Kamerleden komen poolshoogte nemen in „moedeloos" Yerseke geen smet op de papiei voor uw ^pen Raad Middelburg maakt bezwaar tegen centrale persleiding rioolwater Laat reumatische pijn geen kans krijgen Premiekeuring Rilland-Bath Even uitblazen mevrouw Aanfluiting Treurig Fatsoeneren SMEERMACHINE ^&oho^t MaW dat k°mt Bananen Compensatie GEMENGDE VISSALADE Garden Fête '68 Missions to Seamen Naar oprichting l.o.m.-school te Goes Celibaat II Haf linger Paarden Gymnastiek Industrie In Terneuzen Dankbaarheids insigne voor A. de Vries Zuster aan gevolgen ongeluk overleden Onderzoek naar buitenlands complot voortgezet Volkslied-festival in Vlissingen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 JUNI 1968 (Van onze correspondent) lERSEKE Zeer binnenkort zul- ien enkele kamerleden een bezoek aan Yerseke brengen om zich op de hoogte te stellen met de problemen rondom de Schaderegeling Oester kwekers. Ter oriëntatie is door het gemeentebestuur een brochure op gesteld. Krachtens art. 8 van de Delta-wet zouden de oesterkwekers schadevergoeding ontvangen en werd hij de aanneming van de wet en la ter door verschillende andere minis ters de verzekering gegeven dat ook de gedupeerde gemeenten extra hulp jouden krijgen. De oesterschadewet kwam- 4,5 jaar nadat de schade was ontstaan gereed, echter alleen voor de zelf standige oesterkwekers. Aanverwan te en nevenbedrijven, werknemers en de gemeenten bleven er buiten. Opgemerkt zij dat de laatste ja ren herhaaldelijk is beloofd: nog dit jaar komt de aanvullende wet. Het is nu midden 1968, dus ruim 5 jaar na de ramp en niemand van de oes terkwekers weet waar hij aan toe b. De antwoorden van de diverse mi nisters op door kamerleden gestelde vragen nemen de oesterkwekers voor kennisgeving aan, ze geloven er niet meer in. De afwikkeling van de schaderegeling is nog op geen stuk ken na rond. Zo schijnt 40 pet. van de oesterloodsen, putten en steigers nog niet eens getaxeerd te zijn. De gedupeerde oesterkwekers zien en voelen één en ander als een 2e dra ma Zuiderzeesteunwet. Ze zien de Deltawerken niet als een nationale trots maar in hun positie als een nationale aanfluiting en schande- Het eens gesproken woord bij de aanneming van de Delta-wet: „Er mag geen smet kleven op de Del tawet" is voor hen een aanfluiting en in schrille tegenspraak met de werkelijkheid. Ook de gedupeerde ge meenten laat de overheid, ondanks de herhaaldelijke beloften, in de kou staan. Voor Yerseke voltrok de om schakeling voor 400 personen zich zonder enige financiële steun, behou dens 'n bijdrage van 19 in de kos ten van de nieuwe vissershaven. Wel betaalde de gemeente f 15.000,- uit eigen zak voor bijstand aan ex-oes terkwekers en werkers. Voor gedu peerden werd als werkge 1 egeni\ei,d het industrieterrein aangelegd; kos ten voor de gemeente: f 161.000,-. Bij het aantrekken van industrie beloofde de gemeente, steunend op ie toegezegde hulp, dat voorzienin gen zouden worden getroffen voor riolering en toegangsweg. Boze brie ven en dreigementen van de reeds gevestigde bedrijven en het intrek ken van nieuwe aanvragen hebben de gemeenteraad doen besluiten de zaak zelf maar tér hand te nemen. Zij voteerde f 160.000,- voor ver betering maar G.S- weigerde toe stemming te geven. Hierop werd subsidie aangevraagd bij de minis ter. Deze stelde als eerste voorwaarde dat alle grond, betrokken bij het in dustrieterrein eerst moet worden aangekocht. Al deze grond is voor lopig absoluut nog niet nodig in de eerste 5 of 10 jaar. De gemeente wordt van het kast je naar- de muur gestuurd, van de afd- Economische Infrastructuur naar afd. Regionale industrialisatie enz. enz. Deze verplichte aankoop zou de gemeente f 922.000,. gaan kosten. Men zou er om lachen als het niet zo diep en diep treurig was. Voor