Taalstrijd in Canada Tsjechoslowakije vijf maanden na de „revolutie" INZET VAN VERKIEZINGEN OP 25 JUNI TRUDEAU, DE KUSSENDE PREMIER Franse cultuur Separatisme Queh@c°g@tto Zelfverzekerd De Gaulle i'ïi;'t«h?otïsmcop gang 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 JUNI 1968 25 OTTAWA Canada staat op 25 juni voor de belangrijkste verkiezingen uit zijn honderdjarig bestaan. En Canada's nieu we premier Pierre Trudeau nam het grootste probleem van het land bij de horens door de status van Quebec als inzet van de verkiezingen te kiezen. Is dit het werk van een roekeloos, koppig man die ellende over zijn land zal brengen, en tenslotte verdeeldheid? Verschillende mensen denken dat. Zij wijzen er op dat Trudeau minder dan drie jaar in het parle ment zit: zijn hele leven 48 jaar lang zwierf hij rond de aardbol, gaf een radicaal tijdschrift uit en gaf rechtencolleges. Een ander, meer ervaren iemand zou voorzichtiger te werk zijn gegaan, zeggen zij. hij, moet concurreren in een Noord amerikaans continent van 220 miljoen mensen. Dat kan het niet door zich af te scheiden, zoals het deed ge durende twee eeuwen onder de Pa- rijse priesters na de Engelse verove ring van Nieuw-Frankrijk. Het kan slechts groeien en concurreren als deel van een sterk en verenigd Ca nada Levesque's idee van soeverei niteit is een moderne versie van de afscheiding onder de heerschappij van de Parijse priesters. Anderen zijn het daarmee radi caal oneens Zij denken dat Trudeau de enig mogelijke weg kiest en die energiek volgt. Dat die weg Que bec en diens zes miljoen inwoners slechts kan redden van afsplitsing van de rest van Canada met 14 mil joen bewoners. Deze tweede groep meent dat het separatisme is versneld sinds een kleine groep jonge Frans-Canadezen bommen deponeerde in brievenbus sen, eind 1960. Zij denken dat slechts een drasti sche actie van de krachtige nieuwe premier, die zowel Frans-Canadees ais een idool van de Canadese jeugd is, het getij kan keren. Ondanks de bomincidenten is de strijd over de toekomst van Quebec een woordenstrijd, eerder gevoerd in boeken, speeches en conferenties dan door guerrilla's en met geweren. Maar de inzet is even hoog. Alle belang rijke acteurs in het spel hebben een boek gepubliceerd. De premier van Quebec, Daniel Johnson, schreef „Ge lijkheid of onafhankelijkheid" Dat van Trudeau heet „Federalisme en de Frans-Canadezen". De leidende separatist René Levesque raasde uit z'n schrijfmachine „Quebecs keuze", waarin hij een soeverein Quebec be schrijft, dat met de rest van Cana da in een economische gemeenschap verbonden is, zoals Tanzania samen werkt met Kenya en Oeganda Trudeau denkt slechts in termen van een groot Amerika. Quebec, zegt Levesque is een machtige tegen stander voor Trudeau. Klein, fel en welsprekend hij schijnt niet te kun nen stoppen met praten en over tuigend. Hij raakte in de politiek verzeild door een populair radiopro gramma, en was Quebecs minister van sociale zorg in de moeilijke da gen na de hervorming van 1962. Gefrustreerd door de nutteloosheid van het oppositie voeren na de ne derlaag van de liberalen in 1966 brak hij met hen om de Soevereiniteits- partij te vormen. Hij voert aan dat soevereiniteit de enige manier is om te redden wat is overgebleven van de Franse cul tuur in Amerika. Een op de drie Canadezen buiten Quebec wiens moe dertaal Frans is, moet (in Leves- que's ogen) afgeschreven worden: toch is hij allesbehalve opgenomen in de Angelsaksische massa. Leves que reist door