Kerk in Kerken vragen hulp voor slachtoffers oorlog Nigeria Amerikaanse volk bereid troepen terug te trekken Brusselse bom onder nieuw kabinet PARIS beweging GEBREK AAN VOEDSEL Conservatisme is onchristelijk Frankrijk senator McCarthy vader van sirhan naar v.s.? Zware bewaking voor McCarthy Botsing tussen Rome en Utrecht Theologisch overleg over katechismus wordt gepubliceerd Jongens stelen wapens en munitie Huichelarij Prof. Schiïlebeekx: Raketten Ontslag Levenslang voor Duilse „kapo's" Nederlander dronk in 1967 vijf liter bier méér DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 JUNI 1968 11 IMIIIIIIIIIIIIIIIIIU: minui»" Eindelijk is er dan een zij het nog gedeeltelijke, opening van zaken ge komen over liet gesprek, dat tussen Rome en Nederland over de mieuuie katechismus gevoerd wordt. Wij dan ken zulks aan een Italiaanse indis cretie. Daar circuleerde in brede kring een verslag van de besprekin gen, die begin 1967 te Gazzada (Ita lië) werden gevoerd tussen delegaties van de Heilige Stoel en van het Ne derlands Episcopaat. Een uitgever zag er brood in en bracht het, samen met andere nieuwe-katechismus-docu- menten op de markt. En wij in Ne derland ons maar braaf houden aan de geheimhoudingsplicht. Gedachtig het spreekwoord: afspraak is af spraak, waarvoor bij ons weten geen Italiaanse vertaling bestaat. Na aandachtige lezing van het do cument menen wij de volgende con clusies te mogen trekken. Ten eerste dat de delegatie van de Heilige Stoel en de Nederlandse delegatie zich op geheel verschillende standpunten stellen: de eerste op een theologisch, de tweede op een catechetisch stand punt. Waarbij dan nog als verzwaren de omstandigheid komt, dat de theo logie van de Romeinse delegatie sterk scholastiek is gekleurd en de kateche- se van de Nederlandse delegatie zo nauw mogelijk aansluit bij het he dendaagse levensbesef. Men ontkomt niet aan de indruk, dat in Gazzada geen echte dialoog is gevoerd, maar dat de twee partijen langs elkaar heen hebben gepraat. In het voordeel van de Nederlandse delegatie kan daarbij worden aangevoerd, dat zij hier en daar de bereidheid toonde om wijzigingen aan te brengen, terwijl de Romeinse delegatie geen milimeter terrein heeft prijsgegeven. Ten tweede is duidelijk gebleken dat de Romeinse delegatie bij haar kritiek op de nieuwe katechismus weliswaar nergens het woord kette ren gebruikt, maar feitelijk toch staande houdt dat het boek te kort is geschoten in het met duidelijke getrouwheid uiteenzetten van de blij de boodschap die wij geloven en van de leer der kerk, die wij moeten vast houden". Om welke punten het voor al gaat wordt door de paus zelf aan- gegevenin zijn brief aan kardinaal Alfrink: de maagdelijke geboorte van Jezus Christus, het bestaan van en gelen en de aard van de verzoening die Christus aan de Vader heeft ge bracht. Wij moeten ons derhalve geen enkele illusie maken over de ernst van het geschil. Rome vat de zaak zeer ernstig op. Opmerkelijk in du verband is de uitspraak van de Ro meinse delegaten „dat de moeilijkhe den, die tegen de nieuwe katechis mus zijn ingebracht, niet zouden gel den als die katechismus niet was uit gegeven onder patronage van de bis- schoppen". Ten derde blijkt uit de thans gepu bliceerde documenten, dat Rome over tuigd is van de mondiale invloed, die de katechismus nu reeds heeft en in de naaste toekomst zal krijgen. Het beoordeelt dit boek met de maatsta ven, die wellicht aan encyclieken, concilie-documenten en andere stuk ken, voor de heel de wereld bestemd, mogen worden aangelegd. Van de ene kant is dat een eer, waar we blij mee mogen zijn. Van de andere kant gaat het voorbij aan het zuiver Nederland se karakter, dat de auteurs aan