Kleine sjarelkes bang voor grote niet bazen Nachtstroom. PZEM EEN BOS BLOEMEN VOOR OPA r l „Recreatieplan waterwingebied geënt op nieuwe kanaalzone" LUCT0R Nachtstroom. Het hele gezin profiteert ervan met een elektrische boiler, 's Nachts aan.en dag in dag uit is er volop heet water zó uit de kraan. Zomersynode Ned. Herv. Kerk ROND DE SCHELDE N.V SLAVENBURCS BANK Bezwaren tegen Plan-Breeweg BURG. P. VERCAUTEREN (CLINGE): Schrijver anonieme beschuldiging liep tegen de lamp Huisdieren Orleans in de ZNB Lossingsbe ricli ten Brussel Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Groene Kruis benoemde nieuwe verpleegster voor kinderhygiëne Belangeloos vooral uw autobanden DAGBLAD DB STEM VAN ZATERDAG 15 JUNI 1968 „Vakantieplannen". Ook juli en aug. mogelijkh. vrii* komen voor comf. chalet of vale, verblijf in Sauerl. mJL, Schwarzwaid, Bodensee ti£' enz. Voor inl. en toez.' overzicht. Tel. 02155-4504 13 vóór uur. pel Caravans occasions uiti^ verkregen: Silverline met tü let, tent, 1966 prijs f 4950 (aS, betaling f 1250), Bleubird prijs f 3000 (aanbetaling f ,5? Kip Kuiken met voortent loi; prijs f 1600 (aanbetaling f J? Thomson G-lendale 1965 nW voortent prijs f 4250 (aanhef, lling f 1100). Eccles Sapphff 1965, met kachel, voortent 2, terpomp prijs f 6500 (aanhol ling f 1650), Eccles MoonsE 1966. met voortent, kachel wó terpomp prijs f 5750 (aanbot»" ling f 1500), Wilk Trip iff" met voortent prijs f 5950 (aa„ betaling f 1500), Astral RaiE 12, 1965, prijs f 3950 (aanbel ling f 1000), Thomson Glen 1963, prijs f 3250 faanbetal'in» f 850), type Kema, prijs f irX (aanbetaling f 400). Rosart Iris, met tent prijs f 3850 (aa„ betaling f 900), Constructam met voortent prijs f 6000 (aa„ betaling f 1500), Rleubiid Peerless, prijs f 2850 (a ;lia !100 on- au- Re- pn- •der '63, Re- inz 'iat frus ij im- La- 850 VW dett '64. aa ide Alto be- 2St 50,- pr !>pte 2,50 :es- ■g VW aad in ho- )pel iett VW TL en en edes 'ord ME, Tra- en loo, en >sse- alle ens Fa. ïrg- roor ling f 750)Bleubird Europa 1965. met voortent prijs f nti (aanbetaling f 950), vouwwa gen. prijs f 450, Alpenkreuzpp 1961. prijs f 1500 (aanbetalfi f 500). Deze caravans worden met nieuw-garantie verkocht en staan op het terrein van Caravan Centrum Boekei te Boekei N.B. langs de weg van Boekei naar Handel. Tel. 04922 - 741, zondags na U Ull. geopend. Caravan Centrum Boekei is off. dealer voor alle Frans de Witte caravans. Te koop goede gebruikte cara- vans. Bergen op Zoomse Cara. vanhandel, showterrein Moer- straatsebaan, 1000 mtr. voorbij „Vrederust", tevens mogelijk- heid tot huur van caravans aam zee en in bos, inlichting aam bovengenoemd adres. Kajuitmotorjacht te koop, lengte 7 meter, compleet met Evimrude 25 pk. 2 b.b. J. sen, Nieuwendijk 3, Ossen- drecht. Aangeboden Scheveningen min. van 't strand gemeub. vrije le etage, 3 Slaapkamer» I met vaste wastafel, woonka- mer, keuken en douche f 225.. per week. Vrij vanaf 1 juli tot oktober. Inl. Van Blijswijk, Meppelweg 681, Den Haag. Tel. 669245. T.h. een zomerhuisje in Bel- gië voor 6 personen voor 29 juni en na 10 augustus. Te be. I vr. 01607-581. Te huur te Vrouwenpolder: 4- pers. Bluebird caravan tot 29. 6, na 27-7. Willem van de Vel- delaan 48. Vlissingen. Caravan te huur te Reness». Nog enkele weken vrij in juni, juli en augustus. Smallegange, Eikenlaan 30. Goes. Lessen are Re- ivan ca- idett mus km km '61. 