Engelssprekende de len van Canada en vertelt zijn ge hoor dat iedereen blij zal zijn als men verlost is van Quebec en zijn problemen. Als van een pijnlijke kies. Deze weg kiest Trudeau met. Hij oelooft uitvoering van de dringende adviezen van de koninklijke commis sie voor twee talen en twee cultu ren, die al vijf jaar luistert naar grieven, statistieken opstelt en op lossingen aandraagt. Het meest ver regaande plan van de commissie is in elke plaats waar de Fransspre- kenden 10 procent van de bevolking vormen Frans als tweede taal ver plicht te stellen. Dat zou betekenen Franstalige scholen. Franssprekende tolken bij kantongerechten een Fran se versie van de gemeenteverordenin gen en zelfs Franssprekende postbe ambten. Dit plan, zeggen Trudeau en an dere federalisten, is de enige ma nier voor de Frans-Canadezen om te ontsnappen aan een soort „Quebec- getto". Het betekent een geweldi ge belasting voor Ontario en New Brunswick, de twee provincies, die het meest door het plan gedupeerd zouden worden Maar een rondetafel conferentie van regering en de pro vinciebesturen in februari werd de manifestatie van de wil om het plan geleidelijk gestalte te geven. Daniel Johnson, een dapper en scherpzinnig advocaat, was erg te spreken over het resultaat van de fabruariconferentie- Maar hij wenst meer speciale volmachten voor de regering van Quebec dan de overige negen provincies haar wilden geven. Hij gebruikt de tactiek van „onder handelen door precedenten". Hij wenst bijvoorbeeld dat een nieuwe grondwet Quebec toestaat in ternationale afspraken te maken over onderwerpen waarvoor de provincia le regering bevoegd is, zoals onder wijs. Het precedent schiep hij door delegaties naar Gabon en Frankrijk te sturen naar een onderwijsconferen- tie. Trudeau de bal terug: wilde de pro vinciale premier ingrijpen in federale verkiezingen? Ik denk niet dat hij dat wil, ant woordde Trudeau zelf, als hij niet vernederd wil worden door een enor me nederlaag. De Canadese regering was hier over bijzonder slecht te spreken. Zij schortte de diplomatieke betrekkin gen m^t Gabon op en zei onvriende lijke dingen over generaal De Gaulle. De Gaulle is niet erg geliefd in Ot tawa sinds hij „Leve een vrij Que bec" schreeuwde, vorig jaar juli, en hij wordt ervan verdacht te pogen Canada op te blazen om zijn eigen image te vergroten. Trudeau, slechts een maand pre mier heeft zich herhaaldelijk gekeerd tegen het provoceren van Quebec. Canada kan maar één internationale stem hebben, waarschuwde hij. Op de vraag van journalisten of hij dacht dat Quebecs betrekkingen met andere landen inzet van de ver kiezingen zullen zijn, antwoordde hij: „Dat is een onderwerp waarover het Canadese volk het recht heeft zich uit te spreken". Toen Daniel Johnson waarschuwde dat Canada „groot gevaar" liep als het Trudeau-kabinet volhardde in de onverzoenlijke houding, kaatste Het klinkt allemaal erg zelfverze kerd, maar is de zaak zo uitgemaakt? Robert Stanfield, de conservatieve oppositieleider, zoekt voorzichtig toe nadering tot Quebec. Hij bepleit een „Speciale status" voor Quebec. Hij verdedigt dat door te zeggen dat een bepaalde provincie best voorrechten kunnen verleend worden, waarvoor andere provincies geen interesse heb ben. Er is een hechte, maar niet- officiële band tussen Stanfields con servatieven en Johnsons Nationale li nie. Het meest openlijke bewijs is de aankondiging van Marcel Fari bault, Johnsons grondwetsadviseur en een vooraanstaand zakenman uit Montreal, dat hij