Hoe een ongerust ouderpaar een oud vrouwtje beloonde Studenten maken universitei tsn ota en kritiek bekend DE VOETBALWEDSTRIJD Het feestmaal van de vos en de ooievaar NIET BUIGEN VOOR RISICO'S" VUURRODE ROZEN De boze heks Rupsilo ACADEMISCHE RAAD WOEDEND Inconsequent Nelson Rockefeller: IN JUNI CONTROLE OP VRACHTAUTO'S Voor jou, malle omdat je nog steeds met dat ouwe ding om je pols loopt. Omdat je laatst voor de zoveelste keer achter liep. En omdat ik niet wil dat je je onnódig ergert... voor jou een Certina omdat die zo safe als de bank is en omdat bij een fijne man een fijn horloge hoort. CERTINAQ/ i DAGBLAD DB STEM VAN WOENSDAG 12 JUNI T968 Op een hete zomerdag liepen een man en zqn vrouw over de zonnige landweg. Zij waren on gerust en spraken over hun jon gen die verdwaald was. ,,Ik dacht dat jij hem bij je had toen ik de bloemen plukte", zei de moeder. „En ik dacht dat hij bij jou was toen ik het water schepte uit de beek" zei de vader. Terwijl zij voortliepen viel de avond. Maar de lucht betrok. Grote donderwolken bolden aan de hemel, het weerlichtte en de donder gromde. Juist toen er een ontzettende bui losbarstte die de vader en de moeder doorweekte, kwamen ze bij een klein dorp. De donder en bliksem waren niet van de lucht en haastig liepen de twee op het eerste huis af, waar zij klopten aan de deur. Het was een prachtige boerderij die werd bewoond door de rijkste maar ook meest harteloze vrouw uit de wijde omtrek. De boerin hoorde het kloppen tus sen twee donderslagen in en opende de deur op een kiertje. Maar toen ze het armzalig verregende ouderpaar zag staan, zei ze bits: „Ga maar door. Hier is geen plaats voor landlopers". En ze sloot de deur en draaide de sleutel tweemaal om. De ongeruste vader en moeder gin gen verder en klopten aan het vol gende huis, een hutje waar de armste maar ook goedhartigste vrouw uit de verre omtrek woonde. Zij bezat niets anders dan een schamele hut en een koe met een bel waarop de naam Liselot stond geschreven. Op het kloppen werd de deur on middellijk geopend. De medelijdende vrouw zag het doorweekte ouderpaar staan en zei: „Kom maar gauw bin nen, dit is weer om nog geen hond door te sturen". De arme vrouw leen de de vader en moeder de weinige droge kleren die zij had. En terwijl zij luisterde naar de zorgen van de ouders die zochten naar hun ver dwaalde jongen, deelde zij haar maal tijd met hen. Zij maakte zo goed mo gelijk twee slaapplaatsen klaar want intussen was het nacht geworden. De volgende morgen trokken de man en zijn vrouw bij het opgaan van de zon verder. Maar vóór zij heengingen bedankt en zij de arme vrouw voor haar gastvrijheid. „God zal u duizendvoudig belonen bij het eerste werk dat u vandaag gaat be ginnen, waren de laatste woorden van de moeder. De arme vrouw ging dadelijk aan de arbeid, zonder over deze woorden na te denken. Het eerste werk was Liselot verzorgen in haar stalletje. Opgewekt pratend met de koe, bracht ze haar naar de rand van de weg waar het gras na de bui van die nacht fris groen stond te glanzen. Daarna ruimde ze haar huisje op, maar terwijl ze daarmee bezig was leek het of de bel van Lizelot steeds luider en veelstemmiger begon te klingelen. Wat is dat toch, dacht de vrouw en keek naar buiten. Lieve heml! De landweg stond zover haar blik reik te, vol mooie glanzende koeien. Dui zend waren het er, en ze droegen al le een leren riem om de nek met een zilveren bel, en op elke bel stond de naam Lizelot! Nu herinnerde de vrouw zich de afscheidswoorden van de moeder: God zal u duizendvoudig belonen bij het eerste