1100 Ren. »ella Fi- 10 autorijlessen voor t 47,51, Vervolg- en losse lessen f 6,50, Fonkelnieuwe VW's. Bondsau* torijschool „De Centrale". Aanmeldingsadressen: Breda, I Stationsplein 5, tel. 38718, Ber* oen op Zoom, Lekstraat 9, tel, 6504 Roosendaal, Boulevard 113, tel. 4097, O'hout, Bredase- f weg 33. tel. 3371. Voor rijles, taxi of verhuur naar „Succes", tel. 01140-3332 b.g.g. 3278. Reizen Ouders van emigranteii! Nu voor vliegreizen naar Canada en USA voor uw echtgenote een aanzienlijke korting. In lichtingen bij Wm H. Müller Co., Boul. de Ruyter 14, tel. 2322, Vlissingen. Lnt- om te ;oe- lan- 50 zo et eter aar, R.-k. Jongeman, leeftijd 2? jaar wenst kennismaking r.-k. jonged. of weduwe, ka deren geen bezwaar, leeftijd 27-30 jaar. Brieven onder no. HK 31176 bureau v.d. Nette r.-k. j.m. 32 j., zoekt serieuze kennismaking met» k. of protestant meisje of j. wed., 24-33 j. Een kind geen bezwaar. Br. ond. no. 13448. welke jongedame of wedn*l, leeftijd 65-68 jaar, liefst urt Z.-Vlaanderen, wenst serieu» kennismaking met a.o.w., r.-k., goed k™™™' voor verdere samenleving. Br. met foto op erewoord re tour ond. no. HK 31169, reau v.d. blad. end ans tige aal in- er- uwe raat )ok end. Jongeman, 37 jaar, r,.-k.JJï! 1 kind, 5 jaar (meisje), sw» serieuze kennismaking mei net meisje of weduwe uit ar beidersstand, leeft. 28 - jaar. Brieven onder no. 116263 Breda. ofd- >rivé zon- 19 pol- gus- 50- ;ntr. op 'g, 3 tent id iet Jpe- Huwelijken R.-k. aUeenstaande weduwe, jaar, in Breda, nette W»™, ning, zoekt kennismi>kln« d weduwnaar. Dezelfde leet J of iets ouder, om held samen op te netten, ven ond. no. SK H«l29 BIri Werkman 52 j. met zo™ Tffl 14.5 j. in bezit van won» Zoekt een eenvoudige vra^ voor in de huishoiiding. ,even tussen de 40 - 50 jr. ond. no. SK 13471. T. k. nest Duitse berde" hoogst bekroonde ouders weken met stamb. 53l8 markt 25, Breda, Dwergpoedeltjes, P^Jidsesfr cocker spaniels. Da 7, R'daal. Tel. 01650-#" Landbouw Tc koop alle soorten ko»|, e„ planten bij fa. F. W0Uw, Zn., Roosendaalseb. 01, tel. 01658-531. tel. OlöOU-OJi- i\t. Te koop prima Ruin, donkerbr. P<>0 01600—36618. Iwa- zit- ïrtje eide be- rans. 1940. toes, Ruitersport! hackneys. dressuur M „ege dag 29 juni. 13.3» u r„0SlierW „De Eendracht (W) ZlekenhulsverzekerluE 100 j. acht kwalen, leeft"» b00o 68, Sluis, tel. 01WFT g "iSBende «g 16 juni. cafe ,,'t j out- Schieting lifgendeWiP,,., 16 juni, cafe t jHoeN „or. kant. f 25,- grate Be? Alle weekends Seov itie- prijs 00 - l-Br. iruil 400 •uw- ier- 50,-. eek, ge- gens misschieting -6 en terdag 15. ^.fVh v. da« 17 juni b 'Jj, 2 - 3 sche. Inschrfivtog uur. Begin 3 uur^ BREDA De Union vloog Laval «ii de provinciale uitslag ziet er als volgt uit: 1 Kené Driessens te Eke- ren 2 F- van Regenmortel te Bevel 3 Declercq-Van Keer te Bornem, 4 Altons Roelands te Deurne5 Jet kil te Berendrecht, 6 Michel Hilder- fon te Deurne, 7 Jet Boone te Raster- 8 Lambert Demoor te Fut, 9 Ber nard Roelandt te Beveren, 10 Arthur Wauters te Antwerpen. En nu con stateer ik een merkwaardig feit. Dat cr geen koten meer zijn die domine ren. Er zijn geen sjareis meer die het laken naar zich toe trekken. Klei ne sjarelkes op de durpkes doen één 0t twee kleppers in een keefke en zet ten er patatten op. Ze hebben geen schrik nie-meer van de grote bazen, ze rijden er per velo mee naar Ant werpen. Gewoon naar liet hol van de leeuw, vanouds het Koffijhuis in de Van Straelenstraat. En ze laten zich van de bak niet bijten. Hier hebben kampioenen hun triomfen gevierd, die luisterden naar de namen van Evrard Haventih en Arthur de Weerd te Hoboken, Vin cent Marien te Merksem, Jef Her mans te Luythaegen, Nelis Horemans te Schoten, Huyskens-Van Riel te Ekeren-Donk, Jan Marissen te Oele- gem, Martin van Tuyn te Merksem enz. enz. 