Gebalde vuist van NAVO in Poolcirkel Ook N.K.V. keert zich tegen belastingverlaging 100 GULDEN I )e^re|yd Pool-Expres, oefening bij 24 uur daglicht "V f|i: win een vouwfiets luister naar Hilversum 3 ADVIES OVER HARTTRANSPLANTATIE „GEEN SOELAAS VOOR LAAGST BETAALDEN" HULP VOOR N1ET- KERKELIJK GEHUWDE KATHOLIEKEN ii i.. v FELIX DUBBELBLIK VOOR DE PÜECMET ZONNIG LIVIT ilfllBSnai SLAAP ZON DREIGING ZALM Welke zin zegt moeder niet? J STIJGING VREES EXPLOSIEF Eigen vicariaat Haarlem Breda betrokken bij Oranjefeest in Dillenburg Weverij sluit BASBLAD BE STEM VAN BiNSOAS 18 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggevers) NOORDKAAP Op Het vliegveld van Bodö, in de top van Noorwegen binnen de poolcirkel, liggen nog hopen vuile sneeuw langs de startba nen. Rondom glinsteren de toppen van de Börvassbergen in een koud zilverig licht. Een Freedom-fighter, een F 28, scheert over een der wit- bepoederde bergkammen, duikt handig tussen twee pieken door en mnkt een perfecte landing. Uit het toestel klimt Itn. Frans van Ryswick uit Roermond. „Dat was weer een lekker vluchtje," zegt hij voldaan. Hij is een van de 28 vliegers van het 314 squadron uit Eindhoven, die op het ogenblik in het nog steeds niet ijs- en sneeuwvrije gebied van Tromt deelnemen aan de NAVO-oefening „Pool-Expres" en die wij in het hoge noorden zijn gaan opzoeken. „Dit uiterste noorden van Eu ropa is een prachtig land voor een piloot", zegt itn. Van Ryswick. „Heel wat anders dan dat vlakke, platte Holland. Het is hier wei enorm oppassen, want je vliegt zo tegen een piek of tegen een van die enorme hoogspanningska bels, die de Noren van berg tot berg gespannen hebben. Gelukkig hebben wij veel hulp van onze Noorse collega's, die ons op de gevaarlijkste punten attent hebben gemaakt. Kijk maar eens naar ai die rode cirkeltjes op deze kaart. Dat zijn punten waar je het best met een boogje omheen kunt vlie gen". De andere piloten, die wij daar na in de bloedhete mess op het vliegveld bezoeken de tempe ratuur buiten is ongeveer acht graden zijn het met Itn. Van Ryswick eens. ,Dit is pas avontuurlijk vliegen" menen ook zij. „Alles is hier zo volkomen anders dan bij ons. het landschap, de mensen, de midder nachtzon, kortom: alles. De pro vincie Nordland, waarin wij oefe nen, is groter dan Nederland, maar telt slechts 239.000 inwoners een der dunstbevolkte streken van Europa dus. Vooral bij het kaart lezen moet je daar aan wennen. Vaak zie je op je kaart met dik ke letters een stad staan. Met je kist rammel je dan langs een fjord en van boven zie je ergens een stuk of tien huizen staan. Ver rek, denk je dan even later, dat moet die „stad" geweest zijn". lucht aan land gezet. Slechts Engeland heeft bij deze debarkering ook gebruik gemaakt van schepen. Binnen de tijd van een uur werden 2000 manschappen per schip, vliegtuig en helikopter aan land gezet met al het hierbij behorende materiaal. De deelnemende landen aan de ze oefening zijn Amerika, CanacPa, Engeland, Italië, België en Neder land. Het Italiaanse aandeel be staat uit een compleet veldhospi taal en het Nederlandse uit het 314 squadron van de vliegbasis Eindhoven dat tijdens de oefe ning de grondtroepen zal onder steunen. Het tweede doel is dat al deze landen leren in NAVO-ver- band met elkaar samen te werken, zodat zij in geval van nood op elk aar zijn ingespeeld. Voor deze oe fening is juist het noordelijke deel van Noorwegen gekozen, omdat dit de kortste verbinding is tussen het oosten en het westen, een belang rijk strategisch gebied, zoals trou wens tijdens de tweede wereldoor log is gebleken. i - X* Luitenant Frans van Ryswick na zijn landing op het vliegveld Bodö. Einde juli, wanneer de zon weer normaal ondergaat, moet de oogst zijn binnengehaald. In Hammerfest schijnt dit pcrmanénte licht, de ze