het boek hebben willen geven. Nooit werd beoogd een wereldkatechismus te schrijven. Nooit werd gesugge reerd, dat een Italiaanse vertaling ge lijk zou staan aan een Italiaanse ka techismus integendeel, altijd is bena drukt, dat ook die een Nederlandse aangelegenheid zal blijven. Wij me nen, dat de critici zich in de eerste plaats moeten afvragenof de nieuwe katechismus voor de Nederlandse katholieken van dit ogenblik een jjoede katechese biedt van het katho lieke geloof. En die vraag kan eigen lijk alleen door een Nederlander wor den beantwoord. Wij wachten het verdere verloop der gebeurtenissen met grote ge moedsrust af. Voor gezichtsverlies hoeven we niet bang te zijn. Als er werkelijk zwakke punten in de nieu we katechismus zitten, laten we die dan verbeteren. Pioniers hoeven zich °ner hun fouten minder te schamen, anderen het over hun gebrek aan Hitiatief zouden moeten doen. Maar h'tt ,en we moeten vechten tot het at ere eind, om het wezen van de katechismus het verwoor- ,en Vaa ü)l$ geloof op een wijze, die a modernemens begrijpt en die hem anpakt te redden. Dit mag op ;,een enkele wijze ongedaan worden namaakt. (ADVERTENTIE OLIFANT IS VADERLANDS LIEVEND. Heeft grote eerbied voor vaderlandse borrel. Traditie in ere houden en meer van dat soort NütoS':nJon£e~- (Van onze verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG Twee stichtingen, waarin «le Nederlandse kerken vertegenwoordigd zijn, hebben een actie op gang gebracht out meer hulp te bieden in de door een bur geroorlog geteisterde landen Nigeria en Biafra. Op interna tionaal niveau hebben «1e kerken al aanzienlijke bedragen aan de twee landen beschikbaar gesteld, maar de nood is volgens de Nederlandse Stichtingen zo groot, dat er vooral meer voed sel gezonden moet worden. KARDINAAL ALFRINK brief van paus ROME (KNP) Terwijl in Neder land tot op heden op verzoek van Rome de strengste geheimhouding is bewaard over het theologisch over leg rond de Nederlandse katechismus voor volwassenen, verschijnt dezer dagen bij de Milanese uitgeverij Montadori in Italië een paperback, waarin uitvoerig verslag over de ge schillen wordt gedaan tot en met de bezwaren der kardinalencommissie toe. De hoofdmoot van de onthullingen der Italiaanse uitgeverij wordt ge vormd door een letterlijk verslag van het theologisch overleg, dat vo rig jaar april in Gazzada gevoerd werd door Romeinse theologen door de jezuieten Bless en Schoonenberg namens de auteurs, en prof. dr. E. Schillebeeckx o.p., die ten behoeve van het bisschoppelijk imprimatur het boek had bestudeerd. Bovendien wordt de letterlijke ver taling gepubliceerd van een brief van paus Paulus aan kardinaal Al frink. Daarin dringt de paus aan op nader onderzoek van 3 onderwerpen in de katechismus, n.l. de maagde lijke geboorte van Christus, het vol- doenings- en offerkarakter van de Mis en het geloof in het bestaan van de engelen. De Romeinse theologen in Gazzada wilden echter over meer zaken opheldering, n.l. 14 hoofdpun ten en 45 kleinere zaken, terwijl in het rapport der kardinalencommissie I 18 hoofdzaken worden genoemd. UTRECHT (ANP) De Utrechtse recherche heeft na een klopjacht in samenwerking met de rijkspolitie drie jongelui aangehouden. Ze hebben in de afgelopen maan den een reeks inbraken gepleegd, on der meer uit militaire opslagplaatsen in de provincie Utrecht. Bij een van de jongens thuis is voor een waarde van tienduizend gulden aan gestolen goederen in beslag ge nomen. Daaronder bevonden zich hand- en mortiergranaten, bazooka's, munitie en dergelijke. Welke bedoe lingen zij met de wapens hadden is nog niet bekend, omdat de drie kna pen nauwelijks konden worden ver hoord. Ze hebben al bekentenissen