Landbouwonderwijs leidt boeren op voor 21e eeuw Dagverpleging voor chronisch zieken Fruit-trio voor corso te Goes IMPOSANTE REDE VAN IR. J. PRINS In gesprek met Grote plannen in Zeeland Afvloeien uit landbouw in EEG te laag Inzet jubileum ZLM E. Hupkes-Damme )ienst Antwerpen- larwich verplaatst wat en waar? VANDAAG MORGEN Meei nieuws uit stad en streek op pag. 3-5 yt MINISTER LARDINOIS IN FEESTREDE BIJ125-JARIG JUBILEUM ZLM: Verwachtingen Ook clit seizoen fruitexport in meermalig fust Voorlichting Waardering Samenspel Overleg over vervoer van gevaarlijke stoffen Ups en downs Produktiviteit Taptoe door marinierskapel BRUSSEL (ANP) De „na. ■heepvaartdienst van Antwerpen n- arwich is opgeheven en vervanten nor een containerdienst tussen 2.. rugge en Harwich. In verband hiermede zijn h, iensten van de Britse spoorwees i Antwerpen opgeheven. In rugge zal ook een roll-of dien.t 'orden ingesteld. DDELBURG Miniatuur Walcheren, Molenwater' üeopend van 9 tot 18 uur. teeuws Museum 10-12.30 en 14-17 uw Expositie Liesbeth Binkhorst en Piet» ie Bodt. Hjksarchief 9.30-12 en 13.30-17,30 uw Expositie Spoorwegen in Zeeland Vieuwe Kerk 20 uur Orgelconcert Man. :ice Tirenne )ES Landbouwcentrum Westsingei 10-12 14-16 uur Spreekuren voorlichting huishouding en gezin (tel. O11OO-8440) OSTBURG Ledel 20 uur Dr. Zjivago, 14 j. [IIDDORPE A. de Block 15 uur Kermisschieting M. de Koek 15 uur Kermisschieting OEWACHT V. J. Thijs 14 uur Schieting voor bi- jaarden xtwerpf.n Rex: Een spion in de klem 18 jaar Odeon: De bruid droag zwart 18 jatr Ambassade: Benjamin 18 jaar Savoy: Het uur der lafaards 18 jaar Astra: Sergeant Rijker 14 jaar Capitole: Het rijk der Sullivans 14 jaar Aanvang 10. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uw Pathé 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur De apenplaneet 14 jaar Rubens 12, 14, 16.30. 19 en 21.30 uur Spartacus 18 jaar Astrid 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21,30 uur De jonge wilden 14 jaar Queliin 14, 16. 18, 20 en 22 uur iTwee huurlingen 18 jaar Metro 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur De dood kwam op tijd 14 jaar URNHOUT Kursaal: Ver achter het front 14 jaw Forum: De onoverwinnelijke Josie a.l. Palace: De man die niet goed wijs wai 18 jaar RUGGE Memlinc: Judith 18 jaar Zwart Huis: Wiegelied voor een ver. rnoorde 18 jaar Forum: De kleine bader a.l. Capitool: Twee biljetten voor Mexic» 18 jaar Scala: De ondergang der adelaar» 18 j. NIKLAAS Eden: Roger, de geschandvlekte 13 Century: De blonde van Peking 18 Palace: De burggraaf rekent af 18 J. Scala: Luvis liefde 18 jaar (ENT Capitole: Luke, de koude hand 18 jasi Majestic: Echtscheiding op z'n Ame rikaans 18 jaar Plaza: In de hitte van de nacht 18 Jew Select: De val naar de top 18 jaar Savoy: Haar 13e gril 18 jaar DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 JUNI 1968 SïIDDELBURG Rijksarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 Uttr Expositie Spoorwegen in Zeeland, Zeeuws Museum 10-12.30 en 14-17 VW Expositie Liesbeth Binkhorst en Pieter de Bodt. Miniatuur Walcheren, Molenwater; Geopend van 9 tot 18 uur. Abdij 21 uur Historisch spel en roa<' leiding »OES Stadhuis 19 urn- Raadsvergadering T. PHILIPSLAND Gemeentehuis 19.30 uur Raadsverg. ÏOSTBURG Ledel 20 uur I>r. Zjivago 14 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur Station 3 - Topsecret 14 Jaai VNTWERPEN Bioscopen Als onder vandaag. NKT 20.30 uur Een dag uit de dood van Joe TURNHOUT Bioscopen Als onder vandaag. JRUGGE BioscopenAls onder vandaag. IT. NIKLAAS BioscopenAls onder vandaag. *ENT Bioscopen; Als onder vandaag. NIET ZO VLUG... ^MEDEDINGEG DE WINNAAGS Z8M- MET A SECONDEN MONTGOMERV O'TlMMJNb EN NATHANIEL O'HABAj/L In de Grote Kerk te Goes vonden de diverse spre kers een groot en aan-- dachtigg ehoor. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland heeft een groot aantal plannen voor de toekomst. Dit blijkt uit de toespraak van een nieuwe voor zitter, de heer A. J. Kaland, tij dens een buitengewone algemene ledenvergadering, die werd ge houden ter gelegenheid van het afscheid van de heer A. Schipper. Hij legt na zeven jaar zijn func tie als voorzitter neer in verband met zijn drukke politieke leven. Een van de belangrijkste plannen is het oprichten van een dagverpleeg- afdeling bij „der Boede" in Koude- kerke. Al dit najaar hoopt de Stich ting met dit voor Zeeland en zelfs voor ons land unieke initiatief te starten. De dagverpleging is bedoeld voor de chronisch zieken, die nog thuis verblijven. Er vertoeven nog talrijke patiënten thuis, die ernstig worden bedreigd in hun validiteit tengevolge van aan doeningen van het bewegingsappa raat, zoals verlammingen, gewrichts aandoeningen en spierziekten. De verzorging en verpleging van deze patiënten stelt hoge eisen aan de familieleden. Een optimale behande ling ter verbetering van de hulpbe hoevendheid is thuis veelal niet mo gelijk, doordat de oefentherapie zeer tijdrovend is en afgewisseld dient te worden door frequente rustpauzen. De vervoersproblemen hoopt de stichting op te lossen door de aan schaf van een busje''mét een liftin- stallatie, waardoor de patiënten met rolstoel op eenvoudige wijze in- en uitgeladen kunnen worden. Men verwacht, dat door de ver pleging in de dagverpleegafdeling een permanente opname in een ver pleeginrichting uitgesteld of geheel voorkomen kan worden, tenzij an derzijds de ontslagmogelijkheid uit de verpleeginrichting vergroot wordt, omdat een intensieve nabe handeling in dagverpleging gewaar borgd is en de familie zich niet vol ledig belast ziet met de verdere ver pleging en verzorging. Bovendien zal „der Boede" belangrijk worden uitgebreid. Deze nieuwbouw zal het verpleeg- en rusthuis „ter Hoge" in Middel burg, waar nog zaalverpleging plaatsvindt, die niet meer aan de eisen van de tijd voldoet, moeten vervangen. Hiervoor zijn 100 bed den gepland. In Terneuzen hoopt de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen nog dit jaar te beginnen met de eerste bouwacti viteiten voor een verpleegtehuis met 160 bedden. Het tehuis voor gehandicapte kin deren „Vijvervreugd" in Middelburg hoopt men dit jaar in gebruik te ne men. In de eerste fase komen hier 180 bedden. Daarnaast komt er een accommodatie voor een 50-tal zwak zinnige kinderen. De inrichting „Iepenoord" te Oostkapelle voor geestelijk gehandi capte kinderen zal, als de accommo datie in Vijvervreugd klaar is, een andere bestemming krijgen. Ér is momenteel overleg gaande met de oudervereniging Philadelphia om Iepenoord een bestemming te ge ven als gezinsvervangend tehuis. Gebleken is dat hieraan in Zeeland een grote behoefte bestaat. Het ver pleegtehuis Ter Valcke in Goes hoopt men nog dit jaar een bijna volledige bestemming te geven. Een zekere aanpassing is echter nog no dig, aldus de voorzitter A. J. Ka- land. Ter Valcke zal waarschijnlijk nauw gaan samenwerken met het ziekenhuis Bergzicht. Om dit zie kenhuis te ontlasten, zodat er meer bedden beschikbaar komen, zullen oudere patiënten die verpleging of naverpleging behoeven, in Ter Valc ke worden opgenomen. (Van onze correspondent) GOES Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten dat ook in het komend seizoen de uitvoer van appelen en peren zal mogen plaatsvinden in meermalig fust. Vanaf 20 november 1967 bestaat de mogelijkheid dat er wordt geëxpor teerd in meermalige veilingkisten, nadat tevoren de bepaling gold dat de uitvoer enkel mocht plaatsvin den in nieuw en eenmalig fust. Dit werkte sterk kostenverho gend en vooral vanuit Zeeland is er toen steeds op aangedrongen om vrij stelling te krijgen van deze ver plichting, met name voor de zgn. „grensexport" naar België die voor Zeeland altijd belangrijk is. In verband met de sombere situa tie op "de exportmarkt voor fruit en de gang van zaken in het buiten land, besloot het Produktschap voor groenten en fruit voor de periode 20 november 1967 tot 1 juli 1968 vrij stelling te geven van de bepaling dat enkel in nieuw eenmalig fust mag worden geëxporteerd. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Een keur van sprekers heeft gistermiddag in de Grott Kerk te Goes het woord gevoerd bij gelegenheid van het 125-jarig jubileum van de Zéeuwse Landbouwmaatschappij. Allen kwamen met hartelijke gelukwensen, sommigen gingen diep in op de land bouwproblematiek van vandaag de dag, zoals die uitvoerig door de voorzitter van de Z.L.M., ir. J. Prins, was geschetst. Het meest doorwrochte werkstuk in de feesttoespraken was dat van de minister van Landbouw, ir. P. J. Lardinois, die in een breed opgezet betoog vrijwel alle hangende landbouwvraagstukken catalogiseerde en van voetnoten voorzag. Efet hoofdbestanddeel" van zijn rede, behelsde het vraagstuk van de landbouwstructuur. afzetmogelijkheden passend prijsni veau met behulp van subsidies in feite verhoogt, betekent dat het sti muleren van produkties die geen perspectief bieden". In verband met kritische opmer kingen die de Z.L.M.-voorzitter had gemaakt over de bekende rede van dr. Mansholt, waarin deze gewaagde van de noodzaak mammoetbedrijven te vormen, zei ir. Lardinois, dat men er niet. altijd bij stilstaat, dat met name het landbouwonderwijs de agrariër opleidt, die in de periode van 1980 tot 2015 ondernemer zal zijn. Het perspectief van de 21ste eeuw stelt zeer hoge eisen. Als men zich deze probeert voor te stellen tegen de achtergrond van het recente verleden, dan ziet men pas hoe wijd het verschiet is, aldus ir. Lardinois. Van de 16 miljoen werkers in de landbouw in de E.E.G.-landen in 1958 zijn er thans nog maar 11 miljoen over. „Als het vertrek zich in het huidige tempo voortzet, dan zal in 1980 nog slechts de helft van het laatst genoemde aantal werkers in de landbouw zijn overgebleven", al dus de minister- Hoewel dit voor de Nederlandse agrariërs wellicht niet zo zwaar zal gelden, mag toch ge zegd worden dat, over het geheel van de E E G- genomen, het tempo van afvloeien uit de landbouw nog ;te'itógiigtr; Dat maakt voor de landbouworga nisaties het probleem van beroeps- en opleidingskeuzevoorlichting uiter mate urgent. Verkeerde keuze kan nu in de toekomst verscherping van de Droblemen en persoonlijke teleur stellingen veroorzaken, zo meende hij. Betreft dit voornamelijk de jon geren, voor wie de keuze nog open is, ook in de tussengroep worden veel ondernemers tegenover de har de werkelijkheid geplaatst. Velen zullen de voor hen moeilijke stap naar omsholing moeten doen, en voor degenen die in hun vak blijven, zal bijscholing vereist kunnen zijn. Mi nister Lardinois waarschuwde tegen de misvatting, dat een structuurbe leid alle problemen zou vermogen op te lossen. In het kader van het markt- en prijsbeleid blijft de prijs een belangrijke oriënterende factor voor de produktie. „Als een bepaald prijsniveau gepaard blijft gaan met overschotten, dan mag men van het structuurbeleid niet alles verwach ten", zo zei hij. „Als men een bij de GOES a" een ,onzer verslaggeefsters) hR Aenemiek Nieuwenhuyzcn, (fruitfee in (rechts) iv!' Hus K°oIe (links) en Lenny Weststrate Schooi v»„, a»r, U'P ze dan, drie leerlingen van de Vak- van fruitfeo Sies' 'n Goes. die in september de rol zuilen en. „dames in het Zeeuwse fruitcorso Tijd vertolken. dit fniitM" 'n <le vakschool gehouden bijeenkomst Pniitfe. I10 V0®rSesteId. 