voor de Conserva tieven zal meedoen aan de verkie zingen. Als Trudeau het slecht doet in zijn geboortestaat, die 74 van de 265 parlementariërs afvaardigt, zou den de liberalen wel eens verslagen kunnen worden. Dat zou een knak voor Trudeaus reputatie kunnen zijn- Zijn hoop is in Quebec een man daat te brijgen voor een sterk ver enigd Canada. De grote vraag is of de Frans-Canadese separatisten zich zullen onthouden van stemming of tegen de liberalen zullen stemmen. (Van een medewerker) De nieuwe premier van Canada, Pierre Elliott Trudeau, heeft een groot aantal belangrijke redenen opgegeven voor het uitschrijven van algemene verkiezingen op 25 juni. En de belangrijkste reden is daar dan nog niet bij: de redelijke verwachting de verkiezingen te winnen. Trudeau, een slimme en onortho doxe vrijgezel, is de nieuwe bezem in de Canadese politiek, die alles en iedereen dreigt weg te vegen door zijn onstuimige persoonlijkheid. De jongensachtige Frans-Canadese char meur is nog maar vier maanden ge leden als een komeet uit de hemel komen vallen. Hij dook eigenlijk op uit het niets - hij beheerde de niet zo belangrijke portefeuille van minis ter van justitie in het kabinet van de regerende liberale partij - veroverde in één klap het leiderschap van de partij en volgde Lester Pearson op als premier in april. Nog op de top van zijn weergaloze populariteit bij het publiek en in zijn partij deed Trudeau het voor de hand liggende: het uitschrijven van verkie zingen om munt te slaan uit zijn op merkelijke greep op het publiek. Zo als een liberaal parlementariër het uitdrukte: „Hij zou wel gek zijn als hij nu zijn kans niet greep". Het uitschrijven door Trudeau van verkiezingen, drie dagen na zijn be ëdiging tot premier, drukte de con servatieve partij (de officiële oppo sitie in het parlement) en de Nieuwe Democratische Partij (de derde, klei ne, socialistische groep) in de verde diging. Hun enige hoop is Trudeau voor de verkiezingen van zijn image te ontdoen. Dat is moeilijk, maar zij gingen direct aan het werk. De Nieu we Democratische Partij (NDP) liet zich voorheen graag het etiket pi'O- gressief en links opplakken. De NPD- leider Tommy Douglas (63) heeft er op gehamerd dat tot nu toe het pro gressieve image van Trudeau slechts op weinig pijlers rust: zijn activitei ten op het gebied van de burger rechten, het echtscheidingsrecht en de verzachting van de abortus- en homoseksualiteit-wetgeving. Hij nam genoegen met de status-quo op so ciaal, economisch en internationaal terrein. Trudeau heeft zich afzijdig gehouden van linkse „stokpaardjes" als de uitbreiding van het nationale welzij nsprogramma (hij geeft de voorkeur aan selectieve hulp) en een verbod van wapenleveranties aan de V.S. vanwege Vietnam. Het is twij felachtig of hij zijn standpunten ge durende zijn verkiezingstoernooi zal herzien, ofschoon hij een nieuw pro gramma heeft aangekondigd. Zijn belangrijke tegenstander Ro bert Stanfield (54) een typische con servatieve leider, heeft Trudeau be kritiseerd omdat hij verkiezingen uit schreef zonder een breed opgezet po litiek program en zonder het bewijs te leveren dat hij het land ook kan regeren. Bovendien zegt Stanfield dat Trudeau een kabinet in elkaar heeft gespijkerd dat geen enkele reële be tekenis heeft. Maar luistert wel iemand naar Stanfield of Douglas als zij trachten het Trudeau-image te doorbreken Verkiezingen lijken steeds meer op Volgens een recente enquête is de sterkte van de separatisten toegeno men tot dertig procent van de stem men, terwijl bij de provinciale ver kiezingen van juni 1966 slechts 10 procent op separatistische groepen stemden. Maar het cijfer 30 procent dateert van vóór Trudeaus snelle op mars naar de macht. Zijn naaste medewerkers geloven dat hele groe pen Frans-Canadezen tenslotte de zijde zullen kiezen van een partij, die wordt geleid door een man uit Quebec. Tenslotte deden ze dat ook in de dagen van Louis St.