afgelegd. De drie jongens, die kort geleden de school hebben verlaten, komen volgens de politie uit zeer be hoorlijke milieus. De twee stichtingen zijn de Stich ting Oecumenische Hulp uit Utrecht en de katholieke Stichting Mensen in Nood In Den Bosch. Het gironum mer 5261 van de Oecumenische Hulp is voor deze actie opengesteld. Volgens recente telegrammen van de hulpverleningscommissie van de kerken aan de Wereldraad van Ker ken is de voedingstoestand van de bevolking in Biafra zeer alarmerend. Er doen zich, zo delen de Nederland se stichtingen mee, steeds meer ge vallen van hongerdood voor. Vele vluchtelingen moeten volstaan met een rantsoen van één maaltijd per week. „Biafra heeft vooral voedsel en medicamenten nodig. In dit afge scheiden deel van Nigeria bevinden zich vier miljoen vluchtelingen". De ze uitspraken deed gisteren in Den Haag sir Louis Mbanefo, de Biafraan- se opperrechter, die namens Biafra de (afgebroken) besprekingen met Nigeria leidde. Hij bevindt zich sinds twee dagen in ons land. Sir Mbanefo zei geen voorstellen van het internationale Rode Kruis inzake hulo te kennen en merkte op dat Biafra iedere hulp in de vorm van medicamenten in voedsel zou verwelkomen. Radio Lagos heeft gisteren het sta ken van de Nederlandse wapenzen dingen aan Nigeria „huichelarij" ge noemd. Tevens deelde de radio mee dat België toestaat dat voor 1.110.000 dollar aan wapens wordt verkocht aan het federale leger. De federale radio meldde dat het Nederlandse besluit geen wapens meer te verzenden naar beide par tijen een voorbeeld was van huiche larij en „doorzichtige dubbelhartig heid". De radio deelde voorts mee dat Nederland heeft beweerd dat het staken der wapenleveranties vrede zou brengen maar dat het land geen einde heeft gemaakt aan de militaire bevoorrading van het afgescheiden Biafra. Nederland heeft een „gebrek aan vooruitzicht en dwaasheid be toond in zaken betreffende de ont wikkelende wereld", aldus radio Lagos. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN In het juni-juli- nummer van „Concilium", een in ternationaal tijdschrift voor theolo gie, dat in tien talen verschijnt, wordt het hedendaagse christelijke geloofsleven getoetst aan de sociaal- politieke werkelijkheid. In dit kader beschuldigt prof. Schiïlebeekx, hoog leraar in de theologie aan de uni versiteit van Nijmegen, alle christe nen die zich bij de bestaande maat schappelijke orde neerleggen. Prof. Schiïlebeekx zegt dat de be staande orde volgens de bijbelse boodschap een wanorde is. Met tal van andere vooraanstaande katho lieke theologen vraagt hij zich af hoe het komt dat een revolutionaire godsdienst als de christelijke be heerd kan worden door een kerk die zich vaak voorstander heeft getoond van contra-revolutie en politiek con servatisme. Evenals de andere kandida ten voor het presidentschap van Amerika wordt senator McCar thy zwaar bewaakt. Sinds de moord op senator Kennedy hebben de kandidaten een spe ciale bewaking gekregen van president Johnson. McCarthy arriveert hier in New York waar hij zijn campagne hervat te. Omgeven door tien agenten van de veiligheidsdienst hield hij sinds tien dagen zijn eerste toespraak. (Vervolg van pagina 1) De Franse politie heeft opnieuw 34 buitenlanders gelast het land te ver laten, waardoor het aantal uitgewe zen vreemdelingen op 148 is gekomen. De 34 buitenlanders zijn in de f- geiopen vier dagen bij onlusten in de departementen Rhone en Ain, voor namelijk in Lyon en omgeving, op gepakt. Franse politie-eenheden hebben gis teren huiszoekingen verricht in de bureaus van de sinds woensdag ver boden organisaties „Beweging van de 22ste maart", de „Communistische marxistisch-leninistische jeugd" en de „Revolutionaire