ibel- rieken ert deliger! OOST-DUITSLAND BEPERKT REIZEN NAAR W.-BERL1JN vader dag? Moedige piloot voorkomt ramp na botsing EXTRA Nieuw! Inkomen koningin ADZ! Bonn beschouwt maatregelen als buitengewoon ernstig J. v. Do veren overleden Jonge rijders gevaarlijkst lieden twerkers ieden/ ers HOOFDPIJN? WITTE KRUIS OOK TURKSE STUDENTEN IN STAKING VLIET en \NDULST ;s aan tent belsupermarkt 10,- [KAMERS J sortering; ,,'n zaal vol. I verplichten u tot tiiets. leubels. Een eenvoudige tot de mooiste stip en enz. toe! te I 15^ Weg pijn... fin, Want helpt In Tsjecho-Slowakije Russische protest tegen anti- Sovjet-nieuws FEUD0R Rome stuurt delegatie naar Uppsala Belasting Stap Nederland speelt hoog spel voor Europees parlement Bekend in circuswereld Kikker op met *iero£ limonades CANBERRA-BOMMENWERPER NEERGESTORT NOODLANDING MAN (66) SNIJDT ECHTGENOTE BEIDE OREN AF De Jong blijft vaag over kwestie-Biafra MEDEWERKERS VAN EICHMANN VOOR RECHTER Pauskeuze niet meer in Sixtijnse kapel I )e^elFa OMYL DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 JUNI 1968 U .woningbouwobject tD" enkele ctiekeet aan de Mahler- Beethovenlaan) Tel. jeel aan haar |zijn en Consumentenvoorlichting WERKEN bijvoorbeeld INE BANKSTEL ptte bekleed Windsor Queen Windsor eethoek Anne Bankstel eethoek 525,- 695,- 250,— 200,— 225,- 275,- 495,- 570,- 20,— 20,— 550,- 265,— 475,— fsngen aan onze jing van minstens 500, middellaan |>00-30416 In B.B.A. isenkade (ADVERTENTIE) WEST-BERLIJN (DPA) De Oostduitse regering zal binnenkort een pas- en visumplicht invoeren voor het personen- en goederen-, verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken van de DDR, generaal Friedrich Dickel, gis teren in het Oostduitse parlement bekend gemaakt. Dickel zei dat Westduitsers binnenkort een „geldige pas en desbetreffende visum" nodig zullen hebben om naar, uit en door Oost-Fiuitsland te reizen. Hieronder valt het verkeer naar en van West-Berlijn. De maatregelen worden in Bonn als buitengewoon ernstig beschouwd. Bondskanselier Kiesinger werd onverwijld van de besluiten op de hoogte gesteld, evenals de minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Herbert ÏVehner. Politieke kringen zien de maatregelen als de meest zwaarwegende die de Oostduitsers tot nog toe ten aanzien van het verkeer met Berlijn hebben genomen. Voor een verblijf van één dag op Oostduits grondgebied zal voor West duitsers een pas en een verblijfsver gunning verplicht worden, voor het goederenvervoer tussen West-Duits land en West-Berlijn een pas en een transito-visum. Westberlijners die bij het goederenverkeer zijn betrokken, krijgen een dergelijk visum als bij lage bij hun voorlopig persoonsbe wijs, evenals een inreisvisum. Dickel zei dat hij van de Oostduit se ministerraad opdracht had gekre gen maatregelen te nemen, „die voortvloeien uit het aannemen van de wetgeving op de noodtoestand door de Westduitse bondsdag". Door de goedkeuring van deze wetten was volgens Dickel „een nieuwe toestand ontstaan", die „indamming van de kudden van het neonazisme en re- vanchisme tot een nog dringender noodzaak maakt". Tot nog toe hadden slechts niet- Duitsers een paspoort en visum no dig voor een reis tussen West-Duits land en West-Berlijn, Westduitsers en W.-Berlijners hadden slechts een persoonsbewijs nodig. (en spaart bovendien de maaq) v Poeders, tabletten, cachets. - /y MOSKOU (Rtr/DPA) De Sovjet unie heeft voor het eerst sinds de liberalisatie in Tsjecho-Slowakije een officieel protest bij dat land in gediend, en aangedrongen op een verbod van anti-Russische artikelen in de pers. Het Russische protest is gericht tegen een door het Praagse blad „Li- dova Demokracie" overgenomen be richt uit de New York Times, vol gens welk een Russische generaal zijn Tsjechoslowaakse collega Jan Sejna naar Amerika had helpen ont snappen. De Rus had de afgifte van een diplomatiek paspoort aan ge neraal Sejna goedgekeurd, zo stond in het bericht. (ADVERTENTIE) Een Sasaansteker..daar heeft hij wat aan. Volledig gegarandeerd. In lak en leder. 