't Is allemaal verleden tijd en ze hebben geen opvolgers meer. In de streek van Gent is dat an ders. Desmet-Mathijs van Nokere- Waregem is nog altijd heer en mees ter op alle provinciale concoursen in Oost-Vlaanderen tussen de vier- en de zevenhonderd km. Op de Orleans van de Union et Liberté te Gent wint hij 1 en 3 met een pak geld waar hij drie Volkswagens voor kan kopen. Ze schrijven dat de „Klare" die de stamvader is van dit onverslaanbaar soort, de beste duif geweest is die er ooit onder de blauwe Vlaamse he mel gevlogen heeft en het is de waarheid. Effenaf terribel. In de Bredase bond vlogen nog slechts 624 duiven. 450 km is ten andere voor velen alreeds te ver bo ven de meet. Talrijke sjareis hebben er nooit van gehoord. Ze denken dat de stad van Jeanne d'Arc ergens in de Kongo ligt. Kiske Vrins dacht er anders over. Hij won los vooruit de eerste en hier volgen de andere schaapjes: 2 C. Gerritsma, 3 4 17 28 enz. Gebr. Oomens (Haagdijk), 5 Tiest Heijnemans, 6 C. Jongenelen, 7 F. Schotanus, 8 Jan Tijs, 9 Gerrit Oomens (Nolensplein), 10 Koos Oomens (Belcrum), twee volle, 11 H. de Visser, 12 D. Roks, 13 L. Smee- kens, 14 Jan Merckx, 15 J. Horward, 16 L. Boeren, 18 M. Dielemans, 19 C. Beerens, 20 L. Spierenburg enz. Wat mij opvalt zijn de pannekoe ken. Zelden ziet men zoveel platte en mager (gepoulde) aan de kop van een uitslag. Zoekplaatje: Waar zijn de smeerlappen? Ik bedoel die hem gaan smeren. Seffens van bij het vertrek. En waar men dus met een gerust hart twee knaken op kan zetten. Bij de twintig eerste zie ik er maar drie. Toch iets waar een mens zijn verstand bij stil staat. Idem op No.von met 1567 duiven 1 G. Stevens, die een geweldig jaar beleeft, 2 A. Blewanus. 3 5 10 toe maar jongens P. M. Jaspers, 4 J. van der Horst, 6 A. Blewanus, 7 A. Ko- nings, 8 B. Jansen, 9 A. Llps enz. De Concoursbond Zuid-Beveland vloog Angerville: I H. van Es te Yer- seke, 2 M. Minnaard te Krabbendij- ke, 3 W. van Stel te Wemeldinge, 4 en 8 E. Vermast te Yerseke, 5 Jac. Minnaard te Krabbendijke, 6 C. Her mes te Lewedorp, 7 H. van Koeve- ringe te Kruiningen, 9 J. Waverijn te Kruiningen, 10 A. Hazen te Lewe dorp, 11 J. de Schipper te Kapelle, 12 G. Feleus te Kattendijke, 13 P. Wildeboer te Kruiningen, 14 L. Sclimid te Goes, 15 M. Boudens te Kwadendamme, 16 C. Zegers te Bie- zelinge, 17 J. Philipse te Yerseke, 18 H. Dek te Kruiningen, 19 A. Ar kenbout te Nisse, 20 G. Koks te Goes enz. Er vlogen 1065 duiven. Telegram: Th, van Bakel te Prin- cenhage op Noyon serie 1 2 en 3. Nog één zo'n vluchtje en hij is er glad bovenop. Ginneken en Ulvenhout op Orleans 1 Willem van Oosterbosch, 2 Dré An- tonissen, 3 Jan Smeekens, 4 en 8 A. van Rijckevorsel, 5 H. van der Vel den, 6 S. Aarts, 7 Gebr. Graumans, 9 P. van Gils, 10 P. Graumans enz. Idem Noyon: 1 2 24 25 enz. Jan Smee kens, 3 12 F. van Gils, 4 19 A. van Rijckevorsel, 5 9 Jac. de Kort, 6 J. Rovers, 7 10 J. van Oosterbosch, 8 H. C. van der Aa enz. IJzendijke op Clermont met 540 duiven, waar komen ze allemaal van daan in zulke negorijen: 1 2 7 8 de grote kampioen G. Claeys, onze hul de, 3 A. G. Calon, 4 A. Verwulst, 5 (ADVERTENTIE) uur s nachts. uur a Kermis te za" misschieting opJ F- ifA -yfvnaa ma*11" uuz. -- iiegeode Kermlsschleting oPondag l6^jj wip zaterdag 1»; y. de maandag 17 h"1' 2 wipf^j luwé, Graauw. op Begln Inleg 2,75. Terug uur.-—TT Hel",. KemseUe-Paai 2 "5 schieting zat- 15 1 £r. Begin 3 uur. NACHTSTROOM betekent dat U - dank zij Uw elektrische boiler of accumulerende kachel - alle huishoudelijke stroom die U verbruikt voor praktisch de helft van de prijs krijgt. van ca 12 uur tot 2 uur 's middags van ca 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens en het gehele weekeinde van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 7 uur VRAAG ALLE INLICHTINGEN! Er liggen interessante folders voor U klaar: over onze speciale fornuis-aanbieding; over het huren van een elektrische boiler; over onze prachtige nachtstroomkachel; ta onze wasautomaten en vaatwasmachines! Vraag die folders aan! Afdeling Voorlichting Middelburg postbus 48, Middelburg Telefoon: 01180 - 5351 's Nachts stroom kopen: da's slim! F. Dieleman, 6 W. Mussche, 9 Fr Dieleman, 10 C. Geernaert enz. Dongen op Orleans: 1 en 7 A. Trom melen, 2 C. Driessen. 