[oopdagen ERS Okker voor W imbledon als twaalfde seolaatst Voor u f1.000,- of f10.000,- en voor u FRITS HOOGERHEIDE VERDIENDE DE ZEGE Cees Haast: Ik had naar Tour gewild Trip jonge spelers door Europa MAURER RITWINNAAR IN RONDE VAN ZWITSERLAND Tegen Polen op 20 juni IN'THARTVAN BUM UW RADIO/TV BLAD ■1 X ftjLIGTÜW KANS OPEEN BHl □B HALF MILJOEN HB& delmij n.v. )RP de bank waar ook u zich thuis voelt )uwmachines ERSMARC - KAPELLE STAND 1-2 /ERK Laver voert de ranglijst aan nederlandsche middenstandsbank Okker versloeg Arthur Ashe Beslissingsduel RCH-VVV in de eerste divisie Twee solo's in Ossendrecht Uitslagen MILITAIREN WONNEN 125 Iw ZlM KERKE N ZATERDAG CNANCIERING. 's werelds abriek ialer Tel. 01102 -1416 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 JUNI 1968 15 BRAZILIËVOETBALT,ESSEN BREDA Op 20 juni speelt de Braziliaanse selectie te Warschau een wedstrijd tegen Polen, een der tegenstanders van Nederland in de voorronde van de Wereldkampioenschappen. Twee jaar gele den zou een bezoek van de Brazilianen opzien gebaard hebben, maar veel van wat na de triomfen van 1958 en 1962 gebeurde, de dramatische uitschakeling van Brazilië tijdens de eindronde van 1968 in Engeland, is men al weer bijna vergeten. Onder de spelers die de Europese trip zullen meemaken, bevinden zich een aantal veelbelovende jongeren, onder andere twee 18-jarige knapen van Botofago. Het zjjn de linkervleugelspeler Paulo Cesar en midden voor Carlos Roberto. Garrincha (links) en Pele zullen waarschijnlijk hun laatste wedstrijd hebben gespeeld voor de wereldkampioenschappen in het elftal te Brazilië. In Engeland was dit duo er nog bij, maar de volgende keer zal hel Braziliaanse team uit jongere spelers zijn samengesteld. De Brazilianen hopen van deze tour veel te leren, want ze zijn er in de eerste plaats op uit hun verloren prestige in Mexico terug te vinden. Om deze trip voor te bereiden, bracht coach Aymore Moreira reeds in het voorjaar van 1967 een bezoek aan Europa. Hij maakte toen van de gelegen heid gebruik om een aantal belang rijke wedstrijden te zien en ontdekte al gauw, dat het Europese spel voor namelijk gebaseerd is op fysieke kwaliteiten. Dat ondersteunde overi gens zijn reeds in 1966 gegeven oor deel over het Europese topvoetbal. LONDEN (ANP) De Nederlandse kampioen Tom Okker is als twaalfde geplaatst voor het hcrenenkelspel van de tenniskampioen schappen van Wimbledon, die maandag in Londen beginnen. Het is de eerste keer dat zeizoen spelers zijn geplaatst. Als eerste is de Australische prof Rod Laver geplaatst. Onder de geplaatsten bevin den zich drie amateurspelers: de Spanjaard Manuel Santana (zesde), Tom Okker (twaalfde) en de Amerikaan Arthur Ashe (dertiende). Verder Is Okker met zijn Ameri kaansc partner Marty Riessen ook voor het hcrcndubbel geplaatst: ze vende. Bij de dames voert de winna res van vorig jaar, de Amerikaanse Billie Jean King, de ranglijst aan. De plaatsingen zijn: HerenenkelspeL 1 - Rod- Daver» (Austr.); 2 Ken JRosewall. .(Austr.);. 3 Andres Gimeno (Spi)' 4 - John tiweombe (Austr.); 5 Roy Emerson (Austr.); 6 Manuel Santana (Sp.) (sm.i; 7 Lew Hoad (Austr.); 8 Pan- cho Gonzales (V.S.); 9 Dennis Ral ston (V.S.): 10 Earl Bucholz (V.S.), 11 Fred Stolle (Austr.); 12 Tom Ok- ADVERTENTIE) de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen «ncWrt?6'd nod's voor Priv®-d°el- hirm,eo meen persoonlijke lening Me NMB. Dat gaat prettig en sneh .