middernachtzon, van begin mei tot eind juli. De oefening „Pool-Expres", die plaatsvindt van 3 tot 24 juni, heeft tot doel om een eventuele aanval ler duidelijk te maken, dat een schending van Noorwegen niet al leen een aanval op dat land be tekent, maar als een aanval op de NAVO gezien zal worden. De over brenging van troepen en materiaal uit de verschillende NAVO-landen behoeft dan ook niet te geschie den. wanneer de aanval reeds heeft plaatsgehad, doch wanneer er oor logsdreiging is. Zoiets als het op steken van een gebalde vuist. Bliksemsnelle aanvoer en debar kering van troepen is daarom niet het hoofddoel van deze oefening. Men heeft er zich de tijd vodr genomen. Van 3 tot en met 9 juni zijn in 209 vluchten ongeveer 3500 manschappen en 800 voertuigen, plus de daarbij behorende verzor ging in Noord-Noorwegen door de De oefening „Pool-expresc" is ook daarom zo interessant, omdat zij in een gebied plaatsvindt, dat zowel landschappelijk als klimato logisch geheel anders is als de landen, waaruit de NAVO-deelne- mers afkomstig zijn. De winter is er sinds enkele weken achter de rug. Wel is het ijs op de me ren nog niet overal gesmolten en ligt er sneeuw op de noordelijke berghellingen, maar de zon heeft toch reeds voldoende kracht om dit barre land tot bloei te brengen. Het dorre, vergeelde gras begint zich te herstellen en de berkebo men - met de sparren de enige boomsoort die hier groeit begin nen uit te lopen. Hier en daar ziet men in deze eerste weken van juni zelfs een enkele boterbloem. Sinds kort gaat daarbij de zon niet onder. Heel de dag, 24 uur lang, staat zij aan de heme1, als of zij zich schaamt, dat zij in de winter maandenlang niet boven de kim is verschenen. Op onze tocht door het binnenland naar Finnsnes, waar slechts hier en daar een rood, groen, blauw of geel geschilderde boerderij langs de smalle grind wegen ligt, zagen wij overal de boeren en boerinnen ook de vrouwen werken hier op het land koortsachtig de grond bewer ken. Nu moet gezaaid en gepoot wor den, want nu groeit alles dag en nacht door de overdaad aan licht. Voor de bewoner van zuidelijker streken, waartoe ook ons land be hoort, is deze middernachtzon een vreemde gewaarwording. Na ons bezoek aan het 314 squadron in Bodö vlogen wij in een Friendship C 3 van de Koninklijke Nederland se Luchtmacht nog een 600 kilo meter naar het noorden, naar het militaire vliegveld van Bardufoss. Het was twaalf uur in de nacht, toen wij er aankwamen, maar het licht was er even helder als om twaalf uur in dc middag. „Hier moet je wel even aan wennen", zei ons maj. J. Bogaarts van de Af- cent-voorlichtingsdienst in Bruns- sum, die al vanaf 3 juni in de poolcirkel vertoeft- „Je komt er eenvoudig niet toe om naar bed te gaan en krijgt bergen slaap te kort". Finnses, 70 kilometer ten oos ten van Bardufoss, waar wij en kele dagen hebben doorgebracht, is een typisch handelscentrum, hoe wel het slechts enkele duizenden inwoners telt- Voor de mensen uit de verre omtrek is het echter zo iets als „de grote stad", waar ie dere zaterdagavond in een zaaltje een film wordt vertoond, die in de Westeuropese bioscopen allang is stukgedraaid. Voor de jeugd is dat de enige ontspanning. Niet zo verwonderlijk is het daarom dat in Finnsnes, zoals trouwens in al le stadjes in de poolcirkel, maar weinig jeugd te vinden is. Vanaf hun 16e tot 17e jaar trek ken jongens en meisjes naar de grotere steden in het zuiden van het land. Waar moeten zij trou wens hun vrije avonden doorbren gen? In heel Finnsnes is één café, waar alleen maar koffie, limona de en Coca-Cola geschonken wordt en dat slechts tot tien uur 's a- vonds. Daarna rest de jongelui enige souvenirwinkel in Tromsö trekt aller aandacht door de opgezette ijsbeer op het trottoir. niets anders dan wat door de twee geasfalteerde