werk dat u van daag gaat beginnen". In één ogenblik was de arme vrouw schatrijk geworden. Natuurlijk werd dit onmiddellijk wijd en zijd bekend. Ook de rijke maar harteloze buurvrouw zag en hoorde wat er aan de hand was en zij kon zich wel de haren uit het hoofd trekken van spijt. Maar wat een geluk voor haar: de volgende avond kwamen de vader en de moeder op hun weg terug weer aan het kleine dorp. Zij straalden van geluk want de jongen die verdwaald was liep aan hun hand, zij hadden hem teruggevonden. De harteloze vrouw zag het drietal aankomen en opende wijd haar deur. „Kom binnen brave mensen, en rust wat uit. Ik zal eens zien waarmee ik u plezier kan doen". En zij beval haar dienstmeisjes en knechten het beste voor de gasten binnen te bren gen. De ouders en het kind aten en dronken wat, maar namen al spoe dig afscheid om hun weg te vervol gen. Zij bedankten de vrouw en bij het heengaan zei de moeder: „Dui zendvoudige beloning bij het eerste werk dat u vandaag nog ter hand neemt". De harteloze vrouw was opgetogen van vreugde. Zij begon onmiddellijk te bedenken welk werk nu wel het voordeligst zou zijn. „Ik ga mijn geld tellen", was haar slimme ge dachte, „dan heb ik meteen duizend maal zoveel". Zij ging naar haar slaapkamer om de sleutel van de geldkist te halen. Maar de sleutel lag niet op zijn gewone plaats. „Waar heb ik mijn sleutel ge laten??" riep de vrouw uit en trok zich daarbij van woede een paar ha ren uit het hoofd. En dat was het eerste werk dat zij die avond nog ter hand nam! De hand kon niet stil houden. Dui zend maal rukte de hand met geslo ten vingers een plukje haar uit haar hoofd. „Au! Help! Au! Houd mijn hand vast!" riep ze. Maar de meisjes en de knechts die toeschoten, konden de hand niet tegenhouden vóór hij duizend maal zijn werk had gedaan en de harteloze vrouw kaal was ge worden. AN MAC GILLAVRY Het was propvol op de tribune in Amsterdam. 5000 mensen zaten of stonden erop. Het was ook een span nende gebeurtenis, die wedstrijd AjaxAnderlecht. Een man liep luid schreeuwend op de tribune: „IJs te koop, ijs te koop". Maar de mensen kochten plotseling niets meer, want tiaar liepen de spelers het veld op. Eerst Ajax en dan Anderlecht. Ze bo gen netjes voor het publiek. I Ajax kreeg de aftrap. Cruyff schoot naar Keizer die hem doorgaf aan Suurbier. Die dreef op. Vlak voor het doel schoot hij over naar I Cruyff. Een gevaarlijk moment voor het doel. Toen raakte Cruyff de bal I kwijt aan Van Himst. Die schoot naar I voren waar een gevaarlijk moment I volgde voor het doel van Bals. Kia- I lunda dreef op. Bals kwam uit, Kia- I lunda wilde naar Mulder schieten I maar met een prachtige duik onder- I schepte Bals de bal. De uittrap kwam I bij Swart. Hij schoot hem door naar I Jurion, Deze gaf een schot. Het was I een slecht schot zodat Groot de bal I een ferme trap naar voren kon ge- I T- ÏÏuyf£ kem °P< dribbelde I van Himst voorbij en schoot. Een I goal Het publiek juichte, raP werd genomen door Kia- n u Pezeschoot hem door naar bergholtz, die een trap naar voren gaf, opgevangen door Vasovic. De ba] kwam bij Keizer. Hij werd aan gevallen door Hanon. Keizer wilde £-VCIïbi''' Het iets te hard- Tf Een vrije trap volgde. Hanon hoot naar Muller die hem doorgaf tin- -? Deze traPte in de rich- 1 van het doel. Een goal «ftX kwam weer opzetten na de T)'a?j nyii naiT> een hoekschop. nvJ5 og ongeveer een meter fe gvond, doch Keizer zag er «ans toe met een duik de bal in het 2 t ?Aoppen' De stand was dus I v j was het rust. Bershnb/1?1 schoot Kialunda naar 1 voren paf meteen een trap