-mussing in maximaal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: f 3.000,- in handen, be taling in 18 x f 183,15. Of: f 10.000,- itt handen, betaling in 36 x f 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbij zijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de per soonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. NMB 235 vestigingen in Nederland ker-(Ned.) (am.): 13 Arthur Ashe (V.S.) (am.); 14 Cliff Drysdale (Z.- Afr.); 15 Tony Roche (Austr.); 16 Nikki Pilic (Z.-Sl.). Damesenkelspel; 1 Billie Jean King (V.S.); 2 Margaret Court (Austr.) (am.); 3 Nancy Richey (V.S.) (am.); 4 Ann Jones (G.B.); 5 Virginia Wa de (G.B.) (am.); 6 Maria Bueno (Braz.) (am.); 7 Judy Tegart (Austr.) (am.); 8 Lesley Bowrey (Austr.) (am.). Herendubbelspel: 1 Emerson-Laver (Austr.); 2 Rosewall-Stolle (Austr.); .3 Gimeno-Gonzales (Sp.-V.S.); 4 Newcombe-Roche (Austr.): 5 Bu- cEolz-Itolston (V.S.); 6 Hewitt-Mc Millan (Z.-Afr.) (am.); 7 Okker- Riessen (Ned.-V.S.) (am.); 8 Drys- dale-Taylor (Z.-Afr.G.B.). Damesdubbel: 1 Bilie Jean King- Rosemary Casals (V.S.); 2 Maria Bueno-Nancy Richey (Braz.-V.S.); 3 Frangoise Durr-Ann Jones (Fr.-G. B.); 4 Lesley Bowrey-Judy Tegart (Austr.). Gemengd dubbelspel: 1 Owe Da- vidson-Billie Jean King (Austr.-V. S.); 2 Pancho Gonzales-Rosemary Casals (V.S); 3 Fred Stolle-Ann Jo nes (Austr.-G.B.); 4 Ken Fletcher- Margaret Court (Hongkong-Austr.). Tom Okker, een van de drie amateurs bij de zestien geplaatsten voor Wim bledon in het herenenkelspel. Moreira's opvattingen werden toen gedeeld door de befaamde Braziliaan se voetbaldokter Hilton Gosling, die verklaarde dat een nieuwe periode was aangebroken in de sport, na melijk het tijdperk van de psycholo gische studie van de sportbeoefe naar. Na van gedachte gewisseld te heb ben met tientallen collega's uit an dere landen kwam Gosling tot de vaststelling dat, nu de atleet fysiek tip-top in orde is, het er voor de lei ders op aan zal komen hem psycho logisch te volgen en na te gaan hoe en in welke omstandigheden hij rea geert. „Wanneer de Brazilianen nu ook eens aandacht besteden aan hun per soonlijke moed", aldus Moreira, „dan zouden onze kansen op de wereldbe ker in 1970 bijzonder groot zijn. En hopelijk sluiten ze dan op „Europese wijze" hun verdediging, want die stond in Engeland wijd open. Krijgt de aanval dan nog de flair terug van vroeger, toen We met een behoorlijke dosis virtuositeit alles konden bereiken, dan moet het mo gelijk zijn dat met de spelers die we nu ter beschikking hebben in Mexi co voor een Braziliaans succes kun nen zorgen" De Brazilianen willen tijdens hun Europese trip, die inmiddels met een wedstrijd tegen West-Duftsland be gonnen is, op de eerste plaats aan de weet komen of ze met hun manter van spelen zijn opgewassen tegen de huidige Europese stijl. Ze willen weten wat voor wapenen er in de strijd geworpen zullen moeten wor den tegen een goed georganiseerde opbouw en snelle uitvallen vanuit een versterkte verdediging. En n'et alleen met het oog op de eindronde, want buren als Uruguay en Argen tinië hebben deze spelmethode al overgenomen. In Mexico zal moeten blijken of de Brazilianen hun lesje geleerd hebben. Dat ze bijzonder voorzichtig te werk gegaan zijn bij het uitzoeken vatn hun tegenstanders, blijkt ui het feit dat ze tijdens hun Europese trip