jeugd". Bij huiszoekingen hebben zich geen incidenten voorgedaan; in geen der doorzochte gebouwen werden perso nen aangetroffen. De politie heeft een aantal documenten in beslag ge nomen. De Franse premier Georges Pom pidou heeft tegenover de pers ver klaard dat de regering tijdens de stu dentenonlusten „vastberaden, zonder provocatie of overbodig geweld" heeft weten te verhinderen dat de opruiers zich van de straat meester maakten en dat zij de bevolking en de grote massa der studenten de tijd heeft ge gund zich ervan te vergewissen waar heen men hen wilde voeren. Pompidou prees het aan de kant zetten van de extreme elementen on der de studenten. De grote massa der studenten bad zich volgens hem van deze elementen losgemaakt toen zij in de g-aten kreeg dat deze „een re volutionair karakter hadden en niets te maken met de universitaire her vormingen". Zijn verklaringen over de noodzaak van hervormingen be gonnen langzamerhand weerklank te vinden in de universitaire wereld, zo beweerde hij. Volgens politdezegslieden verlieten 132 mensen het gebouw vrijwillig. Zij wonden ongemoeid gelaten, maar 66 „harde revolutionairen" werden opge bracht. Tenslotte moesten meer dan 10 jon" gens en meisjes uit het gebouw wor den gezet. DE BELGISCHE kabinetsformatie heeft vertraging opgelopen door ziekte van Collard, voorzitter van de socialisten. Formateur Eyskens probeert maandag zijn ploeg gereed te hebben. Zijn pogingen om de Franstalige Brusselse socialisten alsnog over.te halen aan de rege ring deel te nemen worden zeer gering geacht. DE REGERING van Tjechoslowakije heeft besloten de preventieve pers- censuur op te heffen. Het Centraal Publikatiebureau, dat de censuur uitoefent, wordt afgeschaft. De ver antwoordelijkheid voor de publika- ties berust voortaan bij de hoofdre dacteuren. WEST-DUITSLAND overweegt zijn steun aan het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens afhanke lijk te stellen van de ontwikkelingen rond Berlijn. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/SAIGON Se nator Eugene McCarthy is van mening, dat het Amerikaanse volk bereid is akkoord te gaan met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viet nam. De industrieel Cyrus Eaton die in Moskou en Parijs bespre kingen heeft gevoerd, gelooft dat de vrede in Vietiws.m voor de deur staat. Zjj hebben deze me ning gegeven in vraaggesprek ken met de New York Times. Volgens McCarthy zou de Ameri kaanse regering zonder verzet van het Amerikaanse volk alles wat zij wil kunnen doen om tot verminde- (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/JERUZALEM Bis hara Sirhan, de vader van de ver moedelijke moordenaar van Robert Kennedy, heeft gisteren toestemming gekregen om het door Israël bezette deel van Jordanië te verlaten. Hij zal nu naar Jordanië gaan. Al gemeen wordt verwacht dat hij vanuit Amman naar New York zal vliegen om zijn zoon te helpen ver dedigen. In Los Angeles is een politiegroep van 22 man gevormd, die de moord op Robert Kennedy zal onderzoeken. Ze zullen onder meer nagaan of er sprake is van een complot. Uit het rapport met de getuigen verklaringen over de moord is ge bleken, dat Kennedy misschien niet vermoord zou zijn, als zijn plannen niet op het laatste ogenblik gewij zigd waren. Na zijn toespraak in de balzaal van het hotel zou de senator aanvankelijk naar de benedenver dieping gaan, waar zijn aanhangers wachtten. Op het laatste moment be sloot men, dat hij eerst een gesprek met de pers zou hebben. Via de keu ken, waar Sirhan al een half uur wachtte, werd hij daarheen gebracht. Volgens de getuigenverklaringen heeft Sirhan minstens drie keer ge vraagd of het wel zeker was dat Kennedy door de keuken zou