naar Die Hrfnf °Pfevangen door Mulder, een scho -op tot,.vlak v00r het doel. handen imker hoek en in de 3nden van doelman Bals. De uit- Vn e,kcnd door Om Hays e'andstraat 26, Breda. trap van Bals kwam bij Van Wellen. Hij gaf door naar Bergholtz die naar voren dribbelde. Vlak voor het doel schoot hij naar Mulder. Die schoot mooi in de hoek. Een goal De stand was nu 22. Even later. Een vrije trap door Vasovic. Hij schopt keihard naar vo ren naar Suurbier. Die schopt hem naar de goal. De doelman dook mis. Daarachter stond echter weer Van Himst, maar nu de bal een meter boven de grond naast hem vloog moest hij hem wel met de handen pakken. Strafschop. Cruyff schoot de bal in het net. Goal 1 32 voor Ajax. Kialunda gaf de bal aan Bergholtz. Maar Pronk kwam er tussen en ging met een vaart naar voren. Hij ging een paar man voorbij en vlak voor het doel schoot hij in 42. Het ging niet goed bij Anderlecht. De aftrap werd genomen. Mulder schoot naar Jurion die hem een fer me trap naar voren gaf. Kialunda liep zo hard hij kon naar voren en schoot over naar Bergholtz die hem iets te ver voor zich uit speelde. Zo doende kreeg doelman Bals de gele genheid de bal op te pakken. Hij keek even en schoot naar Cruyff die helemaal vrij stond. Van Himst viel Cruyff aan, maar deze deed het iets te snel, zodat Cruyff de gelegenheid kreeg hem voorbij te spelen. De ach terhoede en de rechts- en linkshalfs kwamen nu ook terug naar achteren, want met zo heel veel mochten ze niet verliezen. Zodoende moest Cruyff naar Keizer schieten die hem keurig opving. Maar deze werd ver woed aangevallen door Cornells die de bal wist af te pakken en een trap naar het middenveld te geven. Toen klonk het fluitje van de scheidsrech ter. Het was 42 voor Ajax gewor den. Ajax werd dan ook met luid aplaus begroet. De twee ploegen marcheerden het veld af en het pu bliek ging tevreden naar huis. Jan Vermunt Rode Poort 32 Etten-Leur Op school spraken wij over moe derdag. Carla vroeg mij wat ik aan mijn moeder had gegeven. Ze zei: „Ik heb de mijne een tasje gegeven en daar is ze heel blij mee. Maar in het tasje lag ook een briefje en op dat briefje stond geschreven wat Heintje zong: „Mama, je bent de liefste van de hele wereld". En ik had meteen ook de plaat opgezet, zo hard mogelijk. Het was echt leuk. En wat heb jij gegeven", vroeg ze mij. Ik zei toen dat ik bloemen had gegeven, rozen. En het grammofoon plaatje erbij van: „Vuurrode rozen, worden gekozen. Zij zijn in het le ven als een rijkdom gegeven. Liefde zo vurig, soms wispelturig, zijn in het leven rijkdom gelijk". En van Frits, mijn broer in Den Haag, kreeg mijn moeder witte an jers. Van mijn zus Peggy en van Karei en Conny heel erg veel bloe men en een vette kip voor papa (de brompot!). Van Frans een mooi boek en een grammofoonplaat. Van Helene, Edward en Vonny heel veel bloemen met een kaartje erbij: „Al tijd zullen we bij je zijn". We hebben dus een leuke en ge zellige moederdag gehad. Marga van Loo, 11 jaar, Vlielandstraat 73, BREDA Getekend door Ine Mutsaers, 9 jaar. De vos nodigde de ooievaar voor een feestmaal uit. De ooievaar die iets goeds verwachtte, bedacht zich geen ogenblik en nam de uitnodiging aan. Op weg naar de vos genoot hij al van de heerlijkste gerechten die hij straks zou krijgen. Aangekomen zei de vos vriendelijk: „het doet mij een genoegen dat je mijn gast wil zijn, heer Ooievaar". „Dank u wel heer Vos", antwoordde de ooievaar. De ooievaar ging aan tafel zitten. Hij was erg hongerig en brandde van nieuwsgierigheid. Na een beetje over koetjes en kalf jes gepraat