Camilo T orres, de priester, die als guerrillastrijder sneuvelde WIN El VOUWFIE LUISTE NAAR HILVERSU) „Het geweld is rechtvaar dig in geval van evidente en voortdurende tirannie die in erge mate een aanslag zou plegen op de fundamentele rechten van de menselijke persoon en op gevaarlijke wijze zou schaden aan 't ge meenschappelijk welzijn van het land." BOGOTA - 3 februari 1929. Het Co- lumbiaanse binnenland - 15 februari 1966. Tussen deze twe.e data, tussen de hoofd stad van Columbia en het aktieterrein van de guerrillastrijders tegen de ge vestigde macht van dit land, ligt het leven van een omstreden man, een te ken van tegenspraak voor al wie zijn naam ook maar hoorde vernoemen Camilo Torres. Jeugdjaren Studie-aktie Eenheidsfront Onder druk Konflikten Guerrilla Een jaar later Recht op revolutie DREIGIN Foto's van Camilo: ais professor in de sociologie aan de universiteit van Bogota en als guerrillero (soldaat van het Nationaal Bevrijdingsleger) De moeilijkheden zijn begonnen. Torres wordt verhoord. Door enkelen werd hij ver oordeeld, door velen wordt hij betreurd en nagevolgd, ook buiten het land waar hij geboren werd, studeerde, priester was en stierf. Als guerrillero. Het was een naam om te onthouden. Als op vergaderingen, studieda gen en debatten het onder werp ...wordt aangesneden van lxèt „Recht* op Reveil u- tie" dat door de encycliek Populorum Progressio on der bepaalde omstandighe den wordt voorgestaan, dan wordt onvermijdelijk de fi guur van Torres belicht, soms als voorbeeld, steeds als verduidelijking. Als de tekens aan de wand de werkelijkheid voorspellen dan groeit nog iedere dag de weerklank van die naam: hij blijkt gebonden aan de evolu tie en de revolutie van een continent: Latjjns-Amerika. De man die de gelovige wereld zal dwingen een standpunt in te nemen tegenover de sociale wantoestanden van zijn land stamt uit een rijke familie. Gegoeue burgers: zfjn vader be roemd kinderarts, zijn moeder Isabel Restrepo-Gaviria, afstammelinge van de stichters van de Columbiaanse republiek. Spanje en België waren de landen waar de kleine Camilo zijn eerste opvoeding kreeg. Dan terug in zijn geboorteland: collegestudies en een inschrijving aan de universiteit; twee jaar rechten studeren. Nu reeds komt zijn veelzijdig talent aan bod; hij levert journalistieke bijdragen voor het tijdschrift „La Razon". Camilo leidt het leven van alle jonge man nen van zijn leeftijd: gaat erop uit, vermaakt zich, wordt verliefd op een dochter van een vooraanstaand lid van de conservatieve partij. Dan raakt hij bevriend met een Franse Dominicaan. Die ontmoe ting is bepalend voor de richting die de actieve Torres zal uitgaan. Eerst aangetrokken door het priesterschap in de gemeenschap van de Domini canen-orde wordt hij later wereld heer. Priesterwijding in 1954. Tor res is 25 jaar. Kardinaal Luue stuurt de talent volle jonge priester naar België. Camilo Torres studeert vier jaar op het Latijns-Amerikaanse college in de Naamsestraat te Leuven sociolo gie. In 1958 werkt hij aan een the sis over het levenspeil te Bogota, maakt een studiereis door heel Eu ropa, en keert naar Columbia te rug na een kort oponthoud in de Verenigde Staten. Nu gevormd socioloog, priester die verscheidene talen spreekt en wetenschapsman met 'n vitale drang naar actie, stelt Camilo Torres zich ter beschikking van de kerk in Co lumbia. De sociologie neemt hem aanvan kelijk geheel in beslag: tegelijker tijd wordt hij benoemd tot studen tenpastoor en professor in de socio logie aan de universiteit te Bogota. Hij maakt een reeks studies over de sociale ellende in zijn land en over de middelen om die te ver helpen. Hij publiceert de resulta ten van dit onderzoek. Dan komt het eerste logische ge volg van zijn sociale actie: het wordt hem duidelijk dat hij bij zo veel ellende waarvan hij oorza ken en gevolgen bestudeerde niet aai theoretisch onderzoek kan blij ven doen. Bij een universitair con flict kiest hij de zijde -van de stu denten en wordt hij prompt tot ka pelaan benoemd in één der paro chies van Bogota. Tevens wordt hij deken van het Hoger Instituut van Sociale Administratie. Twee benoe mingen die duidelijk een terechtwij zing inhouden. Torres zet zich in voor een pro ject van het Instituut voor Lande lijke Hervorming en