recreatie, toegangsweg, camping, dijkovergangen, paskeerplaatsen enz. betaalde de gemeente f 225.000,- voor het grootste gedeelte onrendabel. De jachthavenaccommodatie is bij lange niet toereikend, er zijn nog ruim 60 aanvragen voor een lig plaats. Uitvoering van de 2e fase van het jachthavenplan gaat bijna f 500.000,- kosten- Hiervoor is f 320.000,- subsidie gevraagd. Gezien de politieke belangstelling voor an dere delen van ons land moet wor den getwijfeld of deze zal worden verstrekt. De financiering van het aandeel in de kosten door de gemeente, hoe wel door de hoge liggelden „renda bel", baart moeilijkheden. De gemeente heeft geen eigen fi nancieringsmiddelen en is gebonden aan het beschikbare leningscontin gent. De nieuwe vissershaven, nodig voor de uitbreiding van de mossel- vloot, het in stand houden van de oestervloot, voor het varen met sport vissers en als centrale aanvoerplaats voor mossels heeft de gemeente f 2-295.000,- gekost, waarvan f 450.000,- subsidie. Ondanks een viervoudige verho ging van de liggelden, waarop pro testen volgden van Bruinisse, Har- lingen en de vereniging Schuttevaer, legt de gemeente ieder jaar f 104.000 toe op deze haven. Hoewel reeds 3 maanden geleden bij de minister een bijdrage op dit tekorj is gevraagd is tot op heden geen -mkele reactie Ontvangen. Dit jaar moet uit eigen middelen f 80.000,- voor noodzakelijk baggerwerk gefourneerd worden. De afwikkeling van de oesterliqui datie zal van de gemeente nog be langrijke bedragen vragen, met na me het fatsoeneren van de kust strook. De leegstaande loodsen, ver- Machines zijn niet meer weg te oenken uit deze maatschappij. Ook niet meer uit de minimaatschappijen, ne gezinnen. Voor alle mogelijke en "nmogelijke doeleinden worden ze gebruikt. Langzaamaan wordt de huishouding geautomatiseerd. In ie- ner huis is wel een stofzuiger. De grote vlucht die de mixer genomen neeft, is voorbij. Tegenwoordig den ken we aan afwasmachines en vol automatische wasmachines. Steeds eL iets nieuws OP de markt wo™t er weer een exemplaar toe- f"Mïd aan de al indrukwekkende tenVCe huishoudelijke appara- ?°'n snufje is een machine die bo- I ',™.amm,en smeert. Deze uitvinding ri„ \t ?an d°or een nog onbeken- L^er' boterhammen- I Lu i kan de boterhammen v M6 Vln boter 00k van jam fahSn' Brusselse apparaten- is met de produktie van het El begonnen. Men kan er 3500 hLi mm?n. per uur mee smeren, en anil prakbsch voor ziekenhuizen sme™ 6 gF0te '"richtingen. Het instelt? Van bro°d is voor dergelijke ff een tijdrovend werk. Be- bliikt ,deze machine tijd bespaart, met Lt 213 - 00k zuniS omspringt nu seel en Bov®ndien kan er staan m me"inSsverschil meer ont- omdat af' dé dikte van het beleg, Se is bu elke boterham het- vJ?e njlacbine is gemaakt van roest- scheongemaakt kL Z'j |emakkelp rievormirü an w°rden. Bacte- tegen te 'S op deze manier goed n°S niet wali'»Dei.fabrikant lleeft Precies f boe dit apparaat tegd dat a heeft alleen ge- gosmeerd d!f bpterbammen worden len waartn jee horizontale rol- at wordt boter van boven- laar Laaigevoerd- Da dikte van stand tussm li ®ereSeid door de af- Tot nu t" de ro"en t-e verstellen, over het eF alIeen gesproken mensmeermaL" dat de boterham- lingen hep» ^ne ™or Sr°te instel- Vaa in het °VP de toepassing er- 's nog niets PJt'culiere huishouden vormen op de plassen limonade en cola. Het grondrecept voor één portie is steeds 1/4 liter koude melk en één rijpe banaan. U moet de banaan met een vork platdrukken en met de melk tot een crèmige drank mixen Onmiddellijk serveren. Op dit grondrecept zijn veel varia ties mogelijk. U moet er gewoon een ander ingrediënt aan toevoegen. Dat kan zijn: een theelepel poederkoffie, een kleine beker ijscrème, een eet lepel honing of een eetlepel aardbei enjam. Behalve van de verfrissing kunt u nog