N.V. _T (Z.VU Radio concerten uit Zeeuwse kerken Zeeland zien en SOCIAAL-CULTUREEL ASPECT AAN Z.L.M.-TENTOONST ELLING Tienduizend vierkante met en praal uit Zeeland Door hef oude heen groeit het nieuwe lelijke .LING ZIE ZEELAND OP WEG NAAR Z.L.M.-SHOW 125 l«»r ZLM 125 jaar ZIM plateaus 0NDER het motto „Boer en hoj!n'lschap in de schilderkunst" gewassen Want daarvan Dit risico reft tot nog toe |nnen hagelen? gaan. loet. Het risico ook voor financiële is wordt igrijke zaken, hn drietal lerlingen samen ZEVENBERGEN 125 iaar ZLM succesvolle zelfrijdende ble et grote bunker. y.m.v. hydromotoren aange- Jstatische aandrijving, nadors- Itails. teem bestaande uit kopper, .eurs, boxenvullers en stort te en boxenvullers 1500 kg/ land. Iseren met \ASTEN /ORKEN )LADERS „MOZA" UAARDERS - VERKRUIMELAARS ULELLOGRAMMEN - IOFFELS - vernieuwde LOOFBESCHERMERS jschud rollen) ELS TANDEN Telefoon 01147—361 AARDENBURG St.-Baaf ZOUTELANDE Ned. herv. kerk THOLEN Ned. herv. kerk (Van een onzer verslaggevers) J\[adat bezoekers uit binnen- en buitenland Zeeland - op de jubileumexpositie - hebben gezien, zullen zij Zeeland nogeens kunnen horen. In het begin van deze maand heeft de NCRV namelijk opnamen gemaakt van kerkconcerten in vijf kerken in Zeeland, onder algemene leiding van Marinus Voorberg, leider van het NCRV- vocaal-ensembie, dat aan drie van de vijf concerten medewerkt. De uitzendingen vinden in de loop van juli plaats, telkens op de zondagavond. Bij de voorbereiding van de Ook het oude ambacht herleeft op de Z.L.M.-tentoonstellfcig. Er zijn demonstraties mandenvlechten cyclus werd al vastgesteld dat Zeeland een schat aan spinnen, tingieten, koperslaan, houtsnijden en natuurlijk: kantklossen, waarvan hier een fraaie spe- prachtig klinkende kerkorgels bezit. Maken deze „ko- cimen. ninklijke instrumenten" de concerten al tot iets bij zonders, de cyclus zal ook in ander opzicht Zeeland doen „klinken". Jn het programma zijn - waar dit mogelijk was - werken van Zeeuwse of aan Zeeland verwante componisten opgenomen. Tot de uitvoerende kunstenaars behoort de onlangs met de Zeeuwse cultuurprijs onderscheiden componist en organist Daan Manneke. De opnamen beginnen op 10 juni in de Grote Kerk te Tholen. Daarna komen: de Nederlands hervormde kerk te Kapelle, de St. Baafskerk te Aardenburg, de Ne derlands hervormde kerk te Brouwershaven en de Ne derlands hervormde kerk te Zoutelande. Het repertoire is afgestemd op de bestaansperiode van de jubilerende Landbouwmaatschappij en omvat in het algemeen dus de periode 1850-heden. KAPELLE Ned. herv. kerk (Van een onzer verslaggeefsters) Om de jubileum-tentoonstel ling van de Z.L.M. in de Wilhelminapolder voor een ieder zo aantrekkelijk mogelijk te maken biedt ze meer dan al of niet technische toestanden op land- en tuinbouwgebied. Van daar dat de expositie ook een so ciaal-cultureel aspect heeft. ku:>m aandacht wordt geschon ken aan oude Zeeuwse ambach- 'on' Uitgenodigd zijn een raan- denvlechter, pottenbakker, tin- s'eter en koperslager, een spin ner en kantklossende dames. Zi' zl,l'en belangstellenden een 8n ander laten zien over hun vaak specialistisch en ingewik keld werk. Ook de pracht en praal van het oerenvolk wordt te kijk gelegd, at gebeurt op een tentoonstel- mg van Zeeuwse sieraden. Cte Belg,SChe en 3 Neder- schilders eer expositie. GustPnSantren Z'in de Vlaming Riemslag" Jit "n ^erbergen' C" Sakker Hiervhet en Jits Werken te h u- Bilt' Verder zÜb den Tem 'ken van de overle- ttan. eU2ense schilder Huine- ^chelen'enkn ln 1924 in gebor,n. Hij bezocht academies in Mechelen en Brus sel en studeerde aan het Hoger Instituut voor Schone Kunsten in Antwerpen. De schilder, die vele malen werd onderscheiden, is nu leraar aan de Koninklijke Acade