10,50 en 13,50 Imp.; Le Corbeau Zn. Rotterdam - Tel. 010-138974 (Van onze redactie buitenland) recht^ARA r De studenten in de V a?n de universiteit van An- bezet „Übb-e? gisteren hun faculteit de rf„!i Z.1C sev°egd bij de staken- bedmagt W'6r aantal nu 30-000 he?vnrml-l'enten 'n de rechten eisen geTen ing?" in de examenregelin- gine van n en tegen de verho- collegegeld. de facnuagt den de studenten van denis en o! V,an letteren' geschie- zet en eift a- gebouwen be- hoofd van ri f'r i aftreden van het vormino faculteit en een her- Ook meer- ÓF ,n onderwyssysteem. de I;,nrih u1 f5.000 studenten aan Erzè?um enWTh0gescboIen in Ankara, gaan. Izmir zijn in staking ge- 'Van een onïer redacteuren) Rome n )v«f-Uiraad va® v"Sadering van de tot 21 juli 'hou, die van 3 Wordt gehóuden PF^a Zweden) waamem?' ZaI door 15 k-itho- bijgewoond. 5 gaSten wor" Oost-Duitsland zal voorts belasting heffen op het goederen- en het be- roepspersónenverkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn, evenals voor de binnenvaart. Dit deelde de plaatsvervangende minister van fi nanciën, Horst Kaminsky, in het par lement mee. Hij kondigde ook een verhoging aan het minimumbedrag dat bezoekers uit het westen bij het binnenkomen van Oost-Duitsland of reizen naar Oost-Berlijn in oostmar ken moeten omwisselen. Dickel zei dat in het goederenver keer tussen West-Duitsland en West- Berlijn doeltreffende maatregelen worden genomen om „op te treden tegen de met het volkenrecht strij dende aanmatiging van alleenverte- genwoordiging". Binnenkort zullen slechts transporten worden toegela ten, indien op de begeleidende papie ren West-Berlijn niet in strijd met het volkenrecht als behorend tot West-Duitsland wordt aange merkt. Ook worden Westduitse grens- papieren, die een „aanmatiging van alleenvertegenwoordiging" inhouden niet meer erkend. Er zullen eigen pa pieren voor in de plaats komen, al dus Dickel. Minister Dickel zei dat het reizen van en naar West-Berlijn noch de handelsbetrekkingen van de stad met de buitenwereld door de maat regelen zullen worden aangetast. De besluiten van de Oostduitsers betekenen een nieuwe stap in hun politiek van nadruk leggen op Oost duitse soevereiniteit en op het stand punt dat West-Berlijn geen deel uit maakt van de Bondsrepubliek. In maart verboden de Oostduitsers le den van de extreem-rechtse „natio nal Demokratische Partei Deutslands" over het grondgebied van de D.D.R. te reizen en in april werd een der gelijk verbod uitgevaardigd tegen alle Westduitse regeringsfunctiona rissen. DEN HAAG. In Brussel is uit gelekt, dat Nederland blijkbaar hoog spel wil spelen, om voor het Euro pees parlement in ieder geval bud- getaire bevoegdheden te verkrijgen. De Nederlandse permanente verte genwoordiger in Brussel schijnt eind mei deze grotere bevoegdheden zelfs gekoppeld te hebben aan het al of niet aanvaarden door Nederland van de heffing op margarine. De bevoegdheden van het Europees parlement zijn al lang besproken in verschillende moties, die in de loop der jaren in het Nederlands parle ment ingediend zijn. De regering wil blijkbaar nu de kwestie tot een hoog tepunt laten komen en wenst in Brussel een duidelijke uitspraak van de partnerlanden. Voor de K.V.P.