2e woont i,, f."emiekis een 21-jarige uit Halsteren. Zeenwse. °P kamers. Dus toch een beetje een ktidamTis 'fo2.® en komt uit Goes. Eveneens enny, 18 Jaar en afkomstjg uit Hansweert. De drie meisjes zijn gekozen uit een stuk of zeven kandidaten. Eén van de taken van het trio zal zijn, mensen in tehuizen en instellingen letterlijk iets van het fruitfeest te laten proeven. De iruitweek begint zaterdag 14 september zoals gewoonlijk met een kindercorso. Het grote corso wordt zaterdag 21 september gehouden. De dag daarop is er nog gelegenheid de wagens, die in het corso meereden, te bekijken. Verwacht wordt dat minstens zoveel wagens vorig jaar, dat waren er tien 9, aan het grote corso zullen meedoen. Tegelijk met de fruitweek wordt in Goes ook de Antwerpen-week gehouden. Speciaal aan het adres van de ju bilerende Z.L.M. zei minister Lar dinois, dat zij altijd oog heeft gehad voor de totale maatschappij, in tyeer- wil van het geografische isolement waarin Zeeland lange tijd heeft ver keerd. Hij wenste de Zeeuwse land bouw toe, dat hfj haar plaats zal we ten te vinden in het grote samen spel, in een nieuw industrieel Zee land, en zou weten te behouden, wat er aan geestelijke waarden behou den dient te blijven. Aan het slot van zijn rede deed de minister mededeling van het feit, dat de heer W. Koster uit Axel, sinds 1945 lid van het hoofdbestuur van de Z.L-M-, is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau De minister speldde de heer Kos ter de versierselen op, waarna deze met enkele welgekozen woorden voor de hoge onderscheiding dankte- Tot de overige sprekers behoorde de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, die spe ciaal waardering uitdrukte voor het constructieve samenspel tussen Z.L.- M. en het provinciaal bestuur in het verleden en nu. Hij herinnerde in dit verband aan -.de aanvaarding- van het ontwerp-streekplan voor Midden- Zeeland door de Staten vorige, week vrijdag. „Het zal de landbouw deugd hebben gedaan, dat de wijziging die in het ontwerp-streekplan is aange bracht, juist een verruiming van de mogelijkheden voor het agrarisch bedrijfswezen inhoudt", aldus de commissaris van de koningin. In dank aanvaardcU hij het geschenk, dat de Z.L.M. op haar jubileumdag aan de provincie heeft aangeboden: een fraaie zonnewijzer, dié een waar dige plaats in het abdijcomplex zal krijgen. Nadat nog verschillende sperkers hun felicitatietoespraken hadden uit gesproken, werd het hoofdbestuur van de Z.L.M. met zijn gasten ont vangen door het gemeentebestuur van Goes ten stadhuize, waarna een diner volgde- BRUSSEL (ANP) Tussen Ne derland en België is overleg gaan de over de invoering op de Wester- schelde van een internationale rege ling op het vervoer van gevaarlijke stoffen- Het ministerscomité van Be nelux heeft dit geantwoord op een vraag die ir- Geuze als lid van het Benelux-parlement had gesteld naar aanleiding van een bericht, dat vo rig jaar augustus dicht bij Terneu zen uiterst explosief gas was over gepompt tussen twee gastanksche pen- In het officiële antwoord wordt ge zegd, dat gevallen als dit zich een enkele keer hebben voorgedaan, doch dat hierin situaties zijn begrepen waarin een schip dat aan de grond was gelopen, door het overladen van een deel van de lading weer tracht te vlot te komen- Bij overlading dient uiteraard de grootste mogelij ke voorzichtigheid in acht te wor den genomen, met het oog op de vei ligheid van de scheepvaart en de betrokken woon- en recreatiegebie den, aldus de verklaring. De ministers zeggen voorts van oordeel te zijn, dat ook het vervoer en overslag van gevaarlijke goede ren op de binnenwateren aan regels moeten worden onderworpen. De Nederlandse regering is voornemens op zeer korte termijn, ter uitvoering van de wet gevaarlijke stoffen, een regeling in te voeren. Deze regeling komt overeen met het ontwerp voor het „accord sur le thansport des merchandises dangereuses par voie navigable" (adn), dat te Genève in het kader van de economische commissie voor Europa der Verenig de Naties is opgesteld. Deze rege ling zal, evenals de eerder genoem de Nederlandse wet, van toepassing zijn op alle Nederlandse binnenwa teren, met inbegrip van de rivier monden. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Binnenkort zal de alge- mene vergadering van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij het voorstel krijgen voorgelegd om tot integratie met de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw over te gaan. Er is geen reden om aan te nemen, dat niet dit jaar nog de nieuwe maatschappij, samen met onze Brabantse vrienden, een feit zal zijn. Dit is dan ook waar schijnlijk het laatste jubileum als Zeeuwsche Landbouwmaatschappij en tevens een afscheid van een perio de". Dit verklaarde ir. J. Prins, voor zitter van de Zeeuwsche Landbouw maatschappij aan het slot van een im posante rede, waarmee de viering van het 125-jarig ZLM-jubileum officieel werd geopend. Uit heel Zeeland waren leden van de jubilerende maatschappij naar Goes gekomen, waar in de Grote Kerk de jubileum vergadering werd gehouden. De rede van ir. Prins stond in het teken van omzien naar het verleden en vooruitzien in de toekomst. Het was vooral een rea listische rede, getuige bijvoorbeeld een passage over de tuinbouwsector, voor welke het, naar de mening van de ZLM-voorzitter, „vijf over twaalf" is. „Als men een bestuurlijke eenheid wily-zo merkte hij, op, laat men zich dan vooral niet te veel in de tech nische problematiek verliezen: maar vanuit een blijvende, bestuurlijke eenheid deze zaken bespreken en regelen." Ir. Prins gewaagde van zijn blijd schap over het initiatief, dat een aan tal Zeeuwse veilingen heeft genomen, om tot samenwerking over te gaan. „Laten de leden de bestuurderen steunen en laten de bestuurderen zich in het gewone lid niet vergis sen," zei hij. „Verkijk ik mij, wan neer ik stel, dat dit gewone lid óók ziet dat er tussen de veilingen Rot terdam en Breda een positie moet worden verdedigd?" Hij herinnerde in dit verband aan de twijfel die in ZLM-kringen be staat over de ruimtelijke ontwikke ling, zoals deze de laatste tijd wordt opgevat en uitgevoerd. „Vat ik de gevoelens te dien aanzien samen," zei hij, „dan kan ik een verzuchting van 1821 herhalen: „Hetgeen onze voorspoed in de weg staat, wordt echter beschouwd als een zegen vooi het algemeen". „Indien Zeeland een nieuwe ont wikkeling te wachten staat, anders dan rond de laatste eeuwwisseling, toen een industrialisatie bleef ste ken dan gaat het ons om een vormgeving, die ernst maakt met het behoud van Zeelands vooraanstaande agrarische positie", aldus de ZLM- voorzitter. Hij wees erop, dat er tus sen de handel en de landbouw in vo rige eeuwen een duidelijke en zicht bare schakel lag. „Tussen de chemi sche bedrijven van nu en de land bouwsector is een afhankelijkheid aanwezig, die evenwel niet geogra fisch gebonden is. De schakel van een vqortdurend wederzijds belang en emotionele verbondenheid is bo vendien verdwenen", zo constateer de hij. Ir. Prins duidde globaal de pe riodes van welvaart en van terug gang aan, die de Zeeuwse landbouw in de 125-jarige historie van de ZLM hebben gekenmerkt. Het tijdvak 1820-1850 was een dieptepunt voor boer en tuinder, vooral door de gro te achterstand die men had ten op zichte van de land- en tuinbouw in de ons omringende landen. Na 1850 brak een periode van wel vaart