11 Politie bezet universiteit ROOMS-RODE COALITIE VRIJWEL KLAAR Biesheuvel geeft kabinet fors schot voor boeg JAMIN McCarthy bedreigd jn- GRATIE VOOR SAL AN Jongelui proberen politiebureau binnen te dringen Mysterie op Duits schip Vandaag kabinet in België Kennedy s setten werk voort Deelneemster aan feestrit omgekomen BABY IS KOGEL WEER KWIJT 1114111 De Block met 1,5 miljoen naar Soedan er ze. dat rd, nt- len en »en I C J* vart Hootegem, mr. dr. A. J. DAGBLAD VOOR ZEELAND Bidault: Stem niet op De Gaulle Prijs 6 Bidault Zonnig Rijnders van NAC naar Go Ahead TRAANGAS KRANTEN REL IN BREDA: „REGERINGSPARTIJEN EENSGEZIND" GOEDE ZAAK WANBELEID Verslagenheid in Dongen Eisenhower had weer hartaanval Biafra: Nigeria vergiftigt ons voedsel choc, spritsjes De meest makkelijke verf heet vóór 1 juli 1968 ontspannen... én enthousiasten 7M RS met o.a. radiaalbanden, jerenteller, veel, veel meer! M of 17M RS bij Dealer. Hij voor u. f tnaaJAARGANG No. 25840 uitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, 11. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 el. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland bla* MAANDAG 17 JUNI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). SORBONNE GEVALLEN ,1 V Satan met dochter Dominique (Van onze redactie buitenland) I PARIJS President De Gaulle heeft zaterdag verdere stappen gedaan om te trachten sommige van de wonden I die de Franse eenheid verzwaicken L xe heten door ex-generaal Raoul Sa' kn en ex-kolonel Antoine Argoud uit de gevangenis vrij te laten. Salan en Argoud hadden eens een grote reputatie in het Franse legei. Toen keerden zij zich tegen De Gaul le in de kwestie van de Algerijnse onafhankelijkheid. Zij waren de let ders van de geheime legerorganisatie (OAS) die terreur zaaide in Algiers j en Frankrijk ter vervulling van hun droom om Algiers onder Frans be wind te houden. Beiden erden tot levenslang veroordeeld. Het Elysée heeft aangekondigd, dat niemand in de gevangenis blijft we gens gebeurtenissen die verband hiel den met de Algerijnse oorlog. De Gaulle heeft bevel gegeven tot vrij lating van de laatste elf gevangenen. Dit is een week voor de eerste ronde van de parlementsverkiezingen ge- teurd. Officieel is de vrijlating geschied ter herdenking van het feit, dat De Gaul le op 18 juni 1940 voor de radio de Fransen opriep om door te vechten I tegen nazi-Duitsland. Onofficieel xvordt de maatregel ge- Ken als een poging om steun te ver zijgen van de kolonisten uit Algiers .Keh in Frankrijk hebben geves tigd. Deze vroegere inwoners van Al giers zijn fel tegen De Gaulle ge weest en een van hun dringendste «sen was de vrijlating van hun hel- 'an verklaarde op een persconle- nhe na zijn vrijlating: „Ik zal geen 2, ren voor mÖ" begena- t, n. ïfeet dat al gebeurd ik zeg alleen dat ik gelukkig ben weer vrij te zijn". ommige Franse kranten hebben ge- deèhran /at ?alans vr«'ating een vraariw«pnjs is die het legeT ge" t trouw j voor een belofte van Deiiïlrft k daSen van de maatschap- t o „,L 0er!ng waardoor Frankrijk getroffen' Toen bet er later h»f za.g en De Gaulle- naar hij I dacht ri ?agegeven aan aftreden en DuiM j naar Oost-Frankrijk KenSen0™ aan de weet te k°" 06 het 'eger er tegenover stond. sKtk'Teenïïa"PreSiaent George BI- sing uit han anRS,.00k aI bi' verras- t bod teruAe ,n zil'n vaöer- in een t"! bezwoer zaterdag terepatrieerrt?'ab .tot onSeveer 3000 Verki4ïn "den: Algrerije, bij de O™ n,e' «P De Gaulle te het eentrim, nf°P ePn '"antl'4aat van Msüsche ii„j,p .Yan de niet-commu- lisme en hT. 21"'6' om het gaul- |JJS toe te bre°„^nUnlSme "eder- door^he^'ï'b'pg' meegedeeld vanavoni geldig tot 'iet vanavond: middrki0des',n de h Weershuj u'r op regen noord Mahge wind literaturen H°gere uur. hka-19 UUr en or 12.09 uS op 104 «ut loop van of on- tussen middag onder en 21.03 onder (Van onze sportredactie) BREDA De meest opzien barende voetbaltransfer van dit weekend was de overgang van Nico