straten te slenteren. Alcohol, zelfs bier, is daarbij in dit hele arctische gebied streng „forbud" en nargens te krijgen. Bij hoge uitzondering is de laat ste avond van ons verblijf in het enige hotel van Finnsnes alcohol geschonken. Het Noorse ministerie van de fensie fêt.eerde het internationale gezelschap journalisten met een rendiermaal. Natuurlijk moest er daarbij een aperitief geschonken worden. De organisators hadden er de volgende oplossing voor gevon den. Deense militairen, die ook aan de oefening deelnamen, voerden een voorraad whisky, gin en bier aan en stelden die gratis ter beschik king. In de hoteleetzaal gingen de gordijnen dicht en voor de deur werd een geïmproviseerd gordijn opgehangen. Dc deur ging op slot en iedereen die binnen wilde, moest kloppen. Hierdoor was dit diner tot een gesloten party geworden. „Krankzinning", vond zelfs een der Noorse gastheren. „In dit hele poolgebied mag geen sterke drank verkocht worden, maar de men sen mogen hem zich wel uit an dere steden laten komen- Dat doen zij dan ook met zendingen van 24 en 48 flessen aquavit tegelijk, wat tot gevolg heeft, dat er thuis straf gedronken wordt. Daarbij stookt bij na iedere boer zelf aquavit, waar tegen de politie door de enorme af standen niet kan optreden- De drooglegging hee.ft dus geen en kel effect. Er wordt hier mee ge dronken dan ergens anders". Het rendiervlees smaakte overi gens voortreffelijk. Evenals de ver se zalm, die wij daags tevoren ge geten hadden. Helaas niet zelf ge vangen, hoewel een hengelpartijtje in de beroemde Malselvfossen op het program stond. De aanhouden de regen der laatste dagen had de Malselv zo wild en onstuimig ge maakt, dat vissen onmogelijk was. De Malselv is een woeste bre de bergstroom, waar doorheen dui zenden zalmen hun weg naar zee zoeken na in de rivier gepaard te hebben. In de buurt van Bardufoss krijgen zij daarbij een hoge wa terval te overwinnen, doch zijn dan zo uitgeput, dat zij enige tijd in een kuil voor deze waterval, een zogenaamde fossen, blijven rusten. Zestien boeren hebben het vis recht in deze Malselvfossen, doch zij hebben dit voor een bedrag van 55.000 kronen per maand (f 27.000) verpacht aan een groot reisbureau in Oslo. Dit resibureau heeft aan de oever van de fossen een groot hotel gebouwd en organiseert dan zalmvangsten. De prijs voor een dergelijke excursie, waarbij een er varen zalmvisser met een bootje meegaat, bedraagt f 900 tot f 1500 per dag. Op zo'n dag kunnen dan een twintigtal zalmen van 15 tot 20 kilo uit de fossen geschept wor den. Het zijn voornamelijk Ameri kanen die zich tot deze dure sport laten verleiden. Terwille van de „picture". Wanneer wij hadden kunnen vis sen, zouden wij onze hengel enke le kilometers hogerop in de ri vier hebben uitgeworpen, waar het niet zo krioelt van de zalmen, doen waar slechts een visrecht van 25 kronen (f 12,50) per dag betaald behoeft te worden- Een zalm van 20 kilo zou dit bedrag wel waard geweest zijn- (ADVERTENTIE) e'ke dag 's morgens 10 en 11 uuren smiddags±3uur Poesje mauw, poesje mauw, ik heb Felix dub... ^dubbel Felix dubbelblik! Felix dubbelblik voor de - poes. Helemaal nieuwe samen- - stelling. Vol vers vlees en heerlijke vis. En met Livit. Dat wondere Livit, dat poes zo gezond houdt! Felix in voordelig dubbel blik. Tijdelijk ook nog 10 ct. goedkoper. Alle Felix en Bonzo bevat Livit Moeder zegt hiernaast een zin meer dan u op de radio hoort. Luister dus goed naar Hilversum 3 en hoor welké zin dat is. Schrijf die op een briefkaart met 'n 2-regelig rijmpje over Felix en stuur uw inzending naar Felix-Bonzo Etten (N. Br.) Elke week pracht vouwfiets uitgeloofd. v Voor de beste inzending. Prijswin- naars ontvangen persoonlijk be richt. De twee\ouwf ''?'Si 'S seWonnen tIoor Liesbeth van den Broek, Kleine Zundcrtseweg 34, Zundeit is ecwonnen door Fam. J. van Dijk, Burg. Tellegenstraat 60 hs, Amsterdam-Zuid. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het NKV is tegenstander van een (algemene) ver laging van de loon- en inkomstenbelasting, zoals aangekondigd door het kabinet-De Jong. Zo'n verlaging biedt geen soelaas aan de laagst betaalden en grote gezinnen met een betrekkelijk laag inkomen, terwijl de overheid veel geld nodig heeft om allerlei voorzieningen te financieren. Die financiering moet via belastinggelden worden opgebracht. Dit zei NKV-voorzittcr P. J. J. Mertens gisterenmorgen tijdens de voor jaarsvergadering van zijn verbondsraad. De toenemende overheidsbestedin gen mogen volgens de heer Mertens niet inflatoir worden gefinancierd. Door particuliere besparingen zou de overheid een beroep kunnen doen op de kapitaalmarkt. Maar nu de werkgevers weinig be reidheid tonen mee te werken aan plannen tot opvoering van de bespa ringen door werknemers, blijft er alleen belastingheffing over. Belas tingverlaging over de hele linie zou immers betekenen, dat de overheid middelen uit handen geeft, die zij met het oog op de noodzakelijke voor zieningen van het peil der collectieve voorzieningen en de bestrijding van de structurele werkloosheid niet kan Bovendien zou de overheid een particuliere consumptieve overbeste- ding, die zij zegt te vrezen, door be lastingverlaging juist zelf mede uit lokken of bevorderen. Slechts het optrekken van de belastingvrije voet voor de lagere inkomens is een aan vaardbare en gerechtvaardigde cor rectie, aldus de heer Mertens. Hij zei te beseffen, dat ook vele anderen door de belastingen zwaar worden getroffen, met name de middengroe pen. De heer Mertens begon zijn be schouwing over de algemene sociaal- economische situatie van ons land met te wijzen op de zeer forse stij ging van de industriële produktie en produktiviteit. Daartegenover staat de ernstige werkloosheid en de wat labiele situatie van de betalingsba lans. Met al deze factoren moet de vakbeweging rekening houden, aldus de heer Mertens, want de economi sche realiteit bepaalt, welke wensen gerealiseerd kunnen worden. „De directe materiële belangenbeharti ging mag niet buiten het kader tre den van de aanwezige economische mogelijkheden". Vervolgens zei de heer Mertens, dat de regering nu wel heeft erkend, dat de werkloosheid thans van struc turele, dus van ernstige aard is, maar dat zij geen blijk heeft gegeven van een fundamentele aanpak van dit probleem. De aangekondigde plan nen zijn namelijk onvoldoende. „Wij missen een beleid waaruit duidelijk spreekt, dat de regering het sein op onveilig heeft gezet". Grote aandacht besteedde de heer Mertens ook aan een betere verde ling van het nationale inkomen, ten koste van de huidige kapitaalbezit ters. De manier, waarop dit gaat ge beuren, is niet zo belangrijk. De vak- ADVERTENTIE) Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren); effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredletaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstelllngs- fondsen. Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. beweging houdt vast aan haar pro ject van vermogensaanwasdeling, omdat er nog geen bruikbaar alter natief op tafel is gekomen. Het NKV heeft de indruk, dat niet zozeer eco nomische overwegingen tegenstand tegen de V.A.D. (vermogensaanwas deling) hebben veroorzaakt, maar meer de vrees voor aantasting van de bestaande structuren en de daar uit voortvloeiende bevoorrechte po sities van bepaalde groeperingen. „De vrees voor aantasting van be voorrechte posities is terecht. Onge grond is echter de vrees voor aantas ting van de produktiestructuur. De positie van de ondernemer wordt niet aangetast, integendeel zijn maat schappelijk aanzien en verantwoor delijkheid wordt erdoor