-Laurents. Niettemin blijft het een enorm vraag stuk. Zijn tegenstanders zeggen dat hij een verrader is, en Quebec eer der op zijn plaats wil zetten dan een goede plaats inruimen in Canada voor Quebec. Zij hebben hem zelfs al een „racist" genoemd. CLYDE SANGER Clyde Sanger is een Britje journa list die werkte voor de London Daily Mail, in Afrika hoofdrechter werd van de Central African Examiner in Salisbury en Afrikaans correspondent van The Guardian. Later vertegen woordigde hij The Guardian bij de Verenigde Naties. Op dit moment is hij de belangrijkste schrijver van de Toronto Globe and Mail. Zijn vrouw is Canadese. een populariteitsrace en Trudeau heeft een Hollywoodwaas rond zich. Het enige raakpunt dat Stanfield met Hollywood heeft, is zijn gelijkenis op Gary Cooper. Cooper sprak weinig in films en speelde het sterke, zwijgza me type. Stanfield praat vaak, maar vertegenwoordigt hetzelfde kleurloos slag mensen. De in Schotland geboren Douglas, een staalharde en taaie vechter, is een geestig en meesterlijk spreker, maar gaat gebukt onder de handicap van elke conservatief - hij heeft niets nieuws te bieden. Trudeau wordt al de „kussende pre mier" genoemd omdat meisjes hem bestormen om hem te kussen. Hij vindt dat duidelijk plezierig en wordt altijd omgeven door fotogra fen en handtekeningenjagers. Het verbazingwekkende voor zijn politie ke tegenstanders is het feit dat ook volwassen kiezers vallen voor Tru deau. Op dit moment schijnt hij niets fout te kunnen doen. Zelfs toen aan het licht kwam dat zijn werkelijke leeftijd 48 is en niet 46, zoals zijn pro pagandamachine wilde doen geloven, deed dat aan zijn populariteit niets af. Een machtige groep in zijn regering en partij voelde niets voor verkiezin gen op korte termijn, maar Trudeau wist hen te overtuigen. Hij wil een meerderheid in het parlement - wat zijn partij op dit moment niet heeft - en hij wenst geen slopende strijd in het parlement om een enkele stem, wat zijn image zou kunnen schaden. Hij denkt dat hij een klinkende over winning kan behalen in juni. (Van een onzer redacteuren) PRAAG Vijf maanden zijn verstreken snds het begin vsn de geweldloze revolutie, die het pro- s van de wedergeboorte van de ^curacht. Beter zou men |";en zeggen; na het einde van eg"1 van de revolutie, want er7 zomer van 1967 waren U1 ijk tekenen, die wezen r;m|(' °P,landen zijnde verande- tich i SlowakÜe had men stel/i eerder P°sitief opge- nis is'w.chii'"'11 tat in dulst"r- riiljoej, kenmerkt de 14 dt,°' uitb'inH oi! Kevolkmg zich niet kerheid zijn Angst en onze- se'en die nn a mee!" de verschijn- Wensen staat fe Sezichten van de 5iet ie vem.tna leZPn' Het is ook he'ZZfKn\ dat ee" volk gehad heeft ripk™ enige klappen onde'rdrnVi?U "a twintig- stelt togenm jlng aarzeDnri op Sp-eSelingenVldPHbel"«en en Na gedaan worden en pas „de vrijheid" zal ervaren wan neer de nieuwe toestand zich heeft geconsolideerd. De gebeurtenissen in Hongarije liggen nog vers in het geheugen. Hoewel een herhaling hiervan niet waarschijnlijk lijkt de tijd hiervoor is verstreken maakt de aanwe