Rijnders van NAC naar Go Ahead. De Bredase middenveld speler bracht 150.000 gulden op. Tegelijkertijd voerde NAC on derhandelingen met Baronie- midvoor Gerrie Deykers, top scorer in de tweede divisie. Dey kers zou rond de honderddui zend gulden op moeten bren gen. PSV verkocht ex-NAC-spelef Ad Graumans aan FC Den Bosch. Aan deze transactie werd ook de verkoop van Leen de Ridder (ex-Vlissingen en ex- amateur-international) aan de Bossche club gekoppeld. De transfersom voor deze twee voet ballers bedroeg 100.000,-. De eerste Westbrabantse Pij! werd een overwinning voor Westzaner Harrie Jansen. Op In ternationaal wielergebied ver der overwinningen van Jan Kre kels (Oostenrijk), Kees Haast (Luxemburg) en Harm Otten- bros (Zwitserland) en Iija Keizer-Laman veroverde in Leiden de ..gouden spike". Dit en ander nieuws op onze sportpagina's. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Na bet Odéon is gistermiddag ook de Parijse Sorbonne-universiteit het laatste belangrijke studentenbolwerk gevallen en door de politie bezet. De bezetting gebeurde zo verrassend snel dat de studenten geen tijd hadden om bepaalde parolen uit te geven. Er is zondagavond in het Quartier Latin hier en daar tussen politie en studenten gevochten. Op een gegeven ogenblik hing op het Place de l'Odéon zulk een dikke mist van traangasbommen dat men geen hand voor de ogen kon zien. Maar daar is het in hoofdzaak toch wel bfj gebleven. Het begon als volgt. Om één uur liet het ministerie van binnenlandse za ken weten, dat in het ziekenhuis Hó' tel Dieu een zwaar gewonde student was binnengebracht luisterend naar de naam van Jacques Barbier. De jongen kwam volgens het ministerie uit het noodziekenhuis van de Sor- bonne en had een levensgevaarlijke steek in de hartstreek gekregen. Het ministerie achtte het dus dringend noodzakelijk dat naar het gebeuren met de student een gerechtelijk on derzoek zou worden ingesteld. In overleg was derhalve met het minis terie van onderwijs besloten dat de Sorbonne tijdelijk zou worden geslo ten. Niet meer zou kunnen worden gebruikt als „herberg, hotel of zie kenhuis" en over enkele dagen zou worden teruggegeven aan professo ren en studenten om te dienen voor de universitaire bestemming. De prefect van politie kwam voor het gerechtelijk onderzoek met en kele inspecteurs van de gerechte lijke politie de Sorbonne binnen en begon te onderhandelen met het be zettingscomité van de tuuversiteit, bestaande uit hoogleraren en studen ten. De onderhandelingen duurden de ge hele zondagmiddag, maar leverden geen enkel resultaat op. Het bezet- tingscomité verlangde dat het gerech telijk onderzoek zou worden gevoerd in het openbaar in tegenwoordigheid van het comité en in het bijzijn van de pers. Dat werd geweigerd. Daarop trokken de eerste politie agenten de binnenplaats van de Sor bonne op. Dat was omstreeks half zes gisteravond. Tot dat ogenblik was de stemming vrij rustig gebleven. De Sorbonne was weliswaar door een zeer sterke politiemacht aan alle kan ten omgeven, maar studenten en nieuwsgierigen deden niet veel meer dan kjjken en nergens werd de rust verstoord. Maar toen «1» een lopend vuurtje bekend werd dat de politie de Sor bonne was binnengerukt sloeg de stemming om. Uit zijstraten kwamen de studenten in kleine groepen opruk ken en de bekende gevechten begon nen met stenen van de ene en met traangasbommen van de andere kant Maar tegen de overmacht konden de studenten weinig beginnen. De ver rassing van de bezetting was te groot geweest. Bij het Odéonplein werden vier lege autobussen midden op straat gezet, maar de politie was er onmiddellijk bij om de afzetting op te ruimen. Om negen uur was de Sorbonne vrij wel leeg. Kleine groepen van studenten en hoogleraren waren geleidelijk naar buiten gekomen en hun werd niets in de weg gelegd. De politie vroeg zelfs niet naar papieren maar keek alleen maar naar wapens. Ongeveer 50 politie-agenten zochten alle lo kalen