3 L, van Rijen 4 N. van Rijen, 5 A. van Rijen, alle maal op rijersvoeten, 6 F. van Hoppe, 8 W. de Bont, 9 W. Laros, 10 H. Smul ders enz. Idem op Noyon: 1 en 5 Rob Tromme len, 2 en 9 J. A. Verharen, 3 N. van Rijen, 4 A. Verharen HH, 6 H. Smul ders, 7 F. Rovers, 8 A. Trommelen, '10 11 enz. F. van Hoppe. A. Trommelen wint de Kumnga vlucht, het is niet de eerste keer. Hij heeft er weer aan moeten geloven om eens in te laten schenken voor gans de duivenmaatschappij. Santjes en 't gaat beter van een stad als van een durrep. Oosterhoutse bond op Orleans met 465 duiven: 1 W. Wijnings, schitte rend Willem, 2 Adr. Hermans, 3 P Snoeren, 4 Ant. van Mierlo, 5 J. van Seters, 6 J. Hondijk. 7 P. Beenhak kers, 8 B. W. Oomens, 9 B. Caron, 10 Gebr. Stoop enz. Idem op Noyon: 1 J. van Zon, 2 en 12 D. van den Avert. 3 Hub Backx, 4 H. Snoeren, 5 Jac. Fens, 6 W. van Gooi, 7 W. de Wit, 8 Hein van Don gen, 9 J. Strik, 10 Gebr. Peemen enz Vele sjareis bellen mij op en zijn kwaad op de Belzen. Omdat ze de lossingsberichten niet meer omroe pen. Iedereen is in het ongewisse en niemand weet 's zondagsmorgens wanneer ze gelost zijn. Dat moet ver anderen, koste wat kost. Uit Brussel kan ik er dit over laten weten: Op 24 april heeft de heer A. Kleywegt, secretaris van de NPO op het bonds- bureau van de KBDB te Brussel, Li- vornostraat 39, in het bijzijn van mr. Wilfried Staes en mr. Felix Ons ver klaard dat uitsluitend het zuidelijk gedeelte van Hollands Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen nog belang hadden bij de lossingsberichten van Radio-Brussel. Niet alleen dat hiervan officieel akte genomen werd, ook een desbe treffend papier van de hand van de heer Kleywegt zelf bevindt zich in het dossier. Hiervan kennis genomen hebbend, besloot de beheerraad van de KBDB in het vervolg geen be richten meer uit te zenden. De vraag is: Wat moet men de Belzen dan nog verwijten? Toen de berichten niet meer kwamen, verzocht Kleywegt te legrafisch herziening van het besluit. De leden van de beheerraad bestu deerden het telegram en namen de zaak opnieuw in overweging. Zij lie ten de secretaris-generaal mr. Ons het volgende antwoord zenden aan de heer Kleywegt: „Alleen de volledige annulatie van de door u naar voren gebrachte wijziging, kan leiden tot een eventuele herziening van het door de beheerraad van de KBDB in genomen standpunt." In rond Nederlands betekent dit: Mijnheer Kleywegt, u hebt opzette lijk een voorstelling van zaken gege ven die niet met de waarheid strookt! Kleywegt en Van Eerd oordelen dat het hier een misverstand betreft, en een verkeerde interpretatie. De NPO deelt officieel mede: „Wij betreuren het daarom zeer dat onze secretaris van een opzettelijke leu gen wordt beticht. Zij die de heer Kleywegt kennen weten dat hij wel eens harde waarheden kan zeggen, maar dat hij zich niet met opzette lijke leugens bezighoudt." Hoe gaat dat nu aflopen? De beheerraad van de koninklijke Belgische duivenliefhebbersbond heeft het duidelijk gezegd: Alleen in dien mijnheer Kleywegt de door hem gedane voorstelling van zaken her roept, kan een (eventuele) herzie- mng van het door de raad ingenomen standpunt overwogen worden". Te hopen is dat een en ander maar spoedig gebeurt. Kan de voorzitter bemiddelen? Hopsta^en ^er mogelijk Allemaal goeie. DEN BRUINEN (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid •ens in een Pfaff-zaak. ons zigzag-programma loopt van 248.