Gemeentelijke Actie. Dat is dan zijn onvermijde lijke sociale actie naast de theorie van de cursussen die hij geeft in landelijke sociologie. Hij richt een modelhoeve op en sticht coöperaties in een streek van de Llanos te Yopal. Hij verricht 'n ..SPgiolqgisci) onderzoek over de si tuatie van de landelijke families, 'dié' naar'Bogota emigreren. Zijn ac tiviteit is niet meer te stuiten: hij schrijft artikelen, geeft lezingen, neemt contact op met mensen uit verschillende milieus maar met één zelfde ideaal: de sociale actie. Van af dat ogenblik 'ligt zijn levensdoel vast omlijnd: de kwaal die hij be studeerde de raciale wantoestan den in Columbia wil hij zelf en metterdaad bestrijden. Zijn sche pen heeft hij hiermee achter zich verbrand, de kringen waaruit hij stamde, de heersende klasse van 't land, heeft hij de rug toegekeerd. Hij gaat door met zijn studie, maar nu hij eenmaal het moeilijke besluit heeft genomen, kan Camilo Torres zich metde dag vrijer ui ten. In klare taal brengt hij zijn ideeën over sociale hervormingen naar voren. Columbia 1964. Achttien maan den scheiden het land nog van de presidentsverkiezingen. De economi sche toestand is bar slecht. Een sterke oppositie zou de broodnodige hervormingen kunnen afdwingen, maar niet minder dan vijf partij en oefenen elk afzonderlijk hun be perkte druk uit op het bewind van het land. Als die vijf partijen in één politieke, sociale macht konden ver zameld worden... De priester Torres voelt zichzelf tot deze zware taak geroepen. Zijn bekendheid moet hem helpen een eenheidsfront op te richten. Zijn so ciologische studies zijn hem een steun om, punt voor punt een her vormingsplan voor te stellen. Dat wordt dan de verwerkelijking van alles wat zijn studie sinds 1958 ople verde. Hij noemt het veelomvattende her vormingsplan het „gemeenschappe lijk politiek platform" voor 't tot stand gekomen eenheidsfront. Z'n bekendheid groeit nog steeds, de grote sociale actie die via 'n over weldigend verkiezingssucces naar de rust in het 'and en betere levens voorwaarden moet leiden, neemt vaste vorm aan. Camilo Torres voelt dat zijn ac tie terrein wint. Nu moet de grote dag komen waarop de samenbunde ling van de vijf linkse krachten (waaronder zowel de christen-demo cratische als de communistische partij) een feit wordt. Camilo Tor res heeft hiervoor een algemene ver gadering uitgekozen. Staande voor de massa haalt hij een document uit zijn zak en be gint het voor te lezen. Terwijl de zaal ademloos luistert, voltrekt zich het belangrijkste ogenblik van zijn leven, het is tevens een punt waar na geen terugkeer nog mogelijk is. Maart 1965. Het document omvat inderdaad 't geheel van alle hervormingen die de Columbiaanse maatschappij moet hervormen tot een samenleving die ook werkelijke levenskansen biedt voor de gehele bevolking. De wortel van de sociale kwaal zit diep, de hervormingsplannen kunnen niet anders dan diepgaand zijn. Landbouwhervorming, nationa lisering van de grote industrieën, hervorming van de stedelijke or ganisatie, de verplichte scholarisa- tie. De machtigen van het land heb ben meegeluisterd. Camilo Torres heeft een aanslag gepleegd op hun belangen, wil hun de bevoorrechte positie ontnemen die het lot van een heel land in de handen van en kelen deed berusten. Een kleine minderheid van 3.6 pet. bezit 61 pet. van de grond. Meer dan de helft van alle klei ne boeren (56 pet.) beschikt in to taal slechts over 4.2 pet. van de landbouwgrond. Een groot deel van het nationaal inkomen (40.6 pet.) komt terecht in de handen van de kleine groep men sen die de heersende klasse verte genwoordigen (4.6 pet.). Nagenoeg de gehele bevolking (95.4 pet.) moet het stellen met 59.4 pet. van dit nationaal inkomen. Het streven van Torres naar een nieuwe sociale orde, „rechtvaardi ger, menselijker en christelijker", wordt hem kwalijk genomen. De en kele tientallen families die Colum bia in handen hebben, gaan tot de tegenactie #over. Onder de zware druk die op hem wordt uitgeoefend, vindt Camilo Torres het raadzaam voor enige tijd Columbia te verlaten. Hij keert naar Leuven terug om daar zijn doctoraal in de sociologie te behalen. Het is in de meidagen van 1965 dat hij aan zijn vrienden in Leuven bekend maakt, dat hij naar zijn land terugkeert. Op de