zigheid van Russische troepen op Tsjechoslowaaks grondgebied de men sen weer nerveus. Het zal voor een groot gedeelte van de westerse mo gendheden afhangen, met name van de Verenigde Staten, of de Russische leiders beheerst blijven toezien, al thans geen geweld zullen gebruiken om de op gang zijnde veranderingen tegen te gaan. Het is niet de bedoeling van de Tsjechen om de Russen de rug toe te keren, ze willen alleen meer In terne vrijheid- Ze zien de Russen altijd nog als hun bevrijders, ze zijn met hen nauw verbonden door vele overeenkomsten, waaronder het 'War- schau-pact. Bovendien voelen ze zich door de Westeuropese landen, met name Frankrijk, verraden in 1938 bij het verdrag van München, toen de on dergang van de zelfstandige staat Tsjecho-Slowakije werd ingeluid. Be grijpelijk is ook de haat die de be volking jegens de Duitsers koestert. Speciaal de Oostduitsers zijn onge ziene gasten. Veel is er de afgelopen maanden in het land gebeurd. Er hebben al veel personeelswisselingen plaats ge vonden op de ministeries en bij het politie-apparaat. De zuivering begint nu ook in het centraal comité van de communistische partij en zal ook op andere terreinen onverminderd doorgaan. Het verschil met de zui veringen tijdens het vorige regime is, dat de nu afgezette functiona rissen hun vrijheid behouden en op onbelangrijke posten tewerkgesteld worden. Ze vormen echter een po tentieel gevaar in de nieuwe maat schappij In de afgelopen twintig jaar zijn meer dan 100.000 mensen om po litieke redenen in concentratiekam pen opgeborgen. Er is reeds politie ke amnestie verleend, rehabilitering moet in de meeste gevallen nog plaatsvinden. Met spanning ziet ie dereen uit naar de verkiezingen, die in het najaar gehouden zullen wor den. De gedachte van vele, door ellen de moe geworden, oudere mensen is, dat het communisme zal blijven be staan en dat het zich door de aan gekondigde vrijheid alleen van de goede kant heeft willen laten zien. Evenmin is bekend hoe de verhou ding tussen het Tsjechische en het Slowaakse gedeelte van het land ge regeld zal worden. Tien miljoen van de bewoners zijn Tsjechen, vier mil joen zijn Slowaken. Beide volken ver staan elkaar, maar de historische ontwikkeling is verschillend- Het staat in ieder geval vast, dat het ook met inzet van alle krachten, nog geruime tijd zal duren voordat de achterstand is ingehaald, die in de afgelopen twintig jaar is ontstaan. De mogelijkheden zijn ruimschoots aanwezig om in Tsjecho-Slowakije de armoede te verdrijven en er weer een welvarend land van te maken. Tsjecho-Slowakije is 'n industrieland. Van de 6 miljoen werknemers wer ken er ca. 3 miljoen in de industrie waarbij de machine- en metaalindu strie de voornaamste plaats inneemt. De levensmiddelen-, chemische en textielindustrie vormen, evenals de erts- en kolenproduktie, een belang rijke bron van inkomsten. Daarnaast zijn ruim 1 miljoen men sen werkzaam in de landbouw, voor namelijk in de collectieve landbouw bedrijven. Ruim 40 procent van de werknemers zijn vrouwen, waarvan het grootste gedeelte ook in de indu strie werkzaam is. Er bestaat een zesdaagse werkweek. De sociale voorzieningen zullen herzien moeten worden. Opvallend is dat het ministerie voor arbeid en sociale politiek (tot voor kort nog hetende het ministerie voor sociale zekerheid) begonnen is een plan te maken voor denivellering van de lo nen. De ervaringen van de afgelo pen twintig jaar waren voldoende om hiertoe nu reeds over te gaan. De kinderbijslag