mie in zijn geboorteplaats. De 47-jarige Riemslag vertrok een paar jaar geleden uit het Noordbrabantse dorp Dongen naar de Braakman, waar hij zich als jachtopziener vestigde. Zijn voor liefde voor alles wat leeft en bloeit in bos en veld is in zijn schilderijen terug te vinden. Hij wordt omschreven als een natuurtalent en scherp waarne mer. Les kreeg hij jarenlang van schilders die in de omgeving van Dongen kwamen werken. Jits Bakker is de ontwerper van de donkerblauw, zwarte affiche, dié de mensen wijct op het 125-ja- rig jubileum van de ZLM. Deze vijftiger genoot zijn opleiding aan de school voor grafische vakken in Utrecht en aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arn hem. Vanaf 1962 is hij als gra fisch ontwerper en illustrator in dienst van de Grontmij in De Bilt. ^ELFS DF filatelisten komen aan bod op de ZLM-tentoonstel ling. Drie Zeeuwse postzegelver zamelaars tonen bezittingen, die reeds verschillende malen zijn bekroond. Zo heeft de heer B. C. van Tienhoven uit Goes 2 kaders oude poststukken en afstempelingen van Zeeuwse gemeenten op oude zegels ingezonden. De poststukken zijn ,an voor 1850 toen er nog geen postzegels bestonden. De heer K. Otte uit Middelburg laat een 6-tal kaders, kaarten, ze gels en afstempelingen zien, die betrekking hebben op Zeeuwse gemeentewapens, stads- en dorps gezichten en tal van historische onderwerpen. Tenslotte liggen er van de heer C. J. Bal uit Wilhelminadorp 32 kaders met zegels ten toon. Het zijn zegels met afbeeldingen van paarden, rundvee, schapen, kip pen, varkens, ploegen en trek kers. Tijdens de tentoonstellingsda- gen (20, 21 en 22 juni) zullen her inneringsenveloppen te koop zijn, die gebaseerd zijn op 't 125-jarige bestaan van de ZLM en de Zee- landbrug. Tenslotte Is er ook een plaatsje ingeruimd voor archeologische vondsten in de provincie. Deze vondsten geven wat meer duide lijkheid over de landbouw van voor 1843. ^700R DEZE aparte tentoonstel lingsafdelingen is een over dekte ruimte van ongeveer 10.000 vierkante meter ingericht. Drie dagen kan men op het tentoon stellingsterrein terecht, 's Mor gens om half 9 gaan de poorten (of hekken, of wat het dan ook zijn mogen) open. 's Avonds om 6 uur zal iedereen worden verzocht het veld te ruimen! De vereniging, die aan het Z.L.M.- evenement een muzikale bijdrage le vert, is „Na Lang Streven" uit Klaasuxxal. De groep telt ongeveer 85 medewerkers, zoals majorettes, tam boers, pijpers en een jeugd- en se niorfanfare. Het korps werd in 1914 opgericht. In 1952 bereikte het de vaandelafde ling. De vereniging was o.a. te horen en te zien op de Expo in Brussel en het Hollandfestival in Kerkrade. Verder maakte het korps een reis naar Denemarken en verzorgde het enkele radioconcerten. (Van een onzer verslaggeefsters) (~)OK de Plattelands Jongeren Ge meenschap Zeeland heeft er een steentje toe bijgedragen om het feest van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij zo gevarieerd mogelijk te maken. De jongeren hebben voor zaterdag 22 juni een grote sterrit georgani seerd. De bedoeling daarvan is de gezinnen, die een bezoek aan de ten toonstelling in Wilhelminadorp wil len brengen, onderweg op een spor tieve manier kennis te laten maken met de provincie. Startplaatsen voor deze „Zie Zee land"-rit liggen in: Dronten (voor IJsselmeerpolder en omgeving), Westmaas (Hollanden en Utrecht), 's-Hertogenbosch Zuid-Nederland), Belgisch Vlaanderen en verschillen de punten in Zeeland. De rit gaat langs een twintigtal plaatsen die Zeeland doen uitkomen als agrarisch-, recreatie- en indus trieland. Het eindpunt van de tocht ligt op het tentoonstellingsterrein in de Wilhelminapolder. Daar wachten de deelnemers, die gratis aan de rit kunnen meedoen, waardevolle