vooravond van zijn vertrek organiseren de studenten voor hem een prachtige afscheidsavond. Niemand van zijn vrienden weet dan dat hij daar voor de laatste keer is gezien. Bij zijn terugkeer in Columbia ver biedt de kardinaal van Bogota zijn priester zich nog met de politiek bezig te houden. Het is waar dat hij in conflict was gekomen met de geestelijke overheid in Bogota vanaf het ogenblik dat hij zich bemoeide met het sociale en politieke leven van zijn land. Elke. nieuwe actie van Torres gaf aanlei ding tot een tussenkomst van hoger hand: eerst zijn gedwongen vertrek van de universiteit van Bogota, in 1962, daarna in 1965 wordt hij ontheven uit zijn functies aan het Hoger Instituut voor Sociale Admi nistratie. Ondanks het lijden dat hy zichzelf hierdoor oplegde en in de hoop de volheid van zijn priesterschap weer te kunnen opnemen zodra de om standigheden hiervoor gunstiger zouden worden, nam hö zelf dit pijn lijke initiatief. Zijn verzoek werd verrassend vlug ingewilligd. Torres reist naar Lima in Peru en kondigt bij zijn terugkomst in Bogota de uitbouw aan van zijn „Frente Unido". het verenigde front van de linkse oppositie tegen de rijken die het land regeren en voor de sociale hervormingen die het land nodig heeft. 1. Als onwil en eigenbe lang van de machthebbers de lotsverbetering van de bevolking in de landen van Latijns-Amerika in de weg blijven staan, wordt er naar de wapens gegrepen: laat ste wanhopige uitweg voor de massa van de verdruk ten. Sinds vorig jaar wordt door de Kerk de mogelijk heid van „rechtmatig geweld" erkend. Alles wijst erop, dat enkel het gebruik van geweld de vereiste sociale hervormingen zal kunnen afdwingen. Bin nen vijf jaar misschien, maar het kan ook morgen zijn. 2. Wat gebeurt er met de Kerk, als de revolutie losbarst? Schaart zij zich aan de zijde van de machthebbers of zoals Torres aan die der ver drukten? 3. Guerrillastrijders door de regeringstroepen ge pakt. Bij het treffen tussen het leger en de guerril- leros van Columbia werd Camilo Torres dood geschoten. 4. De bewoners van de krottenwijken en de be volking van het binnenland zijn de naam van Torres niet vergeten. 5. Torres leeft voort: in demonstraties en in de guerrilla waar een naamloos strijder zijn wapen en zijn taak heeft overgenomen. juni 1965 De man, die van zijn priester lijke functies ontheven is, houdt nu de ene conferentie na de andere, organiseert manifestaties en lan ceert een dagblad. De moeilijkhe den die iedereen al verwachtte, blij ven niet uit. Het gaat zelfs heel vlug achteruit met de grootse en veelbelovende gezamenlijke actie. Door tal van redenen keert het succes van de eerste dagen. Een eerste oorzaak lag voor de hand: de organisatie van de hele beweging rustte op één man, op Torres zelf, die door zijn veelvul dige activiteiten verhinderd werd ze voldoende strak in de handen te houden. Dan is er de macht achter de schermen: de gevestigde macht wil in haar drang naar zelfbehoud het eenheidsfront breken, koste wat het kost. Tenslotte is er de wrijving in de schoot van de beweging zelf tussen de christelijke vakbonden die met de dag minder geneigd zijn om met de communisten samen te werken en de communisten van hun kant die er niet toe komen hun vertrou wen te schenken aan een priester van de katholieke kerk. Camilo Torres roept de kiezers op tot een massale en actieve onthou ding bij de verkiezingen. Hij wordt niet gevolgd door de partijen van het uiteengevallen eenheidsfront. De kans is verkeken om op wettelijke weg de regering van Columbia tot het doorvoeren van sociale hervor mingen te dwingen. Torres staat nu alleen. Zijn leven wordt bedreigd. Een priester met zijn invloed kan geen hervormings plannen voorstellen die aan de structuur van de Columbiaanse staat raken zonder voor de mach tigen en de rijken van het land Vijand nr. 1 te worden. Aan zyn vrienden vertrouwt hij toe, bevreesd te zijn elk ogenblik neergeschoten te worden op de hoek van een o tra at. herfst 1965 Camilo Torres moet inzien dat na de val van het eenhei Isfront een succesvolle sociale actie langs wet- telyke wegen voorgoed is uit gesloten. Daar hij zijn actie noch tans niet opgeven kan, kiest hij de allerlaatste uitweg, de mogelijkheid die hij sinds lang onder ogen ziet en nu na grondige overweging