slechts ploegen zullen ontmoeten die de kwartfinales van de Europese competitie voor landenteams niet ge haald hebben. De Brazilianen zullen aan de straks verzameld uitslagen dan ook weinig waarde hechten. Het is meer een training voor jonge, onervaren spe lers, ofschoon er natuurlijk ook wel aandacht besteed zal worden aan het uitproberen van enkele nieuwe syste men. Het sterk verjongde basisteam, dat kort voor het vertrek naar Europa in Sao Paulo tweemaal een overwinning (20 en 40) behaalde op Uruguay en waarbij Djalma Santos (39) zijn 99e interland speelde, ziet er als volgt uit: Claudio, Dj. Santos, Jurandir, Joel, Sadi, Piazza, Rivelioni, Borgas, Tostae, Cesar en Edu. We ontdekken hierin slechts twee spelers van de eindronde 1966, na melijk Djalma Santos en de 28-jarige verdediger Jurandir. Opvallend is overigens ook de afwezigheid van Pele, die voor deze trip niet door Santos F.C. dat zelf enkele wed strijden in Europa moet spelen werd afgestaan. Daardoor kon men meemaken dat Pele op 16 juni niet meespeelde te gen West-Duitsland, maar enkele da gen later wel in het veld kwam bij de ontmoeting Saarbrücken - San tos FC, Kijken we nog even terug naar de eindronde van de wereldbeker 1966 dan is het zo goed als zeker dat dit voor spelers als Pele (28), Gylmar (38), Djalma Santos (39), Lima (26), Garrincha (35) en verschillende an deren de laatste wereldkampioen schappen waren. Slechts drie spelers wisten zich te handhaven, namelijk linksback Ril- do (26), doelman Manga (31) en de voorhoedespeler Tostao, ai zal zelfs dit drietal nog moet vechten voor een plaats in de definitieve ploeg. Bekijken we de nieuwe aanwinsten dan zien we naast de reeds genoem de Roberto en Cesar, een zekere Carlos Roberto, pas 22 jaar oud. Ei genlijk behoorde hij in 1966 al tot de Braziliaanse keuze, maar wegens ge brek aan ervaring durfde men hem toen nog niet op te stellen. Een andere speler die tijdens de Europese trip zijn faam zal moeten waar maken, is Paulo Borges, ont dekt door de club Bangu uit Rio en kortgeleden overgegaan voor een bedrag van 1.150.000 gulden naar Co rinthians (Sao Paulo), dat er nog twee spelers bij moest geven.... Ofsciioon er minder talent aanwe zig Is dan vroeger het geval was, hebben de Brazilianen toch nog vol doende spelers om een keus uit te doen. En mocht u soms aan de nieu we sterren twijfelen, een kijkje in de Braziliaanse sportbladen zal tl misschien van gedachten doen veran deren, want reeds nu wordt geschre ven: Brazil, tre-campeo, Brazilië, drie keer wereldkampioen.... LONDEN (ANP) Tom Okker heeft in het toernooi om de open tenniskampioenschappen van Lon den, het laatste grote toernooi op gras voor Wimbledon, op Queen's een eclatante overwinning behaald op de Amerikaanse luitenant Arthur Ashe. In de tweede ronde van het enkel spel schakelde de Nederlandse kam pioen de Amerikaan met 16 63 64 uit. Ook de Australiër Bill Bow rey zorgde voor een verrassing door met 64 63 over de Amerikaan Cliff Richey te zegevieren. De voornaamste uitslagen uit de tweede ronde waren verder: Lew Hoad (Austr.)-Sergei Likhachev (Rusl.) 64 86; Roy Emerson (Austr.)-Herb Fitzgibbon (VS) 75 6—4; Holmberg (VS)-Pierre Barthes (Fr.) 64 63: Gerald Battrick (GB)-Frew McMillan (Z.