aan, gevolgd door een grote crisis in 1878, die duurde tot 1895. Daarna volgde nieuwe bloei, die ln 1928-1939 uitmondde in een nieuwe economische crisis. Na 1945 brak de periode van her stel en vernieuwing aan, welke ln vrij korte tijd zou leiden tot het beeld van de moderne landbouw van nu een fabriek in de openlucht; een to tale reorganisatie van 'het land- en tuinbouwareaal door de verkavelings plannen en het opdoemen van een reeks nieuwe problemen. Eén daar van schetste ir. Prins: de vervanging van arbeid door kapitaal, dat een ka- pitaalvraagstuk heeft geschapen waar we nog niet uit zijn. Over de stijging van de arbeidspro- duktiviteit merkt ir. Prins op, dat deze gegeven de huidige techni sche en produktiemogelijkheden vastloopt. „Het is, als ik me niet ver gis, dicht bij een hoogtepunt", con stateerde hij. Het vraagstuk van de schaalver groting aanroerend, besprak ir. Prins de remedie van dr. Mansholt, „dien bar straffen dokter", wiens verkla ringen over de noodzaak mammoet- bedrijven te stichten, nogal wat on rust in de agrarische wereld heeft verwekt. „Dr. Mansholt heeft als orthope dist zijn patiënt net, door middel van een EEG-markt- en prijsbe leid, een paar nog wankele benen gegeven, en nu probeert hij hem ook nog een nieuw hart in te planten. De benen zijn nog niet uit het gips, het hart heeft het goede ritme nog niet gevonden en de hartoperatie is niet te beta len. De patiënt heeft er meer be hoefte aan, dat de benen het weer goed gaan doen. Het oude hart heeft veerkracht, zo leert de historie. Een stimulerende injec tie, een versterkende pil dat zou de patiënt goed doen, zeker na de inzinking die hij net heeft moeten doorstaan", zo zei ir. Prins. Naar de mening van ir. Prins is er in de uiterst magere periode van rond 1960, toen de EEG-concurrentie- strijd al duidelijk voor de deur stond, in financieel-economisch opzicht geen goede basis gelegd voor de pe riode waar wij nu midden in zitten. Belangrijke problemen dienen zich aan. „Dé é/erkelijMieid van' vandaag is op korte termijn gezien, een slag zoals de aardappeltelers te verwer ken kregen; bp middellange termijn vraagt de situatie in de truitteelt de aandacht en op lange termijn wach ten de problemen rond dg structurele aanpassing," aldus de ZLM-voorzit ter. Ir. Prins maakte in dit verband kri tische kanttekeningen bij het beleid in EEG-verband, waarbij de ene partner krijgt wat de andere onthou den wordt, en gewaagde voorts van het frappante verschil in faciliteiten tussen de Nederlandse en de Belgi sche boer. De belastingfaciliteiten zijn in België dermate groot, dat de eige naar van een bedrijf van 40 hectare in België per jaar, in vergelijking met zijn Nedrlandse collega, f 9000 minder aan de fiscus behoeft af te dragen. Bij betere bedrijfsresultaten en bij grotere bedrijven neemt dit verschil steeds meer toe ten gunste van de Belgische agrariër. „En juist in deze groep zit onze concurrentie", consta teerde ir. Prins. De ZLM-voorzitter besloot zijn met grote aandacht be luisterde rede met een aansporing tot paraatheid en zelfwerkzaamheid bij de leden, die hij samengevat vond uitgedrukt op een muntstuk uit 1591, dat de spreuk draagt: „Waakt, gij die op God vertrouwt". (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op het Stadhuis plein te Vlissingen is een belangrijk onderdeel in het programma van de' Zweedse Week afgewerkt, n.l. een taptoe, verzorgd door de Mariniers- Kapél van dé Kdtühklijke Marine met tamboers en piipers van het korps mariniers, o.l.v. majoor J. P. Laro. Deze muzikale show, die ruim een half uur duurde, had naast enige be kende marsen ook meer moderne werken. De perfectie waarmee deze show werd uitgevoerd, en vooral het op hoog peil staande muzikale ge deelte