te hebben ging de vos naar de keuken en kwam hij terug met twee platte borden. De ooievaar, bitter teleurgesteld, zei: „hoe kan ik nu uit een bord eten, hoe kan ik sma kelijk eten met mijn snavel, als ik van dat platte bord de soep niet naar binnen krijg?" „Eet nu toch", lachte de vos sluw, terwijl hij deed alsof hij de ooievaar niet hoorde. „Tast nu toe, anders wordt de soep koud. De vos zelf begon te eten en gluurde nieuwsgie rig naar de ooievaar. Nadat hij zijn bord had uitgelikt begon hij te scha teren. De ooievaar werd driftig en liep hard weg zonder zelfs gedag te zeggen. „Je hebt niet veel gege ten, vriend ooievaar", riep de vos spottend na. „Als je weer komt eten, vergeet dan niet je eetlust mee te nemen." Niet lang daarna ontving de vos een brief. Het was een brief van de ooievaar. Hij schreef: Waarde vriend Vos, Pas later is het mij duidelijk gewor den, hoe geslaagd je grap was. Tel kens als ik eraan denk moet ik lachen. Meen niet, dat ik boos ben, Integendeel. Ik nodig je hierbij uit om volgende week woensdag bij mij te komen eten. Ik beloof dat je bij mij heerlik zult smullen. Je vriend Ooievaar De vos las de brief en zijn gezicht klaarde op. „Ik zal maar gaan", zei hij, „waar om eigenlijk niet? De ooievaar schrijft, dat hij mijn grap leuk vond en niet boos meer is. Hij wil een feestmaal aanrichten dat mij wel zal smaken. Ik doe het maar want de ooievaar is een fijnproever en hij zal er wel iets van weten te maken." Drie dagen en drie nachten at de vos niet, want hij wilde een flinke eetlust hebben wanneer hij naar de ooievaar ging. Op de vierde dag be gaf de vos zich naar de ooievaar. „Hartelijk welkom", zei de ooie vaar, „het doet mij genoegen, dat je gekomen bent. Ga zitten en ik zal de maaltijd opdienen". En de vos ging zitten en likkebaar- de al. Hij moest nogal lang wachten en al die tijd rook hü de heerlijkste geuren, zodat het water hem langs de tanden liep. Tenslotte kwam de ooievaar binnen met twee kleine kruiken waaruit een verrukkelijke geur opsteeg. In beide kruiken dreven stukken vlees. De vos wachtte gretig af. „Tast toe vriend vos en eet smakelijk. Wees niet te- bescheiden, en is nog veel meer voor een zo gewaardeerde gast." „Hoe kan ik nu uit een kruik eten?", zei de vos. „De hals is zo nauw dat ik mijn snuit niet in de kruik kan krijgen. Jij kunt er met je snavel best bjj". Nu deed de ooievaar alsof hij niets hoorde. „Begin toch, anders wordt het vlees koud." Hij klepperde spottend en haalde een brok heerlijk vlees uit de kruik en at het smakelijk op. De uitgehonder- de vos kon het niet langer aanzien. Hij werd woedend en sprong op en liep zonder te groeten weg. Toen zei de ooievaar: „Wat heb je weinig gegeten, smaakte de maaltijd niet? Nu heb ik zoveel heerlijks klaarge maakt en je hebt er niet eens iets van geproefd." De ooievaar bleef maar lachen en lang daarna schoot hij steeds weer in de lach als hij er aan dacht. Hij was de vos te slim af geweest. (Jeannette zou graag willen cor responderen met een meisje van 12 jaar). Jeannette Sanne, Maerlantstraat 1, Etten-Leur Er was eens 'n boze heks die Rupsilo heette. Op een keer was de heks bezig gevaarlijke dingen te maken. Maar opeens werd er aan de deur geklopt. Er kwam een heel klein vrouwtje binnen. Ze zei: „Heb je mis schien iets te drinken voor mij?" „Ja, hoor", zei de heks en ze denkt: die zal direct goed haar portie krij gen. Maar ineens komen er zomaar mannen binnen vallen. En ze vallen haar van achteren aan en daar ligt ze roerloos. En de mannen lachen zich krom. Marion, 9 jaar, Melchior van Heubachstraat 9 Breda.. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Het Nederlands Studenten Akkoord heeft „In het belang van een vruchtbare discussie over organisatie en be stuursvorm van universiteit en hogeschool" de nota van de dage lijkse raad van de Academische Raad in de openbaarheid gebracht in de vorm van een speciaal informatiebulletin dat voor f 1.te koop is. De voorzitter van de Academische Raad prof. dr. H. H. Janssen, gaf des gevraagd maandagavond als zijn com mentaar, dat het ongepermitteerd is dat het Nederlands Studenten Ak koord (NSA) eroe is overgegaan een vertrouwelijk en intern vergaderstuk van de raad te verspreiden. Prof. Janssen opperde de gedachte naar de rechter te lopen. Na het op maken van het rapport te Lochem is het aan docenten en studenten bestu ren vertrouwelijk aangeboden. Het bestuur wenste het rapport slechts in het openbaar te bespreken en wei gerde het stuk. In aansluiting op de publikatie heeft het NSA in een open brief, die maan dagavond aan de leden van de acade mische raad is toegezonden, deze raad gevraagd op 22 juni a.s. geen defini tieve beslissing te nemen over de nota. Dit in afwachting van de discussie met het wetenschappelijk corps, met name met de wetenschappelijke staven en studenten. „Aleen dan is 't moge lijk dat de academische raad een ad vies aan de minister zal uitbrengen dat representatief is voor de binnen de universiteit levende opvattingen over de bestuursorganisatie van de univer siteit. Het geloof dat de hervormingen binnen het wetenschappelijk onder wijs op democratische wijze tot stand zullen komen, wordt hevig geschokt als de Academische Raad al in de be leidsvoorbereiding geen recht wil doen aan een werkelijk democrati sche procedure", aldus wordt in de brief, die ondertekend is door de lan delijk voorzitter van de NSA (thans in oppositie in de Nederlandse stu denten Raad) de heer J. Eelkman Rooda en NSA-fractieleider G. H. B. Verberg gesteld. De Raad erkent aldus de open brief, dat studenten en wetenschap pelijk corps medeverantwoordelijk heid dragen voor het bestuur van de universiteit. Het NSA meent dat de Raad in zijn voorstelling de consequenties van dit uitgangspunt niet duidelijk heeft ge trokken. Teven wordt volgens het NSA on gemotiveerd een scheiding aange bracht in 't wetenschappelijk corps, doordat hoogleraren en lectoren wel passief kiesrecht hebben de overige leden van het wetenschappelijk corps slechts actief kiesrecht. De medever antwoordelijkheid van de studenten worjit geacht voldoende tot uitdruk king te komen door hen een plaats te geven in hun eigen faculteitsver eniging en eventueel in de onderwijs commissies. Onbegrijpelijk vindt de studentenorganisatie het, dat zonder motivering aan de verantwoordelijk heid van studenten en docenten een verschillende inhoud wordt gege ven. Het rapport-Lochem handhaaft de figuur van de rector-magnificus, die voor vier tot zes jaar zou moeten worden benoemd. Verdeeld is men in de werkgroep die het rapport opstelde, over de vraag of de leiding van de universi teit alleen verantwoording schuldig was aan de minister van onderwijs of ook aan de universitaire gemeen schap. Voor het laatste uitgangspunt pleit een minderheidsgroep, die ook een representatief bestuur van tien tot vijftien man voorstaat. De meerder heid geeft de voorkeur aan een be stuur van vijf leden, die slechts ge kozen worden op grond van bestuurs- capaciteiten. Het bestuur is het hoogste gezag van de universiteit, dat met name het onderzoek- en onderwijsprogram ma's met een veto kan treffen (ove rigens