-Afr.) 4—6, 6—3 6—4. (Van onze sportredactie) VENLO Zondag a.s. zullen RCH en VVV op een terrein van HVC in Amersfoort een beslissingswedstrijd spelen om een plaats in de eerste divisie. Dit gebeurt met instemming van de K.N.V.B. Naar wij uit be trouwbare bron vernemen bestaat er een streven bij de K.N.V.B. om tot drie keer 18 clubs te komen. Als Sittardia fuseert met Fortuna '54 zou de winnaar van de wedstrijd RCH-VW (beide clubs eindigden ge lijk met 23 punten) in de eerste di visie kunnen blijven. Sectievoorzitter van het betaald voetbal, Jos Coler, heeft zich echter voor drie keer 16 clubs uitgesproken. De wedstrijd RCH-VVV gaat niet door als tijdens de vergadering van zaterdagmiddag te Zeist mocht blijken dat men vast houdt aan drie keer 16 clubs. AUTOSPORT Stirling Moss zal op.j 20 augustus zijn rentree maken in de autosport. De Engelse coureur, die na een ernstig ongelijk in 1962 de rensport vaarwel zei, zal dan namelijk aan het stuur van Lancia Fulvia deelnemen aan de marathon op de weg, die op de Duitse Nür- burgring wordt gehouden. Zijn landgenoot Innes Ireland en de Italiaan Claude Maglioli zullen als co-equipiers fungeren. (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT. „Al voor het vertrek had ik het me voorgenomen. Ik moest en zou winnen hier in Os- sendrecht". Frits Hoogerheide, in eigen woonplaats favoriet voor de zege, maar zwaar belaagd door een sterke concurrentie, was na afloop van de Ronde van Ossendrecht een bijzonder tevreden renner. Tweemaal had hij het avontuur van een solo aangedurfd. In de beginfase van deze interessante kermiskoers was zijn sprong niet ver genoeg geweest. Zes ronden voor het einde probeerde Hoogerheide het nog eens. Zijn de marrage was fel, hoewel hij in de kopgroep bijzonder veel werk had verricht. Niemand kon de Ossendrech- tenaar nu volgen. Met 25 seconden voorsprong kwam hij zegevierend over de finish. De overwinning was een verdiende beloning voor het sterke rijden van Hoogerheid, die al na amper 3 ron den de ruimte koos. Met in zijn wiel Tini van Hasselt bouwde hij aan een flinke voorsprong, die voor Leo Em bregts te overbruggen bleek. Na een feslaagde vlucht voegde de renner uit tampersgat zich bij Van Hasselt en Hoogerheide. Dit trio heeft het lange tijd uitgehouden. Leen Poortvliet, Kees Koeken, Tonnie Barten, Karei Willemse en Rudo Liebrechts for ceerden uiteindelijk de samensmel ting, maar dat was tegen de bedoelin gen van Hoogerheide die alleen door ging, nadat Van Hasselt en Embregts zich hadden laten terugvallen. Frits Hoogerheide begreep dat de afstand nog te groot was om alleen door te gaan. Na verloop van tijd liet ook hij zich terugvallen en bekeek vanuit de grote groep de schermut selingen vooraan, die zich voorname lijk beperkten tot de premiesprints. Pas toen ploeggenoot Karei Frijters na 32 ronden een demarrage plaatste, voélde Hoogerheid er iets voor om zich (samen met Van Zandbeek, Broeren en Diepenveen) in diens spoor vast te bijten. Uit het peloton kwam nauwelijks enige reactie, om dat men de kwaliteit van deze kop groep niet hoog genoeg achtte om succes te hebben. Harrie Jansen, Poortvliet en Koe ken hadden zich echter in Frits Hoo gerheide vergist. Voortdurend aan de kop van het groepje sleurend (daarbij goed geholpen door Frijters), ver grootte hij de afstand met het peloton gestadig. Met nog 25 kilometer voor de boeg bedroeg de voorsprong 45 se conden. Bram Breur was inmiddels de vluchtersgroep komen versterken, maar dat belette Hoogerheid niet zes ronden voor het einde een nieuwe po ging te ondernemen. En dit keer slaagde hij, hoe Breur hem ook pro beerde te bereiken. Onder aanvoering van Harrie Jansen en Leo Bogers kwam het peloton nog vrij dicht bij de andere vier vluchters, voor wie de finish juist op tijd kwam. Onbedreigd gaat Frits Hoogerheide in zijn eigen woonplaats als eerste door de finish na een bijzonder sterk gereden race. Amateurs. 