en met beslistheid tegemoet treedt: de actie vanuit de illegaliteit. Hij sluit zich aan by de guerriileros, de on dergrondse, maar niet bij de oom- .nunisten. Het is niet bekend of hy door de communisten werd afgewezen of en. kei maar slecht ontvangen. In ie der geval voegt hij zich bij het Na tionale Bevrijdingsleger, op Castris- tische leest geschoeid. Op 18 okto ber 1965 verlaat hij Bogota voor al tijd. Ongewapend in het begin maakt hij deel uit van de rebellen die een harde en stelselmatige stryd leve ren tegen de regeringstroepen. Net ais Regis Debray. Dan neemt hij - zoals die ongeschreven wet van de guerriileros het voorschrift Set machinepistool over van een gedo de wapenbroeder. Volgens de officiële versie van de Columbiaanse regering wordt Cami lo Torres doodgeschoten tijdens een schermutseling van de guerriileros met een patrouille van het leger. Net als Ernesto „Che" Guevara. 15 februari 1966 De kringloop is gesloten. De 37 jaar die deze priester te leven had, worden beëindigd in het Columbi aanse binnenland, ver van de uni versiteit van Bogota, ver van de vrienden in Leuven, ver verwijderd van een wereld die zich over wel vaart en beschaving verheugen kan. Na de 15de februari 1966 blijkt de strijd van Camilo Torres bij zi)J dood niet uitgestreden, en nog minder verloren. De bewoners van de krottenwijken van Bogota ziJQ hem niet vergeten. In de oonligg^11* de landen groeit zijn bekendheid ais- of hij nog leefde. Herhaaldelijk moe ten politie en legervan ColumDia pro-Camilo-Torres-demonstraties uiteenslaan. In de gelovige wereld is een twist vraag gerezen, een gewetenskwes tie gesteld die het treffendst wordt uitgedrukt door het leven, de actie en de dood van Torres. Een man die zijn priesterschap consequent wilde beleven en zijn sociale actie doortrok tot in het onwettige. Onwettigheid althans volgens-as regering van zijn land. En volgen de Kerk? t Weinig meer dan een jaar na d® dood van Torras publiceerde V' Paulus VI op Paasdinsdag 196/ encycliek „Populorum Progressio waarin voor het eerst in geschiedenis de mogeiykheid van rechtmatige revolutie tegen M® onwaardige levensvoorwaarden handeld wordt. Ook als by de afkondiging het recht op revolutie niet uiW kelijk aan de figuur van deze lumbiaanse priester werd 8™» (wat echter meer dan vvaarscnu ïyk is) dan kan men Camilo w toch moeilijk anders zien aan een man die van dit reent je" maakte zij het dan ook voor tijdstip waarop het door nuaovj een pauselijke encycliek wem vestigd. NOORDKAAP - Op binnen de poolcirkel] nen. Rondom glinstei zilverig licht. Een Fre bepoederde bergkam maakt een perfecte la uit Roermond. „Dat w is een van de 28 vlie het ogenblik in het Troms deelnemen aar het hoge noorden zij „Dit uiterste noord ropa is een prachtig een piloot", zegt ltn. „Heel wat anders dan platte Holland. Het enorm oppassen, war zo tegen een piek van die enorme hoog bels, die de Noren berg gespannen hebbi hebben wij vee! hu' Noorse collega's, die gevaarlijkste punten a gemaakt. Kijk maar die rode cirkeltjes op Dat zijn punten waar met een boogje omhee gen". De andere piloten, d na in de bloedhete n vliegveld bezoeken ratuur buiten is onf graden zijn het m Ryswick eens. „Dit is pas avontuur menen ook zij, „Alles volkomen anders dan landschap, de mensen, nachtzon, kortom: alle: vincie Nordland, waarir nen, is groter dan maar telt slechts 239.00 een der dunstbevolkte Europa dus. Vooral bij lezen moet je daar aa Vaak zie je op je kaar ke letters een stad sta; kist rammel je dan fjord en van boven zie een stuk of tien huizen rek, denk je dan even moet die „stad" gewet De oefening „Pool-E. plaatsvindt van 3 tot 24 tot doel om een eventu Ier duidelijk te maker schending van Noorweg, leen een aanval op dat' tekent, maar als een aar NAVO gezien zal worden] brenging van troepen en uit de verschillende NA', 'behoeft dan ook niet t< den. wanneer de aanval r plaatsgehad, doch wanne logsdreiging is. Zoiets a: steken van een gebalde Bliksemsnelle aanvoer kering van troepen is d„ het hoofddoel van deze Men heeft er zich de genomen. Van 3 tot en zijn in 209 vluchten ong manschappen en 800 plus de daarbij ging in N De enige souveniru elke dag 's morgens ±11 uuren'smiddag vouwficls is EJ tWee vouwfiets is gew<

de Stem | 1968 | | pagina 12