prijzen. Bovendien wordt hen op de controleplaatsen een (gra tis) vaak typisch Zeeuwse attentie aangeboden. Maak van uw voorgenomen bezoek aan de land- en tuinbouwtentoon stelling in de Wilhelminapolder ge rust een gezinsuitstapje. Niet alleen de heer des huizes, maar ook moeder-de-vrouw zal er aan haar trekken komen. En over de kinderen hoeft niemand in te zitten. Zijn ze te klein om mée het tentoon stellingsterrein te „doorkruisen", dan brengt u ze veilig onder in de kin dercrèche. Er is een soort van kinderboerderij geschapen waar, behalve het bees tenspul ook een aantal kleuterkwe kelingen rondloopt. Geen kans dus dat de kinderen niet zullen worden bezig gehouden. Eén van de luchtige programma onderdelen voor de laatste tentoon stellingsdag is het optreden van de carrouselgroep van de Belgische rijkswacht. Deze groep bestaat uit 40 ruiters, die in de grote ring op het werktuigenterrein demonstraties zul len geven. Wie goed thuis is in de geschiede nis zal weten dat de rijkswacht in België werd geïnstalleerd door de troepen van de Franse revolutie. Dit ter vervanging van de oude com- pagniën Drossaards der Belgische Vorstendommen. Haar bestaan werd definitief bekrachtigd in 1831. In weerwil van aanpassingen betreffen de organisatie en uitrusting is de rijkswacht erin geslaagd het oor spronkelijk karakter van militair or ganisme met een bijna uitsluitend burgerlijke bestemming te bewaren. (Van een onzer redacteuren) ^^ls je in het Zeeland van vandaag nog een eiland wilt vinden, dan moet je naar het Veerse Meer. Daar be staan ze nog. Ze zijn door de mensen aangelegd Verder is er van het oude Zeeland niet veel meer te vinden. Door het oude heen groeit het nieuwe. Over niet al te lange tijd zal zelfs de vis vangst die eeuwenlang karak teristiek voor deze provincie was verdwenen zijn. Zou je, wat de landbouw betreft, het oude in on geschonden staat willen handha ven, dan zou je de boeren in een reservaat moeten plaatsen, zoals in Amerika met de Indianen is ge beurd J—Jet lijkt alsof hier iemand aan het woord is, die vervuld van nostalgie naar een voorbij tijdperk, met schrik de nieuwe tijd ziet baanbreken. Hij heeft er (misschien) wel de leeftijd naar, maar beslist niet het temperament. Het is ir. J. D. Drost, lid van de centrale cultuur technische commissie, plaatsver vangend voorzitter van de stich ting Beheer Landbouwgronden tot de belangrijkste vertegenwoordi ger van het agrarische bedrijfsle ven behoort. Hij is bijna 65 jaar en staat volop in een revolutionaire ontwik keling op landbouwgebied: die van de ruilverkavelingen. „Het oude Zeeland verdwijnt snel", zegt hij. Maar zijn stem klinkt niet weemoe dig. „Want", zo laat hij volgen: „Wat geen functie meer heeft, is gedoemd af te sterven. Je kunt pro beren het bestaan van iets dat niet functioneel meer is te rekken en je kunt het zelfs voorgoed behouden door het met steun van de over heid te beschermen en te conser veren, maar een eigen leven lei den nee, dat kan het dan niet meer. £)e ruilverkavelingen kun je ver gelijken met een ingrijpende verbouwing in een oud huis, waar in het intiem en gezellig was, maar waarin de gezinnen niet meer gezond en naar de eisen van de tijd kunnen leven d.w.z. dat door de ondernemer een inkomen door hard werken verkregen kan worden met andere vergelijkbare beroepen. De verbouwing vergt een massa geld je hebt er een geweldige rommel van en heel dik wijls ontstaan er conflicten tussen de timmerlui, de aannemer en de toekomstige bewoners. Maar dan is het huis klaar. Er begint een nieuw soort leven, waarin heimwee naar het oude misschien nog even aanwezig is, maar dat toch een eigen waarde en een speciale weel de heeft. En soms betreuren de bewoners dat zij de verbouwing niet nóg