1 Hoogerheide, Ossen drecht, 100 km in 2.24.57; 2 op 25 se conden Breur, Nieuwe-Tonge 3 op 35 seconden Frijters, Zegge, 4 Diepen veen, Bilthoven, 5 Broeren, It. Mi- chiels-Gestel 6 Van Zandbeek, Vught, 7 op 40 seconden: Jansen, Westzaan, 8 Blom, Haarlem, 9 Barten, Klundert. 10 R. Liebrechts, Vlaarddngen, 11 Schmidt, Rotterdam, 12 Buis, Zwa nenburg, 13 Solaro, Den Bosch, 14 Van Katwijk, Oploo, 15 Moorhoff, Hank, 16 Cornelissen, Nijmegen, 17 Embregts, Stampersgat, 18 Koning, Sprundel, 19 Krom, Haarlem, 20 Ku- zee, Kapelle. Nieuwelingen: 1 Dekkers, Gutteco- ven, 55 km in 1.22.20, 2 Kessels, Lies hout, 3 Bakker, Haarlem, 4 Van de Meulen, Aalsmeer, 5 Jurriaans, Am sterdam, 6 Van de Heyden, Putters- hoek, 7 Neeskens, Haarlem, 8 Remijn, Kwadendamme, 9 Van de Leist, Rot terdam, 10 Jansen, Haarlem, 11 Ko ken, Grevenbicht, 12 P. Remijn, Goes, 13 Cooreman, Breda, 14 Smeekens, Gilze, 15 Pijnenburg, Helvoirt. Aspiranten: 1 Van de Bragt, Lage Zwaluwe, 2 Dohmen, Born, 3 St. Ni- colaas, 's-Gravendeel, 4 Hellemons, Halsteren, 5 Meylemons, Ossendrecht, 6 Stiggelbout, Wierden, 7 Voesenek, Prinsenbeek, 8 Faas, Terneuzen, 9 Luysterburg, Nw. Vossemeer, 10 Van de Adel, Papendrecht. VOLLEYBAL De Hongaarse vol- leybalploeg (heren) zal van 24 augustus tot 2 september een be zoek aan Nederland brengen. De officiële interland zal in Geldrop worden gespeeld. De andere ont moetingen staan nog niet vast. Van onze sportredacteur) RIJSBERGEN In het druk ke wielerleven van Cees Haast is er tijd gekomen om te pauzeren. Het zal overigens arbeidzame rust worden want Cees Haast „doet" ten tijde van de Tour de France, waarin hij niet ver trekt, criterium-werk. Vanuit zijn riante bungalow in Rijs- bergen. opgetrokken naast het ouderlijk huis, vertrekt hij dan zo heeft hij zich voorgenomen met bepaalde regelmaat naar Belgische en Nederlandse ker- miskoersep. Zijn gedachten zul len dan waarschijnlijk meer bij de collega's in de Franse ronde dan bij het getol rond de kerk torens zijn. Cees Haast, gisteren na een zwerftocht van bijna drie maan den weer in Rijsbergen: „Ik denk dat ik pijn zal voelen als de Tour draait. Zolang als ik beroépsren- ner ben was ik erbij. Nu niet. De KNWU zegt dat ik niet in de ploeg gekozen kon worden om dat mijn voorprogramma met de ronden van Spanje en Italië te zwaar was. Daar heeft de bond gelijk in, maar er is niemand van de KNWU tijdig bij mij gekomen om overleg te plegen. Toen ik uit de ronde van Spanje kwam was er ineens een selectie-groep. Mijn naam stond niet op het lijstje. Wanneer de KNWU toen tegen me gezegd had dat ik de Tour kon rijden was ik niet naar de Ronde van Italië gegaan. Tja, en nu kwam Jan Janssen in de Ronde van Luxemburg aan me vragen of ik geen zin had toch te starten. „Cees", zei hij, „je fietst geweldig. We zouden je goed kunnen gebruiken in de ploeg." Kijk, maar daar is het nu te laat voor, dat heb ik Jan ook verteld. Twee grote ronden voor de Tour is te veel. De bond had maar eerder moeten komen