-Tweede Kamer leden dr. W. Schuijt en de heer C. J. van der Ploeg zijn deze geruchten aanleiding geweest minister Lardi- nois van landbouw een drietal kri tische vragen te stellen. Zij willen vooral weten of en hoe practische re sultaten van deze houding te ver wachten zijn. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Op vakantie in Spanje is dezer dagen de heer J. van Doveren op 67-jarige leeftijd over leden. Gisteren heeft in alle stilte de crematie plaatsgehad. De heer Van Doveren was vooral bekend als pers chef van een aantal theateronderne- mingcn en circussen. In die functie heeft hij gewerkt bij de circussen Hagenbeek, Schneider, Sarassani en Strassburger. Veel be langrijk werk heeft hij ook verricht voor de Nederlandse Operastichting. Bekendheid heeft Hij niet op de laatste plaats gekregen doordat hjj na de oorlog het Franse chanson in ons land heeft gepousseerd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) POSTERHOLT/WILDENRATH De tot nu toe onbekende Britse piloot van de Royal Air Force-O'ermany, wiens Canberra bommenwerper dinsdagmiddag neerstortte in een weiland bij Posterholt (Limburg), heeft door handig manoeuvreren zijn bijna stuurloze toestel boven de bebouwde kommen van enkele Duitse en Nederlandse grensdorpen uit weten te sturen en daar door een grote ramp voorkomen. Hij is zelf bijna het slachtoffer geworden van zijn moedige daad, omdat hij het toestel pas met de schietstoel kon verlaten, toen dit nog amper tien meter boven de grond vloog. De parachute ging niet helemaal meer open en de schok, waarmee de schietstoel te gen de grond sloeg, werd slechts gedeeltelijk gebroken. Met vrij ernstige rugkwetsuren is de piloot opgenomen in het RAF-ziekenhuis te Wegberg (Duitsland). Zijn naam werd dinsdag nog niet vrijgegeven omdat eerst de familieleden in En geland gewaarschuwd moesten worden. De navigator van het met twee manschappen bemande vliegtuig had dr Canberra reeds enkele mi nuten eerder per parachute kun nen verlaten. Hij kwam terecht in de buurt van het Duitse grens- dorpje Karken en werd slechts licht gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een persconferentie, op het RAF- vliegveld Wildenrath aan de Duit se kamt van de grens ten zuidoos ten van Roermond, die ongewild de duurste persbijeenkomst is ge worden die ooit door de RAF is georganiseerd. De Britse lucht macht bestaat dit jaar namelijk vijftig jaar. Het gouden jubileum wordt op zaterdag 6 juli a.s. op het vliegveld Wildenrath gevierd met een grote luchtvaartshow, waarop 150.000 bezoekers worden ver wacht. In verband hiermee vond de persconferentie plaats. Acht Camberra-bommenwerpers gaven een voorproefje van het vliegfeest door een formatievlucht uit te voe ren. Op enkele kilometers ten westen van de vliegbasis heeft een der i's met zijn vleugel de staart geraakt van een ainder toe stel. Dit laatste toestel raakte daar door uit de koers en gleed af. Op dat ogenblik was de formatie uit het oog van de journalisten op de vliegbasis verdwenen. Wel hoorden zij het geloei der alarmsirenes en zagen zij hoe brandweerauto's en ambulances uitreden. Aanvankelijk nam ieder een aan, dat dit bij de demon stratie behoorde. Even later maak ten woordvoerders der RAF be kend, dat een der formatie vlie gende Canberra's was neergestort. Het toestel kost 3,5 miljoen gul den. Naderhand bleek het toestel WT-363 terecht te zijn gekomen in een weiland bij Posterholt. Een hoge siteekvlaim en een donkere rookwolk gaven de plaats van het ongeluk aan. Een vleugel en een wiel van het landingsgestel waren afgerukt. De gewonde piloot zat nog in zijn schietstoel, die 100 me ter van het brandende toestel was terechtgekomen. De andere bij de botsing betrok ken Canberra maakte intussen een