- tot 798.- elektrisch, compleet met koffer BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 tel. 01640-5878 TERNEUZEN Nieuwe Diepstraat 23 tel. 01150-2294 Verder verkriigbaar bij A. C. BAST1AANSE Papagaaistraat 4, Goes tel. 01100-7476 H. C. DE BREUCK B. F. v Waesbergenstr 16, Hulst tel. 01140-2215 G. HEMELAAR Nieuwendijk 29, Vlissingen tel. 01184-3729 G. HEMELAAR Langviele, Middelburg tel. 01180-5241 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de zomervergadering van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, die van 17 tot en met 19 juni op het pastoraal cen trum Hydepark te Driebergen wordt gehouden, zullen een aantal belang rijke zaken aan de orde komen. De synode krijgt enkele rapporten over actuele onderwerpen te behan delen, zoals het rapport „Mens en Natuur" een rapport over het ambt, en, ter voorbereiding van de komen de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala, rapporten over revolutie en gerechtigheid en over vredesvraagstukken. Maandag 17 juni wordt o.a. het jaarverslag van de raad voor de zending behandeld, waarna prof. dr. A- J. Bronkhorst zal spreken over net r.-k. pastoraal concilie en het door de Ned. Hervormde Kerk inge stelde Rome-beraad. 's Maandagsavonds begint de be handeling van een rapport van de raad voor kerk en theologie over mens en natuur. Het gaat in dit rapport over de verantwoordelijkheid van de christenen ten opzichte van de schepping. Tegen de achtergrond van het hedendaagse gebruik van chemische middelen en insecticiden, waardoor het biologisch evenwicht in de natuur wordt verstoord en dier soorten verdwijnen, stelt het rapport dat de mens als rentmeester van Gods schepping een bijzondere ver antwoordelijk heeft voor de schep ping in haar geheel. Dinsdagmiddag komt het rapport over het ambt in behandeling. Na vele jaren studie over de yra- gen rondom het ambt heeft een nieu we commissie een rapport voor de synode tot stand gebracht. Prof. dr. H. Berkhof uit Leiden heeft een be langrijk aandeel in deze nieuwe stu die gehad. De ochtend van de laatste dag der zomersynode is gewijd aan de voor bereiding voor Uppsala. In behande ling komen een nota van de raad voor de zaken van kerk en samen leving over revolutie en gerechtig heid en een nota van de commissie internationale zaken van de oecume nische Raad van Kerken over vre desvraagstukken. Morgenocntend verschijnen in duizenden slaapkamers, waar, op een vroeger uur dan ge woonlijk de vaders ontwaken, lieve kinderen. Zij brengen doosjes sigaren, flesjes after-shave- lotion, auto-accesoires, boeken- en platenbonnen en nog véél meer mee. Op dat hoogheilig uur van het vaderschap zal ik even denken aan een oude man van 92 jaar die op een kamertje van drie bij vier meter woont. Deze oude man krijgt op vaderdag een bos bloemen van een vrouw die diep in de tachti is en die al meer dan veertig jaar bij deze opa huishoudster is. De vrouw woont in een soortgelijk kamertje als hij. Ze zal tegen hem zeggen: „Asjeblieft, Koger, voor va derdag!" En opa Koger antwoordt dan: „Dat had pje niet moeten doen, Bets!" Maar oude, trouwe Bets doet het tóch. Ze doet het al zolang als Vaderdag in Nederland wordt gevierd. Deze twee mensen zijn als stukken drijf hout, die in de late avond op een verlaten strand zijn aangespoeld. Het verhaal van hun leven zal nooit verfilmd worden, alhoewel het een verhaal is van heldhaftigheid en trouw. Ik wil proberen het voor u te schetsen. Ter ere van de vaders als opa Koger Wij moeten vijftig jaar in de geschiedenis te ruggaan. Opa Koger was toen