wordt herzien, er komt een verhoging voor het derde en vierde kind, niet vanaf het vijfde kind. Een gezin met drie of vier kin deren lijkt de nieuwe regering opti maal. Momenteel is het gemiddelde kinderaantal één. Vanaf 1 juli a.s. zullen tevens alle zelfstandigen recht hebben op kin derbijslag en kosteloze medische be handeling- Tevens zal er een ver hoging van het kraamgeld komen van ca. 50 procent. De ziekengelduit kering van de moeder voor en na de bevalling zal verlengd worden van 22 tot 26 weken, waarvan 4 we ken voor de bevalling. In strijd met deze op toename van het kinderaantal gerichte maatrege len is de sinds 1957 wettelijk toege paste arbortus, weliswaar door een commissie beoordeeld en niet koste loos uitgevoerd, maar toch in een frequentie van 60.000 per jaar voor komend tegen 100.000 geboorten. De meningen hierover zijn nog ver deeld. Duidelijk is, dat de genoemde maatregelen niet op zichzelf bevor derend kunnen werken op de toename van het aantal kinderen. De nood zaak, dat een gehuwde vrouw aan het arbeidsproces deelneemt om voor haar gezin een redelijke levens- AA' standaard te krijgen, is een van de belangrijkste factoren die tot de be perking van het kinderaantal leiden. Verbetering van de lonen is een dringende noodzaak. Het gemiddelde maandinkomen van de „im staatli- chen Sektor der Voikswirkschaft ar- beitenden Menschen", waarbij de mensen werkzaam in staatsland- bouwbedrjjven zijn inbegrepen, be draagt ruim 1400 kronen (kcs). De normale koers is 100 gulden is kcs 200, de toeristenkoers is 100 gulden is kcs 450. Aan de gezondheidszorg wordt in Tsjecho-Slowakije veel aandacht en geld besteed, ruim 6 procent van het nationaal inkomen (in Neder land 4,9 procent). De behandeling voor ruim 95 procent van de bevol king is kosteloos. Sedert 1964 moet men 1 kroon (0,50) voor ieder re cept betalen. Hoewel de resultaten in het algemeen goed zijn, zijn de nadelen van de staatsgezóndheids- zorg duidelijk merkbaar. Er is op het ogenblik een groot aantal artsen, 1 arts op 550 inwo ners. 30-40 procent van de artsen zijn in de administratieve sector werkzaam. Hierdoor blijven er te wei nig behandelende artsen over. Wij zigingen zijn in voorbereiding, waar door meer artsen voor de behande lende sector vrijkomen. Bovendien neemt de belangstelling bij mannen om medicijnen te gaan studeren af. De levensstandaard is beduidend lager dan in Nederland. De voedsel prijzen zijn redelijk, schoeisel en tex tiel zijn duur en van matige kwali teit, Elektrische huishoudelijke appa raten, radio, televisie behoren tot de luxe artikelen. Auto's zijn zeer duur (Skoda, Tatra), de levertijd bedraagt vaak 4 jaar. Opvallend zijn de vele zeer oude auto's uit de twintiger ja ren. Bromfietsen ziet (en hoort) men er niet. Het zijn slechts enkele maatschap pelijke facetten, die in dit artikel zijn genoemd. Tsjecho-Slowakije, het land dat economisch en strategisch in Europa een zeer belangrijke plaats kan innemen, staat 50 jaar nadat het door Tomas Garrigue Masarijk gesticht werd, wederom voor een periode van opbouw, die alleen met de grootste krachtsinspanning en met oprechte hulp van buitenaf kan ge schieden. Het is te hopen, dat het land met zijn prachtige natuurschoon en enor me hoeveelheid kunstschatten, ge kenmerkt mag worden en blijven door vrede en vrijheid en dat de druk en overheersing, waaronder het vriendelijke en welwillende volk tientallen jaren gebukt is gegaan, voorgoed tot het verleden behoort.

de Stem | 1968 | | pagina 13