geslaagde noodlanding in de uiter ste oosthoek van de uitgestrekte vliegbasis. Het toestel taxide langzaam over de landingsbaan, gevolgd door een comvooi brand weerauto's en ziekenwagens. En kele meters boven die Canberra vloog een helicopter mee met de bedoeling, om bij een eventueel uitslaande brand de vlammen neer te slaan met de door de horizon taal draaiende propeller veroor zaakte luchtstroom. (ADVERTENTIE) MELFI, Calabrië (AFP) De 66-jarige Michel Pantoriello in Melfi op Calabrië werd zo woedend op zijn vrouw, die naar de kletspraat van de buren luisterde en uit jaloersheid ruzie met hem maakte, dat hij haar de oren afsneed en ze zijn hond liet oppenzelen. Op het geschreeuw van de vrouw, die veel bloed verloor, schoten de buren toe om eerste hulp te verlenen. De man is met zijn geweer in de bossen verdwenen. SCHIPHOL (ANP) Premier De Jong heeft gisteren voor zijn ver trek naar Suriname op Schiphol de Nigeriaanse beschuldiging tegenge sproken, volgens welke de Neder landse regering zich tot België zou hebben gewend met het doel ook dit land tot opschorting van de wapen leveranties aan Nigeria te bewegen. Maar overigens bleef de premier vaag in zijn mededelingen, omdat de zaak naar hij met nadruk zei onder buitenlandse zaken ressorteert en omdat hij zelf nog niet officieel is ingelicht. Volgens hem voert Nigeria even eens ten onrechte aan, dat de Neder landse regering weet wie voor ille gale wapenleveranties naar Biafra zorgt. „Ik zelf weet dat in ieder ge val pertinent niet", zei hij. Naar bekend heeft de federale Ni geriaanse regering maandag via de Nederlandse ambassadeur in Lagos een verklaring naar Den Haag ge stuurd, waarin zij zegt dat Neder land „meer geïnteresseerd is in het verbod van verscheping van wapens via de zwarte markt aan de rebel len". Daarna wordt de beschuldi ging geuit, dat Nederland precies zou weten vanuit welke bronnen die wapens worden geleverd. In FRANKFORT (RTR—AFP) - Frankfort is gisteren een nieuw pro ces begonnen tegen twee voormalige medewerkers van Adolf Eichmann. Zij worden ervan beschuldigd mee te hebben gewerkt aan de moord op 300.000 Hongaarse joden. De ver dachten, de 56-jarige voormalige SS- kapitein Otto Hunsche en de 63-jari- ge voormalige SS-kolonel Hermann Krumey, hebben al in 1965 terecht gestaan op dezelfde aanklacht. ROME (KNP) Het conclaaf voor de keuze van een nieuwe paus zal niet meer in de Sixtijnse kapel plaatsvinden. Voor 120 kardinalen is er namelijk geen plaats in de Six tijnse kapel. Daarom zal de orde van het conclaaf worden herzien, zo heeft de spreker van de H. Stoel, mgr. Vallainc, verklaard. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Gebruikmakend van het (geheim gehouden) advier van de Raad van State heeft het kabinet-De Jong nu als zijn mening weergegeven dat het privéleven van de koningin en het staatsbelang ten nauwste met elkaar zijn verweven. Hoezeer ook betaamt dat in privé-aangelegenheden de eigen vrijheid en de eigen wijze van leven van de koningin worden ge ëerbiedigd, niettemin kan het kabi net genoopt zijn zich daarmee in te laten, als het staatsbelang dat ver eist. Deze opvatting werkt door in de mening van het kabinet over de meest wenselijke regeling van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en het koninklijk huis. Het kabinet wil zo'n nieuwe opzet definitief rea liseren bij de grondwetsherziening, die moet samenvallen met de ver kiezingen van 1971. Er komt een scheidingslijn tussen de onkosten die door de koningin worden betaald en de onkosten, die ten laste van der ijksbegroting ko men. Met wat door de departemen ten moet worden betaald, zal het „in komen" van de koningin worden ver