komen. Van onze ^respondent in Brussel) tajecnSSiEL 0nze zuiderburen voordit !1 e,lndelijk - na een crisis -i U'tzonderlijk lange eoalitip n "leuwe regering. Een socialisten "rina S ke partii en iin6 Van ri? reZ beproefde lei- kens-De man i vler Gaston Eys" reSennasnHc,"' tle et land uit deze Vantien Bnl ?rft Sehaald, Pmil regering terug^H^tke8rt niet in de koord tu«i, gi Programma-ak- bjen waavon ri»6 regeringspar- zal hebben to hSUWe regering zich koord. Ra. .mf baseren. is zijn ak- Cris's is ziin j" van de regerings- crisis van Vjerdlenste- Ok hij ook de samenleving, waar ln België verkeert, zal hebben op gelost of er althans de basis voor zal hebben gelegd, zal nog moeten blijken. De nieuwe regering zal het, welke personen er ook minister in zullen worden, bijzonder moeilijk krijgen. Men hoeft niet tot de pessimisten te behoren om te vrezen dat haar slechts een vrij kort leven bescho ren zal zijn. Het regeringsakkoord dwingt deze regering tot handelen. Vorige regeringen, ook de regering van Vanden Boeynants hebben leer geld betaald omdat zij besloten fun damentele kwesties zoals de ver- nouding tussen de taalgemeenschap pen op de lange baan te schui ven of in de ijskast van parlementai re of extra-parlementaire commissies te zetten. Prof. Eyskens heeft in vo rige functies, ook als eerste minis ter, getuigd van moed. De vraag is of hij het dit keer met moed en kundigheid alleen zal kunnen red den. Voor de doorvoering van de essentiële punten van het regerings akkoord is tweederde meerderheid in het parlement nodig. Dat bete kent de steun van de oppositie, want C.V.P. en socialisten beschikken niet over die meerderheid. In de huidige omstandigheden mag men op die oppositionele steun niet al te zeer rekenen, ook niet al gaat het om fundamentele belangen van het tand. Maar ook vanuit de eigen regerings partijen wordt de levensduur van de meuwe regering bedreigd. De twee partijcongressen hebben weliswaar met ruime meerderheid het akkoord aanvaard, maar de tóch nog vrij talrijke tegenstellingen kwamen uit gevaarlijke hoeken. Met name uit de hoek van de Franstalige of, zo als de Vlamingen liever zeggen Frans- dolle - Brusselse socialisten" en C. V.P.'ers. Als het op stemming in het parlement aainkomt is de houding van deze Brusselaars zeer onzeker. Zij kunnen met een aantal mokkende Vlamingen en Walen, die vinden dat het regeringsakkoord te veel toege vingen naar de ene of andere kant bevat, de regering Eyskens, die over een gewone meerderheid van 21 ze tels beschikt, vrij gemakkelijk in een minderheidspositie brengen. Het zijn de reële gevaren die de nieuwe regering bedreigen, zeker om dat Eyskns er vermoedelijk niet in aal slagen Frantalige Brusselaars in zijn regeringsploeg te krijgen. Waar door deze regering die niet steunt op een programma-akkoord inzake de Brusselse problemen het ge vaar loopt als anti-Brussels bestem peld te worden. Dat is te meer gevaarlijk omdat de Vlaams-Waalse strijd meer dan in Leuven, meer dan in en tussen Vlaanderen en Wallonië, in en rond om de hoofdstad uitgevochten zal worden. ring van de strijd in Vietnam te ko men. Het volk zou er zelfs akkoord mee gaan als de regering zich ver plichtte tot eenzijdige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. De senator vond niet dat de V.S. hun troepen in Europa moeten terugtrekken. Mogelijk zou over een dergelijke terugtrekking te onderhan delen zijn, maar dan zowel met de Duitsers als de Russen. De 85-jarige miljonair Cyrus Eaton, die in Parijs met leden van de Noord- vietnamese delegatie gesproken heeft, verklaarde dat de vrede in Vietnam nabij is. Weliswaar koesteren de Rus sen en Noordvietnamezen nog steeds enige argwaan wat de