genieten van het expe rimenteren met deze shakes. Bananen zijn overigens niet alleen voor consumptie geschikt. Een sehoonheidsmasker uit bananen be vat alle opbouwende bestanddelen voor de huid, terwijl deze hiervan nooit een nadelig gevolg ondervindt. Hier hebt u het recept. Van een gepelde banaan wordt een dik papje gemaakt. Daarbij wordt een theelepel aardappelmeel en een theelepel slagroom gevoegd, waar door de substantie stevig wordt. Het masker kan dan opgebracht worden en moet ongeveer 20 minuten op de gezichtshuid inwerken. U zult ver steld staan van het resultaat. weer. We hohiS. ka'ePderzomer gehad toK? j ,vele warme da den zullen komende maan ogen. Een idMl!6 W1if6ld nog vele I°or velen LIL verfnssmg is dan Wij hebben vonr alcohplvrÜe drank. ®illohakes i e"kele bananen- '1 te véèF mJSrï ,d3e ziin zon" tonnen een tG makén en wélkome afwisseling waarloosde oesterputten, en steigers moeten worden opgeruimd- Een een voudig kustplan is hiervoor opge steld kosten f 2.500.000,- waarvan f 1.500.000,- onrendabel zal zijn. En daarbij staat Yerseke, naast de liquidatie van de gehele oester cultuur en een groot deel van de oesterhandel voor de le fase van de mosselliquidatie. Door afsluiting van de Grevelingen gaan belangrij ke mosselpercelen verloren. Compen satie in de Waddenzee is nog niet bekend. Voor Yerseke zal het weer de no dig-1 omschakelingsgevallen geven. Wanneer recreatiehaven en industrie, terrein voldoende zouden zijn geou tilleerd zou dit geen moeilijkheden geven. Onder de huidige omstandig heden zullen het „sociale dienst ge vallen" worden. Naast deze zorgen heeft Yerseke rekening te houden met de afslui ting van de Oosterschelde. Thans zijn in de mosselsector nog werkzaam- 220 personen op 59 zeewaardige kot ters; 160 in de mosselexport en 135 in de mosselconserven. Naast deze 515 zijn nog een 100 personen werk zaam in branches betreffende oes ters, kreeften, kreukels en andere visserijprodukten. Bovendien zijn er 130 personen die in bedrijven wer ken die zeer nauw met de- visserij verbonden zijn zoals mosseltrans- port, verpakkingsbedrijven enz. Veie mensen tasten elke morgen naar hun pantoffels, die meestal een vast plaatsje dicht bij het bed heb ben. Évenzovele mensen pakken naar dezelfde pantoffels als ze 's avonds thuis komen. Dit is een vastgegroeide gewoonte die in de meeste huizen heerst. In ons land althans, want vaak wordt het dragen van pantofféls ge ïdentificeerd met huiselijke gezellig heid. Een producent van onderkleding en nachtgoed vroeg zich af of deze gewoonte nu werkelijk zo vast was. Waarom zou men binnen geen laarzen willen dragen? Hij liet een serie aan trekkelijke ochtendlaarsjes ontwer pen, comfortabel en passend bij zijn dusters. Zo te zien passen ze ook bij de (pantoffel) gezelligheid. Voor het grootste gedeelte drijft de middenstand op de schaal- en schelp dierencultuur en -handel. Als com pensatie moet Yerseke zich richten op 1 schone arbeidsintensieve, indu strieën, 2. recreatie, 3. ontwikkeling tot goed woonklimaat, 4. vestiging van rijksdiensten, 5. het verkrijgen van een kunstmatige mosselverwa- terplaats. De financiën vormen het voornaam ste struikelblok. Hiernaast speelt een ander punt een belangrijke rol n.l. het geloof in een toekomst- Het gevoel van moedeloosheid ls niet verbeterd door de zeer trage gang van zaken bij de oesterschade regeling. De Yersekenaren moeten het gevoel krijgen van: „Ze (Den Haag, Middelburg) hebben ons nog niet afgeschreven. Dan zullen ook de uitkeringen voor een groot deel weer in Yerse geïnvesteerd wor den. (ADVERTENTIE) I 1 blikje tonijn, 1 potje mosselen in het zuur, 150 gram gepelde garnalen, sla, 2 iepels azijn, I 6 iepels olie, zout, peper, 1 thee lepel mosterd. In flinke slakom olie, azijn, peper en mosterd dooreenroeren. De uitgelekte tonijn, mosselen, garnalen toevoegen en luchtig door elkaar mengen. Bedek eert schotel met sla en leg^ het mengsel daarop. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Vteprodukten, Was8enaarseweg 20, Haag. k Den f 14 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de Sloehaven „De Sclieldepoort" in Vlissingen-oost is het „Garden Fête" 1968 gehouden Het feest was georganiseerd door de vereniging ,The Missions to Seamen' in de provincie Zeeland. Het doel van de Missions to Seamen is het bevorderen van het geestelijk en mo reel welzijn va» de' zeelieden in vreemde havens. De Zeeuwse vereniging wil hierbij vooral ook in materiële zin haarsteun verlenen- Het Garden Fete werd geopend door lady Elizabeth Gar- ran, echtgenote van de Britse am bassadeur in Nederland. In haar toe spraak wees lady Carran op de goede banden die op deze wijze door het werk van The Missions to Seamen tussen de zeelieden van verschillende landen worden gesmeed. De middag werd een groot succes en er was een aanzienlijke grote belangstelling voor het feest dan verleden jaar, de eerste keer waarop het werd ge houden. Er waren diverse kramen, o.a. een kruideniers-, handwerk- en eigenteeltkraam. Verder een ijs- en limonadehuisje. Origineel was het kinderhoekje dat onder leiding stond van de heer De Vries- Enkele Engelse dames zorgden ervoor, dat de thee op specifiek Engelse wijze werd geserveerd. Ook de voetbalwed strijd tussen de elftallen van de Lood sen Voetbal Vereniging uit Vlissingen en een gecombineerd 4ftal bestaan de uit spelers van de binnenliggende schepen in dit geval hoofdzakelijk Noren trok veel belangstelling. Onder grote hilariteit van de toe schouwers behaalde het Loodsem-elft uit Vlissingen de zege. Na de wed strijd kon men genieten van de „real American home made Hamburgers" die werden verkocht in een kraam door Amerikanen van de fabriek van Hercules in Middelburg. Bij het Gar- den-Fete bevonden zich onder de aan wezigen de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, en de burgemeester van Vlissingen en Middelburg drs- D. Roemers en mr. J. Drijber.' (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. In de woensdag 19 juni te houden raadsvergadering van Goes zal een voorstel aan de orde kom°n betreffende de stichting van een se mi-permanent gebouw voor de in oprichting zijnde school voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden. Het bestuur van de stichting voor deze zogenaamde l.o.m.-school wil na de zomervakantie met dit onderwijs beginnen. Het college van b. en w. wijst erop dat, iri afwachting van een definitieve huisvesting voor deze school, in geen enkele bestaande school de vier nodi ge lokalen voor deze school beschik baar zijn. De enige mogelijkheid is, aldus het college, semi-permanente lokalen te plaatsen op het braakliggende terrein aan de Bergweg naast het Christelijk Lyceum. De snelste manier om te komen tot het stichten van deze loka len is, volgens b. en w. ze te huren. De koopsom van de geprefabriceer de 4-klassige school is geraamd op 104.160 gulden. De huurprijs wordt op basis van een 10-jarig contract berekend op 14.839 gulden per jaar. Daarbij komen de kosten voor hij- komende werken als verwarming, vloerbedekking, speelplaats en fiet senberging en de grondkosren. B. en w. zullen de raad voorstellen al met al een krediet van 53.800 gul den uit te trekken. versterkte werking. Dat kan eindeloos pijn doen in botten en spieren, die reumatischepijn.Ukünt die pijn bestrijden. Zet een flaconTogal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. Hiermee bestrijdtu reu matische pijn. De Togal-fabriek bracht een combinatie van belangrijke be standdelen in één tablet bijeen. Deze middelen versterken eikaars werking. Vandaar dat Togal snel en langdurig werkt. Die langdurige werking is spe ciaal belangrijk. Togal helpt ook bij ver koudheid, griep, migraine en boofdoOn. TOGAL 1,00; 2,50; 8,f" een. COmDinaue van ueicuignjivc ue- j.v_/vjr.n..Lj Kj,yjv. Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) RILLAND-BATH Het vanouds gerenommeerde trekpaardenfokge- bied Zeeland heeft na dc jongste oor log het roer wel heel erg omgewend: het zware trekpaard is goeddeels ver vangen door het metalen ros, terwijl daarnaast maar dan niet speciaal voor landbouwdoeleinden het lich tere Haflinger paard zijn intrede heeft gedaan, o.a. als rijdier voor de jeugd. Vanwege de Stichting Haflinger Club, onderdeel van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", is te Rilland-Bath pre miekeuring gehouden van deze Haf- lingers en opmerkelijk was de be langstelling voor dit gebeuren, dat plaatsvond op het bedrijf van de fa milie Boonman-Serrarens, die men sen en paarden gastvrij en hartelijk verwelkomden. Er was hier een heel aardig groepje merries van vier jaar en ouder. In de zware klasse werden twee eerste premies toegekend en wel in de eerste plaats aan de vijf jarige Braxi van J. Bol te Yerseke, een heel mooi geheel dat nog weer uitblonk bdven haar soortgenoten. Het was deze Braxi die tevens werd aangewezen om deel te nemen aan de nationale tentoonstelling in sep tember te 's-Hertogenbosch en aan de paarderassen-show van de 125-ja- rige Zeeuwse Landbouw Maatschap pij te Wilhelminadorp-Goes. IB in deze zware klasse werd de vijfjarige Nessy van J. Bol te Yerseke. In de lichte klasse kreeg een le premie de zesjarige Latona van wed. L. A. Boonman-Serrarens te Rilland- Bath. Alle drie genoemden zijn in gevoerd uit Oostenrijk. Ook kreeg een le premie de vier jarige Drentse Estella, v. Student, van J. Bol te Yerseke; deze werd af zonderlijk gekeurd in Hulst. Een tweejarige hengst, Sylvester, zoon van Sterling, uit de merrie La tona, f.e. wed. L. A. Boonman-Serra rens te Rilland-Bath, kreeg een twee de premie, evenals de éénjarige Ne- rus van de Kentering, v. Nerz, uit Nessy, van dezelfde, gefokt door J, Bol te Yerseke. Een éénjarige merrie, Diana, v, Walter, uit Latona, f.e. wed. Boon man-Serrarens, kreeg een tweede premie, en haar volle zuster, een nog jong merrieveulen, kreeg een eerste premie. Tenslotte was er dan nog het hengstveulen Willem v. d. Kentering, v. Walter, uit de merrie Nessy, f.e. J. Bol te Yerseke, en dat lcreeg een 2e premie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het plan voor een centrale persleiding voor rioolwaterafvoer van de Wal- cherse gemeenten naar de Wes- terschelde is in de Middelburgse raad op verschillende bezwaren gestuit. Men meende dat afvoer op deze wijze op den duur niet voldoende zou blijken, waardoor toch een zuiveringsinstallatie nodig zou zijn. De heer W. Don (P.v.d.A.) stelde zelfs, dat men door de aanleg van een persleiding aan een zuiveringsinstal latie probeert te ontkomen. „Als straks de overheid komt met stren gere bepalingen tegen de vervuiling van de Westerschelde, en zelfs van de Noordzee, dan zitten we", zo zei de heer Don. Hij stelde, dat het be ter is reeds thans in de richting van een zuiveringsinstallatie te werken. Ook ir. J. Mol (P.v.d.A.) wilde graag eerst worden overtuigd, dat het niet anders kan. De heer H. Schouten (KVP) meende, dat aan het voorstel een aandeel leveren in de kosten van voorbereiding van het plan rustig kan worden mee gewerkt, omdat door een deskundige instantie reeds gunstig was geadvi seerd. Burgemeester, mr. J. Drijber, zei dat ook door 'n werkgroep 'n onder zoek was ingesteld. „De verwachting is dat we nog geruime tijd in de Westerschelde zullen mogen blijven lozen. We doen het trouwens prak tisch in zee", aldus de heer Drijber, die evenwel toezegde de bezwaren van de raadsleden aan de werkgroep te zullen doorgeven. De scholieren van de dorpen St.