vergroot." Aan het slot van zijn betoog zei de heer Mertens, dat wij er in ons tot nog toe rustige land er goed aan doen, enige lessen te trekken uit de elders in gang zijnde bewegingen met een zeker omwentelingskarakter. Dergelijke situaties blijken mede uitgelokt te zijn door een behoud zuchtige en reactionaire mentaliteit, die de illusie koestert bepaalde ont wikkelingen door star verzet te kun nen tegenhouden. Deze houding leidt echter slechts tot het ophopen van spanningen, die zich op een gegeven moment explosief en ongecontro leerd ontladen. De Nederlandse vak beweging prefereert een andere methode, mits haar daartoe door an dere groepen de gelegenheid wordt geboden. De vakbeweging ziet het als haar taak aan de maatschappe lijke ontwikkelingen mede richting te geven. Zij moet daarbij voorop lopen, ook al wordt zij als gevolg daarvan lastig en een onrustfactor genoemd. Tegen een dergelijke kwa lificatie had de heer Mertens niet veel bezwaar. „Wij zouden het een blaam vinden, indien men ons te recht zou kunnen plaatsen in de hoek van de conformistische belan- gen-organisaties, waaruit de maat schappelijke dynamiek en span kracht is verdwenen." (Van een onzer verslaggever!) HAARLEM - BREDA Om de vele katholieken, wier huwelijk tot dus ver niet kerkelijk erkend kon wor den, te helpen is in het bisdom Haar lem o.l-v. mgr. dr. H. W. J. Kui pers, vicaris van de kerkorde, een team van medewerkers gevormd dat het werk van de kerkelijke recht bank overneemt. Het zal onder de naam van vicariaat voor de kerkor de alle verzoeken in behandeling ne men van mensen, die voor hun hu welijk een vorm van kerkelijke er kenning vragen. Het team stelt zich ten doel zoveel mogelijk hulp te bieden aan de gelo vigen, die lijden onder het ontbreken van een kerkelijke erkenning van hun huwelijk vanwege een voorgaand huwelijk of een bestaand beletsel, Het is de bedoeling om elke aan vraag om regeling zeer spoeldg en in persoonlijk contact te behandelen- Desgevraagd deelde de persdienst van het Bisdom Breda ons mee, dat in dit bisdom al enige tijd getracht wordt hulp te bieden aan kerkelijk niet-erkende huwelijken van katho lieken, veelal in de vorm van toe stemming om de sacramenten te ont vangen, Dat gebeurt door de pries ters van de betreffende parochie in overleg met de leiding van het bis dom, Een instituut, zoals het bisdom Haarlem er nu een krijgt, bestaat in het Bredase bisdom nog niet. Wel zal er, zo werd ons meegedeeld, met belangstelling naar de ervaringen van het bisdom Haarlem gekeken worden. Mochten het werk daar goe de resultaten afwerpen, dan kan ook in het Bredase overwogen worden deze vorm van zielzorg langs institu tionele weg te laten verlopen. w In het afgelopen weekeinde is er, terwijl u misschien wel in een van onze vaderlandse zachte bermen toef de, in ons land wel degelijk politiek bedreven. Zij het op een vrij laag pitje. Zo heeft de Anti-Revolutionaire Partij in Rotterdam afscheid geno men van dr. W. Berghuis en als nieuwe voorzitter dr. A. Veerman be groet. Bij die gelegenheid heeft AR- fract ie voorzitter mr. Biesheuvel zich behalve tegen belastingverlaging;, ook tegen Luns' Europabeleid uitge sproken. Dat beleid is, zo zei Biesheuvel, een beetje Engels en een beetje Frans, maar geen conceptie." Wat laveert er dus tussen die twee door? Een Kanaalgladde politicus. Ofschoon Radikaal Aarden onlange heeft gezegd weinig heil te zien in een gesprek met de AR, zei dr, Veer- man gisteren in een interview, spre kend over Bogaers: „Hij en zijn po litieke vrienden (de Radikalen) be schouwen ons trouwens als hun po litieke moeder." Aarden: ARmoeder! In een interview, dat een andere krant gisteren publiceerde, zegt dr, Veerman: „Wij moeten uit onze oude, historische huid kruipen, om nieuw, vernieuw de tijd te bezien." Een nieuwe