minderd. Zo zal de koningin niet meer de uitgaven behoeven te betalen, die verband houden met de plechtige opening van de Staten-Generaal, met de ontvangsten van staatshoofden en met andere officiële ontvangsten en met de staatsbezoeken in het buiten land. Daardoor kan het parlement uitmaken hoe groot het personeels bestand moet zijn en dat personeel kan dan in rijksdienst worden ge nomen. Een ander grondwetsartikel, dat de totale kosten van het koninklijk huis sterk beïnvloedt, is dat betref fende het als zomer- en winterver blijven voor de koningin in gereed heid brengen van paleizen en het on derhoud van die paleizen. Tot die paleizen behoren nu het paleis in Amsterdam, Het Loo in Apeldoorn, een deel van het paleis Noordeinde in Den Haag en Huis ten Bosch. Uit een oogpunt van kostenbeperking zullen Het Loo en paleis Noordeinde aan de reeks worden onttrokken. Anderzijds is het de bedoeling dat paleis Soestdijk eraan wordt toege voegd. Dat kan, doordat het rijk dit paleis met alle bijbehorende gebou wen en 75 ha grond van de koningin wil kopen. Taxateurs moeten de prijs nog vaststellen. Deze nieuwe maatregelen wil het kabinet voor 1 januari 1971 treffen. Tot zolang zal men het met de oude regeling moeten doen, volgens wel ke de uitgaven van het „huis" als in komen moeten worden vergoed. (Conform het voorstel-Cals). Premier De Jong wil echter de be- woningskosten van paleis Soestdijk van 475.000 gulden per jaar voor re kening van de koningin laten, totdat dit paleis door het rijk wordt ge kocht. Het kabinet wil de terugwerkende kracht van het nieuwe inkomen van de koningin handhaven. Opgemerkt wordt dat de koningin jaarlijks zulke grote „exploitatietekorten" heeft, dat deze haar inkomsten uit haar parti culiere vermogen zeer belangrijk overschrijden. Die tekorten bedroe gen in 1966 rond 2,7 miljoen gulden en in 1967 zeker niet minder. De verhoging, die de koning thans krijgt, dekken die tekorten dus niet geheel. In het aanvankelijke voorstel om het inkomen van prins Bernhard, we gens taakverzwaring, te verhogen van 300.000 tot 475.000 gulden per jaar en om de inkomens van prinses Beatrix en prins Claus te handhaven op ieder 300.000 gulden, is geen wij ziging gebracht. UTRECHT (ANP) De ongeval lenkans in het verkeer wordt steeds door een groot aantal factoren be paald, zoals leeftijd, ervaring, al coholgebruik, tijdelijke ziektetoestan den en dergelijke. Toch is de onge- vallenkans bij jonge automobilis ten steeds groter. Bekend is verder dat zeer oude auto's relatief zeer weinig bjj ongevallen zijn betrokken en dat de ongevallenkans van een auto per jaar iets toeneemt en bij een ouderdom van drie tot vier jaar een maximum bereikt. Deze resultaten van een door de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid gehouden steek- proefonderzoek werden vanochtend bekend gemaakt door de directeur van de SWOV, ir. E. Asmussen, tij dens de algemene vergadering van de unie van schadeverzekeraars in Utrecht. De bijeenkomst was gewijd aan schadepreventie. Ir. Asmussen signaleerde een on rustbarende stijging van het aantal verkeersongelukken: inds 1955 een stijging van bijna 150 procent. Al leen in 1957 was sprake van een da ling van het aantal dodelijke onge- lukken als gevolg van de invoering' van de maximumsnelheid in de be bouwde kom. De daling na 1966 was geen werkelijke verbetering, maar het gevolg van ingrijpende verande ringen in de ongevalsregistratie dooi de politie. Ir. Asmussen voorspelde dat de verzekeringsmaatschappijen rekening moeten houden dat zeker de eerstko mende tien jaar het jaarlijks uit te keren schadebedrag zal blijven toe nemen. „Onfatsoen en wegpiraterij" spelen bij verkeersongelukken 'n gro te rol, maar de heer Asmussen vindt dat anderen dit onfatsoen op de weg moeten bestrijden. Met statistieken toonde ir. Asmussen aan dat de jon ge automobilist het gevaarlijkst is.