grondiger hebben laten aanpakken. Maar ingrijpende verbouwing of niet het huis zal nooit meer in zijn oude staat bestaan. Zo gaat het ook met ruilverkave lingen. Zij veranderen het land van de boer, zoals het eeuwen was, grondig. Er gaan geweldige inves teringen in zitten en ook de conflic ten blijven niet uit. Het is een nu eenmaal een operatie die een ge hele landstreek als het ware om woelt. Maar het is niet zoiets als oor logsgeweld, dat over een land streek trekt. Bij elke ruilverkave ling zijn er twee dingen die voor op staan: het belang van de be trokkenen en het belang van het totale landschap. De bewering dat de ruilverkavelingen een soort ruimtelijke tyrannie zijn en dat zij landschapsbedervend werken is dan ok volkomen onjuist. Wei nig sociale en economische ope raties worden zó zorgvuldig voor bereid, met zóveel begrip voor de democratische rechten van de betrokkenen, als juist de ruilver kavelingen. Dat neemt niet weg dat er ook fouten worden gemaakt. Waar gebeurt dat niet? Maar het zijn nooit fouten van principiële aard. Wat voor de mensen geldt, geldt ook voor het landschap. Natuurlijk herschept een ruilverkaveling een landstreek in zijn totaliteit, maar dat gebeurt niet met het voorbijzien van speciale facetten die het land schap eigen zijn. In de ruilverkavelingswet staat, dat 5 procent van de totale opper vlakte in een ruilverkavelingsplan, voor algemene doeleinden moet worden bestemd. Dat is nogal wat! Dehalve de belangen van de rechthebbenden in een ruilver- kavelingsgebied, zijn er de algeme ne sociale belangen, zoals die van de recreatie. Ik denk weieens: wat zou er voor een strandleven op Walcheren zijn, als er niet in het kader van de herverkaveling na de oorlog, behoorlijke wegen waren aangelegd? Ik wil graag toe geven dat de kronkelwegge tjes waarover ik voor de oorlog met mijn motorfiets tufte, roman tisch en karakteristiek waren. Maar wat mooi is, dat is nog niet altijd gerieflijk en prettig om te be zitten of te gebruiken. Voor de boer geldt dat in sterke mate. Zeeland is „verkavelings- minded" en geen wonder! De nieuwe landbouwtechnieken, de hoge arbeidskosten eisen eenvou dig, dat er ruimtelijke maatrege len worden doorgevoerd, die de boer alléén nooit tot stand zou kun nen brengen. Voor de oorlog zou het woord „ruilverkaveling" mis schien wel tot een bepaalde tegen actie hebben geleid. Nu hebben we ook landelijk al langere tijd urgentieschema's moeten opstel len. Er worden meer ruilverka velingen aangevraagd, dan wij kun nen uitvoeren! V/oor de komende 25 jaar zal Zeeland nog heel wat beleven! De provincie trekt industrieën aan van een soort dat zich niet laat wegmoffelen en dat het nogal eens op de reukorganen van de mens heeft voorzien. Kijk maar naar de kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen. De industrie zal het landschappe lijk beeld sterk aan kenmerken. Is dat een ramp? Het zou een ramp kunnen zijn, ge zien uit een oogpunt van volksge zondheid, als de hele provincie een congromeraat van fabrieken werd. Naar mijn mening zou een groot deel van midden-Zeeland voor de vestiging van grote z.g. vuile in dustrieën behoed moeten worden. Daar zou men slechts kleinere fa brieken moeten toelaten. Maar wat de rest betreft? Ach, ook hier schept de toe komst zichzelf, dwars door de tra ditie heen. Toen de eerste molens in het Zeeuwse landschap versche nen; oerlelijke dingen met hun zwiepende wieken, zullen er ook wel kreten van verontrusting zijn opgegaan. De eerste spoortrein en de eerste motorschepen brachten de mensen in paniek. En nu is het al zo, dat wij ze zorgvuldig restau reren of in een museum zetten om ze voor het nageslacht te behou den IR. 3. D. DORST ...niet in reservaat...

de Stem | 1968 | | pagina 13