deze programma's niet wijzi gen). Het bestuur wordt bijgestaan door een bestuursraad, waarin do centen en studenten vertegenwoor digd zouden moeten zijn. De senaat blijft als vertegenwoordiging van de staf bestaan. In het rapport wordt geen suggestie gedaan voor het „ap paraat", dat de beslissingen van het bestuur moet uitvoeren. Aan 't hoofd van de faculteit zou een bestuur van (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Gouverneur Nelson A. Rockefeller van New York heeft gisteren in een rede voor de nationale persclub opnieuw de na druk gelegd op de nieuwe leiding die Amerika nodig heeft. Hij sprak van een nieuwe stemming en vastbera denheid in het land om nieuw leider schap voor een nieuw Amerika te vinden. Rockefeller verklaarde maandag dat zij, die hoge posten ambiëren on danks de moord op senator Robert F. Kennedy, met mogen buigen voor de risico's. „Ik zal het zeer zeker niet doen", zo zei hij. Sirhan Bishara Sirhan, beschuldigd van de moord op senator Robert Ken nedy, zal worden vertegenwoordigd door een advocaat die zal worden aangewezen door de County Bar As sociation van Los Angeles en die de goedkeuring zal kunnen wegdragen van de verdachte. Veel advocaten hebben aangeboden Sirhan te verde digen. De in Londen gearresteerde ver dachte van de moord op ds. Martin Luther King, James Earl Ray, is gis teren van de gevangenis van Brixton overgebracht naar die van Wands worth in eqn zuidwestelijke buiten wijk van Londen. Nadat Charles Wil son, een van de daders van de grota treinroof, uit die gevangenis was ontsnapt, zijn de veiligheidsmaatre gelen aanzienlijk verscherpt. drie man komen te staan, waaronder de voorzitter (de decaan). Dit bestuur wordt voorgedragen (aan het hoofd bestuur) door de faculteitsraad, dia over alle belangrijke zaken moet worden gehoord. De laatste raad wordt gevormd door een door uni versiteitsbestuur aan te wijzen vak groep-representanten. DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER Probeer nooit met alle geweld variafeen ïnvoegstrook vooreen vrachtwagen te tomen, tzie tekening-) U kunt A niet zien, De vrachtwagen kan niet naar links. Bovendien kunt u bij B in moeilijkheden komen. NEEM NOOIT RISICO Voeg in zo'n geval achter de vrachtwagen in. GOED 1NVOEGEN...GOED VOOR UW VEILIGHEID!!! (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM Van 17 tot 29 juni gaat de politie als afsluiting van de veiligverkeersactie „De vrachtwagen in het verkeer" een grootscheepse controle houden op vrachtwagens. Zowel op de technische toestand van de auto's als op het gedrag in het verkeer. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de stuurinrich ting, remmen, veren van de koppelin gen voor aanhangwagens, verlich ting, stoplichten, richtingaanwijzers, lengtedriehoeken, banden, wielen, spiegels, ruitewissers, juiste belading, overbelading en de naleving van de rijtijdenwet aan de hand van het werkboekje. Wat het verkeersgedrag betreft zal gelet worden op het richting aan geven, de snelheid bij kruispunten, het snijden bij inhaalmanoeuvres, en het klemrijden van met name fiet sers bü het nemen van een bocht. Omdat botsingne tussen fietsers en vrachtauto's bijna altijd dodelijk zijn voor de fietsers, zal er speciaal op gelet worden of de fietsers voldoen de rechts houden; of zij niet met te veel man naast elkaar rijden of zon der op te letten inhalen; het stoeien (vooral door de jeugd) op de fiets en het links afslaan zonder richting aan te geven. (ADVERTENTIE) voor al die momenten dat je Het beste wilt geven.

de Stem | 1968 | | pagina 15