een man van 42, vitaal en opgewekt. Hij was huisschilder van beroep. Niet in loondienst, want hij was een man die zijn onafhankelijkheid lief had. Hij had twee flinke zoons. Het derde kind, een meisje, werd geboren toen opa Koger» vrouw de over gangsleeftijd al vrij dicht genaderd was. Kort na de geboorte van het kind begonnen zich bij de vrouw symptomen van een ernstige geestes ziekte voor te doen. Bij de toenmalige stand van de wtenschap kon zij niet geholpn worden en er zat niets anders op, dan dat zij werd opgenomen in een inrichting. Na de eerste, vreselijke weken werd er in de buurt wat minder over de gezinstragedie ge sproken. Vader Koger nam, zo goed en zo kwaad als bet ging, de opvoeding van de kinderen de baby incluis ter hand. Hij had altijd al hard gewerkt, maar nadat zijn vrouw in de in richting was opgenomen, ontplooide hij een werkkracht, die in wijde omtrek spreekwoorde lijk werd. Hij moest immers de grote bedragen opbrengen die nodig waren voor de verzorging van zijn vrouw! Van een algemene bijstandswet had niemand in die dagen nog gehoord. Elke week reisde Koger naar de inrichting waar zijn vrouw werd verpleegd. Als hij terug kwam was hij altijd een paar dagen stil en ter neergeslagen. „Het wordt nooit meer wat", zei hij, als men hem vroeg hoe het met zijn vrouw ging. „Ze heeft de geest van een klein kind en ze herkent me amper De buurt begon aan de situatie te wennen. Na jaren wisten alleen de oudere bewoners nog te vertellen, dat Koger een vrouw had, die hij iedere week getrouw be zocht. Intussen had hij een huishoudster in dienst genomen. Een vrouw, jonger dan hij zelf, die de zorg voor het gezin overnam, terwijl hij werkte. De buurt speculeerde natuurlijk op een schan daaltje, maar men kwam bedrogen uit. Bets en Koger gaven niet de minste aanstoot. Zij zei in het begin „baas" tegen hem, maar na een tiental jaren, toen zij nog steeds in zijn dienst was, werd zijn vertrouwelijker en noemde ze hem bij zijn achternaam. „Als Kogers vrouw nog eens komt te sterven, dan trouwt Koger wel met Bets", vertelden ze in de buurt. En dat zeker ook wel gebeurd zijn. Niemand peilt de illusies die Bets heeft gehad. Nimand kent de tweestrijd waarin Koger, met zijn onge neeslijk zieke vrouw, heeft verkeerd. Vast staat in elk geval, dat hij de moeder van zijn kindren trouw bleef. Jaar na jaar ging voorbij zonder dat haar toestand verbeterde. Iedere zondag reisde Koger naar haar toe, zelfs toen het oorlog was, eri reizen gevaarlijk was geworden. Bets ging steeds vaker mee en op den duur was het, alsof Koger en Bets samen een echtpaar vormden, dat op bezoek ging bij een kind waarover zij samen in gelijke mate hun zorgen hadden. Nu ls „opa" Koger, zoals iedereen hem noemt, 92 jaar en Bets is een eind in de tachtig. Nog al tijd een halve eeuw lang! wordt Kogers vrouw in die inrichting verpleegd. En nog altijd, als zijn stramme ledematen het hem toelaten, gaat opa bij haar op bezoek. De zieke vrouw is nu 91 jaar en zij heeft in heel die halve eeuw nauwelijks iets gezgd of gdaan, dat voor opa de verre reis aantrekkelijk zou kunnen maken. Maar hij bleef het beklagenswaardige schepsel trouw. Bets gaat nooit meer mee, want zij is blind geworden. Zij kon zelfs niet goed meer voor opa Koger zorgen. Het huisje waarin zij samen woonden en dat opa altijd trots zijn „eigendom metje" noemde werd haar een last. Opa's oudste zoon inmiddels een gepensioneerd man trok erin. Voor opa zou gezorgd worden. Maap wie was, zoals Bets dat kon, in staat om dat te doen? In de ruim veertig jaar dat zij opa had gediend had zij hem leren kennen zoals geen ander hem kende. Zij voelden zich beiden diep ongelukkig. Voor opa was het