- Laurêns en Nieuw- en St.-Joosland, die enkele jaren geleden met Mid delburg werden samengevoegd, zul len eerlang gymnastiekonderwijs kunnen krijgen. De huidige „achter lijke" toestand zal, althans voor een deel, kunnen worden opgeheven zo dat men in beide kernen de gemeen schapshuizen voor gymnastiekonder wijs geschikt zal maken. Wethouder M. Hubregtse, vertelde dit naar aanleiding van vragen van raadsleden over de uitkomsten van E.T.I.-rapporten over deze kernen. Hij zei, dat er thans een plan is voor de aanpassing van het verenigingsge bouw van St.-Laurens, die ongeveer 50.000 zal vergen. In Nieuw- en St.- Joosland, waarvoor thans de plannen worden uitgewerkt voor een geheel nieuw dorpshuis, zal worden ge tracht een lokaal geschikt te maken voor gymnastiekonderwijs. Beide dorpen zijn te klein voor een echt gymnastieklokaal, aldus de heer Hu bregtse. De mogelijkheid van het ont vangen van gymnastiekonderwijs in de stad Middelburg was gestuit op financiële en tijdsbezwaren. Burge meester Drijber had eerder gezegd, dat de rapporten de goede richting hadden bevestigd waarin het ge meentebestuur thans voor beide dor pen werkt. Wat betreft de woningbouw, de rapporten adviseren een kleine re gelmatige uitbreiding van de kernen, zei de heer Drijber dat de poging om een klein uitbreidingsplan in St.- Laurens te verwezenlijken, niet was doorgegaan, omdat dat te kostbaar was gebleken. Daarom is besloten de uitbreiding in Brigdamme tot stand te brengen. Een groenstrook zal dit nieuwe stadsdeel van het plan-Klarenbeek scheiden. In Nieuw en St.-Joosland bestaat de verwach ting, dat in het uitbreidingsplan Noord over niet al te lange tijd zal kunnen worden begonnen met de bouw van 20 woningen uit een to taalplan van 51 van het type-Dau- wendaele. Drs. G. Kerkhof (A.R.) had eerder zijn vreugde uitgesproken over het voorstel tot verkoop van industrie terrein aan de Vitrite n.v. Hij con cludeerde hieruit, dst de directie van dit voor Middelburg zo belangrijke bedrijf, weer moed heeft om uit te breiden. De heer Kerkhof betreurde wel, dat het industriepakket van Middelburg zo weinig gevarieerd is. „Ons lot schijnt nu eenmaal met me taal en chemie te zijn' verbonden", zo verzuchtte hij. Burgemeester Drijber zei, dat de Vitrite er inderdaad in slaagt de in dustriële ontwikkeling op zijn ter rein bij te houden. „Een studie is aan de gang", zo verklapte de heer Drijber^ „voor een tweede produktie- lijn in deze nieuwe uitbreiding". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens een af scheidsbijeenkomst in het verken nerslokaal van het groepsgebouw voor de padvinders, heeft de heer A. K. de Vries het dankbaarheidsinsigne ontvangen voor het vele werk, dat hij in het belang van de Terneuzen- se Doormangroep in het bijzonder en de padvinderij in het algemeen, als niet-padvinder heeft verricht. Deze afscheidsbijeenkomst werd in het groepsgebouw „De Veste" gehou den, wegens het vertrek van de heer De Vries in verband met zijn benoe ming tot commissaris van het Neder landse Loodswezen te Umuiden. De heer en mevrouw De Vries wei den door de leden van de groep ont vangen in het met fleurige veldboe- ketten versierde groepsgebouw, waar hopman L. v. .d. Broek de heer R. de Vries in warme bewoordingen dankte voor zijn vele verdiensten voor de Doormangroep, De grootste verdien ste was volgens de hopman het feit dat de heer De Vries als niet-pad vinder besloot het groepsleiderschap van de Doormangroep op zich te ne men. Dit gebeurde in een periode, dat de groep in grote moeilijkheden ver keerde. De heer De Vries zag echter kans om de Doormangroep in rustiger water te leiden, zodat de Doorman groep weer de juiste koers kon va ren. Hopman Van de Broek betreurde het