oprechtheid van de V.S. betreft, maar er is ruim te genoeg voor een compromis en hier wordt nu aan gewerkt, aldus Eaton. De Vietcong heeft gistermorgen voor de tweede opeenvolgende dag het vliegveld van Saigon, Tan Son Nhoet, met raketten bestookt. Daarbij werden een vliegtuigloods en een vliegtuig beschadigd. Een Ame rikaan sneuvelde. De bevolking van Saigon heeft vlugschriften ontvangen waarin de Vietcong haar waarschuwt dat zij binnen enkele dagen een reusachtige aanval met raketten op de stad zal inzetten. Tijdens een periode V3n honderd dagen zal de Vietcong elke nacht honderd raketten op de stad afvuren. Het Zuidvietnamese kabinet heeft gisteren besloten de minister voor hereniging, Phan Kwang Dan, te ont slaan omdat hij onderhandelingen met het nationale bevrijdingsfront had voorgesteld. De minister deed dit tijdens een recent bezoek aan de Verenigde Sta ten. Verscheidene parlementsleden hadden naar aanleiding daarvan ge- eist dat hij onmiddellijk zou worden ontslagen. Dr. Ton That Thien, de Zuidviet namese minister van voorlichting, vindt dat de vredesbesprekingen in Parijs tot niets leiden en dat de stop zetting van de Amerikaanse bombar dementen op het noorden „misschien verantwoordelijk is voor de moord op vrouwen en kinderen in Saigon" In een rede in Honoloeloe heeft hij meegedeeld dat de Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu de vol gende maand de V.S. zal bezoeken. Hij zei dat zolang er raketten op Sai gon vallen, hij er de voorkeur aan zou geven dat Hanoi zijn portie bom men krijgt. FRANKFORT (DPA - AFP) In Frankfort zijn gisteren de 61-jarige Bernhard Bonitz en de 64-jarige Jo sef Windeck, twee voormalige „ka po's" - gevangenen, belast met het toezicht op medegevangenen - van het kamp Auschwitz tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Bonitz en Windeck, beiden beroeps misdadigers, zijn in 1940 naar het ver nietigingskamp Auschwitz gebracht, waar zij zich aan wreedheden tegen over medegevangenen te buiten gin gen. Bonitz is beschuldigd van moord op 72 en Windeck van moord op 115 politieke gevangenen. (ADVERTENTIE) INTERNAAT „DE LA SALLE" Baarle-Nassau. tel. 04257 200 BRUGKLAS MAVO-HAVO Ulo-Mavo-opleiding voor jongens o.l.v. Broeders v. d. Christelijke Scholen. Vraagt Prospectus (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Wij gaan in Parijs cis alles meeloopt een rustig weekend te gemoet. De automobilisten die langs het Thé&tre de France rijden hoeven gelukkig niet meer van nijd te toe teren want de rode vlag is van de voorgevel gehaald en de Franse drie kleur uiaait er weer. Net alsof hij er nooit vandaan is geweest. In het the ater zelf moet nog wat nagevlooid worden, maar buiten is weer alles bij het oude. Ook de Sorbonne gaat trier dagen naar de stomer en de stadsrei niging. En daarna gaan wij ons in een universitaire staten-generaal werke lijk bezinnen op een nieuwe struc tuur, die niet alleen volgens de com munisten, maar ook naar het oordeel van alle Gaullisten hard nodig is. Als de tegenwoordige oppositie de gaullisten verwijt dat zij in de tien vette jaren niets aan hervorming van het universitair onderwijs hebben ge daan is dat maar de halve waarheid. In de tien magere jaren van de vier de republiek is even weinig gepres teerd. Alles wordt geschoven op de schuldige hoofden van oude hoogle raren met aderverkalking die doof bleven voor iedere hervormingspo ging. En verder kunnen wij ons tijdens het weekend bezighouden met het kijken en luisteren naar de grote voormannen van de Franse politiek, die ons komen vertellen op wie zij bij de komende verkiezingen moeten stemmen. Kijkt en luistert men met volle ernst, dan kan men het gevoel niet van zich afzetten dat men