van de Sorbonne af. Aanvan kelijk waren de twee boulevards Saint Germain en Saint Michel ge heel door de politie afgezet. Maar geleidelijk mochten de wandelaars er weer door. Alleen werd er door de politie op toegezien dat zich nergens volksophopingen vormden en als dat gebeurde vielen onmiddellijk de 'raangasbommen Reacties uit de studentenwereld ble ven vanzelfsprekend zondagavond niet uit. De studenten ontkennen dat ae gewonde Barbier uit het noodzie kenhuis van de Sorbonne kwam. Tot zondagavond was van het Hotel Dieu geen bevestiging te krijgen dat er werkelijk een gewonde student van de naam Barbier, was binnenge bracht. De meningen daarover zijn dus uitermate verward. Professoren van de Sorbonne kwamen zondag avond bijeen, protesteerden tegen de bezetting en kondigden aan dat zij in geen geval zouden meewerken aan het houden van examens voor de lycea. En dat zij zouden weigeren naar de Sorbonne terug te keren zo lang de universiteit onder politie- bedreiging stond. Zo was zondagavond tegen negen uur de situatie. Voor maandag en dinsdag zal het bijzonder moeilijk zijn in Pa rijs kranten te kopen want alle kran tenverkopers hebben een algemene staking van 48 uur afgekondigd. Aan net stakingsfront is nog weinig tij dens het weekend veranderd. Bij Re nault zou maandagmorgen worden gestemd over mogelijke werkhervat ting. Maar dat hebben ij nu al zo veel dagen gehoord, dat in het resul taat van die stemming maar weini gen vertrouwen hebben. (Van onze redactie buitenland) ALBUQUERQUE - NEW YORK „Senator McCarthy zal de volgende zijn". Dit stond te lezen op een briefkaart, die zaterdagavond is ge vonden op de drempel van het ver kiezingshoofdkwartier van senator Eugene McCarthy in Albuquerque (Nieuw Mexico). De lijfwachten van de senator hebben extra-voorzorgs maatregelen getroffen en het pro gramma van McCarthy is gewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ongeveer zestig Bre dase jongelui hebben zaterdagnacht het politiebureau in de binnenstad proberen binnen te dringen. Toen dit niet lukte gooiden zij een aantal rui ten in. De politie moest gebruik ma ken van de gummiknuppel om de groep van de binnenplaats van het bureau te verwijderen. De jongelui trokken daarna de stad in, waar zij op enkele plaatsen nog ruiten ingooi den en andere vernielingen aanricht ten. In totaal arresteerde de politie acht jongens (in leeftijd variërend van 17 tot 21 jaar) en een vrouw van 31 jaar. De ongeregeldheden begonnen om streeks twaalf uur, toen een vijftal vaste klanten van de St.-Malobar in de Halstraat naar de Jeugdsociëteit De Veste trok om daar wat rond te kijken. Er ontstonden al snel moei lijkheden, die uitliepen op een vechtpartij. Later werd deze voort gezet bij de St.-Malobar. Toen de po litie arriveerde om daaraan een eind te maken en vijf jongens aanhield, trok een groep van ongeveer zestig personen naar het dichtbij gelegen bureau om de vrijlating van de vech tersbazen te eisen. De hekken van de binnenplaats werden geforceerd. De politie sommeerde de plaats vrij te maken. Een deel van de groep voldeed niet aan dit bevel. Daarop maakten tien agenten met de helm op en de gummiknuppel in de hand de binnenplaats schoon. Het gevolg was dat enkele rad draaiers stenen door de ruiten van het bureau wierpen. De groep ver spreidde zich daarna door de bin nenstad, waar men onder andere bij het telegraafkantoor ruiten inwierp. Het gevolg daarvan was dat nog vier personen werden aangehouden. Bij deze arrestatie werden politieauto's bekogeld met stenen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De politie van Vlissingen stelt een onderzoek in naar de raadselachtige dood van de 32- jarige Duitser A. S. uit Oleberg. Deze was eerste officier op het aan de rede in Vlissingen gelegen Duitse schip Berkesheim, waarop hij samen met het bemanningslid E. S. uit Bremen bewusteloos werd aangetroffen. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Belgische eerste minister Eyskens, die vandaag de sa menstelling der rooms-rode regerings coalitie bekend zal maken, heeft in het afgelopen weekend met voortva rendheid aan het nieuwe kabinet ge timmerd. In overleg met de voorzitters van de beide regeringspartijen en in nau we samenwerking met de nieuwe vi ce eerste minister, de socialist Mer- lot, is Eyskens zo goed als gereed gekomen met de portefeuilleverde ling. Met de eerste minister mee, zal de nieuwe ploeg 29 ministers, onder wie 3 minister-staatssecretarissen tellen. Prof. Eyskens behoort, zoals bekend tot de Christelijke Volkspartij, Hoe wel hij een Vlaming is, wil hij als eerste minister niet tot een bepaalde taalgroep gerekend worden. De Christelijke Volkspartij zal 15 ministers krijgen, de socialisten 13. In de nieuwe regering zal pariteit tussen de Nederlandstaligen en de Franstaligen bestaan. Dat betekent in concrete 8 Vlaam se CVP-ministers, 6 Vlaamse socia listen, 7 Waalse CVP'ers en 7 Waalse socialisten. Het is Eyskens niet gelukt de Frans talige socialistische Brusselaar (de zogenaamde groep Simonet) tot deel name aan de regering over te halen. Hij bood hun vertegenwoordigers Cu- dell en Pierson een zetel aan, maar zij weigerden. Ook aan Vlaamse zijde is de forma teur op enige weigeringen gestuit. De voorzitter van de Vlaamse CVP-vleu- gel, senator Van de Kerckhove wei gerde een ministerspost. Hetzelfde deed de ondervoorzitter van de so cialistische partij. Van Eynde. Behalve twee ministers voor cul tuur (Vlaamse en Waalse), twee mi nisters voor nationale opvoeding, zal de nieuwe regering één minister voor gemeenschapszaken (verhouding tus sen de taalgemeenstappen) en een minister voor de instellingen van de staten tellen. Buitenlandse zaken blijft volgens de gegevens van gister avond gereserveerd voor de Waalse CVP'er Harmel. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM AR-fractielelder mr. Biesheuvel heeft zaterdag op de deputatenvergadering in Rotterdam het kabinet-De Jong „enige' schoten voor de boeg gegeven". Hij noemde de loonnota en de aankóndiging van een belastingverlaging „missers". Ook had hij geen goede woorden voor de nota over het noorden van het land. Het EEG-beleid van minister Luns kreeg de kwalificaties „aarze» lend, onduidelijk en niet echt Europees". Dreigend voegde hij eraan toe dat de samenwerking van de vier kamer fracties van de regeringspartijen „be langrijker is dan het kabinet zichzelf realiseert". Hij waarschuwde de regering om in september bij de miljoenennota „niet alles overhoop te halen". Hij zei te hopen dat minister Witteveen het plan voor een belastingverlaging „alleen in zijn hoofd heeft". Üp de vergadering werd afscheid genomen van voorzitter dr. Berghuis, die om gezondheidsredenen moet af treden. Hij noemde het jammer dat zijn ideaal, de oprichting van één nieuwe reformatorische partij, niet werd verwezenlijkt en hij vond het gesprek in de achttien „op zich een goede zaak". Tot opvolger werd gekozen dr. A. Veerman uit Rijswijk, lid van de Tweede Kamer, de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland en de Rijs- wijkse gemeenteraad. In zijn rede benadrukte de heer Veerman dat een christelijke organisatie steeds op nieuw zijn bestaansrecht moet waar maken. Hij wees erop dat de partij In een tijd van onrust ook onrustig moet zijn. Daarbij botst men op ge vestigde Instituten en structuren. „Daarom zal een vernieuwing aller eerst een mentaliteitsverandering moeten zijn", zei de A.R.