lente, een nieuwe huid, Hog twee politieke uitspraken uit het weekeinde. Een van mr. Bie-heu- vel, waar je alle kanten, maar zeker ook de goede kant, mee uit kan: „Niet voorzichtigheid maar stoutmoedig heid brengt de wereld verder." En een van senator Otto Boetes: „Over tien dagen moet ik in de Eer ste Kamer spreken over de Belasting Toegevoegde Waarde: weet ik veel!" Daar kun je geen enkele kant mee uit. De heer W. Duys heeft zondagavond via de tv een hartstochtelijke poging gedaan een stevige brok nationale bewogenheid los te weken met een bejaarde Scheveningse dame, die haar parkietje was kwijtgeraakt. Één vraag over het beestje, dat van alles scheen té kunnen zeggen en zingen: kon het parkietje ook het Wilhelmus zingen? Liberté, égalité, De Gaullité! „Barnard zal wel door een hoop universiteiten tot doctor donoris cau sa worden benoemd." (Vrij Neder land) MERIJN DEN HAAG. (ANP). Het begin v»n de 80-jarige oorlog wordt dit jaar ook in het Westduitse stadje Dilen- burg de geboorteplaats van Willem de Zwijger herdacht. Ter herinnering aan het feit dat 400 jaar geleden prins Willem er van uit deze stad met een leger op uittrok om de Nederlanden van de Spaanse overheersing te bevrijden, is voor 30- 31 augustus en 1 september een uit gebreid feestprogramma opgesteld. Daarbij zullen ook de steden Breda, Diest en Orange - met Dillenburg ver enigd in de unie van Oranjesteden worden ingeschakeld. Vanuit deze plaatsen wordt een auto-sterrit naar Dillenburg gehouden, waar eeuwen oude ondergrondse vestingswerken afkomstig van het stamslot der Oranje's te bezichtigen zullen zijn, die kortgeleden zijn blootgelegd. WINTERSWIJK. (ANP). De af deling weverij van Hazewind Kle dingindustrie n.v. te Winterswijk gaat eind juli sluiten. Blijdenstein-Wiilink n.v. te Enschede zal het machinepark van de weverij overnemen en zal in deze weverij speciale produkten voor Hazewind vervaardigen. Het uit circa vijfentwintig personen bestaande weverijpersoneel zal deels in de confectieafdelingen van Haze wind geplaatst kunnen worden, en deels bij andere textielbedrijven in Winterswijk. GENèVE (DPA) Op de inter nationale conferentie van medici in Genève is een verklaring over hart transplantaties uitgegeven die be stemd is voor alle dokters ter wereld. Het is een eerste poging om algemeen geldige normen voor harttransplan taties op te stellen. Volgens de verklaring, die ais een raadgeving moet worden gezien, kan men bij een harttransplantatie het beste overgaan tot het vormen van twee medische ploegen. De ene ploeg krijgt dan de taak, de dood van de donor vast te stellen, de andere zal zich dan bezig houden met alles wat met de operatie samengaat. Geadviseerd wordt een harttrans plantatie slechts voor zulke patiënten in aanmerking te laten komen, van wie de toestand van het hart geen enkele hoop meer biedt en waarbij ook geen mogelijkheid van verbete ring meer bestaat door doktersbehan deling of andere chirurgische ingre pen. Bij het kiezen van de donor zal men zich door de drie volgende overwegingen laten leiden. Het hart van de donor moet op het ogenblik van de operatie in per fecte staat zijn. Er moet een onderzoek worden ver richt naar de mate waarin de weefsels van donor en patiënt elkaar immunologisch verdragen, en De hersenfunctie van de donor moet geheel tot stilstand gekomen zijn en niet meer opgewekt kunnen worden. Wat dit laatste punt betreft, hierbij worden nog vijf voorwaarden ge noemd: a) alle samenhangende levensfunc ties moeten opgehouden zijn; b) de spiercellen geven geen reflexen meer en zijn geheel verslapt: c) de spontane ademhaling is opge houden; d) de bloeddruk valt weg op het ogenblik waarop deze niet meer kunstmatig in stand wordt ge houden; e) een absoluuut rechtlijnig elektro- encefalogram.

de Stem | 1968 | | pagina 13