praten". Voor Cees Haast zou de Ronde van Frankrijk overigens van weinig invloed meer kunnen zijn op het succes in dit seizoen, want dat is veilig gesteld. Kees Pelle- naars, die Cees Haast na de finish van de Luxemburgse ronde ging halen en bij die gelegenheid met ploegleider Raymond Louviot sprak: „Bij BIC is men geweldig over hem tevreden. Hij heeft zich wonderlijk goed aangepast in de voor hem vreemde buitenlandse wereld. Of dat zou gebeuren was eigenlijk de grootste vraag toen ik Haast bij BIC onderbracht. Toen ik bij de ontbinding van mijn ploeg de beste renners een plaats kon geven in een buiten landse ploeg, was ik voor Haast het meest bang. Nu blijkt dat hij pr zichhet, "best van allemaal doorheen heeft gewerkt". Cees Haast: „Toen ik de eerste keer alleen naar Parijs moest kon ik wel janken. Ik dacht: nou jon gen, daar gaat je vertrouwde om geving. Maar daar was ik gauw overheen. Ik heb die gedachte gewoon van me afgezet en nu is het net of ik nooit anders dan in een buitenlandse ploeg heb ge zeten. Het bevalt me prima. Och je zou misschien kunnen 'zeggen bij Pel ioas je een van de kop mannen, nu werk je als knecht, maar dat doet me echt niks. Natuurlijk is het leuker om voluit je eigen kans tc rijden (wanneer ik in Italië niet voor Jimenez had moeten fietsen was ik zeker bij de eerste tien geko menmaar ik ga van huis om geld te verdienen. Bovendien heeft een grote vedette een grote knecht nodig. Als ik dat kan zijn ben ik tevreden. Ik heb het goed zo. Jan Janssen en ik zijn de eni ge Nederlanders die volop werk hebben in het buitenland. Daar gaat het toch maar om. Of niet soms Cees Haast heeft de toezegging dat hij alle najaarsklassiekers kan rijden. Voorlopig mikt hij echter op een grote uitslag in eigen land. „Ik ga me speciaal voorbereiden op het kampioen schap van Nederland. Een week tevoren vertrek ik naar een berg achtige omgeving. Ik ben nu at tweemaal tweede geworden, ik wil eindelijk wel eens eerste zijn". BELLINZONA (ANP) De Zwit ser Rol Maurer heeft de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland ge wonnen. De winnaar legde de 191 ki lometer tussen Siders en Bellinzona af in 5 uur, 37 minuten en 32 secon den. De Belg Herman van Springel BAGDAD (ANP) In de tweede ronde van het internationale militai re voetbalkampioenschap, dat in Bagdad wordt gehouden, heeft Ne derland een 10 overwinning op Zuid-Korea behaald. Het enige doel punt viel, volgens radio Bagdad, in de 29e minuut. en de Spanjaard Jose Perez-Frances legden respectievelijk beslag op de tweede en derde plaats met enige se conden achterstand op Maurer. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Maurer (Zwits.) 5.37.32; Van Springel (Belg.) 7.37.34; 3. rez-Frances (Sp.) 7.37.36; 4. brechts (Belg.) 5.37.38; 5. Pintens (Belg.) 5.37.40; 27. Post (Ned.) 5.47.48 50. Steevens (Ned.) 5.59.05; 59. Ot- tenbros (Ned.) z.t.; 65. Zilverberg (Ned.) 6.04.44. Het algemeen klassement luidt: 1. Louis Pfenninger (Zwits.) 24.52.20; 2. Van Springel (Belg.) op 58 sec.; 3. San Miguel (Sp.) op 1.24; 4. Perez- Frances (Sp.) op 1.26; 5. Gonzales (Sp.) op 1.40; 6. Girard (Zwits.) op 1.45; 16. Wagtmans (Ned.) op 3.17; 21. Post (Ned.) op 11.38; 38. Steevens (Ned.) op 22.55; 41. Ottenbros (Ned.) op 24.12; 57. Zilverberg (Ned.) 29.51. 2. Pe- Hou- op (ADVERTENTIE) KIJK A.S. VRIJDAG IN UW NIEUWE RADIO/TV BLAD

de Stem | 1968 | | pagina 15