- Het probleem-Amerika blijft ieder een bezighouden. Een van de beste kenners van de Amerikaanse geschie denis in ons land, dr. J. W. Schulte Nordholt, gaf in een interview zijn mening over dit land en zijn bewo ners, waar het geweld zo thuis is. Twee uitspraken van hem:Hoewel het geweld geen typische Ameri kaanse aangelegenheid is, heeft het in dat land wel een eigen kleur. Kijk eens naar de manier waarop ze een boom omhakken, dat is een stuk ge weld. Van een bepaalde dui- vensoort, waarvan beschreven werd, dat zij in kilometerslange vluchten langs de hemel vlogen, zodat ze zelfs de zon verduisterden, is jaren gele den het laatste exemplaar in de die rentuin aan zijn einde gekomen. Ze zijn maar voor de lol neergeschoten". En verder: „Het geweld mag een opvallende trek zijn, hun creativiteit is dat niet minder. Het is toch on waarschijnlijk wat ze hebben ge maakt en gebouwd. Evenals andere grote mogendheden heeft ook Ame rika geweldig veel last van zijn mis- siedrang: wij moeten de wereld ver lossen". George Wallace, de vroegere gou verneur van Alabama, bekend als voorstander van rassenscheiding, is opnieuw begonnen aan zijn campag ne voor het presidentschap. Hij hield, na de moord op Kennedy, zijn eerste redevoering in Memphis, de stad waar Martin Luther King vermoord werd. Harm Wiersma en Tonny Sybrands, twee Nederlandse jongens, maar alle Russen zijn er bang van, lees ik in de kranten. Ze zijn gisteren begonnen aan het wereldkampioenschap dam men. Met voetballen en zwemmen mogen we wat achterop zijn geraakt, met dammen staan we aan de spits. We zijn toch een sportief volk. Tekstschrijver (van cabaret en an dere liedjes) Jelle de Vries: „Inspi ratie is flauwekul. Dat is misschien voor begaafde dilettanten een han teerbare term. Wij moeten gewoon gaan zitten om te schrijven. Ik moet véél te véél schrijven om op inspira tie te kunnen wachten. Een hele en kele keer komt het voor, dat ik om een vondst van mezelf moet lachen, drie keer per maand misschien. Maar als het eenmaal loopt, ach, dan gaat het gemakkelijker. Het is je dage lijkse brood tenslotte". Jelle de Vries, die bij de VARA werkt, heeft daar zo zijn eigen moei lijkheden: „In een „Klatergoud"- liedje dat over praten-praten-praten ging, had ik „gezeik" geschreven. Ik ben benieuwd of u dat met ei of ij schrijft. Enfin, daar waren dus wat moeilijkheden over. Met name over de schrijfwijze. Joop Smits, dat is een geweldig erudiete man, had ontdekt, dat het van het middel-Nederlandse „syck" afkwam. Tenslotte zei hij: „Nou, gebruik dat woord dan maar, maar ik ben het niets eens met de spelling". Dat vind ik een mooie intellectuele Witz". Ik heb het nagekeken in Van Dale: het is met een ei. Bladerend in Bloems Verzamelde Gedichten, stootte ik dezer dagen weer eens op zijn fenomenale ge dichtje De Nachtegalen, wat tot het mooiste hoort, wat in het Nederlands geschreven is. Vind ik. Het gaat zo: „Ik heb van 't leven vrijwel niets verwacht, 't Geluk is nu eenmaal niet te achterhalen. Wat geeft het? In de koude voorjaarsnacht Zingen de onsterfelijke nachtegalen". En als u dit té pessimistisch mocht vinden, lees dan wat een andere, nog groter dichter, Shakespeare, eens schreef: ,,De een heeft leed, en de ander lust", Dat is zo 's werelds deel". Ook in Amerika zingen nog altijd de nachtegalen, al zijn de nachten er soms erg kil. MERIJN (ADVERTENTIE) motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30

de Stem | 1968 | | pagina 5