in Frankrijk bezig is de democratie in naam van de democratie te vermoor den. Nergens ter wereld zulke goede democraten als in Frankrijk. De communist Waldeck Rochet, die als men naar hem kijkt helemaal geen boeman is, integendeel een brave boer, verkoopt de democratie het handigst. En tegen zijn redenering is weinig in te brengen als men verge ten is dat de Franse communistische partij de meest stalinistische partij is geweest. Wij alleen de macht voor ons opeisen zoals de gaullisten dat doen?, vraagt hij zonder op te kijken van zijn papiertje. Wij eisen het ons toe komende deel van de koek, want van iedere vier Fransen stemt er een communist. Tegen dat laatste valt niets in te brengen want het verkiezingspakket waar de communisten mee komen aandragen was bij de vorige verkie zingen omstreeks 22 en zal nu wel stijgen tot 25 procent. Bij de gaullis ten is de verkiezingstrend gelijk aan de oude scheurkalenderplaat zoals men die vroeger kon zien in zwaar gereformeerde gezinnen: de brede en de smalle weg. ln zijn televisie-inter view heeft de Gaulle zelf op zulk een prent gezinspeeld: aan de ene kant de demon die de arme zondaars ten ver- derve voert en aan de andere kant da brave engel die voor dovemansdeuren staat te praten. Bij de gaullisten zijn alle communisten baardige duivels met martelwerktuigen. De eenzame en bedroefde duivel is de democraat bij de gratie Gods, de man op het Elysée. Dan zijn er ook nog de mannen van het midden: Mitterand voor de socia listen en liberalen, Duhatiel voor het katholieke centrum. Mitterand heeft het wat moeilijk want hij stond net als koning Radboud al met één voet in het lauwe water van het Elysée en moest ijlings terugtrekken toen De Gaulle uit Baden Baden kwam ter zich aan. aandraven met generaal Massu ach- Duhamél zit op zijn schommelstoel in een wat onevenwichtige houding want schommelt hij te veel, dan komt hij of bij links of bij rechts terecht en dat wil hij geen van beide. Hij houdt zich maar bij Ovidius: medio tutissimuc ibis, in het midden zult gij het veiligst gaan. En daarmee hebben wij de voor naamste kopstukken wel gehad. Voor de televisie en de radio zijn alleen maar mannen aan het woord of schoon de vrouwen op de kiezerslijs ten de mannen in aantal overtreffen. Wij zagen op de teevee maar één en kele vrouw die zo weinig zendtijd kreeg dat ze al uitgesproken toets toen ze nog goed en wel moest be ginnen. Ze sprak met grote bewogen heid en met een warme stem. Wij zouden haar ons vermogen hebben toevertrouwd. Maar helaas zijn het in Frankrijk de mannen die het voor het zeggen hebben. In de nieuwe regering-Pom- ptdou zit maar één hele vrouw en dan nog op een ondergeschikte post. Over India waar een vrouw minis ter-president is spreken wij mannen als over een onderontwikkeld land. AMSTERDAM (ANP) De bin nenlandse bieromzet is in 1967 met 16,6 procent tot 5.420,645 hectoliter gestegen. Dit blijkt uit het jaarver slag van het produktschap voor bier. In 1966 was de omzet zes procent hoger dan in het voorafgaande jaar. De bierexport steeg met 9,9 procent. De invoer vertoonde een daling en wel van 216.112 hl in 1966 tot 154.862 hl vorig jaar. Per hoofd van de bevolking werd in 1967 44,3 liter bier gedronken te gen 39 liter in 1966. Het produktschap merkt hierbij op, dat ondanks de ge leidelijke stijging het Nederlandse blerverbruik nog aanzienlijk lager is dan in de buurlanden. In 1966 stond Duitsland in de EEG aan de top met een verbruik van 125,9 liter per hoofd, gevolgd door Luxemburg met 120 liter, België met 117,1 liter en Frankrijk met 40,4 liter. Slechts de Italianen dronken in dat jaar met 10 liter per hoofd minder dan de Neder landers.

de Stem | 1968 | | pagina 7