zal ongetwijfeld tot een van de hoogtepunter, van de Zweedse Week gerekend kunnen worden.. Drie- tot vierduizend toeschouwers woonden de show bij. .DE bedoeling is de mensen echt op hun gemak te stellen en ze iets te ge ven dat zij als hun eigen home kun nen beschouwen." Dit zegt mevrouw E. Hupkes-Damme uit Middelburg, die samen met haar man, directie voorzitter van De Schelde, zitting heeft in het hoofdbestuur van de Zeeuwse vereniging van The missions to seamen. The Flying Angel guild is een onderafdeling van de missie en bestaat uit een werkcomité, waarin een aantal dames hel hele jaar door werkt aan het realiseren van allerlei activiteiten, die het nodige geld moe ten opbrengen om aan het gestelde doel te kunnen beantwoorden. HET Garden Féth 1968, dat in Schel- depoort gehouden is, is een groot suc ces geworden", vertelt mevrouw Hup- kes, vVerleden jaar hadden we 350 bezoekers met een opbrengst van f 1460, nu waren het er 450 en de op brengst was ruim f 2000. Maanden lang hebben de dames geheel vrijwil lig gewerkt om het Garden Féth te doen slagen. Prachtig handioerk is er thuis gemaakt, o.a. een serie erg originele poppen voor de poppenkast voorstelling. Zo liep er ook een snoe zig meisje rond, volgespeld met leuke zakdoekjes die vlot verkocht werden. Ja aan het organiseren van dit alles hebben we allemaal een heel jaar de handen vol. Maar ik doe het erg graag, want het is iets dat de moeite waard is". „THE Flying Angel club, het zeelie dentehuis in de Sloehaven, doet het uitstekend", vervolgt mevr. Hupkes. „En wat het voornaamste is, de men sen voelen er zich thuis. Het is fijn om te zien hoe Amerikanen, Russen, Engelsen, Noren en allerlei nationali teiten hier in de grootste harmonie samengaan en onder elkaar vriend schappen voor het leven sluiten. Ook krijgen we steeds overal vandaan brieven van zeelieden die vol lof zijn over de wijze waarop zij in Vlism- gen door de missie worden opgevan gen." 9OMS willen ze ook wel eens spreken met iemand over hun problemen of moeilijkheden en ze zijn dan heel blij te ondervinden dat er dan in The Flying Angel altijd iemand naar hen wil luisteren. In de afgelopen drie jaar is het werk fantastisch gegroeid en het wordt nog steeds uitgebreid. Veel mensen weten nog niet dat er een permanente en officiële busdienst is naar het Sloe. Het vertrek is vanaf het stadhuis in Vlissingen, en dan via de Schelde en het station naar de Scheldepoort. Trouwens deze dienst is ook opgenomen in de Zeeuwse reis gids." „NAAST de club bevindt zich een heel mooi ingerichte Anglicaanse kapel. Het is ontroerend hier 's zondags mensen van iedere geloofsovertuiging en nationaliteit te zien deelnemen aan een gezamenlijke kerkdienst. Zijn er mensen in een ziekenhuis door ziekte of verwondingen, dan laten we er iemand naar toe gaan die hun eigen taal spreekt of landgenoot is. Die geste wordt, bijzonder gewaardeerd. Ook van de bibliotheek wordt druk gebruik gemaakt en er zijn boeken in vrijwel elke taal verkrijgbaar. De jon gens kunnen vanuit Vlissingen lec tuur meenemen en in een volgend missietehuis weer afgeven". „OOK zorgen de dames van het comité dat er steeds verse bloemen in de kapel staan. Ja, en nu zijn we al hard bezig met de voorbereidingen voor de kerst. Er worden leuke pak ketjes gemaakt en geschenken voor de zeelieden waar ze heel erg blij mee zijn. Maar ja, voor dit alles is veel geld nodig en we hopen dat iedereen het doel en de betekenis van The missions to seamen gaat leren kennen. Er bestaat een grote behoefte iets te doen voor deze mensen, die soms zo erg lang van huis en haard zijn. Men kan lid of donateur worden van de missie, of zo maar eens een gift schenken", besluit mevr. Hupkes.

de Stem | 1968 | | pagina 3