang nu extra onder druk zal worden gezet om de rol van het Hogerhuis drastisch te herzien. De partijen in Engeland ple gen reeds onderling overleg over hervorming van het Hogerhuis, maar vele Labour-parlementariërs hopen dat het „House of Lords" geheel en al zal verdwijnen De door de regring verlangde uit breiding van de sancties tegen Rho- desië is door het verzet van de „Peers" echter niet van de baan. De regering kan door een eenvoudige procedure de maatregelen zonder toestemming van het parlement be krachtigen. In het zeer vemitte debat in het Hogerhuis hadden regeringswoord voerders gewaarschuwd dat afwij zing van de regeringsvoorstellen voor de Rhodesische premier Ian Smith een aanmoediging zou kunnen betekenen om af te zien van over leg met Engeland over de Rhodesi sche kwestie. De conservatieve Lord Alport, die een jaar geleden door premier Wil son op bijzondere missie naar Rho- desië werd gezonden, steunde de re geringsvoorstellen. Volgens hem zou den de conservatieve lords door van hun meerderheid gebruik te maken om de regeringsvoorstellen te torpe deren, zich schuldig maken aan „sa botage" Het regende mals toen gisteren een groot aantal bejaarden defi leerde langs het bordes van Soest - dijk. Desondanks was het een ge noeglijke ontmoeting waaraan de koningin kennelijk ook veel ple zier beleefde. Elk jaar wordt een bejaardendefl- lé op Soestdijk gehouden. Gisteren brachten de deelneemsters de ko ningin ook een zanghulde. De duiven zouden zaterdag zijn ge lost, maar dat bleek wegens mist niet mogelijk. De lossing geschiedde toen zondagochtend om 5 uur. 'Na enige tijd zijn de duiven in de slecht-weer- zone terechtgekomen, waarin ze af te rekenen hadden met onweer, mist en regen, een zone die enkele honder den kilometers breed was. Normaal hadden er zondagavond tussen de duizend en de tweeduizend duiven thuis moeten zijn. Het waren er pre cies drie. Maandag, opnieuw een dag met overvloedige regen, bracht er nog 19 op het hok. Daarmee had da ramp zich voldoende duidelijk afge tekend. Er was voor miljoenen franken op de duiven gepould. Vrijwel alle pro minente Belgische liefhebbers vlogen met hun paradepaardjes mee. De eerste prijs nationaal van deze rampvlucht is gewonnen door de heer Raoul van Spitaaal, directeur- generaal van het Belgische ministe rie van Sociale Zaken. Tot wanneer de vlucht open blijft is nog niet bekend. De rampvlucht op Bilbao in 1950 bleef vier weken open. Er was toen eenvijfde van de geloste duiven binnen. Ook Nederlandse duivenliefhebbers hebben de gevolgen van het slechte weer in het weekeinde ondervonden. De Zuid-Nederlandse Bond had een concours op Pont St.-Maxence. De lossing gebeurde niet op zondag, inaar pas maandagmiddag om 2 uur. In de meeste plaatsen waren er dins dagmiddag nog geen duiven thuisge komen. In Breda waren er rond het middaguur vijf binnen. Van de Brabantse Bond van Post- duivenhouders, die een vlucht had op Corbeil, keerde maandag één duif terug en wel in Hank. De Nederlandse Algemene Bond, die zondag en maandag de duiven liet vasthouden, besloot dinsdagoch tend de vogels per wagen te laten repatriëren. Eenzelfde besluit nam de voorzit ter van de West-Vlaamse duiven- sportbond. Dinsdagochtend gaf hij via radio-Brussel alle vergezellers en begeleiders van de bond opdracht om de duiven met de wagen naar België terug te brengen, zelfs als er gevlo gen moest worden over een afstand van niet meer dan 100 km. Deze bond had in het weekeinde ongeveer veer tig vluchten op het programma staan. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan hef abonnementsgeld 3de kwar taal 1968 over op onze post rekening VOOR ABONNEMENTSPRIJZEN ZIE RECHTER BOVENHOEK. Zo U tof incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1968 | | pagina 1