alsof de zwartste periode uit zijn leven de tijd dat zijn vrouw naar de inrichting moest nogmaals was be gonnen Zij zochten elkaar op, bepraatten de toestand en het eindigde ermee, dat opa he teigendomme- tje aan zijn zoon liet en samen met Bets bij particulieren twee kamertjes huurde. Eén voor Bets en één voor hemzelf. Het zijn kleine hokjes, waarin een bed, een stoel en een kastje staan. Voor hen samen betaalt opa honderden guldens per maand Maar zij heb envrede met de toestand. Het leven, dat hen al zulke knauwen heeft gegeven, heeft niet veel meer voor hen in petto. Over korter of langere tijd doven drie levensvlamme tjes uit. De mensen die dan de overlijdensadver tentie lezen, zeggen misschien: „Een gezegende leeftijd Niemand zal hen een monumentale nagedachtenis waard achten. Het enige waarmee opa wordt geëerd, dat zijn de bloemen op vader dag, die wat fleurigheid brengen in zijn hokje van drie bij vier..„ TOMASO (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het bestuur van de pro vinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" heeft met ingang van 1 juni 1968 zuster H. J, Londo be noemd tot districtsverpleegster voor de kinderhygiëne. Zuster Londo volgt zuster C. Dirk- se op. Zij zal omstreeks 1 juli met haar werk in Zeeland beginnen. (ADVERTENTIE) Vraagt naar onze concurrerende rentetarieven HULST, Houtmarkt 6 - Tel. 01140 - 345t> TERNEUZEN: Kersstraat 13 - Tel. 01150—355» (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Raad van State behandelde een beroep bij de Kroon van dr. A. M. van der Gie- zen te Middelburg tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zee land, waarbij goedkeuring is ver leend aan het herziene uitbreidings plan Breeweg, van deze gemeente. De appellant heeft er bezwaar te gen dat hij als belanghebbende geen schriftelijke kennisgeving van b. en w. heeft ontvangen, waardoor zijn eigendomsrecht onvoldoende is ge ëerbiedigd. Hij heeft om vernieti ging verzocht opdat hij in staat zou kunnen worden gesteld zijn bezwa ren op de door de wet voorgeschre ven wijze kenbaar te maken. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Het plan om in het waterwingebied van de N.V. Water leidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaan deren bij Clinge en St.-Jansteen een recreatiepark aan te leggen is door de burgemeester van Clinge, de heer P. Vercauteren (de geestelijke vader van dit plan) voor een belangrijk deel ge baseerd op de naar hij zegt, reële verwachting, dat Zeeuwsch-Vlaande- ren een tweede kanaalzone krijgt. „Noem die voor mijn part", aldus de burgemeester, „de Baalhoek-kanaai- zone. Het komt er immers alleen nog op aan, dat de Nederlandse en Bel gische regering sterk gaan samenwer ken. Onze minister heeft zich in prin cipe akkoord verklaard met de aan leg van een kanaal dwars door onze streek. Ik houd daar ernstig reke ning mee. Vandaar ook dit recreatie plan". Nadrukkelijk wil de heer Vercaute ren ook stellen, dat het uitwerken van zijn gedachten gebeurt in een nauw samenspel tussen de gemeenten Clinge, Hulst en St.-Jansteen. Zowel de burgemeester van St.-Jansteen als die van Hulst zijn enthousiast over het plan. „Je moet dit zien", aldus de heer Vercauteren, „in het kader van de streekontwikkeling. We zijn ook van plan om het rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen hierbij te betrekken". Wat de financiering van het projekt betreft, kon hij mededelen, dat de lasten door de drie deelnemende ge meenten op gelijke schaal zullen wor den getorst. „We doen dat niet naar inwoner tal", zo zei hij. „We betalen ieder een zelfde bedrag". De waterleidingmaatschappij is be reid gevonden om het grondgebied, dat voor