-voorzitter, ,wij zullen allen onbetreden paden moeten gaan". op het congres van de P.S.P. in Hilversum beschuldigde partijvoor zitter, dTS. H. Wiebenga, de regering van wanbeleid, in het bijzonder ten aanzien van de werkloosheidsbestrij ding en het leggen van de lasten op de schouders van de economisch zwaksten, zoals dat nu systematisch plaatsvindt". Hij stelde zich positief en open op tegenover een stembusakkoord, maar meende dat D'66 „door een sterk ne gatieve opstelling" niet in een der gelijke samenwerking thuishoort. Er is een commissie ingesteld die onder andere de grieven van Amsterdamse leden moet onderzoeken. Dezen me nen dat de P.S.P. zich niet links ge noeg opstelt. ONGEVEER 1000 vliegers van de BOAC (Brittish Overseas Airways Corporation) zijn gisteren in staking nadat besprekingen met de minister van arbeid over een nieuwe arbeids overeenkomst zaterdagnacht waren afgebroken. (Van onze correspondenten) DONGEN Een van de deelne mers aan de gistermiddag verreden Tefado-rally, mevrouw J. M. C. Theunissen, oud 41 jaar, is bij een botsing te Loon op Zand om het le ven gekomen. Het nieuws wekte gro te verslagenheid onder de rallyrij ders. Het ongeluk gebeurde rond half vier. Het slachtoffer verleende geen voorrang aan een van rechts komen de auto. Drie inzittenden werden zwaar gewond. Twee personen in de van rechts komende wagen liepen lichte verwondingen op. Allen wer den naar het Maria-ziekenhuis te Til burg vervoerd. De 77-jarige heer H. Oomen uit Te- teringen is zaterdag bij een verkeers ongeval onder Hooge en Lage Zwa- luwe om het leven gekomen. De heer H. Oomen stak per bromfiets het kruispunt Brandestraat - Wagenberg- sestraat over en lette daarbij niet op een naderende personenauto, be stuurd door de heer H. T. uit Ze venbergen. „Wij zullen de beginselen waar voor Bobby zich heeft ingezet voortdragen", heeft mevrouw Rose Kennedy (midden) moeder van de vermoorde senator Robert Kenne dy in een korte toespraak voor ra dio en televisie gezegd. Rechts Jo seph Kennedy sr. en links Edward Kennedy resp. vader en broer van Robert. WASHINGTON (Rtr.) Oud president Eisenhower (77) heeft za terdagavond opnieuw een hartaanval gehad. Na zijn aanval heeft hij een rustige nacht gehad, zijn toestand was zondagavond onveranderd. De aanval werd beschreven als coronair. Het is de vierde hartaanval van de generaal in 13 jaar en de tweede van dit jaar. SCHIPHOL (ANP) Een uit 4 man bestaande Nederlandse missie aangevoerd door de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, is gisteren naar de Soedan vertrok ken. Minister De Block komt er echter niet met lege handen aan. Hij zal de Soedanese regering een technisch hulpproject aanbieden ter waarde van ca. 1 1/2 miljoen gulden voor middelbare opleiding op het gebied van de veeteelt. Dat zal geschieden door beschikbaarstelling van deskun digen en uitrustingen, terwijl ook Soedanese leerkrachten in Neder land een opleiding zullen krijgen. Hoofddoel van het bezoek is ech ter de besprekingen over een tech nisch samenwerkingsakkoord tussen beide landen af te ronden. (ADVERTENTIES) ABA (BIAFRA) (AFP) Biafra heeft aan alle landen die voedsel willen zenden voor de hongerende bevolking verzocht, dit rechtstreeks te doen via zijn vertegenwoordigers in Londen, Parijs, Bonn, Lissabon en Genève, omdat Nigeria het voedsel voor Biafra zou vergiftigen. Dit zou zijn geconstateerd bij zout, suiker, melk, meel en zelfs blikjes conserven en sigaretten, aldus de Biafraanse commissaris voor voor lichting. Volgens hem zijn 4,5 mil joen Biafranen er zeer slecht aan toe. Hij bedankt alle organisaties die al hulp verleend hebben. NEW YORK (Reuter) Het pasgeboren meisje in New York, dat een kogel had ingeslikt, welke op haar moeder was afgeschoten, heeft zich „op natuurlijke wijze van de kogel ontdaan". De moeder van het meisje, die acht maanden zwanger was toen een onbekende op haar schoot, maakt het goed. Toen het kind eerder deze week, na de verwonding van haar moeder, met de keizersnede ter wereld werd gebracht bleek de kogel door de wang van het kind gedrongen te zijn. Het kind had de kogel ingeslikt, waardoor het een lichte lood vergiftiging opliep. vandaag voordeel 210 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 3de kwar taal 1968 over op onze post rekening VOOR ABONNEMENTSPRIJZEN ZIE RECHTER BOVENHOEK. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1968 | | pagina 1