een enthousiast „padwindersgezin" te moeten zien vertrekken. Tot slot kon hij mededelen, dat het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders", besloten had hem het dank baarheidsinsigne te verlenen voor het vele verdienstelijke werk verricht voor de Doormangroep in het bijzon der en de padvinderij in het alge meen. Hierna speldde hopman Van de Broek hem het insigne op. De heer P. J. Baard dankte namens de stichting Groepsgebouw voor het geen de heer De Vries als lid van de stichting heeft verricht. In zijn dankwoord zei de heer De Vries dat zijn werk in het niet viel tegenover dat van wijlen de heer A. Will, die tijdens zijn leven kans zag om een zeer arme Doormangroep weer een gezonde financiële basis te geven. Tenslotte namen alle welpen, verken ners en leiders persoonlijk afscheid van de heer en mevrouw De Vries. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De op 1 juni in Eindhoven aangereden kloosterzuster V. van de Linden (65), is gistermid dag aan de gevolgen van de verwon dingen in een ziekenhuis te Tilburg overleden- Zij was werkzaam in het klooster aan De Hemelrijken te Eind hoven- (Van onze correspondent) EINDHOVEN Van de vijf ver schillende buitenlanders, die zoals we gisteren meldden door dc Eind- hovense politie zijn ingerekend zijn vingerafdrukken verzonden naar In terpol en alle grensposten- Men vermoedt dat zij nog veel on bekende zaken op hun kerfstok heb ben. Vast is komen te staan, dat zij nogal veel goud bij banken in Duits land geleend hebben- Het gaat hierbij vooral om oud goud, dat tweeenhalve mark per gram oplevert. Gistermid dag zijn zij overgebracht naar Delft, waar bij" de politie vier gevallen be kend zijn van wisseltrucks, waarbij zij betrokken zijn geweest. Na lezing van de brief van de heer Doen-s, kan ik meteen gebruik maken van zijn eigen woorden: „Papier neemt alles op maar een verstandig mens neemt alle beweringen niet aan"! Hoewel is persoonlijk de ontkoppeling priesterschap-celibaat voorsta, geloof ik toch niet dat dit probleem de kern' van de roepingen-crisis uitmaakt, 't 7.it veel dieper. Daarom vind ik het naïef als de heer Doens stelt dat in het systeem van de Oosterse kath. kerken het gehuwde priesterschap oorzaak zou zijn van „weinig levenskracht en vruchtbaar heid". dat hij die levenskracht in het westerse systeem no-g aanwezig acht, is: geblinddoekt door het leven gaan! Ook ons aloude systeem en het door traditie opgebouwde godsbeeld ligt in gruzelementen! Het triomfalisme dat in zijn brief doorklinkt heeft geen reden va-n bestaan meer. Het katholieke ver leden is herhaaldelijk VER naast wer kelijke evangelie-beleving en verkon diging geraakt. Lees er de geschiedenis maar op na! Sommigen zien nog altijd de r.-k. kerk als het enige kerkgenootschap met „de Waarheid" maar de feitelijke kerk die Christus gesticht heeft is: De ontmoe ting van alle mensen die daadwerkelijk in Hem geloven. Christus kent geen onderscheid: Ook over de heidenen kwam de Geest God-s! Doens' eigenlijk kwetsende woor den aan het adres van de Ned. Herv. kerk zijn totaal misplaatst. Kijk rond in de wereld en zie de gewelddadigheid; de haat in het groot en in het klein, en men heeft geen cijfers meer nodig om te kunnen begrijpen hoeveel ge- doopten alleen maar „papieren" leden zijn, ook en niet in het minst in de R.-K. kerk! Dit ziende denk je wel eens, wat is de kerk van Christus eigenlijk nog erg klein! Het wordt tijd dat er mensen komen die echte evangelische bezieling kunnen uitdragen. Het is meer dan tijd dat alle hindernissen die dat „uitdragen" kun nen belemmeren worden, opgeruimd. Daarom is het jammer dait priesters die met hart en ziel zouden willen werken in de zielzorg; die midden tussen de mensen zouden willen etaan, uitgeran geerd worden omdat zij zoals mevr. L.B.