het grootste deel gelegen is binnen de gemeente Clinge, belange loos beschikbaar te stellen voor de (beperkte) recreatie. Het drieman schap gaat pas kosten maken als het gaat om de inrichting van het park en de exploitatie daarvan. Gerekend wordt op een rijksbijdrage in het ka der van de streekontwikkeling. Het gebied, dat bijna 250 ha meet, is bijna geheel bebost. Grote geldbedragen zijn pas nodig wanneer een zwembad aangelegd moet worden, een parkeerterrein en een camping. Er wordt zelfs gedacht aan de aanleg van een golfbaan. Hier voor moet grond van particulieren worden aangekocht. „Hulst heeft plannen om een soort sportpark aan te leggen. Dat is geen bezwaar", meent de heer Vercaute ren. „Dat kan prachtig op dit project aansluiten". I „Al komt het kanaal naar Baalhoek er niet, dan nog zal dit recreatiege bied zijn nut hebben. Per slot van re kening is de oosthoek van Oost- Zeeuwsch -VI a ander en voorb est em d om woon- en leefgebied te worden Maar ik denk er anders over. De in dustriële ontwikkelingen op de linker oever zijn niet weg te denken. Die gaan hard en kennen geen lands grenzen. Ik zie in de toekomst heel het Land van Saeftinge nog industrie- gebied_ worden. Ik heb daar in mijn nieuwjaarsrede al op gewezen. Ook de tunnel, waar ik het toen over had, is volgens mij geen idee-fixe. Die zie ik er echt wel komen". „Men kan op hoog niveau een po litiek steekspel willen voeren", zegt hij, „maar degenen ,die dagelijks met de zaak te maken hebben en zich daardoor er meer bij betrokken voe len, mogen dacht ik, toch ook wel een visie hebben en kenbaar maken. Dit plan moet uitvoerbaar zijn, omdat het reëel is". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor het schrij ven van een anonieme brief, waarin hij een dame van diefstal beschul digde is de sleepbootkapitein H. uit Wemeldinge door de politierechter te Middelburg bij verstek veroordeeld tot een geldboete van honderd gul den. In de brief had H. geschreven, dat de dame zijn huis was binnen gedrongen toen hij weg was. In werkelijkheid waren H's echtgenote en dochter op dat tijdstip thuis ge weest en was de d»or H. anoniem beschuldigde slechts voor een bood schap langs geweest. Een schriftkundige van het ge rechtelijk laboratorium verklaarde, dat door verschillende personen in het dorp, die er voor in aanmerking kwamen de brief te hebben geschre ven, „proeven" van dezelfde tekst hadden geschreven. De overeenkom sten tussen origineel en proef hadden H. onherroepelijk als de anonieme schrijver aangewezen. De overeen komsten van de kenmerken waren zelfs zodanig, dat slechts één op de 38 miljoen schrijvers hetzelfde zou hebben geschreven, zo verklaarde de deskundige. W. IJ. uit Souburg werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van het Leger des Heils voor het vervalsen van een stortings biljet van de Postchèque en Giro dienst. De officier, mr. P. Roscam Abbing, had eenzelfde straf geëist. Voor heling van gestolen stukken hoogspanningskabel werd de ge meentewerkman A, van de A. uit Souburg veroordeeld tot een boete van 450 gulden. Politierechter, mr. P van Empel, wilde niet het door de officier geëiste, zes weken gevange nisstraf waarvan de helft voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, opleggen, omdat dat verdachtes baan zou hebben gekost. De dief zelf, een zekere S., die bij verstek terechtstond, kreeg die straf wel. Hij had de „afval" ongevraagd meegenomen van het terrein van Hoechst in Vlissingen-Oost en daar- voor nog 1100 gulden gekregen. (ADVERTENTIE) P. VERCAUTEREN streekontwikkeling TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140-2461 Wij leveren ook particulier

de Stem | 1968 | | pagina 23