-G. zei structurele of Celibatalre moeilijkheden hebben. Daarom is het jammer dat sommige priesters star vasthouden aan de oude kerkvorm en geen begrip kunnen op brengen voor hun evenmens en collega in geestelijke nood. Zij missen in feite zowel het recht ais de kans zich met geestelijke leiding te bemoeien. Zo'n priesterschap komt in deze tijd lang zaam maar zeker voor een volledig faillissement te staan. Blijft: De middengroep die En bezieling EN begrip heeft voor de eigentijdse si tuatie maar vastzitten aan de nog offi cieel geldende wetgeving, en zodoende tot werkloosheid gedoemd is. En toch Waait de Geest Gods waar Hij wil. Je ziet het aan een leven als dat van Maarten Luther King. Typisch is dat hij juist d-oor de steun van zijn gezin, dé kracht vond trouw te zijn en te durven doen wat hij zag dat gedaan moest wee-den. Hij groeide uit tot de man die zeggen kon, wat hem nu ais grafschrift werd gegeven: ,,I 'm free at last". Het is het enige perspectief dat het le ven biedt: VRIJ worden in echt geloof; In echte liefde. HONTENISSE Mej. L. v. Damme Respect Met groeiende waardering las ik don derdag jl. het artikel „mensen in bidon villes", dat het probleem van de arme, andersmaatschappelijke mens in krot tenwijken in Europa en elders be schreef. Verschillende malen heeft men in ons land getracht dit vraagstuk in dagbladen en tijdschriften te benaderen, maar naar mijn mening lukte het wei nigen in scherpe lijnen aan te geven waar de problemen rond de arme en andersmaatschappelijke mens dikwijls hun oorsprong en tevens hun begelei ding dienen te vinden. In het artikel van „De Stem" echter werd zeer juist aangeduid, dat de Stich ting „Ai-de a Toute Détresse" in Frank rijk, op weg is eindelijk de „ontmoe ting met deze mensen mogelijk te ma ken. Ontmoeting met - en hulp aan de andersmaatschappelijke mens is een op gave. Het gaat om gezinnen, welke ja ren - soms generaties lang in armoede geleefd hebben; uiteindelijk (tijdens de industrialisatie) naar de grote steden trokken en tenslotte nog de weg in de maatschappij niet konden vinden. De weg vinden in een maatschappij waar je rechten en plichten hebt, is moeilijk voor elke staatsburger. Voor de mens in krottemkampen elders (of in de „geïsoleerde wijken" in Ne derland) die door ontelbare onder meer sociaal-economische moeilijkheden is gehandicapt, is het voldoen aan plich ten zwaar, het zoeken naar rechten in onze maatschappij misschien nog zwaarder. Met deskundige hulp van diegenen die deze mensen met respect tegemoet tre den. zal in de toekomst zeker een be gin van een oplossing gevonden worden. Het verdient aanbeveling voor allen die zich interesseren, het artikel van donderdag 13 juni te lezen. Echter, men moet dan wel de enkele zimien overslaan, welke helaas toch het 'respect voor de hierboven beschreven mens niet bevorderen: „Kinderen ma ken is hun enige vermaak. Pas later worden die kinderen een last, maar zo ver gaat hun denkvermogen niet" „TV hebben de mensen in de bidonvil les niet" (dit is overigens onjuist) „en bovendien zouden ze er weinig van be grijpen. Even weinig als een papegaai van Vivaldi of van Bach" Wie de problematiek welke in hert ar tikel naar voren kwam intelligent aan voelde, zal nooit iets dergelijks durven zeggen. BREDA, L. VAN WOERKOM Namens Secretariaat Nederland Aide k Toute Détresse Wilhelminalaan 9 Heerde (O) (Van onze correspondent) Morgen houdt de Nederlandse Ver eniging voor de Volkszang in de Sporthal te Vlissingen een Schelde- mond-Volksliedfestival, waaraan zal worden deelgenomen door alle koren en enkele muziekverenigingen uit de gemeente Vlissingen. Als dirigent zal optreden Phons Jongerius en als begeleider Carlos Moerdijk. Het ge heel staat onder leiding van Marie Cecile Moerdijk.

de Stem | 1968 | | pagina 11